PDA

View Full Version : Γαλλικά κλειδιά..



Σελίδες : [1] 2

mangelasakis
03/01/2018, 16:27
Λιγο που διάβασα είδα να κυκλοφορούν πολλά γαλλικά κλειδιά. Η εμπειρία μου με αυτά είναι ότι κατά την εργασία ξεσφίγγουν και δεν πιάνουν σωστά με αποτέλεσμα να χαλάνε τα παξιμάδια... Πολύ καλύτερα να πέρνετε γερμανικά κλειδιά η κανονικά κλειδιά.
Η αν θέλετε γαλλικό εγώ προτείνω αυτό της Knipex
https://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=group_detail&parentID=1368&groupID=1500&artID=35204
το οποίο είναι σαν σκύλα και πιάνει πολύ καλύτερα το παξιμάδι χωρίς να γλυστράει και χωρίς να το φθείρει. Το έχω πάρει και είναι απλά τέλειο και βγαίνει σε πολλά μεγέθη.

daz
03/01/2018, 17:27
Λιγο που διάβασα είδα να κυκλοφορούν πολλά γαλλικά κλειδιά. Η εμπειρία μου με αυτά είναι ότι κατά την εργασία ξεσφίγγουν και δεν πιάνουν σωστά με αποτέλεσμα να χαλάνε τα παξιμάδια... Πολύ καλύτερα να πέρνετε γερμανικά κλειδιά η κανονικά κλειδιά.
Η αν θέλετε γαλλικό εγώ προτείνω αυτό της Knipex
https://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=group_detail&parentID=1368&groupID=1500&artID=35204
το οποίο είναι σαν σκύλα και πιάνει πολύ καλύτερα το παξιμάδι χωρίς να γλυστράει και χωρίς να το φθείρει. Το έχω πάρει και είναι απλά τέλειο και βγαίνει σε πολλά μεγέθη.

Δυστυχώς αυτό με τα γαλλικά είναι αλήθεια! Θέλουν προσοχή!
Αν προσέχεις όμως, δε χαλάνε τίποτα. Αν βάζουμε 8" ή 10" γαλλικό κλειδί σε 10αρίτσες βίδες, ε λογικό είναι χαλάσει η βίδα. Ειδικά αν δεν προσέχουμε και το χειριζόμαστε σα να είναι γερμανικό με σταθερά άκρα.
Το κνιπεξάκι είναι φοβερό! Το έχω και εγώ και μπορώ να πω ότι είναι μία απ' τις καλύτερες και ακριβότερες επιλογές. Εκτός του ότι σφίγγει την βίδα μπορεί να δουλέψει και σαν καστάνια, δλδ να μην αφαιρείς το κλειδί επάνω απ' τη βίδα αλλά να το ανεβάζεις στην επόμενη πλευρά ανοίγοντας τις λαβές και έπειτα να τις ξανασφίγγεις για να γυρίσεις τη βίδα.
Έχει όμως και αυτό τα αρνητικά του. Πρώτον η γωνία λαβής - κεφαλής και δευτερον οι λαβές πένσας που έχει το κάνουν ακατάλληλο κάποια σημεία, στα οποία ένα κανονικό γαλλικό ή γερμανικό θα χωρούσε κανονικά.

Leon67
03/01/2018, 18:40
Λιγο που διάβασα είδα να κυκλοφορούν πολλά γαλλικά κλειδιά. Η εμπειρία μου με αυτά είναι ότι κατά την εργασία ξεσφίγγουν και δεν πιάνουν σωστά με αποτέλεσμα να χαλάνε τα παξιμάδια... Πολύ καλύτερα να πέρνετε γερμανικά κλειδιά η κανονικά κλειδιά.
Η αν θέλετε γαλλικό εγώ προτείνω αυτό της Knipex
https://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=group_detail&parentID=1368&groupID=1500&artID=35204
το οποίο είναι σαν σκύλα και πιάνει πολύ καλύτερα το παξιμάδι χωρίς να γλυστράει και χωρίς να το φθείρει. Το έχω πάρει και είναι απλά τέλειο και βγαίνει σε πολλά μεγέθη.

Για καλά κλασικά Γαλλικά Irega και Bahco. Οι περισσότερες επώνυμες εταιρίες τέτοια έχουν με το δικό τους όμως logo.

mangelasakis
05/01/2018, 12:34
Δυστυχώς αυτό με τα γαλλικά είναι αλήθεια! Θέλουν προσοχή!
Αν προσέχεις όμως, δε χαλάνε τίποτα. Αν βάζουμε 8" ή 10" γαλλικό κλειδί σε 10αρίτσες βίδες, ε λογικό είναι χαλάσει η βίδα. Ειδικά αν δεν προσέχουμε και το χειριζόμαστε σα να είναι γερμανικό με σταθερά άκρα.
Το κνιπεξάκι είναι φοβερό! Το έχω και εγώ και μπορώ να πω ότι είναι μία απ' τις καλύτερες και ακριβότερες επιλογές. Εκτός του ότι σφίγγει την βίδα μπορεί να δουλέψει και σαν καστάνια, δλδ να μην αφαιρείς το κλειδί επάνω απ' τη βίδα αλλά να το ανεβάζεις στην επόμενη πλευρά ανοίγοντας τις λαβές και έπειτα να τις ξανασφίγγεις για να γυρίσεις τη βίδα.
Έχει όμως και αυτό τα αρνητικά του. Πρώτον η γωνία λαβής - κεφαλής και δευτερον οι λαβές πένσας που έχει το κάνουν ακατάλληλο κάποια σημεία, στα οποία ένα κανονικό γαλλικό ή γερμανικό θα χωρούσε κανονικά.

Ναι το μόνο μειονέκτημα τους είναι αυτό για αυτό το λόγο έχω πάρει 2 μεγέθη για να μπορώ στα δύσκολα σημεία να κάνω την δουλειά μου με το μικρό. Διαφορετικά κλειδί κανονικό η γερμανικό κλειδί.

Τα προβληματα με τα κλασσικά γαλλικά κλειδιά (όσο καλά και αν είναι) είναι τα εξής. α) αν το σφίξεις πολυ πάνω στο παξιμάδι ώστε να μην έχει τζογο και να σου χαλάει το παξιμάδι τότε δεν βγαίνει και δεν μπαίνει ευκολα στο παξιμάδι και σου σπάει τα νεύρα οπότε το αφήνεις λίγο πιο χαλαρό με αποτέλεσμα πολλές φορές να σου τρώει το παξιμάδι. β) είναι η τεχνολογία του τέτοια που όσο καλό και αν είναι έχει λίγο τζόγο ειδικά αν παλιώσει και φθαρεί λίγο αυτό το σπειροειδές που ρυθμίσει το μέγεθος τότε έχει πολύ τζόγο με αποτέλεσμα πάλι να σου χαλάει τα παξιμάδια. Προσωπικά πάντα γαλλικά κλειδιά έπαιρνα γιατί συμφέρουν μιας και με ένα γαλλικό καλύβεις πολλά μεγέθη παξιμαδιών και πιάνουν και πολύ λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη μέχρι που ανακάλυψα το knipex και τα γαλλικά που είχα τα χάρισα σε συγγκενείς μου. Δεν θέλω πλέον ούτε να τα βλέπω. Μου έχουν αχρηστέψει πάρα πολλά παξιμάδια.

atopos
05/01/2018, 17:26
Ναι το μόνο μειονέκτημα τους είναι αυτό για αυτό το λόγο έχω πάρει 2 μεγέθη για να μπορώ στα δύσκολα σημεία να κάνω την δουλειά μου με το μικρό. Διαφορετικά κλειδί κανονικό η γερμανικό κλειδί.

Τα προβληματα με τα κλασσικά γαλλικά κλειδιά (όσο καλά και αν είναι) είναι τα εξής. α) αν το σφίξεις πολυ πάνω στο παξιμάδι ώστε να μην έχει τζογο και να σου χαλάει το παξιμάδι τότε δεν βγαίνει και δεν μπαίνει ευκολα στο παξιμάδι και σου σπάει τα νεύρα οπότε το αφήνεις λίγο πιο χαλαρό με αποτέλεσμα πολλές φορές να σου τρώει το παξιμάδι. β) είναι η τεχνολογία του τέτοια που όσο καλό και αν είναι έχει λίγο τζόγο ειδικά αν παλιώσει και φθαρεί λίγο αυτό το σπειροειδές που ρυθμίσει το μέγεθος τότε έχει πολύ τζόγο με αποτέλεσμα πάλι να σου χαλάει τα παξιμάδια. Προσωπικά πάντα γαλλικά κλειδιά έπαιρνα γιατί συμφέρουν μιας και με ένα γαλλικό καλύβεις πολλά μεγέθη παξιμαδιών και πιάνουν και πολύ λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη μέχρι που ανακάλυψα το knipex και τα γαλλικά που είχα τα χάρισα σε συγγκενείς μου. Δεν θέλω πλέον ούτε να τα βλέπω. Μου έχουν αχρηστέψει πάρα πολλά παξιμάδια.

2 ερωρησεις μιας και τα έχετε..
Α)Το άνοιγμα τους είναι εφάμιλλο με την γκαζοταναλια cobra?
B)Πρακτικά τι διαφορά έχουν με τις raptor->https://www.skroutz.gr/s/11982236/Knipex-Γκαζοτανάλια-Raptor-250mm-8741250.html

vaska
05/01/2018, 18:10
Ναι το μόνο μειονέκτημα τους είναι αυτό για αυτό το λόγο έχω πάρει 2 μεγέθη για να μπορώ στα δύσκολα σημεία να κάνω την δουλειά μου με το μικρό. Διαφορετικά κλειδί κανονικό η γερμανικό κλειδί.

Τα προβληματα με τα κλασσικά γαλλικά κλειδιά (όσο καλά και αν είναι) είναι τα εξής. α) αν το σφίξεις πολυ πάνω στο παξιμάδι ώστε να μην έχει τζογο και να σου χαλάει το παξιμάδι τότε δεν βγαίνει και δεν μπαίνει ευκολα στο παξιμάδι και σου σπάει τα νεύρα οπότε το αφήνεις λίγο πιο χαλαρό με αποτέλεσμα πολλές φορές να σου τρώει το παξιμάδι. β) είναι η τεχνολογία του τέτοια που όσο καλό και αν είναι έχει λίγο τζόγο ειδικά αν παλιώσει και φθαρεί λίγο αυτό το σπειροειδές που ρυθμίσει το μέγεθος τότε έχει πολύ τζόγο με αποτέλεσμα πάλι να σου χαλάει τα παξιμάδια. Προσωπικά πάντα γαλλικά κλειδιά έπαιρνα γιατί συμφέρουν μιας και με ένα γαλλικό καλύβεις πολλά μεγέθη παξιμαδιών και πιάνουν και πολύ λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη μέχρι που ανακάλυψα το knipex και τα γαλλικά που είχα τα χάρισα σε συγγκενείς μου. Δεν θέλω πλέον ούτε να τα βλέπω. Μου έχουν αχρηστέψει πάρα πολλά παξιμάδια.

Κι εγώ μέχρι πρότινος δεν είχα κανένα έχοντας στο μυαλό μου αυτά που λες. Κάποιος όμως από εδώ μέσα λύσσαξε με τα γαλλικά και τι καλά που είναι και πόσο βολικά, έτσι είπα να πάρω 2 Favom. Μόλις τα επιθεώρησε τα απαξίωσε και τα είπε κινέζικα.
Πάντως για να λέμε την αλήθεια σε κάτι υδραυλικά που έφτιαχνα στο σπίτι πολύ με βοήθησαν. Γενικά νομίζω ότι είναι εξυπηρετικά αλλά δεν αντικαθιστούν σε καμία των περιπτώσεων τα καλά γερμανικά ή τα καλά πολύγωνα.

fasarias
06/01/2018, 17:40
Επειτα απο εναν και πλεον αιωνα μετα την ανακαλυψη του, ΤΕΛΙΚΑ καταληξαμε στο συμπερασμα οτι το γαλλικο κλειδι ειναι ενα αχρηστο κλειδι και φυσικα να το πεταξουμε εφοσον εχουμε γερμανικα κλειδια που μας κανουν την δουλεια μας καλυτερα.
Μαααααααλιστα, ευτυχως να λεω κιολας που βγηκα απο τον κοπο του ψαξιματος, γιατι σκεφτομουν να κανω αντικατασταση στο παλιο δικο μου γαλλικο και ελεγα να ποσταρω καμμια ερωτηση.

rhtoras
08/01/2018, 15:02
Τα γαλλικά κλειδιά δεν είναι άχρηστα και επουδενί δεν είναι χαμένος κόπος η απόκτηση ενός.
Πολλές φορές δεν ξέρουμε τι μέγεθος είναι η βίδα ή αν είναι σε ίντσες.
Αν είσαι επαγγελματίας και σου φέρουν μοτέρ ή κάτι άλλο Αμερικανικής προέλευσης είσαι υποχρεωμένος να έχει σετ και σε ίντσες.
Γιατί να μην έχεις
ένα γαλλικό κλειδί αντί για μια σειρά από γερμανικά κλειδιά.
Επίσης συμφέρει καλύτερα να πάρεις ένα μονωμένο γαλλικό κλειδί παρά μια Σειρά με μονωμένα κλειδιά.
Αυτό που έχω δει είναι πως ένα καλό Γαλλικό κλειδί δεν χαλάει τις βίδες.
Τα facom που τα δούλεψα αρκετά ήταν καλά αλλά έδειχναν Κινέζικα.
Εγώ έχω ένα παλιό αγνώστου ταυτότητας το οποίο σε ελαφριά χρήση με.εχει βοηθήσει.
Βέβαια όπου μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει γερμανικά κλειδιά, πολύγωνα ή καστάνια ας το κάνει.
Υπάρχουν όμως και φορές που αυτό δεν γίνεται.

daz
08/01/2018, 15:05
Επειτα απο εναν και πλεον αιωνα μετα την ανακαλυψη του, ΤΕΛΙΚΑ καταληξαμε στο συμπερασμα οτι το γαλλικο κλειδι ειναι ενα αχρηστο κλειδι και φυσικα να το πεταξουμε εφοσον εχουμε γερμανικα κλειδια που μας κανουν την δουλεια μας καλυτερα.
Μαααααααλιστα, ευτυχως να λεω κιολας που βγηκα απο τον κοπο του ψαξιματος, γιατι σκεφτομουν να κανω αντικατασταση στο παλιο δικο μου γαλλικο και ελεγα να ποσταρω καμμια ερωτηση.

Bahco και Irega είναι απ' τα καλύτερα που μπορείς να βρεις. Επέλεξε μη industrial μοντέλο καθότι έχει πιο λεπτά άκρα. Εσένα στη δουλειά σου θα σε βοηθήσει πολύ και το μοντέλο 8 ιντσών με άνοιγμα πάνω από 36μμ και λεπτά άκρα. Και οι δύο παραπάνω μάρκες έχουν τέτοια μοντέλα.

industrial μορφή
391968

Λεπτότερα άκρα.
391969

6 και 8 ίντσες με μεγάλο άνοιγμα.
Οι πλαστικές λαβές αν θέλεις αλλάζονται ή αν δε σ' αρέσουν αφαιρούνται.
391971

daz
08/01/2018, 15:18
2 ερωρησεις μιας και τα έχετε..
Α)Το άνοιγμα τους είναι εφάμιλλο με την γκαζοταναλια cobra?
B)Πρακτικά τι διαφορά έχουν με τις raptor->https://www.skroutz.gr/s/11982236/Knipex-Γκαζοτανάλια-Raptor-250mm-8741250.html

A) Ναι περίπου. Το άνοιγμά τους μπορείς να το δεις απ' το σαιτ της κνιπεχ.
Β) plier wrench και raptor είναι δυο διαφορετικά εργαλεία. Χρειάζονται διαφορετικό χώρο για να κινηθούν λόγο διαφορετικής γωνίας στην κεφαλή. Στο ραπτορ οι άκρες στις σιαγώνες δεν ενώνονται, οπότε δεν κάνει κάποιες εργασίες που μπορεί να κάνει το άλλο. Πχ να ισιώσεις την άκρη μιας λαμαρίνας κ.α.

daz
08/01/2018, 15:42
Ναι το μόνο μειονέκτημα τους είναι αυτό για αυτό το λόγο έχω πάρει 2 μεγέθη για να μπορώ στα δύσκολα σημεία να κάνω την δουλειά μου με το μικρό. Διαφορετικά κλειδί κανονικό η γερμανικό κλειδί.

Τα προβληματα με τα κλασσικά γαλλικά κλειδιά (όσο καλά και αν είναι) είναι τα εξής. α) αν το σφίξεις πολυ πάνω στο παξιμάδι ώστε να μην έχει τζογο και να σου χαλάει το παξιμάδι τότε δεν βγαίνει και δεν μπαίνει ευκολα στο παξιμάδι και σου σπάει τα νεύρα οπότε το αφήνεις λίγο πιο χαλαρό με αποτέλεσμα πολλές φορές να σου τρώει το παξιμάδι. β) είναι η τεχνολογία του τέτοια που όσο καλό και αν είναι έχει λίγο τζόγο ειδικά αν παλιώσει και φθαρεί λίγο αυτό το σπειροειδές που ρυθμίσει το μέγεθος τότε έχει πολύ τζόγο με αποτέλεσμα πάλι να σου χαλάει τα παξιμάδια. Προσωπικά πάντα γαλλικά κλειδιά έπαιρνα γιατί συμφέρουν μιας και με ένα γαλλικό καλύβεις πολλά μεγέθη παξιμαδιών και πιάνουν και πολύ λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη μέχρι που ανακάλυψα το knipex και τα γαλλικά που είχα τα χάρισα σε συγγκενείς μου. Δεν θέλω πλέον ούτε να τα βλέπω. Μου έχουν αχρηστέψει πάρα πολλά παξιμάδια.

Αν δυο μεγέθη Γαλλικών κλειδιών μπορούσαν να αντικαταστήσουν τα γερμανικά και πολύγωνα δε θα υπήρχε συνεργείο με ολόκληρες συλλογές!
Τα χειρίζεσαι λάθος (όπως φαίνεται). Αφού τα ρυθμίσεις στο επιθυμητό άνοιγμα, τα χειρίζεσαι σαν κλειδιά σταθερού άκρου, πράγμα που είναι λάθος.
Πρώτον και κυριότερο, κανένα κλειδί με ανοιχτό άκρο (γαλλικό, γερμανικό, οτιδήποτε) δεν είναι για μεγάλες ροπές. (ειδικά σε μικρές βίδες). Ο κανόνας λέει πως όταν μπορείς να βάλεις πολύγωνο ή καρυδάκι θα βάλεις πολύγωνο ή καρυδάκι! Είναι το καλύτερο για τη βίδα, απλούστατα διότι πιάνει 6 γωνίες αντί για δύο. Το γαλλικό και το γερμανικό πιάνουν 2 γωνίες οι οποίες αρχίζουν να φθείρονται και μετά το κλειδί είναι εύκολο να "καβαλήσει" τις γωνίες και να τις χαλάσει. Ακόμα και το γερμανικό θα το κάνει αυτό, όχι μόνο το γαλλικό. Φυσικά όσο μεγαλύτερη η βίδα, τόσο δυσκολότερο είναι να γίνει κάτι τέτοιο.

Στις μικρότερες βίδες τα γερμανικά κλειδιά έχουν πιο σφιχτές ανοχές απ' ότι στις μεγάλες. Δε γίνεται να ρυθμίζουμε το γαλλικό να μπαίνει και να βγαίνει στη βίδα εύκολα, επειδή έτσι μας βολεύει και να περιμένουμε ότι δε θα χαλάσει η βίδα. Ειδικά όταν το γαλλικό έχει και μεγάλο μήκος. Εμένα, στις μικρές βίδες, μ' αρέσει να έχω το δάχτυλο στο ρυθμιστή και να τον σφίγγω τέρμα όταν το βάζω στη βίδα και έπειτα να το χαλαρώνω λίγο για να του αλλάξω θέση και να το ξανασφίγγω. Στις μεγαλύτερες βίδες, το αφήνω λίγο λάσκα και δουλεύω κανονικά ελέγχοντας όμως που και που ότι δεν άνοιξε περισσότερο. (φαίνεται και κατά τη λειτουργία). Ποτέ δεν έχω χαλάσει βίδα με γαλλικό και να φταίει το κλειδί.

Μπορεί να γαλλικά να έχουν το αρνητικό να χάνουν τη ρύθμισή τους αλλά στον αντίποδα τα γερμανικά έχουν το αρνητικό να φθείρονται και να χάνουν σιγά σιγά τις σφιχτές ανοχές τους. Τουλάχιστον με το γαλλικό μπορείς να μηδενίσεις τις ανοχές με μια μισοχαλασμένη βίδα, όταν δεν μπορείς να βάλεις καρυδάκι ή πολύγωνο.
Έπειτα πολλές φορές θα χρειαστείς δυο ίδια γερμανικά ενώ μπορεί να έχεις ένα. Ή να συναντήσεις βίδα που δεν έχεις το κατάλληλο γερμανικό.

Έχουν και τα γαλλικά τη χρήση τους και την χρησιμότητά τους.

To plier wrench της knipex είναι ένα φανταστικό εργαλείο αλλά δε μπορεί να τα αντικαταστήσει πλήρως. Είναι σε μορφή πένσας με λαβές που ανοιγοκλείνουν και πρέπει να τις σφίγγεις. Οι λαβές μαζί με το χέρι που πρέπει να τις σφίγγει είναι πολύ πιο χοντρό σύνολο απ' το λεπτό στέλεχος ενός γαλλικού που μπορείς να το πιέσεις από την άκρη. Επίσης η γωνία σχεδόν 90 μοιρών που έχει το plier wrench το χρίζουν ακατάλληλο για κάποιες εργασίες όπως επίσης είναι ακατάλληλο για να το χρησιμοποιείς και ανάποδα. Έχει όμως και αυτό άλλα θετικά. Τη λειτουργία καστάνιας, το σφίξιμο επάνω στη βίδα κ.α.

daz
08/01/2018, 15:44
Για όσους δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τη συζήτηση...

το plier wrench (κλειδί πένσας?) είναι αυτό.

http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=group_detail&parentID=1368&groupID=1500

Και το ραπτορ αυτό.

http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=group_detail&parentID=1368&groupID=1504&artID=3160

Απ' τις καλύτερες επιλογές σε γαλλικά κλειδιά.

http://www.irega.es/en/products/adjustable-wrenches.aspx

JNP
08/01/2018, 18:24
Σχεδόν 50 ετών εργαλείο, 11εκ μήκος και 14χιλ άνοιγμα. Σε συνδυασμό με κάποιο σταθερό κλειδί έχει σφιξει κόντρα χιλιάδες παξιμαδια μέχρι 14χιλ(βλέπε ράφια Dexion). Το μονο που ζητάει είναι μια σταγόνα λαδι κάθε χρόνο.Οτι πρέπει για να συμπληρώνει μικρές συλλογές από καρυδακια όπως η Facom Nano με καρυδακια 1/4" έως 14χιλ.
391995
391996

SciTeF
08/01/2018, 18:54
Πολύ μου άρεσε αυτό (http://www.irega.es/en/adjustable_wrench/92wr)!

Για δώστε και μια άποψη για τα μεγέθη που "χρειάζονται" (τα εισαγωγικά πάνε στο ότι τελικά όλα μπορεί να γίνουν χρήσιμα).

daz
08/01/2018, 19:51
Πολύ μου άρεσε αυτό (http://www.irega.es/en/adjustable_wrench/92wr)!

Για δώστε και μια άποψη για τα μεγέθη που "χρειάζονται" (τα εισαγωγικά πάνε στο ότι τελικά όλα μπορεί να γίνουν χρήσιμα).

Εμένα δε μου αρέσει γιατί προεξέχει πολύ ο άξονας. Είναι διπλός για να μπορεί να χρησιμοποιείται και απ' τις δύο μεριές. Νομίζω ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα σε αρκετά σημεία, ενώ για σωλήνες θα κάνει μόνο πολύ "βασική" δουλειά. Τίποτα δε μπορεί να συγκριθεί με μια γκαζοτανάλια όταν είναι να πιάσουμε στρογγυλά αντικείμενα. Παρ' όλα αυτά η bahco έχει αυτό το σύστημα πολλά χρόνια τώρα οπότε φαντάζομαι ότι δουλεύει και εξυπηρετεί ίσως αρκετούς. Είναι ένα εργαλείο που προσανατολίζεται ίσως πιο πολύ σε υδραυλικούς αλλά ο υδραυλικός έχει πάντα σκύλες μαζί του. Ίσως προορίζεται για τον περιστασιακό μαστροχαλαστή που θέλει ένα ρυθμιζόμενο κλειδί με μεγάλο άνοιγμα για τις βίδες των υδραυλικών και για κανένα σωλήνα που και που. don't know. Ίσως είναι καλό και για χαλασμένες βίδες! Δεν το έχω δοκιμάσει.

Το μέγεθος εξαρτάται από το τι δουλεύεις. Τα υδραυλικά έχουν πολύ μεγάλες βίδες οι οποίες δεν χρειάζονται πολύ σφίξιμο. Ένα 8" με μεγάλο άνοιγμα είναι μαστ. Τώρα αν θα πάρεις με το διπλό άκρο ή χωρίς αυτό είναι δική σου επιλογή. Σε αυτό που το άκρο δε γυρίζει ανάποδα, ο άξονας δεν προεξέχει τόσο. ίσα που βγαίνει έξω απ' το εργαλείο.

Για γενικές εργασίες συνεργείου μπορεί να σου χρειαστούν όλα. Το 4" έχει μικρό μέγεθος κεφαλής, λεπτά άκρα και μικρό μήκος. Χωράει άνετα σε διάφορα σημεία και χρησιμοποιείται για βίδες μέχρι το 13 χωρίς πρόβλημα. Άνοιγμα μέχρι το 14 και κάποια μέχρι το 15.
Το 6" είναι το πιο βολικό μέγεθος γιατί μπορεί να πιάσει τις περισσότερες βίδες μέχρι 19 ή 22 χωρίς να αποτελεί μεγάλο πρόβλημα αν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε με μικρότερες βίδες όπως 10αρίτσες. Για μένα είναι μαστ για ντουμπλαρίσματα ή για όσους έχουν σπαστμένα νούμερα σε γερμανικά κλειδιά.
Το 8" είναι το πιο στάνταρ μέγεθος με μέγιστο άνοιγμα μέχρι 24 αλλά σε σχέση με το 6" βολεύει μόνο σε μεγαλύτερες βίδες. Για παράδειγμα ειναι πιο κατάλληλο απ' το 6" σε μια 19αρα βίδα λόγο μεγαλύτερου μήκους, αλλά με μικρές βίδες αποτελεί πρόβλημα λόγο όγκου.
Το 10 και το 12 εχουν άνοιγμα μέχρι 30 μαχ και 36 αντίστοιχα (σε κάποιες μάρκες μέχρι 29 και 34) και μπορεί να φανούν χρήσιμα σε όσους έχουν μόνο τα βασικά νούμερα σε γερμανικά κλειδιά πάνω απ' το 22 ή σε όσους δεν έχουν καθόλου μεγάλα γερμανικά κλειδιά. Ελάχιστοι έχουν πχ 25 ή 28 σε συλλογές γερμανικών ενώ πολλοί δεν έχουν ούτε το 24 ή το 27 που είναι πολύ κοινά νούμερα και χρησιμοποιούνται πολύ.

Πέρα απ' τα παραπάνω υπάρχουν και τα wide open που είπαμε παραπάνω τα οποία έχουν άνοιγμα πάνω απ' το 30 για το 6" και κοντά στο 40 για το 8".

Κατά τη γνώμη μου αν κάποιος θέλει μόνο ένα η πιο ασφαλής λύση είναι το 8".
Διαφορετικά το 6" σε συνδιασμό με ένα μεγαλύτερο 10 ή 12" είναι πολύ καλή λύση.
Ή 6" stantar, 8" με μεγάλο άνοιγμα και ένα 10 ή 12 industrial για να λυγίζουμε και κανένα σίδερο που και που.

* Για όσους μπερδεύονται με τις ίντσες, μία ίντσα 2,5cm περίπου, οπότε 6"=15cm και από κει τα νούμερα αυξάνονται κατά 5cm.

virus
08/01/2018, 19:55
Κι εγώ μέχρι πρότινος δεν είχα κανένα έχοντας στο μυαλό μου αυτά που λες. Κάποιος όμως από εδώ μέσα λύσσαξε με τα γαλλικά και τι καλά που είναι και πόσο βολικά, έτσι είπα να πάρω 2 Favom. Μόλις τα επιθεώρησε τα απαξίωσε και τα είπε κινέζικα.
Πάντως για να λέμε την αλήθεια σε κάτι υδραυλικά που έφτιαχνα στο σπίτι πολύ με βοήθησαν. Γενικά νομίζω ότι είναι εξυπηρετικά αλλά δεν αντικαθιστούν σε καμία των περιπτώσεων τα καλά γερμανικά ή τα καλά πολύγωνα.

Καταρχην καλα σου ειπε οτι ειναι κινεζικα. ουτε κι εγω ξερω τα FaVom :lol:

Για τα υδραυλικα οντως ειναι ταμαμ που εχουν περιεργα νουμερα οπως π.χ. το 25 που ειναι δυσκολο σε γερμανικο. Η για τους αποστατες (δεν ξερω πως ονομαζονται) που ειναι πισω απο τις μπαταριες μπανιου. Επισης μεγαλα παξιμαδια που μπορει να μην εχεις μεγαλο κλειδι.

Γενικα ειναι ενα χρησιμο συμπληρωματικο εργαλειο.

Απο τα γαλλικα μαρεσει αυτο.

392003

SciTeF
09/01/2018, 08:29
Ίσως είναι καλό και για χαλασμένες βίδες! Δεν το έχω δοκιμάσει.

Στο βίντεο που έχει στο σάιτ το δείχνει να δουλεύει σε χαλασμένες βίδες κι αυτό ήταν που μου άρεσε. Για σωλήνες έχω καλύτερο εργαλείο.

Αλλά μετά είδα και αυτό (http://www.irega.es/en/adjustable_wrench/swo-92-xs) που μου φαίνεται πολύ πιο χρήσιμο.
Δεν ξέρω όμως πόσο αντέχει σε ροπές όπου δε χρειάζεται το μειωμένο πάχος τον σιαγώνων του.

JNP
09/01/2018, 09:19
Θα συμφωνήσω για τα προτεινόμενα μεγέθη από τον DAZ.Και εγώ αυτά τα δύο μεγέθη κυρίως χρησιμοποιω στα υδραυλικά κυρίως. Φυσικά σε συνδυασμό με γκαζοταναλιες και σωληνοκαβουρες που είναι αναντικαταστατοι.

JNP
09/01/2018, 09:24
Απο τα γαλλικα μαρεσει αυτο.

392003[/QUOTE]


Αυτο το έχω αλλά δεν θυμάμαι που βρίσκεται. Ευκαιρία να το ψάξω!

SoR
09/01/2018, 09:33
ανεβάσε λινκ αμα το βρεις! νομίζω θα αρέσει και σε άλλους!!!

JNP
09/01/2018, 14:27
ανεβάσε λινκ αμα το βρεις! νομίζω θα αρέσει και σε άλλους!!!

Είναι πολύ παλιό εργαλείο από το 1970,μόνο φωτο.

daz
09/01/2018, 18:34
Αλλά μετά είδα και αυτό (http://www.irega.es/en/adjustable_wrench/swo-92-xs) που μου φαίνεται πολύ πιο χρήσιμο.
Δεν ξέρω όμως πόσο αντέχει σε ροπές όπου δε χρειάζεται το μειωμένο πάχος τον σιαγώνων του.

Αν χρησιμοποιηθεί σε γενικές εργασίες με κανονικές βίδες ή βίδες υδραυλικών δε θα με απασχολούσε η αντοχή του κλειδιού όσο η αντοχή της βίδας. Οποσδήποτε η μικρότερη επιφάνεια δεν είναι και ότι καλύτερο για τις μαλακές βίδες ή ακόμα και για τις κανονικές αν είναι αρκετά σφιγμένες.
Το πάχος 4,5μμ που έχει στις σιαγώνες είναι όσο περίπου και το πάχος σε ένα λεπτό 10αράκι ή 10-11. Είναι καλή λύση αν θέλουμε να σταματήσουμε να ψάχνουμε παλιά εργαλεία να τα τροχίσουμε για κάποιες περιπτώσεις. Κάπου είχα βγάλει φωτό ένα τροχισμένο hazet 13μμ ώστε να χωράει σε ένα εργαλείο αέρος για να αλλάξει εξάρτημα, αλλά δεν τη βρίσκω.



Edit. Αυτό εδώ (http://www.irega.es/en/adjustable_wrench/92xs)έχει πάχος 2,5mm λέει ότι σηκώνει ροπή στο 80% των διεθνών στάνταρ.

daz
09/01/2018, 18:42
8" (20cm) Ακόμα και μετά από αρκετή χρήση οι ανοχές του κινητού άκρου είναι ελάχιστες.

392029

392030

6" (15cm). Παλιό και πολύ χρησιμοποιημένο. Είναι φθηνότερη σειρά σε σχέση με το απο πάνω με πιο χοντρά άκρα.

392031

392032

SciTeF
09/01/2018, 19:30
Online δεν το βρήκα πουθενά στην Ελλάδα όμως :(

daz
09/01/2018, 19:40
Δύσκολο!

Είναι και καινούριο μοντέλο.. είναι και special εργαλείο! Δύσκολο να το βρεις στοκ στην Ελλάδα.

daz
09/01/2018, 20:44
just in case..

http://www.onlyqualitytools.com/catalog/TOP/Adjustable_Spanners.html

H top ισχυρίζεται ότι έχει ένα "σύστημα" ή κάτι τέλος πάντων με το οποίο δε χάνεται η ρύθμιση κατά την εργασία. Όπως και να έχει συγκαταλέγονται μεταξύ των κορυφαίων.

Εδώ βρήκα τα irega αλλά μόνο σε μαυρισμένα. (ακριβά τα άτιμα). Δεν έψαξα καθόλου για φθηνότερα ή για άλλα μοντέλα.

https://www.fine-tools.com/rollgabelschluessel.html

Μεγάλη προσοχή στα μαγαζιά αυτά, ειδικά στο πρώτο. Είναι δοκιμασμένα και αξιόπιστα αλλά τα εργαλεία που έχουν είναι για φυλακή.

SciTeF
09/01/2018, 20:56
Από το πρώτο και ένα ακόμα περιμένω δέματα! :p

fasarias
09/01/2018, 22:50
Bahco και Irega είναι απ' τα καλύτερα που μπορείς να βρεις. Επέλεξε μη industrial μοντέλο καθότι έχει πιο λεπτά άκρα. Εσένα στη δουλειά σου θα σε βοηθήσει πολύ και το μοντέλο 8 ιντσών με άνοιγμα πάνω από 36μμ και λεπτά άκρα. Και οι δύο παραπάνω μάρκες έχουν τέτοια μοντέλα.

industrial μορφή
391968

Λεπτότερα άκρα.
391969

6 και 8 ίντσες με μεγάλο άνοιγμα.
Οι πλαστικές λαβές αν θέλεις αλλάζονται ή αν δε σ' αρέσουν αφαιρούνται.
391971

Ρε`συ αυτο το irega δεν ειναι που σου ειχα στειλει καποτε μεσω ενος παλιου γνωστου μας απο τον κολλερη?
Δεν ξερω δεν μου πολυγεμιζουν στο ματι αυτα τα λεπτα ακρα για βαρβατα σφιξιματα και γι`αυτο μαλλον δεν το ειχα παρει κι`εγω για εμενα τοτε.
Bahko δεν εχω αποψη, δεν εχω δουλεψει ποτε κανενα εργαλειο τους, για ριξε καμμια προταση αμα σου ειναι ευκολο.
Εγω δουλευω 10'' αυτο ειναι το μεγεθος που μου ταιριαζει καλυτερα και μερικες φορες ειμαι στο οριο να αρχισω να κουβαλαω και το 12'' αλλα το αποφευγω μεχρι στιγμης.
Αυτο το irega εχει θετικα και το μεγαλο ανοιγμα και τις λεπτες σιαγωνες που χωρανε σε δυσκολα σημεια, αλλα ξαναλεω, εγω δινω ωρες-ωρες πολυ δυνατα σφιξιματα και δεν ξερω αν θα μπορεσει να ανταπεξελθει.
Περισοοτερο σε κατι τετοιο προσανατολιζομουνα κυριως πιο κλασσικο https://www.pam.gr/Ergaleia-xeiros-GEDORE-KNIPEX-Eksoplismos-synergeiou-kleidia-dynamokleida-katsavidia-penses-ekswlkeis-oxhmatwn-eidikwn-ergaleiwn-eidwn-ygieinhs-egkatastashs-swlhnwn-VDE-sfyria/Spanners-Kleidia-GEDORE-KNIPEX/%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC/60-cp-10-rythmizomeno-kleidi-anoixto-akro-10in-gedore
Αμα βλεπεις ομως τετοια εργαλεια ειναι να μην διαολιζεσαι μετα http://www.irega.es/en/adjustable_wrench/92wr
Δεν ξερω, παω να δω παλι το 8'' το irega το λεπτο απο κοντα και αναλογως εκεινη την ωρα πως θα μου κατσει, ετσι κι`αλλιως και 10'' και 12'' εχω απο τα κλασσικα, δεν βαριεσαι.

daz
09/01/2018, 23:33
Ναι αυτό ήταν. Ήταν 8" με άνοιγμα μεγαλύτερο του 12" αλλά πάχος όσο το 8άρι. Έχω και το 10" το κανονικό και το 6".
Το 8αρι με το μεγάλο άνοιγμα είναι για μεγάλες βίδες που όμως δεν χρειάζονται πολύ σφίξιμο ή για σημεία που δεν έχεις πολύ χώρο. Νομίζω φωτογραφίζει την χρήση σε υδραυλικά παντός είδους. Δε νομίζω ότι μπορείς να το σπάσεις αλλά λόγο μήκους δε θα σου δώσει και μεγάλο μοχλό, στις περιπτώσεις που θέλεις να του δώσεις να καταλάβει. Εκεί το 10αρι είναι σίγουρα καλύτερο λόγο μήκους.

Αυτό που έβαλες της gedore το είχα παλιά και το έδωσα στον πατέρα μου (ο οποίος το έχασε). Δε με ενθουσίασε σαν εργαλείο και δεν έχει κάτι ιδιαίτερο (επίσης αν θυμάμαι καλά έχει ανάποδη ρύθμιση). Το κανονικό irega 10" το θεωρώ καλύτερο.

Το ιρέγκα με το άκρο που γυρίζει ανάποδα εσύ ξέρεις πόσο θα σε βολέψει ή όχι. Εμένα δε μου αρέσει γιατί το το κινητό άκρο έχει άξονα με βόλτες και απ' τις δυο μεριές και βγαίνει πολύ έξω. Αλλά εγώ δεν το θέλω για την ίδια χρήση με σένα, οπότε.. Αυτό το μοντέλο που κοιτάς έχει επίσης μεγάλο άνοιγμα για όλα τα μεγέθη και όπως βλέπεις το 10" έχει άνοιγμα μέχρι 40mm αντί για 29 που έχει το κλασικό μοντέλο. (με πάχος φαντάζομαι όσο το 10").

Τα bahco τα θεωρώ εξίσου καλά. Έχει λιγότερα μοντέλα όμως με χρώμιο και περισσότερα μαυρισμένα (που εμένα μου αρέσουν περισσότερο αλλά για σένα δεν κάνουν). Νομίζω η bahco ήταν η πρώτη που έβγαλε αυτό το μοντέλο με τη διπλή σιαγώνα. Δεν ξέρω που μπορείς να το βρεις bahco αλλά φαντάζομαι δε θα είναι δύσκολο. (αν και θα βρίσκεις συνέχεια μαυρισμένα).

392047

daz
09/01/2018, 23:37
Βάζω και κάτι που λίγοι ξέρουν.

Η παρακάτω εικόνα δείχνει τη σωστή χρήση του γαλλικού. Μπορούμε να το χρησιμοποιούμε και απ' τις δύο μεριές όταν ο χώρος είναι πρόβλημα, αλλά όταν θέλουμε να το ζορίσουμε πολύ το χρησιμοποιούμε σωστά για να μη σπάσει.
Διαφορετικά όπως λέει και ο virus, κάνουν ωραίο κράκ. (σπάει ο μηχανισμός που κινεί το κινητό άκρο διοτι οι δυνάμεις ασκούνται διαφορετικά).

392049

virus
10/01/2018, 00:14
εσυ fasaria υποψιαζομαι οτι θα σου κανει στην δουλεια σου το γαλλικο με τα λεπτα ακρα

δες το βιντεο (https://www.youtube.com/watch?v=LoKQU-cHq8A)

JNP
10/01/2018, 13:56
Βάζω και κάτι που λίγοι ξέρουν.

Η παρακάτω εικόνα δείχνει τη σωστή χρήση του γαλλικού. Μπορούμε να το χρησιμοποιούμε και απ' τις δύο μεριές όταν ο χώρος είναι πρόβλημα, αλλά όταν θέλουμε να το ζορίσουμε πολύ το χρησιμοποιούμε σωστά για να μη σπάσει.
Διαφορετικά όπως λέει και ο virus, κάνουν ωραίο κράκ. (σπάει ο μηχανισμός που κινεί το κινητό άκρο διοτι οι δυνάμεις ασκούνται διαφορετικά).

392049

Το ίδιο ισχύει και για τα γερμανικά.

daz
10/01/2018, 14:00
Το ίδιο ισχύει και για τα γερμανικά.

Γιατί? Έχουν κινητό άκρο που στο κάτω μέρος είναι λεπτό ώστε να ολισθαίνει σε διάδρομο?

SciTeF
10/01/2018, 14:38
Για τον χρήστη που ρώτησε σε vroom για τα μεταφορικά του onlyqualitytools αν θυμάμαι καλά το ελάχιστο που έχει είναι 11,5£.
Το κακό είναι ότι στέλνει με Royal Mail International Signed που συνεργάζεται με gls που με τη σειρά της συνεργάζεται με ACS.
Θα δούμε αν θα επιβεβαιωθώ όταν με το καλό παραλάβω.

daz
10/01/2018, 14:40
Για τον χρήστη που ρώτησε σε vroom για τα μεταφορικά του onlyqualitytools αν θυμάμαι καλά το ελάχιστο που έχει είναι 11,5£.
Το κακό είναι ότι στέλνει με Royal Mail International Signed που συνεργάζεται με gls που με τη σειρά της συνεργάζεται με ACS.
Θα δούμε αν θα επιβεβαιωθώ όταν με το καλό παραλάβω.

Τα μτφ που έχει είναι ανάλογα με την τιμή της παραγγελίας.

SciTeF
10/01/2018, 15:00
Τα μτφ που έχει είναι ανάλογα με την τιμή της παραγγελίας.

Συμφωνώ, αλλά ελάχιστη χρέωση έχει 11,6 (τελικά) λίρες (πρόσθεσα αντικείμενο 0,66 λίρες στο καλάθι και τόσο μου έβγαλε μεταφορικά).

daz
10/01/2018, 15:03
Συμφωνώ, αλλά ελάχιστη χρέωση έχει 11,6 (τελικά) λίρες (πρόσθεσα αντικείμενο 0,66 λίρες στο καλάθι και τόσο μου έβγαλε μεταφορικά).

Δίκιο έχεις!

fasarias
19/01/2018, 14:47
Αντε μεγειες μου

392297

392298

Εντυπωσεις αργοτερα που θα το εχω δουλεψει κιολας.

fasarias
19/01/2018, 14:48
Τα bahko εν`τω μεταξυ φωτια και λαβρα στις τιμουλες τους ετσι.
Ωραια παρ`ολα αυτα.

SciTeF
19/01/2018, 15:37
Δώσε μας και λεπτομέρειες για την τιμή και το μαγαζί από όπου έγινε η αγορά. ;)

Μεγειά και καλοδούλευτο!

Leon67
19/01/2018, 16:58
Δώσε μας και λεπτομέρειες για την τιμή και το μαγαζί από όπου έγινε η αγορά. ;)

Μεγειά και καλοδούλευτο!

Κολλέρης Πειραιά κατα 99,9%. Εχει ΚΑΙ Bahco και Irega. Δεν εχει ηλεκτρονικό κατάστημα.

daz
19/01/2018, 19:21
Αντε μεγειες μου

392297

392298

Εντυπωσεις αργοτερα που θα το εχω δουλεψει κιολας.

Fasaria παραπάνω δεν συζητούσαμε γι' αυτό ε? Αυτό είναι με τα πολύ λεπτά σαγώνια. Θα βάλω φωτό μετά.

daz
19/01/2018, 22:30
knipex plier wrench 150αρι ,
6"
8" με μεγάλο άνοιγμα
10"

392312

Το 8άρι με το μεγάλο άνοιγμα και το 10αρι.

392313

392315

392314

35mm για το κνιπεχ 39 για το irega

392317

392316

Για εργασίες συνεργείο αυτά τα δύο (6" και 10") είναι μια χαρά. Όποιος θέλει μόνο ένα επιλέγει ανάμεσα στο 6" και στο 8" με το στάνταρ άνοιγμα.

392318

fasarias
21/01/2018, 13:41
Ναι απο τον κολλερη το πηρα, ενα εικοσαρικο στο ετσι.
Τωρα ειναι δεν ειναι καλη τιμη, δεν ξερω.
Σαν εντυπωσεις μετα απο χρηση, χλιαρα τα πραγματα.
Ουτε σαν γαλλικο μπορεις να το δουλεψεις σωστα, μα ουτε και σαν γκαζοταναλακι, ειναι μια φαση κατι σαν υβριδικο εργαλειο, καπως ετσι.
Ναι μεν εχει λεπτα μαγουλα για να σφηνωνει σε δυσβατα σημεια, αλλα εχει χοντρη κεφαλη που τελικα βρισκει σ`αυτα τα σημεια.
Και βεβαια για να βαλεις παραπανω δυναμη ουτε λογος.
Ο μυλος ειναι αρκετα καλος, χωρις τζογους κ.λ.π.
Η λαστιχενια λαβη οχι και τοσο, σε μια προσπαθεια μου με παραπανω ζορι, μου ξεκουμπωσε απο την θεση της.
Ουσιαστικα απ`οτι καταλαβα, αντικαθιστα ολα τα μικρα νουμερα σε γερμανικα και γερμανοπολυγωνα, αυτο και μεχρι εκει.
Ενταξει βεβαια δεν μπορεις να εχεις και αυξημενες απαιτησεις απο ενα γαλλικακι 6 ιντσων.
Θα δω σιγουρα μετα απο εκτεταμενη χρηση αν οντως αξιζει σαν αγορα ή οχι.

SciTeF
21/01/2018, 13:44
Αν κρίνω από τις τιμές που βλέπω ονλαιν σε καταστήματα του εξωτερικού, μια χαρά το πήρες! Κάτω από 30 δεν το είδα πουθενά!

daz
21/01/2018, 23:03
Ναι απο τον κολλερη το πηρα, ενα εικοσαρικο στο ετσι.
Τωρα ειναι δεν ειναι καλη τιμη, δεν ξερω.
Σαν εντυπωσεις μετα απο χρηση, χλιαρα τα πραγματα.
Ουτε σαν γαλλικο μπορεις να το δουλεψεις σωστα, μα ουτε και σαν γκαζοταναλακι, ειναι μια φαση κατι σαν υβριδικο εργαλειο, καπως ετσι.
Ναι μεν εχει λεπτα μαγουλα για να σφηνωνει σε δυσβατα σημεια, αλλα εχει χοντρη κεφαλη που τελικα βρισκει σ`αυτα τα σημεια.
Και βεβαια για να βαλεις παραπανω δυναμη ουτε λογος.
Ο μυλος ειναι αρκετα καλος, χωρις τζογους κ.λ.π.
Η λαστιχενια λαβη οχι και τοσο, σε μια προσπαθεια μου με παραπανω ζορι, μου ξεκουμπωσε απο την θεση της.
Ουσιαστικα απ`οτι καταλαβα, αντικαθιστα ολα τα μικρα νουμερα σε γερμανικα και γερμανοπολυγωνα, αυτο και μεχρι εκει.
Ενταξει βεβαια δεν μπορεις να εχεις και αυξημενες απαιτησεις απο ενα γαλλικακι 6 ιντσων.
Θα δω σιγουρα μετα απο εκτεταμενη χρηση αν οντως αξιζει σαν αγορα ή οχι.

Απ' το 0,35 και μετά.


https://youtu.be/RUViDrYTtdI?t=35s

daz
21/01/2018, 23:21
Κάποιος τροχίζει και τα garant (stahlwille)
Αν δε σου κάνει κάνε το πασα από δω! :D


392354

392355

392356

392357

fasarias
30/01/2018, 19:20
Ναι σιγα τα αυγα που μου βαζουν και βιντεο κιολας τρομαρα τους, το γαλλικακι δεν μπορει να ξεσφιξει ουτε καργαρισμενη μιση ιντσα με το ζορι.

Με εκνευρισε απιστευτα και εμπουλευθει επιστροφη στο καταστημα με συνοπτικες διαδικασιες για ανταλλαγη με αλλο προιον.
Επισης κατεληξα στο γεγονος πως δεν ξαναπειραματιζομαι με πρωτοποριακες αηδιες, αμα θελεις γαλλικο, πας και παιρνεις γαλλικο, αλλιως γερμανικα-γερμανοπολυγωνα και αγιος ο θεος.
Καθε εργαλειο στον τομεα του και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι, ας κατσουν αυτοι να δουλευουν με αυτα τα υβριδικα που κατασκευαζουν, και να σπανε τα δικα τους νευρα.
Αντε γιατι ειμαι και σε προχωρημενη ηλικια και δεν κανει να μου ανεβαινει και πολυ η πιεση.

Η συνεχεια εδω: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&p=2918539&viewfull=1#post2918539

daz
30/01/2018, 22:10
Βρε τρελέ γιατί το πήρες αυτό? Δεν κάνει για γενική χρήση. Τοσο λεπτό που είναι, οποιαδήποτε κανονική βίδα την χαλάει με τη μισή δύναμη, αφού δεν έχει επιφάνεια να πατήσει.

fasarias
31/01/2018, 07:53
Βρε τρελέ γιατί το πήρες αυτό? Δεν κάνει για γενική χρήση. Τοσο λεπτό που είναι, οποιαδήποτε κανονική βίδα την χαλάει με τη μισή δύναμη, αφού δεν έχει επιφάνεια να πατήσει.

Ξερω`γω ρε αποστολε γιατι το πηρα.
Βασικα εκεινη την ωρα που το ειδα περα απο την περιεργεια του διαφορετικου σκεφτηκα επισης ωραιο ειναι τουτο εχει και λεπτα ακρα για να χωραει σε δυσκολα σημεια, εχει και μεγαλο ανοιγμα, για φερ`το εδω να δουμε τι κανει.
Ασχετα που εν`τελει δεν κανει.
Δυστυχως η επιλογη του να κουβαλας τα παντα μαζι σου σε μια εργαλειοθηκη οπου πηγαινεις, ειναι πολυτελεια οταν εισαι απο εδω και απο εκει συνεχεια.
Ασε που στο τελος θα μας πεσουν τα νεφρα απο το βαρος.

o_gavros
09/09/2020, 10:09
Θέλω να πάρω ένα καλό γαλλικό κλειδί 10" γιατί το υπάρχον κινεζικό τελεψε.
Κοίταξαλοιπόν facom, Beta & gedore.
Της πρώτης μου κάνουν και κλικ στο μάτι.
Έχει όμως φωσφατωμενα και χρωμιοβαναδιομενα.
Ποια είναι η διαφορά τους;

OldMan
09/09/2020, 11:55
10 ιντσες θες ρε ή 10 χιλιοστα..??

Η Facom εδω και πολυ καιρό ολα τα εργαλεια της, εκτός της ακριβοτερης σειρας, τα εχει κανει για τον φουτσο..
(η απαντηση του αντιπροσωπου, οταν εστειλα χαλασμενα κατσαβιδια, κοφτακια και μυτοτσιμπιδα για αντικατασταση ηταν : καλυτερα να χαλασει το εργαλειο παρα το αντικειμενο.. - σαν να σου λεει : καλυτερα να χαλασει το πουλι σου παρα η κωλοτρυπιδα μου..)

Road Pirat
09/09/2020, 11:59
Bahco να πάρεις η irega. Έχει και κάτι top Ιαπωνίας σε ένα σάιτ στο υκ, θα το βρω μετά και θα το βάλω.

o_gavros
09/09/2020, 12:28
δέκα ίντσες ωρέ, νόμιζα ήταν ξεκάθαρο απο το 10"
άρα όχι φακομ λες;
για το αρχικό ερώτημα περί φωσφατωμένων vs χρωμιοβαναδιομένων, έχουμε άποψη;

OldMan
09/09/2020, 13:06
Εχουμε...

Αν θες να το χρησιμοποιεις πολυ συχνα (πολλακις της ημερας), παρε φωσφατωμενο..
Αλλιως χρωμιοβαναδιομενο..

Το γιατι θα στο εξηγησει ο Σουπιας, αν δεν βαριεται..
(εν ταχει, εχει να κανει με την αφαιρεση του αντισκωριακού στρωματος χρωμίου λογω συχνης χρησης..)

Acacius
09/09/2020, 15:31
Διαφωτίστε με λίγο γιατί μπερδεύτηκα. Απ' όσο ξέρω, Χρώμιο-Βανάδιωμένο χάλυβα (CrV) αποκαλούμε το κράμα που χρησιμοποιείται για την *κατασκευή* του εργαλείου. Φωσφάτωση είναι η κατεργασία της επιφάνειας του μετάλλου (που μπορεί κάλλιστα να είναι κράμα CrV). Οπότε όπως τα καταλαβαίνω, το πιο πάνω ερώτημα συγκρίνει ανόμοια πράγματα, σε αντίθεση π.χ. με τη σύγκριση φωσφάτωσης και χρωμίωσης. Κάνω κάπου λάθος;

daz
09/09/2020, 15:54
Διαφωτίστε με λίγο γιατί μπερδεύτηκα. Απ' όσο ξέρω, Χρώμιο-Βανάδιωμένο χάλυβα (CrV) αποκαλούμε το κράμα που χρησιμοποιείται για την *κατασκευή* του εργαλείου. Φωσφάτωση είναι η κατεργασία της επιφάνειας του μετάλλου (που μπορεί κάλλιστα να είναι κράμα CrV). Οπότε όπως τα καταλαβαίνω, το πιο πάνω ερώτημα συγκρίνει ανόμοια πράγματα, σε αντίθεση π.χ. με τη σύγκριση φωσφάτωσης και χρωμίωσης. Κάνω κάπου λάθος;

Βασικά είπε την επιχρωμίωση, χρωμιοβαναδίωση.
Επιχρωμίωση εννοούσε. Δλδ το προστατευτικό στρώμα χρωμίου που μπαίνει πάνω απ' το χάλυβα.
Και ρώτησε αν είναι προτιμότερη η επιχρωμίωση απ' την φωσφάτωση.

daz
09/09/2020, 16:13
Γαυρούλη, ότι είπε ο oldman και ο πειρατής.

Θέλεις να ξοδέψεις κατι παραπάνω και να πάρεις το καλύτερο? Τα top, νομίζω δεν έχουν αντίπαλο.

Θέλεις το καλύτερο λοκαλυ? bahco και irega είναι οι δυο καλύτερες επιλογές σου.

Το επιχρωμιωμένο έχει μεγαλύτερη αντοχή τη σκουριά αλλά το φωσφατωμένο όσο παλιώνει θα γίνεται ομορφότερο. Εκτός και αν σου αρέσουν τα γυαλιστερά (για όσο μπορεί να μείνουν γυαλιστερά)

Ότι και να πάρεις πρόσεξε την κεφαλή. Δε θέλεις industrial κεφαλή.

Δλδ δε θέλεις το 77 και το 77f.

http://www.irega.es/en/products/adjustable-wrenches.aspx

Η σειρά 92 (και η αντίστοιχη της bahco) είναι μια χαρά. Και τα στανταρ μοντέλα και αυτά με το Super Wide Opening.

o_gavros
09/09/2020, 19:19
Σας μερσω όλους για τις απαντήσεις και την επεξηγα με την επιχρωμίωση, έτσι ακριβώς ήταν.
Το γαλλικό δε το δουλεύω πολύ,συνήθως κάθεται πολλές μέρες στη θήκη του στην εργαλειοτσαντα χωρίς να χρειαστεί να βγεί.
Αν και όταν βγει όμως, η φάση σίγουρα θα έχει βρώμα,γρασα, λάδια και παξιμάδια από 19 έως 30.
Επίσης δεν με νοιάζει να πάρω ένα εργαλείο που θα το κληροδοτησω στα παιδιά μου. Μια δεκαετία να μου βγάλει παλι ευχαριστημένος θα είμαι.
Οπότε η απορία για το μαύρο ή το γυαλιστερό παραμένει.

Στα σάιτ της ιρεγκα, το 92w είναι νομίζω αυτό που ψάχνω.
Άνοιγμα μέχρι 30χιλ με σώμα 8" (ιντσες)
Που τα βρίσκουμε εδώ αυτά;

Road Pirat
09/09/2020, 21:04
Το λινκ για το τοπ https://www.onlyqualitytools.com/catalog/TOP/Adjustable_Spanners.html

daz
09/09/2020, 22:39
Από ένα σημείο (τιμής-ποιότητας) και έπειτα, δε συζητάμε πόσο θα αντέξει το εργαλείο αλλά πως δουλεύει. Σε ένα ποιοτικό εργαλείο, η αντοχή του εξαρτάται απ' την σχεδίαση. Και απ' την σχεδίαση και την ακρίβεια της κατασκευής εξαρτάται και η ποιότητα λειτουργίας του. Γι' αυτό, απο ένα σημείο και έπειτα η τιμή αυξάνεται δυσανάλογα απ' την απόδοση. Αντίκρισμα υπάρχει φυσικά, αλλά ανάλογα με την εμπειρία, τον τρόπο χειρισμού, κ.α μπορεί να περάσει στα ψιλά, απ' τον τελικό χρήστη. Και κάπου εδώ έχουμε μάθει να αποδίδουμε την δυσανάλογα αυξημένη τιμή στη "φιρμα".
Γι' αυτό και μόνο έγινε η αναφορά στα Top. Και οι τρεις μάρκες που αναφέρθηκαν είναι ποιοτικές και αν δε το χάσεις (ή δεν ασελγήσεις επάνω του), σίγουρα θα το κληροδοτήσεις στους διαδόχους.. Αλλά... Πόσο συχνά χρειάζεται να ξαναρυθμίζεις το άνοιγμα καθώς ξεβιδώνεις την ίδια βίδα?

Για μένα, πάρε φωσφατωμένο. Βασικά επέλεξε πιο πολύ με βάση το τι σου αρέσει περισσότερο. Από θέμα αντοχής στην σκουριά το χρωμιωμένο αντέχει περισσότερο, αλλά το χρώμιο μπορεί να ξεφτίσει, να αδυνατίσει και να ξεφλουδίσει. Και φυσικά αυτό θα συμβεί στην κεφαλή που καταπονείται περισσότερο. Φυσικά μπορεί να πιάσει και σκουριά. (όλα αυτά με τη χρήση και τα χρόνια).

Δες.. από τα καινούρια, στο τελευταίο που είναι 100 χρονών. Οι μαυρίλες που βλέπεις στις κεφαλές μερικών είναι αποχρωματισμένο μέταλλο απ' την σκουριά.

420824

Δες πως επανέρχεται το φωσφατωμένο. Μη περιμένεις κάτι τέτοιο από επιχρωμιωμένο.

420825

Το επάνω καθαρίζει. Με τα άλλα δυο δεν μπορούν να γίνουν και πολλά.

420826

420827

Όπως καταλαβαίνεις, αν δε σε νοιάζει η εμφάνιση, πάρε ότι βρεις.

Bahco και irega δεν είναι δύσκολο να βρεις. Πάνε μια Κολέρη, δίπλα σου είναι. Πρέπει να έχει.

daz
09/09/2020, 22:40
Το λινκ για το τοπ https://www.onlyqualitytools.com/catalog/TOP/Adjustable_Spanners.html

Αυτά είναι νάνοι με μεγάλο άνοιγμα. Δε του κάνουν. Είναι δύσκολο να βρεις να βρεις τοπ.

JNP
10/09/2020, 07:24
Προσωπικά στα μηχανουργικα εργαλεία έχω φωσφατωμενα Bahco, ενώ στα υδραυλικά εργαλεία χρωμιωμενα διαφόρων εταιρειών.

fasarias
10/09/2020, 09:17
Το gedore βγαλ'το από την λίστα σου.
Το αγόρασα εγώ πρόσφατα αλλά δεν έχω μείνει ευχαριστημένος, τελικά ίσως είχε δίκιο ο daz που μου έλεγε για bahco ή irega.
Facom έχω ένα φωσφατωμενο από τα τελευταία μοντέλα της εταιρίας και είναι αρκετά καλό, το μόνο μείον είναι ότι έχει ανάποδο άνοιγμα της ροδελας (αριστεροστροφο) και δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα.
Δεν ξέρω αν βγάζει φωσφατωνενα με δεξιοστροφη ροδέλα η εταιρεία.
Θα πρότεινα και τα unior προσωπικά, έχω ένα πολλά χρόνια και είναι σκυλί παρ'ολη την κακοποίηση που έχει δεχθεί.

lazarefa
10/09/2020, 09:43
Gedore γαλλικό έχω αγοράσει κι εγώ, και σε σχετικά καλή τιμή από την ΠΑΜ. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει σοβαρά, αλλά όντως φαίνεται υποδεέστερο σαν πρώτη εικόνα από Bahco/Irega.
Παραδόξως καλή κατασκευή και αντοχή έχω δει και σε ένα ταιβανέζικο GearWrench που είχα αγοράσει πριν από 8-10 χρόνια από εξωτερικό (λογικά δεν φέρνουν αυτή τη μάρκα στην Ελλάδα. Η εταιρεία ανήκει στο Apex Tool Group).

o_gavros
10/09/2020, 13:53
Κύριοι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Νομίζω βρήκα περισσότερο εργαλείο απο όσο ήλπιζα.
Με 8" μήκος,πολύ μικρό (σαφως μικρότερο του απερχόμενου) βάρος και άνοιγμα σιαγόνων μέχρι 38χιλ, το επέλεξα με κλειστά τα μάτια.
Τελική τιμή με ΦΠΑ 33€. Είναι ακριβό ναι, αλλά μάλλον αυτο είναι το τίμημα να μη ρυθμίζεις τις σιαγόνες δεκαπεντε φορες για καθε βιδα.

το νέο σε σύγκριση με το απερχόμενο Amtech
420830


420831

OldMan
10/09/2020, 14:36
Πιστευω να προσεξες οτι στο καινουριο οι σιαγωνες κλεινουν αντιστροφα του παλιου..!! :p

Υ.Γ.
Αν πετας το παλιο χωρις να εχει παρει μποσικα ο σφηνόδρομος, εισαι καραλαλακας..!!!
(ξερεις το ανεκδοτο "τι ειχε το νουμι και το πεταξαν..??" )

o_gavros
10/09/2020, 16:27
Το ξέρω και κλαίω,γιατί το πέταξες ρε φίλε;...:lol:

Όχι απλα είχε μποσικα, χόρευε δεξιά αριστερά απάνω κάτω, αχρηστευτηκε προχτές,το άκουσα που ξεπήδησε το στοπ στο άνοιγμα. να ζήσουμε να το θυμόμαστε, αιωνία του η μνήμη αιωνία

annateo
10/09/2020, 18:25
Σε τι χρησιμοποιείτε και γιατι γαλλικό κλειδι αντι για μια καλη συλλογή γερμανοπολυγωνα πχ;
(Δεν ειναι ειρωνικη η ερώτηση μου).

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/09/2020, 19:17
Σε τι χρησιμοποιείτε και γιατι γαλλικό κλειδι αντι για μια καλη συλλογή γερμανοπολυγωνα πχ;
(Δεν ειναι ειρωνικη η ερώτηση μου).

Ίσως για να έχεις πολλά νούμερα σε ένα?Ίσως για να μη κουβαλάς ολόκληρη συλλογή?
Δε ξέρω κι εγώ. Εικάζω.

doctor_john
10/09/2020, 19:21
Εκεί που δεν έχει πρόσβαση το πολύγωνο.

toyar
10/09/2020, 21:27
Σε ρακόρ σωλήνων δεν μπαίνει πολύγωνο
Και τα γερμανικά δε γραπωνουν όπως το γαλλικό στις μεγάλες δυνάμεις
Επίσης με ενα εργαλειο δουλευεις σε πολλά σημεία
Οι υδραυλικοί τα δουλεύουν όλα με μια τσιμπίδα άσχετα αν τα ξεσκίζουν στα σημαδια

lazarefa
10/09/2020, 21:38
Επίσης σε ενδεχόμενο να έχεις μια συλλογή σε χιλιοστά και το εξάγωνο που θέλεις να σφίξεις ή να λύσεις, είτε να είναι σε ίντσες αντί χιλιοστά, είτε να είναι "φαγωμένο" και να μην εφαρμόζει καλά το γερμανικό.

annateo
10/09/2020, 22:56
Οκ ευχαριστώ.
Με καλύψατε.
Προσωπικά αν και κάνω αρκετα μαστορέματα (πιο πολυ σε αυτοκινητα) ειναι απτα λιγα εργαλεία που εχω κ δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/09/2020, 23:55
Οκ ευχαριστώ.
Με καλύψατε.
Προσωπικά αν και κάνω αρκετα μαστορέματα (πιο πολυ σε αυτοκινητα) ειναι απτα λιγα εργαλεία που εχω κ δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Και εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω σε εκτίμηση.
Και με αυτό που λέει ο @toyar μένω έκπληκτος. Πίστευα ότι ένα γερμανικό θα δεχόταν μεγαλύτερες πιέσεις από ένα γαλλικό.

JNP
11/09/2020, 07:28
Σε τι χρησιμοποιείτε και γιατι γαλλικό κλειδι αντι για μια καλη συλλογή γερμανοπολυγωνα πχ;
(Δεν ειναι ειρωνικη η ερώτηση μου).

Εγω σχεδόν αποκλειστικά σε υδραυλικές εργασίες. Με δύο γαλλικά 8"-10" και δύο τσιμπιδες 1,5"κανω σχεδόν τα πάντα.
Έχω όμως χρειαστεί σπάνια γερμανικό κλειδί πολύ λεπτό.
Σε μηχανολογικες δουλειές κυρίως σε βίδες φθαρμενες ή φθηνές όπου τα γερμανοπολυγωνα έχουν τζόγους.
Τα γαλλικά λόγω μεγάλης κεφαλής δεν βολεύουν σε στριμωκολα σημεία.

OldMan
11/09/2020, 10:17
Εικάζω.

Ελα λαλακα, ομολογησε...
(διαβαζεις κρυφα..!!!)

daz
11/09/2020, 15:38
Κύριοι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Νομίζω βρήκα περισσότερο εργαλείο απο όσο ήλπιζα.


Γαυρούλη καλοδούλευτο το εργαλείο!



Έχω όμως χρειαστεί σπάνια γερμανικό κλειδί πολύ λεπτό.


Ποτέ δε ξέρεις που θα σου χρειαστεί ένα τέτοιο.

http://www.irega.es/en/adjustable_wrench/92xs

o_gavros
11/09/2020, 18:01
Θενξ σουπιά!
Με τις γνώμες σας εδώ, πίστεψα ότι το ιρεγκα 92w ήταν αυτό που ψάχνω. Τελικά βρήκα με ακόμα μεγαλύτερο άνοιγμα χωρίς να φύγω από το μήκος του απερχόμενου (και σαφώς ελαφρύτερο όπως είπα και πριν).

Στην ερώτηση του φίλου αννατεο, να προσθέσω τον οβολό μου.
Αν γυρνάς όλη μέρα ζαλωμενος με εργαλειοτσαντα,τότε θες να κρατήσεις το βάρος όσο δυνατόν χαμηλότερα.
Τα γερμανικά κλειδιά που έχω σε νούμερα 30-32 και 34-36 εκτός από βαρίδια είναι και τεράστια για καθημερινή μεταφορά. Με το συγκεκριμένο γαλλικό μπορώ και κουμαντάρω μεγαλύτερο εύρος μεγεθών,χωρίς την ανάγκη να κουβαλάω τα γαϊδούρια. Συν ότι ακριβώς λόγω μικρού μήκους, έχει ευκολότερη πρόσβαση σε ορισμένα σημεία (για τη δουλειά μου τουλάχιστον)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/09/2020, 22:22
Ελα λαλακα, ομολογησε...
(διαβαζεις κρυφα..!!!)

Γιατί ζηλεύεις? :moutza:

Bowleno
12/09/2020, 10:42
Γιατί ζηλεύεις? :moutza:

Τώρα ήρθες στα ίσια σου, δεν έβαλες κόμμα....:cry:
:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/09/2020, 15:43
Τώρα ήρθες στα ίσια σου, δεν έβαλες κόμμα....:cry:
:lol:

Πού ρε συ?Πού έμπαινε :rolleyes:

daz
13/09/2020, 00:02
Πού ρε συ?Πού έμπαινε :rolleyes:

:lol:

Μετά το "γιατί", αλλά μην αγχώνεσαι.

Και 'γώ τα ξεχνάω τα κόμματα!

(και να ταν μόνο αυτό..!)

Bowleno
13/09/2020, 06:21
Πού ρε συ?Πού έμπαινε :rolleyes:

Η φράση "γιατί, ζηλεύεις;" Με την φράση "γιατί ζηλεύεις;" Έχουν εντελώς διαφορετικές έννοιες. Ειδικά στον γραπτό λόγο, δεν φαντάζεσαι πόσες παρεξηγήσεις γίνονται επειδή δεν μπήκε ένα κόμμα... (Ακόμα θυμάμαι κάποια εταιρικά mail από πρώην συναδέλφους...:cry: )

(blitz κατάντησα ρε γμτ) :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/09/2020, 09:27
:lol:

Μετά το "γιατί", αλλά μην αγχώνεσαι.

Και 'γώ τα ξεχνάω τα κόμματα!

(και να ταν μόνο αυτό..!)

Δε τά πάω καλά με τά κόμματα. Στις εκλογές δε πάω καθόλου *:lol:





*Αλήθεια.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/09/2020, 09:28
Η φράση "γιατί, ζηλεύεις;" Με την φράση "γιατί ζηλεύεις;" Έχουν εντελώς διαφορετικές έννοιες. Ειδικά στον γραπτό λόγο, δεν φαντάζεσαι πόσες παρεξηγήσεις γίνονται επειδή δεν μπήκε ένα κόμμα... (Ακόμα θυμάμαι κάποια εταιρικά mail από πρώην συναδέλφους...:cry: )

(blitz κατάντησα ρε γμτ) :lol:

Ναι αλλά ό άμεσα εμπλεκόμενος δε βλέπω να παίρνει θέση :lol:

Bowleno
13/09/2020, 10:42
Ναι αλλά ό άμεσα εμπλεκόμενος δε βλέπω να παίρνει θέση :lol:

Σουκου; Με τίποτα... Παλεύει με τα τσίπουρα ρε συ:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/09/2020, 22:14
Σουκου; Με τίποτα... Παλεύει με τα τσίπουρα ρε συ:lol:

:lol::lol:

OldMan
14/09/2020, 12:23
Σουπιας...!!!!

Που 'σαι γαμω το φελεκι μου..??

ΠΕΛΑΤΕΣ....!!!!

daz
14/09/2020, 14:24
Δευτέρα σήμερα?
Μόνο τις Παρασκευές γίνομαι σκληρός καριόλης! :D
:lol:

silkman
04/01/2022, 11:47
Εγραψα σε άλλο μιτο ότι θεωρώ το γαλλικό κλειδί απο τα πιο μισητά εργαλεία, και να γιατί:

Πας σε ένα φίλο/φίλη σου, σε ρωτάει μπορείς να μου φτιάξεις αυτό; Εχεις εργαλεία ρωτάς εσυ, και σου εμφανίζει το πανηγυριώτικο γαλλικό που υπάρχει σε κάθε σπιτι. Το οποίο είναι:
-Κατά κανόνα μικρό, το βάζεις τέρμα ανοιχτό και δεν χωράει να πιάσει τη βίδα που θες:
-Σκουριασμένο, η βιδα ρυθμισης δεν γυρνάει εύκολα
-Χοντροκομμένη γκουμούτσα που δεν χωράει εκει που θες αφου ειναι πανηγυριώτικο και το μεταλλο ειναι ΓΤΠ και ειναι θεόχοντρο για να μη σπάσει με την πρώτη χρήση.
-Και φυσικά χαλαρώνει μόλις πας να σφίξεις και κλωτσάει τη βίδα.

Προφανώς και υπάρχουν ακριβότερα και καλύτερα μοντέλα αλλά εκτός συγκεκριμένης χρήσης πχ υδραυλικός για μεγάλες βίδες, το αποφευγω οπως ο διαολος το λιβάνι.

o_gavros
04/01/2022, 12:01
Στο ποστ #66, μερικές σελίδες πίσω, έχω φωτό ακριβώς το σάπιο εργαλείο που περιγράφεις. Ένα αμτεκ της πλάκας.
Από τότε που πήρα το καλό, εκτός ότι αγόρασα και το μεγαλύτερο, έχω βρεθεί αρκετές φορές σε καταστάσεις όπου το γαλλικό με έσωσε! Η Bahco (θα το έχουν σίγουρα και άλλες καλές μάρκες) έχει υιοθετήσει μια λογική όπου πλέον τα κλειδιά έχουν πολύ μεγαλύτερο άνοιγμα από αντίστοιχου μήκους παλιότερα. Αυτό εμένα με έχει βγάλει πολλές φορές από δύσκολες καταστάσεις.
Το μεγάλο το δεκαϊντσο,έβγαλε τα λεφτά του κυριολεκτικά δύο μέρες μετά που μου παραδόθηκε,την πρώτη φορά που το πήρα μαζί σε δουλειά!

Σκεφτόμουν αν χρειάζομαι αυτά τα wrench pliers της knipex με τις παράλληλες σιαγωνες.
Έχω στην κατοχή μου δυο κόμπρες 250 & 300χιλ. και σε συγκεκριμένες εφαρμογές που προσπαθώ να λύσω/δέσω, δεν χωράνε λόγω πάχους μηχανισμού. Το 8" Bahco όμως χωράει σα γάντι.
Το λέω για να δείξω ότι κάθε καλό εργαλείο, βρίσκει τη χρήση του.

karellen
04/01/2022, 12:03
433311

433312

Υπάρχει ποτέ περίπτωση αυτή η γκουμούτσα να χαλαρώσει?
850 γραμμάρια εργαλείο :lol:

daz
04/01/2022, 14:35
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154296&page=3&p=2917018&viewfull=1#post2917018

Το μικρό knipex με βολεύει περισσότερο απ τα μεγάλα μοντέλα. Ακόμα και αυτό όμως δε μπορεί να αντικαταστήσει τα αλλά τρία. Σε κάποιες δουλειές θα κάνει τη δουλειά πιο εύκολα και σε άλλες δε θα μπορέσει να κάνει τίποτα.

OldMan
04/01/2022, 15:06
Εφτασε χθες..;)
(Εγγλεζικες λιριτσες τριακοντα και τρεις..)

Τεσταρίστηκε και δεν χανει ουτε δεκατο του χιλιοστου στο λοκαρισμα του ατερμονα..
(το ποσο θα αντεξει, Κύριος οίδεν..)

Grafton 505
04/01/2022, 16:26
:D

433317

doctor_john
04/01/2022, 18:36
Εγραψα σε άλλο μιτο ότι θεωρώ το γαλλικό κλειδί απο τα πιο μισητά εργαλεία, και να γιατί:

Πας σε ένα φίλο/φίλη σου, σε ρωτάει μπορείς να μου φτιάξεις αυτό; Εχεις εργαλεία ρωτάς εσυ, και σου εμφανίζει το πανηγυριώτικο γαλλικό που υπάρχει σε κάθε σπιτι. Το οποίο είναι:
-Κατά κανόνα μικρό, το βάζεις τέρμα ανοιχτό και δεν χωράει να πιάσει τη βίδα που θες:
-Σκουριασμένο, η βιδα ρυθμισης δεν γυρνάει εύκολα
-Χοντροκομμένη γκουμούτσα που δεν χωράει εκει που θες αφου ειναι πανηγυριώτικο και το μεταλλο ειναι ΓΤΠ και ειναι θεόχοντρο για να μη σπάσει με την πρώτη χρήση.
-Και φυσικά χαλαρώνει μόλις πας να σφίξεις και κλωτσάει τη βίδα.

Προφανώς και υπάρχουν ακριβότερα και καλύτερα μοντέλα αλλά εκτός συγκεκριμένης χρήσης πχ υδραυλικός για μεγάλες βίδες, το αποφευγω οπως ο διαολος το λιβάνι.

Εσύ που γκρινιάζεις, πας σε φίλους, πας σε φίλες, μια φορά έχεις πάρει ένα γαλλικό να τους πας;
Ποτέ.
Ε, τώρα αυτό δεν είναι.. βαρύ ας πούμε; :hmm:

Leon67
04/01/2022, 18:58
Εφτασε χθες..;)
(Εγγλεζικες λιριτσες τριακοντα και τρεις..)

Τεσταρίστηκε και δεν χανει ουτε δεκατο του χιλιοστου στο λοκαρισμα του ατερμονα..
(το ποσο θα αντεξει, Κύριος οίδεν..)

Νομίζω οτι ειναι Cresent αυτό. Αν ετσι καλό θα
ειναι.

Leon67
04/01/2022, 19:01
Γενικά Bahco και Irega είναι δοκιμασμενες λύσεις. Καλές εντυπώσεις εχω και από καποια generic Taiwan με δοντακια στις σιαγώνες που τα εχω σε Toptul.

νεοσσός
04/01/2022, 19:48
Εφτασε χθες..;)
(Εγγλεζικες λιριτσες τριακοντα και τρεις..)



Τεσταρίστηκε και δεν χανει ουτε δεκατο του χιλιοστου στο λοκαρισμα του ατερμονα..
(το ποσο θα αντεξει, Κύριος οίδεν..)
Αυτό είναι υβρίδιο γαλλικού κλειδιού με σκύλα;

Τα γαλλικά κλειδιά που έχω δοκιμάσει, όταν τα πράγματα σκληραίνουν, τρώνε τα παξιμάδια. Οι γκαζοτανάλιες μπορεί να κάνουν φθορά, αλλά τουλάχιστον λύνουν το παξιμάδι.

Πάντως, σαν τα γερμανοπολύγωνα δεν έχει. Και τη δουλειά σου κάνεις και φθορά δεν γίνεται.

Μπορεί να κάνω πλάκα για την ακρίβεια των εργαλείων που αναφέρετε, αλλά σιγά-σιγά προσαρμόζομαι. Όταν βλέπω ότι χρειάζομαι κάτι συστηματικά, κοιτάζω να αγοράσω ποιοτικό εργαλείο κι ας κοστίζει περισσότερο. Αν είναι για περιστασιακή χρήση και μάλιστα να μοιράζεται από πολλούς, που μπορεί να το χάσουν, τότε εννοείται ότι πάω σε φθηνό.