PDA

View Full Version : κανεις αλλος με Tuono??????



kompimen
27/11/2005, 00:41
Hello!!!!!

Πρώτο μου μύνημα παιδιά και ψάχνω να βρώ κανένα γκαρντάση !!!
Κανένα τυχερό δηλαδή που να έχει ένα τοοοοοοοσο καλό μηχανάκι
να μου πει τι καλούδια του έχει αγοράσει!!

powerphot
27/11/2005, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kompimen
Hello!!!!!

Πρώτο μου μύνημα παιδιά και ψάχνω να βρώ κανένα γκαρντάση !!!
Κανένα τυχερό δηλαδή που να έχει ένα τοοοοοοοσο καλό μηχανάκι
να μου πει τι καλούδια του έχει αγοράσει!!


Θα βρείς πολλούς ΕΔΩ! (http://apriliabikers.wcnetwork.net/html/index.php)


Α! και καλως ήρθες:beer:

Innersense
27/11/2005, 01:41
Γιάννη (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=2479) σε ζητάνε...

Μόλις μυριστεί νέο αίμα θα εμφανιστεί μην ανησυχείς!

Α, καλωσήρθες

SeNNinhA
27/11/2005, 20:54
Καλώς τον. Αλλος ενας που κατάλαβε την αίσθηση του V2. Όσο για σχετικά με το δικό μου Tuono, κοιτα στην υπογραφή μου.

aaa```
27/11/2005, 21:23
z

powerphot
27/11/2005, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από aaa```
z


πως είπατε?:eyepop: :eyepop: :confused:

Αυτό?:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

dodos_1
28/11/2005, 10:49
εγω φοραω εξατμιση Aprilia/Akrapovic,το chip της Akrapovic,16αρι μπροστινο γραναζι και φιλτρο ΚΝ.εγω με αυτα καλυπτομαι.:wave2:

kompimen
28/11/2005, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Καλώς τον. Αλλος ενας που κατάλαβε την αίσθηση του V2. Όσο για σχετικά με το δικό μου Tuono, κοιτα στην υπογραφή μου.

Χμμμμμμμμμ!!!

μου βάζεις ιδέες ...........

EVO 54mm ε???

για πες μου περισσότερα ..... το έχεις δυναμομετρήσει????

εγώ ένα ταπεινό tuono έχω με Remus titanium tri oval χωρίς τσιπάκι , φιλτο ΚΝ, 16άρι γρανάζι , πισω Ohlins και εμπρός "σκοθια" Ohlins.

Τώρα φτιάχνω αποστάτες για να χαμηλώσω τα μαρσπιέ γιατί είμαι και 1.95μ. εχω βάλει στο μάτι και μια πολύ όμορφη ζελατίνα της MPA.

kompimen
28/11/2005, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
εγω φοραω εξατμιση Aprilia/Akrapovic,το chip της Akrapovic,16αρι μπροστινο γραναζι και φιλτρο ΚΝ.εγω με αυτα καλυπτομαι.:wave2:

Ετσι το πήρες η έκανες εσύ την μετατροπή???

αν ναι που το έκανες γιατι σκέφτομαι και εγώ να του βάλω τσιπάκι!!!!

dodos_1
28/11/2005, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kompimen
Ετσι το πήρες η έκανες εσύ την μετατροπή???

αν ναι που το έκανες γιατι σκέφτομαι και εγώ να του βάλω τσιπάκι!!!!


εξατμιση και τσιπακι τοποθετηση απο μπολασικη(last year) και γραναζι και φιλτρο μονος μου.

SeNNinhA
28/11/2005, 21:08
Αν έχετε αλλάξει εξάτμιση ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ να βάλετε τσιπάκι ρύθμισης της ηλεκτρονικής. Είτε της aprilia είτε κάποιο άλλο που ταιριάζει στην εξάτμησή σας.

Είχα για ενα διαάστημα τοποθετήσει μόνο την εξάτμηση (λόγω έλειψης χρόνου για συνεργείο) και το μηχανάκι ήταν χειρότερο απ ότι με την μαμά.

Με το που μπήκε το τσιπάκι και ρυθμίστηκε από το συνεργείο, έγινε άλλο πράγμα. Χάθηκε η τρύπα στις μεσαίες (σχεδον), αρπάζει πιο δυνατά μετά τις 7-7500 καθώς και σκορτσάρει ελάχιστα στις χαμηλές. Δεν το έχω δυναμομετρήσει και δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ιπποδύναμη αλλά κυρίως η ομαλή ροή της.

Τα 54αρια velocity stacks διαταράσουν λιγότερο την εισπνοή αέρα και θεωρητικά δίνουν 1-1,5 ίππο και μπαινουν ή βγαίνουν χωρίς να πειράξεις τίποτε. (υπάρχει και full συστημα μαζί με τα μπεκ σε 54. 56 & 59mm). Αλλά το επόμενο που θα γίνει (και θα έχει διαφορά) είναι η τοποθέτηση του κιτ αύξησης όγκου του φιλτροκουτιού από την Evolutione (Πετάς το πάνω μέρος του φιλτροκουτιού και βάζεις μια φλάτζα που χρησιμοποιεί το κάτω μέρος του τεπόζιτου ως φιλτροκούτι).

Σκεπτόμουν και εγώ για κιτ βαλβίδων μπροστινού Ohlins αλλά είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τις αναρτήσεις προς το παρόν και δεν το έχω προτεραιότητα.

Αυτά

Υ.Γ. Αφού έχετε ελευθερες εξατμήσεις τότε ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ανοίξετε και την εισαγωγή αέρα στο φιλτροκούτι (derestriction). Μια βίδα είναι και είναι πανεύκολο.

kompimen
29/11/2005, 07:56
φυσικα και εχω βγαλει την ταπα της εισαγωγής!!!!!!!!!!

οσο για το τσιπάκι προς το παρόν το αποφεύγω με ρύθμιση 3,5 CO ( δινοντας δηλαδή παραπάνω καύσιμο)

όσο για τις αναρτήσεις μπροστά δεν πολυχρειάζεται το πίσω όμως μετα από καποια χιλιόμετρα διπλός αρχίζει να πέφτει άσε που το OHLINS δεν έχει καμία σχέση με μαμίσιο!!!!!!!!!!!!!

το καλωδιάκη στην ηλεκτρονική το έχεις κόψει??????