PDA

View Full Version : Καλώδια Εκκίνησης



SciTeF
09/01/2018, 22:05
Δεν ήξερα που να το βάλω και αποφάσισα να το βάλω εδώ.

Θέλω να φτιάξω καλώδια εκκίνησης αυτοκινήτου από άλλο αυτοκίνητο. Τα εμπορίου δεν τα εμπιστεύομαι πλέον! Πού θα βρω καλές τσιμπίδες;

Παρακαλώ για την μετακίνηση του παρόντος όπου ταιριάζει καλύτερα!

daz
09/01/2018, 22:22
Τέτοιες?

https://www.autospark.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82/

SciTeF
09/01/2018, 23:03
Εγώ σκεφτόμουν για τσιμπίδα γείωσης ηλεκτροσυγκόλλησης αλλά αυτές νομίζω μια χαρά είναι!

Ευχαριστώ!

daz
09/01/2018, 23:42
Πιο κάτω έχει και έτοιμα καλώδια που αν κρίνω απ' την τιμή τους ίσως σε ικανοποιήσουν. Εγώ πάντως που είχα ρωτήσει για καλώδια σκέτα, δεν ήταν καθόλου φθηνά. Νομίζω έχει και η παμ.επε στη θεσ/κη αλλά δε νομίζω να είναι δυσκολότερο να βρεις και στην Αθήνα.

vaska
10/01/2018, 07:09
Τέτοιες?

https://www.autospark.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82/



119 ευρωπαϊκά 3,5 μέτρα καλώδια??? Ρε άστονε τον μπούστη να ξεμείνει και να σπρώχνει για να το βάλει μπροστά που θα δώσω 119 για τον πόνο του άλλου. Ας φρόντιζε να ήταν φορτισμένος

:lol:

SciTeF
10/01/2018, 08:05
Όσο φορτισμένος και να είσαι αν αφήνεις το αυτοκίνητου έως και -17 με -20 τότε, τα δίνεις τα φράγκα και "ησυχάζεις".

Bowleno
10/01/2018, 08:54
Εγώ σκεφτόμουν για τσιμπίδα γείωσης ηλεκτροσυγκόλλησης αλλά αυτές νομίζω μια χαρά είναι!

Ευχαριστώ!

οι τσιμπίδες γείωσης δεν παίρνουν αρκετά χοντρό καλώδιο για την δουλειά που θες.
Φρόντισε να πάρεις καλώδιο με διατομή τουλάχιστον 10 χιλ. και άνω για να αποφύγεις δυσάρεστες "εκπλήξεις" όπως και δαγκάνες με καλής ποιότητας μονωτικά.
Δεν φαντάζεσαι πόσο εύκολα ζεσταίνονται (ΠΟΛΥ!) και λιώνουν τα μικρής διατομής αν πας να δώσεις/πάρεις ρεύμα σε 100άρες μπαταρίες....

daz
10/01/2018, 11:40
Μου έχει τύχει να προσπαθούμε να δώσουμε ρεύμα σε 12αρα μπαταρία (απ' τις μεγάλες), σε βάρκα και να μη παίρνει. Έφταιγαν τα καλώδια! Ήταν μάλλον πολύ λεπτά? Γιατί κομμένα δεν ήταν!
Αν θέλεις να δίνεις ρεύμα στα πάντα χρειάζονται και τα καλώδια σωστής διατομής.

Οι τιμές πάνε ανάλογα με τη διατομή και το μήκος.

https://www.pam.gr/Ergaleia-Mhxanhmata-Sygkollhshs-Fortistes-Batariwn-Ekkinhtes-Tools-Machines-welding-Battery-Chargers-Boosters/Car-Battery-Charger-Accessories-Eksarthmata-Fortistwn-Batariwn-Aftokinhtwn/Batariwn-Ekkinhtes-Eksarthmata-Fortistwn-Kalwdia-ekkinhshs-Mpatariwn-Aftokinhtou-Forthgoy

Καλό είναι να βρεις τσιμπίδες που να έχουν μόνωση σε όλο το σώμα, μη τυχών και ακουμπήσουν μεταξύ τους.

Το διαχώρισα να το δει και κανένας που γνωρίζει περισσότερα για τέτοια πράγματα.

SciTeF
10/01/2018, 12:13
Σκεφτόμουν για καλώδια τύπου H01N2-D σε τουλάχιστον 35mm^2 (6,6mm διάμετρο) ή 50mm^2 (8mm διάμετρο) που βλέπω ότι χρησιμοποιούν στα έτοιμα καλώδια έως 1000A.
Το θέμα είναι ότι καλώδιο βρίσκω εύκολα στα Γιάννενα, τσιμπίδες δεν ξέρω που να βρω.

lykourgi
10/01/2018, 13:08
Έχω φτιάξει καλώδια εκκίνησης , αλλά τα υλικά τα πήρα από φίλο έμπορο και δεν ασχολήθηκα εγώ με προδιαγραφές κλπ.
Αυτό που έκανα και μπορώ να σου συστήσω μετά από αρκετή χρήση, είναι να φτιάξεις καλώδια μεγάλου μήκους. Θα σε βολέψουν αφάνταστα.
Τα δικά μου είναι περίπου 6,5m.

OldMan
10/01/2018, 13:31
Το προβλημα με τα καλωδια τροφοδοσίας (όπως και με ολες τις τερματικες συνδεσεις..) εντοπίζεται στην επιφανεια επαφης μεταξυ καλωδίου και τερματικού..

Μπορεί η διάμετρος ενός καλωδίου να ειναι υπεραρκετή για το ρευμα που προορίζεται να περάσει αλλα η επιφάνεια σύνδεσης (termination grip area, Ελληνιστί..) να ειναι αρκετα μικρότερη, δημιουργώντας εκεί το πρόβλημα.. ;)

Υ.Γ.
Όπως διετείνετο, μεθ' επιτάσεως, η κυρα-Μόρφω (μάνα του αγροφύλακα με την Φλορετα στο χωριό μου..) η "κίνηση" των φορέων πλειονότητας σε εναν αγωγό (κοινώς ρευμα) ΔΕΝ ειναι ομοιόμορφα κατανεμημένη στην ανηγμένη επιφανειά του (τα σκατο-ηλεκτρόνια έχουν την τάση να την κανουν και στριμώχνονται - οσο τους παιρνει - προς τα εξω, με αποτέλεσμα να υπάρχει traffic jam, ειδικα οταν ο αγωγός δεν ειναι απολυτα ευθύς.. - skin effect τόλεγε η μακαριτισσα, Θεός σχωρεστην..).
Ο άντρας της, ο κυρ-Αγάπιος, που ήταν υπερμαχος της Ευκλείδιου Γεωμετρίας (και του πινειν αυστόλως, επίσης..) ορυόταν πως για να υπαρξει μια παραλληλη μετατόπιση κίνησης πρέπει οποσδήποτε να υπαρξουν δυο κάθετες αλλαγές φοράς στην κίνηση καθώς και ότι η επιφανεια επαφης μεταξύ κυλίνδρου και επίπεδου ειναι αδιάστατη (αλλα βολευόταν με καμιά ζωντοχήρα, οπότε δεν έδινε συνεχεια στο πραμα..)
Συνεπικουρούμενου το γεγονότος της ευκολης διαβρωσης της επιφάνειας επαφης, αρα αύξησης της αντιστασής της, καταλήγουμε στο να ζορίζουμε το ρευματάκι να περασει και να ριχνουμε το κρίμα στην μπαταρία..
(αφήνω κατα μερος την ενεργή επιφανεια επαφής των τσιμπίδων με τους πόλους γιατί ειναι μια περισσότερο πονεμενη περίπτωση..):(

sniper
10/01/2018, 13:34
Το προβλημα με τα καλωδια τροφοδοσίας (όπως και με ολες τις τερματικες συνδεσεις..) εντοπίζεται στην επιφανεια επαφης μεταξυ καλωδίου και τερματικού..

Μπορεί η διάμετρος ενός καλωδίου να ειναι υπεραρκετή για το ρευμα που προορίζεται να περάσει αλλα η επιφάνεια σύνδεσης (termination grip area, Ελληνιστί..) να ειναι αρκετα μικρότερη, δημιουργώντας εκεί το πρόβλημα.. ;)

Υ.Γ.
Όπως διετείνετο, μεθ' επιτάσεως, η κυρα-Μόρφω (μάνα του αγροφύλακα με την Φλορετα στο χωριό μου..) η "κίνηση" των φορέων πλειονότητας σε εναν αγωγό (κοινώς ρευμα) ΔΕΝ ειναι ομοιόμορφα κατανεμημένη στην ανηγμένη επιφανειά του (τα σκατο-ηλεκτρόνια έχουν την τάση να την κανουν και στριμώχνονται - οσο τους παιρνει - προς τα εξω, με αποτέλεσμα να υπάρχει traffic jam, ειδικα οταν ο αγωγός δεν ειναι απολυτα ευθύς.. - skin effect τόλεγε η μακαριτισσα, Θεός σχωρεστην..).
Ο άντρας της, ο κυρ-Αγάπιος, που ήταν υπερμαχος της Ευκλείδιου Γεωμετρίας (και του πινειν αυστόλως, επίσης..) ορυόταν πως για να υπαρξει μια παραλληλη μετατόπιση κίνησης πρέπει οποσδήποτε να υπαρξουν δυο κάθετες αλλαγές φοράς στην κίνηση καθώς και ότι η επιφανεια επαφης μεταξύ κυλίνδρου και επίπεδου ειναι αδιάστατη (αλλα βολευόταν με καμιά ζωντοχήρα, οπότε δεν έδινε συνεχεια στο πραμα..)
Συνεπικουρούμενου το γεγονότος της ευκολης διαβρωσης της επιφάνειας επαφης, αρα αύξησης της αντιστασής της, καταλήγουμε στο να ζορίζουμε το ρευματάκι να περασει και να ριχνουμε το κρίμα στην μπαταρία..
(αφήνω κατα μερος την ενεργή επιφανεια επαφής των τσιμπίδων με τους πόλους γιατί ειναι μια περισσότερο πονεμενη περίπτωση..):(


Αν όταν τα ακουμπάμε μεταξύ τους, κάνει το γνωστό τζικ-τζικ (όχι το άλλο το τικι-τίκι), είμαστε οκ?

Panos76
10/01/2018, 13:40
Οπότε τσιμπάς με ένα 50ρικο ένα σετ βαρέως τύπου (που και καλώδιο και δαγκάνα τούμπανο έχει) και ησυχάζεις.

OldMan
10/01/2018, 13:49
Οπότε τσιμπάς με ένα 50ρικο ένα σετ βαρέως τύπου (που και καλώδιο και δαγκάνα τούμπανο έχει) και ησυχάζεις.
Τούμπανα ειναι μονο τα @@ του κατασκευαστή, ρε Πανούλη..

Ολα τα καλωδια εμπορίου ειναι γκριπαρισμενα με χειρόπρεσσα..

Αν δεν βρείς μεγαλο κολλητήρι (απο αυτα που γανώναν τενεκεδες παλια) να περασεις μια στρωση καλάϊ και στο καλωδιο και στη λαβη της δαγκανας και ΜΕΤΑ να πρεσσαρεις τον ακροδέκτη, δουλεια δεν γίνεται..

Panos76
10/01/2018, 13:56
Εεεε, εντάξει, εσύ μιλάς για μερακλίδικη δουλειά που είναι για καθημερινή χρήση (πχ εταιρία οδικής βοήθειας).

Για άματερ με μια βάρκα στο χωριό και ένα αμάξι (χρήση 2-3 φορές το χρόνο) είναι καλύτερα από το να πάρεις από το πράκτικερ με 10-15 ευρώ και να θερμανθούν με το που τα ακουμπάς στους πόλους! (εννοώ μην τσιγκουνευτει κάποιος τα 20-30 ευρώ παραπάνω για καλά καλώδια).

daz
10/01/2018, 13:58
Υ.Γ.
Όπως διετείνετο, μεθ' επιτάσεως, η κυρα-Μόρφω (μάνα του αγροφύλακα με την Φλορετα στο χωριό μου..) η "κίνηση" των φορέων πλειονότητας σε εναν αγωγό (κοινώς ρευμα) ΔΕΝ ειναι ομοιόμορφα κατανεμημένη στην ανηγμένη επιφανειά του (τα σκατο-ηλεκτρόνια έχουν την τάση να την κανουν και στριμώχνονται - οσο τους παιρνει - προς τα εξω, με αποτέλεσμα να υπάρχει traffic jam, ειδικα οταν ο αγωγός δεν ειναι απολυτα ευθύς.. - skin effect τόλεγε η μακαριτισσα, Θεός σχωρεστην..).
Ο άντρας της, ο κυρ-Αγάπιος, που ήταν υπερμαχος της Ευκλείδιου Γεωμετρίας (και του πινειν αυστόλως, επίσης..) ορυόταν πως για να υπαρξει μια παραλληλη μετατόπιση κίνησης πρέπει οποσδήποτε να υπαρξουν δυο κάθετες αλλαγές φοράς στην κίνηση καθώς και ότι η επιφανεια επαφης μεταξύ κυλίνδρου και επίπεδου ειναι αδιάστατη (αλλα βολευόταν με καμιά ζωντοχήρα, οπότε δεν έδινε συνεχεια στο πραμα..)
Συνεπικουρούμενου το γεγονότος της ευκολης διαβρωσης της επιφάνειας επαφης, αρα αύξησης της αντιστασής της, καταλήγουμε στο να ζορίζουμε το ρευματάκι να περασει και να ριχνουμε το κρίμα στην μπαταρία..
(αφήνω κατα μερος την ενεργή επιφανεια επαφής των τσιμπίδων με τους πόλους γιατί ειναι μια περισσότερο πονεμενη περίπτωση..):(

Γι' αυτό σ' αγαπαμε! :D

sniper
10/01/2018, 14:08
....

Αν δεν βρείς μεγαλο κολλητήρι (απο αυτα που γανώναν τενεκεδες παλια) να περασεις μια στρωση καλάϊ .....

Μπακίρια τα λένε ρε Ρούλη. Τενεκέδες είναι τα Ντουκάτι.

OldMan
10/01/2018, 14:12
Γι' αυτό σ' αγαπαμε! :D
Θα προτιμουσα για το θεληματικο πηγουνι μου και το αφοπλιστικό χαμογελό μου, αλλα δεν μαμιεται...

vaska
10/01/2018, 14:23
Τούμπανα ειναι μονο τα @@ του κατασκευαστή, ρε Πανούλη..

Ολα τα καλωδια εμπορίου ειναι γκριπαρισμενα με χειρόπρεσσα..

Αν δεν βρείς μεγαλο κολλητήρι (απο αυτα που γανώναν τενεκεδες παλια) να περασεις μια στρωση καλάϊ και στο καλωδιο και στη λαβη της δαγκανας και ΜΕΤΑ να πρεσσαρεις τον ακροδέκτη, δουλεια δεν γίνεται..

Εναλλακτικά και με φλόγιστρο βουτανίου που βρίσκεται πιο εύκολα, γίνεται η δουλειά. Λίγη προσοχή θέλει να μην αρπάξει το μονωτικό (με μια καλά βρεγμένη πατσαβούρα κάνεις δουλειά) και όλα καλά.

sniper
10/01/2018, 14:33
....με μια καλά βρεγμένη πατσαβούρα κάνεις δουλειά....

Και με βρεγμένη πετσέτα ή χαρτοσακούλα βέβαια.

SciTeF
10/01/2018, 14:40
Για το σκιν εφεκτ γνώριζα ήδη. Σκεφτόμουν στη μία μεριά να μην βάλω τσιμπίδες αλλά σύνδεσμο και να προσθέσω αντίστοιχο σύνδεσμο στις μπαταρίες των οχημάτων μου, αν είναι πιο οικονομικό έτσι, ώστε να αγοράσω δυο πιο ακριβές πλήρως μονομένες τσιμπίδες.

fkol k4
11/01/2018, 08:28
Αν όμως είναι να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για να φτιάξεις/αγοράσεις ένα καλό σετ καλωδίων, καλύτερη λύση δεν είναι να πάρεις ένα starter, να το έχεις φορτισμένο για ώρα ανάγκης και να μην χρειάζεσαι και 2ο όχημα κοντά (άσε που αυτό δεν βολεύει πάντα);

Βέβαια αυτό το λέω αφού έχω φτιάξει τα καλώδια, αλλά τεσπά...

Panos76
11/01/2018, 08:48
Τα καλώδια υποτίθεται πως τα έχουμε πάντα στο χώρο αποσκευών για ώρα ανάγκης (μου έχει τύχει και μωράκι με πούντο που χρειάστηκε να το φορτίσω)

To booster είναι για την αποθήκη ή για φορτηγάκι (που να το κουβαλάς μέσα στο αμάξι; )

SciTeF
11/01/2018, 09:03
Αν είναι λιθίου το κουβαλάς. Ζυγίζω τα υπέρ/κατά.

OldMan
11/01/2018, 13:25
Ρίξε τα λεφτα σε μια καλη μπαταρια με CCA των περιβαλλονικών απαιτήσεων που ζεις/κινείσαι..

Τα καλωδια εκκίνησης ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ οταν δεν υπαρχει πηγη τροφοδοσίας..
(φανταζεσαι να κυκλοφορουν ολοι με καλωδια και μισοπεθαμενες μπαταρίες και να ψαχνουν τον λαλακα με την καλη μπαταρία..??):p

SciTeF
11/01/2018, 20:14
Μπαταρία με τα απαραίτητα CCA έχω ήδη. Και μάλιστα όταν την πήρα φρόντισα να είναι όσο πιο φρέσκια γίνεται. Έχουν ημερομηνία παραγωγής πάνω, αν δεν το ήξερε κάποιος.