PDA

View Full Version : ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΟΤΟ



Spiros19991
10/01/2018, 15:29
Γεια σας.. Δεν ξερω αν υπαρχει καπου το θεμα αυτο ολοκληρωμενο ωστοσο δεν υο εβρισκα και ειπα να δημιουργησω.
Λοιπον ποιο ειναι κατα της γνωμη σας το καλυτερο πλυσιμο μηχανης;;
Ποια ειναι τα σταδια που πρεπει να γινεται;
Ποια εργαλεια και υλικα χρειαζομαστε;
Καθε ποτε πρεπει να κανουμε πληρη πλυσιμο;;
Προσφατα μπηκα και ειδα ειδικα συνεργεια πλυντηρια που το βαζεις χαλια και βγαινει σαν να ειναι απο αντιπροσωπια πρωτη μερα..Ειδα μερικες συμβουλες για το ποσες ωρες χρειαζεται ενα εξονυχιστικο πλυσιμο!
Κερια αλοιφες σφουγγαρια διαφορετικα, ειδικες βουρτσες αλυσιδας, βαψινο και αναζωογωνηση πλαστικων βαμμενων και μη βαμμενων και αλλα πολλα!
Για αρχιστε ο καθενας την προσωπικη του αποψη να λυσουμε επιτελους ενα μεγακο θεμα!

taisteal
10/01/2018, 15:35
Θα μπει να απαντήσει ο ειδικός επί του θέματος,o gavros.

daz
10/01/2018, 17:27
Ρε Σπυράκο, λίγο προσοχή σε ποια κατηγορία ανοίγεις το κάθε θέμα σε παρακαλώ. Έχω βαρεθεί να σου μεταφέρω τα θρεντάκια. Σε λίγο θα γεμίσουμε ανακατευθύνσεις! :lol:

BLiTzER
10/01/2018, 17:41
Λοιπον ποιο ειναι κατα της γνωμη σας το καλυτερο πλυσιμο μηχανης;; Το δικό μου.
Ποια ειναι τα σταδια που πρεπει να γινεται; Πλύσιμο, ξέβγαλμα. Ποτέ ανάποδα.
Ποια εργαλεια και υλικα χρειαζομαστε; Κουβά, νερό, σαπούνι, σφουγγάρι.
Καθε ποτε πρεπει να κανουμε πληρη πλυσιμο;; Προσπερνώ το "πλήρη". Κάθε όποτε λερώνεται.
Προσφατα μπηκα και ειδα ειδικα συνεργεια πλυντηρια που το βαζεις χαλια και βγαινει σαν να ειναι απο αντιπροσωπια πρωτη μερα..Ειδα μερικες συμβουλες για το ποσες ωρες χρειαζεται ενα εξονυχιστικο πλυσιμο! Αν πληρώνεις ή σου παίρνει πάνω από μισή ώρα, κάτι κάνεις λάθος.
Κερια αλοιφες σφουγγαρια διαφορετικα, ειδικες βουρτσες αλυσιδας, βαψινο και αναζωογωνηση πλαστικων βαμμενων και μη βαμμενων και αλλα πολλα! Ροφλολολ.

basilis_k6
10/01/2018, 17:57
ενα καλό πλύσιμο σε πλυντηριο μοτοσυκλετων καθε 1-2 χρόνια και μονος σου κάθε οποτε ειναι βρωμικο. αρπα κολλα ενα μισαωράκι δλδ ισα να φαινετε καθαρο. Ούτε αυτο κανω παντως, ειμαι της αποψης οτι τα μηχανήματα δουλευουν καλύτερα βρώμικα.

buckley
10/01/2018, 18:03
Λοιπον ποιο ειναι κατα της γνωμη σας το καλυτερο πλυσιμο μηχανης;; Το δικό μου.
Ποια ειναι τα σταδια που πρεπει να γινεται; Πλύσιμο, ξέβγαλμα. Ποτέ ανάποδα.
Ποια εργαλεια και υλικα χρειαζομαστε; Κουβά, νερό, σαπούνι, σφουγγάρι.
Καθε ποτε πρεπει να κανουμε πληρη πλυσιμο;; Προσπερνώ το "πλήρη". Κάθε όποτε λερώνεται.
Προσφατα μπηκα και ειδα ειδικα συνεργεια πλυντηρια που το βαζεις χαλια και βγαινει σαν να ειναι απο αντιπροσωπια πρωτη μερα..Ειδα μερικες συμβουλες για το ποσες ωρες χρειαζεται ενα εξονυχιστικο πλυσιμο! Αν πληρώνεις ή σου παίρνει πάνω από μισή ώρα, κάτι κάνεις λάθος.
Κερια αλοιφες σφουγγαρια διαφορετικα, ειδικες βουρτσες αλυσιδας, βαψινο και αναζωογωνηση πλαστικων βαμμενων και μη βαμμενων και αλλα πολλα! Ροφλολολ.

Που ναι εκείνη η θρυλική φωτό από την εκδρομή ρε που παίρνεις τα χοντράδια από το ΜΤ...

BLiTzER
10/01/2018, 18:04
Δεν έχω ιδέα για τι μιλάς.











:lol:

GiorgosLa
10/01/2018, 18:06
ενα καλό πλύσιμο σε πλυντηριο μοτοσυκλετων καθε 1-2 χρόνια και μονος σου κάθε οποτε ειναι βρωμικο. αρπα κολλα ενα μισαωράκι δλδ ισα να φαινετε καθαρο. Ούτε αυτο κανω παντως, ειμαι της αποψης οτι τα μηχανήματα δουλευουν καλύτερα βρώμικα.

Κάποιος μοντ σε πλήρωσε να τα πεις αυτά ε?

:)

buckley
10/01/2018, 18:14
Δεν έχω ιδέα για τι μιλάς.











:lol:

Είναι που έγινες βρωμόγκαζος μάλλον.

Spiros19991
10/01/2018, 18:21
Ρε Σπυράκο, λίγο προσοχή σε ποια κατηγορία ανοίγεις το κάθε θέμα σε παρακαλώ. Έχω βαρεθεί να σου μεταφέρω τα θρεντάκια. Σε λίγο θα γεμίσουμε ανακατευθύνσεις! :lol:

Φιλε δεν ηξεραα που να το βαλω αυτο το θεμα..εψαχνα για καθαρισμο περιποιηση κατι και τιποτα.. οποτε μιας και με το πλυσιμο βελτιωνεται ειπα να το βαλω εδω

Spiros19991
10/01/2018, 18:22
Λοιπον ποιο ειναι κατα της γνωμη σας το καλυτερο πλυσιμο μηχανης;; Το δικό μου.
Ποια ειναι τα σταδια που πρεπει να γινεται; Πλύσιμο, ξέβγαλμα. Ποτέ ανάποδα.
Ποια εργαλεια και υλικα χρειαζομαστε; Κουβά, νερό, σαπούνι, σφουγγάρι.
Καθε ποτε πρεπει να κανουμε πληρη πλυσιμο;; Προσπερνώ το "πλήρη". Κάθε όποτε λερώνεται.
Προσφατα μπηκα και ειδα ειδικα συνεργεια πλυντηρια που το βαζεις χαλια και βγαινει σαν να ειναι απο αντιπροσωπια πρωτη μερα..Ειδα μερικες συμβουλες για το ποσες ωρες χρειαζεται ενα εξονυχιστικο πλυσιμο! Αν πληρώνεις ή σου παίρνει πάνω από μισή ώρα, κάτι κάνεις λάθος.
Κερια αλοιφες σφουγγαρια διαφορετικα, ειδικες βουρτσες αλυσιδας, βαψινο και αναζωογωνηση πλαστικων βαμμενων και μη βαμμενων και αλλα πολλα! Ροφλολολ.

Ρε φιλεε τετοιου ειδους απαντηση την ξερω απο τα 5 μου.. εδω μιλαμε για επιστημονικα πραματα οχι βγηκα βολτα στο τσιφλικι κι οποιον παρει ο χαρος..

daz
10/01/2018, 18:28
Σωστά ρωτάει ο Σπύρος. Ούτε εγώ έχω καταλάβει πως τις καθαρίζουν λες και βγήκαν από βιτρίνα. Η δική μου είναι πιο βρώμικη μετά από πλύσιμο. :lol:

Spiros19991
10/01/2018, 18:35
Σωστά ρωτάει ο Σπύρος. Ούτε εγώ έχω καταλάβει πως τις καθαρίζουν λες και βγήκαν από βιτρίνα. Η δική μου είναι πιο βρώμικη μετά από πλύσιμο. :lol:

Μα καθονται σε καποια συνεργεια και ασχολουνται 3 4 ωρες βεβαια σ παιρνουν ενα 50αρικο αλλα αμα παρεις τα υλικα και κανεις την ζωη σου πιο ευκολη νομιζω θα χεις παρομοιο αποτελεσμα με λιγο κοστος! Πχ σου καθαριζουν με ειδικα καθαριστικα τις ζαντες με ειδικη αλειφη ολα τα σιδερενια μερη πχ κινητηρα..
Βαζουν βαφη ειδικη στα αβαφα πλαστικα τυπου μπαγκαζιερα κςι λαμπουν! Κερωνουν και κραταει κανα 5 μηνο.. εε ολα αυτα

daz
10/01/2018, 19:11
Σπύρο εγώ αν ασχοληθώ πάνω απο 10 λεπτά αρχίζω και βαριέμαι.

BLiTzER
10/01/2018, 19:45
Έτσι. Κι εγώ μετά τα 15-20 λεπτά, έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω.

Panos76
10/01/2018, 19:50
Το παιδί μιλάει για (τύπου) detailing το όποιο δυστυχώς στην Αττική και γενικότερα στην Ελλαδα δεν δείχνει να ευδοκιμεί.

Υπήρχε στο Παγκράτι τέτοιο μαγαζί που νομίζω έκλεισε.

Για μηχανάκια δεν γνωρίζω προϊόντα να προτείνω αλλά στο πλύσιμο ίσως είναι καλό να χρησιμοποιηθούν δύο κουβάδες- όπως στο αμάξι- ειδικά αν το μηχανάκι είναι καινούργιο.

TsoliasGR
10/01/2018, 21:07
Eγώ πηγαίνω σε πλυντήριο βενζινάδικο που το κάνουν λαμπίκο με 6 ευρώ.Αλλά κέρωμα δεν κάνουν.
Κέρωμα μονάχος μου.Με αλοιφή και πανάκι και πετσί.

virus
10/01/2018, 22:18
Κοιτα να δεις τελικα πλενονται οι μηχανες.

Και νομιζα αμα λερωθει θα παρω αλλη.

:smokin:

George_Sp
10/01/2018, 23:15
Το παιδί μιλάει για (τύπου) detailing το όποιο δυστυχώς στην Αττική και γενικότερα στην Ελλαδα δεν δείχνει να ευδοκιμεί.

Υπήρχε στο Παγκράτι τέτοιο μαγαζί που νομίζω έκλεισε.

Για μηχανάκια δεν γνωρίζω προϊόντα να προτείνω αλλά στο πλύσιμο ίσως είναι καλό να χρησιμοποιηθούν δύο κουβάδες- όπως στο αμάξι- ειδικά αν το μηχανάκι είναι καινούργιο.

ο Μπάμπης δεν έκλεισε. Μεταφέρθηκε από Παγκράτι στη Δάφνη
Αναγεννήσεως 28

Μπαμπίνος το καλύτερο πλύσιμο μακράν. Του εμπιστεύομαι το Versys 5χρόνια.
392087

Spiros19991
10/01/2018, 23:38
Eγώ πηγαίνω σε πλυντήριο βενζινάδικο που το κάνουν λαμπίκο με 6 ευρώ.Αλλά κέρωμα δεν κάνουν.
Κέρωμα μονάχος μου.Με αλοιφή και πανάκι και πετσί.
Τον κινητηρα τον τριβεις με ειδικο σπρευ που βγαζει βρωμιες και τον γυαλιζει;. Τις ζαντες;; βρηκα ενα μαγαζι που κανει 8 το πλυσιμο και με 5 ευρω επιπλεον σου κανουν λεπτομερως ζαντες με 10 εξατμιση λαιμο και αλλα πολλα..
Παρθετω:
Καθαρισμός λαιμών εξάτμισης. Τιμή: 5 ευρώ
Καθαρισμός λαιμών εξάτμισης + τελικό εξάτμισης. Τιμή: 10 ευρώ
Έξτρα καθαρισμός ζαντών (σε βάθος). Τιμή: 5 ευρώ
Γυάλισμα ζάντες αλουμινίου – ακτίνες. Τιμή κατόπιν συνεννόησης
Γυάλισμα ζελατίνας. Τιμή: 5-10 ευρώ
Επιδιόρθωση καλαμιών (εμπρόσθιες μπουκάλες). Τιμή κατόπιν συνεννόησης
Ανανέωση (φρεσκάρισμα) ξεθωριασμένων και ταλαιπωρημένων πλαστικών. Τιμή: 10 ευρώ
Επιδιόρθωση – βάψιμο κατεστραμμένων πλαστικών. Τιμή κατόπιν συνεννόησης

taisteal
10/01/2018, 23:45
Τον κινητηρα τον τριβεις με ειδικο σπρευ που βγαζει βρωμιες και τον γυαλιζει;. Τις ζαντες;; βρηκα ενα μαγαζι που κανει 8 το πλυσιμο και με 5 ευρω επιπλεον σου κανουν λεπτομερως ζαντες με 10 εξατμιση λαιμο και αλλα πολλα..
Παρθετω:
Καθαρισμός λαιμών εξάτμισης. Τιμή: 5 ευρώ
Καθαρισμός λαιμών εξάτμισης + τελικό εξάτμισης. Τιμή: 10 ευρώ
Έξτρα καθαρισμός ζαντών (σε βάθος). Τιμή: 5 ευρώ
Γυάλισμα ζάντες αλουμινίου – ακτίνες. Τιμή κατόπιν συνεννόησης
Γυάλισμα ζελατίνας. Τιμή: 5-10 ευρώ
Επιδιόρθωση καλαμιών (εμπρόσθιες μπουκάλες). Τιμή κατόπιν συνεννόησης
Ανανέωση (φρεσκάρισμα) ξεθωριασμένων και ταλαιπωρημένων πλαστικών. Τιμή: 10 ευρώ
Επιδιόρθωση – βάψιμο κατεστραμμένων πλαστικών. Τιμή κατόπιν συνεννόησης

Κλέψιμο στη ψύχρα όμως..

Φίλαι,εδώ ο δικός μου με 10 ευρώ πλύσιμο γυάλισμα και πέρασμα με κερί,και γυάλισμα
με πανάκι εννοώ,ενίοτε και με τριβείο.
Πλύσιμο όχι με πιεστικό αλλά με ατμό.
Και κάνει συνολικά δύο ώρες να πλύνει τη μηχανή.

teogtp
10/01/2018, 23:50
ο Μπάμπης δεν έκλεισε. Μεταφέρθηκε από Παγκράτι στη Δάφνη
Αναγεννήσεως 28

Μπαμπίνος το καλύτερο πλύσιμο μακράν. Του εμπιστεύομαι το Versys 5χρόνια.
392087

Και πάλι άσχημο είναι.....


:tooth:
:p

daz
11/01/2018, 00:03
Και πάλι άσχημο είναι.....


:tooth:
:p

Τι μλκς! :lol:

Bowleno
11/01/2018, 02:11
Και πάλι άσχημο είναι.....


:tooth:
:p


Τι μλκς! :lol:

πολύ όμως :bawl:

Spiros19991
11/01/2018, 07:57
Κλέψιμο στη ψύχρα όμως..



Φίλαι,εδώ ο δικός μου με 10 ευρώ πλύσιμο γυάλισμα και πέρασμα με κερί,και γυάλισμα
με πανάκι εννοώ,ενίοτε και με τριβείο.
Πλύσιμο όχι με πιεστικό αλλά με ατμό.
Και κάνει συνολικά δύο ώρες να πλύνει τη μηχανή.


Πες μου που ειναι ο δικος σου ακριβως και αμα παω και δω το παραμικρο γρασσο σε σημεια που θελω εντατικο καθαρισμα οπως ζαντα κινητηρας σταντ θα μου το καθαρισεις εσυ

teogtp
11/01/2018, 08:12
Εγώ θα του έριχνα και ένα μανίκι από πάνω με το κεφάλι μέσα σε τυροντενεκε.......

buckley
11/01/2018, 08:38
Πες μου που ειναι ο δικος σου ακριβως και αμα παω και δω το παραμικρο γρασσο σε σημεια που θελω εντατικο καθαρισμα οπως ζαντα κινητηρας σταντ θα μου το καθαρισεις εσυ

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ να σου πω ρε μικρέ ,τον έχεις δει το Γιωργάκη ???

GiorgosLa
11/01/2018, 08:59
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ να σου πω ρε μικρέ ,τον έχεις δει το Γιωργάκη ???

Δηλαδή τι θες να πεις? Επειδή είναι άσχημος πρέπει να του μιλάμε με το σεις και με το σας?

buckley
11/01/2018, 09:02
Δηλαδή τι θες να πεις? Επειδή είναι άσχημος πρέπει να του μιλάμε με το σεις και με το σας?

Μπα, επειδή τρώει όλο το φαί του, τουλάχιστον όταν δεν είναι απέναντι ο Σταύρακας...

taisteal
11/01/2018, 09:04
Πες μου που ειναι ο δικος σου ακριβως και αμα παω και δω το παραμικρο γρασσο σε σημεια που θελω εντατικο καθαρισμα οπως ζαντα κινητηρας σταντ θα μου το καθαρισεις εσυ

Λαμία είμαι,να σου κλείσω ραντεβού;;
Αν βρεις το παραμικρό θα σου το καθαρίσω εγώ και θα φάω και μισό κιλό φέτα, αρκεί
να μου δώσεις να κάνω βόλτα μετά

:lol::lol:

taisteal
11/01/2018, 09:08
Δηλαδή τι θες να πεις? Επειδή είναι άσχημος πρέπει να του μιλάμε με το σεις και με το σας?

Παρακαλουνται οι κάτοχοι μοτοσικλετών σκατουλι χρώματος
να μην μιλάνε

:moutza::lol:

GiorgosLa
11/01/2018, 09:17
Λαμία είμαι,να σου κλείσω ραντεβού;;
Αν βρεις το παραμικρό θα σου το καθαρίσω εγώ και θα φάω και μισό κιλό φέτα, αρκεί
να μου δώσεις να κάνω βόλτα μετά

:lol::lol:

Ισχύει για όλους αυτό? Προσωπικά δεν είμαι και τόσο φαν της καθαριότητας. Θα ερχόμουν άνετα όμως Λαμία μόνο μόνο για την μικρή πιθανότητα να σε ταΐσω φέτα. :D

o_gavros
11/01/2018, 09:29
Σπυρο19991 το θέμα που θίγεις είναι ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης.
Επαφίεται αποκλειστικά στον ιδιοκτήτη και στο πόσο θέλει να ασχοληθεί.
Κάποιοι κουβαλάνε τραβελ κιτ καθαρισμού σε βόλτες.
Δε θέλω να δείξω συγκεκριμένα, στα όρια του ψυχαναγκασμού, μέλη του φόρουμ με πχ δικυλινδρα μπουρδέλα.
Κάποιοι, πιο αλέγροι ας το πω, δεν πολυδίνουν σημασία σε λεπτομέρειες όπως η μπίχλα στο ψαλίδι.
Κάποιοι πιο ένωση κεντρώων, θα ρίξουν εκεί λίγο νερό και σαπούνι και θα το αφήσουν εκει.
Υπάρχουν προϊόντα πάντως και στο εμπόριο που θα το φέρουν αρκετά κοντά σε κατάσταση όπως αν το είχες πάει σε επαγγελματίες.


Θα μπει να απαντήσει ο ειδικός επί του θέματος,o gavros.


Κάποιος μοντ σε πλήρωσε να τα πεις αυτά ε?

:)
Πως απαντάς άραγε στην κακεντρέχεια;
Δεν ξέρω τι λέτε κύριοι, τα ντοκουμέντα σας διαψεύδουν :a43:


Λαμία είμαι,να σου κλείσω ραντεβού;;
Αν βρεις το παραμικρό θα σου το καθαρίσω εγώ και θα φάω και μισό κιλό φέτα, αρκεί
να μου δώσεις να κάνω βόλτα μετά

:lol::lol:
εσύ έτσι όπως πας και τη μάνα'ς θα police

Ισχύει για όλους αυτό? Προσωπικά δεν είμαι και τόσο φαν της καθαριότητας. Θα ερχόμουν άνετα όμως Λαμία μόνο μόνο για την μικρή πιθανότητα να σε ταΐσω φέτα. :D

Θα δεχόμουν με χαρά να συμμετάσχω σε αυτη τη δραστηριότητα.

kyo
11/01/2018, 11:11
Εγώ θα του έριχνα και ένα μανίκι από πάνω με το κεφάλι μέσα σε τυροντενεκε.......

:bawl:

George_M.
12/01/2018, 09:14
ο Μπάμπης δεν έκλεισε. Μεταφέρθηκε από Παγκράτι στη Δάφνη
Αναγεννήσεως 28

Μπαμπίνος το καλύτερο πλύσιμο μακράν. Του εμπιστεύομαι το Versys 5χρόνια.
392087

ετσι,εξαιρετικη δουλεια!παω εκει απο το 2008 κ το μεκανακι ειναι σαν καινουργιο ακομα.
δεν υπαρχουν συνταγες,ηυπαρχουν οι καταληλλοι επαγγελματιες με τα σωστα υλικα/εργαλεια.εσυ απλα πας εκει κ χεις το κεφαλι σου αδειο...πινοντας φρεντο που ειναι κ της μοδος.

TsoliasGR
12/01/2018, 19:43
Δε μου λέτε ρε παλικάρια και μένα.
Που είμαι στην Αθήνα κοντά Συγγρού φίξ.
Που να πάω να πλερώνω το κατιτίς παραπανίσιο και να μου πλένουν το μηχανάκι και το παπί;
Αλλά...
Δεν με νοιάζει να πλερώκω τα δίφραγκα που γυρεύουν,
θέλω όμως...Πλύσιμο,γυάλισμα,κέρωμα,καθάρισμα τις βαμμένες απο το εργοστάσιο ζάντες,καθάρισμα ακόμα και κάτω από το μπροστινό φτέρο της μηχανής.Και σε ΟΛΗ την διαδικασία να είμαι λίγο πιο κεί και να πίνω την καφεδάρα μου και να βλέπω ΟΛΗ την διαδικασία.Αν καθαρίζεται με ατμό σαν να ψένει η γυναίκα το κουνουπίδι ή αν ρέει άφθονο το νεράκι ποσώς με καίει.Το αποτέλεσμα θέλω να είναι λίγο πιο καλό ή άντε ίδιο σαν να βγαίνει απο την γραμμή παραγωγής του εργοστασίου.Αν δεν θέτε να κάνετε διαφήμηση δω δέχομαι και προσωπικά μυνήματα.
Υ.Γ. Αν κάνει και λάδωμα αλυσίδας μετά ακόμα πιο καλά μην λερώνω τα χέρια μου χωρίς λόγο.

o_gavros
12/01/2018, 19:48
Χωρίς να είμαι ειδήμων στο θέμα, χρειάστηκε να πάω το δικό μου μετά απο χρόνια απλυσιάς σε τετοιο μαγαζί.
Πήγα στο Σμπρίνη, εκεί στο Παίδων.
Έπαθα πλάκα!!!
και όλοι όσοι το είδανε φυσικά.
Και κάθεσαι εκεί απ'εξω με καφέ όπως ζητάς.

ggs
12/01/2018, 19:51
Χωρίς να είμαι ειδήμων στο θέμα, χρειάστηκε να πάω το δικό μου μετά απο χρόνια απλυσιάς σε τετοιο μαγαζί.
Πήγα στο Σμπρίνη, εκεί στο Παίδων.
Έπαθα πλάκα!!!
και όλοι όσοι το είδανε φυσικά.
Και κάθεσαι εκεί απ'εξω με καφέ όπως ζητάς.

Ο Σμπρινης να δεις τι πλάκα έπαθε με το μηχανάκι σου.. :lol:

+1 κι από εμένα στον Σμπρινη..

o_gavros
12/01/2018, 19:53
το άβαταρ του virus; ε αυτό+πλάκα :D

taisteal
12/01/2018, 19:57
Χωρίς να είμαι ειδήμων στο θέμα, χρειάστηκε να πάω το δικό μου μετά απο χρόνια απλυσιάς σε τετοιο μαγαζί.
Πήγα στο Σμπρίνη, εκεί στο Παίδων.
Έπαθα πλάκα!!!
και όλοι όσοι το είδανε φυσικά.
Και κάθεσαι εκεί απ'εξω με καφέ όπως ζητάς.

Δίνεις και συμβουλές για πλύσιμο μοτό;;;;
Τι άλλο θα ζήσω να δω ο καψερόοοοοος...

o_gavros
12/01/2018, 19:59
ήμουν τόσο σίγουρος που αν ήμουν στοιχηματική θα το'χα ήδη κλειδώσει...

GiorgosLa
12/01/2018, 20:05
Χωρίς να είμαι ειδήμων στο θέμα, χρειάστηκε να πάω το δικό μου μετά απο χρόνια απλυσιάς σε τετοιο μαγαζί.
Πήγα στο Σμπρίνη, εκεί στο Παίδων.
Έπαθα πλάκα!!!
και όλοι όσοι το είδανε φυσικά.
Και κάθεσαι εκεί απ'εξω με καφέ όπως ζητάς.

Καλό μου παιδί, τα δικά μας τα μηχανάκια, και ο σκύλος να κατουρήσει στη ζάντα, πλυμένα θα φαίνονται.

virus
12/01/2018, 20:34
το άβαταρ του virus; ε αυτό+πλάκα :D

καθαρο ειναι το μνι ρε :lol:

ggs
12/01/2018, 20:51
Σκέψου να τρακάρει το Άβαταρ του virus μετωπικά με αυτό...

392124

gior-gos
12/01/2018, 21:37
Δε μου λέτε ρε παλικάρια και μένα.
Που είμαι στην Αθήνα κοντά Συγγρού φίξ.
Που να πάω να πλερώνω το κατιτίς παραπανίσιο και να μου πλένουν το μηχανάκι και το παπί;
Αλλά...
Δεν με νοιάζει να πλερώκω τα δίφραγκα που γυρεύουν,
θέλω όμως...Πλύσιμο,γυάλισμα,κέρωμα,καθάρισμα τις βαμμένες απο το εργοστάσιο ζάντες,καθάρισμα ακόμα και κάτω από το μπροστινό φτέρο της μηχανής.Και σε ΟΛΗ την διαδικασία να είμαι λίγο πιο κεί και να πίνω την καφεδάρα μου και να βλέπω ΟΛΗ την διαδικασία.Αν καθαρίζεται με ατμό σαν να ψένει η γυναίκα το κουνουπίδι ή αν ρέει άφθονο το νεράκι ποσώς με καίει.Το αποτέλεσμα θέλω να είναι λίγο πιο καλό ή άντε ίδιο σαν να βγαίνει απο την γραμμή παραγωγής του εργοστασίου.Αν δεν θέτε να κάνετε διαφήμηση δω δέχομαι και προσωπικά μυνήματα.
Υ.Γ. Αν κάνει και λάδωμα αλυσίδας μετά ακόμα πιο καλά μην λερώνω τα χέρια μου χωρίς λόγο.

Στον Φρατζεσκο πηγαινε, στη Βουρβαχη

TsoliasGR
12/01/2018, 22:35
Ναι, κέρωμα κάνει;

TsoliasGR
12/01/2018, 22:36
Στον Φρατζεσκο πηγαινε, στη Βουρβαχη

Αυτός που ειναι ακριβώς;Δεν τον έχει πάρει το μάτι μου;

mythic37
12/01/2018, 23:16
Προσωπικα το πηγα στο car&moto paradise. Τα παιδια χωρις να θελω να κανω καμια διαφημιση αψογοι ως επαγγελματιες και εξυπηρετικοτατοι.. Περισσοτερες πληροφοριες σε μηνυμα αν ενδιαφερεται καποιος..

gior-gos
13/01/2018, 00:26
Αυτός που ειναι ακριβώς;Δεν τον έχει πάρει το μάτι μου;

Moto clinic ολα τα κανει

με το αναλογο αντιτιμο

devil's animal
13/01/2018, 10:45
Γεια σας.. Δεν ξερω αν υπαρχει καπου το θεμα αυτο ολοκληρωμενο ωστοσο δεν υο εβρισκα και ειπα να δημιουργησω.
Λοιπον ποιο ειναι κατα της γνωμη σας το καλυτερο πλυσιμο μηχανης;;

αυτο που το κανεις μονος σου...

Ποια ειναι τα σταδια που πρεπει να γινεται;

βρεξιμο, καθαρισμος αλυσιδας, βρεξιμο, σαπουναδα, ξεβγαλμα...

Ποια εργαλεια και υλικα χρειαζομαστε;

νερο, κουβα, σαπουνι, 2 σφουγγαρια (ενα για την σαπουναδα και το μηχανακι και ενα για το παραφινελαιο και την αλυσιδα), παραφινελαιο...

Καθε ποτε πρεπει να κανουμε πληρη πλυσιμο;;

οποτε θεωρεις εσυ οτι ειναι λερωμενη...

Προσφατα μπηκα και ειδα ειδικα συνεργεια πλυντηρια που το βαζεις χαλια και βγαινει σαν να ειναι απο αντιπροσωπια πρωτη μερα..Ειδα μερικες συμβουλες για το ποσες ωρες χρειαζεται ενα εξονυχιστικο πλυσιμο!

απο 1-1,5 ωρα για να το κανεις μονος σου σε χαλαρους ρυθμους ειναι αρκετη...και μιλαω για πολλες λεπτομερειες...βοηθαει το πισω stand για να γυρναει ελευθερα ο τροχος...

Κερια αλοιφες σφουγγαρια διαφορετικα, ειδικες βουρτσες αλυσιδας, βαψινο και αναζωογωνηση πλαστικων βαμμενων και μη βαμμενων και αλλα πολλα!


αυτα ειναι για τα κουτια που εχουν επιφανειες μεγαλες...σιγα μην ψεκασεις και τα οργανα με σπρεϊ που ψεκαζουν τα ταμπλο και κρεμασεις στους καθρεφτες αρωματικο ελατακι...:facepalm:
αλλωστε ποιος σοβαρος μηχανοβιος θελει να μυριζει το μηχανακι του γκεουλι (απο το πατσουλι)??:lol:



το σημαντικοτερο ολων ειναι το λαδωμα της αλυσιδας μετα το πλυσιμο...
ριχνεις πρωτα ενα στρωμα στην καθαρη αλυσιδουλα, την κανεις χαλαρη βολτουλα να ζεσταθει και μετα λαδωνεις κανονικα...
αν εισαι πολυ μερκαλης, την ξανακανεις μια βολτα για να πεταξει οτι ειναι να πεταξει πανω στην ζαντα, καθαριζεις ζαντα και παρεμφερη τζιτζιμπλικια και καθαρισες κυριολεκτικα και μεταφορικα...
:wave2:

Spiros19991
15/01/2018, 14:40
το σημαντικοτερο ολων ειναι το λαδωμα της αλυσιδας μετα το πλυσιμο...
ριχνεις πρωτα ενα στρωμα στην καθαρη αλυσιδουλα, την κανεις χαλαρη βολτουλα να ζεσταθει και μετα λαδωνεις κανονικα...
αν εισαι πολυ μερκαλης, την ξανακανεις μια βολτα για να πεταξει οτι ειναι να πεταξει πανω στην ζαντα, καθαριζεις ζαντα και παρεμφερη τζιτζιμπλικια και καθαρισες κυριολεκτικα και μεταφορικα...
:wave2:

Φιλε αστο κουραστηκα.. θα το πηγαινω σε συνεργειο μια φορα το μηνα να μου κανουν πλυσιματαρα! Απλα θα παρω ενα κερι και ενα καθαριστικο ζαντων για που και που και τελοςς... οσο για το γκεουλι πιστεψε με ανετα θα βαζα μεχρι και κολωνια στο μηχανακι μου αν υπηρχε καταλληλη να ειναι σενιοο!!!

Spiros19991
22/01/2018, 15:39
ΛΟΙΠΟΝ παιδια! Μετα απο πολυ ψαξιμο και ταλαιπωρεια βρηκα λυση στο θεμα καθαρισμος μηχανης! Αρχικα να πω οτι πηγα στο μοτο κλινικ που νου προτειναν καποιοι. Το μηχανακι το πηγα σχεδον καθαρισμενο και αυτο που ηθελα ηταν να φυγουν ολα τα γρασσα απο ζαντες και κινητηρα απο κατω! Δεν εμεινα ικανοποιημενος και ετσι αρχισα να βλεπω επαγγελματικα βιντεακια στο ιντερνετ για τον καθαρισμο. Αγορασα απο γνωστη εταιρεια μερικα πραματακια για αρχη και θα αγορασω και μερικα ακομα συντομα! Αγορασα κερι υβριδικο σε υγρη μορφη αξιας 13 ευρω περιπου σγουγγαρακι που βαζεις το κερι πανω στο οχημα σφουγγαρι με μικροινες 7 ευρω ,ειδικο γυαλισματος λαστιχα 9 ευρω, σαπουνι με κερι για πλυσιμο 8ευρω!!
Σκοπευω να αγορασω σπρεικρυου καθαρισμου για τα σιδερενια μερη του κινητηρα και το μοχλικο που βγαζει αμμο λασπες γρασσα και γενικα τα παντα, ειδικο δυνατο για ζαντες που απλα τις περνας με σπρευ και μετα ξεβγαζεις με πιεστικο και τελειωνεις ,βουρτσα καθαρισμου ζαντων ευκαμπτη, βουρτσα γενικα για τριψιμο κινητηρα απο κατω και αλλα μερη που χουν βρωμια!!! Επισης χρειαζεστε πανακια μικροινων στα 4 ευρω το ενα περιπου! Να σημειωσω οτι σημερα εμαθα πως αν θελετε να αγορασετε επαγγελματικα προιοντα απο οποιαδηποτε εταιρεια πρεπει να κοπει τιμολογιο! Δηλαδη δεν δινουν σε πελατες απλους παρα μονο σε επιχειρησεις (μιλαω για τα επαγγελματικα που χουν στα πλυντηρια) οποτε βρισκετε εναν γνωστο σας με μια επιχειρηση ακομα κι αν ειναι σουβλατζιδικο η οτι να ναι πατε εκει και κοβεται τιμολογιο στο ονομα αυτου!!! Φανταζομαι γινεται στις περισσοτερες εταιρειες..Ομως και τα καθαριστικα που δινουν σε μας τους κοινους θνητους ειναι εξισου καλα με ελαχιστες διαφορες απλα στα επαγγελματικα περνεις ποσοτητα που συμφερει.. πχ 25 λιτρα τα οποια τα μοιραζεσαι με κανα φιλο...Αν εχεις λοιπον τα συνεργα και το μερακι ειναι ευκολο! Προσωπικα το παω και δινω ενα ευρω για σελφ σερβισ με πιεστικο ξεπλενω και ερχομαι σπιτι στεγνωνω περναω κερι (οταν χρειαζεται, μου παν 3 φορες τον χρονο) επισης τα αβαφα μερη πλαστικα χανουν την γυαλαδα τους και καλο ειναι να παρετε ειδικα τζελ η σπρευ.. αλλα οχι σιλικονης.. καλυτερα παρτε ειδικα τζελ που διεισδιουν μεσα και τα περιποιουνται(πχ λασποτηρες η μπαγκαζιερα η καθρεφτες) γυρω στις 2 ωρεες θες για να το κανεις λαμπικο μονος σου! Τα καθαριστικα συνολο κοστιζουν γυρω στα 80 ευρω (μιλαω για τα καλυτερα) και δεν ειναι πολλα αν σκεφτεις οτι θα βγαλεις παρα πολλα πλυσιματα με αυτα.. Αν θες να κανεις ενα απλο πλυσιμο χρειαζεσαι ενα 40αρι και θα σου βγαλει 20 πλυσιματα! Στο απλο αγοραζεις σαμπουαν με κερι 2 σφουγγαρια(ενα κινητηρα και ζαντες και το αλλο πλαστικα) κερι υβριδικο και σφουγγαρακι για να το βαλεις, 2 πανακια μικροινων και εισαι ετοιμος!! Οποιος εχει απορρια ας με ρωτησει.. Με ευγνωμονειτε αργοτερα

teogtp
22/01/2018, 16:05
Γαυρε τώρα σε καταλαβαίνω γιατί δεν καθαρίζεις το μηχανάκι (;) σου.
Ούτε και εγώ θα διάβαζα το μακρυναρι αυτό.....



:tooth:

toyar
22/01/2018, 16:50
εγω εχω αποριες.....2
πρωτον.....ποσες φορες θα κατσεις να ασχοληθεις τοσο λεπτομερειακα πριν βαρεθεις;
δευτερον..........αν το κανεις τζιτζι οπως θελεις με τι καρδια θα το βγαλεις στο δρομο μετα;

GiorgosLa
22/01/2018, 18:35
ΛΟΙΠΟΝ παιδια! Μετα απο πολυ ψαξιμο, βρήκα τρόπο να ξεπαραδιαστώ και να έχω για καιρό μπόλικη ταλαιπωρεια

Έτσι μου φαίνεται καλύτερο εμένα. :D

buckley
22/01/2018, 18:41
Γαυρε τώρα σε καταλαβαίνω γιατί δεν καθαρίζεις το μηχανάκι (;) σου.
Ούτε και εγώ θα άντεχα το μακρυναρι αυτό.....



:tooth:

Γιωργάκη από LA , εμένα έτσι μου φαίνεται πιο ρεαλιστικό ,τι λες ?
Άσε που έχει βάλει και φατσούλα που γελάει ο άτιμος, το απολαμβάνει μάλλον...

Vamael
23/01/2018, 08:39
Δε μου λέτε ρε παλικάρια και μένα.
Που είμαι στην Αθήνα κοντά Συγγρού φίξ.
Που να πάω να πλερώνω το κατιτίς παραπανίσιο και να μου πλένουν το μηχανάκι και το παπί;
Αλλά...
Δεν με νοιάζει να πλερώκω τα δίφραγκα που γυρεύουν,
θέλω όμως...Πλύσιμο,γυάλισμα,κέρωμα,καθάρισμα τις βαμμένες απο το εργοστάσιο ζάντες,καθάρισμα ακόμα και κάτω από το μπροστινό φτέρο της μηχανής.Και σε ΟΛΗ την διαδικασία να είμαι λίγο πιο κεί και να πίνω την καφεδάρα μου και να βλέπω ΟΛΗ την διαδικασία.Αν καθαρίζεται με ατμό σαν να ψένει η γυναίκα το κουνουπίδι ή αν ρέει άφθονο το νεράκι ποσώς με καίει.Το αποτέλεσμα θέλω να είναι λίγο πιο καλό ή άντε ίδιο σαν να βγαίνει απο την γραμμή παραγωγής του εργοστασίου.Αν δεν θέτε να κάνετε διαφήμηση δω δέχομαι και προσωπικά μυνήματα.
Υ.Γ. Αν κάνει και λάδωμα αλυσίδας μετά ακόμα πιο καλά μην λερώνω τα χέρια μου χωρίς λόγο.

http://bikeshower.blogspot.gr/ Αρκετά καλός.

o teos
23/01/2018, 09:05
Ρε πατε καλά??ακομα και εγω ο ψυχαναγκαστικος Β με τον ψυχαναγκαστικο Α (ειπαμε ονοματα δε λεμε) δε τα πλενουμε ετσι..:tooth:

1 φορα στους 2-3 μηνες πλυσιμο και αυτο αν εχει λερωθεί πολυ..1 φορα οταν και οποτε ενα στεγνο καθαρισμα σε ζαντες με μωρομαντηλο για τα πολλα πολλα και μετα απο καθε βολτα αν χρειαζεται νερακι και πανι για τα μυγακια...

Μετα απο πλυσιμο του περναω και ενα κερι με τεφλον που εχω και τελος..και παλι πολλα κανω αλλα ειπαμε εγω ειμαι ψυχαναγκαστικος..:D

Το θεμα αλυσίδα ειναι αλλο και δε θα το θίξω θα με πείτε παλι άρρωστο..:bawl:

o_gavros
23/01/2018, 12:46
Θοδωρη εκ Βόλου,εκει που ειναι (ο τσολιας) ημανε.
Εδω που ειμαι,μην έρθει :D

buckley
23/01/2018, 13:43
Θοδωρη εκ Βόλου,εκει που ειναι (ο τσολιας) ημανε.
Εδω που ειμαι,μην έρθει :D

Δεν πιστεύω να χες μπλέξει με τίποτα μακρυνάρια ε ,γιατί ο καφετζής (ο παλιός ) κάνει τον κινέζο...

o_gavros
23/01/2018, 15:56
Μακρια απο μας

teogtp
23/01/2018, 16:35
Δεν πιστεύω να χες μπλέξει με τίποτα μακρυνάρια ε ,γιατί ο καφετζής (ο παλιός ) κάνει τον κινέζο...

Μη δείτε και εσείς ένα @δι παραπάνω σε ποστ, αμέσως να το μαζέψετε.....







:tooth:

devil's animal
23/01/2018, 18:47
αρχικα γραφεις αυτο:


Φιλε αστο κουραστηκα.. θα το πηγαινω σε συνεργειο μια φορα το μηνα να μου κανουν πλυσιματαρα! Απλα θα παρω ενα κερι και ενα καθαριστικο ζαντων για που και που και τελοςς... οσο για το γκεουλι πιστεψε με ανετα θα βαζα μεχρι και κολωνια στο μηχανακι μου αν υπηρχε καταλληλη να ειναι σενιοο!!!


και μετα γραφεις αυτο το σεντονι:

ΛΟΙΠΟΝ παιδια! Μετα απο πολυ ψαξιμο και ταλαιπωρεια βρηκα λυση στο θεμα καθαρισμος μηχανης! Αρχικα να πω οτι πηγα στο μοτο κλινικ που νου προτειναν καποιοι. Το μηχανακι το πηγα σχεδον καθαρισμενο και αυτο που ηθελα ηταν να φυγουν ολα τα γρασσα απο ζαντες και κινητηρα απο κατω! Δεν εμεινα ικανοποιημενος και ετσι αρχισα να βλεπω επαγγελματικα βιντεακια στο ιντερνετ για τον καθαρισμο. Αγορασα απο γνωστη εταιρεια μερικα πραματακια για αρχη και θα αγορασω και μερικα ακομα συντομα! Αγορασα κερι υβριδικο σε υγρη μορφη αξιας 13 ευρω περιπου σγουγγαρακι που βαζεις το κερι πανω στο οχημα σφουγγαρι με μικροινες 7 ευρω ,ειδικο γυαλισματος λαστιχα 9 ευρω, σαπουνι με κερι για πλυσιμο 8ευρω!!
Σκοπευω να αγορασω σπρεικρυου καθαρισμου για τα σιδερενια μερη του κινητηρα και το μοχλικο που βγαζει αμμο λασπες γρασσα και γενικα τα παντα, ειδικο δυνατο για ζαντες που απλα τις περνας με σπρευ και μετα ξεβγαζεις με πιεστικο και τελειωνεις ,βουρτσα καθαρισμου ζαντων ευκαμπτη, βουρτσα γενικα για τριψιμο κινητηρα απο κατω και αλλα μερη που χουν βρωμια!!! Επισης χρειαζεστε πανακια μικροινων στα 4 ευρω το ενα περιπου! Να σημειωσω οτι σημερα εμαθα πως αν θελετε να αγορασετε επαγγελματικα προιοντα απο οποιαδηποτε εταιρεια πρεπει να κοπει τιμολογιο! Δηλαδη δεν δινουν σε πελατες απλους παρα μονο σε επιχειρησεις (μιλαω για τα επαγγελματικα που χουν στα πλυντηρια) οποτε βρισκετε εναν γνωστο σας με μια επιχειρηση ακομα κι αν ειναι σουβλατζιδικο η οτι να ναι πατε εκει και κοβεται τιμολογιο στο ονομα αυτου!!! Φανταζομαι γινεται στις περισσοτερες εταιρειες..Ομως και τα καθαριστικα που δινουν σε μας τους κοινους θνητους ειναι εξισου καλα με ελαχιστες διαφορες απλα στα επαγγελματικα περνεις ποσοτητα που συμφερει.. πχ 25 λιτρα τα οποια τα μοιραζεσαι με κανα φιλο...Αν εχεις λοιπον τα συνεργα και το μερακι ειναι ευκολο! Προσωπικα το παω και δινω ενα ευρω για σελφ σερβισ με πιεστικο ξεπλενω και ερχομαι σπιτι στεγνωνω περναω κερι (οταν χρειαζεται, μου παν 3 φορες τον χρονο) επισης τα αβαφα μερη πλαστικα χανουν την γυαλαδα τους και καλο ειναι να παρετε ειδικα τζελ η σπρευ.. αλλα οχι σιλικονης.. καλυτερα παρτε ειδικα τζελ που διεισδιουν μεσα και τα περιποιουνται(πχ λασποτηρες η μπαγκαζιερα η καθρεφτες) γυρω στις 2 ωρεες θες για να το κανεις λαμπικο μονος σου! Τα καθαριστικα συνολο κοστιζουν γυρω στα 80 ευρω (μιλαω για τα καλυτερα) και δεν ειναι πολλα αν σκεφτεις οτι θα βγαλεις παρα πολλα πλυσιματα με αυτα.. Αν θες να κανεις ενα απλο πλυσιμο χρειαζεσαι ενα 40αρι και θα σου βγαλει 20 πλυσιματα! Στο απλο αγοραζεις σαμπουαν με κερι 2 σφουγγαρια(ενα κινητηρα και ζαντες και το αλλο πλαστικα) κερι υβριδικο και σφουγγαρακι για να το βαλεις, 2 πανακια μικροινων και εισαι ετοιμος!! Οποιος εχει απορρια ας με ρωτησει.. Με ευγνωμονειτε αργοτερα

εντελως αντιφατικο...
εγω σου ειπα διαδικασια για να εχεις και λαδωμενη αλυσιδα και καθαρη ζαντα ταυτοχρονως και σε "κουρασε" και εσυ μιλας για πανακια μικροϊνων, σβουρακια, κερια υβριδικα κλπ...:facepalm:
αποφασισε τι και για ποσο εισαι διατεθειμενος να κανεις αυτα που λες οτι θα κανεις...

προβλεπω να βαριεσαι στο 2ο πλυσιμο και να πηγαινει τσαμπα το 25λιτρο...

my 2 cents...

teogtp
23/01/2018, 18:52
αρχικα γραφεις αυτο:




και μετα γραφεις αυτο το σεντονι:


εντελως αντιφατικο...
εγω σου ειπα διαδικασια για να εχεις και λαδωμενη αλυσιδα και καθαρη ζαντα ταυτοχρονως και σε "κουρασε" και εσυ μιλας για πανακια μικροϊνων, σβουρακια, κερια υβριδικα κλπ...:facepalm:
αποφασισε τι και για ποσο εισαι διατεθειμενος να κανεις αυτα που λες οτι θα κανεις...

προβλεπω να βαριεσαι στο 2ο πλυσιμο και να πηγαινει τσαμπα το 25λιτρο...

my 2 cents...
Με 2σεντσια ούτε τις παρανυχιδες δεν σου καθαρίζουν.....



:p

Spiros19991
31/01/2018, 15:30
αρχικα γραφεις αυτο:




και μετα γραφεις αυτο το σεντονι:


εντελως αντιφατικο...
εγω σου ειπα διαδικασια για να εχεις και λαδωμενη αλυσιδα και καθαρη ζαντα ταυτοχρονως και σε "κουρασε" και εσυ μιλας για πανακια μικροϊνων, σβουρακια, κερια υβριδικα κλπ...:facepalm:
αποφασισε τι και για ποσο εισαι διατεθειμενος να κανεις αυτα που λες οτι θα κανεις...

προβλεπω να βαριεσαι στο 2ο πλυσιμο και να πηγαινει τσαμπα το 25λιτρο...

my 2 cents...



Καθολου αντιφατικο αν σκεφτεις οτι απαντησα μερικες μερες μετα και συνεπως αναθεωρησα. Ωστοσο με κουρασε η διαδικασια με αλυσιδα που ειπες που θεωρω περιττη. Μια φορα ανα 15 μερες και τελος. Οσο για το πλυσιμο εκανα ενα το περασα με κερι και δεν εχει λερωθει καθολου!!!! Επισης δεν με κουρασε καθολου γιατι επιτελους πηρα τα σωστα υλικα να κανω την δουλεια μου. Πλεον παιχνιδακι!

Spiros19991
31/01/2018, 15:38
εγω εχω αποριες.....2
πρωτον.....ποσες φορες θα κατσεις να ασχοληθεις τοσο λεπτομερειακα πριν βαρεθεις;
δευτερον..........αν το κανεις τζιτζι οπως θελεις με τι καρδια θα το βγαλεις στο δρομο μετα;

Με τα σωστα υλικα το εκανα χωρις να κουραστω. Το εκανα ευκολα εντελως!
Το χω πλυνει τοσες μερες και δεν εχει λερωθει καθολου και με βροχες και με σκονες κι ολα! Απο τη στιγμη που εβαλα το υβριδικο κερι και το τριψα με ειδικο σφουγγαρακι το νερο αν πεσει πανω εξαφανιζεται σε χρονο ρεκορ. Δεν καθεται πανω.. δεν λερωνεται!! Για καποιον που δεν θελει να κουραστει και εχει ενα μηχανακι που το εκτιμαει και το αγαπαει θα το κανει...Τωρα αν δεν εκτιμας το μηχανακι σου γιατι ειναι παλιο γρατζουνισμενο ταλαιπωρημενο και αναγκαζεσαι να το χεις να κανεις απλα τη δουλεια σου αστο στην μοιρα του!

caesarsk
31/01/2018, 22:05
Για όσους με ξέρουν...νομίζω πως είμαι το παράδειγμα προς αποφυγή σε αυτό το νήμα.

o_gavros
31/01/2018, 22:16
ε ψιτ Σιζαρ, παίξε λίγο άμυνα :bawl:


... Για καποιον που δεν θελει να κουραστει και εχει ενα μηχανακι που το εκτιμαει και το αγαπαει θα το κανει...Τωρα αν δεν εκτιμας το μηχανακι σου γιατι ειναι παλιο γρατζουνισμενο ταλαιπωρημενο και αναγκαζεσαι να το χεις να κανεις απλα τη δουλεια σου αστο στην μοιρα του!

πάρτο λίγο αλλιώς γιατί αρχίζει και βρίσκει

pektis
01/02/2018, 15:33
Ρε πατε καλα;
Σιγα μην δωσουμε μια περιουσια να πλυνουμε το μηχανακι...
Οπως ειπαν και οι παραπανω, παιρνεις ενα σαμπουαν για πλυσιμο μηχανης(υπαρχουν πολλα στο εμποριο), ενα σφουγγαρι, ενα πετσι και αυτο ειναι ολο...
Τωρα αν εχεις ορεξη, παιρνεις και μια αλοιφη κερωματος και το περνας μια φορα το εξαμηνο...

Spar1991
19/02/2022, 09:48
Ρε πατε καλα;
Σιγα μην δωσουμε μια περιουσια να πλυνουμε το μηχανακι...
Οπως ειπαν και οι παραπανω, παιρνεις ενα σαμπουαν για πλυσιμο μηχανης(υπαρχουν πολλα στο εμποριο), ενα σφουγγαρι, ενα πετσι και αυτο ειναι ολο...
Τωρα αν εχεις ορεξη, παιρνεις και μια αλοιφη κερωματος και το περνας μια φορα το εξαμηνο...


Λοιπον παιδια η διαδικασια φυσικα και συνεχιζεται μετα απο χρονια και μαλιστα εχω ανακαλυψει ενα νεο προιον το οποιο σιγουρα πολλοι ξερετε που κανει εκπληκτικη δουλεια στα αβαφα μαυρα πλαστικα ΑΛΛΑ ανακαλυψα οτι και στα ματ σιδερα της μηχανης κανει εξαιρετικη δουλεια.. Στο στρομ που χω μιλαμε το κανε λες και βγηκε απο εργοστασιο αφου αμα παω να το πουλησω θα το περασω ενα κιλο με αυτο πρωτα να το δωσω 500 ευρω παραπανω χαχαχα(μονος μου τα λεω μονος μου γελαω). Το προιον ειναι πρωτο σε αξιολογησεις στο σκρουτζ και ειναι της MEGUIARS black plastic restorer (17 ευρω κραταει κανα 8 μηνο με χρηση ανα 3 βδομαδες)..Ειναι εξαιρετικο για πλαστικα οπως φτερα ταμπλο καλωδια και σιλικονατα καλωδια αλλα και ματ σιδερα απο αλουμινιο και τα λοιπα αφου το δοκιμασα . Το βαλα επισης στο ματ ντεποζιτο της μηχανης και λεμε σαν καινουργιο! Επισης δεν φευγει ευκολα παρα μονο με νερο πιεσης και δεν κολλαει η Σκονη πολυ σημαντικο!!!! Στα περισσοτερα κολλαει η σκονη και ειναι χαλια.. Αν εχετε ματ μηχανη μπορειτε να παρετε κι αυτο που πουλανε στα τζαμπο με 2 ευρω κανει πολυ καλη δουλεια για να καθαρισεις με ενα πανακι. Επισης να πω οτι χρησιμοποιω ακομα κερι στα γυαλιστερα μερη της μηχανης το οποιο αγορασα απο sonax αλλα μετριο γιατι με πλυσιμο φευγει δεν κραταει οπως τα καλα καλα κερια carnauba. Πρεπει να βρω κατι μονο για τις ζαντες να ναι καλο γιατι μου βγαζουν το λαδι να της καθαρισω.. Παει και κολλαει της motul η λευκη παστα και για να βγει θελει πολυ τριψιμο με σκετο πανι νερο.

katsar
19/02/2022, 10:21
Εγώ τις ζάντες φίλε για τις ζάντες παίρνω ένα πακέτο μωρομάντηλα τα πιο φτηνά,πιάνω 2-3 ρίχνω WD40 απάνω τους και όχι στις ζάντες για να μην στάζει στα λάστιχα και τις κάνει καινούργιες.

borgiriadis1
19/02/2022, 10:25
Για τις ζάντες εγώ ρίχνω σπρέι για καθαρισμό φρένων. Διαλύει σχεδόν τα πάντα. Ουτε τριψιμο δεν θέλει (εκτός αν έχει κανενα χρονο να πλυθεί η μηχανή). Προσωπικά ψεκαζω και μετα το κάνω με χαρτί κουζίνας πριν αρχίσω να πλένω τη μηχανή.

Spar1991
19/02/2022, 11:10
Για τις ζάντες εγώ ρίχνω σπρέι για καθαρισμό φρένων. Διαλύει σχεδόν τα πάντα. Ουτε τριψιμο δεν θέλει (εκτός αν έχει κανενα χρονο να πλυθεί η μηχανή). Προσωπικά ψεκαζω και μετα το κάνω με χαρτί κουζίνας πριν αρχίσω να πλένω τη μηχανή.

Αποφυγε το χαρτι κουζινας φιλε γιατι εχει γυαλι μεσα και γρατζουναει.. αλλα αυτο για καθαρισμο φρενων πρεπει να ναι καλο.. Αυτο το ριχνεις εκει στις δαγκανες και στα τακακια και δισκοπλακες η δεν κανει παντου?? Επισης δεν ξεραινει???

Spar1991
19/02/2022, 11:11
Εγώ τις ζάντες φίλε για τις ζάντες παίρνω ένα πακέτο μωρομάντηλα τα πιο φτηνά,πιάνω 2-3 ρίχνω WD40 απάνω τους και όχι στις ζάντες για να μην στάζει στα λάστιχα και τις κάνει καινούργιες.

Ναι ειχα δοκιμασει και εγω τα μωρομαντιλα αλλα αφηναν σταμπες δεν ξερω γιατι.. ισως με wd 40 να εχει καλυτερη αποδοση . Θα το δοκιμασω κι αυτο... Γενικα το wd 40 κανει για τα παντα.. εχω παρει 3 4 διαφορετικα σπρευ wd το καθενα για αλλη χρηση και ειμαι πολυ ικανοποιημενος

motojojo
19/02/2022, 11:46
Αυτο για το καθαριστικο φρένων στις ζάντες δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!
Και λογικό να κάνει δουλειά δεδομένου ότι στις ζάντες κάθεται όλη η σκόνη από τα τακάκια.

Η επαφή του όμως με το λάστιχο κρύβει κάποιο κίνδυνο (για το λάστιχο) ή ξεπλενεται και είναι οκ;

Το wd40 κάνει τα πάντα και καθαρίζει τα πάντα αλλά δεν παύει να έχει λιπαντικές ιδιότητες και να αφήνει μια λαδίλα επάνω. Μετά το καθάρισμα είναι απαραίτητο να καθαριστεί και αυτό.

Spar1991
19/02/2022, 12:56
Αυτο για το καθαριστικο φρένων στις ζάντες δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!
Και λογικό να κάνει δουλειά δεδομένου ότι στις ζάντες κάθεται όλη η σκόνη από τα τακάκια.

Η επαφή του όμως με το λάστιχο κρύβει κάποιο κίνδυνο (για το λάστιχο) ή ξεπλενεται και είναι οκ;

Το wd40 κάνει τα πάντα και καθαρίζει τα πάντα αλλά δεν παύει να έχει λιπαντικές ιδιότητες και να αφήνει μια λαδίλα επάνω. Μετά το καθάρισμα είναι απαραίτητο να καθαριστεί και αυτό.

Ενα αλλο πραγμα που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν πρεπει να βαζουμε wd40 στους διακοπτες στο σταντ κλειδαριες και κυριως στους μοχλους. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ εχω ακουσει οτι αν βαλεις στον μοχλο ταχυτητων (στο πενταλ) αυτο βγαζει το υπαρχον γρασσο και μετα δεν ρολαρει οπως πρεπει γιατι το wd ειναι για να βγαζει λαδια μαυριλες και σκουριες.. οποτε μηπως θελει γρασσο σε αυτα τα σημεια με πινελακι?? Και κατι που χω προσεξει ειναι οτι οταν πλενω την μηχανη μετα οι ταχυτητες αλλαζουν πιο γλυκα δεν ξερω γιατι

lospsi
19/02/2022, 19:19
Όντως, το WD-40 δεν κάνει για λίπανση.
Προσωπικά, όταν έχει τύχει να δέσω μαρσπιέ (πχ μετά από ηλεκτροστατική) βάζω λίγο γράσο στα σημεία που υπάρχει κίνηση.
Για την κλειδαριά, έχω πάρει ένα ειδικό γράσο από το e-moto, δεν θυμάμαι τώρα μάρκα.
Για τους διακόπτες δεν ξέρω, εγώ βάζω λίγο υγρή σιλικόνη (από ναυτιλιακά) για να συντηρείται το πλαστικό, βοηθάει και στην λειτουργία τους.

borgiriadis1
19/02/2022, 21:43
Αποφυγε το χαρτι κουζινας φιλε γιατι εχει γυαλι μεσα και γρατζουναει.. αλλα αυτο για καθαρισμο φρενων πρεπει να ναι καλο.. Αυτο το ριχνεις εκει στις δαγκανες και στα τακακια και δισκοπλακες η δεν κανει παντου?? Επισης δεν ξεραινει???

Τώρα για να πω την αλήθεια σε δαγκάνες δεν το έχω δοκιμάσει. Την δισκοπλακα την καθαρίζω με αυτό πάντως. Το χαρτί το έχω χρησιμοποιήσει σε φάση που δεν είχα πανί για πέταμα. Γενικά δεν χρησιμοποιώ γτ κόβεται και τρίβεται αλλά τώρα που μου είπες για τις γρατσουνιές θα το αποφύγω τελείως.

Επίσης δεν γνωρίζω αν κάνει κάποιο κακό στο λάστιχο αλλά δεν το κάνεις και μπάνιο με το σπρέι.
Το κόλπο το είχα δει σε έναν λαστιχά ο οποίος το έριχνε για να βγάλει τις κόλλες από τα προηγούμενα αντίβαρα στις ζάντες. Δεν τον ρώτησα βέβαια αν κάνει για τα λάστιχα αλλά δεν έδειχνε να το ρίχνει και με ιδιαίτερη προσοχή. (Όχι ότι αυτό το τελευταίο λέει και πολλά άλλα....)

Μωρομαντιλα και wd40 θέλουν περισσότερο χρόνο και σχολαστικότητα γτ πολλές φορές απλά πασαλιβουν την βρομια χωρίς να την βγάλουν.

Spar1991
19/02/2022, 23:45
Τώρα για να πω την αλήθεια σε δαγκάνες δεν το έχω δοκιμάσει. Την δισκοπλακα την καθαρίζω με αυτό πάντως. Το χαρτί το έχω χρησιμοποιήσει σε φάση που δεν είχα πανί για πέταμα. Γενικά δεν χρησιμοποιώ γτ κόβεται και τρίβεται αλλά τώρα που μου είπες για τις γρατσουνιές θα το αποφύγω τελείως.

Επίσης δεν γνωρίζω αν κάνει κάποιο κακό στο λάστιχο αλλά δεν το κάνεις και μπάνιο με το σπρέι.
Το κόλπο το είχα δει σε έναν λαστιχά ο οποίος το έριχνε για να βγάλει τις κόλλες από τα προηγούμενα αντίβαρα στις ζάντες. Δεν τον ρώτησα βέβαια αν κάνει για τα λάστιχα αλλά δεν έδειχνε να το ρίχνει και με ιδιαίτερη προσοχή. (Όχι ότι αυτό το τελευταίο λέει και πολλά άλλα....)

Μωρομαντιλα και wd40 θέλουν περισσότερο χρόνο και σχολαστικότητα γτ πολλές φορές απλά πασαλιβουν την βρομια χωρίς να την βγάλουν.

Την εχω πατησει σε καινουργιο σκουτερ με το χαρτι κουζινας . 7000 ευρω ειχα δωσει να το παρω και πηγα να καθαρισω με χαρτι κουζινας και αζαξ την οθονη που ηταν οθονη και οχι απλο γυαλι και εκανε γρατζουνιες κυκλικες και στο φως του ηλιου φαινοταν πολυ ασχημα.. Το ιδιο και στο στρομ που χω τωρα ο υπαλληλος εβαλε χαρτι στο κοντερ και αφησε αραχνιες που φαινονται στον ηλιο !! Εμενα οι δισκοπλακες εχουν καθαριστει μονο με σαπουνι νερο και πανι.. ισως βαζοντας το υγρο που λες να βγει βρωμα.. και σε ορισμενα σημεια οι πλακες εχουν σκουρια

borgiriadis1
19/02/2022, 23:59
Καλά δεν νομίζω να βγάζει και σκουριά. Αλλά δεν είναι ακριβό και θα βρεις αρκετά στο εμπόριο. Εγώ από το πρακτικερ εχω πάρει ένα τυχαίο (ούτε τι μάρκα δεν θυμάμαι). Κάνε μια δοκιμή να μας πεις κ εσύ την εμπειρία σου.