PDA

View Full Version : VFR800 ή BANDIT 1250



Manalishi
12/01/2018, 15:11
Ακούω προτάσεις - συμβουλές - γνώμες - κράξιμο.

Μερική χρήση 3+3χλμ (δουλειά, όχι κάθε μέρα) βόλτες κοντινές/μακρινές/σιδερόκωλες, ίσως και τουριστικές με γυναίκα, option για καλοκαιρινή χρήση σε νησί.

Επιστρέφουμε.....τρέμε Trooper!!!

RaGe_Raptor
12/01/2018, 15:39
VFR 800 λόγω πλαισίου και V4

panavour
12/01/2018, 16:19
ληστης λογω κυβικων ροπης μεγεθους Ι4

Μικe777
12/01/2018, 16:21
bandit γιατι ετσι μας αρεσει!!!+ροπηη:lol:

DoctoR_k6
12/01/2018, 16:22
Bandit 1250...Δε σπαει, δε χαλαει.
Φορτωνεται σα μουλαρι.
Δικαβαλο για πλακα κ χαμηλα οι εξατμισεις (καυσαερια/μυρωδια).
Πιστευω ειναι λιγο πιο ξεκουραστο απ το VFR.
Ο,τι κ να παρεις σουπερ θα ειναι γι αυτα που θελεις!!

ggs
12/01/2018, 16:25
Ακούω προτάσεις - συμβουλές - γνώμες - κράξιμο.

βόλτες κοντινές/μακρινές/σιδερόκωλες, ίσως και τουριστικές με γυναίκα

!!

για το παραπανω σιγουρα ειναι πιο ανετο το μπαντιτ. +ροπη + φορτωμα +θεση οδηγησης.

ομως , το vfr ειναι πιο ομορφο...

doctoras
12/01/2018, 16:32
πιασάρικο θέμα άνοιξες!
ποιοτικά είναι λιγο καλύτερα κατασκευασμένο τo vfr πιο ειδικευμένο sport touring, είναι και πιο ταξιδιάρικο ελεώ θέσης. Όμως το gsf1250 έχει muscle μοτεράκλα τύπου cb1300. Ενώ επίσης χέρι του βάζεις πιο εύκολα για να κάνεις ενα service λαδια/μπουζί κλπ. Και παράλληλα βρίσκεις πιο φρέσκο μοντέλο στην αγορά.

devil's animal
12/01/2018, 17:03
ωραιος προβληματισμος!!!
:beer::beer:


προσωπικα θα πηγαινα στο suzuki λογω ροπης...το μονο ισως αρνητικο ειναι το βαρος του αλλα μια πολυ μικρη βολτα που το εχω κανει, εχει δειξει οτι εχει φοβερο ζυγισμα και δεν φαινεται τοσο...

το honda ειναι all time classic...V4 και τα μυαλα στα μιξερ...ακομα και μετα απο 20 χρονια θα ειναι επικαιρο...ενα αρνητικο του honda που μου εχουν πει (καθ'οτι προσωπικη πειρα δεν εχω) ειναι οτι η καταναλωση του ειναι αυξημενη...μπορει και περισσοτερο απο το suzuki παρ'οτι τους χωριζει ενα μικρο χαος στα κυβικα...



απο την αλλη αν η ζυγαρια σου ειναι τελειως στην μεση, μπορεις να ψαχνεις απλα για το πιο καλοσυντηρημενο/προσεγμενο και απο τα 2 μοντελα...
χαμενος μια φορα δεν θα βγεις...
;)

billy84
12/01/2018, 17:09
για το παραπανω σιγουρα ειναι πιο ανετο το μπαντιτ. +ροπη + φορτωμα +θεση οδηγησης.

ομως , το vfr ειναι πιο ομορφο...

Εχει όμως ενα σοβαρό αρνητικό το bandit για μεγάλες βόλτες και ταξίδια και αυτο ειναι το πολύ μικρο τεπόζιτο που το κάνει να έχει αυτονομία κοντά στα supersport.

gior-gos
12/01/2018, 17:12
BANDIT 1250

+ κυβικα - ροπη
+ θεση οδηγησης

vfr 800 rc46

- (πλην) πολυ χοντα
- αβολη θεση οδηγησης για τον οδηγο σε κλειστους δρομους που απαιτουν λιγα km/h.

@Giorgio_Rp το πλαισιο του vfr ειναι (προφανως επιτηδες) εκτεθειμενο για να δειχνει την ομορφια του. Κατι αλλο ομως δεν.. Βεβαια, δεν ειναι μόνο το πλαισιο ομορφο αλλά ολο το μηχανακι.

@Manalishi μηπως αναφερεσαι στο rc79; εχει καποιες διαφορές με το rc46 αλλά ο κινητηρας βασικα ειναι ιδιος.

harris_x
12/01/2018, 18:10
Bandit.&-

Το αλλο είναι Honda :yuck:

andreastwin
12/01/2018, 19:02
θα επερνα 1250,μοναρα για ταξιδια, αλογο ακουραστο.εχω κανει κατι χιλιαδες χιλ.με cb 1300 σχεδον τα ιδια ειναι.σε ξεκουραζει η ροπη.

bmwr1100gs
12/01/2018, 20:27
Καλησπέρα,

Και εγώ προτιμώ suzuki 1250. To μόνο αρνητικό το κόστος χρήσεις (τέλη & ασφάλιστρα).

Manalishi
12/01/2018, 21:07
Καλησπέρα,

Και εγώ προτιμώ suzuki 1250. To μόνο αρνητικό το κόστος χρήσεις (τέλη & ασφάλιστρα).

To Honda V4 Vtec θα είναι πιό φτηνό δηλ σε συντήρηση......?

Manalishi
12/01/2018, 21:10
BANDIT 1250

+ κυβικα - ροπη
+ θεση οδηγησης

vfr 800 rc46

- (πλην) πολυ χοντα
- αβολη θεση οδηγησης για τον οδηγο σε κλειστους δρομους που απαιτουν λιγα km/h.

@Giorgio_Rp το πλαισιο του vfr ειναι (προφανως επιτηδες) εκτεθειμενο για να δειχνει την ομορφια του. Κατι αλλο ομως δεν.. Βεβαια, δεν ειναι μόνο το πλαισιο ομορφο αλλά ολο το μηχανακι.

@Manalishi μηπως αναφερεσαι στο rc79; εχει καποιες διαφορές με το rc46 αλλά ο κινητηρας βασικα ειναι ιδιος.

Στο RC46, 2004-2006 μοντέλα

K-Beast
12/01/2018, 21:19
Ειχα το ληστη και τον εζησα αρκετα! ταξιδι φορτωμενος με βαλιτσες και δευτερο ατομο και βαζεις 6η απ τα 70 και πηγαινεις μεχρι τη τελικη χωρις κομπιασματα και δε ξανασχολεισαι με το λεβιε!
Ζημιες μηδενικες, βαρος στατικο καμποσο,αλλα μολις ξεκινας εξαφανιζεται,με μια ζελατινα εχεις αριστη ανεμοκαλυψη, και με ταχυτητες 140-160 εχεις 6L/100!
Το μονο μειονεκτημα για το συνοδηγο ειναι οτι εχει ψηλα τα πισω μαρσπιε, και ειναι λιγο κουραστικο για τα γονατα ειδικα αν ειναι ψηλος-η!
Αναρτησεις μαλακες δεν ειναι για τρελλο κυνηγητο,αλλα ετσι κι αλλιως αυτη η μηχανη δεν ειναι φτιαγμενη για τετοιου τυπου οδηγηση! Αν και μ ενα σετ ελατηρια μπροστα σταματαει να βουταει στις στροφες,και βελτιωνεται κατα πολυ!!!

kordix
12/01/2018, 21:49
Bandit για όλα τα παραπάνω + ότι με κάγκελα δεν εχει πολλά πλαστικά να σπάσουν σε χαζοτούμπες. Επιπλέον το χρησιμοποιείς ανετα στην πόλη χωρίς να βράζει αυτό και ο αναβάτης. Ξέχνα το βάρος, εύκολο μηχανάκι είναι με απολαυστικό μοτέρ.



Το VFR είναι για πιο ανοιχτούς δρόμους και πιο σπορ χρήση.

kyo
12/01/2018, 22:47
vfr γιατι ειναι κουκλα

cosgili
14/01/2018, 11:30
Bandit.- Για ροπή, αξιοπιστία, κατανάλωση, άνεση, φόρτωμα και ταξίδι. Και μιλάω έχοντας καβαλήσει και τα 2. Το VFR είναι κόσμημα, μηχανικά ιδιαίτερο και πιο στριφτερό, αλλά ρουφάει, έιναι δύσκολο στη συντήρηση, πιο άβολο, και ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα, λόγω διάταξης κινητήρα και ψυγείων.

ionized
14/01/2018, 13:52
ως κατοχος vfr θα σου πω τα συν και τα πλην κατα την γνωμη μου
+φρενα
+φωτα
+vtec δινει μια ωραια κλωτσια οταν μπαινει και κανει και φοβερο ηχο (απλα οταν μπαινει αυξανει η καταναλωση) αλλα μπαινει αρκετα ψηλα γυρω στα 160χλμ/ω η 5800 στροφες
+ξεκουραστο οχι τοσο σκυφτο οσο νομιζουν πολλοι και καλα ζυγισμενο για επιτοπιες μανουβρες
+στριβει για πλακα συγχωρει τα λαθη
+ιδανικος συνδιασμος σπορ και τουρισμου
+πανεμορφο και διαχρονικο σχεδιο

-μονιμα υψηλες θερμοκρασιες και βεντιλατερ να δουλευει σε χαμηλες ταχυτητες γιατι τα ψυγεια τα εχει πλαγια αναμεσα απο τα φερινγκ (δεν ενοχλει ομως το σωμα με κυμματα ζεστου αερα ουτε βλαπτει το μοτερ ειναι φτιαγμενο να δουλευει ετσι)
-θελει μια καποια εξειδικευση το συνεργειο που πας γιατι ειναι λιγο ιδιαιτερη η συντηρηση του
-δυσκολο στο φορτωμα αμα δεν εχεις βασεις για βαλιτσες (ψηλες εξατμισεις καμμενα σαμαρια)
-αν παρεις το βυσινι οπως το δικο μου προσεχε γιατι γδερνετε για πλακα αλλα ειναι πανεμορφο
-λογω σελας ο πισω ισως γλυστραει πανω σου αλλα με ενα αντιολισθητικο νο προμπλεμ

αν εχεις καποια αλλη απορια εδω ειμαστε
οτι παρεις καλοταξιδο!

TROOPER
14/01/2018, 14:24
Δεν υφισταται καν θεμα συγκρισης!!!
Bandit.&-

PortisHead
15/01/2018, 08:27
Θελεις το δικο μου Bandit ???
Δεχομαι προσφορα....

RaGe_Raptor
15/01/2018, 14:41
@Giorgio_Rp το πλαισιο του vfr ειναι (προφανως επιτηδες) εκτεθειμενο για να δειχνει την ομορφια του. Κατι αλλο ομως δεν.. Βεβαια, δεν ειναι μόνο το πλαισιο ομορφο αλλά ολο το μηχανακι.



είναι όμορφο επειδή είναι ένα κλασσικό αλουμινένιο πλαίσιο με όλα τα καλά του:στιβαρό αλλά συνάμα με πληροφόρηση. ρώτα και την μοτοτζιπί ομάδα της ducati :D . ακόμη και το καινούριο panigale V4 έχει ένα κλασσικό χυτό αλουμινένιο "front frame" ,κάτι σε παραλλαγή pivotless Honda. καμία σχέση με το monocoque του Panigale V2 που ντούμπλαρε και ως φιλτροκούτι.

βέβαια είμαι και πολύ biased.μου αρέσει πάρα πολύ το vfr .μπορεί να φταίει το ότι τα πρώτα μου ss χιλιόμετρα έγιναν πάνω σε V4 Force (όχι αστεία :lol: ) 400άρι,που τότε (στην εφηβεία) έμοιαζε διαγαλαξιακό διαστημόπλοιο.

edit:
αυτό είναι,σε αυτό ακριβώς το χρώμα,με μια Sansei που έκανε εντελώς καυλωτικό ήχο,όπως και το cam gear drive (γρανάζια εκκεντροφόρων)
392170

lospsi
15/01/2018, 17:47
Χωρίς να έχω οδηγήσει κανένα από τα δυο, νομίζω ότι το bandit είναι πιο all round μηχανάκι, τίμιο και ικανό για ότι θέλεις. Προσωπικά, τα VFR ενώ είναι ομορφα, πάντα βρίσκω κάτι καλύτερο σαν εναλλακτική πρόταση...

valantis8
16/01/2018, 21:54
Για το vfr δεν μπορω να εχω γνωμη, μπορω να σου γραψω για τον ληστη ομως τον οποιο εχω στην κατοχη μου 7 χρονια.
Απο αξιοπιστια, στα 7 χρονια αλλαξα μια μπαταρια κ 2 φορες πολλαπλασιαστη χωρις να ειναι χαλασμενος απλα ειχε ανακληση.
Εχει τερατοδη δυναμη κ ροπη χωρις ΚΑΜΙΑ τρυπα σε ολο το φασμα των στροφων θα σε παει στα 255 που εχει το δικο τελικη με την μια.
Φορτωνετε ΣΑΝ ΓΑΙΔΟΥΡΙ ταξιδευει με υψηλες ταχυτητες 170+ ανετα κι εχει δυναμη να προσπερασει.
Με φτιαξιμο στην σελα, για να εισαι πιο ανετα αλλο ανεμοθωρακα, κ πιο σφιχτα ρυθμισμενη αναρτηση εισαι κομπλε.
Εγω αλλαξα κ εξατμιση γιατι δεν μπορουσα να βλεπω το μπουρι, εβαλα κ φιλτρο k&n κ willbers ελατηρια κ λαδια στο μπροστινο κ ειμαι κομπλε.
Ελπιζω να βοηθησα. καλη επιλογη σου ευχομαι. κ παντα ορθιος

Lioulios
17/01/2018, 17:06
Νομιζω πως το vfr ειναι ονομαστικα 800 αλλα πληρωνει τελη οσο και τα 650 .Για κανα δυο κυβικα δεν το πιανει η αμεσως επομενη κατηγορια που παιζουν τα 1000αρια .

Εγω μπαντιτ θα επαιρνα .

telegonos
17/01/2018, 19:28
Κατηγορία τέλους κυκλοφορίας από 300 μέχρι 785 κυβικά, 55 ευρώ το τέλος. Το Vtec είναι 781 κυβικά.

buckley
17/01/2018, 20:55
Προσωπικά δεν βρίσκω καμμιά σχέση μεταξύ τους ,μήπως απλά έχουν την ίδια τιμή σαν μεταχ/να και δεν το ξέρω ?

Manalishi
18/01/2018, 08:56
Ναι, οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω.

Σαν σύγκριση θα μπορούσα να σου βάλω και άλλα που κοιτάω και θα κοίταγα, πάντα σε μεταχειρισμένο, τελείως διαφορετικά με αυτά εδώ, με άλλα επίπεδα τιμών (ΚΤΜ 990, BMW1200GS, Tiger,....)

Το VFR είναι για μένα πολυ όμορφο, το Bandit είναι εργαλείο.

Μετράμε αξιοπιστία, μακροζωία, το να κάνω 700 χλμ σε μια μέρα και να μην αμφιβάλλω για κάτι. Να μην ασχοληθώ με λάδια, ανορθωτές, αντλίες βενζίνης, άξονας, πάνω τρόμπες-κάτω τρόμπες, πλαστικούς ταχυσυνδέσμους και πάει λέγοντας...

buckley
18/01/2018, 09:00
Ναι, οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω.

Σαν σύγκριση θα μπορούσα να σου βάλω και άλλα που κοιτάω και θα κοίταγα, πάντα σε μεταχειρισμένο, τελείως διαφορετικά με αυτά εδώ, με άλλα επίπεδα τιμών (ΚΤΜ 990, BMW1200GS, Tiger,....)

Το VFR είναι για μένα πολυ όμορφο, το Bandit είναι εργαλείο.

Μετράμε αξιοπιστία, μακροζωία, το να κάνω 700 χλμ σε μια μέρα και να μην αμφιβάλλω για κάτι. Να μην ασχοληθώ με λάδια, ανορθωτές, αντλίες βενζίνης, άξονας, πάνω τρόμπες-κάτω τρόμπες, πλαστικούς ταχυσυνδέσμους και πάει λέγοντας...

Μικρό για δεύτερο έχεις ?

Manalishi
18/01/2018, 10:20
Όχι, το σκέφτομαι, δεν ξέρω αν θα πάρω. Πιό πιθανό όχι.

kordix
18/01/2018, 10:30
Ναι, οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω.

Σαν σύγκριση θα μπορούσα να σου βάλω και άλλα που κοιτάω και θα κοίταγα, πάντα σε μεταχειρισμένο, τελείως διαφορετικά με αυτά εδώ, με άλλα επίπεδα τιμών (ΚΤΜ 990, BMW1200GS, Tiger,....)

Το VFR είναι για μένα πολυ όμορφο, το Bandit είναι εργαλείο.

Μετράμε αξιοπιστία, μακροζωία, το να κάνω 700 χλμ σε μια μέρα και να μην αμφιβάλλω για κάτι. Να μην ασχοληθώ με λάδια, ανορθωτές, αντλίες βενζίνης, άξονας, πάνω τρόμπες-κάτω τρόμπες, πλαστικούς ταχυσυνδέσμους και πάει λέγοντας...


Ξαναπάρε TDM

Manalishi
18/01/2018, 11:00
Δεν υπάρχει δηλ άλλο μηχανάκι καλύτερο απο το TDM για αυτά που θέλω? Να στρίβει καλύτερα, να πηγαίνει καλύτερα, να έχω το κεφάλι ήσυχο από ηλίθιες-γνωστές βλάβες, να το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά όπως προανέφερα

Το θεμα της τιμής, αν η επόμενη σου ερώτηση είναι αυτή, σαφώς και παίζει ρόλο. Με την έννοια οτι δεν θα δώσω 10-15χιλ για να πάρω κάτι που θα με καλύπτει εξίσου και στα 4-6χιλ.

Εαν κάτι αξίζει για έξτρα 1-2-3χιλ, εδώ είμαι να το ακούσω.

Αν και ξεφεύγουμε λίγο, εσύ γιατί πήρες το 1150 και δεν πήγες σε 1200? Μήπως γιατί δεν πολυ-άξιζε να δώσεις τα εξτρα χρήματα? Αυτό σκέφτομαι εγώ..

buckley
18/01/2018, 12:12
Καλά άμα το πάμε οικονομοτεχνικά και τι αξίζει ,σου λέω ότι υπάρχει στη γιάφκα μου fazer 600 φίλου με 15900 πραγματικά χλμ (εγγυώμαι εγώ χαλαρά) με έλεγχο από μηχανικό σου...Για να το δώσει πάντως πρέπει να τον ψιλοπιέσω χαχαχα

kordix
18/01/2018, 12:19
Δεν υπάρχει δηλ άλλο μηχανάκι καλύτερο απο το TDM για αυτά που θέλω? Να στρίβει καλύτερα, να πηγαίνει καλύτερα, να έχω το κεφάλι ήσυχο από ηλίθιες-γνωστές βλάβες, να το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά όπως προανέφερα

Το θεμα της τιμής, αν η επόμενη σου ερώτηση είναι αυτή, σαφώς και παίζει ρόλο. Με την έννοια οτι δεν θα δώσω 10-15χιλ για να πάρω κάτι που θα με καλύπτει εξίσου και στα 4-6χιλ.

Εαν κάτι αξίζει για έξτρα 1-2-3χιλ, εδώ είμαι να το ακούσω.

Αν και ξεφεύγουμε λίγο, εσύ γιατί πήρες το 1150 και δεν πήγες σε 1200? Μήπως γιατί δεν πολυ-άξιζε να δώσεις τα εξτρα χρήματα? Αυτό σκέφτομαι εγώ..

Πήρα 1150 γιατι τα 1200 χωρίς σέρβο βγήκαν απο το 07 και μετά και ηταν ακριβά για μένα. Και με τσιπ, φιλτρο εξάτμιση χαιρομαι να το οδηγάω.


Το vfr εχει θέμα με ηλεκτρικά, στο bandit εγινε ανάκληση για ανορθωτή και χαλάει η βαλβίδα της νεκρας. Σε ΚΤΜ πρέπει να αλλαξεις τις τρομπες με aftetmarket για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο αλλα και πάλι πρέπει να ασχολείσαι προσωπικά. GS καλύτερα απο 07 και μετά, εχει κάποια θέματα χαζά που λύνονται ευκολα και το πιο πιθανό είναι να τα βρεις οκ απο τον προηγούμενο αλλά σε καγκούρικη χρήση φοβάμαι πως δεν αντέχει ο άξονάς του.

Σε 1250 ( ή cb 1300 s) θα πήγαινα αν αγόραζα στριτάκι γιατί μου αρέσουν τα γεμάτα ροπάτα μοτερ. Σε ον/οφ θα αγόραζα super tenere 1200 ή crossturer 1200 για τουρινγκ χρήση ή crf 1000 για τα πάντα , αν ειχα τα φράγκα.




Παραπάνω σου έγραψα ξαναπάρε tdm μεταξύ αστείου και σοβαρού γιατί δυσκολεύομαι να σκεφτώ πιο καινούργια μηχανή bullet proof που νσ κάνει τα πάντα. Ισως το tracer 900?

PortisHead
18/01/2018, 14:22
Με 3 χιλιαρικα....παιρνεις αστερι 12.5 Bandit.
To καβαλας...δεν τσεκαρεις ουτε λαδια....και κανεις το γυρο της ευρωπης.

Και στο λεω εγω που το εχω ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ εμφανησιακα καθολου.

Ο σημαντικοτερος σκοπος στο ταξιδι, ειναι να απολαυσεις το ταξιδι, κι οχι τα τοπικα συνεργεια .
Οποτε με αυτη την παραμετρο....το Bandit υπερτερει μακραν.

(και το TDM μια χαρα ειναι...αλλα μετα ...με τι μουτρα θα γραφεις εδω μεσα ? :lol:)

Cpt_Slow
18/01/2018, 14:56
cbf1000 FA

κατι το ενδιαμεσο, πχ

https://www.car.gr/11553939-honda-cbf-1000-fa-abs

pektis
18/01/2018, 14:57
Δεν υπάρχει δηλ άλλο μηχανάκι καλύτερο απο το TDM για αυτά που θέλω? Να στρίβει καλύτερα, να πηγαίνει καλύτερα, να έχω το κεφάλι ήσυχο από ηλίθιες-γνωστές βλάβες, να το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά όπως προανέφερα

Το θεμα της τιμής, αν η επόμενη σου ερώτηση είναι αυτή, σαφώς και παίζει ρόλο. Με την έννοια οτι δεν θα δώσω 10-15χιλ για να πάρω κάτι που θα με καλύπτει εξίσου και στα 4-6χιλ.

Εαν κάτι αξίζει για έξτρα 1-2-3χιλ, εδώ είμαι να το ακούσω.

Αν και ξεφεύγουμε λίγο, εσύ γιατί πήρες το 1150 και δεν πήγες σε 1200? Μήπως γιατί δεν πολυ-άξιζε να δώσεις τα εξτρα χρήματα? Αυτό σκέφτομαι εγώ..

Εγω στα ειπα ηδη...βαριεμαι να τα γραψω...!!:):bawl:

gior-gos
19/01/2018, 18:28
τα πρώτα μου ss χιλιόμετρα έγιναν πάνω σε V4 Force (όχι αστεία :lol: ) 400άρι,που τότε (στην εφηβεία) έμοιαζε διαγαλαξιακό διαστημόπλοιο.

edit:
αυτό είναι,σε αυτό ακριβώς το χρώμα,με μια Sansei που έκανε εντελώς καυλωτικό ήχο,όπως και το cam gear drive (γρανάζια εκκεντροφόρων)
392170

Μαζι μ αυτο το κρανακι;

Απο το vfrforum

:pink:

Arai RX-7V RC30 Limited Edition (https://www.thevisorshop.com/de/Arai-RX-7V-RC30-Limited-Edition-Helmet-RRP-82999-Pre-Order-Now-Deposit-41499/m-21918.aspx?gclid=Cj0KCQiA-ebSBRC8ARIsAGuxJIqTnqQXLr8xNHG7kOG-_OX5cJ3g9zzVUkLBSE-lMS-eEUpuyOsoavIaAvz2EALw_wcB&utm_source=google&utm_medium=shopping&utm_campaign=Germany)

Arai RX-7V HRC (https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Arai-RX-7V-HRC/SubProducts/Arai-RX-7V-HRC-0003&Currency=EUR&Locale=de_DE&utm_source=Portalexport&utm_medium=GoogleShopping&utm_campaign=GoogleShopping_DE&utm_term=Arai%20RX-7V%20HRC%20Integralhelm&gclid=Cj0KCQiA-ebSBRC8ARIsAGuxJIqqX6cETMEO0pquoFK5D10jcT3NMyTYu9KFZjf1fLGUnX2soYB2_XMaAhL0EALw_wcB)

Arai Tour-X 4 Honda Africa Twin (https://www.thevisorshop.com/de/Arai-Tour-X-4-Honda-Africa-Twin-Motorcycle-Helmet-Limited-Edition/m-21984.aspx)

392305

392308

392307

telegonos
19/01/2018, 18:58
Επετειακό για τα 30 χρόνια του RC30 απο την ARAI. Πολύ ωραίο αλλα και τα λεφτά που κάνει....

gior-gos
19/01/2018, 21:33
Για το δευτερο και το τριτο η τιμη ειναι (σχετικα) λογικη για arai επετειακο..

Για το πρωτο δε ξερω (οπως κι ο νηματοθετης) ποια ειναι η τελικη τιμη (που ειναι - κατα τη γνωμη μου - και το πιο ωραιο)..

Manalishi
24/01/2018, 16:52
cbf1000 FA

κατι το ενδιαμεσο, πχ

https://www.car.gr/11553939-honda-cbf-1000-fa-abs

Άχρωμο και αδιάφορο. Δεν μου κάνει.

Bandit που είναι πιό "εργαλείο"?
VFR που είναι ( για μένα ) πιό ομορφο?

Μονολογώντας και thinking out-loud, πόσες φορές θα το καβαλήσεις?? Αφήνοντας πίσω τα -άντα, με την δαμόκλειο σπάθη των υποχρεώσεων, πόσες βόλτες θα πάς? Πλέον και απο εδω μέσα οι παρέες έχουν λίγο χαθεί( ή χάθηκα εγώ απο αυτές?) Δεν βλέπω πολλές βόλτες, ταξίδια.. Τη μηχανή την χαίρεσαι εσύ σαφώς, μόνος σου όταν την καβαλάς, αλλά χωρίς παρέα..τί θα κάνεις? Και αν καταλήξει σε μέσο καθημερινής μετακίνησης, τότε επιλέγεις εργαλείο απο ερωμένη...

Any comments ?

Υ.Γ.
Κράνος δεν θέλω.
Δεν το χρειάζομαι.
TDM είχα, εγώ ξέρω καλύτερα....

Akalestos
25/01/2018, 11:51
Ειχα το bandit 650 f πολλη καλη θεση οδηγησης πολυ καλος ελαστικος κινητηρας ροπατος απο χαμηλα πολλη καλη καταναλωση ανετο για ταξιδια αλλα πολυ βαρυ ρε φιλε κουραστικο εδω μεσα και με αρκετη ζεστη απο το μοτερ κατα τα αλλα πολυ καλο! Νομιζω το 12.5 θα ναι το ιδιο καλο με ΑΡΚΕΤΗ ΡΟΠΗ.

Το VFR 800 μονο το καβαλησα δε ξερω να σου πω αλλα μου φανηκε καπως πιο "πολεμικο" και οχι τοσο ανετο οσο ο ληστης.

pektis
05/02/2018, 20:42
Βασικα δεν μπορουν να συγκριθουν απολυτα τα 2 μηχανακια...Άλλο το ένα και άλλο το αλλο...
Manalishi...αποφασισες; :look:

OldMan
06/02/2018, 13:44
Οπως ελεγε και ενας φιλος...

Το Bandit ειναι ενα μηχανακι που δεν βλεπεις την ωρα να το ξεφορτωθεις και μετα δεν βλεπεις την ωρα να το ξαναπαρεις..

valantis8
07/02/2018, 16:57
Οπως ελεγε και ενας φιλος...

Το Bandit ειναι ενα μηχανακι που δεν βλεπεις την ωρα να το ξεφορτωθεις και μετα δεν βλεπεις την ωρα να το ξαναπαρεις..
Χαχαχαχαχαχα ισχυει

Μικe777
09/02/2018, 12:30
Οπως ελεγε και ενας φιλος...

Το Bandit ειναι ενα μηχανακι που δεν βλεπεις την ωρα να το ξεφορτωθεις και μετα δεν βλεπεις την ωρα να το ξαναπαρεις..

ισχυει....:D

tsalvfr800
23/04/2023, 15:09
Ειχα το bandit έχω το vfr.
Bandit όπλο ροπής τιμονατο πιο καλό κόψιμο στην πόλη και αξιοποξστια φουλ το ειχα με εξάτμιση φίλτρο τελική άνετα 260 χλμ με δυο άτομα και ταξίδι με 200 ανετα μέση κατανάλωση 6 λίτρα. Vfr του έχω βάλει Κιτ στο τιμόνι και στους μαρσπιεδες έτσι είναι οκ, αλλιώς κουραστικό ροπη καλή μηχανάκι που αμα θέλεις να πας ήρεμα(μέχρι 158 χλμ πριν το v-tec κατανάλωση 7λιτρα)παει αλλά ακολουθεί και βόλτα με ss τελική με φίλτρο εξάτμιση μόνη με πατεντα 268 εχω δει,είχε και άλλο, αλλά μεσα στο v-tec κατανάλωση 10 λίτρα περιπου στα συν πληρωνεις τέλη 55 ευρώ και 90 ευρώ ασφάλεια για το χρόνο ενώ ο ληστής έχει μόνο τα τέλη 120 ευρω. Επίσης η τεχνολογία του vfr είναι 10 χρόνια μπροστά από το μοντέλο του βλέπε μόνομπράτσο abs&CBS και πλαίσιο πιστας. Αρκετή ζέστη και τα δυο στην κίνηση πιο πολυ το vfr. Από τα δυο εγώ κρατάω vfr και δεν το πουλαω είναι για μένα μηχανή για πιο πολλες χρήσεις και έχω αλλάξει 26 μότο με καλυπτει για αυτό που θέλω τώρα στα κοντά στα πενηντα μου. Και ομορφιά σίγουρα το vfr κερδίζει.

tsalvfr800
23/04/2023, 15:18
Επίσης μην ακούω για tdm 900 το ειχα καινουργιο με remus το 2002 μπροστά και στα δυο είναι μπρίκι μόνο πρα πρα και καφετέρια με 4ρτη και τα δυο έχουν άνετα την τελική του tdm και στο ταξίδι είναι βραχοι

PortisHead
24/04/2023, 07:35
Τελικά με την απορία μείναμε...τι πήρες ???
:lol:

Manalishi
24/04/2023, 09:52
Kymco Downtown 350!!!

Πλέον αλλάξανε τα πλάνα, τα ταξιδιάρικα δεν είναι στην ημερήσια διάταξη πιά...κοιτάμε αυτά που κοιτάγαμε περίεργα πρίν απο 6-8 χρόνια....naked...

pektis
24/04/2023, 13:51
Το σκουτερ ειναι η λογικη λυση αν κανεις οικογενεια και ακολουθησει παιδι στο καπακι!
Η ιδανικη λυση ειναι να εχεις ένα σκουτερ και μια μηχανη που να γουσταρεις, αλλά δεν φτανουν τα κοκοψιψινια ρε γμτ!!
Προσωπικα εχω κρατησει το vfr με το ζορι, γιατι αν το δωσω ξερω οτι μετα θα μου λειπει... Μια φορα στο τοσο κανω καμια βολτα και οποια σκεψη ειχα για να το πουλησω, φευγει...:)

Manalishi
24/04/2023, 14:42
Αυτό σκοπέυω και εγώ, απλά με φρενάρει το γεγονός οτι τα 5-8χιλ που "σκεφτομαι" να δώσω, αντί να τα κάνω "γούστα" δικά μου, σκέφτομαι να επισκευάσω ενα παλιό σπιτάκι στον Κόκκινο Μύλο (22τμ) για να το νοικιάσω, ή να αγοράσω ενα τροχόσπιτο να μπεί σε ενα οικόπεδο στην Αυλίδα, να πηγαίνω με τον μικρό για κανα μπάνιο γρήγορο οταν σφίξουν οι ζέστες...

pektis
24/04/2023, 14:47
Φιλε μετα απο παιδι, σιγουρα πανε σε δευτερη μοιρα τα ''θελω'' μας και κοιταμε τι ειναι καλυτερο για το παιδι... :beer: