PDA

View Full Version : xt660z vs ktm 640 adventure ποιο να παρω?



mallllias
14/01/2018, 16:23
καλησπερα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε..

σε λιγες μερες θα παρω 1 απο τα 2 μηχανακια αλλα δε ξερω ποιο

το ktm το σκεφτομαι καθαρα για οικονομικους λογους και θα ειναι μια καπως ποιο συμβηβαστικη επιλογη
μιας που το τενερε μου αρεσει περισσοτερο ,το εχω κανει και χαλαρη βολτα και μαρεσε πολυ..
το ktm το ψιλοφοβαμαι καπως γενικα για αυτα που λεγονται, σαν μη αξιοπιστο.

εσεις τι λετε?
οσοι εχετε εμπειρια απο τα 2 αυτα μοντελα πειτε για υπερ κ κατα...

gior-gos
14/01/2018, 17:22
Αφου το κτμ δεν σου πολυαρεσει

πηγαινε στο τενερε. Δεν εχει καμια σχεση η αξιοπιστια και η συντηρηση του ενος με το αλλο (υπερ του τενερε).

Πιθανοτατα, και σε βαθος χρονου, η χαμηλη τιμη αγορας του κτμ να φτασει ή και να υπερβει αυτην του τενερε λογω ακριβοτερων σερβις ή και βλαβων.

thunder ace
14/01/2018, 17:42
Οτι ειπε ο αποπανω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/01/2018, 19:55
Τι υψος εχεις?

BLiTzER
14/01/2018, 19:57
Το ένα μηχανάκι με το άλλο δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Κι εφόσον είναι προφανές ότι δε θες ΚΤΜ, πάρε το γιαμάχα.

kordix
14/01/2018, 20:14
Το ΚΤΜ έχει αναρτησάρες και το tenere σουμιέδες.

Το ΚΤΜ είναι ενα hardcore ον/ΟΦ με φοβερές ικανότητες στο χώμα, πάει ακόμα και σε δύσκολο μονοπάτι, ότι πιο κοντινό σε μηχανή ραλλυ. Το τενερε έχει μόνο την εμφάνιση, είναι βαρύ και με ψηλά το κ.β. αλλά είναι ένα ανετο ον/οφ που τα κάνει όλα και συμφέρει. Με επέμβαση στις αναρτήσεις, άλλο αμορτισέρ και ελατήρια μπροστά, γίνεται αλλη μοτοσυκλέτα.

Το ΚΤΜ εχει κραδασμούς και θέλει επιθετική οδήγηση και προσοχή στην συντήρηση και προσεκτικό έλεγχο πριν την αγορά. Το τενερέ δεν έχει πολλούς κραδασμούς για μονοκύλινδρο, είναι αξιόπιστο, λιγότερο απαιτητικό σε συντήρηση και ταξιδεύει πολύ πιο άνετα απο το 640.



Καλορίζικο το τενερέ.

ΒΑΣΙΛΗΣ1
14/01/2018, 21:21
αφού το οικονομικό σε επηρεάζει υπάρχει και τρίτη λύση. Το απλό xt660. Σαφώς φτηνότερο από το τενερέ και εξίσου αξιόπιστο.
Για μένα καλύτερη επιλογή αφού είναι και πιό δυνατό. Εντάξει, δεν γεμίζει και τόσο το μάτι......

daz
14/01/2018, 21:44
Το 640 έχει τον παλιό κινητήρα που θέλει να ξέρεις 5 πράγματα για να το συντηρήσεις σωστά. Ακόμα και για μια απλή αλλαγή λαδιών.
Στο τενερέ είναι πολύ πιο εύκολο οπότε αν ασχολείσαι μόνος σου θα σου έρθει πιο οικονομικά η συντήρηση.

Κατά τα άλλα ότι είπαν οι απο πάνω.

mallllias
15/01/2018, 00:38
1.84 ,δεν υπαρχει θεμα "Παπασουζα.."
Δε μαρεσει το χτ660r το σκεφτηκα αλλα σιγουρα θα το μετανιωσω "Βασιλης1"

Καπου, καπως, καποτε πηρε το αυτι μου πως τα xt σβηνουν πανω στην πορεια κατα την αλλαγη ταχυτητας συνηθως 1η προς 2ρα..
Ακουσα καλα;

taisteal
15/01/2018, 01:42
Καπου, καπως, καποτε πηρε το αυτι μου πως τα xt σβηνουν πανω στην πορεια κατα την αλλαγη ταχυτητας συνηθως 1η προς 2ρα..
Ακουσα καλα;

Tα XT-R-XT-X είχαν θέματα με το tps,όχι τα XT-Z.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/01/2018, 06:12
1.84 ,δεν υπαρχει θεμα "Παπασουζα.."
Δε μαρεσει το χτ660r το σκεφτηκα αλλα σιγουρα θα το μετανιωσω "Βασιλης1"

Καπου, καπως, καποτε πηρε το αυτι μου πως τα xt σβηνουν πανω στην πορεια κατα την αλλαγη ταχυτητας συνηθως 1η προς 2ρα..
Ακουσα καλα;

Αφου δεν εχεις θεμα με υψος(ειναι το ψηλοτερο της κτμ)προχωρα.Το μηχανακι το ειχα.Ειναι πυραυλος και πραγματικα παει παντου.Με τεραστεια αυτονομια(500χλμ.Δε κανω πλακα) και αριστες αναρτησεις.Φορτωνετε σαν μουλαρι.Λιγο προσωχη για μενα θελουν τα λαστιχα(σαχαρα.Αν η αντιπρωσοπεια το βγαζη ακομα με αυτα)γιατι γλυστρανε.Εγω τα αλαξα στο 3μηνο πανω αλλα δε θυμαμε τι εβαλα.Το δικο μου το πηρα καινουριο το 2008.Πιο παλια πονουσανε στη τρομπα.Αλλα το προβλημα εχει διορθωθει.

Black Mamba
15/01/2018, 11:12
Eιχα (και εχω) πολλα 640.
Μεταξευ αυτων και ενα γκρι Adventure 2003.
Το πηρα καινουργιο και μου εβγαλε στα 5.000 τρομπα συμπλεκτη
και στα 11.000 ραγισμα κεφαλη.
Ευτυχως εγιναν μεσα στη εγγυηση τα παραπανω...
Του ειχα βαλει αργοτερα και ενα FCR41 και εραβε...
Η αυτονομια που εχει με πληρες ρεζερβουαρ ειναι τεραστια...
Αθηνα-Λευκαδα, φορτωμενος και δικαβαλος, μονορουφι, λεμε!
Οποσδηποτε να ζητησεις service book γιατι καλα και αγια τα Κατεμια
ΑΛΛΑ θελουν ευλαβικη συντηριση...
Σκεψου το...
:wave2:

mallllias
15/01/2018, 12:49
ευχαρηστω για τις απαντησεις μεχρι στιγμης...

βλεπω μερικα 640 ktm adventure στο car που στα κυβικα λενε 625...
βγενει adventure 625?
μου ειπαν επισης να μη παρω ΠΟΤΕ ktm χωρις να εχει high flow κεφαλη..
ισχυει?

BLiTzER
15/01/2018, 13:08
Όλα τα "640" είναι 625cc.

Αν πάρεις ΚΤΜ "καθαρά για οικονομικούς λόγους", όπως γράφεις, θα το μετανιώσεις. Just saying.

Black Mamba
15/01/2018, 17:03
Η high flow μου ραγισε παρεπιπτωντος...

LOUKILOUK
15/01/2018, 18:28
Η high flow μου ραγισε παρεπιπτωντος...������

Στο δικό μου μοντ02 που δεν ήταν high-flow δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα, αλλά όντως οι high-flow ήταν ποιο αξιόπιστοι σαν κινητήρες.
Κατά τα άλλα νομίζω ότι οι κατοχοι τα έχουν πει όλα...στα συν αυτονομία, οδηγική συμπεροφορά/στήσιμο και μοναδική εμφάνιση.
Στα πλήν τα προβλήματα αξιοπιστίας και η ευλαβική συντήρηση που δεν είναι απλή.
Αν θες χώμα θα το χαρείς, αλλά και στον δρόμο σε κλειστά ορεινά κένταγε...εθνικές, ευθείες και τελικές δεν του αρέσουν...

OldMan
16/01/2018, 12:16
Θα παρακαλούσα να μην ανοιγετε θεματα στο "Χωματινο τερέν" και βαζετε μεσα XTZ και λοιπα συμπαραμαρτούντα...

daculas
16/01/2018, 15:25
Σαν παλιός κάτοχος 640 adv έχω να πω ότι το μόνο που δεν κάνει είναι ταξίδι στην εθνική. Με την έννοια ότι δε γουστάρει το σταθερό γκάζι. Δώστου στροφιλίκι και είναι σούπερ.

mallllias
16/01/2018, 16:00
παντως ενας απο τους βασικοτερους λογους που μαρεσουν αυτα τα 2 , με κλιση προς το tenere ειναι η θεση του σωματος..
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ βασικο για μενα
δηλαδη μαρεσει να καθομαι ετσι ωστε τα γονατα μου να ειναι σε αποσταση απο ατους καρπους μου και με το κορμι ορθοιο..
δηλαδη θελω τα χερια να ειναι ψιλα , δε τα θελω χαμηλα..
και για να το εξηγησω καλυτερα ,αν επερνα το xt660r τα χερια παλι χαμηλα δε θα ηταν ?
με οτι αποστατες (καβαλετα) και αν εβαζα και με οποιαδηποτε πιρουνια μπροστα? παλι χαμηλα δε θα ηταν το τιμονι?
δεν ειναι καμαρωτο ρε παιδι μου, δε καθεσαι ''βασιλιας'' πανω ..
καταλαβενεται τι θελω να πω φανταζομαι ετσι..?
πως να το πω , παρτε παραδειγματα στασης του σωματος οπως ducati multistrada 1200 ,
χαμηλη σελα, και ψιλα τα χερια,
και να ειναι και για χωμα ρε παιδι μου, αλλοιως τετοια θεση εχει και ενα vstrom 650 ας πουμε περιπου..
για αυτο θελω η το ktm η το tenere... ψιλα μηχανακια ,και καμαρωτα που σε πανε παντου..
αλλο μηχανακι,που παει παντου, και να ειναι για καθημερινη χρηση, σε αυτη τη σταση σωματος , εχουμε για παραδειγμα?

αυτη ειναι θεση σωματος :
392241
392242

ποιο εργαλειο - μηχανακι να παρω , που να ειναι και για χωμα και να καθομαι ετσι πανω?αποστατες? πιρουνια?
αποκλειουμε το bmw f 650 gs

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/01/2018, 05:28
Σε ενδειαφερει μεταχειρα η καινουριο?Τι κοστολογιο εχεις?

mallllias
08/02/2018, 17:04
νταξει παιδια...
πηρα τελικα το xt660z..
γ@w@3ι...!!!!

BLiTzER
08/02/2018, 18:25
Μας εξέπληξες όλους! :lol: :lol:

Καλόβολτο!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/02/2018, 22:32
να το χαρεις αρχοντα:beer:

iKTM
09/02/2018, 19:01
Μπραβο, Καλοταξιδο!

Και αφου το πηρες κανε και κανα review ...τι περιμενες/τι σου βγηκε/ τι σε εξεπληξε/ τι θα αλλαζες...

mallllias
10/02/2018, 13:52
Μπραβο, Καλοταξιδο!

Και αφου το πηρες κανε και κανα review ...τι περιμενες/τι σου βγηκε/ τι σε εξεπληξε/ τι θα αλλαζες...

ευχαρηστω παιδια..!!

ηξερα τι να περιμενω αφου το ειχα κανει μια ολιγολεπτη βολτα τον περασμενο Αυγουστο αν θυμαμαι καλα..το ιδιο μηχανακι πηρα που ειχα κανει βολτα..!
δε μου βγηκε αρνητικο πουθενα απο μηχανικης βλαβης ας πουμε.. ολα τζετ..
με εξεπληξε το ποσο ματζοβολο ειναι ,το ποσο ευκολα κανεις μανουβρες,δε το βρησκω βαρυ, η βασιλικη του θεση οδηγησης , η ροπη του στα χαμηλα, (νταξει απο dragstar 650 πηγα σε XT660Z),η ανεση που περναει κατι χαντακια 40-50 ποντων , η εργονομια του, τα φρενα του και τα βλεματα που τραβαει!
θα αλλαζα τον δεικτη βενζινης, το οργανο δειχνει οτι ναναι, πρεπει να μετρας τα χιλιομετρα με το trip παρα να κοιτας το δεικτη..
θα αλλαζα η θα επαιζα καπως με τη ζελατινα μπροστα, ολος ο αερας με χτυπαει στο κρανος και με τριζει το κεφαλι μετα τα 100,ειμαι 1,84..
επειδη πρεπει να αλλαξω γραναζια κ αλυσιδα εν συντομια δε ξερω αν υφηστατε το παρακατω, οταν βαζω 5η πρεπει οι στροφες να ειναι ηδη 4000 , αν ειναι παρακατω χτυπαει η αλυσιδα, ρεταρει, βασανιζεται..ισως μου φενεται γιατι ξαναλεω προερχομαι απο dragstar 650 με διαφορικο, ξεκινουσα κ με 3η!
θα αλλαζα και συμπλεκτη, συνηθιζεται μεν ,αλλα ειναι κομματι σφηχτος, και ισως αλλαζα τις σχεσεις ,ας πουμε θα ηθελα λιιιγο ποιο μεγαλη 2αρα ...
θα αλλαζα τα πηρουνια μπροστα με usd απο yamaha yzf η wr ,οχι γιατι με χαλανε οδηγηκα, για αισθητηκους λογους!!
αυτα!

σε γενικες γραμμες μεχει γκ@βlwς3ι πολυ το εργαλειο... στους χωματοδρομους με ψιλολακουβες πηγαινω 80 - 90 κ δε καταλαβαινω τιποτα ,στην ασφαλτο με κακοτεχνιες 140 και δε καταλαβαινω τιποτα...
και τα χερια εκει ψιλα,εχει ηδη καβαλετα με προεκταση ,ειναι σα να κανω παγκο στηθος στο γυμναστηριο!!! οτι ηθελα!!!

taisteal
10/02/2018, 16:00
Που να οδηγουσες και κανένα ΚΤΜ :lol:

Καλόβολτο

:beer::beer::beer:

Μανολης67
10/02/2018, 17:20
An χτυπα η αλλυσιδα θελει μαζεμα η αλλαγη (προς Θεου μην βαλεις μαμα) το σκορτσαρισμα του κινητηρα πρεπει να το συνηθιζεις δυστυχως ειναι στο DNA του 660 η το ψαχνεις με καλό μαστορα για μαματη ρυθμιση του ψεκασμόυ η μεγαλωνεις το πισω γραναζι (χανεις τελικη)

mallllias
10/02/2018, 20:42
το πολυ σε 2 βδομαδες θα αλλαχτει η αλυσιδα με τα γραναζια,
σκεφτομαι για supersprox 45 πισω γραναζι ,αν και μονο 47 βρισκω,αυτο το υβριδικο το χρυσο, και μια did καλης ποιοτητας αλυσιδα επισης χρυση, μιας που η κοινη γνωμη του forum και εκτος αυτου προτηνει DID...

(γ@wω τη βροχη μου)!!

kordix
10/02/2018, 21:24
το πολυ σε 2 βδομαδες θα αλλαχτει η αλυσιδα με τα γραναζια,
σκεφτομαι για supersprox 45 πισω γραναζι ,αν και μονο 47 βρισκω,αυτο το υβριδικο το χρυσο, και μια did καλης ποιοτητας αλυσιδα επισης χρυση, μιας που η κοινη γνωμη του forum και εκτος αυτου προτηνει DID...

(γ@wω τη βροχη μου)!!


Γίνε αιρετικός, βάλε afam :cool:

mallllias
11/02/2018, 08:05
Γίνε αιρετικός, βάλε afam :cool:

λες να ειμαστε ''θυματα'' του μαρκετινγκ??!!