PDA

View Full Version : Πώς θα κάνω την SuperSport ταξιδιάρα;



Σελίδες : [1] 2

Vice
26/01/2018, 15:34
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια Yamaha R1 του 2007.

Από το 2018 και στο εξής σκοπεύω να πάω όσες πιο πολλές βόλτες μπορώ. Ήδη έχω προγραμματίσει ταξιδάκι Ιταλία, Ζαγοροχώρια, Χαλκιδική και λίγο λίγο προσθέτω προορισμούς ώστε να ξεκινήσω να υλοποιώ την άνοιξη.

Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να διαμορφώσω την μηχανή κατάλληλα ώστε να διευκολύνει, στα όρια του δυνατού, την κατάσταση.

Τι μπορώ να κάνω ώστε να έχω την λιγότερη δυνατή καταπόνηση και εγώ και η συνοδηγός;

Ναι ξέρω δεν είναι τουρερ, εχει σχεδιαστεί για άλλο πράγμα, αλλά γενικώς η μηχανή πηγαίνει περισσότερο σε μοναχικά ξεκαυλωτικά ΣΚ και πίστα οπότε δεν έχω σκοπό να την αλλάξω, ουτε να πάρω δεύτερη.

Ήδη έχουν μπεί πάνω οι καθρέπτες, έχουν ταπωθεί οι ξετάπωτες, έχει μπεί βάση για tankbag στο ντεπόζιτο και αγοράστηκαν Metzeller M7RR λάστιχα.

Σκέφτομαι να αγοράσω σέλες μεταχειρισμένες και να τις στείλω σε γνωστό κατάστημα στην Αθήνα με σκοπό να γινουν πιο "αφράτες¨ και βολικές. Τι γνώμη έχετε πάνω σε αυτό;

Επόμενο στάδιο είναι η αγορά πλαϊνών βαλιτσών οπότε θα ήθελα τις προτάσεις σας για λύσεις που να πατάνε με την συγκεκριμένη μηχαή.

Τέλος θέλω να μου δώσετε ιδέες τι μπορώ να αλλάξω ή να διαμορφώσω περαιτέρω. Δεν χρειάζεται να ειναι μόνο σαρωτικές αλλαγές, αρκούν μικρολεπτομέρειες που θα βοηθήσουν έστω και λίγο.

Ευχαριστώ.
Δημήτριος

Sapadak
26/01/2018, 16:53
Riser στα clip-on παίζουν για Ρ1?

DrBig
26/01/2018, 17:14
LSL bars για το τιμονι.

Lioulios
26/01/2018, 17:18
εχω την αισθηση πως αν η συνοδηγος ειναι πανω απο 45 κιλα και πανω απο 30 ετων χωρις ενοργανη ,μπαλετο ,στιβο κτλ ....ενα θεματακι θα το χεις.

ptc
26/01/2018, 17:22
Ρίξε μια ματιά σ'αυτό το βίντεο (http://youtu.be/dbYUWi4lOrM). Τιμόνι και μαρσπιέ μπορούν να αλλάξουν θεαματικά τη στάση οδήγησης. Άλλη επέμβαση θα μπορούσε να είναι στη ζελατίνα. Μια double bubble καλύπτει καλύτερα ακόμα και σε πιο όρθια στάση.

nikma
26/01/2018, 18:02
Αντί για πλαϊνές βαλίτσες και σαμάρια εγώ θα σου πρότεινα ένα καλό σακίδιο πλάτης 45 λίτρων για σένα κι ένα 25 λίτρων για την συνοδηγό ;)

doctoras
26/01/2018, 18:13
http://pbmotorcycletrailer.com/wp-content/uploads/2013/02/sporty-pull-behind-motorcycle-trailer-going-fast.jpg
Ολα σε ενα οργανωμένα

teogtp
26/01/2018, 18:17
http://pbmotorcycletrailer.com/wp-content/uploads/2013/02/sporty-pull-behind-motorcycle-trailer-going-fast.jpg
Ολα σε ενα οργανωμένα

Που έχει τρύπες για να ανασαίνει ο συνεπιβάτης;




:p

doctoras
26/01/2018, 18:59
Που έχει τρύπες για να ανασαίνει ο συνεπιβάτης;




:p

Οχι αυτο ειναι για αποσκευες δεν κανει για συνεπιβάτη/σκυλιά(κυνήγι) κλπ :)

Για συνεπιβάτη στον αφρο ορίστε
https://static.wixstatic.com/media/99734b_154b6aad8cf8453f9e0c289205ee9c78.jpg/v1/fill/w_784,h_588,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01/99734b_154b6aad8cf8453f9e0c289205ee9c78.webp

Leon67
26/01/2018, 23:22
Ξεκίνησα να διαβάζω με διάθεση να απαντήσω αλλά εκεί που είπες συνεπιβατη σταμάτησα. Κατα την γνώμη μου ξεχνα το. Αν πάλι τρολάρεις βρες κατι με περισότερο γελιο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/01/2018, 23:25
ωραιος.Κατι τετοια μαρεσουνε.Ταξιδι με αυτο που διαθετεις.Με το ιδιο που θα πας ταξιδι θα πας και σουπερμαρκετ και τη γυνεκα στης δουλιες της και το σκ πιστα.Ετσι.Να πιανουν τοπο τα λεφτα που δωσαμε.

Σουπερσπορτ συνχρονο δεν ειχα ποτε.Μονο ενα εφζιαρ 250 εκσζουπ.Οποτε θα σου μιλησω πιο πολυ με βαση τη πηρα μου στα τουρ και οχι στα ςς.

Τα σαμαρια καλη ιδεα.Μη το αναβαλης.Κατι που μπορει να κουβαληση η μοτο γιατι να το κουβαλας εσυ στη πλατη???
Ενα γραναζακι της αρεσκειας σου πιστευω θα σε βοηθουσε.
Οι σελες.Ναι.Μπολικο αφροδες υλικο μονο καλο κανη.
Εχεις δη ρ1 με ψηλη ζελατινα??Αν ναι ψαξου και εση.
Δε μου εχετε κατι αλλο τωρα.
Ελπιζω να βοηθησα

Leon67
26/01/2018, 23:29
Ξεκίνησα να διαβάζω με διάθεση να απαντήσω αλλά εκεί που είπες συνεπιβατη σταμάτησα. Κατα την γνώμη μου ξεχνα το. Αν πάλι τρολάρεις βρες κατι με περισότερο γελιο.

και αυτό από καποιον που εχει σχάρα σε GSXR.
392494

billy84
26/01/2018, 23:51
Καλησπέρα.Ειχα το ίδιο μοντέλο με το δικό σου και έκανα με αυτο 80.000km περίπου.Αγοράστηκε με 22.000 και βάρεσε στρόφαλο κ μπιελα στις 98.000km.Απο τις 40.000km φορούσα σταθερά -1 μπροστα οποτε τα km που αναφέρω είναι -10% χονδρικά.

Δικάβαλος το μακρυτερο που έκανα ήταν 600km ημερήσια χωρίς μπαγκάζια(η κοπέλα αν και μηχανόβια και σχετικά γυμνασμένη και μικρή κουράστηκε παρα πολύ).Θεωρώ ως δεδομένο το οτι αυτο που πας να κάνεις θα το μετανιώσεις πικρά τοσο εσυ όσο και η συνεπιβατιδα σου.Και στο λέει ένας σκληροπυρηνικός αυτο που τις 1000άρες ημερήσιες με supersport τις έχει ακόμα και σήμερα για πρωινο.

Καταρχην πόσα km έχεις?Εχεις βάλει το νέο βολάν?

Μπροστά το μεγαλύτερο tank bag που μπορεσα να παρω (και να οδηγώ σαν άνθρωπος) ήταν ενα 25 λίτρα,ίσα δηλαδη τα βασικά για ένα 3μερο μόνος μου στα ζαγοροχώρια τότε.Αν ήμουν δικάβαλος μαλλον θα με ζόριζε το tank bag γεματο.Οποτε επιβάλλεται τσαντα πλάτης για την κοπέλα.Για ενα 3μερο κάπου κοντά οκ πες θα αντεξει(με πολλες στασεις),αλλα για Ιταλία με τους αργους ρυθμους που θα κινεισαι λογω αστυνομευσης δε βγαινουν οι αποστασεις.Αν θες να κανεις ενα σοβαρο τουρ να δεις πράγματα.Σαμαρια χωρις πατέντα το βλέπω χλωμό να μπουν,εκει που ειναι οι εξατμίσεις ειναι ζόρι.Βάσεις δε μπαινουν.Χωρίς βάσεις,καποια που είχα δοκιμάσει στατικά δε θα ξεκίναγα καν ταξίδι...

Γενικά αυτο που θες να κάνεις δεν αξίζει για κανένα λόγο,εκτός και αν θες να αποδείξεις στον εαυτό σου οτι μπορεί να γίνει με κάθε κόστος.Δυστυχως οι ρυθμοί που θα κινεισαι λόγω δικάβαλου και στριμώγματος δε θα σου προσφερουν απολύτως τίποτα,μόνο ταλαιπωρία.Προσωπικά κατέληξα σε 2ο μηχανάκι για να κάνω αυτα που θες και ειναι η πιο σωστή λύση

DoctoR_k6
27/01/2018, 00:02
Σακίδιο ο οδηγός με συνεπιβάτη από πίσω δεν γίνεται. Ειδικά για τέτοια ταξίδια.
Tankbag για μπροστά κ μια μικρή πίσω τσάντα στη συνεπιβάτη. Εκεί είστε κ τέλος.
Όσα ταξίδια έχω κάνει με το Κ κ την γυναίκα μου (που είναι ταμάμ για συνεπιβάτης ) πάντα στο τέλος βλαστημαγε. Τώρα ούτε Χαλκίδα δεν πάει ...
Πολύ φόρτωμα μόνο αν είσαι μόνος...δικαβαλο ξέχνα το.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2018, 00:41
Συγνωμη γιαυτο που θα πω.Σεβομαι τη γνωμη ολονων αλλα.ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ.Κανε το ταξιδι σου και αν ταλεπορειθης δε το ξανακανης.Πολυ απλα.Οχι που θα αγορασουμε και 2ο μηχανακη.
Προσφατα εκανα 1500 χλμ με το φριγουιντ αγραναζωτω χωρις αφροδες υλικο χωρις τπτ.600 χλμ σε μια μερα.Με ταχυτητα 85-90 χλμ την ωρα και στη προσπεραση εως 110.Κουραστηκαμε με τη γυνεκα.ΑΛΛΑ.Γυρισα πισο και ηδη οργανωνω το επομενο με την ιδια μηχανη.Απλα θα της κανω καποιες μετατροπες.
Φιλε προχωρα.Το πολυ πολυ να μπορης να συμβουλευεις και ση καποιον αλλο να μη το κανη γιατι το εκανες και δε σου βγηκε.

basilis_k6
27/01/2018, 00:51
βρέθηκα κάποτε στην ιδια αναζήτηση. Μετα απο πολλά μαθηματικά και με κύριο γνώμονα οτι αυτα τα μηχανάκια καινε τον πατο τους και ο συνεπιβάτης κυριολεκτικά βασανίζεται κατέληξα στο εξης συμπέρασμα. Πιο φθηνο ειναι να αγοράσεις ενα μετοχειρο μεσαιου κυβισμου ταξιδιάρικο με χαμηλή κατανάλωση και τριβάλιτσο και να το πουλήσεις οταν τελειώσεις τα ταξίδια σου. Λογικά θα την κρατήσεις οπως έκανα εγω. Βάλε μόνο στα 10κ χλμ που θα φτάσουν ολα αυτα τα ταξίδια (σε μια διετία) οτι θα κάψεις τουλάχιστον 2-3 λίτρα βενζίνη παραπάνω ανα 100χλμ. 300-400 ευρώ ειναι μονο η έξτρα βενζίνη, βάλε τα λάστιχα, τα σέρβις, τα χλμ στο ss που ρίχνουν την αξία του, τις μόντες που θέλει ενω το μτχ ειναι έτοιμο στημένο απο τον προηγούμενο και θα δείς οτι δεν αξίζει. Εφόσον μιλάς για πολλά ταξίδια και οχι για 1-2.

rainmike
27/01/2018, 01:12
θα πουλήσεις την supersport και θα πάρεις ταξιδιάρα.

Lioulios
27/01/2018, 01:28
Εμενα παντως οταν η γυναικα αποφασισε να συμμετεχει , εδωσα το γυμνο και πηρα ον οφ

daz
27/01/2018, 01:50
Σαμάρια πάντως για σσ υπάρχουν.

http://moto-plus.gr/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%8A%CE%BD%CE%AC-%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-1st-time-sports-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%8A%CE%BD%CE%AC-%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-m%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-p-4416.html

http://moto-plus.gr/?c2p=96&page=1&categories_id=2695&view=list&sort=best_order

392495

taisteal
27/01/2018, 01:55
Σαμάρια πάντως για σσ υπάρχουν.



Ό,τι πρέπει για ένα διήμερο ταξίδι max,ειδικά αν είσαι δικάβαλο με γυναίκα :lol:
Δεν κάνει το R1 για την δουλειά που το θες φίλε Vice..βρες ένα on-off,υπάρχουν πολλά φθηνά
και τίμια που θα σε ταξιδέψουν ξεκούραστα όπου θες.

telegonos
27/01/2018, 02:52
Γνώμη μου, δική μου, προσωπική μου, και διαμορφωμένη στατιστικά από τις δικές μου εμπειρίες: Πιο αποτελεσματικές ταξιδιάρικες μοτό, από τις SS δεν υπάρχουν.

(και άσε τα fashion victims της On-Off - ΜοτοSUV κουλτούρας, να τρώνε τον αέρα μαστουνόρθιοι, με 140 πραγματική ταχύτητα ταξιδιού και πολλά λέω, και κουράζοντας σκελετό και σπονδυλική στήλη με τα on-off ή ψηλά street ή όπως αλλοιώς λένε την μόδα που προμοτάρουν κάτι editorial μοτοπεριοδικών μπας και χαιδέψουν κανά αυτί του πλήθους και πουλήσουν πάνω από 1000 τεύχη αυτό το μήνα)

Σαν το SS να κλειδώσεις πάνω, να γίνεις ένα, και να ξεπετάξεις αποστάσεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Το σώμα κλειδώνει, μοιράζεται το βάρος σε πολλά σημεία στήριξης, και σε βοηθάει και η αεροδυναμική του να ''μειώνεται'' το βάρος κορμού και κεφαλιού όταν θα πας όπως του πρέπει.

Υπό δύο προυποθέσεις όμως: 1-Μόνος και σπαρτιάτης 2-Πας σβέλτα-γρήγορα-με ρυθμό που να το πας καβάλα από τα κέρατα οπότε και γίνεται το πιο καλό του κόσμου χαλί να το πατήσεις γατί να το χαιδέψεις, όχι να σε πηγαίνει και να μουρμουράει λύκος πότε να σε φάει.

Fail έστω και μία από τις δυο προυποθέσεις, γυρίζει τούμπα το πράγμα, και γίνονται τα χειρότερα για touring.

Προφανώς για εσένα το R1 είναι fail το 1, οπότε πάρε μια Sport Tourer μοτό, να είσαι άρχοντας.

skylaros
27/01/2018, 03:29
Στο εξωτερικό πάντως δε νομίζω πως θα τη γλιτώσεις αν πηγαίνεις σβέλτα ... μη γυρίσεις και με τα πόδια πίσω ...

headbanger
27/01/2018, 05:59
Γνώμη μου, δική μου, προσωπική μου, και διαμορφωμένη στατιστικά από τις δικές μου εμπειρίες: Πιο αποτελεσματικές ταξιδιάρικες μοτό, από τις SS δεν υπάρχουν.

(και άσε τα fashion victims της On-Off - ΜοτοSUV κουλτούρας, να τρώνε τον αέρα μαστουνόρθιοι, με 140 πραγματική ταχύτητα ταξιδιού και πολλά λέω, και κουράζοντας σκελετό και σπονδυλική στήλη με τα on-off ή ψηλά street ή όπως αλλοιώς λένε την μόδα που προμοτάρουν κάτι editorial μοτοπεριοδικών μπας και χαιδέψουν κανά αυτί του πλήθους και πουλήσουν πάνω από 1000 τεύχη αυτό το μήνα)

Σαν το SS να κλειδώσεις πάνω, να γίνεις ένα, και να ξεπετάξεις αποστάσεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Το σώμα κλειδώνει, μοιράζεται το βάρος σε πολλά σημεία στήριξης, και σε βοηθάει και η αεροδυναμική του να ''μειώνεται'' το βάρος κορμού και κεφαλιού όταν θα πας όπως του πρέπει.

Υπό δύο προυποθέσεις όμως: 1-Μόνος και σπαρτιάτης 2-Πας σβέλτα-γρήγορα-με ρυθμό που να το πας καβάλα από τα κέρατα οπότε και γίνεται το πιο καλό του κόσμου χαλί να το πατήσεις γατί να το χαιδέψεις, όχι να σε πηγαίνει και να μουρμουράει λύκος πότε να σε φάει.

Fail έστω και μία από τις δυο προυποθέσεις, γυρίζει τούμπα το πράγμα, και γίνονται τα χειρότερα για touring.

Προφανώς για εσένα το R1 είναι fail το 1, οπότε πάρε μια Sport Tourer μοτό, να είσαι άρχοντας.


Μαν , προφανώς δεν έχεις πάει ταξίδι σοβαρό με πραγματικό τουρερ. ΣΣ και τουρ ειναι το θέατρο του παραλόγου. Εκτός και αν σου αρέσει η κατανάλωση παυσίπονων για την μέση το σβέρκο και τους ώμους .
392496
ΥΓ όχι ότι όλα τα μηχανάκια δεν κάνουν, απλά διακομοδώ την στάση σου. και τα ADV μια χαρά βόλτες κάνουν

Ον τοπικ : αμα δεν σε χωρίσει η γυναικά σε 2κάβαλο με ΣΣ , κάνε την ΘΕΑ .

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2018, 06:58
https://youtu.be/iITomfFclpM

doctoras
27/01/2018, 07:57
https://youtu.be/iITomfFclpM

μονοκάβαλο?

https://c90adventures.co.uk/
Αυτός το έκανε με cab90cc, έχω διαβάσει long trips 10000km και με 50cc.
Οτι καλοσυντηρημένο οποιοδήποτε κυβικών όχημα μπορεί να κάνει μεγάλες αποστάσεις δεν πάει να πει όμως οτι αυτομάτως το κατέχει και ο ιδιοκτήτης/αναβάτης του.

ο φίλος βασικά ας κάνει μια/δυο ημερήσιες και εαν δει οτι του παλεύουν(όλο το πλήρωμα) τότε συνεχίζει ως έχει, διαφορετικά παίρνει τις αποφάσεις του.

lleonidas
27/01/2018, 08:25
Τι μπορώ να κάνω ώστε να έχω την λιγότερη δυνατή καταπόνηση και εγώ και η συνοδηγός;

Ναι ξέρω δεν είναι τουρερ, εχει σχεδιαστεί για άλλο πράγμα, αλλά γενικώς η μηχανή πηγαίνει περισσότερο σε μοναχικά ξεκαυλωτικά ΣΚ και πίστα οπότε δεν έχω σκοπό να την αλλάξω, ουτε να πάρω δεύτερη.


Καλημέρα!Η αλήθεια είναι ότι οι μακρινές διαδρομές που σχεδιάζεις και η ύπαρξη συνεπιβάτη θέτουν αυτομάτως κάποιους περιορισμούς οι οποίοι, κατά την άποψή μου, δεν είναι εύκολο να παρακαμφθούν με δικές σου παρεμβάσεις οι οποίες θα άλλαζαν σε ένα βαθμό και το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας σου.
Μολονότι αναφέρεις ότι δε θέλεις να τη δώσεις, θα μπορούσες ίσως να δοκιμάσεις να βάλεις μια αγγελία στο car όπου θα έχεις βάλει μια ενδεικτική τιμή (κάπου στα 5 χιλιάρικα, υποθέτω) και επίσης θα ζητάς ανταλλαγή με κάτι πολύ συγκεκριμένο(αν αυτό το κάτι έχει και ταξιδιωτική προίκα, ακόμα καλύτερα) που εσύ θα επιλέξεις π.χ. μια FJR ή μια Κ.
Δεν έχεις να χάσεις κάτι εκτός ίσως από κάποια ενοχλητικά τηλεφωνήματα.
Αν επιμένεις όμως να παραμείνεις με την υπάρχουσα, ξεκινήστε τις βόλτες σας με μία safe επιλογή προορισμού και επιστρέφοντας, βάλτε κάτω τα δεδομένα και πράξτε αναλόγως.

teogtp
27/01/2018, 08:37
Συγνωμη γιαυτο που θα πω.Σεβομαι τη γνωμη ολονων αλλα.ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ.Κανε το ταξιδι σου και αν ταλεπορειθης δε το ξανακανης.Πολυ απλα.Οχι που θα αγορασουμε και 2ο μηχανακη.
Προσφατα εκανα 1500 χλμ με το φριγουιντ αγραναζωτω χωρις αφροδες υλικο χωρις τπτ.600 χλμ σε μια μερα.Με ταχυτητα 85-90 χλμ την ωρα και στη προσπεραση εως 110.Κουραστηκαμε με τη γυνεκα.ΑΛΛΑ.Γυρισα πισο και ηδη οργανωνω το επομενο με την ιδια μηχανη.Απλα θα της κανω καποιες μετατροπες.
Φιλε προχωρα.Το πολυ πολυ να μπορης να συμβουλευεις και ση καποιον αλλο να μη το κανη γιατι το εκανες και δε σου βγηκε.

Διαζύγιο;


:p

Live2ride
27/01/2018, 08:38
Η λύση είναι απλή και δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά μοντα, αποφασίζεις που θες να πας, βγάζεις εισιτήρια στην γυναίκα με το ΚΤΕΛ και ξεκινάς μόνος. Ελπίζω να βοήθησα. :P

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2018, 08:38
μονοκάβαλο?

https://c90adventures.co.uk/
Αυτός το έκανε με cab90cc, έχω διαβάσει long trips 10000km και με 50cc.
Οτι καλοσυντηρημένο οποιοδήποτε κυβικών όχημα μπορεί να κάνει μεγάλες αποστάσεις δεν πάει να πει όμως οτι αυτομάτως το κατέχει και ο ιδιοκτήτης/αναβάτης του.

ο φίλος βασικά ας κάνει μια/δυο ημερήσιες και εαν δει οτι του παλεύουν(όλο το πλήρωμα) τότε συνεχίζει ως έχει, διαφορετικά παίρνει τις αποφάσεις του.

Αυτο ακριβως λεω και εγω.
Ας το κανει τωρα στην αρχη και βλεπει πος θα παει.Εμπειριες να μαζευουμε.Αγαπαμε το διτροχο.Με οτι αυτο συνεπαγετε.Αν ηταν να το ψαχναμε τοσο πολυ καλυτερα να περναμε και το κουτι που να μη τρωμε και βροχη οταν βρεχει.

Φιλε καντο.Δοκιμασε το

doctoras
27/01/2018, 09:18
Papasouza τεχνικα τωρα τα ss δεν εχουν σημεία στήριξης για συνεπιβάτη συνδυαστικά με την μεγαλη ιπποδύναμη σε πιθανες ενεργητικης ασφαλειας επιταχύνσεις θα πρεπει να κρατάει τον αναβατη στις επιτάχυνσης να κραταει κοντρα στο ρεζερβουάρ στις επιβαρύνσεις ενω παραλληλα να μη μετατοπίζει το βαρος του στις στροφες και χωρις να επιρεαζει τον αναβατη κατα την στήριξη του, γιαυτο αναφερουν οι αποπανω πρεπει η κοπελα να ειναι ψιλοκομαντο να το εχει, αλλιως θα πεθανει απο την κουραση σε μια μικτη διαδρομή με στροφες

Αλλα ειπαμε περι ορέξεως

daz
27/01/2018, 09:26
Ό,τι πρέπει για ένα διήμερο ταξίδι max,ειδικά αν είσαι δικάβαλο με γυναίκα :lol:
Δεν κάνει το R1 για την δουλειά που το θες φίλε Vice..βρες ένα on-off,υπάρχουν πολλά φθηνά
και τίμια που θα σε ταξιδέψουν ξεκούραστα όπου θες.

25 λίτρα το ένα είναι.
30 είναι οι βαλίτσες του τενερέ.

Ταξίδι με μηχανή σημαίνει παίρνω λίγα. Με οποιαδήποτε μηχανή. Δυο σαμάρια και ένα τανκ μπαγκ για δυο μέρες πρέπει να ειναι αρκετά.

doctoras
27/01/2018, 09:45
25 λίτρα το ένα είναι.
30 είναι οι βαλίτσες του τενερέ.

Ταξίδι με μηχανή σημαίνει παίρνω λίγα. Με οποιαδήποτε μηχανή. Δυο σαμάρια και ένα τανκ μπαγκ για δυο μέρες πρέπει να ειναι αρκετά.

Και 15 μερες να πας και μηνα και rtw παλι τα ιδια μπορεις να παρεις
Εναλλακτικά ειπαμε τρέιλερ/side car κλπ

Fixxer
27/01/2018, 10:23
Είχα Yamaha WR250R και έκανα ταξίδια δικάβαλο με αυτό για πάνω από 6-7 χρόνια διπλός... Σακίδιο 30-40L. στη γυναίκα, ούτε tankbag, μόνο τσαντάκι banana δεμένο στο τιμόνι για ψιλά. Κάναμε μέχρι και 500km/μέρα.

Η γυναίκα ήταν 1.67m, 53kg χορό και γυμναστήριο... Οδηγούσε μικρή μηχανή... Απλά κάναμε στασεις όποτε κουραζόμασταν (~150km)...
Λίγες εθνικές και κυρίως επαρχιακοί ή χώμα... Κυρίως από βουνά (Βαρδούσια, Οίτη, Τζουμέρκα, Πάπιγκο, ορ. Κορινθία και Αρκαδία, Πάρνωνας κλπ). Είχαμε πάει και Σλοβενία με το Yamaha... Οδικώς!

Όλα εξαρτώνται απ'τον συνεπιβάτη: αν είναι της γκρίνιας και κολλάει σε λεπτομέριες, ασ'το.

Γούσταρε ταξίδι με μηχανή, τα τοπία και την "περιπέτεια" του ταξιδιού (π.χ. απρόσμενες καταιγίδες στα βουνά την ενθουσίαζαν και χάζευε το τοπίο με τα αδιάβροχα αντί να αρχίσουν υστερίες). Χιόνια, ακόμη καλύτερα γι'αυτή. Μικροαπρόοπτα σε χώμα, βοηθούσε και γελούσαμε (π.χ. σκασμένo λάστιχο σε χώμα βουνό που δεν έπιανε το κιν).
Σχετικά με την ανεσή της είχε εξοπλισμό και προετοιμαζόταν για όλα μόνη της (αν πίστευε ότι θα φάμε χιονι, έπαιρνε τα κατάλληλα ρούχα).

Με τον καιρό είχε "εκπαιδευτεί" να συμμετέχει ενεργά στο μοτο-ταξιδιού μόνη της και το γούσταρε, δεν περίμενε από εμένα να της πω τί πρέπει να κάνει για να βγάλει άνεταto ταξίδι. Επέλεγε διαδρομές στο χάρτη (βουνά κυρίως) κι ένιωθε ότι ήταν ενεργός παιχτης όχι ακόλουθος στο ταξίδι. Εκεί πιστεύω είναι το μυστικό της επιτυχίας του ταξιδιού με γυναίκα.

Μετά από χρόνια αποκτήσαμε και on-off. Δεν άλλαξε κάτι, κάναμε ακόμα ταξίδια με το WR γιατί το γούσταρε. Απλά με το on-off βγάζαμε σφαίρα την εθνική (~180km/h) μέχρι να μπούμε σε χώμα-επαρχιακό.

Πιστεύω και SS να αγόραζα πάλι δεν θα ειχαμε θέμα. Απλά γουστάραμε χώμα και βουνό οπότε το street/SS δεν ήταν για εμάς.

Με λίγα λόγια δεν θές πολλά για εξοπλισμό πιστεύω, απλά θες τον κατάλληλο συνεπιβάτη. Αν δεν τον έχεις, μην τα σκάς... Κοίτα να εκπαιδευτεί σιγά-σιγά...

Καλή τύχη

Σημ.: η γυναίκα μου δεν ήταν ελληνίδα (καλομαθημένη) :D

Leon67
27/01/2018, 11:11
Σημ.: η γυναίκα μου δεν ήταν ελληνίδα (καλομαθημένη) :D

Ναι το 99% εχει μαθει από τις μανάδες του να πηγαίνει μονο εκει που οι ανέσεις ειναι σαν του σπιτιού. Ας βρούνε παρέα να πηγαίνουν σε 5αστερα.


Κάτι άλλο που δεν έχει ειπωθει σαν λύση είναι η αγορά 2ης μοτό και η προαγωγή από συνεπιβάτιδα σε οδηγό της 2ης. CBR 600F ας πούμε, Θα πηγαίνετε μια χαρά βόλτες

skylaros
27/01/2018, 12:40
Είχα Yamaha WR250R και έκανα ταξίδια δικάβαλο με αυτό για πάνω από 6-7 χρόνια διπλός... Σακίδιο 30-40L. στη γυναίκα, ούτε tankbag, μόνο τσαντάκι banana δεμένο στο τιμόνι για ψιλά. Κάναμε μέχρι και 500km/μέρα.

Η γυναίκα ήταν 1.67m, 53kg χορό και γυμναστήριο... Οδηγούσε μικρή μηχανή... Απλά κάναμε στασεις όποτε κουραζόμασταν απλά (~150km)...
Λίγες εθνικές και κυρίως επαρχιακοί ή χώμα... Κυρίως από βουνά (Βαρδούσια, Οίτη, Τζουμέρκα, Πάπιγκο, ορ. Κορινθία και Αρκαδία, Πάρνωνας κλπ). Είχαμε πάει και Σλοβενία με το Yamaha... Οδικώς!

Όλα εξαρτώνται αν τον συνεπιβάτη: αν είναι της γκρίνιας και κολλάει σε λεπτομέριες, ασ'το.

Γούσταρε ταξίδι με μηχανή, τα τοπία και την "περιπέτεια" του ταξιδιού (π.χ. απρόσμενες καταιγίδες στα βουνά την ενθουσίαζαν και χάζευε το τοπίο με τα αδιάβροχα αντί να αρχίσουν υστερίες). Χιόνια, ακόμη καλύτερα γι αυτή. Μικροαπρόοπτα σε χώμα, βοηθούσε και γελούσαμε (π.χ. σκασμένα λάστιχο σε χώμα βουνό που δεν έπιανε το κιν).
Σχετικά με την ανεσή της είχε εξοπλισμό και προετοιμαζόταν για όλα μόνη της (αν πίστευε ότι θα φάμε χιονι, έπαιρνε τα κατάλληλα ρούχα).

Με τον καιρό είχε "εκπαιδευτεί" να συμμετέχει ενεργά στο μοτο-ταξιδιού μόνη της και το γούσταρε, δεν περίμενε από εμένα να της πω τί πρέπει να κάνει για να το βγάλει άνετα. Επέλεγε διαδρομές στο χάρτη (βουνά κυρίως) κι ένιωθε ότι ήταν ενεργός παιχτης όχι ακόλουθος στο ταξίδι. Εκεί πιστεύω είναι το μυστικό της επιτυχίας του ταξιδιού με γυναίκα.

Μετά από χρόνια αποκτήσαμε και on-off. Δεν άλλαξε κάτι, κάναμε ακόμα ταξίδια με το WR γιατί το γούσταρε. Απλά με το on-off βγάζαμε σφαίρα την εθνική (~180km/h) μέχρι να μπούμε σε χώμα-επαρχιακό.

Πιστεύω και SS να αγόραζα πάλι δεν θα ειχαμε θέμα. Απλά γουστάραμε χώμα και βουνό οπότε δεν ήταν για εμάς.

Με λίγα λόγια δεν θές πολλά για εξοπλισμό πιστεύω, απλά θες τον κατάλληλο συνεπιβάτη. Αν δεν τον έχεις μην τα σκάς... Κοίτα να εκπαιδευτεί σιγά-σιγά...

Καλή τύχη

Σημ.: η γυναίκα μου δεν ήταν ελληνίδα (καλομαθημένη) :D

Από τον τρόπο που γράφεις, βλέπω πως την αγαπάς ακόμα. Λογικό μου μοιάζει από αυτά που περιγράφεις :p

500klm σε μια μέρα πάντως είναι λίγα αν σκέφτεται κάποιος σοβαρά ταξίδια. Με WR 250 και 100χλμ στον δικό μου κώλο είναι άπειρα!

Fixxer
27/01/2018, 13:19
Από τον τρόπο που γράφεις, βλέπω πως την αγαπάς ακόμα. Λογικό μου μοιάζει από αυτά που περιγράφεις :p

500klm σε μια μέρα πάντως είναι λίγα αν σκέφτεται κάποιος σοβαρά ταξίδια. Με WR 250 και 100χλμ στον δικό μου κώλο είναι άπειρα!

Κι αυτή με αγαπάει :) Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, τόσα ζήσαμε :p Ο καθένας κάνει τη ζωή του αλλά ακόμη τα λέμε και τα θυμόμαστε!

Η ουσία για τον φίλο που άνοιξε το θέμα είναι ότι δεν έχει σημασία η μηχανή και τα αξεσουάρ αλλά η διάθεση για βόλτα/ταξίδι και περιπέτεια! Αν η βόλτα απαιτεί υπερ-ανάλυση και προετοιμασία εκστρατείας, χάνει την ουσία της! Η μηχανή δεν είναι αυτοκίνητο ούτε πούλμαν.

Στην τελική, θα εχει σημασία αν δεν φτάσουν στον αρχικά σχεδιασμένο προορισμό, αν περάσουν καλά; Αυτό εννοώ ότι είναι η ουσία...

ΤάκηςΜπ
27/01/2018, 13:19
Όλα τα άλλα νομίζω περισσεύουν.Το είπαν και κάποια παιδιά παραπάνω,απλά κάνε 1-2 δοκιμαστικά ταξίδια να δεις αν θα την παλέψετε ή όχι,μην ξεκινήσετε για Ιταλία με το καλημέρα :beer:

taisteal
27/01/2018, 14:15
25 λίτρα το ένα είναι.
30 είναι οι βαλίτσες του τενερέ.

Ταξίδι με μηχανή σημαίνει παίρνω λίγα. Με οποιαδήποτε μηχανή. Δυο σαμάρια και ένα τανκ μπαγκ για δυο μέρες πρέπει να ειναι αρκετά.

Ξέρω τι σημαίνει ταξίδι με μηχανή :p
36 λίτρα είναι οι δικές μου,και σε δικάβαλο για διήμερο είναι υπεραρκετές,αλλά για πολυήμερο
πρέπει να κάνεις θυσίες..

o_gavros
27/01/2018, 14:58
Ξέρω τι σημαίνει ταξίδι με μηχανή :p


για πε ρε Στεφανάκη...

Vice
27/01/2018, 16:45
Μάγκες να διευκρινήσω αρχικά οτι δεν τρολλάρω.

Όσοι λένε να την δώσω και να παρω άλλη μαλλον δεν διάβασαν οτι 90% πηγαίνω βόλτες μόνος και επισης μπαίνω πίστα. Το να δώσω την R1 και να παρω τουρερ δεν με εξυρετεί εκτός και αν θελετε να ανοιξω νεο θεμα και να ρωτάω πως θα κάνω το v strom track ready. :D

Ζελατίνα Double Bubble έχει ήδη πάνω, ήταν από τα πρώτα που αλλαξα στην μηχανή μιας και ειμαι 1,88 και η στοκ δεν με κάλυπτε.

Σακίδιο και συνοδηγός δύσκολα τα πράγματα, μόνο βαλίτσες (αυτές οι oxford καλή περίπτωση) ώστε να μην την φορτώνω και την γυναίκα. Σκοπός είναι να νιωθει αυτή άνετα, οχι να κουβαλάει και στην πλάτη περισσοτερα. Να πεθάνω απο την γκρίνια θελετε ωρε;

Βολάν θα αλλάξω, ειναι στο πρόγραμμα αν και έχει μονο 19000 χλμ η μηχανη. better safe than sorry.

Για καταναλώσεις και φθορές δεν με νοιαζει. Εχω βαλει στοχο να κανω αυτά τα ταξιδια και προτιμώ να κοψω από αλλού και να το κάνω.

το κτελ ασχολίαστο. Εχω και αμάξι. το θέμα ειναι να το κανω με την μηχανή.

Γενικά παίδες το ξέρω οτι ειναι δύσκολο το εγχείρημα γιαυτό και θέλω να ξέρω μηπως υπάρχει κάτι που δεν σκέφτηκα.

o_gavros
27/01/2018, 17:11
μπορείς μόνο να την προπονήσεις.
μπέημπη στεπς το λέμε στο χωριό μου.
το θέμα ειναι εκείνη να δει αν και πόσο αντέχει στο δείγμα σελας του R1.
Η λύση παντως του να πάρετε ενα άλλο μηχανάκι μόνο για τα ταξίδια δεν είναι τελείως ανεδαφική.
κάτι που θα βολέψει και τους δυο, θα μπορείτε να βάλετε κανα σαμάρι πιο έυκολα και δε θα στοιχίσει την Αρτα με τα Γιαννενα.

7Tolis
27/01/2018, 19:48
Το ταξίδι με R1 ειναι μιά χαρά.Τώρα οσον αφορά τον/την συνεπιβάτη.Η γυναίκα μου πχ,όταν έβαζα τις βαλίτσες και ακουμπούσε τα χέρια τους επάνω τους,και μόνο που τις ένιωθε εκεί δίπλα της,αισθανόταν πιο άνετα.Και καλά είχε λίγο όγκο στα πλαινά της.Ψευδαίσθηση βέβαια αλλά δούλευε μιά χαρά.Τώρα,όσον αφορά κάποιο πρόβλημα,αυτό ήταν το υψός των μαρσπιέδων.Δεν πρόλαβα να το λύσω αυτό βέβαια αλλά η λύση είναι προέκταση 3-4 πόντους πιο κάτω για να ανοίξει λίγο η γωνία μεταξύ ισχίου και γόνατου.Τη θεωρώ εύκολη μετατροπή.Επίσης,έχει μάθει να στηρίζεται με τους προσαγωγούς της στη πορεία και μόνο σε κανά απότομο φρενάρισμα να έβαζε χέρια στη πλάτη μου ή στο τεπόζιτο.Στις αρχές είχα φτιάξει ενα χερούλι πάνω στη τάπα της βενζίνης,δες ΕΔΩ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142569&page=5&p=2518834&viewfull=1#post2518834) .Πάντως,αυτό με τους πίσω μαρσπιέδες θα βολέψει πάρα πολύ τον συνεπιβάτη και ειναι το κυριότερο σημείο.

Ουτε η σέλα ειναι πρόβλημα.Ο κώλος θα ατσαλώσει και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Fixxer
27/01/2018, 20:13
Το ταξίδι με R1 ειναι μιά χαρά.Τώρα οσον αφορά τον/την συνεπιβάτη.Η γυναίκα μου πχ,όταν έβαζα τις βαλίτσες και ακουμπούσε τα χέρια τους επάνω τους,και μόνο που τις ένιωθε εκεί δίπλα της,αισθανόταν πιο άνετα.Και καλά είχε λίγο όγκο στα πλαινά της.Ψευδαίσθηση βέβαια αλλά δούλευε μιά χαρά.Τώρα,όσον αφορά κάποιο πρόβλημα,αυτό ήταν το υψός των μαρσπιέδων.Δεν πρόλαβα να το λύσω αυτό βέβαια αλλά η λύση είναι προέκταση 3-4 πόντους πιο κάτω για να ανοίξει λίγο η γωνία μεταξύ ισχίου και γόνατου.Τη θεωρώ εύκολη μετατροπή.Επίσης,έχει μάθει να στηρίζεται με τους προσαγωγούς της στη πορεία και μόνο σε κανά απότομο φρενάρισμα να έβαζε χέρια στη πλάτη μου ή στο τεπόζιτο.Στις αρχές είχα φτιάξει ενα χερούλι πάνω στη τάπα της βενζίνης,δες ΕΔΩ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142569&page=5&p=2518834&viewfull=1#post2518834) .Πάντως,αυτό με τους πίσω μαρσπιέδες θα βολέψει πάρα πολύ τον συνεπιβάτη και ειναι το κυριότερο σημείο.

Ουτε η σέλα ειναι πρόβλημα.Ο κώλος θα ατσαλώσει και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Συμφωνώ με τον φίλο! Απλά όσο λιγότερο πλαδαρή είναι, τόσο πιο γρήγορα θα επιτευχθεί η απαιτούμενη αντοχή...

rainmike
27/01/2018, 21:55
392516:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2018, 23:14
Φιλε βαις δες.Δες τι δορο σου εκανε ο 7τολις.Μη το αμελησης.Βαλτο και ση.Αντε και καλα ταξιδια:beer:

SONone
27/01/2018, 23:34
ο Τολης σου εδωσε την λυση σε πολλα. εγω θα σου δειξω πως εγινε και για 5 μερες σε δωμάτιο ήμασταν οκ και κανενας δεν κουβαλουσε στην πλάτη του τπτ. και πηγαίναμε με 160-170 σταθερα. (οκ λιγο ποιο τουρινγκ μηχανακι αλλα το κονσεπτ ειναι ιδιο, υπόψιν τα σαμάρια ειχαν αρκετο χωρο οταν βγάλαμε την φωτο που ηταν οταν πηγαίναμε, είχαμε εξτρα πράγματα στην επιστροφή)

1)προσοχή στα σαμάρια και στην εξάτμιση, ασε περιθώριο.
2)προσοχή στα σαμάρια και στα πλαστικά , παρε αυτο το φτηνό αφροδες με τις τρύπες αντιολισθητικο ντουλαπιων που βαζουν για να μην γλιστράνε τα πιάτα, ποτήρια κτλπ..

392517
392518

taisteal
27/01/2018, 23:36
Τώρα αλήθεια βλέπεις και οδηγείς σωστά με αυτή τη γκουμούτσα το tankbag ρε Γιώργη?

SONone
27/01/2018, 23:43
οχι μονο βλέπεις. αλλα ειναι σε τετοιο σημειο που ακουμπάς ολο το "συστημα", κοιλια, θωρακα, κεφαλι- κρανος. ο αερας περναει οριακα απο πανω λογο DBuble (αυτο στην ουσια μέτρησα σε μια δοκιμή μεχρι που το φορτώνεις) και κατεβαίνεις και ξεκούραστος. και εγω οταν πρωτο ειδα αλλου λεω δεν παιζει να βλεπουν μπορστα τους. αλλα δεν ισχύει και δεν ειμαι και πανύψηλος. 181 είμαι

BLiTzER
28/01/2018, 00:27
Τώρα θέλω να πάρω SS για να ταξιδεύω κι εγώ τόσο άνετα!!!

7Tolis
28/01/2018, 00:38
Κακώς τσινάτε.Μια χαρά ταξιδεύεις και άνετα.Το tank bag δεν ενοχλεί πουθενά πάντως και μια χαρά βλέπεις και χειρίζεσαι.

taisteal
28/01/2018, 00:42
Κακώς τσινάτε.Μια χαρά ταξιδεύεις και άνετα.Το tank bag δεν ενοχλεί πουθενά πάντως και μια χαρά βλέπεις και χειρίζεσαι.

Δεν τσινάμε ρε φίλε απορία το είχα πως οδηγείτε με τον μπόγο μπροστά.
Η απορία λύθηκε

basilis_k6
28/01/2018, 01:50
βλέπεις μια χαρα με το tank bag. τα σσ κερδιζουν σε χρονο ευτυχως και δεν κουραζεσαι τοσο πολύ. βασικα οχι εσυ, ο οδηγος ειναι αρχοντας, ο συνοδηγος τον πινει. Ειναι μαζοχισμος να ανεβαινεις στην πισω σελα για ταξιδι.

Tycho Moon
28/01/2018, 01:54
Και πώς στρίβετε ρε παιδιά με το tank bag στο σαγόνι;

7Tolis
28/01/2018, 01:59
Κανονικά στρίβεις,countersteering κανονικά.Ταξίδι πας εξάλλου,δε πας να γράψεις χρόνο.Κρατας μια μέση ωριαία 160-170 και πας.Και στους επαρχιακούς όμως δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Και στους ορεινούς δρόμους πας κανονικά δε παίζει κανένα πρόβλημα.

SONone
28/01/2018, 08:44
Τώρα θέλω να πάρω SS για να ταξιδεύω κι εγώ τόσο άνετα!!!

:nono: δεν μπορεις...... εσυ δεν εχεις κοιλιά!! :D

o teos
28/01/2018, 09:23
:nono: δεν μπορεις...... εσυ δεν εχεις κοιλιά!! :D

Ss φορτωμένο σα γαϊδούρι......πόνεσε η καρδούλα μου...ρε την παλεύετε?πάρτε το αμάξι αν είναι να κουβαλάτε το μισό σπίτι..διακοπές με την ταλαιπωρία αυτή δεν είναι διακοπές τόσο απλά..διακοπές θα πήγαινα μόνο με τη βάρκα που έχω για σκουτερ και αυτό γιατί έχει τόσο χώρο που βάζεις πτώμα και για να προλάβω τους έξυπνους έχω πάει διακοπές με πάπι με μπαγαζιερα και 4 βαλίτσες....ξέρω....Δε το ξανακάνω...ειδικά με ss....αγαπάω το μηχανάκι μου υπερβολικά και την συνοδηγό επίσης..:smokin:

SONone
28/01/2018, 10:33
Ss φορτωμένο σα γαϊδούρι......πόνεσε η καρδούλα μου...ρε την παλεύετε?πάρτε το αμάξι αν είναι να κουβαλάτε το μισό σπίτι..διακοπές με την ταλαιπωρία αυτή δεν είναι διακοπές τόσο απλά..διακοπές θα πήγαινα μόνο με τη βάρκα που έχω για σκουτερ και αυτό γιατί έχει τόσο χώρο που βάζεις πτώμα και για να προλάβω τους έξυπνους έχω πάει διακοπές με πάπι με μπαγαζιερα και 4 βαλίτσες....ξέρω....Δε το ξανακάνω...ειδικά με ss....αγαπάω το μηχανάκι μου υπερβολικά και την συνοδηγό επίσης..:smokin:

ο ερωτευμένος!

gior-gos
28/01/2018, 12:31
(οκ λιγο ποιο τουρινγκ μηχανακι αλλα το κονσεπτ ειναι ιδιο

Ε αμα το cbr - f ειναι λιιιγο πιο τουρινγκ απο το r1

ας βαλω κι εγω το vfr που ειναι λιιιγο πιο τουρινγκ απο το cbr - f· το κονσεπτ παραμενει ιδιο..

Vice ελπιζω να βοηθαμε :p:lol:

392521

teogtp
28/01/2018, 13:28
Εδώ το δικό μου φορτωμένο.......



392522




:p

nik69
28/01/2018, 14:09
Και εδώ ένα μικρό παράδειγμα δικάβαλου τουρισμού
https://youtu.be/LsNdyNTldCo?t=152

doctoras
28/01/2018, 14:27
Και εδώ ένα μικρό παράδειγμα δικάβαλου τουρισμού
https://youtu.be/LsNdyNTldCo?t=152

https://thumbs.dreamstime.com/z/παπαγά-ος-στον-ώμο-του-ι-ιοκτήτη-42631988.jpg

Vice
29/01/2018, 09:58
Με βοηθάτε αλλά δεν μπορώ να βρώ εφαρμογή σε αυτά που λετε πάνω στο R1.

Αυτή η χειρολαβή που έδειξες 7tolis είναι καλή φάση και μετράει αλλά σε εκείνο το σημείο θα μπει το tankbag το οποίο ειναι απο τους βασικότερους αποθηκευτικούς χώρους που εχω διαθέσιμους.

Το θέμα με τις βαλίτσες; Προσπαθώ να βρώ τρόπο να μπουνε πάνω κάποιου είδους μπαρες αλλά δεν έχει πουθενά η μηχανή σιδεριές. Θα πρέπει να γινει κάποια πατέντα για να μην ακουμπάνε τις εξατμίσεις. Το οτι είναι carbon και δεν ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες βοηθάει καθόλου; δεν ξερω *edit ειδα παλι στο θεμα σου 7tolis οτι το ελυσες με ενα σιδερο στην πινακίδα. Τρελή πατέντα, παραδέχομαι. το θεμα ειναι οτι το δικο μου δεν εχει την μαμά βάση. πηρα την ιδέα και την κρατάω παρόλα αυτά


392551

Τα μασπιέ συνοδηγού πως μπορουν να κατέβουν πιο κάτω; υπάρχουν custom κατασκευές;

teogtp
29/01/2018, 10:18
Το να νοικιάσεις ένα μηχανάκι για τον τουρισμό, το σκέφτηκες;
Μπορεί και να κοστίζει λιγότερο από το να αγοράζεις ανταλλακτικά για να μετατρέψεις σε τουρίστα το ρ1, όπου δεν θα είναι και ο ποιό χρηστικός πλέον στην πίστα.

DoctoR_k6
29/01/2018, 10:28
Αφου το εχετε αποφασισει να πατε με το R1 για ταξιδι/τουρισμο συμφιλιωθειτε με την ιδεα οτι θα εχει ταλαιπωρια το σκηνικο.
Modification σε πατακια κλπ κλπ για εμενα δεν αξιζει. Φορτωθειτε οσο αντεχετε κ ξεκινατε.
Τα μοτο αυτα δεν φορτωνονται ευκολα επειδη δεν εχουν κ τετοιους σκοπους...

lospsi
29/01/2018, 10:35
Φίλε,
μπορείς να πάρεις aftermarket ψηλότερα κλιπόν με τα οποία θα κάθεσαι πιο όρθια. (υπάρχουν και ρυθμιζόμενα αλλά είναι ακριβότερα)
https://www.ebay.co.uk/itm/50MM-High-Lift-Clip-Ons-On-Handlebar-For-Yamaha-YZF-R1-1998-2011-HBB/122082536913?hash=item1c6cafadd1:g:3IUAAOSwawpXrhSP
https://www.dan-moto.com/DM_INT/index.php?main_page=product_info&cPath=113_116&products_id=353&zenid=88c824450429ac8f951bc638d96a622f

για τα μαρσπιέ (δικά σου και συνεπιβάτη), βάζεις αυτά (συνήθως έως 25mm χαμηλότερα)
http://www.ebay.co.uk/itm/Multi-Step-Position-Adjustable-Foot-Pegs-FRONT-for-YAMAHA-YZF-R1-2004-2006/172103806844?epid=9004002459&hash=item28122faf7c:g:pOYAAOSw~y9ZC3NH
ή φτιάχνεις αποστάτες και με μακρύτερες βίδες πιάνεις τα μαρσπιέ.
Αυτά είναι απλές και οικονομικές λύσεις για να βρεις λίγο περισσότερη άνεση, χωρίς να αλλοιώσεις τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας. Επίσης βοηθάει μια σέλα με περισσότερο υλικό ώστε να κερδίσετε σε άνεση αλλά και επιπλέον απόσταση από μαρσπιέ (με κανά 50αρι γίνεται - η μια σέλα ε?)

Ελπίζω να βοήθησα!

Tycho Moon
29/01/2018, 10:57
Παίζει και κάτι τέτοιο για ελαφριά πράγματα (αδιάβροχα, δεύτερα γάντια, κλπ)

https://www.ventura-bike.com/product/yamaha/YZF-R1-W-X

BLiTzER
29/01/2018, 11:00
Παίζει και κάτι τέτοιο για ελαφριά πράγματα (αδιάβροχα, δεύτερα γάντια, κλπ)

https://www.ventura-bike.com/product/yamaha/YZF-R1-W-X

Αν χωράει κι ο συνεπιβάτης μέσα. :p

Tycho Moon
29/01/2018, 11:12
Αν χωράει κι ο συνεπιβάτης μέσα. :p

Δες τη φώτο 3 of 4 και θα καταλάβεις.

nopattern
29/01/2018, 11:29
Να πω γυναικεία απόψη επιβάτη σε SS?

Αν γουστάρει το μηχανάκι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τελεία.

Δε χρειάζεται να αλλαξεις απολύτως τίποτα, να προσθέσεις ή να κόψεις.

Έχω ταξιδέψει εκατοντάδες χιλιόμετρα, ευθείες εθνική (που καταπίνονται για πλάκα και είσαι και άνετος) και στριφτερά σε όλα τα βουνά της ηπειρωτικής Ελλάδας, φορτωμένοι με backpack (για τα ελαφριά) και tank bag (για τα βαριά αντικείμενα). Οι υφασμάτινες βαλίτσες σαμάρια δεν εμπαιναν στο ss λόγω θέσης μασπιέδων του επιβάτη οπότε ξεχάστηκε ως λύση.

Αλλά δεν υπάρχει τίποτα σαν την κ@βλ@ να στρίβεις με το ss και να νιωθείς πως συμμετέχεις στην τοποθέτηση βάρους κτλ και ότι είσαι άρχοντας του δρόμου και όταν κατεβαίνεις να συζητάς σε ποιές στροφές μπήκαμε καλά και που όχι.

Μόνη αλλαγή στο μηχανάκι η προφόρτιση των αναρτίσεων.

Εχει κόπο, που το σώμα τον συνηθίζει άμεσα όπως όλα... ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ όμως, πονάει και είναι δύσκολο.

Αν σου έχει εμπιστοσύνη, δε φοβάται και το γουστάρει το σπορ: ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.

teogtp
29/01/2018, 11:35
Να πω γυναικεία απόψη επιβάτη σε SS?

Αν γουστάρει το μηχανάκι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τελεία.

Δε χρειάζεται να αλλαξεις απολύτως τίποτα, να προσθέσεις ή να κόψεις.

Έχω ταξιδέψει εκατοντάδες χιλιόμετρα, ευθείες εθνική (που καταπίνονται για πλάκα και είσαι και άνετος) και στριφτερά σε όλα τα βουνά της ηπειρωτικής Ελλάδας, φορτωμένοι με backpack (για τα ελαφριά) και tank bag (για τα βαριά αντικείμενα). Οι υφασμάτινες βαλίτσες σαμάρια δεν εμπαιναν στο ss λόγω θέσης μαρσπιέδων του επιβάτη οπότε ξεχάστηκε ως λύση.

Αλλά δεν υπάρχει τίποτα σαν την κ@βλ@ να στρίβεις με το ss και να νιωθείς πως συμμετέχεις στην τοποθέτηση βάρους κτλ και ότι είσαι άρχοντας του δρόμου και όταν κατεβαίνεις να συζητάς σε ποιές στροφές μπήκαμε καλά και που όχι.

Μόνη αλλαγή στο μηχανάκι η προσφόρτιση των αναρτίσεων.

Εχει κόπο, που το σώμα τον συνηθίζει άμμεσα όπως όλα... ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ όμως, πονάει και είναι δύσκολο.

Αν σου έχει εμπιστοσύνη, δε φοβάται και το γουστάρει το σπορ: ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.

Άντε,ολοι στο σπίτι μας τώρα για τακούνια........


:beer:

gior-gos
29/01/2018, 11:43
Παντως, ο,τι κι αν κανεις (που δεν μπορεις να κανεις και πολλα δηλαδη αλλά τελος παντων) ενα σοβαρο θεμα που θα σε προβληματισει / ταλαιπωρησει ειναι αυτο της μικρης αυτονομιας. Και δεν νομιζω οτι υπαρχει λυση γι αυτο (για το r1).
Σε καθε εξορμηση, θα πρεπει να εχεις σχεδιασει και να γνωριζεις εκ των προτερων πού θα βρισκεις βενζινη. Και οι στασεις αυτες θα ειναι συχνες - εως πολυ συχνες - πραγμα σπαστικο και κουραστικο σε ταξιδι..

sfigas
29/01/2018, 13:03
392555

6.000 χιλιομετρα το καλοκαιρι που μας περασε γυρω απο ισπανια.

Μην ακους κανενα και κανε αυτο που θες. Η αληθεια βεβαια ειναι ο συνεπιβατης δν ξερω ποση αποσταση μπορει να αντεξει.

Μονος βεβαια ταξιδευεις τον κοσμο.

Καλημερα

Vice
29/01/2018, 13:53
Ωραίος ο σφίγκας. Φίλε μου αν ήμουν μόνος μου δεν το συζητούσα καν.

basilis_k6
29/01/2018, 13:56
Το να νοικιάσεις ένα μηχανάκι για τον τουρισμό, το σκέφτηκες;
Μπορεί και να κοστίζει λιγότερο από το να αγοράζεις ανταλλακτικά για να μετατρέψεις σε τουρίστα το ρ1, όπου δεν θα είναι και ο ποιό χρηστικός πλέον στην πίστα.
δεν αξιζει. το εχω ψαξει και μονο στο μοναχο ειχα βρει καλες τιμες. ειναι ασυμφορο για έλληνες.

typhoon
29/01/2018, 14:19
το θεμα ειναι οτι το δικο μου δεν εχει την μαμά βάση. πηρα την ιδέα και την κρατάω παρόλα αυτ
Αντί για την στήριξη στην πινακίδα θα βάλεις δύο προεκτάσεις κ θα την στηρίξεις στην αφτερ βάση. Απλή εργασία με τροχό ηλεκτροκόλληση δράπανο κ μέτρο.

Για την αυτονομία που αναφέρθηκε παραπάνω με 160 σταθερά το r1 έχει κάτω από 7 λίτρα το οποίο σημαίνει τουλάχιστον 200χλμ αυτονομία χωρίς την ρεζέρβα (+30χλμ τουλάχιστον σε χαλαρη ταχύτητα)

Ναι δεν είναι bmw με 30 λίτρα ρεζερβουάρ αλλά από τα τουρινγκ της "σειράς" δεν έχει τεράστιες διαφορές.

Επίσης, όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία στην Εθνική, τα μεγάλα τουρινγκ ζυγίζουν ξεβρακωτα 250-280κιλα. Το ρ1 είναι στη χειρότερη μείον πενήντα κιλά με ότι συνεπάγεται αυτό

Vice
29/01/2018, 14:53
Η βάση ειναι ήδη πατέντα απο CBR600F που ειχα πριν και δεν σηκώνει τίποτα. Θα κοιτάξω αν γινεται κατι με την βαση των foot pegs αν και εχω την εντυπωση οτι αυτά ξεβιδώνουν μονο απο μεσα και πρέπει να βγουνε εγκέφαλοι, κτλ

basilis_k6
29/01/2018, 15:13
Το ταξίδι με R1 ειναι μιά χαρά.Τώρα οσον αφορά τον/την συνεπιβάτη.Η γυναίκα μου πχ,όταν έβαζα τις βαλίτσες και ακουμπούσε τα χέρια τους επάνω τους,και μόνο που τις ένιωθε εκεί δίπλα της,αισθανόταν πιο άνετα.Και καλά είχε λίγο όγκο στα πλαινά της.Ψευδαίσθηση βέβαια αλλά δούλευε μιά χαρά.Τώρα,όσον αφορά κάποιο πρόβλημα,αυτό ήταν το υψός των μαρσπιέδων.Δεν πρόλαβα να το λύσω αυτό βέβαια αλλά η λύση είναι προέκταση 3-4 πόντους πιο κάτω για να ανοίξει λίγο η γωνία μεταξύ ισχίου και γόνατου.Τη θεωρώ εύκολη μετατροπή.Επίσης,έχει μάθει να στηρίζεται με τους προσαγωγούς της στη πορεία και μόνο σε κανά απότομο φρενάρισμα να έβαζε χέρια στη πλάτη μου ή στο τεπόζιτο.Στις αρχές είχα φτιάξει ενα χερούλι πάνω στη τάπα της βενζίνης,δες ΕΔΩ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142569&page=5&p=2518834&viewfull=1#post2518834) .Πάντως,αυτό με τους πίσω μαρσπιέδες θα βολέψει πάρα πολύ τον συνεπιβάτη και ειναι το κυριότερο σημείο.

Ουτε η σέλα ειναι πρόβλημα.Ο κώλος θα ατσαλώσει και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

αυτο το μαραφετι τα σπαει. πολύ χρήσιμο. αν έβρισκα κανενα φθηνο για το 675 θα έβαζα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2018, 15:36
Παντως, ο,τι κι αν κανεις (που δεν μπορεις να κανεις και πολλα δηλαδη αλλά τελος παντων) ενα σοβαρο θεμα που θα σε προβληματισει / ταλαιπωρησει ειναι αυτο της μικρης αυτονομιας. Και δεν νομιζω οτι υπαρχει λυση γι αυτο (για το r1).
Σε καθε εξορμηση, θα πρεπει να εχεις σχεδιασει και να γνωριζεις εκ των προτερων πού θα βρισκεις βενζινη. Και οι στασεις αυτες θα ειναι συχνες - εως πολυ συχνες - πραγμα σπαστικο και κουραστικο σε ταξιδι..

Δεν εχεις ταξιδεψει με παπακι ε?

gior-gos
29/01/2018, 18:44
Δεν εχεις ταξιδεψει με παπακι ε?

Οχι. Το παπακι ειναι για την πολη.

billy84
29/01/2018, 19:06
25 λίτρα το ένα είναι.
30 είναι οι βαλίτσες του τενερέ.

Ταξίδι με μηχανή σημαίνει παίρνω λίγα. Με οποιαδήποτε μηχανή. Δυο σαμάρια και ένα τανκ μπαγκ για δυο μέρες πρέπει να ειναι αρκετά.

25 λίτρα εννοεί φουλ γεμάτα.Επειδη χρησιμοποιώ τετοιας χωρητικότητας σαμάρια και εχω και βασεις,ειναι βέβαιο πως δε μπορουν να μπουν σε ss.Μισογεμάτα μόνο και πάλι με δυσκολία.Δηλαδη μαξ 30 λίτρα και τα 2 μαζι.Εδω δε μιλάμε για λίγα πράγματα αλλά για πραγματικά ελάχιστα για 2 άτομα(για σχετικα σοβαρο ταξίδι όχι 2μερο)

7Tolis
29/01/2018, 19:19
Στους πίσω μαρσπιέδες, το ευκολότερο είναι να μπει ένας αποστάτης από εκεί που πιάνουν στο υποπλαισιο και πάνω σε αυτόν τον αποστάτη να βιδώσεις τους μαρσπιέδες. Εύκολη μετατροπή και κατασκευή σε ένα μηχανουργείο. Θα πρέπει να μετρήσεις όμως σωστά ώστε η φτέρνα σου να μη βρίσκει στη μύτη του παπουτσιού του συνεπιβάτη. Στα σαμάρια τώρα. Η άκρη τους θα πρέπει να είναι ακριβώς πίσω από τους μαρσπιέδες.Το δέσιμο είναι εύκολο και σκέψου πως θα είναι όντως σταθερά λόγω και του βάρους του συνεπιβάτη που δεν θα επιτρέπει να μετακινηθούν μπρος πίσω.

basilis_k6
29/01/2018, 19:31
αν βάλεις πολύ βαρος στα σαμάρια, οτι και να κάνει στις αναρτησεις, θα ειναι προβλημα στα φρένα πανικου. Δεν μετατοπίζεται αυτο το βαρος μπροστα ποτε. γιαυτο τα σαμαρια για ss ειναι μικρά. το σωστο ειναι να βάλεις ενα τανκ μεγάλο και 2 σαμάρια μικρά. Τιποτα στις πλάτες εκτός απο μια μικρη τσαντα στον αναβάτη ίσως.

billy84
29/01/2018, 20:09
Αντί για την στήριξη στην πινακίδα θα βάλεις δύο προεκτάσεις κ θα την στηρίξεις στην αφτερ βάση. Απλή εργασία με τροχό ηλεκτροκόλληση δράπανο κ μέτρο.

Για την αυτονομία που αναφέρθηκε παραπάνω με 160 σταθερά το r1 έχει κάτω από 7 λίτρα το οποίο σημαίνει τουλάχιστον 200χλμ αυτονομία χωρίς την ρεζέρβα (+30χλμ τουλάχιστον σε χαλαρη ταχύτητα)

Ναι δεν είναι bmw με 30 λίτρα ρεζερβουάρ αλλά από τα τουρινγκ της "σειράς" δεν έχει τεράστιες διαφορές.

Επίσης, όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία στην Εθνική, τα μεγάλα τουρινγκ ζυγίζουν ξεβρακωτα 250-280κιλα. Το ρ1 είναι στη χειρότερη μείον πενήντα κιλά με ότι συνεπάγεται αυτό

με 160 σταθερά και μαμα μηχανακι η ρεζέρβα μου άναβε στα 185-190km. Μολις μπει η ρεζερβα εχει καταναλώσει 14,8 λίτρα οπότε η κατανάλωση είναι σταθερά στα 7,5-8 λίτρα με αυτες τις ταχυτητες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2018, 20:58
μηπος υπαρχει δυνατοτητα να μπουν τα σαμαρια στο τεποζιτο μπροστα???Εγω στο φριγουιντ ετσι τα φοραω.Στο σσ γιατι να μη γινετε?

SONone
29/01/2018, 21:01
μηπος υπαρχει δυνατοτητα να μπουν τα σαμαρια στο τεποζιτο μπροστα???Εγω στο φριγουιντ ετσι τα φοραω.Στο σσ γιατι να μη γινετε?

θελω να το δω αυτο. βγαλε μια φωτο σε παρακαλω. ( δεν κανω πλακα)

teogtp
29/01/2018, 21:10
Και που έβαζες τα πόδια σου;
Δεν βρίσκανε στα γόνατα;

ptc
29/01/2018, 21:35
"Motorcycle tank side bag" στο google.

392599

392600

392601

BLiTzER
29/01/2018, 21:36
Τι άκυρα μηχανάκια είναι αυτά; Γιατί δεν τα δείχνουν πάνω σε SS, όπως πρέπει;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2018, 22:25
Και που έβαζες τα πόδια σου;
Δεν βρίσκανε στα γόνατα;

οχι.Ισα που ακουμπουσανε.Βεβαια καμια αεροδυναμικη αλλα δε πειραζει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2018, 22:46
θελω να το δω αυτο. βγαλε μια φωτο σε παρακαλω. ( δεν κανω πλακα)

προσπαθω να ανεβασω και δε μπορω.Μου λεει το ανεβασμα της φοτογραφειας απετυχε.Ψαχνω να βρω καπου εδω μεσα που την εχω βαλει.Μολις βρω θα τη βαλω

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2018, 22:59
θελω να το δω αυτο. βγαλε μια φωτο σε παρακαλω. ( δεν κανω πλακα)

Φιλε τη βρηκα αλλα δε μπορω να αντιγραψω το συνδεσμο.Ακου.Πατα στην αναζητηση freewind.Στη 4η σελιδα ειναι ενα θεμα που λεει suzuki freewind.Μπες μεσα και ειναι η τελευταιες φοτο που μου τις εχουν ισιωσει.Ασ της δη και ο φιλος και πιστευω να βοηθηθη.Πιστευω οτι θα μπενουν πολυ ευκολοτερα σε σσ αποτι στο δικο μου.


Υ.Γ.Εαν θελει καποιος μοντ και μπορει να αντιγραψει το συνδεσμο θα με υποχρεωνε.Ευχαρηστω

BLiTzER
30/01/2018, 08:11
Φιλε τη βρηκα αλλα δε μπορω να αντιγραψω το συνδεσμο.Ακου.Πατα στην αναζητηση freewind.Στη 4η σελιδα ειναι ενα θεμα που λεει suzuki freewind.Μπες μεσα και ειναι η τελευταιες φοτο που μου τις εχουν ισιωσει.Ασ της δη και ο φιλος και πιστευω να βοηθηθη.Πιστευω οτι θα μπενουν πολυ ευκολοτερα σε σσ αποτι στο δικο μου.


Υ.Γ.Εαν θελει καποιος μοντ και μπορει να αντιγραψει το συνδεσμο θα με υποχρεωνε.Ευχαρηστω

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137709&page=4&p=2902872&viewfull=1#post2902872

teogtp
30/01/2018, 08:46
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137709&page=4&p=2902872&viewfull=1#post2902872

Θα σου κάνω ρεπορτ για μίνι μοντινγκ......

:p

:beer:

Vice
30/01/2018, 09:17
392605

Που να μπουνε βαλίτσες μπροστά ρε παιδιά. Δείτε πού είναι τα πόδια μου.

BLiTzER
30/01/2018, 09:26
392605

Που να μπουνε βαλίτσες μπροστά ρε παιδιά. Δείτε πού είναι τα πόδια μου.

Ε πες το έτσι, βρε άνθρωπε. Τα πόδια σου είναι το πρόβλημα, όχι το μηχανάκι!

Ξέρω, δε βοηθάω πολύ, αλλά δεν μπορώ να συγκρατηθώ. :lol:

Vice
30/01/2018, 09:31
αμαν μωρε blitzer. Το θέμα ειναι να βρεθεί λύση, τώρα φταίει η μηχανή, τα χέρια, οι τρίχες στα πόδια, δεν έχει και πολυ σημασία. ή γινεται κάτι ή δεν γίνεται :)

RaGe_Raptor
30/01/2018, 09:33
αμαν μωρε blitzer. Το θέμα ειναι να βρεθεί λύση, τώρα φταίει η μηχανή, τα χέρια, οι τρίχες στα πόδια, δεν έχει και πολυ σημασία. ή γινεται κάτι ή δεν γίνεται :)

Δε γίνεται. Θα γινόταν αν ήσουν μόνος. Πάρε γιαχαβούζα

Vice
30/01/2018, 09:42
Δε γίνεται. Θα γινόταν αν ήσουν μόνος. Πάρε γιαχαβούζα

Είσαι αιτία διαζυγίου να το ξέρεις.

Γιαχαβούζα ουτε να μου το χαρίζουν. Καλύτερα να παω με το Ford

teogtp
30/01/2018, 09:43
"Πωλειται Ρ1 λόγω ποδιών"
Ανταλλαγή μόνο με φορτοταξι....

:p

BLiTzER
30/01/2018, 09:48
αμαν μωρε blitzer. Το θέμα ειναι να βρεθεί λύση, τώρα φταίει η μηχανή, τα χέρια, οι τρίχες στα πόδια, δεν έχει και πολυ σημασία. ή γινεται κάτι ή δεν γίνεται :)

Το έχουν πει 200 φορές, γι'αυτό σπαμάρω. Δεν έχει νόημα πλέον. Αλλά θα στο πω κι εγώ ακόμα μία.

Γίνεται μεν, αλλά θέλει ΠΟΛΥ κουράγιο και υπομονή και θέληση δε. Αν κι εσύ και η γυναίκα δε θέλετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να το κάνετε, χωρίς να νοιάζεστε για τα υπόλοιπα, δε θα περάσετε καλά. Εγγυημένα. Αν το θέλετε πραγματικά, θα το κάνετε. Με την ανάλογη ταλαιπωρία και ελάχιστα μπαγκάζια. Μην ψάχνεις εξειδικευμένες λύσεις και μαγικές συνταγές. Τα πράγματα είναι τόσο απλά.

Το μηχανάκι καθαυτό δεν μπορεί να φορτωθεί πολύ, μεταξύ άλλων και για λόγους ασφαλείας. Και είναι δεδομένο ότι η γυναίκα θα αναγκαστεί να έχει τσάντα πλάτης, αν θέλετε να έχετε έστω 2 έξτρα παντελόνια μαζί σας.

Αν ήσουν μόνος σου, θα ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία και τα πράγματα εξαιρετικά απλά. Αλλά μιλάμε για ένα επιπλέον άτομο, με τις αποσκευές του, πάνω σε ΑΥΤΟ το μηχανάκι και, μάλιστα, γυναίκα.

Θα σου πω απλά ότι η δική μου έχει δική της μοτοσικλέτα, καβαλάει περισσότερα χρόνια από μένα, και στο δικό μου μηχανάκι δεν ανεβαίνει δικάβαλο ούτε για 3 χιλιόμετρα. Χωρίς φόρτωμα. Και δεν είναι καν SS.