PDA

View Full Version : Επιλογη καταλληλου λαδιου μιξης για 2χρονο



Vardas
28/01/2018, 21:57
Καλησπερα παιδες !!

Εχω μια ερωτηση ως το λαδι αναμειξης για διχρονο κινιτηρα θελω γνωμες , μαρκες κτλπ
Η μηχανη μου ειναι μια kreidler florett μετα απο ανακατασκευη και τωρα ψαχνωντας στα μανουαλ βρηκα οτι ανα 1 λιτρο μου γραφει 50 γραμαρια λαδιου εντος πολης ενω 25 γραμαρια λαδιου ανα 1 λιτρο βενζινης εκτος πολης !! δεν ειναι λιγο υπερβολικο το 5 % ?? αν ειναι τοσο εντος πολης θα εχω θεμα με την καπνα και την τσικνια που θα βγαζει το φουγαρο !! :cry: Εκτος αν χρησιμοποιησω ακαπνο .. Ακουω προτασεις ... Δεν υπαρχει θεμα κοστους στο λαδι μιξης γιατι σε αυτο οφειλεται η καταστααση του κινητηρα !!

kostaskk
28/01/2018, 23:45
δεν το μετρανε σε γραμμαρια αλλα σε ml.

κατι μπερδεψες με τις αναλογίες.. το 1:50 και 1:25 θυμιζει αναλογια λαδιου. (μαλλον ενοει 1μλ λαδι ανα 25 μλ βενζινης που ειναι το πολύ και 1μλ λαδι ανα 50μλ βενζινης που ειναι το λιγο)
το λογικο ειναι να βαλουν το λιγο λαδι για μεσα στην πολη που δεν το ζορίζεις και για να μην λαδωνει μπουζι στα φαναρια-χαμηλες rpm και να δουλευει καλα ενω μολις βγεις ποιο εξω και τερματισεις το γκαζι χρειαζεται το παραπανω λαδι..

τα λαδια τις αγορας συνήθως εχουν σχεδιαστει για 2-4% αναλογια (υπαρχουν και μερικα για 1-2% αλλα δεν θα κανεις αγωνιστική χρηση)
μη σωστη αναλογια λαδιου επηρεάζει το μιγμα καθος το λαδι παιρνει την θεση του αερα και τις βενζίνης( θυμιζω οτι φτωχο μιγμα σε 2τ=κόλλημα)
και ισως επηρεάζει τα φορτια σε πιστονι-μπιελα-ρουλεμαν-στροφαλο και φθορα ελατηριων,

προσοχη υπαρχουν λαδια για τρομπα λαδιου και αλλα για μιζη στο ντεποζιτο.. αν βαλεις λαθος κατηγορια λαδιου μπορει να γινει ζημια (συνιθος απο πολυ παχυρευστο λαδι σε τρομπα)

κατα τα αλλα σε ενδιαφερει η καλητερη προστασια με τα λιγοτερα καταλοιπα..
οταν ανοιξεις μετα απο πολλα χιλιομετρα ενα μοτερ ή διαφορα ενως καλου λαδιου απο ενα απλο εκτος απο τις φθορες που δεν φαινονται με το ματι ειναι οτι στο καλο λαδι θα δεις το μοτερ μεσα να ειναι οπως την μερα που το εδεσες, θα φαινετε μονο καθαρο μεταλο και μια στρώση λαδιου πανω του, ενω το αλλο θα εχει μαυριλα και καρβουνιλες παντου.(κεφαλη,πιστονι,εξαγωγη,εξατμιση) το καρβουνο αυτο μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα οπως (μειωση αποδωσης,αυξηση καταναλωσης, προαναφλεξη(θερμοκρασιες-καταστροφη μοτερ) αυξηση συμπιεσης, μερικου βουλωμα εξαγωγης ή εξατμισης και ισως αλλες φθορες.

διαφοροι μικροπαραγοντες οπως το ποσο γρηγορα=αργα καιγεται,τι οικονομια ή επιδωσεις προσφερει φανταζομαι δεν σε ενδιαφερουν στο kreidler.
ακομα ενα καλο λαδι μπορει να σωσει ενα μοτερ αν κατι δεν παει καλα ή να περιορισει την ζημια που θα παθει σε σχεση με το αν ειχε ενα μαπα λαδι.

μιας και ειναι ενα απλο μηχανάκι και οχι επιδόσεων εγω θα του εβαζα ενα απλο λαδι απο 8-15 ευρω (εκτος και αν το kreidler σου στροφαρει 10-14.000 rpm)
αν βγαζει παρομοια δυναμη με ενα σκουτερ 50cc και στροφαρει περιπου το ιδιο τοτε θα ειναι οκ με απλο λαδι για 2τ σκουτερ.

μην ξεχνας οτι η τεχνολογια λαδιων εχει προχορισει απο τοτε που εβγαινε το kreidler και τα τοτε μανουαλ εδιναν αναλογιες για τα τοτε λαδια.
το ποιο καλο που ειχα δοκιμασει ηταν μαρκας minerva.(δεν πρεπει να υπαρχει ελλαδα τωρα) τα ευρέως γνωστα εχουν καλη ποιοτητα και οσο ποιο πολυ πληρωσεις=καλητερη ποιοτητα.
μακρια απο τα μικρα μπουκαλακια των βενζιναδικων με 2-3 ευρω. αν θες την τοπ ποιοτητα βρες τι λαδια βαζουν οι αγωνιζομενοι

Pew
29/01/2018, 01:56
το λογικο ειναι να βαλουν το λιγο λαδι για μεσα στην πολη που δεν το ζορίζεις και για να μην λαδωνει μπουζι στα φαναρια-χαμηλες rpm και να δουλευει καλα ενω μολις βγεις ποιο εξω και τερματισεις το γκαζι χρειαζεται το παραπανω λαδι..


Εαν δεν απατωμαι, κανεις λαθος σε αυτο.

Ο διχρονος κινητηρας ναι μεν λιπαινεται απο το λαδακι αλλα το παραπανισιο, ειδικα με φορτιο στον κινητηρα, ανεβαζει τη θερμοκρασια. Κινδυνευει δηλαδη η κορωνα του πιστονιου.
Εντος πολης, που το "engine braking" μπορει και να συμβει αναποφευκτα καθως το γκαζι ανοιγοκλεινει, περισσειο λαδι, βοηθαει τα ελατηρια πιστονιου.
Λαδωμα μπουζι δεν υφισταται εκτος και αν η συμπιεση ειναι χαμηλη ή γινει λαθος χρηση (δουλεμα σε χαμηλες στροφες, μεγαλο ανοιγμα γκαζιου σε χαμηλες στροφες, φρενο με τον κινητηρα κλπ κλπ...)

typhoon
29/01/2018, 09:09
Βαριέμαι να σου κάνω ανάλυση τι κ γιατί. Χρησιμοποίησε αναλογία 1:50, ξεχνά το 1:25. Καλύτερα να καπνίζει παραπάνω παρά να κολλήσει.

Η αναλογία υπολογίζεται πανευκολα ως εξής. Πρώτα απ'όλα μιλάμε για ml.
Χρειάζομαι 1ml λαδι για 50ml καυσίμου. Οπότε αρχίζω κ προσθέτω μηδενικά
10ml λαδι για 500ml
100ml λαδι για 5000ml (5 λίτρα καυσίμου)
Επομένως 200ml λάδι στα 10 λίτρα που μάλλον είναι το ρεζερβουάρ σου κ αυτή είναι η περίφημη αναλογία 2%

balakia
29/01/2018, 12:45
Κι εγώ το δικο μου το Δούλευα με 20 ml στο λίτρο.
Castrol tts έβαζα και ηταν όλα κομπλε,το άνοιξα για επισκευή και δεν χρειαζόταν.(μύριζε και λίγο φραουλιτσα...)
Δεν ξέρω αν υπάρχει,νομιζω το αλλάξανε ονομασια.

Vardas
29/01/2018, 15:05
Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για της απαντησεις αν και ο κοστας με μπερδεψε λιγο .
το μανουαλ του ειναι στα ολλανδικα λοιπων το μεταφρασα και απο εκει ειδα της αναλογιες εντος και εκτος πολης 392567
392568 αν κρινω απο παλιοτερη χρηση μαλλον θα προσθεταν παραπανισιο λαδι διοτι οταν εβγαλα την εξατμηση απο φ32 που ειναι ο λεμος ειχε ισα ισα μια τρυπα φ 10 απο το βουλωμα των καυσαεριων αυτο που με ενδιαφερει ειναι πανω απο ολα η μεγιστη ζωη του κινητηρα καθως κοντευει τα 40 χρονια !! και επομενο να μην καπνιζει τοσο πολυ

toyar
29/01/2018, 16:26
50:1 δηλαδη 2% δηλαδη 20 ml λαδι για καθε lt βενζινης

stefanos
29/01/2018, 17:50
Προσωπικά εάν μου έλεγαν να διαλέξω από 2% μέχρι 4% θα ξεκίναγα από το 4% με ένα premix λάδι και θα το σκεπτόμουν για λιγότερο.
Τσιγκουνιές στο λάδι θα κάνουμε?

Vardas
29/01/2018, 18:30
Aυτο ειναι και το δουλεμα της Και φυσικα στεφανε δεν κανουμαι τσιγκουνια !! αλλα κριμα ειναι να το μπουκωσο κιολας με πολλη λαδιλαhttps://www.youtube.com/watch?v=00GbiURKpQI

stefanos
29/01/2018, 19:25
αλλα κριμα ειναι να το μπουκωσο κιολας με πολλη λαδιλα

Είπα τι θα έκανα εγώ εάν μου έλεγαν ότι το μηχανάκι μου θέλει 4% στον αυτοκινητόδρομο.
Προσωπικά από αυτά που είπες παραπάνω κατάλαβα ότι το μηχανάκι είναι πλούσια ρυθμισμένο ρελαντί και βελόνα
(οπότε μπορεί να δουλεύει με μικρότερη αναλογία λαδιού εφόσον έχουμε περίσσεια βενζίνης)_ αλλά "στεγνώνει" ψηλά για να βγάλει ότι μπορεί από άλογα
(οπότε χρειάζεται αναλογικά περισσότερο λάδι).
Εντάξει μπορεί και τα λάδια να έχουν γίνει καλύτερα απο το 60.
Αλλά προσωπικά θα ξεκίναγα από το 4% και εάν έβλεπα ντουμάνια θα σκεπτόμουν να μειώσω την αναλογία.
Από μια ηλικία και μετά γίνεσαι και λίγο κότα :).

Ωραιότατο πάντως ,να το χαίρεσαι :beer:

protzos
29/01/2018, 19:48
Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα και εγώ περί θέματος λαδιού να ρωτήσω κατι.Στο kmx βάζω 3% λάδι belray full synthetic για enduro.ειναι καλη ποσότητα ?

Vardas
29/01/2018, 19:52
χαχα να σε καλα στεφανε !! ναι το 60-70 τα λαδια τοτε που νομιζαν οτι ηταν τοπ εε ηταν σαν των κατσιγαρο...
ναι λεω να ξεκινησω με 3 % να δω συμπεριφορα και βλεπουμαι εκανα ενα ψαξιμο και θελω γνωμες για αυτα τα 2 λιπαντικα motul 510 2T και BEL RAY SI-7 2T ENGINE OIL SYNTHETIC ESTER αιναι και σχετικα ακαπνα και θα βοηθησει λιγο στην σημεριφορα της και την λαδιλα του συνεπιβατη !! για αρχη μετα την ανακατασκευη της εβαλα ενα λαδι της πλακας περιπου 3 % αλλα οσο εκαψε στο ρελαντι και αν και βλακεια μου πιστευω οτι το χειροτερα πραγμα στα 2 χρονα ειναι το ρελαντι ..

Μανολης67
29/01/2018, 19:56
typhoon
Χρησιμοποίησε αναλογία 1:50, ξεχνά το 1:25. Καλύτερα να καπνίζει παραπάνω παρά να κολλήσει.
:uplate:
OOop??

typhoon
30/01/2018, 09:08
Ομολογώ το λάθος μου!
Όντως το 1:25 είναι πολυ πιο "καπνιστερο" από το 1:50

Οπότε εάν μου επιτρέπετε ανασκευαζοντας την δηλωση μου χρησιμοποίησε την αναλογία 4%, γιατί καλύτερα να καπνίζει παρά να κολλάει

leo1964
30/01/2018, 09:11
2%,τα λάδια τα σημερινά δεν έχουν καμμιά σχέση με εκείνα των πριν 50 χρόνων

noodles
30/01/2018, 19:21
25ml/λιτρο ειναι συγχρονη λογικη αναλογια.
μεσα στην πολη=χαμηλες στροφες και ταχυτητες, αρα "μικρο το μειγμα αερα-βενζινης-λαδιου", αρα χρειαζεται λιγη ποσοτητα λαδιου μιξης.
τερμα γκαζι=το ακριβως αντιθετο.

δοκιμασμενο καλο λαδι σε λογικη τιμη ειναι το motul 510 (το χρησιμοποιουσα 9/10 φορες, επερνα και μια στο τοσο το 710 ετσι για ειμαι ανοιχτοχερης:lol:)
αν το μοτερακι σου ειναι ενταξει, θα καπνιζει λιγακι μονο οταν ειναι κρυο. εμενα δεν εβγαζε ποτε τιποτα αυτο την εξατμιση (dinamik εντελως στοκ)

αν βεβαια οδηγας ktm 300exc με το γκαζι μονημα στο στοπ του γκριπ ειναι αλλο θεμα αλλα δε νομιζω να κανεις κατι τετοιο:p

basilis_k6
30/01/2018, 19:30
το mz που εχει αντλία παντως καιει πρπ 800-900μλ για 1000χλμ. γυρω στα 17 λίτρα ντεποζιτο και βγάζει 250-270χλμ γεμάτο.

noodles
30/01/2018, 19:42
με το dinamik ηθελα σχεδων 1 λιτρο λαδι για 1000χλμ.
το εσπαγα καθημερινα σε στροφιλικια ομως.
με ηρεμη χρηση επαιζε στα 1700-800χλμ με 1 λιτρο.
τη στοκ αντλια ειχα οχι μιξη στο ντεποζιτο.
σωστα δουλευε, 5.5κ χλμ στα χερια μου, τιποτα δεν ειχε παθει το μοτερακι του.

OldMan
31/01/2018, 13:03
Η μηχανη μου ειναι μια kreidler florett
Ψαξε για το κοντινοτερο(*) βενζιναδικο με τρόμπα βενζινολαδου..

(*) Υπηρχε ενα παλιοτερα λιγο πριν την διασταυρωση ανεβαινοντας για Αετομηλίτσα..

Lio
31/01/2018, 13:51
Ψαξε για το κοντινοτερο(*) βενζιναδικο με τρόμπα βενζινολαδου..

(*) Υπηρχε ενα παλιοτερα λιγο πριν την διασταυρωση ανεβαινοντας για Αετομηλίτσα..

Ναι, αλλά απο ποιά τρόμπα να βάλει, αυτή με το 2% ή την άλλη με 4% ??

Vardas
31/01/2018, 19:44
Τελικα εκανα μια ερωτηση στην αντιπρωσοπεια και οντος μες την πολη εαν και εχεις χαμηλες στροφες κινητηρα χρειαζεται 50 ml το λιτρο διοτη λιπαινει τα ελατηρια σε σχεση με τα 25 ml το λιτρο που ενω χρειαζεται πιο πολυ μιγμα καυσιμου εχουμαι υψηλες στροφες χρειαζεται πιο λιγο λαδι. Λεω να δοκιμασω για αρχη το motul 710 . Που να γυρευω τρομπες τωρα με το χειροκινιτο θα κανω την μιξη μαλλον . απο οτι λει στο μανουαλ στα 100 χλμ / 2,4 λιτρα - το τεποζητο χωραει 12 λιτρα αρα καμια πεντακοσαρια χιλιομετρα

Pew
31/01/2018, 19:56
Τελικα εκανα μια ερωτηση στην αντιπρωσοπεια και οντος μες την πολη εαν και εχεις χαμηλες στροφες κινητηρα χρειαζεται 50 ml το λιτρο διοτη λιπαινει τα ελατηρια σε σχεση με τα 25 ml το λιτρο που ενω χρειαζεται πιο πολυ μιγμα καυσιμου εχουμαι υψηλες στροφες χρειαζεται πιο λιγο λαδι .. και εγω ξαφνιαζομαι με την απαντηση τους αλλα δεν μπορει να στεκει αυτο ?

Διαβασε το ποστ που εκανα πιο πανω.

Σε πολλες στροφες με πολυ φορτιο, το λαδι που καιγεται, ανεβαζει τη θερμοκρασια στην κορωνα του πιστονιου με πολλες φορες αντιθετα αποτελεσματα απο αυτο που θα περιμενε καποιος.
Υπαρχει πολυ υλικο στο ιντερνετ απο τρυπημενα πιστονια λογω τοπικης υπερθερμανσης.

OldMan
01/02/2018, 17:44
Σε πολλες στροφες με πολυ φορτιο, το λαδι που καιγεται, ανεβαζει τη θερμοκρασια στην κορωνα του πιστονιου με πολλες φορες αντιθετα αποτελεσματα απο αυτο που θα περιμενε καποιος.
Αν ισχυε αυτο τοτε θα καιγαμε λαδι αντι για βενζίνη..
(η αυξηση της θερμοκρασίας σε ενα συμπιεσμενο μιγμα οδηγει σε εκτόνωση αυτου, αρα παραγωγή εργου - κοινως δεν γίνεται το λαδι να ανεβαζει την θερμοκρασια περισσοτερο απο την βενζίνη)


Υπαρχει πολυ υλικο στο ιντερνετ απο τρυπημενα πιστονια λογω τοπικης υπερθερμανσης.
True & Correct αλλα σιγουρα οχι λογω ελλειπους λίπανσης..

Υ.Γ.
Η σύσταση για λιγοτερη αναλογία λαδιού/βενζινης στις ψηλές στροφες προερχεται απο παλιοτερες "αγωνιστικες" χρησεις οπου προσπαθούσαν να εχουν την καλυτερη δυνατη ογκομετρικη αποδοση αρα και "καθαροτερο" καυσιμο μιγμα..

Pew
01/02/2018, 19:32
Δεν ανεφερα πουθενα το εργο που παραγει η καυση λαδιου ωστε να μην τα περιπλεξουμε... Γιατι ΠΑΡΑΓΕΙ, εδω που τα λεμε.
Η θερμοκρασια στο θαλαμο καυσης, ανεβαινει περαιτερω με την καυση λαδιου... that's all. Αυτο ειπα.
Με πολυ φορτιο σε πολλες στροφες, ο ηδη επιβαρυμενος θαλαμος καυσης, επιβαρυνετα κι αλλο, απο πλουσιο σε λαδι μειγμα, το οποιο λαδι ειναι ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ, αφου με υψηλες θερμοκρασιες, δεν λιπαινει αλλα δημιουργει καταλοιπα, τα οποια καταλοιπα... κανουν κακο στα ελατηρια αφου καθονται αναμεσα απο αυτα και το πιστονι.

stefanos
02/02/2018, 00:28
Τελικα εκανα μια ερωτηση στην αντιπρωσοπεια και οντος μες την πολη εαν και εχεις χαμηλες στροφες κινητηρα χρειαζεται 50 ml το λιτρο διοτη λιπαινει τα ελατηρια σε σχεση με τα 25 ml το λιτρο που ενω χρειαζεται πιο πολυ μιγμα καυσιμου εχουμαι υψηλες στροφες χρειαζεται πιο λιγο λαδι.

Αυτό δεν είναι το ακριβώς αντίθετο από ότι αναφέρει το manual? :lol:
Θα πρότεινα να την ψάξεις περισσότερο την υπόθεση

Akalestos
02/02/2018, 12:44
Κι εγώ το δικο μου το Δούλευα με 20 ml στο λίτρο.
Castrol tts έβαζα και ηταν όλα κομπλε,το άνοιξα για επισκευή και δεν χρειαζόταν.(μύριζε και λίγο φραουλιτσα...)
Δεν ξέρω αν υπάρχει,νομιζω το αλλάξανε ονομασια.

Και γω στο DT 200 WR 94' αλλα και το KTM 300 EXC 04' με TTS CASTROL το δουλευα και ηταν ΣΟΥΠΕΡ! Δεν υπαρχει πλεον στην αγορα λιπαντικων βγαινει αν θυμαμαι καλα σαν Power 1 ας με διορθωσουν οι διχρονακιδες :-)

Akalestos
02/02/2018, 12:50
Νομιζω στη φλορετα με ενα καλο λαδακι οπως ειπε ο φιλος παραπανω απο 8-10-12 ευρω/λιτρο θα σαι κομπλε! Βαλε την αναλογια την κλασικη γι αυτο το μηχανακι και αν δεις καπνες ψιλομπουκωματα κτλ παιζεις + - σε ml

OldMan
02/02/2018, 16:40
Η θερμοκρασια στο θαλαμο καυσης, ανεβαινει περαιτερω με την καυση λαδιου... that's all. Αυτο ειπα.
Θα ισχυε ΑΝ το λαδι δεν έκλεβε χωρο (ποσοτητα) απο το μεγαλυτερης θερμοδομετρικής απόδοσης μιγμα βενζινης/αερα..

Να σΕ το πω μπακαλιστί να το τσιμπήσεις μια ολιά:

Αν σε μια ποσοτητα 100 γραμμαρίων φασολιων, με τιμη κιλου 1€ αντικαταστήσουμε τα 10 γραμμάρια με φακές, με τιμη κιλού 50 σέντσια, θα πρέπει ο αγοραστής να πλΕρώσει πάνω ή κατω απο 1€ το κιλό του αχταρμά..??

Pew
02/02/2018, 17:37
Θα ισχυε ΑΝ το λαδι δεν έκλεβε χωρο (ποσοτητα) απο το μεγαλυτερης θερμοδομετρικής απόδοσης μιγμα βενζινης/αερα..

Μα μιλαμε για λαδι ΜΕΙΞΗΣ !!!

Η εσυ δεν τα εξηγεις καλα η εγω δεν καταλαβαινω, η και τα δυο! Επειδη ξερω πως εχεις τις γνωσεις, προσπαθω να δω που μπορει να εχω σφαλμα!

OldMan
02/02/2018, 18:02
Δεν αισθανομαι καλα τελευταια.. :dizzy:



Το λαδι Μ(Ε)ΙΞΗΣ ανακατευεται με το καυσιμο, ναι..??

Το καυσιμο μπαινει στον θαλαμο καυσης και καιγεται, ναι..??

Μαζι του μπαινει και καιγεται και το λαδι (μερικως ή ολικως), ναι..??

Ο κυλινδρισμός (ανα πιστονιά) ειναι συγκεκριμένος και αμεταβλητος, ναι..??

Το λαδι αυτο καταλαμβανει χωρο σε βαρος του "αγνού" καυσιμου μιγματος, ναι..??

Η θερμιδομετρική w/v αποδοση του λαδιού ειναι μικροτερη απο αυτην του καυσίμου, ναι..??

Το μπασταρδεμενο πλεον καυσιμο αποδίδει λιγοτερες θερμίδες απο αυτες που θα απεδιδε χωρις το λαδι, ναι..??


ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, για..?? :pantofla:

Μανολης67
02/02/2018, 18:06
Βαλε 2% απο ενα καλο λαδακι και τέλος, σου μιλάει διχρονας απο τα 12 μεχρι τα 26 του (μετα ανεβηκα κατηγορια)

Η θερμοκρασια στο θαλαμο καυσης, ανεβαινει περαιτερω με την καυση λαδιου... that's all. Αυτο ειπα.
Αυτο ισχυει αν το παρακάνεις δηλαδή πολύ λάδι......

Υ.Γ αν καταλαβα καλά βαζεις λαδι στο τεποζιτο ( Floreta) αν ειναι ετσι προτιμησε το παχυρευστο, το λεπτο ειναι για τις αντλιες ,
ακομα δεν χρειαζετε ουτε ...κουνημα! (που εκαναν οι παλιοι διχρονοι) οι κραδασμοι του μοτερ και του δρομου ανακινουν το μιγμα σε δευτερολεπτα,

Pew
02/02/2018, 18:11
Ωραια, το ιδιο πραγμα λεμε.

Βαλε και 30% λαδι... απο επιδοσεις θα παρεις το τριτο το μακρυτερο.
Απο μακροζωια, θα παρεις και τις μπαλες μαζι.

ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ RPM Θα γινεται εκει μεσα του μουνιου το πανηγυρι....

Κομπλε;;


Εγω αλλο πραγμα λεω, σε αλλο πραγμα κατεληξες και σκαλωσες εσυ.
Παρε υπογλωσσια ( :a9: ) μη μου παθεις τιποτα και διαβασε απο την αρχη τα ποστ, ΠΟΥ και σε ΤΙ απαντουσα! :beer:

Οσο για το "ορθογραφικο" που μου τονισες... παιρνω το θαρρος να σου επισημανω, πως δεν ειναι σωστο να παιρνεις βιαστικες αποφασεις.
Οπως ειπα, σεβομαι τις γνωσεις σου, αλλα δεν χρειαζεται να τρελαινεσαι κιολας!

OldMan
02/02/2018, 18:16
Κοριτσια, σας φιλω σταυρωτα και παω για ρακες...!! :a33:

Να εχετε την αγάπη μου..

@Μανώλης67: Εσυ ειδικα την εχεις και εδω και στο αλλο με την μπαταρία και την καταναλωση..

OldMan
02/02/2018, 18:19
Οσο για το "ορθογραφικο" που μου τονισες... παιρνω το θαρρος να σου επισημανω, πως δεν ειναι σωστο να παιρνεις βιαστικες αποφασεις.
Οπως ειπα, σεβομαι τις γνωσεις σου, αλλα δεν χρειαζεται να τρελαινεσαι κιολας!

Εμενα μιλας τωρα ή τον αποπανω..??

Vardas
02/02/2018, 19:23
Αμαν Βεντετα ... Τι γινεται βρε τοσος πονοκεφαλος για λιγο ελαιολαδο χαχαχαχα :confused:

Pew
02/02/2018, 19:39
Να εχετε την αγάπη μου..


Φιλια παντου, μονο μην ποσταρεις εδω μετα τις ρακες! :D