PDA

View Full Version : CBR 650F vs Ninja 650



DeusEx
06/02/2018, 12:22
Μιας κ έδωσα το xt660x ψάχνομαι να πάρω καινούργια μηχανή.
Με λίγο ψάξιμο έπεσε το μάτι μου στο CBR 650F και το Ninja 650.

Χρήση:
Με καλό καιρό γύρω στα 50 χλμ πήγαινε έλα στην δουλειά, λίγο πόλη λίγο εθνική.
Τα ΣΚ βόλτες κ ίσως κανένα κοντινό ταξιδάκι.

Ποιο απ τα 2 θα προτείνατε? Ή εχετε να προτείνετε κανένα αλλο μοντέλο?

Εμπιστεύομαι χοντα στην ποιότητα. Το νεο μοντέλο έχει led φώς οδήγησης, σχεδιαστικά πιο όμορφο απ το ninja. 4κύλινδρο, 180αρι λάστιχο πίσω. 90 hp. Η τιμή γύρω στα 8600ε
Το ninja 650 2κύλινδρο, 2πλό φανάρι μπροστά (υποκειμενικά πιο όμορφο φανάρι), 160αρι λαστιχο πισω. 68 hp, τιμή γύρω στα 7300ε
ABS απαραίτητα κ στα 2.

BLiTzER
06/02/2018, 12:49
Όμορφο το Honda, αλλά 8.600€ δε θα τα έδινα. Θα έλεγα να σκεφτείς πρώτα αν προτιμάς 2κύλινδρο ή 4κύλινδρο, μετά είναι εύκολο.

DeusEx
06/02/2018, 13:07
Δικύλινδρο δεν έχω οδηγήσει .. Μόνο 4κύλινδρα κ 1κύλινδρα.
Στο xt 660 ας πουμε μου άρεσε η ροπή, αλλα δεν την πάλευα με κραδασμούς κ νευρικότητα. Δεν μπορουσες να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα πχ στα 50 km/h στην πόλη. Ρετάριζε, μια πήγαινε 49, μια 52, μετα 48 κτλ κτλ με σταθερό το χέρι στο γκάζι (surging νομίζω το λένε στα αγγλικά).
Θα ήθελα κάτι που να είναι smooth. Δεν ξέρω απ αυτη την άποψη πώς είναι τα 2κύλινδρα, ίσως κάποιος π να εχει εμπειρία να πει μια γνώμη?

devil's animal
06/02/2018, 13:17
Δικύλινδρο δεν έχω οδηγήσει .. Μόνο 4κύλινδρα κ 1κύλινδρα.
Στο xt 660 ας πουμε μου άρεσε η ροπή, αλλα δεν την πάλευα με κραδασμούς κ νευρικότητα. Δεν μπορουσες να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα πχ στα 50 km/h στην πόλη. Ρετάριζε, μια πήγαινε 49, μια 52, μετα 48 κτλ κτλ με σταθερό το χέρι στο γκάζι (surging νομίζω το λένε στα αγγλικά).
Θα ήθελα κάτι που να είναι smooth. Δεν ξέρω απ αυτη την άποψη πώς είναι τα 2κύλινδρα, ίσως κάποιος π να εχει εμπειρία να πει μια γνώμη?



αμα ειναι μεσα στην πολη να κοιτας το κοντερ με 50χλμ, χεστο, παρε ποδηλατο....:tooth:

αμα θες ομαλοτητα σαφεστατα το 4κ, αλλα το ερωτημα ειναι ΓΙΑΤΙ να θες ομαλοτητα μεσα στην πολη?:confused:

οπως και να εχει δες και το ΜΤ07 που ειναι (λογικα) ο ανταγωνιστης του ninja καθ'οτι δικυλινδρο, με ιδια αλογα και παρομοια τιμη...

BLiTzER
06/02/2018, 13:23
Τα σύγχρονα δικύλινδρα είναι εξαιρετικά. Τουλάχιστον το δικό μου είναι. Στα 60 km/h, με 6η, δεν υπάρχει ίχνος σκορτσαρίσματος ή κομπιάσματος. Αλλά το ΜΤ έχει 270° στρόφαλο και νομίζω ότι το μοτέρ του Ninja είναι παλαιότερης τεχνολογίας.

Δεν έχω οδηγήσει το CBR 650F, βέβαια, το οποίο, αν και 4κύλινδρο, λένε ότι είναι σεταρισμένο για χαμηλομεσαίες, οπότε δεν μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση. Αλλά θεωρώ, βάσει αριθμών, ότι δεν υπάρχει σύγκριση, το ΜΤ θα είναι μπροστά μέχρι την τελική του.

Θα γίνω κοινότυπος, αλλά μήπως να έβλεπες κάτι με το μοτέρ του ΜΤ; :p

DeusEx
06/02/2018, 13:23
αμα ειναι μεσα στην πολη να κοιτας το κοντερ με 50χλμ, χεστο, παρε ποδηλατο....:tooth:

αμα θες ομαλοτητα σαφεστατα το 4κ, αλλα το ερωτημα ειναι ΓΙΑΤΙ να θες ομαλοτητα μεσα στην πολη?:confused:

οπως και να εχει δες και το ΜΤ07 που ειναι (λογικα) ο ανταγωνιστης του ninja καθ'οτι δικυλινδρο, με ιδια αλογα και παρομοια τιμη...

Είναι γυμνό οπότε το απέκλεισα ... θέλω κάτι με προστασία απο αέρα (γεράματα βλέπεις) .. Όσον αφορά τα 50χλμ στην πόλη, πίστεψε με, μετά απο τόσες κλήσεις που έφαγα για υπερβολική ταχύτητα αγόραζα ηλεκτρικό ποδήλατο.

devil's animal
06/02/2018, 13:48
Είναι γυμνό οπότε το απέκλεισα ... θέλω κάτι με προστασία απο αέρα (γεράματα βλέπεις) .. Όσον αφορά τα 50χλμ στην πόλη, πίστεψε με, μετά απο τόσες κλήσεις που έφαγα για υπερβολική ταχύτητα αγόραζα ηλεκτρικό ποδήλατο.



δλδ θες να μου πεις οτι πας με 50χλμ/ωρα μεσα στην πολη??:eek::uplate:

αν η απαντηση στην ανωτερω ερωτηση ειναι ναι, ψαχνε για οτι πιο ψοφιο δικυλινδρο βρεις...π.χ. cb500Χ....

Akalestos
06/02/2018, 14:32
Φιλε μου οπως αντιλαμβανομαι απο αυτα που λες ενα 2κ θα σου ταν γαντι!
Ασε τα 4κ δεν ειναι κατα βαση μοτο για πολεις κτλ (οχι οτι δε χρησιμοποιουνται)
Οπως προειπαν και τα παιδια τα καινουρια 2κ ειναι τεχνολογικα πολυ βελτιωμενα χωρις κραδασμους
και θα συμφωνησω με τον Blitzer το MT 07 που εχει και 270 μοιρες στροφαλο ειναι
καταπληκτικο και σε επιδοσεις και σε καταναλωση και σε ηχο κτλ...

Υ.γ υπαρχει και το MT 07 Tracer ΑΝ δε θες γυμνο! Και επειδη βλεπω θες κατι σε
street μη βιαστεις να πεις οχι στο Tracer 700 γτ ειναι ενα "σπορ" τουρινγκ μοτο κατι σε
ψηλο street σα να λεμε!

DeusEx
06/02/2018, 14:47
δλδ θες να μου πεις οτι πας με 50χλμ/ωρα μεσα στην πολη??:eek::uplate:

αν η απαντηση στην ανωτερω ερωτηση ειναι ναι, ψαχνε για οτι πιο ψοφιο δικυλινδρο βρεις...π.χ. cb500Χ....

Στην πόλη που μένω η απάντηση είναι ναι. 50 με 55 χλμ/ω το πολύ. Μετά πέφτει πρόστιμο κλιμακωτά, σου ρχεται σπίτι με φωτογραφειούλα απ την μουτσούνα σου κ την πινακίδα σου.
Το υπόλοιπο κομμάτι εθνική συνήθως 120 - 140 χλμ/ω και εκεί θέλω δύναμη, ροπή, προστασία απο αέρα κ abs.

DeusEx
06/02/2018, 14:51
Φιλε μου οπως αντιλαμβανομαι απο αυτα που λες ενα 2κ θα σου ταν γαντι!
Ασε τα 4κ δεν ειναι κατα βαση μοτο για πολεις κτλ (οχι οτι δε χρησιμοποιουνται)
Οπως προειπαν και τα παιδια τα καινουρια 2κ ειναι τεχνολογικα πολυ βελτιωμενα χωρις κραδασμους
και θα συμφωνησω με τον Blitzer το MT 07 που εχει και 270 μοιρες στροφαλο ειναι
καταπληκτικο και σε επιδοσεις και σε καταναλωση και σε ηχο κτλ...

Υ.γ υπαρχει και το MT 07 Tracer ΑΝ δε θες γυμνο! Και επειδη βλεπω θες κατι σε
street μη βιαστεις να πεις οχι στο Tracer 700 γτ ειναι ενα "σπορ" τουρινγκ μοτο κατι σε
ψηλο street σα να λεμε!

Θα το κοιτάξω το tracer μιας κ το προτείνατε ήδη δυο άτομα, αν και στο μάτι μου φαίνεται άλλη κατηγορία απ τα άλλα δυο.
Και αν εξαιρέσεις το όμορφο μούτρο, μακράν κ το πιο άσχημο υποκειμενικά.

Να διευκρινίσω οτι ειναι μιξ ο σκοπός που το θέλω, 50% πόλη 50% εθνική και ΣΚ βόλτες, κανα ταξιδακι κτλ.

BLiTzER
06/02/2018, 15:06
Για 50/50 πόλη/έξω και εφόσον δεν ακούγεσαι τύπος που θυσιάζει την άνεση για την οδηγική απόλαυση, θα σου έλεγα να προτιμήσεις κάτι πιο τουριστικό, καθώς ούτε το Ninja 650 είναι τέτοιο. Αν βάλεις στην εξίσωση και φόρτωμα, δικάβαλο (?), ταξίδι, αλλάζουν πολύ τα δεδομένα. Με λίγα λόγια, όπως τα λες, δε θα έπαιρνα τίποτα από τα 2 και θα προτιμούσα ένα μεγάλο 4κύλινδρο.

lleonidas
06/02/2018, 15:13
Θα το κοιτάξω το tracer μιας κ το προτείνατε ήδη δυο άτομα, αν και στο μάτι μου φαίνεται άλλη κατηγορία απ τα άλλα δυο.
Και αν εξαιρέσεις το όμορφο μούτρο, μακράν κ το πιο άσχημο υποκειμενικά.

Να διευκρινίσω οτι ειναι μιξ ο σκοπός που το θέλω, 50% πόλη 50% εθνική και ΣΚ βόλτες, κανα ταξιδακι κτλ.

Αν λοξοκοιτάζεις και σε πιο ψηλές μοτοσυκλέτες όπως το tracer 700, μπορείς να δεις και το versys το οποίο φοράει τον ίδιο κινητήρα με το ninjάκι που σου αρέσει...προσωπικά το προτιμώ από το tracer.Για τη μικτή χρήση που περιγράφεις, θα μπορούσες να εξετάσεις και τα Ηοnda nc750x (https://www.car.gr/7714595-honda-nc-750-abs-x-dct-abs) ή Benelli trk 502 (https://www.car.gr/12502080-benelli-trk-502-euro-4) .
Το ninja 650 στο αφήνουν 7300€ καινούριο από 7890€ που έχει επίσημη τιμή;

rainmike
06/02/2018, 15:40
Δικύλινδρο δεν έχω οδηγήσει .. Μόνο 4κύλινδρα κ 1κύλινδρα.
Στο xt 660 ας πουμε μου άρεσε η ροπή, αλλα δεν την πάλευα με κραδασμούς κ νευρικότητα. Δεν μπορουσες να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα πχ στα 50 km/h στην πόλη. Ρετάριζε, μια πήγαινε 49, μια 52, μετα 48 κτλ κτλ με σταθερό το χέρι στο γκάζι (surging νομίζω το λένε στα αγγλικά).
Θα ήθελα κάτι που να είναι smooth. Δεν ξέρω απ αυτη την άποψη πώς είναι τα 2κύλινδρα, ίσως κάποιος π να εχει εμπειρία να πει μια γνώμη?
Πάρε ντουκάτι monster ,τουλάχιστον τα mt θα τα τρως για πρωινό:D https://www.youtube.com/watch?v=3ygjkhb-d7k

DeusEx
06/02/2018, 15:40
Κάπου εκεί το βρίσκω το ninja 650, με τα λεφτά ντούκου στο χέρι κ την ανάλογη έκπτωση. (το απλό, όχι το KRT edition.)
Χαζεύω το tracer σε reviews και φαίνεται περισσότερο touring με όρθια θέση. Ο ανεμοθώρακας φαίνεται λίγο μικρός για να παρέχει ουσιαστική προστασία σε μια όρθιας οδήγησης μοτοσυκλέτα.
Επίσης η τιμή του είναι πάνω κάτω στα επίπεδα του cbr 650 F, που φαινομενικά είναι πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα.
Τα nc750x και trk502 είναι πλέον καθαρά touring προτάσεις που δεν τις προτιμώ για την χρήση που θα κάνω.

Στο cbr 650 F στα θετικά βάζω το LED φώς πορείας, χωρίς όμως να τοχω δει ποτέ στην πράξη, μου φαίνεται νεα κ μοντέρνα τεχνολογία που υπόσχεται καλύτερο κ δυνατότερο φώς. (παθητική ασφάλεια)
Στα αρνητικά βάζω το οτι εν έτη 2018 η honda ακόμα επιμένει να μην βάζει ένδειξη ταχυτήτων. (έλεος, όλα τα υπόλοιπα μοντέλα έχουν του ανταγωνισμού έχουν.)

BLiTzER
06/02/2018, 15:45
Πάρε ντουκάτι monster ,τουλάχιστον τα mt θα τα τρως για πρωινό:D https://www.youtube.com/watch?v=3ygjkhb-d7k

Θα τον πιάσει στο επόμενο συνεργείο.

+100cc και ανοίγουν από ρολαριστές 3ες για να του ξεκολλήσει. :lol:

DeusEx
06/02/2018, 15:48
ντουκάτια, κτμια, μπενέλια κτλ αποκλείονται ... είπα κάτι αξιόπιστο, οπότε θα εμπιστευτώ τους Ιάπωνες!

teo_g7
06/02/2018, 15:48
Κάπου εκεί το βρίσκω το ninja 650, με τα λεφτά ντούκου στο χέρι κ την ανάλογη έκπτωση. (το απλό, όχι το KRT edition.)
Χαζεύω το tracer σε reviews και φαίνεται περισσότερο touring με όρθια θέση. Ο ανεμοθώρακας φαίνεται λίγο μικρός για να παρέχει ουσιαστική προστασία σε μια όρθιας οδήγησης μοτοσυκλέτα.
Επίσης η τιμή του είναι πάνω κάτω στα επίπεδα του cbr 650 F, που φαινομενικά είναι πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα.
Τα nc750x και trk502 είναι πλέον καθαρά touring προτάσεις που δεν τις προτιμώ για την χρήση που θα κάνω.

Στο cbr 650 F στα θετικά βάζω το LED φώς πορείας, χωρίς όμως να τοχω δει ποτέ στην πράξη, μου φαίνεται νεα κ μοντέρνα τεχνολογία που υπόσχεται καλύτερο κ δυνατότερο φώς. (παθητική ενεργητική ασφάλεια)
Στα αρνητικά βάζω το οτι εν έτη 2018 η honda ακόμα επιμένει να μην βάζει ένδειξη ταχυτήτων. (έλεος, όλα τα υπόλοιπα μοντέλα έχουν του ανταγωνισμού έχουν.)

Παθητική στις μηχανές πρακτικά δεν υπάρχει εκτός από τον εξοπλισμό του αναβάτη.

rainmike
06/02/2018, 16:05
ντουκάτια, κτμια, μπενέλια κτλ αποκλείονται ... είπα κάτι αξιόπιστο, οπότε θα εμπιστευτώ τους Ιάπωνες! Αυτό να κάνεις απλά να θυμάσαι ότι όλα είναι θέμα συντήρησης, μάθαμε τώρα την καραμέλα τα ντουκατι δεν είναι αξιόπιστα. Είχες πότε ντουκατι και σε άφησε η ακούς τι σου λέει ο ένας και ο άλλος. Η μηχανή όσο την προσέχεις θα σε προσέχει, είτε έχεις Honda είτε Yamaha είτε KTM. Υπάρχουν ντουκάτια αεροψυκτα φερινγκατα με 100000 +χλμ κάι δουλεύουν άψογα.

DeusEx
06/02/2018, 16:19
Αυτό να κάνεις απλά να θυμάσαι ότι όλα είναι θέμα συντήρησης, μάθαμε τώρα την καραμέλα τα ντουκατι δεν είναι αξιόπιστα. Είχες πότε ντουκατι και σε άφησε η ακούς τι σου λέει ο ένας και ο άλλος. Η μηχανή όσο την προσέχεις θα σε προσέχει, είτε έχεις Honda είτε Yamaha είτε KTM. Υπάρχουν ντουκάτια αεροψυκτα φερινγκατα με 100000 +χλμ κάι δουλεύουν άψογα.

όχι, η αλήθεια είναι οτι δεν είχα ποτέ κανένα απο αυτά, ότι ακούω λέω. Υπάρχουν πάντως κ στατιστικές ανα εταιρεία κ προβλήματα. Όπως να το κάνει κανείς ένα κακό όνομα το έχουν βγάλει.

Έχω ένα honda xr 125 του 2003 στο χωριό με πάνω απο 100.000χλμ κ ακόμα το κυκλοφορεί ο πατέρας μου απροβλημάτιστα.
Έιχα κ ένα yamaha fz6 του 2007 με πάνω απο 80.000 χλμ που αν δεν το είχα στουκάρει το 2012 θα έβγαζε άλλα τόσα.
Οπότε εμπιστεύομαι τα δοκιμασμένα Γιαπωνέζικα.

devil's animal
06/02/2018, 17:00
Στην πόλη που μένω η απάντηση είναι ναι. 50 με 55 χλμ/ω το πολύ. Μετά πέφτει πρόστιμο κλιμακωτά, σου ρχεται σπίτι με φωτογραφειούλα απ την μουτσούνα σου κ την πινακίδα σου.
Το υπόλοιπο κομμάτι εθνική συνήθως 120 - 140 χλμ/ω και εκεί θέλω δύναμη, ροπή, προστασία απο αέρα κ abs.



εφ'οσον τα χλμ ειναι αυτα που λες, πηγαινε για το cb500x...
μια χαρα παει με 120-140...την δυναμη τι να την κανεις? αφου παραπανω δεν θα πας...

θα σου κανει και οικονομια καυσιμου...

ταμαμ λεμε...

392897

billy84
06/02/2018, 19:13
Κάπου εκεί το βρίσκω το ninja 650, με τα λεφτά ντούκου στο χέρι κ την ανάλογη έκπτωση. (το απλό, όχι το KRT edition.)
Χαζεύω το tracer σε reviews και φαίνεται περισσότερο touring με όρθια θέση. Ο ανεμοθώρακας φαίνεται λίγο μικρός για να παρέχει ουσιαστική προστασία σε μια όρθιας οδήγησης μοτοσυκλέτα.
Επίσης η τιμή του είναι πάνω κάτω στα επίπεδα του cbr 650 F, που φαινομενικά είναι πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα.
Τα nc750x και trk502 είναι πλέον καθαρά touring προτάσεις που δεν τις προτιμώ για την χρήση που θα κάνω.

Στο cbr 650 F στα θετικά βάζω το LED φώς πορείας, χωρίς όμως να τοχω δει ποτέ στην πράξη, μου φαίνεται νεα κ μοντέρνα τεχνολογία που υπόσχεται καλύτερο κ δυνατότερο φώς. (παθητική ασφάλεια)
Στα αρνητικά βάζω το οτι εν έτη 2018 η honda ακόμα επιμένει να μην βάζει ένδειξη ταχυτήτων. (έλεος, όλα τα υπόλοιπα μοντέλα έχουν του ανταγωνισμού έχουν.)

To cbr 650 F αλλα και το Ninja 650 είναι σκυφτα μηχανακια οπότε σχετικά άβολα για πόλη,αλλα με πιο σπορ καταβολες.Το Χοντα εχει και πιο βαρια αίσθηση οντας τετρακύλινδρο αλλα και μεγαλυτερες θερμοκρασίες.Για τη χρηση που λες μεταξυ των το kawasaki ειναι πιο ενδεδειγμένο αλλα και λιγότερο αξιόπιστο(το μοτερακι βγαζει διαφορα προβληματα με αποκορυφωμα το να καρφωσει βαλβιδες http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewforum.php?f=18&sid=b96bea1c91deb91391f795003685b86d )

Aπο εκει και πέρα το Tracer700,το versys και το NC750 που ειπαν κάποια παιδιά ειναι μακραν πιο ανετα για πόλη,κυρίως για πόλη βγηκαν.Ουδεμία σχέση έχουν με touring μηχανάκια,ίσως σε μπερδευει το σουλούπι τους όμως έχουν πλατυ τιμόνι,πολύ ελαφρια αίσθηση(ελαφρυτερη απο το cbr600f) λόγω καλύτερου μοχλού κυριως.Ταιριάζουν καλύτερα στη χρήση που θες να κάνεις.Σαφως όμως ειναι λιγότερο όμορφα συγκριτικα με τα 2 που κοιτας οπότε τα ζυγιζεις και βλέπεις.

Konstantinos
11/02/2018, 12:23
Όπως τα λέει ο billy84 είναι.
Για τη χρήση που κάνεις, οι πιο κατάλληλες μοτό είναι οι NC750X, CB500X, Versys 650, Tracer 700.
Ίσως δεν σου αρέσουν όσο οι καθαρόαιμες street (κι εγώ σ' αυτή την κατηγορία ανήκω) αλλά θα σε βολέψουν περισσότερο.
Όπως και να 'χει, τη CB650F θα την απέκλεια. Την έχω οδηγήσει και δεν με ενθουσίασε. Αρκετά σκυφτή θέση οδήγησης, όχι ιδιαίτερα ραφιναρισμένο μοτέρ, made in Thailand και πανάκριβη.
Προσωπικά, θα διάλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη NC750X.
Άνετη, πρακτική, με χώρο αποσκευών, καλές αναρτήσεις, κατανάλωση σκούτερ και όσο γκάζι χρειάζεσαι. Α και made in Japan.

doctoras
11/02/2018, 17:13
Το νεο νιντζα 650 συγκριτικά με τα er6f ειναι πιο κοντα σε ss σε θεση οδήγησης ομως εαν σε βολεύει go for it εμας μας περισσεύει ειναι και το πιο φθηνό.
Το μοτερ ειναι ιδιο με το versys 650 συνεπως φτωχό μιγμα που συνεβει σε αυτα τα μοτερ της σειρας ειναι ενα ποσοστο αστοχίας που μπορει να συμβει και σε αλλες μοτοσυκλέτες.

Απο την αλλη το cb650f ειναι γυμνο το φεριγκατο δεν εισάγεται. Και δεν υπάρχει πια I4 στην μεσαια κατηγορια.
Αρα πιο ολοκληρωμενα ειναι τα nc750x mt700 tracer το πρωτο για έμφαση στην οικονομια και πρακτικότητα το δευτερο για πιο σπορ ανησυχίες και σπορτουρινκ.

Αν και εισαι ανένδοτος υπαρχει ενα μοντελο που στην ζυγαριά λεφτα/μοτο παιρνεις πολυ μοτοσυκλετα. Ειναι το νεο Aprilia shiver 900. Ακτίνικες δαγκάνες, ρυθμιζομενες αναρτήσεις, usd,ride by wire, χαρτες, 900cc,γραμμικα γκαζια και 95hp το συνολο 8300

DeusEx
15/03/2018, 14:34
393994

DeusEx
15/03/2018, 14:37
393995

DeusEx
15/03/2018, 14:41
Τελικά η απόφαση επάρθη ...
Honda CBR 650 F 2018 μοντέλο. Το χέρι μπήκε λίγο πιο βαθιά στην τσέπη αλλά δεν το μετανιώνω! :pink:

BLiTzER
15/03/2018, 16:32
Είναι τσιμπημένο, όπως όλα τα Honda, αλλά πολύ όμορφο. Καλοτάξιδο!

Vice
15/03/2018, 16:34
πολύ καλή επιλογή! Είχα το CBR600F 2014 και μπορώ να πω οτι είναι μια πολύ all-aroung επιλογή. Πλέον Το 650F ειναι πιο γεμάτο στις μεσαίες αν και πιο αδύναμο συνολικά αν οδηγησεις και τα δυο θα το νιωσεις αμέσως. Νομιζω οτι η αλλαγή αυτή ήταν αυτό ακριβώς που έπρεπε να γίνει σε αυτήν την κατηγορία. Με χάλασε βέβαια που αναρτήσεις δεν ειναι USD και δεν εχουν τις ρυθμίσεις που ειχε το προηγουμενο αλλά μου αρεσε η τοποθέτηση της εξάτμισης κάτω απο την μηχανη.

Καλορίζικο και μην το δώσεις ΠΟΤΕ. (εγωτοψιλομετανιωσααλλαδενταλεμεαυτα....)

DeusEx
15/03/2018, 16:48
Λίγο μόνο πρόλαβα να το οδηγήσω, απο την αντιπροσωπεία μέχρι το σπίτι μου αλλά κατευθείαν αισθάνθηκα οτι έκανα την σωστή επιλογή.
Ο κινητήρας πολύ ομαλός με αρκετή δύναμη απο χαμηλά, στιβαρή κ σταθερή αίσθηση στην οδήγηση. Σε σχέση με το fz6 που είχα παλιά, αισθάνομαι οτι το κέντρο βάρους ειναι πολύ πιο χαμηλά.
Έχει led φώτα πορείας, κάτι που δεν είχα ξαναδεί, κ μπορώ να πω οτι έχω εντυπωσιαστεί με το φώς που βγάζει. Έχει ABS που θεωρώ πλέον απαραίτητο στις καινούργιες μηχανές.
Μου αρέσει πολύ η εξάτμιση εμφανισιακά, κάτω απ το μοτέρ... αλλα πραγματικά την έχουν φιμώσει .. δεν βγάζει δυνατό ήχο δυστυχώς, λογικά εξ αιτίας των προδιαγραφών.

Anritsu
15/03/2018, 16:51
Ωπα ρε . Καινούριο μοτοσακό στο μοτο.γρ . Σκόρδα λέμε . Θυμίζει εποχές πριν την κρίση που κάθε μέρα είχαμε αποκαλυπτήρια και ευχολόγια . Καλοτάξιδο και από μένα . Πάνω που θα έγραφα πως το 650 δεν κάνει για αυτά που ζητάς αλλά όπως φαίνεται κυριάρχησε το συναίσθημα της λογικής .

Α και βλέπω πήγες για ψώνια κατευθείαν στο στόμα του λύκου !!!!

DeusEx
15/03/2018, 17:38
Ευχαριστώ παίδες!
Ωραία η λογική κτλ. αλλά όταν σε χτυπήσει ο έρωτας στο κεφάλι, πάει περίπατο.

Sapadak
15/03/2018, 17:40
Ευχαριστώ παίδες!
Ωραία η λογική κτλ. αλλά όταν σε χτυπήσει ο έρωτας στο κεφάλι, πάει περίπατο.

Καλορίζικο και αγρατζούνιστο

(και στα δικά μας οι λευτερές)

Akalestos
16/03/2018, 11:51
Καλοριζικο καλοταξιδο παντα ορθιος!!

mike_4
16/03/2018, 12:01
Καλορίζικος!!! Περιμένουμε εντυπώσεις και περισσότερες φωτογραφίες!!! Κατά τη γνώμη μου από τα πιο όμορφα μηχανάκια αυτή τη στιγμή!!!


Υγ: Το πουλάνε οι επίσημοι έμποροι στην Ελλάδα ή τοαγορασες αλλιώς;

doctoras
16/03/2018, 15:11
δεν ήξερα οτι θα εισήγαγαν το φερινκατο, πολύ όμορφο του μπδελο ρε!!καλορίζικο καλοτάξιδο!
τα τελευταία 3 χρόνια η χονδα έχει κάνει άλματα στο αισθητικό κομμάτι!

sapila racing
16/03/2018, 15:32
Καλά χιλιόμετρα!! :beer:

ptc
17/03/2018, 09:59
δεν ήξερα οτι θα εισήγαγαν το φερινκατο, πολύ όμορφο του μπδελο ρε!!καλορίζικο καλοτάξιδο!
τα τελευταία 3 χρόνια η χονδα έχει κάνει άλματα στο αισθητικό κομμάτι!

Δε νομίζω πως έγινε Ελλάδα η αγορά. Νομίζω Γερμανία είναι ο φίλος. Έπρεπε να τη ψιλιαστείς από το ότι πήρε καινούρια μηχανή. :D

Καλοτάξιδο κι από μένα! :beer:

DeusEx
19/03/2018, 12:38
Δε νομίζω πως έγινε Ελλάδα η αγορά. Νομίζω Γερμανία είναι ο φίλος. Έπρεπε να τη ψιλιαστείς από το ότι πήρε καινούρια μηχανή. :D

Καλοτάξιδο κι από μένα! :beer:

:bawl:

Ισχύει, Γερμανία είμαι, απ το 2012 ... Δεν ήξερα οτι στην Ελλαδα δεν το φέρνουν το φερινγκατο .. Πως κ δεν το εισάγουν? Το γυμνο το εχουν νομιζω.
Η μηχανή κατα την γνώμη μου ειναι οτι πιο ομορφο στην κατηγορία της. Ισως αυτος ηταν κ ο κυριότερος παράγοντας που την πηρα.
Κατα τα αλλα, εχω κανει μονο περιπου 50 χλμ μια μικρη βολτα γιατι εχει ψοφόκρυο. Με 1 βαθμο κελσιου πηγα βολτα.

Μπορω να συγκρίνω με το fz6 naked που είχα παλια , και με το xt 660x που είχα προσφατα.

Ο κινητήρας είναι απίστευτα ομαλός, δεν αισθάνθηκα κάπου τρύπες (οπως το φειζερ), κομπιάσματα, surging (οπως το χτ) κτλ.
Παρότι έχει 7 άλογα λιγότερα απο το φειζερ, μου φαίνεται πιο δυνατό στα χαμηλα κ μεσαία .. Ψηλά δεν το ζόρισα γιατι ειναι στο στρώσιμο ακομα αλλα λογικά θα είναι πιο αδύναμο.
Ειναι παρα πολύ σταθερό, ισως λόγο χαμηλού κεντρου βάρους? Ο αέρας στην εθνική δεν φάνηκε να το κουνάει κ πολύ, ούτε στις στροφές έδειχνε αστάθεια.
Τα led φωτα πορείας δεν τα δοκίμασα νυχτα, αλλα είναι πολύ όμορφα. ενα ισχυρό λευκό , ελαφρως μπλεδίζον χρώμα.
Δεν έχει κραδασμούς! Το χτ ως μονοκύλινδρο δεν παλευοταν, αλλα κ το φειζερ ειχε αρκετους κραδασμους που μουδιαζαν τα χερια.
Ειναι πιο σκυφτό, εχει clip-on αντι για κλασσικό τιμόνι ..

Η μαμά αεροτομή ειναι πολύ χαμηλή, πρέπει να σκύψεις πολύ για να μην σε χτυπάει στο κρανος ο αερας (1,79 υψος ειμαι) .. νομιζω μια αφτερμαρκετ αργοτερα θα ειναι καλη επενδυση
Η εξάτμιση ειναι πολύ φιμωμένη .. νομίζω έχει ενα στικερ καπου που λεει 80κατι db, σε 3 ταχύτητα κ καποιες συγκεκριμένες στροφές .. προς το παρον παντως δεν λεω να την αλλαξω.
Τα φλασάκια ειναι τα κλασσικά που προεξέχουν ασχημα δεξια κ αριστερα
Δεν εχει ενδειξη σχέσης κιβωτίου ταχύτητας (αρα εθνικη προσπάθησα μερικες φορες να βάλω απο 6η την 7η)
Τα καφε-μπρονζε καπακια του κινητήρα δεν μ αρεσουν προσωπικα .. θα ηθελα μαυρα καλυτερα
Η βάση πινακίδας είναι αίσχος .. τεράστια κ προεξέχει πολύ
Τα φρένα του προς το παρόν μου φαίνονται κάπως αδύναμα, θέλει αρκετη πιεση στην μανέτα για αισθανθείς φρένο .. ισως ειναι αρχη ακομα κ πρέπει να κάτσουν λιγο με τον καιρό

Anritsu
19/03/2018, 17:29
Το συγκεκριμένο μια περίοδο το κοίταζα και εγώ. Το είχανε κάτι Βύνιοι κλπ αλλά μόνο με παραγγελία . Γουρούνι στο σακί ένα πράγμα . Μιλάω για πριν δύο χρόνια . Τα περισσότερα youtube reviews της εποχής το ψιλοκράζανε για την απόδοση , για το μπροστινό και για την ποιότητα κατασκευής (Ινδία) . Εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου και τα όργανα . Τελείως ατσούμπαλα . Ολα αυτά βεβαια απο βίντεο και φωτό . Απο κοντα έιναι άλλη η φάση . Και πάλι καλοτάξιδη . Άνοιξε και κάνα θέμα σχετικά αν και σε βλέπω απελπιστικά μόνο ....

DeusEx
20/03/2018, 09:41
Το συγκεκριμένο μια περίοδο το κοίταζα και εγώ. Το είχανε κάτι Βύνιοι κλπ αλλά μόνο με παραγγελία . Γουρούνι στο σακί ένα πράγμα . Μιλάω για πριν δύο χρόνια . Τα περισσότερα youtube reviews της εποχής το ψιλοκράζανε για την απόδοση , για το μπροστινό και για την ποιότητα κατασκευής (Ινδία) . Εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου και τα όργανα . Τελείως ατσούμπαλα . Ολα αυτά βεβαια απο βίντεο και φωτό . Απο κοντα έιναι άλλη η φάση . Και πάλι καλοτάξιδη . Άνοιξε και κάνα θέμα σχετικά αν και σε βλέπω απελπιστικά μόνο ....

Το καλό με την honda ειναι οτι το κράξιμο των προηγούμενων μοντέλων το βελτιώνει στα επόμενα.
Το μπροστινό πχ. το αλλάξανε με showa dual bend valve, μου φαίνεται αρκετά στιβαρό κ σταθερό. Τον ανεπαρκή φωτισμό τον αλλάξανε με led. Για τους κραδασμους στα clip-on, βάλανε καινούργια με χοντρό λάστιχο εσωτερικά. Τα όργανα ειναι κομπλε, αν κ δεν εχουν ένδειξη θερμοκρασίας και gear indicator. Κατασκευη ειναι ταιλανδη με οτι ισως σημαίνει αυτο. Τα άλογα δυστυχώς πάνε περίπατο λόγω Euro4 προδιαγραφών. (Αλλα καιει λιγοτερη βενζινη κ ειναι πιο γεματο στα χαμηλομεσαια)

billy84
22/03/2018, 11:50
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε!

Αυτό που μου κάνει πολύ θετική εντύπωση είναι το ότι είναι πολύ πιο όμορφο από το προηγούμενο! Μου αρέσουν πολύ οι ζάντες του!

Το πήρες και πολύ ωραίο χρώμα!

Θα το ευχαριστηθείς!

pektis
22/03/2018, 13:53
Καλοταξιδο!!Καλα χιλιομετρα!
Πολυ ωραιο...& ομορφο χρωμα!