PDA

View Full Version : 30ΧΡΟΝΕΣ



Turistas
27/11/2005, 16:19
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ :wave2: :wave2:

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΓΙΑ 30ΧΡΟΝΕΣ BMW ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ CLUBAKΙ Η ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ
ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΙΑ.....

sapila racing
28/11/2005, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Turistas
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ :wave2: :wave2:

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΓΙΑ 30ΧΡΟΝΕΣ BMW ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ CLUBAKΙ Η ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ
ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΙΑ.....

Ελα στη Λέσχη Φίλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας. Πλατεία Ασωμάτων - Ψυρρή
Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη μετά τις 9.

:wave2:

BMW R75
03/12/2005, 17:48
Ξέρει κανένας κάποιο καλό συνεργείο για παλιές BMW στη Θεσσαλονίκη που να μην "παίρνει" κεφάλια; (Εννοείται ότι εξαιρείται ο Ξανθόπουλος που "γδέρνει" τον κόσμο) Πρόσφατα πέρασα και απο τον Δαμιανό μετά τα δικαστήρια, ο οποίος μου είπε ότι δεν πιάνει παλιές γιατί είναι μπελάς, τις ρυθμίζει και μέχρι τη γωνία ξερυθμίζεται μόνη της.
Επίσης υπάρχει κάποιο γραφείο στη Θεσσαλονίκη για να πιστοποιηθεί μία παλιά μοτοσικλέτα ως αντίκα ή θα πρέπει να την κατεβάσουμε στη Αθήνα;

Turistas
04/12/2005, 19:36
synergeio....??? giati ??? DIY kai na exeis kai ti xara tis dimiourgias :wave2:

BMW R75
05/12/2005, 00:18
Καλή η χαρά της δημιουργίας, αλλά δεν έχω καθόλου τεχνικές γνώσεις, να ανοίξω τον κινητήρα και να κάθομαι να τον κοιτάζω, ή να κάνω πειράματα και να καταστέψω τη μηχανή; Μου αρέσει να κάνω δουλειές στη μηχανή αλλά για τον κινητήρα πρέπει να με καθοδηγήσει κάποιος που γνωρίζει;
Μήπως κατά τύχη γνωρίζεις οι εξατμίσεις (τα πίσω κομμάτια, όχι οι λαιμοί) της R75 είναι ίδιες με τις εξατμίσεις της R80;;

Turistas
05/12/2005, 00:59
Η R75/7 EXEI ΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟ R80 KAI TO R100 ME ΛΑΙΜΟΥΣ ΣΤΑ 38mm

ΔΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΠΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ
ΕΧΕΙΣ ΚΟΙΝΑ ΑΝΤΑΛ/ΚΑ
http://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/fiche.asp

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ Η SITO

sapila racing
05/12/2005, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Turistas
Η R75/7 EXEI ΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟ R80 KAI TO R100 ME ΛΑΙΜΟΥΣ ΣΤΑ 38mm

ΔΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΠΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ
ΕΧΕΙΣ ΚΟΙΝΑ ΑΝΤΑΛ/ΚΑ
http://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/fiche.asp

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ Η SITO

Καλά τα λέει ο Turistas.

Οι SITO δεν θα κρατήσουν όσο οι καινούριες original αλλά θα κρατήσουν περισσότερο από μεταχειρισμένες και δεν κάνουν ότε τ μισά.

Για συνεργείο Θεσ/νίκη δεν ξέρω, αλλά για βασικά πράγματα είναι πολύ απλή μηχανή. Εχεις service manual ??
Αν δεν έχεις ίσως βολευόσουν με φωτοτυπία του R75/6, μικρές οι διαφορές. Είσαι και Θεσ/νίκη ........αν κατέβεις ενημέρωσε με να το κανονίσουμε.

BMW R75
05/12/2005, 18:34
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, για το maual (όταν κατέβω Αθήνα) και για την διεύθυνση με τα ανταλλακτικά. Πήρατε ποτέ ανταλλακτικά απο αυτό το site. Είναι αξιόπιστο; Είναι συνεπείς;;
Αγόρασα λαιμούς original 300 ευρώ, (μου τις έφερε ένας που φέρνει μηχανές απο γερμανία). Μου είπε ότι έχει ένα ζευγάρι "τελικά" απο R80 ολλανδικές ή ιταλικές γύρω στα 150 με 200 ευρώ. Γι΄ αυτό ρώτησα αν μου ταιριάζουν να τις πάρω.
Στις γιορτές θα την κλείσω μέσα γτη μηχανή ια βάψιμο (από κόκκινη θα γίνει μαύρη), αλλαγή εξατμίσεων και γυαλίσματα.
Θα τον σoυλουπώσω λίγο τον γέρο "Βρασίδα" (BMW R75/5) να γίνει λίγο όμορφος. Θα βάλω FOTO μετά το liftiing να μου πείτε εντυπώσεις.
Ο Τuristas τι εργαλείο έχει;

Turistas
05/12/2005, 21:53
ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ONLINE SHOP ΓΙΑ BMW
http://www.motobins.co.uk/displayprod.php?function=subs&subs=991&title=2V+TWINS&bike=991

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΟΜΠΛΕ ΣΕΛΑ , ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ, ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΦΩΤΩΝ ΚΛΠ ΣΩΣΤΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΩΣΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ACS ΣΕ 7 ΜΕΡΕΣ(ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΗΣΑΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΛΟΓΩ ΠΑΣΧΑ....ΕΚΕΙ)

ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΤΑΛ/ΚΩΝ

SITO ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 230 ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟΝ ΞΥΚΗ
http://www.xikis.gr

SERVICE MANUAL ΑΠΟ ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ
http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=342825&prid=31250

ΕΧΩ ΕΝΑ R100CS '81

Turistas
05/12/2005, 21:57
ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΛΑΙΜΟΥΣ ΝΑ ΨΥΛΟΦΡΙΞΕΙΣ
http://www.siebenrock.com/index1.php?sprache=en


ΑΑΑ....ΝΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟ


30102

sapila racing
06/12/2005, 09:50
Ωραία μηχανή turista!!
Περνα απ την λέσχη καμια φορά να τα πούμε. Στείλε μυνημα πρώτα να το ξέρω να έρθω κι εγώ.

BMW R75
07/12/2005, 01:01
Η μηχανή φαίνεται να είναι σε super κατάσταση. Μπράβο turista!!!! ΄Πολύ ωραία moto. Είναι για έκθεση!!!
Ευχαριστώ πολύ για τις διευθύνσεις. Με κατατόπισες πλήρως.
Οι εξατμίσεις που δίνει ο "δικός μου" είναι ιταλικές (καινούριες) και τις πουλάει 160 ευρώ (είναι καλή τιμή). Πήγα όμως με τους δικούς μου λαιμούς και δεν ταιριάζουν. Οι δικές μου είναι 38 και αυτές είναι 40. Θα φύγει Γερμανία αυτή την εβδομάδα και του είπα να μου φέρει (τελικά) αν βρεί.
Αυτός πηγαίνει Γερμανία και φέρνει μεταχειρισμένες BMW σε τέλεια κατάσταση, σαν καινούριες και τις πουλάει σε καλές τιμές. Έχει μια Κ75RT 1993 μοντέλο, την οποία δίνει 4500 ευρώ (με παζάρι πιστέυω ότι θα τη δώσει και 4000) αλλά φαίνεται σαν καινούρια, όλα επάνω της γυαλίζουν . (Δεν τις κυκλοφορούν στη Γερμανία;)

Turistas
07/12/2005, 01:17
Οτι πληροφορια θελεις γραψε ......
Ο δικος σου εχει μηπως κανενα R80 ή R100 GS ?????:confused:


Θελω κι εγω τωρα στις γιορτες να την βαψω μαυρη με το ασημι
ξεβαμενο στο ρεζεβουαρ (σε στυλ R90S Daytona) να φτιαξω και κατι ψιλομπουφλες στο ρεζεβουαρ....ειναι απο την αλλη πλευρα !!!

:)

BMW R75
07/12/2005, 18:14
Πήγα σήμερα και πήρα τις εξατμίσεις. Είναι SITO καινούριες. Η μία όμως είχε κάτι σημαδάκια, (σε κάποια σημεία δεν έκατσε καλά το νίκελ). Γι΄αυτό τελικά μου τις έδωσε 150 ευρώ. Μου έδειξε έναν τιμοκατάλογο όπου είχαν 249 ευρώ. Τις αγόρασα με βαριά καρδιά λόγω των σημαδιών.
Την τελευταία φορά που πήγα είχε μια R80RT, 1992-93 μοντέλο, με τις δικές της πλαϊνές μπαγκαζιέρες, τέλεια, ήταν σαν καινούρια σαν να βγήκε απο βιτρίνα, το fairing ήταν αγραντζούνιστο, την πουλούσε 4.000-4.500 δεν θυμάμαι ακριβώς. Σήμερα όμως δεν την είδα. Μια τέτοια είχε φέρει και το καλοκαίρι πάλι σε υπεράριστη κατάσταση. Λέγεται Σωτήρης Μπέλιος, είναι μεγάλος σε ηλικία, τηλ. 2310530223. Έχει μια αποθήκη μετά την εκκλησία των Αγίων Πάντων (Μοναστηρίου). Δεν είναι κανονικό μαγαζί. Φέρνει μηχανές και κάποια ανταλλακτικά και τα πουλάει μόνος του. Πάντως έχει τη φήμη ότι φέρνει καλές μηχανές. Οι περισσότεροι που έχουν μηχανές ΒMW στη Θεσσαλονίκη τις έχουν πάρει απο αυτόν. R80 ή 100 GS, δεν έχει. Πρόσφατα σε αγγελία πουλούσε κάποιος ένα R80GS 900 ευρώ, γιατί είχε πρόβλημα στο ντιστριμπιτέρ. Τον είχα πάρει τηλέφωνο αλλά δεν πήγα να δω τη μηχανή γιατί σκέφτηκα να μην αγοράσω μία μηχανή που δεν λειτουργεί.
Ωραίο χρώμα σκέφτεσαι να βάψεις το R100. Εμένα μου αρέσει πάντως και έτσι όπως είναι.

BMW R75
08/12/2005, 00:27
Tutista μήπως μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες για την παραγγελία των ανταλλακτικών. Πέρα απο την τιμή που γράφει ο κατάλογος ποιές είναι οι άλλες επιβαρύνσεις;; (τα μεταφορικά;;) Ας πούμε για τη σέλα πόσα πλήρωσες;; Τα χρεώνουν όλα στην πιστωτική. Sorry για τις ερωτήσεις αλλά δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι μέσω ιντερνετ γι΄ αυτό ρωτάω. Το site έχει τα πάντα και σκέφτομαι να παραγγείλω κάποια πράγματα για την R75/5.

Turistas
08/12/2005, 20:23
Μου εστειλαν μια κουτα 1 μετρο ,μεταφορικα περιπου 35euro, φπα εχουν 17,5%, ολα στην πιστωτικη (παρε προπληρωμενη VISA, βαλε και κατι παραπανω για σιγουρα...),συμπληρωνεις τα στοιχεια σου και το email σου και σε ενημερωνουν......

Κανε αν θες μια μικρη παραγγελια δοκιμαστικα, ετσι αν κατι παει στραβα θα κλαις λιγοτερο...:p

Εγω συνολικα ειχα πληρωσει 556euro και εδω θα πληρωνα περιπου 710... καλα δεν ειναι ;;;;

BMW R75
11/12/2005, 23:07
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ήσουν κατατοπιστικότατος. Σκέφτομαι να παραγγείλω κάποια ανταλλακτικά. Σϊγουρα θα είναι πιο φθηνά μέσω ίντερνετ παρά αν τα πάρω απο Θεσσαλονίκη. Εδώ δεν έχουμε πολλές επιλογές ή ο Ξανθόπουλος (δεν έχω ακούσει καλά λόγια απο κανέναν, όλοι τον λένε "κλέφτη", είχα αγοράσει καινούρια σέλα το1999 για την R75, 75.000 δρχ μου είπε ότι είναι original αλλά δεν είδα πουθενά σφραγίδα, σήμα BMW) ή η αντιπροσωπεία.

lord_dimos76
02/01/2006, 17:20
ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ(ΖΗΛΕΥΩ...)ΕΝΑ SITE ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ!ΕΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ,MANUALS,ΚΛΠ.ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΠΙΣΤΕΥΩ:a013:

ΠΑΤΗΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΔΩ!!! (http://www.beemergarage.com/manuals.html)

BMW R75
16/01/2006, 22:11
Μπράβο ωραίο site, ωραίες φωτογραφίες. Πάντως μπορείς και εσύ να αγοράσεις ένα classic. Ευκαιρίες υπάρχουν πάντα.

Kortenaer
17/01/2006, 10:19
ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΩΡΟ.....
ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ:winka:


33837

sapila racing
17/01/2006, 11:41
Αντε με το καλό Μάνο να βρεθεί ένα καλό στη σωστή τιμή να το πάρεις!

Kortenaer
18/01/2006, 08:17
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΑΡΗ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ..
ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΥΣ ΚΛΑΣΣΙΚΟΥΣ, ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ΚΑΤΕΒΑ......
(Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ)



Υ.Γ. ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?:a47:

lord_dimos76
18/01/2006, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kortenaer

Υ.Γ. ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?:a47: [/B]


ΝΑ'ΤΕΣ!!!


34069

Boxer
19/01/2006, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kortenaer
ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΩΡΟ.....
ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ:winka:

Εχει ο Αποστολοπουλος οσα θες

2105231759

:wave2:

sapila racing
19/01/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Εχει ο Αποστολοπουλος οσα θες

2105231759

:wave2:

Ναι και σε τιμές προσιτές.....:nono: :nono: αν έχεις κερδίσει το joker......

Αστο καλύτερα με τον Αποστολόπουλο.....

Kortenaer
19/01/2006, 10:12
LORD ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ, ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΟΤΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΝΟΙΓΕΙ.......Ο ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΕΦΤΑΣΑΝ!!!


34093

whiteran
20/01/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kortenaer
LORD ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ, ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΟΤΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΝΟΙΓΕΙ.......Ο ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΕΦΤΑΣΑΝ!!!



Κλαψ κλαψ:bigcry: :bigcry: … δυστυχώς αργούν … έκανε 2 μέρες ψιλοκαλές … και σήμερα πάλι βροχή … γμτ!!! :eek: :eek:

Που είναι ο ήλιος ΟΕΟ ?:sun:

BMW R75
25/01/2006, 00:08
Έχεις δίκιο SAPILA RACING. Τελευταία έχουν τρελαθεί όλοι με τις τιμές. Είχα βρει μια αγγελία με ένα R50 του 1954 με καλάθι. Παίρνω τηλέφωνο του είπα ότι δεν με ενδιαφέρει το καλάθι, μου είπε ότι η μηχανή ήταν αναπαλαιωμένο και την πουλούσε 8.000 ευρώ και τα ήθελε και μετρητά. Είναι δυνατόν::::
Μάλλον του έλειπαν τόσα χρήματα.
Εγώ πιστέυω ότι μια καλή τιμή θα ήταν 2.000 με 3.000 και απο κει και πέρα ο καθένας ρίχνει όσα λεφτά θέλει ανάλογα με το που θέλει να φτάσει τη μηχανή.
Ο Αποστολόπουλος τι τιμή τα πουλάει;
Ο αντίστοιχος στην Θεσσαλονίκη ο Ξανθόπουλος που είναι πανάκριβος έχει μια R50 αναπαλαιωμένη, σε κατάσταση βιτρίνας και την πουλάει 7.500 ευρώ!!!

arisp
02/02/2006, 20:25
Καλησπέρα,

έκανα ανακατασκευή βάζοντας κινητήρα 800cc σε ένα R65/1980. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα όποιον φίλο τυχαίνει να γνωρίζει:

1. Κατ' αρχήν τι γνώμη έχει για αυτή την αλλαγή λαμβάνοντας υπόψη ότι η μοτό ήταν σε ακινησία 5 χρόνια και ότι ο κινητήρας των 650 ήταν μάλλον αδύναμος

2. Ο κύριος που ανέλαβε την εργασία πήρε για όλα γύρω στα 3000Ε (μέσα σε αυτά είναι εργατικά, κινητήραςμ βάψιμο, εξατμίσεις και κάποια μικροπεριφερειακά). Το πρόβλημα είναι ότι οι εξατμίσεις που έβαλε σκούριασαν μέσα σε έξι μήνες. Μπορεί κανείς να εξηγήσει το φαινόμενο έστω και αν δεν ήταν ανοξείδωτες???
Οι παλιές εξωτερικά δεν είχαν πάθει τίποτα...μετα από 25 χρόνια

3. Πόσο θα μπορούσε να πουληθεί η μηχανή αυτή λαμβάνοντας υπόψη ότι αλλάχτηκαν επίσης αμορτισέρ και λάστιχα


ευχαριστώ

Boxer
03/02/2006, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ναι και σε τιμές προσιτές.....:nono: :nono: αν έχεις κερδίσει το joker......

Αστο καλύτερα με τον Αποστολόπουλο.....

Κοιτα ο Αποστολοπουλος πιανει κωλους ασχημα.
Αλλα μηπως δεν πιανουν ολοι οσοι ασχολουνται με το σπορ αυτο;
Μηπως ο Σαρογλου δεν πιανει. Πιανει

Και ο Καφουνης πουλαγε παλια (δεν ξερω τωρα) το 1996 R51 1.400.000 δρχ.

Υ.Γ. Σταθη βαλε ενα smilie που να του πιανουνε τον κωλο.:wave2:

Turistas
10/02/2006, 23:22
Να βαλω και καποια χρησιμα link για οποιον θελει να βρει πληροφοριες για γρυουλες bmw

http://home.jps.net/~snowbum/techindex.htm

http://www.beemergarage.com/

http://www.buchanan1.net/motorcycles.shtml

http://www.bmbikes.co.uk/information.htm


36763