PDA

View Full Version : Πρωτο μηχανακι



FrapoLoco
21/02/2018, 00:21
Καλησπερα, ειμαι νεος στη σελιδα, 18 χρονων. Εχω υψος 1.95 κι ενδιαφερομαι να παρω, οταν ξεμπερδεψω με τις πανελλήνιες, το πρωτο μου μηχανακι στα 125cc. Λογω υψους αποκλειονται, απ ο,τι μου χουν πει, αρκετες μηχανές. Μηπως εχει καποιος καμια καλη προταση;

SteliosDa1
21/02/2018, 00:44
Αναλογως τι ψαχνεις εστω στο περιπου

ptc
21/02/2018, 00:51
Με το ύψος σου θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι που δε θα νιώθεις στριμωγμένος επάνω του, ειδικά στα 125cc. Πιστεύω θα βολευτείς καλύτερα σε μηχανάκια τύπου "enduro", όπως Honda XR125, Yamaha XT125. Ρίξε μια ματιά και στα Derbi Terra & Senda. Είναι εντυπωσιακά μεγάλα για τα κυβικά τους και θα σε βολέψουν σίγουρα από εργονομία. Το senda το έχει ένας φίλος και είναι γενικά ευχαριστημένος, δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Άλλη λύση και το Honda Varadero 125.

Ρίξε μια ματιά σε αυτά και δες αν σου αρέσει κάτι...

FrapoLoco
21/02/2018, 01:08
Με το ύψος σου θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι που δε θα νιώθεις στριμωγμένος επάνω του, ειδικά στα 125cc. Πιστεύω θα βολευτείς καλύτερα σε μηχανάκια τύπου "enduro", όπως Honda XR125, Yamaha XT125. Ρίξε μια ματιά και στα Derbi Terra & Senda. Είναι εντυπωσιακά μεγάλα για τα κυβικά τους και θα σε βολέψουν σίγουρα από εργονομία. Το senda το έχει ένας φίλος και είναι γενικά ευχαριστημένος, δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Άλλη λύση και το Honda Varadero 125.

Ρίξε μια ματιά σε αυτά και δες αν σου αρέσει κάτι...



Γενικα δεν ειμαι και πολυ τυπος που θα λάτρευε τις enduro μηχανες, γιατι τη θελω ειτε για μεσα στην πολη, ειτε για επαρχία, όπου περάσω... απο κει και περα το XT 125 και το Terra μου φανηκαν αρκετά προσιτά, και ως τιμη και ως ομορφια. Παρ ολα αυτα μου χουν μιλησει για το MT της Yamaha το 125 με πολυ καλα λογια, και μου το χαρακτηρισαν ως "το ψηλοτερο 125αρι που θα βρεις".... που τασσεστε ως προς αυτο; Γνωρίζετε κατι καποιος; Θα μου αρεσε μια τετοια μηχανη, που φερνει λιγο και σε μεγαλύτερου κυβισμού...

FrapoLoco
21/02/2018, 01:12
Αναλογως τι ψαχνεις εστω στο περιπου

Γενικα ψαχμω κάτι πιο σπορ απο enduro, να μαρτυρα λιγο τη χρήση της πολης. Σε καμια περίπτωση ομως δεν βαζω την ομορφια πανω απ την ασφαλεια, οποτε χρειαζομαι χώρο.

MAIK72
21/02/2018, 01:22
KTm 125 :evil:

MAIK72
21/02/2018, 01:29
sx !!

basilis_k6
21/02/2018, 01:29
Γενικα ψαχμω κάτι πιο σπορ απο enduro, να μαρτυρα λιγο τη χρήση της πολης. Σε καμια περίπτωση ομως δεν βαζω την ομορφια πανω απ την ασφαλεια, οποτε χρειαζομαι χώρο.

το εντουρο (βασικα ον-οφ ειναι απλα τα έχουμε κάνει μανταρα με τις κατηγορίες) ειναι το απόλυτο όχημα πόλης. ποσα κιλα εισαι?

SteliosDa1
21/02/2018, 02:18
Κοιταξε μια πολυ καλη περίπτωση ειναι το ktm exe δυνατο μηχανακι στα κυβικα του μπορεις να κανεις παιχνιδι αλλα αν η χρηση που θα κανεις ειναι πηγαινε ελα σχολη και κανα καφε καμια βόλτα σκεψου και τα σκουτερ

MAIK72
21/02/2018, 02:30
το ktm που έιναι 96 cm ψηλό δεν κάνει για πόλη ,αλλά είναι Ψηλό , Ομορφο και δίχρονο. Το xt με το mt εχουν το ίδιο ύψος 86cm. Εγώ κατάλαβα ότι κοιτάμε μόνο Ψηλό Ξανθό με ακριβά γούστα.Ας πάρει το xt να του αλλάξει τα φώτα για πρώτο μηχανάκι

ΤάκηςΜπ
21/02/2018, 03:27
Υπάρχουν πολλές επιλογές.Ανάλογα το budget επιλέγεις αναλόγως.Το xt το θεωρώ πολύ μικρό και ακατάλληλο για σένα.Εγώ αναλόγως το budget θα κοιτούσα xr,dr sm,wr.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/02/2018, 06:25
Το ξερω οτι δεν κανει για πολη αλλα δες και το βιντεακι...

https://www.car.gr/10389388-daelim-daystar-vl-125i

να και μια μεταχειρα...

https://www.car.gr/5383488-daelim-daystar-125

Υ.Γ.Κραξτε ελευθερα.:lol:

FrapoLoco
21/02/2018, 07:52
Ειμαι γυρω στα 79-80 κιλα

ggs
21/02/2018, 07:56
Είσαι ψηλός... πρόβλημα στις μηχανές αυτό...
Όπως σου είπαν, μάλλον τα ψηλά ονοφ θα σε βολεψουν καλύτερα.
Πριν πάρεις, κάτσε σε όσα μοντέλα σου αρέσουν να δεις πόσο άνετη είναι η γωνιά των ποδιών σου.

Δες και ένα όμορφο και οικονομικό από την Daytona
Daytona Rock 125
393314

Καλή αρχή!!

FrapoLoco
21/02/2018, 07:56
Κοιταξε μια πολυ καλη περίπτωση ειναι το ktm exe δυνατο μηχανακι στα κυβικα του μπορεις να κανεις παιχνιδι αλλα αν η χρηση που θα κανεις ειναι πηγαινε ελα σχολη και κανα καφε καμια βόλτα σκεψου και τα σκουτερ

Δε με ελκυουν τα σκουτερ και πολυ, αλλα με απογοητευετε τωρα που λετε ολοι οτι τιποτα δεν κανει

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/02/2018, 08:01
Δε με ελκυουν τα σκουτερ και πολυ, αλλα με απογοητευετε τωρα που λετε ολοι οτι τιποτα δεν κανει

Μη μασας.Αυτο που σου ειπε ο ggs ειναι η πιο ολοκληρομενη απαντηση.Κοιταξε να κατσης σε οσα περισοτερα 125 μπορεις και ας μη τα οδηγησεις.Αρκει να δης που "κουμπωνεις" καλυτερα.Δες απο φιλους και απο μαγαζια.

FrapoLoco
21/02/2018, 08:02
Είσαι ψηλός... πρόβλημα στις μηχανές αυτό...
Όπως σου είπαν, μάλλον τα ψηλά ονοφ θα σε βολεψουν καλύτερα.
Πριν πάρεις, κάτσε σε όσα μοντέλα σου αρέσουν να δεις πόσο άνετη είναι η γωνιά των ποδιών σου.

Δες και ένα όμορφο και οικονομικό από την Daytona
Daytona Rock 125
393314

Καλή αρχή!!

Απαπα ερωτας ειν αυτο..

FrapoLoco
21/02/2018, 08:05
Μη μασας.Αυτο που σου ειπε ο ggs ειναι η πιο ολοκληρομενη απαντηση.Κοιταξε να κατσης σε οσα περισοτερα 125 μπορεις και ας μη τα οδηγησεις.Αρκει να δης που "κουμπωνεις" καλυτερα.Δες απο φιλους και απο μαγαζια.

Ναι προφανως και πρωτα θα το δοκιμασω πριν το παρω, απλα θελω να δω λιγο που κυμαινομαι... να χω ρε παιδι μου 4-5 μοντελα στο μυαλο μου

FrapoLoco
21/02/2018, 08:07
Υπάρχουν πολλές επιλογές.Ανάλογα το budget επιλέγεις αναλόγως.Το xt το θεωρώ πολύ μικρό και ακατάλληλο για σένα.Εγώ αναλόγως το budget θα κοιτούσα xr,dr sm,wr.

Να προσθέσω καπου εδω οτι επειδή σκοπος είναι να το παρω μονος μου με λεφτα απο δουλειές "του ποδαριου", στοχευω μεχρι 2-2,5 χιλιαρικα... γιατι ειναι και το διπλωμα.

basilis_k6
21/02/2018, 13:15
τα κιλά σου ειναι οκ για 125 ευτυχώς. Θα σου έλεγα να μήν δώσεις ουτε τοσα γιατι θα το δώσεις αμέσως μόλις βγάλεις το επόμενο δίπλωμα.

Akalestos
21/02/2018, 14:01
Κανε υπομονη μεχρι αρχες Απριλη που θα γινει η εκθεση μοτο,να πας να δοκιμασεις πολλες μοτο,να κατσεις επανω,να τις ζυγισεις,να τις δεις οπτικα απο κοντα κι αποφασιζεις... γνωμη μου! Εκτος αν "καιγεσαι"

strokt up
21/02/2018, 14:15
Με το ύψος σου θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι που δε θα νιώθεις στριμωγμένος επάνω του, ειδικά στα 125cc. Πιστεύω θα βολευτείς καλύτερα σε μηχανάκια τύπου "enduro", όπως Honda XR125, Yamaha XT125. Ρίξε μια ματιά και στα Derbi Terra & Senda. Είναι εντυπωσιακά μεγάλα για τα κυβικά τους και θα σε βολέψουν σίγουρα από εργονομία. Το senda το έχει ένας φίλος και είναι γενικά ευχαριστημένος, δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Άλλη λύση και το Honda Varadero 125.

Ρίξε μια ματιά σε αυτά και δες αν σου αρέσει κάτι...
Καλές οι άλλες επιλογές αλλά το varadero οχι. Είναι καλό για επαρχιακές διαδρομές (αν κρατάς ψηλά τις στροφές σταθερά) αλλά μέσα στην πόλη είναι άθλιο.

Vice
21/02/2018, 14:38
Μιας και πιάσαμε και τα Daytona, ριξε μια ματιά και στο Remix 125. Το ειχα δει από κοντά και μου φάνηκε πολυ καλό για τα λεφτά του

ΤάκηςΜπ
21/02/2018, 14:39
Έχε υπόψιν σου ότι και να κάτσεις πάνω σε ένα μηχανάκι και να κουμπώσεις αυτό δεν πάει να πει ότι θα σε βολέψει κιόλας.Πχ εγώ(1.85) στο cbfάκι μου κουμπώνω άψογα και με βολεύει απίστευτα,αλλά μετά το μισάωρο τα γόνατα πονάνε λίγο απ'την κλίση των ποδιών.

ptc
21/02/2018, 16:15
τα κιλά σου ειναι οκ για 125 ευτυχώς. Θα σου έλεγα να μήν δώσεις ουτε τοσα γιατι θα το δώσεις αμέσως μόλις βγάλεις το επόμενο δίπλωμα.

Πολυ σωστη κουβεντα. Τι του λετε του ανθρωπου για καινουριο 125 ρε παιδια; Γιατι να πεταξει τα ωραια του λεφτακια; Αφου σε 2 χρονια θα το πουλαει. Να πω ηταν καμια κοπελιτσα εναμιση μετρο, να υποθεταμε οτι υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα να μεινει στο 125.

Δεν υπαρχει για μενα λογος να ξεφυγεις πολυ απο το χιλιαρικο. Βαρια εναμιση. Μηχανακια που θα τα πουλησεις σχεδον οσο τα πηρες δηλαδη. Γι'αυτο ανεφερα και τα derbi ως λυση.

FrapoLoco
21/02/2018, 19:26
τα κιλά σου ειναι οκ για 125 ευτυχώς. Θα σου έλεγα να μήν δώσεις ουτε τοσα γιατι θα το δώσεις αμέσως μόλις βγάλεις το επόμενο δίπλωμα.

Ναι αλλα ποσα καλα budget μηχανακια που θα βρω, το πιθανότερο μεταχειρισμένα, δε θα ειναι σπασμενα; Η με θέματα που απο χιλιαρικο, για τις ζημιες θα δωσω τα διπλασια σε συνεργεία;

FrapoLoco
21/02/2018, 19:29
Έχε υπόψιν σου ότι και να κάτσεις πάνω σε ένα μηχανάκι και να κουμπώσεις αυτό δεν πάει να πει ότι θα σε βολέψει κιόλας.Πχ εγώ(1.85) στο cbfάκι μου κουμπώνω άψογα και με βολεύει απίστευτα,αλλά μετά το μισάωρο τα γόνατα πονάνε λίγο απ'την κλίση των ποδιών.

Και πως μπορω να το κρινω αυτο με μια φορα που θα κατσω στη μηχανη για να τεστάρω την κλίση των ποδιών ;

ggs
21/02/2018, 19:43
Και πως μπορω να το κρινω αυτο με μια φορα που θα κατσω στη μηχανη για να τεστάρω την κλίση των ποδιών ;

Το κύριο που θα κοιτάξεις είναι η απόσταση μεταξύ της σέλας και των μαρσπιε, εκεί που πατάνε τα πόδια δλδ του οδηγού.

Όσο μεγαλύτερη,τόσο πιο άνετα.

Εδώ είναι ένα site που μπορείς να βάλεις τον σωματότυπο σου και να επιλέξεις μηχανή για να δεις πως κουμπώνεις. Δεν τις έχει όλες, αλλά έχει πολλές και θα πάρεις μια ιδέα.

http://cycle-ergo.com

Γενικά, να κοιτάζεις να μην σου ανεβάζει τους μηρούς ψηλά και η γωνιά του γόνατου να μην είναι πολύ κλειστή

ΤάκηςΜπ
21/02/2018, 21:41
Απλά μην δεις καν street,naked και πήγαινε κατευθείαν για motard.

TsoliasGR
22/02/2018, 09:25
Απο το ύψος σου και μόνο αποκλείεις το sym wolf (naked) που αν και σκυλί το 250 μάλλον δεν θα σε βολέψει η στάση του σώματος.Το wolf 125 για τους ίδιους λόγους και λόγω προβλημάτων.Αλλά αν είναι για χρήση πόλης και μόνο θα πρότεινα παπάκι για να εξικοιωθείς με την μηχανοκίνητη οδήγηση στις 2 ρόδες και είναι και κάτι που αν θές να το πουλήσεις φεύγει εύκολα και με μικρή χασούρα (αναλόγως τι θα πάρεις).Τώρα αν επιμένεις για μοτοσυκλέτα κάτι σε ΧΤ νομίζω είναι πιο καλά για σένα.

FrapoLoco
22/02/2018, 09:34
Απο το ύψος σου και μόνο αποκλείεις το sym wolf (naked) που αν και σκυλί το 250 μάλλον δεν θα σε βολέψει η στάση του σώματος.Το wolf 125 για τους ίδιους λόγους και λόγω προβλημάτων.Αλλά αν είναι για χρήση πόλης και μόνο θα πρότεινα παπάκι για να εξικοιωθείς με την μηχανοκίνητη οδήγηση στις 2 ρόδες και είναι και κάτι που αν θές να το πουλήσεις φεύγει εύκολα και με μικρή χασούρα (αναλόγως τι θα πάρεις).Τώρα αν επιμένεις για μοτοσυκλέτα κάτι σε ΧΤ νομίζω είναι πιο καλά για σένα.

Μα δε νομιζω να υφίσταται παπακι που να με χωραει...

rainmike
22/02/2018, 14:30
Μα δε νομιζω να υφίσταται παπακι που να με χωραει... 1.95 είσαι ρε φίλε όχι 2.20 δηλαδή οι πακεταδες των 1.90 με τι πάνε τις παραγγελίες με Hayabusa?Μια χαρά σε χωράει εκτός αν σε ενδιαφέρει το πως θα δείχνεις στο μηχανάκι, γιατί αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο

TsoliasGR
22/02/2018, 14:49
1.95 είσαι ρε φίλε όχι 2.20 δηλαδή οι πακεταδες των 1.90 με τι πάνε τις παραγγελίες με Hayabusa?Μια χαρά σε χωράει εκτός αν σε ενδιαφέρει το πως θα δείχνεις στο μηχανάκι, γιατί αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο

Μια χαρά είναι τα παπάκια για κάθε ύψος.Καβάλα ένα-δυο παπάκια να δεις.Θα μείνεις ευχαριστημένος.Και αργότερα προχωράς σε αγορά μοτοσυκλέτας.Βέβαια αν θές να είσαι και λίγο μουράτος και να δείχνεις λίγο πιο κυριλέ απο την πιτσιρικαρία με τις πάπιες οκ το βλέπω σε άλλη βάση και όχι δεν είναι κακό...
Rainmike έχω κάνει delivery με bandit400v...(δεν το ξανακάνω βέβαια...):D

FrapoLoco
22/02/2018, 20:55
1.95 είσαι ρε φίλε όχι 2.20 δηλαδή οι πακεταδες των 1.90 με τι πάνε τις παραγγελίες με Hayabusa?Μια χαρά σε χωράει εκτός αν σε ενδιαφέρει το πως θα δείχνεις στο μηχανάκι, γιατί αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο


Νταξει περα απ το να μην τρωω καζουρα σαν καγκουρας, δε με νοιαζει το φαίνεσθαι... παρ ολα αυτα καθε παπι που χω ανεβει στο χωριο εχω θεμα στις στροφες...δε χωραω να στρίψω και ειναι αρκετα εεπικίνδυνο...γι Αθήνα τουλάχιστον

FrapoLoco
22/02/2018, 20:58
Μια χαρά είναι τα παπάκια για κάθε ύψος.Καβάλα ένα-δυο παπάκια να δεις.Θα μείνεις ευχαριστημένος.Και αργότερα προχωράς σε αγορά μοτοσυκλέτας.Βέβαια αν θές να είσαι και λίγο μουράτος και να δείχνεις λίγο πιο κυριλέ απο την πιτσιρικαρία με τις πάπιες οκ το βλέπω σε άλλη βάση και όχι δεν είναι κακό...
Rainmike έχω κάνει delivery με bandit400v...(δεν το ξανακάνω βέβαια...):D

Ντάξει δε με τρελαίνει σαν εικονα το παπι ειναι η αληθεια. Ωστοσο μου γεννιούνται κατευθείαν απορίες...

ggs
22/02/2018, 22:24
Μια χαρά είναι τα παπάκια για κάθε ύψος.Καβάλα ένα-δυο παπάκια να δεις.Θα μείνεις ευχαριστημένος.Και αργότερα προχωράς σε αγορά μοτοσυκλέτας.Βέβαια αν θές να είσαι και λίγο μουράτος και να δείχνεις λίγο πιο κυριλέ απο την πιτσιρικαρία με τις πάπιες οκ το βλέπω σε άλλη βάση και όχι δεν είναι κακό...
Rainmike έχω κάνει delivery με bandit400v...(δεν το ξανακάνω βέβαια...):D

Τα παπάκια ΔΕΝ είναι μια χαρά για 1.95 εκτός αν οδηγάς με τα γόνατα.
Ναι , μπορεί ένας ψηλός να οδηγήσει ένα παπί, όμως είναι ότι πιο άβολο και για αυτό και επικίνδυνο.
Δεν κόβει το τιμόνι, δεν έχεις καλή αίσθηση στις ταχύτητες, δεν έχεις καθρέφτες γτ βλέπεις μόνο τα χέρια σου.

Panos76
22/02/2018, 23:44
Ζετάκι να πάρεις :bawl:

Σίγουρα πρέπει να δοκιμάσεις έστω Κ στατικά κάποια μηχανάκια ώστε να πάρεις μια γεύση. Δοκίμασε κ το xr 125;)

Vice
23/02/2018, 08:22
Το Daytona Remix που σου ειπα το ειδες;

Είναι 125cc, είναι καινούριο, είναι ψηλό και ειναι και μέσα στο μπατζετ σου. Επίσης ακόμα ψηλότερο είναι το leopard 125 αλλά είπες οτι δεν σου αρέσουν τα Offroad οπτικά.

Eγώ ειμαι 1,87 και ήμουν νορμάλ επάνω του.

FrapoLoco
23/02/2018, 10:37
Το Daytona Remix που σου ειπα το ειδες;

Είναι 125cc, είναι καινούριο, είναι ψηλό και ειναι και μέσα στο μπατζετ σου. Επίσης ακόμα ψηλότερο είναι το leopard 125 αλλά είπες οτι δεν σου αρέσουν τα Offroad οπτικά.

Eγώ ειμαι 1,87 και ήμουν νορμάλ επάνω του.

Φιλε με συγχωρείς δε σε εγραψα, ναι το είδα. Ειμαι στα πρόθυρα να ανακαλεσω την αποψη μου περι off road. Ειναι ελκυστικό σα μηχανάκι, απλα διστάζω λογω κινεζικης κατασκευής...δεν ξερω μου δημιουργει ορισμενες ανασφάλειες για ζημιες, ανταλλακτικά, ακομα και απόδοση. Το leopard ωστόσο μου φαίνεται έρωτας... απο θεμα μεγέθους το χεις δει;

FrapoLoco
23/02/2018, 10:38
Ζετάκι να πάρεις :bawl:

Σίγουρα πρέπει να δοκιμάσεις έστω Κ στατικά κάποια μηχανάκια ώστε να πάρεις μια γεύση. Δοκίμασε κ το xr 125;)

Ζετακι πολυ καγκουρικο ρε φιλε..

TsoliasGR
23/02/2018, 10:42
Τα παπάκια ΔΕΝ είναι μια χαρά για 1.95 εκτός αν οδηγάς με τα γόνατα.
Ναι , μπορεί ένας ψηλός να οδηγήσει ένα παπί, όμως είναι ότι πιο άβολο και για αυτό και επικίνδυνο.
Δεν κόβει το τιμόνι, δεν έχεις καλή αίσθηση στις ταχύτητες, δεν έχεις καθρέφτες γτ βλέπεις μόνο τα χέρια σου.

O πατέρας μου που είναι 189 μια χαρά οδηγούσε όλα αυτά τα χρόνια το kaze-r εν αρχή και τώρα που έχει πάρει το Τ-110 πάλι μια χαρά είναι.
Τώρα εάν οι 6 πόντοι υψος διαφοροποιούνε τόσο πολύ την οδηγηση δεν μπορώ να το γνωρίζω αλλά δεν μιλάμε και για χρήση ντελίβερυ.
Απο την άλλη υπάρχουν οι εναλακτικές σε κάτι πιο εντουροειδές για το παιδί αλλά δεν έχει οδηγική εμπειρία στις 2 ρόδες και επειδή οι τούμπες είναι μέσα στο πρόγραμμα ...
Τέλως πάντων έστω 1 τύπου ΧΤ μηχανάκι 125 κυβικά.Ας σρε βοηθήσουν τα παιδιά με αυτά εγώ δεν γνωρίζω απο τέτοια.

FrapoLoco
23/02/2018, 11:21
O πατέρας μου που είναι 189 μια χαρά οδηγούσε όλα αυτά τα χρόνια το kaze-r εν αρχή και τώρα που έχει πάρει το Τ-110 πάλι μια χαρά είναι.
Τώρα εάν οι 6 πόντοι υψος διαφοροποιούνε τόσο πολύ την οδηγηση δεν μπορώ να το γνωρίζω αλλά δεν μιλάμε και για χρήση ντελίβερυ.
Απο την άλλη υπάρχουν οι εναλακτικές σε κάτι πιο εντουροειδές για το παιδί αλλά δεν έχει οδηγική εμπειρία στις 2 ρόδες και επειδή οι τούμπες είναι μέσα στο πρόγραμμα ...
Τέλως πάντων έστω 1 τύπου ΧΤ μηχανάκι 125 κυβικά.Ας σρε βοηθήσουν τα παιδιά με αυτά εγώ δεν γνωρίζω απο τέτοια.

Μιας και το ανέφερες... Τις τελευταίες μερες επειδη με φανταζομαι με κατι ανάλογο και το ψαχνω... Μπορει καποιος να μου εξηγήσει πρακτικές και ισως καποιες τεχνικές διαφορες των enduro και supermoto??? Γιατι τα χω κανει αχταρμά στο κεφαλι μου.

Panos76
23/02/2018, 11:36
Μιας και το ανέφερες... Τις τελευταίες μερες επειδη με φανταζομαι με κατι ανάλογο και το ψαχνω... Μπορει καποιος να μου εξηγήσει πρακτικές και ισως καποιες τεχνικές διαφορες των enduro και supermoto??? Γιατι τα χω κανει αχταρμά στο κεφαλι μου.

Supermoto ή Supermotard ή σκέτο motard είναι στην ουσία ένα on off (ή ψευδοεντούρο) τροποποιημένο ως προς τους τροχούς του (μικρότερη διάμετρος τροχών συνήθως 17'') με ελαστικά δρόμου (χωρίς τακούνι - δηλ. όχι τρακτερωτά) και αν έχεις χρήμα αλλάζεις και αμορτισέρ και παρεμβαίνεις και στον ψεκασμό (αν υπάρχει) του μοτέρ.

Είναι πιο ευέλικτο στην πόλη και πιο μπάνικο στο look.

393362 VS 393363

Vice
23/02/2018, 11:54
Φιλε με συγχωρείς δε σε εγραψα, ναι το είδα. Ειμαι στα πρόθυρα να ανακαλεσω την αποψη μου περι off road. Ειναι ελκυστικό σα μηχανάκι, απλα διστάζω λογω κινεζικης κατασκευής...δεν ξερω μου δημιουργει ορισμενες ανασφάλειες για ζημιες, ανταλλακτικά, ακομα και απόδοση. Το leopard ωστόσο μου φαίνεται έρωτας... απο θεμα μεγέθους το χεις δει;

Και εμένα το Leopard μου αρεσε.Το εκανα μια βολτα ήμουν οκ σαν θεση σώματος,χέρια οκ,τα ποδια ήταν σε ξεκουραστη γωνία φυσικά, λιγο τα εντουράδικα μασπιέ με χάλασαν αλλά οχι σε μεγάλο βαθμό. Απο επιδόσεις μου φάνηκε ταφος αλλά εγω ειμαι 100 κιλά και κατέβηκα απο R1 να το οδηγήσω οποτε καταλαβαίνεις.

Πάντως επειδή και εγώ ψάχνω ενα ψηλό οικονομικό μηχανάκι, το leopard είναι μεσα στις επιλογές μου σαν φτηνό. Λενε οτι η daytona συνεργάζεται με suzuki στην παραγωγή και αυτό μονο ως καλό το βλέπω. Καλυτερα ομως να μας πει κάποιος άλλος πάνω σε αυτό την γνώμη του.

ΤάκηςΜπ
23/02/2018, 12:32
Εφόσον dr125sm είναι εντός budget σου,θα το κοιτούσα 1ο 1ο προσωπικά.Το'χω οδηγήσει το μηχανάκι μερικές φορές και είναι πολύ συμπαθητικο,με ωραίο σασμάν,νορμάλ φρένα για την κατηγορία και πραγματικά άψογες αναρτήσεις.Εφόσον όμως θες μοτοσυκλέτα και είσαι και 2 μέτρα μην κοιτάς παπιά ρε αδερφέ,δεν υπάρχει κανένας λόγος όταν με 1000 ευρώ μπορείς να πάρεις honda xr και να είσαι άρχοντας.

FrapoLoco
23/02/2018, 19:43
Supermoto ή Supermotard ή σκέτο motard είναι στην ουσία ένα on off (ή ψευδοεντούρο) τροποποιημένο ως προς τους τροχούς του (μικρότερη διάμετρος τροχών συνήθως 17'') με ελαστικά δρόμου (χωρίς τακούνι - δηλ. όχι τρακτερωτά) και αν έχεις χρήμα αλλάζεις και αμορτισέρ και παρεμβαίνεις και στον ψεκασμό (αν υπάρχει) του μοτέρ.

Είναι πιο ευέλικτο στην πόλη και πιο μπάνικο στο look.

393362 VS 393363

Ρε παιδια μονο εμενα το enduro μου φαινεται πιο ελκυστικο ή δεν το σκεφτομαι καλα με βαση τις αναγκες της πολης..; Δεν ξερω μου βγάζει κάτι πιο σκληρο, πιο αγριο... επισης ξερουμε διαφορες motocross κι enduro?

basilis_k6
23/02/2018, 23:44
Ρε παιδια μονο εμενα το enduro μου φαινεται πιο ελκυστικο ή δεν το σκεφτομαι καλα με βαση τις αναγκες της πολης..; Δεν ξερω μου βγάζει κάτι πιο σκληρο, πιο αγριο... επισης ξερουμε διαφορες motocross κι enduro?

κανένα δεν ειναι μοτοκρος η εντουρο απο αυτα που θα παρεις εσυ. ον οφ ειναι ολα απλα εχουν τακουνι η ζαντες για μοταρντολαστιχα που βασικα παλι δρομου ειναι τα περισσοτερα. στην πολη ειναι καλυτερο το τακουνακι.

FrapoLoco
24/02/2018, 14:59
κανένα δεν ειναι μοτοκρος η εντουρο απο αυτα που θα παρεις εσυ. ον οφ ειναι ολα απλα εχουν τακουνι η ζαντες για μοταρντολαστιχα που βασικα παλι δρομου ειναι τα περισσοτερα. στην πολη ειναι καλυτερο το τακουνακι.

Κατάλαβα..αρκούμαι στα on/off τοτε