PDA

View Full Version : Μείωση ταχύττας σε τηλεκατευθυνόμενο



RENZ
21/02/2018, 11:50
Χαιρετώ
Ο υιός (3,5 ετών) δυσκολεύεται να χειριστεί το καινούργιο του τηλεκατευθυνόμενο φορτηγό. Η ταχύτητά του είναι κάπως μεγάλη για να μπορεί να το ελέγχει με άνεση. Μπορώ να παρεμβάλω πριν το μοτέρ κάποια αντίσταση ώστε μειωθεί κάπως η ταχύτητά του; Ίσως και κάποιο διακοπτάκι ώστε η αντίσταση να παρακάμπτεται κατά βούληση. Το φορτηγό λειτουργεί με επαναφορτιζόμενες 3 Χ 1,2 V.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη (εκτός του τύπου "τι κουλάδι είναι ο γιός σου" "σαν το μπαμπά του" "πάρτου άλλο" κλπ.).:a4:

teogtp
21/02/2018, 12:00
Ρε θηρίο!
B king του πήρες;

:tooth:

Panos76
21/02/2018, 12:06
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη (εκτός του τύπου "τι κουλάδι είναι ο γιός σου" "σαν το μπαμπά του" "πάρτου άλλο" κλπ.).:a4:

''Πάρ' του κάτι για την ηλικία του'', ισχύει; :D

(αν κρίνω από τον δικό μου που είναι τώρα 7,5 ζορίζονται λίγο στον συντονισμό με τα λεβιεδάκια)

borbos
21/02/2018, 12:08
πες μας και τι εχει να δουμε τα σπεκ.
Το πιο απλο ενα να του βαλεις κανα ποτενσιομετρο πριν το μοτερ αλλα θα εχεις μεγαλη κατακαλωση.

RENZ
21/02/2018, 12:35
Αυτό είναι το "εργαλείο"
393318
Η αλήθεια είναι ότι τα βράδια αφού κοιμηθούν τα παιδιά δυσκολεύομαι να το περνάω ανάμεσα σε καναπέ και τραπέζι στο σαλόνι. Επίσης, όταν είναι φορτωμένο, όταν αφήνω το γκάζι αργεί να σταματήσει λόγω αδράνειας και κάνω θόρυβο από τα τρακαρίσματα και τα ξυπνάω...:D

Bowleno
21/02/2018, 12:37
Αυτό είναι το "εργαλείο"
393318
Η αλήθεια είναι ότι τα βράδια αφού κοιμηθούν τα παιδιά δυσκολεύομαι να το περνάω ανάμεσα σε καναπέ και τραπέζι στο σαλόνι. Επίσης, όταν είναι φορτωμένο, όταν αφήνω το γκάζι αργεί να σταματήσει λόγω αδράνειας και κάνω θόρυβο από τα τρακαρίσματα και τα ξυπνάω...:D


Άρα εσύ είσαι το κουλάδι και όχι ο μκρός :D

OldMan
21/02/2018, 12:38
Καπου πρεπει να λεει την ισχύ του μοτερ..

RENZ
21/02/2018, 12:41
Καπου πρεπει να λεει την ισχύ του μοτερ..

Μάλλον θα πρέπει να το ανοίξω. Δε νομίζω ότι γράφει κάτι εξωτερικά.

borbos
21/02/2018, 12:42
παρε κανα τετοιο
https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/buck-and-boost-converters/buck-converter-step-down-dc-dc/5a-dc-dc-adjustable-buck-converter-3-45v-to-5-32v/

και προσαρμοσε το.
Θα κανεις δουλεια αλλα λιγα volt ρε μαστορα.
Εχει δυναμη αυτο το πραγμα?

RENZ
21/02/2018, 12:48
παρε κανα τετοιο
https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/buck-and-boost-converters/buck-converter-step-down-dc-dc/5a-dc-dc-adjustable-buck-converter-3-45v-to-5-32v/

και προσαρμοσε το.
Θα κανεις δουλεια αλλα λιγα volt ρε μαστορα.
Εχει δυναμη αυτο το πραγμα?

Δε μου ανοίγει το λινκ.
Δύναμη δεν έχει αλλά μια χαρά κινείται. Πάντως θέλει κάθε λίγο φόρτηση.

OldMan
21/02/2018, 12:52
@borbos: Το εχεις καψει εντελως..??

5A buck converter ...???!!!???

RENZ
21/02/2018, 12:54
Άντε παιδιά καταλήξτε έχω να μεταφέρω φακές το βράδι!

OldMan
21/02/2018, 13:04
Βαλε 2 ζευγαρια διοδους αντιπαραλληλα (D1+D2//D3+D4) μεταξυ μοτερ και γειωσης (-) να ριξεις την ισχύ περιπου στα 2/3..
(αν δεν βρισκεις πολικοτητα στο μοτερ, θεωρησε σαν GND αυτο που βρισκεται κοντυτερα στην μπαταρια..)

Κατσε να σΕ κανω ενα προχειρο σχήμα, μη του μαμησεις τα πρεκια γιατι οι πιτσιρικάδες βαρανε ασχημα..

RENZ
21/02/2018, 13:15
Βαλε 2 ζευγαρια διοδους αντιπαραλληλα (D1+D2//D3+D4) μεταξυ μοτερ και γειωσης (-) να ριξεις την ισχύ περιπου στα 2/3..

Κατσε να σΕ κανω ενα προχειρο σχήμα, μη του μαμησεις τα πρεκια γιατι οι πιτσιρικάδες βαρανε ασχημα..

Βοήθα δάσκαλε γιατί δεν το κατέω το αντικείμενο. Δηλ. τι πρέπει να αγοράσω και πώς το συνδέω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

OldMan
21/02/2018, 13:22
σΕ το συμπλήρωσα παραπαν..

Διοδακια σε οποιο μαγαζι με ηλεκτρονικα βρεις.. Ζητα διοδους 1Ampere/50Volt (1Ν4001)
(κανουν και μικροτερης ισχυος αλλα δεν θα βρεις..)

borbos
21/02/2018, 13:27
Βαλε 2 ζευγαρια διοδους αντιπαραλληλα (D1+D2//D3+D4) μεταξυ μοτερ και γειωσης (-) να ριξεις την ισχύ περιπου στα 2/3..
(αν δεν βρισκεις πολικοτητα στο μοτερ, θεωρησε σαν GND αυτο που βρισκεται κοντυτερα στην μπαταρια..)

Κατσε να σΕ κανω ενα προχειρο σχήμα, μη του μαμησεις τα πρεκια γιατι οι πιτσιρικάδες βαρανε ασχημα..

Δωσε ρε μαν κατι ετοιμο στον ανθρωπο.
Μονο το κολιτηρη να παρει αν δεν εχει εχει περασει τη αξια του παιχνιδιου.

RENZ
21/02/2018, 13:34
Ταχύτατος ... ευχαριστώ πολύ. :beer:
Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για το ενδιαφέρον (και για τα καλά τους λόγια :cry:).
Αύριο πρωί - πρωί σε ηλεκτρονικάδικο.

Panos76
21/02/2018, 13:36
Το παίζω διπλό στο Μουστάκα (πως θα καταλήξει :D )

OldMan
21/02/2018, 13:39
Μονο το κολιτηρη να παρει αν δεν εχει εχει περασει τη αξια του παιχνιδιου.
Φυσικα και δεν θα παρει κολλητηρι γι αυτην την δουλεια ρε κουκλε...!

Μια σειρα ηλεκτρικες κλεμες (τις μικροτερες που θα βρει) και εγινε η δουλεια..
(αρκει να ξερει πως θα συνδεσει τις κλεμες για παραλληλη/σειρας συνδεσμολογια..)

Στο φιναλε, ας στριψει τα ποδαρακια μεταξυ τους με ενα μικρο μυτοτσιμπιδο..

RENZ
21/02/2018, 13:55
Ε τουλάχιστον κολλητήρι διαθέτομεν.

borbos
21/02/2018, 14:57
Ε τουλάχιστον κολλητήρι διαθέτομεν.
Να τα να τα.... Ενα ενα μας τα λες....
Ξεκινα τοτες.... :) :beer:

RENZ
26/02/2018, 08:30
Καλημέρα
Η εγχείριση πέτυχε. Η ταχύτητα μειώθηκε αρκετά και ο χειρισμός είναι πολύ πιο εύκολος (ακόμα και για μένα:D). Ευχαριστώ dr ΟldMan.
Για την ιστορία, πώς δουλεύει η πατέντα; Απ' όσα ξέρω οι δίοδοι λειτουργούν όπως οι ανεπίστροφες βαλβίδες στα ρευστά. Φαντάζομαι ότι έχουν κάποια μικρή αντίσταση η οποία αξιοποιείται στη συγκεκριμένη περίπτωση. Δε θα είχαμε όμως το ίδιο αποτέλεσμα αν παρεμβάλαμε μόνο τις δύο σε σειρά με το σωστό προσανατολισμό; Όχι, δεν την έκανα αυτή τη δοκιμή....

Panos76
26/02/2018, 08:31
:beer: Γλίτωσες και τον Μουστάκα, έπρεπε να το παίξω under :lol:

psomaras
26/02/2018, 12:30
Καλημέρα
Η εγχείριση πέτυχε. Η ταχύτητα μειώθηκε αρκετά και ο χειρισμός είναι πολύ πιο εύκολος (ακόμα και για μένα:D). Ευχαριστώ dr ΟldMan.
Για την ιστορία, πώς δουλεύει η πατέντα; Απ' όσα ξέρω οι δίοδοι λειτουργούν όπως οι ανεπίστροφες βαλβίδες στα ρευστά. Φαντάζομαι ότι έχουν κάποια μικρή αντίσταση η οποία αξιοποιείται στη συγκεκριμένη περίπτωση. Δε θα είχαμε όμως το ίδιο αποτέλεσμα αν παρεμβάλαμε μόνο τις δύο σε σειρά με το σωστό προσανατολισμό; Όχι, δεν την έκανα αυτή τη δοκιμή....

Δεν θα είχες όπισθεν!

OldMan
26/02/2018, 12:41
Καλημέρα
Για την ιστορία, πώς δουλεύει η πατέντα; Απ' όσα ξέρω οι δίοδοι λειτουργούν όπως οι ανεπίστροφες βαλβίδες στα ρευστά. Φαντάζομαι ότι έχουν κάποια μικρή αντίσταση η οποία αξιοποιείται στη συγκεκριμένη περίπτωση. Δε θα είχαμε όμως το ίδιο αποτέλεσμα αν παρεμβάλαμε μόνο τις δύο σε σειρά με το σωστό προσανατολισμό; Όχι, δεν την έκανα αυτή τη δοκιμή....
Αφου το εχω δει επανειλημενα το ονειρο, γιατι δεν βαζω μυαλό..??:D

Οι δίοδοι παρουσιαζουν μια πτωση τασης κατα την ορθή φορά τους (περίπου 650mV οι συγκεκριμενες, επειδή ειναι Si..) και μια ΠΟΛΥ μεγαλυτερη κατα την αναστροφη (δεν μας ενδιαφερει εφοσον δεν την υπερβαίνουμε..)
Αυτή η πτωση τασης ειναι σταθερή (εκλιπαρω την συγγνώμη του Shockley..) ασχέτως ρευματος διελευσης..

Βαζοντας 2 διοδους σε σειρα, παιρνουμε μια πτωση τασης γυρω στα 1.3 Volts, οπότε μενουν μονο 2 Volts για να δουλεψει το μοτερακι μας..
(ουσιαστικά του εχουμε κατεβασει την παρεχόμενη ισχύ από την μπαταρία στα 2 Χ το ρευμα απο απο την αρχική 3,3 Χ το ρευμα..)

Βαζοντας μονο 2 διοδους σε σειρα θα ειχαμε το ιδιο αποτελεσμα μονο σε μια κατευθυνση κίνησης..
(είτε μονο μπροστα είτε μονο οπισθεν, αναλογα με την φορα τοποθετησης - εφοσον το μοτερακι ειναι συνεχούς..)
Στην αντιθετη φορα απλα δεν θα κουνιοταν, γιατι δεν θα περνούσε το ρευμα λογω αντιθετης πολικοτητας..

Υ.Γ.
Μπορείς να θεωρήσεις οτι οι διοδοι παρουσιαζουν μια μικρη αντισταση - γι αυτό και υπαρχει αυτη η πτωση τασης επανω τους - αλλα ΔΕΝ ειναι "γραμμική", κοινως, δεν μεγαλώνει η πτωση τασης οσο μεγαλωνει το ρευμα διελευσης..
(αμα τραβας μεγαλο ζορι με την αντισταση των διοδων, υπολογίζεται απο τον τύπο: ID = ISS x (e39V - 1), οπου ID ειναι το ρευμα ορθης διελευσης, ISS ειναι το αναστροφο ρευμα κόρου, e ειναι η βαση των φυσικών (Νεπεριων) λογαριθμων και V ειναι η ταση στα ακρα της..)

@telegonos: Καλα τα λεω ή θα κατηγορηθω παλι για υπεροπτικό ελιτισμό..??

RENZ
26/02/2018, 13:07
"...υπολογίζεται απο τον τύπο: ID = ISS x (e39V - 1), οπου ID ειναι το ρευμα ορθης διελευσης, ISS ειναι το αναστροφο ρευμα κόρου, e ειναι η βαση των φυσικών (Νεπεριων) λογαριθμων και V ειναι η ταση στα ακρα της.." αααυτό περίμενα και 'γω για να καταλάβω.
Χωρίς πλάκα, μέχρι εκεί καλά το πήγαινα. Ευχαριστώ.

OldMan
26/02/2018, 13:13
Ειπα να σε προλαβω πριν ρωτησει ο γιος σου πως τα καταφερες..

RENZ
26/02/2018, 13:29
Ο γιός μου; Ποιος γιός μου; Αααα ναιαιαι.

buckley
26/02/2018, 13:34
Αφου το εχω δει επανειλημενα το ονειρο, γιατι δεν βαζω μυαλό..??:D

Οι δίοδοι παρουσιαζουν μια πτωση τασης κατα την ορθή φορά τους (περίπου 650mV οι συγκεκριμενες, επειδή ειναι Si..) και μια ΠΟΛΥ μεγαλυτερη κατα την αναστροφη (δεν μας ενδιαφερει εφοσον δεν την υπερβαίνουμε..)
Αυτή η πτωση τασης ειναι σταθερή (εκλιπαρω την συγγνώμη του Shockley..) ασχέτως ρευματος διελευσης..

Βαζοντας 2 διοδους σε σειρα, παιρνουμε μια πτωση τασης γυρω στα 1.3 Volts, οπότε μενουν μονο 2 Volts για να δουλεψει το μοτερακι μας..
(ουσιαστικά του εχουμε κατεβασει την παρεχόμενη ισχύ από την μπαταρία στα 2 Χ το ρευμα απο απο την αρχική 3,3 Χ το ρευμα..)

Βαζοντας μονο 2 διοδους σε σειρα θα ειχαμε το ιδιο αποτελεσμα μονο σε μια κατευθυνση κίνησης..
(είτε μονο μπροστα είτε μονο οπισθεν, αναλογα με την φορα τοποθετησης - εφοσον το μοτερακι ειναι συνεχούς..)
Στην αντιθετη φορα απλα δεν θα κουνιοταν, γιατι δεν θα περνούσε το ρευμα λογω αντιθετης πολικοτητας..

Υ.Γ.
Μπορείς να θεωρήσεις οτι οι διοδοι παρουσιαζουν μια μικρη αντισταση - γι αυτό και υπαρχει αυτη η πτωση τασης επανω τους - αλλα ΔΕΝ ειναι "γραμμική", κοινως, δεν μεγαλώνει η πτωση τασης οσο μεγαλωνει το ρευμα διελευσης..
(αμα τραβας μεγαλο ζορι με την αντισταση των διοδων, υπολογίζεται απο τον τύπο: ID = ISS x (e39V - 1), οπου ID ειναι το ρευμα ορθης διελευσης, ISS ειναι το αναστροφο ρευμα κόρου, e ειναι η βαση των φυσικών (Νεπεριων) λογαριθμων και V ειναι η ταση στα ακρα της..)

@telegonos: Καλα τα λεω ή θα κατηγορηθω παλι για υπεροπτικό ελιτισμό..??

Είμαι σίγουρος ότι στο τέλος του κειμένου τσεκάρεις και ορθογραφία νέος ...

borbos
27/02/2018, 08:15
@oldman

Μια που σε βρηκαμε, ποσο δυσκολο ειναι να φτιαχτει ενα "κυκλωματακι" για την αραχνη μου, ωστε να τροφοδοτω με ~12V (μια 3σελη lipo) και να περνω στην εξοδο του κυκλωματος περι τα 6-7.5V με ολα τα αμπερ της μπαταριας?

OldMan
27/02/2018, 11:01
Καθολου δυσκολο αν γινεις πιο σαφής..

(και μη βαζεις το " ~ " μπροστα απο ταση μπαταρίας, γιατι βουρλίζομαι..)

borbos
27/02/2018, 11:13
Λοιπον εχουμε και λεμε.
Εχω φτιαχει ενα 6-ποδο με 18 σερβο (3 στο καθε ποδι) και αυτην την στιγμη το τροφοδοτω απο ενα ΑΤΧ στα 5V.

Τα σερβο μπορουν να δουλευουν απο τα 5-7,4V.
Οποτε λεω να του βαλω μια μπαταρια 3σελη (που βγαζουν και πολλα amps). Το θεμα ειναι οτι εχω βρει κατι ετοιμες λυσεις του στιλ
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-8-15a-ubec-for-lipoly.html

Δες παρακατω τις καταναλωσεις
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153323&page=3&highlight=arduino

αξιζει να παω σε κατι ετοιμο με ταβανι καποια αμπερ (burst 15)? ή να παω σε κατι "δικο μας" με 20Α για να ειμαι ανετος?

vaska
27/02/2018, 11:32
@telegonos: Καλα τα λεω ή θα κατηγορηθω παλι για υπεροπτικό ελιτισμό..??

Είσαι ένας υπερόπτης ελιτίστας εσύ :lol:

OldMan
27/02/2018, 11:53
Για καταναλωσεις πανω απο 2-3 Α, πηγαινε σε κατι "ετοιμο" γιατι το "δικό" μας θα βγει αρκετα ακριβότερο και πιο μπελαλιδικο..
(θα χρειαστει MosFet ισχύος, Controler κ.λ.π. - για "παθητικό" υποβιβασμό τασης σε τοσα Α ουτε να το σκεφτεσαι..)

Υ.Γ.
Νόμιζα οτι τα παιδακια σταματανε να παιζουν με Arduino μολις τελειωσουν το Δημοτικό..:D

borbos
27/02/2018, 13:20
Για καταναλωσεις πανω απο 2-3 Α, πηγαινε σε κατι "ετοιμο" γιατι το "δικό" μας θα βγει αρκετα ακριβότερο και πιο μπελαλιδικο..
(θα χρειαστει MosFet ισχύος, Controler κ.λ.π. - για "παθητικό" υποβιβασμό τασης σε τοσα Α ουτε να το σκεφτεσαι..)

Υ.Γ.
Νόμιζα οτι τα παιδακια σταματανε να παιζουν με Arduino μολις τελειωσουν το Δημοτικό..:D

thnks και εγω μάλλον εκει θα πήγαινα απλά ήθελα επιβεβαίωση. :beer:

Υ.Γ
Τώρα το τελειώνω (6τακι ειμαι) :beer:
τωρα διαβαζω για ROS :cool:

psomaras
27/02/2018, 13:35
@oldman

Μια που σε βρηκαμε, ποσο δυσκολο ειναι να φτιαχτει ενα "κυκλωματακι" για την αραχνη μου, ωστε να τροφοδοτω με ~12V (μια 3σελη lipo) και να περνω στην εξοδο του κυκλωματος περι τα 6-7.5V με ολα τα αμπερ της μπαταριας?

Γιατί δεν βάζεις απευθείας μία lipo με δύο κελιά??

borbos
27/02/2018, 14:11
Γιατί δεν βάζεις απευθείας μία lipo με δύο κελιά??

γιατι η 2σελη ειναι 8.4V (4.2 per cel) και πιο ακριβη στα amps που θελω

OldMan
27/02/2018, 18:12
Κυκλοφορουσαν κατι Li-ion στα 3.6V (με 2 εκανες την δουλεια σου) αλλα μας τα χαλας με τα πολλα αμπερια ρε καρνταση...

sapila racing
27/02/2018, 18:24
Αυτό που θέλεις πάντως και μπορείς να το αγοράσεις και να το ξαναχρησιμοποιήσεις είναι ενα speed controller για κανονικό RC αμαξάκι.
Ελέγχει το γκάζι πολύ καλά και θα εχεις και το τέρμα γκάζι αν το θελήσεις.

borbos
27/02/2018, 19:28
Αυτό που θέλεις πάντως και μπορείς να το αγοράσεις και να το ξαναχρησιμοποιήσεις είναι ενα speed controller για κανονικό RC αμαξάκι.
Ελέγχει το γκάζι πολύ καλά και θα εχεις και το τέρμα γκάζι αν το θελήσεις.

Εισαι εκτος θεματος μαστορα :). μιλαμε για servo...

stefanos
27/02/2018, 21:08
γιατι η 2σελη ειναι 8.4V (4.2 per cel) και πιο ακριβη στα amps που θελω

7.4V

borbos
27/02/2018, 22:16
7.4V
Επιμενω....8.4 φορτισμενες :)

p@nos
28/02/2018, 00:07
τι ακριβως θες να κανεις ειπαμε?

BLiTzER
28/02/2018, 00:56
τι ακριβως θες να κανεις ειπαμε?

Πιο μαλακά λάστιχα θέλει να βάλει, για να το πηγαίνει καλύτερα. :lol:

OldMan
28/02/2018, 15:06
τι ακριβως θες να κανεις ειπαμε?
Παιζει να θελει να στελνει το αραχνοποδο να σηκωνει τις φουστες απο τις γκομενες και μας εχει ψοφησει στους περιορισμους τασης και ρευματος..

@borbos: ΠΡΩΤΑ διαλεγουμε την πηγη τροφοδοσιας και ΜΕΤΑ φτιαχνουμε οτι ειναι να φτιαξουμε..

borbos
28/02/2018, 16:26
Παιζει να θελει να στελνει το αραχνοποδο να σηκωνει τις φουστες απο τις γκομενες και μας εχει ψοφησει στους περιορισμους τασης και ρευματος..

@borbos: ΠΡΩΤΑ διαλεγουμε την πηγη τροφοδοσιας και ΜΕΤΑ φτιαχνουμε οτι ειναι να φτιαξουμε..

Με οτι εχουμε πορευομαστε. Αλλωστε αλλα σπεκ εδινε ο κινεζος με τα σερβο. :)