PDA

View Full Version : Honda Super Cub NBC110



turogalos
26/02/2018, 05:50
Μιας και είμαστε λαός που μεγάλωσε και εκτιμάει όλες τις θρυλικές μοτό, σκέφτηκα να σας παρουσιάσω το μοναδικό παπί που μπορεί κάποιος να βρει στην Αυστραλία. Μπορεί να έχω το μεράκι με τις παλιές μπουμπούδες, αλλά προσωπικά αγαπώ οποιοδήποτε όχημα προσφέρει ελευθερία κίνησης, συμπεριλαμβανομένου και του ποδηλάτου.

Στην Αυστραλία έχω μόνο 8 μήνες, οπότε κάποια ιστορικά στοιχεία να μην τα έχω σωστά.

Παπιά εδώ εισήχθησαν επίσημα μόνο για λογαριασμό του ταχυδρομείου. Οι διανομείς είναι πάνω στο παπί και ρίχνουν γράμματα από κιβώτιο σε κιβώτιο. Μέχρι τό 2013 είχαν το Honda CT110 (παλαίοτερα το CT90), που στην Αμερική το πουλάγανε και ως Honda Trail 90 παλιά. Εδώ τα αποκαλούν postie bikes (postie=postman). To 2013 η Honda βαρέθηκε να κατασκευάζει ένα μοντέλο μόνο για μια παραγγελία τον χρόνο που έκανε η Αυστραλία και τους πάσαρε το καινούργιο και ψεκαστό πλέον Super Cub NB110. Ιδιώτες δεν μπορούν να τα αγοράσουν καινούργια, αλλά το ταχυδρομείο τα παροπλίζει κάθε 3 χρόνια ή 30.000χλμ. Τα δίνει σε οίκους δημοπρασιών προς πώληση και έτσι μπορεί κάποιος να αποκτήσει παπί.

Μιας και η ξενιτιά θέλει καλοπέραση και καμιά φορά το R50/5 το λυπάμαι να το βγάζω για ψίλου πήδημα, είπα να πάρω ένα. Με $1200, γύρω στα 800€, απόκτησα το παρακάτω ασχημόπαπο:

393423

393424

393425

Οι πιο παρατηρητικοί θα προσέξουν το δεξί πλαϊνό σταντ (!!!) και την μανιβέλα που λείπει. Λένε ότι πιάστηκε παντελόνι ταχυδρόμου και τον πλάκωσε το μηχανάκι, οπότε τις αφαιρούν πάντα.

393426

Το παλαιότερο μοντέλο είχε μεταλλική καρίνα κάτω από τον κινητήρα, αυτό έχει μια πλαστικούρα:

393427

Τα όργανά του απλά και λιτά. Ένδειξη νεκράς, μεγάλων φωτών και για τον κινητήρα.

393428

Σέλα που μένει κλειστή με βεντούζες και τεράστια σχάρα πίσω. Πίσω μαρσπιέ για συνεπιβάτη δεν έχει.

393429


Το παπί έχει γρανάζια 14/37 και με το ζόρι έπιασα τα 70χλμ/ώρα όταν το έφερα σπίτι. Η πρώτη είναι πρακτικά άχρηστη, λογικά είναι γραναζωμένο για τους ταχυδρόμους να πηγαίνουν τα 10-20 μέτρα από γραμματοκιβώτιο στο επόμενο. Ψάχνομαι για συνδυασμό που θα μου μακρίνει λίγο τις σχέσεις και θα μου επιτρέπει ταχύτητες 80-100χλμ\ώρα.

Το μηχανάκι το πήρα με 29790χλμ και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, αν και πολύ βρώμικο.

Το μπροστά του το νιώθω αρκετά ελαφρύ και το ταμπουράκι του μου φέρνει αναμνήσεις από παπιά του '90. Το διαμάντι είναι ο κινητήρας με τον ψεκασμό και η μεταξένια του λειτουργία.

Το κιβώτιο ταχυτήτων είναι επίσης διαφορετικό. Δεν έχει μύλο και ανεβάζεις ταχύτητες προς τα επάνω.

Πρέπει να το περάσω ΚΤΕΟ και μετά θα μπορέσω να του βγάλω πινακίδα.

:wave2:

bruno
26/02/2018, 17:38
https://youtu.be/yhJOKmseSeU Καλο θα ηταν να κοιτουσες τα ραουλα της καδενας,μιας και είναι το κουσουρι τους,οπως τα δικα μας wave και astrea απλα το nbc εχει πιο κοντο σαζμαν και δουλευει πιο ψηλα.Φορανε το ιδιο γραναζωμα 14-37.

gior-gos
26/02/2018, 19:51
Επιστρεφει και ο Μπόμπος (http://www.zougla.gr/automoto/moto/nea/article/honda-monkey-125-i-epistrofi-tou-mpompou) λεει

αλλά εμενα μου φαινεται μεγαλος (σε μεγεθος) απ οτι βλεπω στο βιντεακι.

Panos76
27/02/2018, 08:06
Ναι, είναι να βγει, αλλά καμία επαφή με ζετάκι :(

Ένα msx είναι και καλά με κοστούμι ζετακίου.

turogalos
27/02/2018, 09:51
https://youtu.be/yhJOKmseSeU Καλο θα ηταν να κοιτουσες τα ραουλα της καδενας,μιας και είναι το κουσουρι τους,οπως τα δικα μας wave και astrea απλα το nbc εχει πιο κοντο σαζμαν και δουλευει πιο ψηλα.Φορανε το ιδιο γραναζωμα 14-37.

Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή σου. Έχω ήδη μιλήσει με το μαγαζί που έβαλες στο βίντεο (είναι εδώ στο Μπρίσμπαν και είναι από τους λίγους που έχει ανταλλακτικά) και μου είπε για το πρόβλημα. Μου ανέφερε ότι χαλάνε τα ράουλα και σταματάει να λειτουργεί η αντλία λαδιού, με αποτέλεσμα να χτυπάει μπιέλα. Στα 20.000χλμ πρέπει να αλλαχθεί προληπτικά λέει. Οπότε θα παραγγείλω και αυτά μαζί με τα αλυσιδογράναζα.

Θα πάω στο 15/37 αναγκαστικά, μιας και δεν βρίσκω άλλα γρανάζια εδώ. Θα προτιμούσα μικρότερο πίσω γρανάζι, αφού θα λειτουργεί μονοκάβαλο και είμαι ελαφρύς, αλλά δεν βαριέσαι...

bruno
27/02/2018, 15:23
Λογικα θα εχεις μια τελικη γυρο στα 100χλμ,αν είναι ιδιο με το Ιαπωνεζικο Super cub 110,υπαρχουν πολλα βιντεο με το γραναζωμα,οι περισσοτεροι βαζουν 15αρι μπροστα.Περιμενουμε λοιπον πολλες πολλες φωτο και ομορφες,ευχαριστες και διασκεδαστικες διαδρομες:wave2:

Γιώργης
28/02/2018, 08:47
Νομίζω μπορείς να παραγγείλεις ανταλλακτικά από ηλεκτρονικά μαγαζιά από Ταϊλάνδη που φτιάχνεται απευθείας. Και τα μεταφορικά δεν νομίζω να είναι τόσο πολλά, εξάλλου δίπλα είναι! Μεγειά και καλόβολτο!

turogalos
28/02/2018, 10:39
Ευχαριστώ παίδες. Γιώργη θα το κοιτάξω για τα ανταλλακτικά. Μέχρι τώρα δεν έτυχε να ψάξω για Ιαπωνέζικο μηχανάκι.