PDA

View Full Version : Δεν παίρνει μπροστά



xristos x
05/03/2018, 12:55
Καλησπέρα! Ενώ λειτουργούσε κανονικά έσβησα και μετά από 5 λεπτά όταν πήγα να βάλω μπροστά με το που γύριζα το κλειδί σβήνουν όλες οι ενδείξεις. Την είχα αφήσει για πλύσιμο την προηγούμενη μέρα και τωρα αναρωτιέμαι ποια φυσα μου έχει βγάλει/κουνήσει από την θέση της με το πιεστικό;;οεο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υγ. Τον ήχο στο βίντεο αγνοήσετε τον, είναι από άλλη μηχανή, η δικιά μου... Σιγή
https://youtu.be/NBvjXvK1HJM

telegonos
05/03/2018, 13:22
Δεν ανάβει ούτε καν λαμπάκι.

1) Παντελώς άδεια μπαταρία για κάποιο λόγο, αλλά έστω κάποια led ενδειξη θα πήγαινε να ανάψει. EDIT: κοίτα και για κανά πόλο μην έχει ξεβιδωθει

2) Καμένη κεντρική ασφάλεια. Συνήθως στο ρελέ μίζας, μέσα από το καπάκι-φις σύνδεσης.

3) Οξειδώθηκε από το πλύσιμο η επαφή της γείωσης(αρνητικός πόλος) της μπαταρίας στο πλαίσιο.

Ψάξου και ... διόρθωσε ανάλογα

sniper
05/03/2018, 13:34
Δεν ανάβει ούτε καν λαμπάκι.

1) Παντελώς άδεια μπαταρία για κάποιο λόγο, ....

Το ρολόι δουλεύει. Άρα ρεύμα έχει.

Οι ασφάλειες είναι ένα καλό τιπ πάντως.

xristos x
05/03/2018, 13:57
Η μπαταρία δεν πρέπει να είναι. Το ρολόι δουλεύει αλλά μόλις γυρίζω το κλειδί σβήνει (ενώ θα έπρεπε να ανάψουν λαμπάκια και τα φώτα) μόλις γυρίζω το κλειδί στο off ανάβει πάλι και γυρίζουν ο δείκτης του στροφόμετρου και του ταχύμετρου σαν να κάνει έλεγχο μερικές φορές.

telegonos
05/03/2018, 14:03
Το ρολόι πάει να ανάψει γιατί δουλεύει και με 3Volt να δίνει η μπαταρία και 10^-4 του Amp.

Μόλις πας να ανάψεις και άλλα πράγματα, πέφτει η τάση ακόμα πιο κάτω και σβήνει κι αυτό.

Οτι και να λέμε, μέτρα μπαταρία να ξέρουμε που είμαστε ;)

xristos x
05/03/2018, 17:29
Πήγα μάστορα και την άφησα, μπαταρία καπουτ στην μέτρηση. Αύριο νεότερα.

xristos x
15/03/2018, 23:45
Να ενημερώσω το θέμα... Τελικά φυσα είχε βγει από την θέση της η είχε τσακίσει, αν κατάλαβα καλά μεταξύ ανορθωτη και μπαταρίας και αυτό ήταν η αιτία που ξελιγωθηκε η μπαταρία. Ευτυχώς γλίτωσα την αγορά ανορθωτη.
Και του είπα του πλυντηριά μην βάλεις πίεση, την ξέρω τη δουλειά μου μου λέει δεν θα βάλω πολύ... Σαν τον αγαθό την έπαθα.

Bowleno
16/03/2018, 09:53
Καλά υποπτευόμουν "αρνητική ανόρθωση" :D

Τυχερός ήσουν, και από κοντά τον πλυντή την επόμενη φορά :beer:

OldMan
16/03/2018, 13:34
Συγγνώμη αλλα εσείς στο πλυντηριο πλενετε και τις μπαταρίες σας..??

(δεν τις αντεχω τις Παρασκευες any more..)

sniper
16/03/2018, 13:35
Συγγνώμη αλλα εσείς στο πλυντηριο πλενετε και τις μπαταρίες σας..??

(δεν τις αντεχω τις Παρασκευες any more..)

Ναι, αν χωράνε ανάμεσα στα στρινγκ.