PDA

View Full Version : Αλλαγή εξάτμισης



TsoliasGR
10/03/2018, 11:08
Σκέφτομαι να αλλάξω εξάτμιση στον λύκο αλλά...
Να πάω μόνο σε τελικό;
Εκεί δεν καταργώ αισθητήρα L,δίνω και λιγότερα χρήματα.
Να πάω σε ολόσωμη;
Μπορεί ο εκάστωτε κατασκευαστής εξάτμισης να ενσωματώσει αισθητήρα L?Δεν ξέρω τι είναι αυτός ο αισθητήρας αλλά...για να υπάρχει κάποιο καλό λόγο θα έχει.
Που μπορώ να βρώ εγκέφαλο (κενό) και να γραφτεί πρόγραμμα απο το μηδέν (μιας και η συμ δεν δίνει το προγραμμα το δικό της)
Θα προτιμούσα να κάνω μια εξάτμιση που να έχει το τελικό πίσω απο την καρίνα(Για τον λόγω αυτό ειμαι περισσότερο σε ολόσωμη).Φυσικά φιμωμένη αλλά να δίνει το κατιτις.Και φυσικά ότι μπει απάνω να έχει σωστές συμπιέσεις κτλπ ωστε να μην επηρεάζει την ευρυθμη λειτουργία του κινητήρα.

Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση θα αγοραστεί νέα γνήσια εξάτμιση είτε για κόψιμο και προσαρμογή τελικού είτε κατασκευή ολόσωμης...Διότι θέλω ανα πάσα ώρα και στιγμή να έχω την δυνατότητα να κάνω το μηχανάκι "μαμά".

BLiTzER
10/03/2018, 11:40
Ολόσωμη εξάτμιση σε παπί 250 κυβικών; Και άγραφος εγκέφαλος; Αλήθεια;!

Πάρε ένα τελικό, να χαίρεσαι λίγο με τον ήχο και τέλος.

o teos
10/03/2018, 11:52
Ολόσωμη εξάτμιση σε παπί 250 κυβικών; Και άγραφος εγκέφαλος; Αλήθεια;!

Πάρε ένα τελικό, να χαίρεσαι λίγο με τον ήχο και τέλος.

+999

Πεταμένα λεφτά απλά....δικά σου είναι και παίξε μπάλα όπως σ αρέσει αλλά κρίμα είναι...:rolleyes:

TsoliasGR
10/03/2018, 13:51
+999

Πεταμένα λεφτά απλά....δικά σου είναι και παίξε μπάλα όπως σ αρέσει αλλά κρίμα είναι...:rolleyes:

Ρε συ τα παπια τα εχω για δουλεια.Και μεχρι να βρώ κανενα bandit η κανενα στρώμα 650 όπως το θέλω ας παίξω λίγο...
Έχω να διαθέσω για όλα όλα τα της εξάτμισης γύρω στα 830ευρώ και 1 καφέ στον μάστορα.Ουτε ευρώ παραπάνω.Μέσα σε αυτό το budget τι προτείνουμε..

Υ.Γ. Εξάλλου και το Motogp εχει 250cc

viper1
10/03/2018, 14:25
Ρε συ τα παπια τα εχω για δουλεια.Και μεχρι να βρώ κανενα bandit η κανενα στρώμα 650 όπως το θέλω ας παίξω λίγο...
Έχω να διαθέσω για όλα όλα τα της εξάτμισης γύρω στα 830ευρώ και 1 καφέ στον μάστορα.Ουτε ευρώ παραπάνω.Μέσα σε αυτό το budget τι προτείνουμε..

Υ.Γ. Εξάλλου και το Motogp εχει 250cc
Βρες μια παλιά εξάτμιση πάρε τρυπάνι άνοιξε μερικές τρύπες και όταν πάρεις την Μοτο που θέλεις ρίξε εκεί χρήματα .

basilis_k6
10/03/2018, 14:31
Ρε συ τα παπια τα εχω για δουλεια.Και μεχρι να βρώ κανενα bandit η κανενα στρώμα 650 όπως το θέλω ας παίξω λίγο...
Έχω να διαθέσω για όλα όλα τα της εξάτμισης γύρω στα 830ευρώ και 1 καφέ στον μάστορα.Ουτε ευρώ παραπάνω.Μέσα σε αυτό το budget τι προτείνουμε..

Υ.Γ. Εξάλλου και το Motogp εχει 250cc
:eyepop::eyepop::eyepop:

viper1
10/03/2018, 14:32
:eyepop::eyepop::eyepop:

Τελικά λεφτά υπάρχουν

TsoliasGR
10/03/2018, 14:45
Βρες μια παλιά εξάτμιση πάρε τρυπάνι άνοιξε μερικές τρύπες και όταν πάρεις την Μοτο που θέλεις ρίξε εκεί χρήματα .

:bawl:
Eίπαμε κατι σωστο και ομορφο....
:bawl:

TsoliasGR
10/03/2018, 14:45
Βρες μια παλιά εξάτμιση πάρε τρυπάνι άνοιξε μερικές τρύπες και όταν πάρεις την Μοτο που θέλεις ρίξε εκεί χρήματα .

:bawl:
Eίπαμε κατι σωστο και ομορφο....
:bawl:

Akalestos
11/03/2018, 15:43
Φιλε καταλαβαινω το παθος σου για λιγο ηχο παραπανω (γτ αν το κανεις για επιδοσεις απλα δεν...) τωρα απο κει κ περα μη συγκρινεις βουρτσα με π@@@τσα αλλο λυκος 250 κι αλλο αγωνιστηκο μοτο MOTOGP CLASS

Υ.γ αν εχεις λεφτα για πεταμα οκ ριχτα αλλα κι εγω θα προτεινα ενα τελικο να γουσταρεις λιγο περισσοτερο κι εισαι αρχοντας

Vice
12/03/2018, 08:20
Ολόσωμη βάζεις για να αυξησεις επιδόσεις. Είναι πανάκριβες και θα χρειαστεί να δώσεις και άλλα λεφτά για να Fuel management (Power commander κ.α.), ρύθμιση χαρτών, δυναμομετρήσεις και ενα σωστό tweak. Ολα αυτά για να κερδίσεις 5-6-7?!? άλογα το οποίο είναι 20-25% αυξηση επιδόσεων μεν, τραχανάς που χύθηκε δε...
Άσε που αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν έτοιμες ολόσωμες λύσεις απο τις γνωστές μάρκες, οπότε πάς σε custom λύση, οπότε κι άλλα λεφτά, οπότε ακομα πιο άκυρο το εγχείρημα...

Τελικο μπορείς να βάλεις για να έχεις πιο καλό ήχο και μέχρι εκεί. Προτίμησε κάτι απλό και φτηνό όπως μια απλή μπούκα σε στύλ Akrapovic Megaphone το οποιο είναι βάλε βγάλε, είναι φτηνό και κάνει καλή δουλεια στον ηχο.

Καταλαβαίνω οτι βαρέθηκες την μηχανή και ψάχνεις κάτι να ανανεώσεις το ενδιαφέρον σου αλλά πίστεψε με αυτό που λένε οι αμερικάνοι "there is no replacement for the displacement" ισχύει στο 100%. Κράτα τα χρήματα για να πάρεις το επόμενο.

Anritsu
12/03/2018, 08:46
830 για εξάτμιση σε μοτοσακό που τώρα μτχ παίζει δεν παίζει 2,5 χιλιάρικα ?
Βάλε ένα τελικό για λίγο πρα πρα όπως λένε οι από πάνω και οικονομία για το επόμενο εφόσον μάλιστα έχει κατασταλάξει τι θες ...
Τα ελληνικά τα race-guns και racetech τα εχω δει σε πολλά budget μηχανάκια . Καλά πρέπει να είναι

TsoliasGR
12/03/2018, 11:42
Οπότε μάλλον με βλέπω Παπαγιάννη...

ΤάκηςΜπ
12/03/2018, 11:48
Οπότε μάλλον με βλέπω Παπαγιάννη...

Εφόσον έχεις λεφτά μην πας race tech,πήγαινε race guns.Καλύτερη ποιότητα και καλύτερη εξυπηρέτηση.

Γενικά πάντως,εγώ θα πουλούσα το wolf,θα κότσαρα και το 800άρι και θα 'παιρνα ένα 600άρι γυμνό.Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις,τι δίπλωμα μπορείς να βγάλεις,αλλά το να ρίξεις τόσα λεφτά στο wolf το θεωρώ ξεκάθαρη σπατάλη.Σ'το λέμε όλοι και ίσως καταντάμε κουραστικοί,απλά θα δώσεις 1-1.5 χιλιάρικο και θα σε κοντράρουν ακόμα και τα κρυπτον στα φανάρια,ψιλομαλακία είναι.

Panos76
12/03/2018, 12:00
Γενικά πάντως,εγώ θα πουλούσα το wolf,θα κότσαρα και το 800άρι και θα 'παιρνα ένα 600άρι γυμνό.

:a013:

TsoliasGR
12/03/2018, 13:19
Εφόσον έχεις λεφτά μην πας race tech,πήγαινε race guns.Καλύτερη ποιότητα και καλύτερη εξυπηρέτηση.

Γενικά πάντως,εγώ θα πουλούσα το wolf,θα κότσαρα και το 800άρι και θα 'παιρνα ένα 600άρι γυμνό.Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις,τι δίπλωμα μπορείς να βγάλεις,αλλά το να ρίξεις τόσα λεφτά στο wolf το θεωρώ ξεκάθαρη σπατάλη.Σ'το λέμε όλοι και ίσως καταντάμε κουραστικοί,απλά θα δώσεις 1-1.5 χιλιάρικο και θα σε κοντράρουν ακόμα και τα κρυπτον στα φανάρια,ψιλομαλακία είναι.

Nα σε δώκω πληροφορίες...
35ετών,Διπλωμα Α,Β,ταχυπλώου.
Γυμνό θα ζαχάρωνα την brutale αν και ιταλιάνικο αλλά δεν έχω τα λεφτά να την πάρω καινούρια.
Έχω μόλις 5300 ευρά για αγορά μοτοσακό και επειδή θέλω κάτι να πάω κανα ταξίδι τα χω πει και σε άλλο Thread πάω η για ληστή η για στρώμα.
Το 1-1,5 χιλιάρικο πάει ξεχωριστά απο όλα αυτά στον λύκο γιατί απλά γουστάρω αυτό το μηχανάκι.Δεν με νοιάζει να χαλάσω και κάτι παραπάνω αρκεί να γίνει σωατή δουλειά.
Να σκοτώνει...για την κατηγορία του.
Τώρα για τα crypton...Eίναι παπιά είναι πιο ελαφριά αλλά μιλάς για πειραγμένα...Να τα δώ πως θα σταματήσουν όταν πρέπει η πως θα μπαίνουν στις στροφές που εγώ θα είμαι ΑΝΕΤΟΣ...
Μπορεί αύριο να μαζέψω άλλο εναμισο και να ρίξω ένα upside-down στο μπροστινό,μπορεί μετά να βάλω ρυθμιζόμενη πίσω.Πρέπει να καταλάβεις οτι έχει να κάνει με το μηχανάκι.
Είναι απλά ο έρωτας...(Ο Δεύτερος μεγάλος έρωτας - ο πρώτος ήταν η bandit 400v βοήθεια μας, και σε κείνη τη χαρχάλω είχα ρίξει yoshimura cyclone τελικό,wp springs front,ohlins ρυθμιζόμενη πίσω εώ ήξερα οτι ΔΕΝ αξίζει).Τι θέλω να πώ;Ναι δεν αλλάζει η γνώμη μου,το θέμα είναι πως θα το κάνω σωστά.

Anritsu
12/03/2018, 16:41
Εφόσον έχεις λεφτά μην πας race tech,πήγαινε race guns.Καλύτερη ποιότητα και καλύτερη εξυπηρέτηση.

Γενικά πάντως,εγώ θα πουλούσα το wolf,θα κότσαρα και το 800άρι και θα 'παιρνα ένα 600άρι γυμνό.Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις,τι δίπλωμα μπορείς να βγάλεις,αλλά το να ρίξεις τόσα λεφτά στο wolf το θεωρώ ξεκάθαρη σπατάλη.Σ'το λέμε όλοι και ίσως καταντάμε κουραστικοί,απλά θα δώσεις 1-1.5 χιλιάρικο και θα σε κοντράρουν ακόμα και τα κρυπτον στα φανάρια,ψιλομαλακία είναι.

Χωρίς να το κάνουμε εδώ vs και συνοπτίκα αν μπορείς γράψεις γιατι θεωρείς τις μέν καλύτερε απο τις δε ? Μελλοντικά ίσως με απασχολήσει το θέμα

TsoliasGR
12/03/2018, 18:12
Kαι μιας και το έψαξα λιγάκι μια raceguns τελικό για μένα 280.Άραδεν καταργώ αισθητήρα L αλλά θέλω να πάω απο εκεί και να δώ πάνω στο δυναμόμετρο τι μου δίνει.Θα του το πώ στα ίσια...Όταν θα είμαι εκεί με τα λεφτά στο χέρι...Αν μου δώσει κάτω απο 1HP δεν την αγοράζω (και εάν είναι και στα ίδια κιλά με την δικιά μου).
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ άγραφο εγκέφαλο για το μηχανάκι;Οι εγκέφαλοι έχουν διαφορετικά φις?Η κάνει όποιος άγραφος να ναι;

ΓιώργοςΤΤ
12/03/2018, 18:18
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

Καλό μ'άρεσε!

ΤάκηςΜπ
12/03/2018, 20:18
Χωρίς να το κάνουμε εδώ vs και συνοπτίκα αν μπορείς γράψεις γιατι θεωρείς τις μέν καλύτερε απο τις δε ? Μελλοντικά ίσως με απασχολήσει το θέμα

Ο παπαγιαννης όταν είχα πάει ήταν απίστευτα ενοχλητικός. Μου το έπαιζε πολύ ιστορία, με ειρωνευοταν και γενικότερα ήταν ολοφάνερο ότι δεν τον πολύ ενδιαφέρει και να σε χάσει από πελάτη γιατί μαμιουνται στην δουλειά. Οι raceguns τώρα, εκτός του ότι ποιοτικά φαίνονται καλύτερες, έχουν ακουστεί και πολύ λιγότερα προβλήματα και αν δεν κάνω λάθος δίνουν και κάτι παραπάνω στο μηχανάκι. Γενικά, αν δεν σε ενδιαφέρει να βάλεις κάτι ελάχιστα πιο premium ανεξου τις μαλακιες τους και βάλε race tech, την είχα πάνω για 1 χρόνο και ήμουν ευχαριστημένος, αλλά δεν νομίζω να τους ξαναπροτιμησω, κι αν προτιμήσω τις εξατμίσεις τους θα πάρω κάποια μεταχειρισμένη, δεν θα πάω καν σε αυτούς