PDA

View Full Version : Αλλαγες λαδιων μοτο συχνότητα και οξύτητα



TsoliasGR
14/03/2018, 12:23
Μόλις βρήκα το original technical manual και το κατέβασα για το wolf 250.
Aνακάλυψα κάτι που κάνω λάθος ΑΛΛΑ δεν ξέρω αν έχει επηρεάσει την μακροζωία του κινητήρα.
Μέχρι τώρα έκανα αλλαγή λαδιών κάθε 1500 χλμ και με 10w40 semisynthetic.
O κατασκευαστής αναφέρει κάθε 1000χλμ αλλαφή λαδιού με 10w30
Nα αλλάζω λαδάκι κάθε 1.000χλμ οκ αλλά μέχρι τώρα στις 41500 που έχει αλλάξει στα
πρώτα 500,στα 1000,4000,7000,10.000,12800,16100,19.000,22.000 (που το πήρα και βάση book service) με 15w50 ημισυνθετικά
και απο κει και πέρα κάθε 1.500 με 10w40 ημισυνθετικά κατα πόσο έχει επηρεάσει τον κινητήρα μου;Πραγματικά είμαι σκαλωμένος.
Έχω αρχίσει να έχω ψυχολογικά οτι έχω μαμήσει τον κινητήρα...:cry:
393951
Αλλά...το owner manual που δίνει ο Γκοργκόλης λέει κάθε 3.000χλμ αλλαγή λαδιών....
Τι να κάνω ρε παλικάρια;

THEOD
14/03/2018, 12:39
Είσαι σίγουρος ότι ο κατασκευαστής λέει αλλαγή κάθε 1000 χλμ :rolleyes: και όχι ας πούμε κάθε 10.000 χλμ ? (το πιθανότερο είναι το νούμερο που λέει ο κατασκευαστής να είναι κάπου μεταξύ 6-10Κ χλμ - ως είθιστε οι Ελληνικές μεταφράσεις των μάνουαλ είναι πολύ large και δίνουν το μισό και παρακάτω ως "safe" - σκατά στα μούτρα τους - επιλογή)
Σε κάθε περίπτωση για το Ελληνικό κλίμα-θερμοκρασίες το 10-40 ή και το 15-50 έιναι μια χαρά...

zannisvel
14/03/2018, 12:51
Μηπως λεει τη πρωτη φορα αλλαγη στα 1000 και μετα καθε 5,6, 10Κ?

TsoliasGR
14/03/2018, 12:53
393952
393953

o teos
14/03/2018, 13:02
Είναι το ξένο μανιουαλ πρώτον..δεύτερον οι θερμοκρασίες Ελλάδας είναι αρκετά υψηλότερες από Αγγλία που διαβάζεις..Οπότε το 10-40 η το 15-50 είναι μια χαρα για το μοτέρ του γουλφ εφόσον είναι επώνυμο το λιπαντικό..μη το σκέφτεσαι παραπάνω από όσο πρεπει:wave2:

toyar
14/03/2018, 13:03
Το αστερακι διπλα τι σημαινει;

THEOD
14/03/2018, 13:04
Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.... Στα 1000 αλλαγή λαδιών είναι πρωτοφανές...Θεωρώ ότι είναι τυπογραφικό λάθος. Προσπάθησε να το διασταυρώσεις...

o teos
14/03/2018, 13:04
Το αστερακι διπλα τι σημαινει;

Ειναι μονο για νίντζα :D

devil's animal
14/03/2018, 13:04
κατι δεν παει καλα...
αλλαγη φιλτρου λαδιου στα 6000χλμ και αλλαγη λαδιου καθε 1000?? δλδ ανα 6 αλλαγες? δεν νομιζω...:nono:

αλλωστε μονο τα αγωνιστικα μοτερ εχουν τετοια συχνοτητα αλλαγης λαδιου...

σε κανενα πολιτικο μηχανακι δεν γινεται αυτο...
...ανα 3000χλμ για το 250 ειναι μια χαρα...και καθε 2η αλλαγη αλλαζε και φιλτρο...
αν εισαι πολυ ψειρας αλλαζε σε καθε αλλαγη φιλτρο..

TsoliasGR
14/03/2018, 13:05
Ποιο αστεράκι;Αν θες να πεις για το Ελληνικό Manual ενα σημάδι...ειναι απο το κινητό...
Οκ πες 10w40...Αλλά απο θέμα συχνότητας...???Ούτως η άλλως τώρα στα 1500 αλλάζω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ φιλτρο...Αν είναι να αλλάζω κάθε 1000χλμ λάδι θα πάω κάθε 1000 χλμ και φίλτρο?Υπερβολη νομίζω...

BLiTzER
14/03/2018, 13:07
αλλωστε μονο τα αγωνιστικα μοτερ εχουν τετοια συχνοτητα αλλαγης λαδιου...


Πώς περνάει από πάνω cbr και cbf νομίζεις;!

Αφού ο αντιπρόσωπος λέει κάθε 3, κάνε το κάθε 3.

o teos
14/03/2018, 13:07
Κάθε 2.500 με 3000 χλμ...10-40χειμώνα και 15-50 καλοκαιρι. είσαι τζετ:D

THEOD
14/03/2018, 13:08
Εγώ πάντως θα άλλαζα κάθε 5-6Κ
To να αλλάζεις σε κάθε τέτοια αλλαγή και το φίλτρο είναι μια καλή πολυτέλεια - αλλιώς φίλτρο κάθε 2 αλλαγές

devil's animal
14/03/2018, 13:09
Πώς περνάει από πάνω cbr και cbf νομίζεις;!





τα χιλιαρια cbr και cbf, φανταζομαι, γιατι σιγα μην ασχοληθει με την πλεμπα που εχουν μικροτερα κυβικα...:lol:

TsoliasGR
14/03/2018, 13:11
Πώς περνάει από πάνω cbr και cbf νομίζεις;!

Αφού ο αντιπρόσωπος λέει κάθε 3, κάνε το κάθε 3.

Πάντα στο θέμα συντήρησης είμαι στα μισά απο όσα λέει ο αντιπρόσωπος.
CBF 250 και CBR 250 είναι ψόφια...Τo Inazuma το ίδιο...
Aπο την άλλη το Νιντζα...δεν το φτάνω.

Τώρα εις ότι αφορά την εναλλαγήση σε 10-40,15-50 δεν το κάνω ποτέ γιατί κάνουν άλλο φιλμάρισμα στο πιστόνι απο όσο ξέρω και τσιμπάει λίγο μέχρι να συνηθησει ο κινητήρας το φιλμάρισμα το νέο.

THEOD
14/03/2018, 13:16
Πάντα στο θέμα συντήρησης είμαι στα μισά απο όσα λέει ο αντιπρόσωπος.
Τώρα εις ότι αφορά την εναλλαγήση σε 10-40,15-50 δεν το κάνω ποτέ γιατί κάνουν άλλο φιλμάρισμα στο πιστόνι απο όσο ξέρω και τσιμπάει λίγο μέχρι να συνηθησει ο κινητήρας το φιλμάρισμα το νέο.

Στα μισά του αντιπρόσωπου σημαίνει κάθε 1.500 έτσι όπως τα λες... Λίγα τα θεωρώ αλλά δική σου η τσέπη και δεν μου πέφτει λόγος. Αφού λοιπόν είσαι ψείρας, άλλαζε κάθε 3Κ (για ψυχολογικούς κυρίως λόγους) και ΟΤΙ και να βάλεις μια χαρά θα είναι...Όσο πιο πολύ ασχολείσαι με αυτά τόσο πιο πολύ χάνεις την ηρεμία σου (και τα λεφτά σου βεβαίως-βεβαίως...).

TsoliasGR
14/03/2018, 13:24
Στα μισά του αντιπρόσωπου σημαίνει κάθε 1.500 έτσι όπως τα λες... Λίγα τα θεωρώ αλλά δική σου η τσέπη και δεν μου πέφτει λόγος. Αφού λοιπόν είσαι ψείρας, άλλαζε κάθε 3Κ (για ψυχολογικούς κυρίως λόγους) και ΟΤΙ και να βάλεις μια χαρά θα είναι...Όσο πιο πολύ ασχολείσαι με αυτά τόσο πιο πολύ χάνεις την ηρεμία σου (και τα λεφτά σου βεβαίως-βεβαίως...).

Ναι αλλά...Ο Γκοργκόλης λέει 3.000 και ήμουνα στα μισα (ακα 1500) μέχρι τώρα (τα έχω περασμένα και Book service).
Kαι όχι μόνο τα λάδια αλλα μιας και μιλάμε για τα λάδια ας μείνουμε σε αυτά.
Εάν ο αντιπρόσωπος λέει 3.000 και ο κατασκευαστής 1.000?Να πέσω στα κάθε 500χλμ αλλαγή λαδιών εκεί ΟΧΙ δεν το σηκώνει η ψυχολογία μου.Αμα δεν βγάλω άκρη στην χειρότερη να πάω By the foreign book και κάθε 1.000 χλμ λαδάκια και φίλτρο πακετάκι.Αλλά έχω σκαλώσει.Αν δεν βγάλουμε άκρη εδώ αύριο πρωί πρωί βολτούλα απο τον γκοργκόλη μιας και είμαι 5-6 χλμ μακρυά απο την αντιπροσωπεία στην καλλιθέα να τα πούμε ένα χέρι και ποιος ξέρει μπορεί να βγάλω άκρη εκεί.

Υ.Γ. Το να κάθομαι και να κάνω συντήρηση στα μηχανάκια μου είναι για μένα γιορτή.Με καφεδούμπα παραγγελία απο έξω στην πιλωτή μου και το mp3 να παίζει rock, την γειτόνισσα να σκούζει απο το μπαλκόνι και τα εργαλεία μου απλωμένα σαν κορμιά που λιάζονται στην παραλία....
Ιεροτελεστία.

THEOD
14/03/2018, 13:30
Κατά 99,99% ΔΕΝ λέει 1000 ο κατασκευαστής...Λάθος είναι...Προσπάθησε να το διασταυρώσεις...

nik69
14/03/2018, 13:39
Εγώ βρήκα αυτό http://www.fuelarc.com/images/model_images/bike/sym-motors/2014-wolf-sb250ni/user_manual/2014-sym-wolf-sb250ni-owners-manual.pdf

Για αλλαγές λαδιών αναφέρει κάθε 3000Km και έχει και κάθε 5000Km για το μοντέλο T2 (προφανώς κάποια αναβάθμιση θα είναι)

sapila racing
14/03/2018, 13:45
Απο που κατέβασες το manual του οποίου παρέθεσες το screen shot? Είσαι σίγουρος οτι είναι το σωστό για το μηχανάκι σου?

Μαλλον έχεις κανει κάποιο λάθος αφού αναφέρει και αλλαγή gear oil πράγμα που δεν έχει καν το μηχανάκι σου.

o teos
14/03/2018, 13:47
Απο που κατέβασες το manual του οποίου παρέθεσες το screen shot? Είσαι σίγουρος οτι είναι το σωστό για το μηχανάκι σου?

Μαλλον έχεις κανει κάποιο λάθος αφού αναφέρει και αλλαγή gear oil πράγμα που δεν έχει καν το μηχανάκι σου.

Σςςςςς δεν ξερετε ρε...το wolf απο 10-40 σε 15-50 πινει λαδι σα νερο απο γάργαρο ποταμι της στέπας...γατακια:D

TsoliasGR
14/03/2018, 13:50
393956

Σε παπιά έχω δει να τσιμπάει απο αλλαγή sae.Μια ιδέα.Αλλά που να ξερεις εσύ...Απο την στέπα έρχεσαι :pink:

o teos
14/03/2018, 13:54
393956

Σε παπιά έχω δει να τσιμπάει απο αλλαγή sae.Μια ιδέα.Αλλά που να ξερεις εσύ...Απο την στέπα έρχεσαι :pink:

Ελα ντε σάμπως ειχα κανα μηχανάκι της προκοπής η εχω αλλάξει λαδια ποτε??εδω μιλάμε για παπιά και μοτερ επιδόσεών..:lol:

TsoliasGR
14/03/2018, 14:01
Βέσπα είχες;:bawl:

o teos
14/03/2018, 14:03
Βέσπα είχες;:bawl:

Εννοείται (https://youtu.be/hF6JqxvzTVA?t=22s)..:cool:

toyar
14/03/2018, 14:25
Απο που κατέβασες το manual του οποίου παρέθεσες το screen shot? Είσαι σίγουρος οτι είναι το σωστό για το μηχανάκι σου?

Μαλλον έχεις κανει κάποιο λάθος αφού αναφέρει και αλλαγή gear oil πράγμα που δεν έχει καν το μηχανάκι σου.

αυτο θα ρωτουσα κι εγω
επισης ξαναρωταω....το αστερακι διπλα τι εννοει;

TsoliasGR
14/03/2018, 14:27
Αλλα ειναι το σωστό τελικα...

OldMan
14/03/2018, 14:29
Τώρα εις ότι αφορά την εναλλαγήση σε 10-40,15-50 δεν το κάνω ποτέ γιατί κάνουν άλλο φιλμάρισμα στο πιστόνι απο όσο ξέρω και τσιμπάει λίγο μέχρι να συνηθησει ο κινητήρας το φιλμάρισμα το νέο.
Enlighten us, Master...!!! :a18::a20:

Υ.Γ.
Υποθετω οτι στο ευρος των γνωσεων σου περιλαμβανονται και οι προδιαγραφες δοκιμων που γινονται κατα SAE για να κατηγοριοποιηθεί ενα λαδι σαν 40αρι και την χαώδη διαφορα αυτών απο ενός αλλου λαδιού κατηγοριοποιημένου σαν 50αρι..

To make long story short, η επικαλυψη "ανοχων" στις προδιαγραφές μεταξύ ενός 40αριού και ενός 50αριού ξεπερνάει το 35% του ευρους τιμων του καθενός λαδιού..

TsoliasGR
14/03/2018, 14:48
Κάπου είχα βρεί ένα πίνακα με τις ανοχές...
Απλά οι μικρότερες θερμοκρασίες που "θεωρητικά" μπορείνα λειτουργήσει απροβλημάτιστα το 10w40 είναι αν θυμάμαι καλά ή στους 0 ή στους -5?
Και λόγω μεγαλύτερου ψύχους κατά τους χειμερινούς μήνες τα τελευταία έτη θεωρώ πιο καλό για το κλίμα μας το 10w40.Όχι πως το 15w50 είναι κακό απλά αυτή είναι η αποψή μου.
Εάν κάνω λάθος μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω το που και το γιατί;

sapila racing
14/03/2018, 14:53
Αλλα ειναι το σωστό τελικα...

Αφού είναι σωστό, τότε εκτός του engine oil να αλλάζεις και το gear oil στα διαστήματα που αναφέρει.
Αν τα καταφέρεις πες μας και πως το έκανες!

sanyang γτπκ. :lol:

RaGe_Raptor
14/03/2018, 14:55
393967

o teos
14/03/2018, 14:57
Αφού είναι σωστό, τότε εκτός του engine oil να αλλάζεις και το gear oil στα διαστήματα που αναφέρει.
Αν τα καταφέρεις πες μας και πως το έκανες!

sanyang γτπκ. :lol:

Ευκολακι....το χω...αλλάζοντας τα λαδια του μοτερ και μιας και τα gears ειναι μεσα στο μοτερ αλλάζεις και το gear oil ταυτόχρονα........εναλλακτικα για σιγουρια πετα και μισο μπουκαλι βαλβολινη μαζι με τα λαδια..δεν ξερεις ποτε......:hypnotize::tooth:

RaGe_Raptor
14/03/2018, 14:57
Δλδ μια sae140 βαλβολίνη μπορεί να έχει ίδιο ιξώδες με sae60 engine oil... :eek: σοκ.

sapila racing
14/03/2018, 14:58
Ευκολακι....το χω...αλλάζοντας τα λαδια του μοτερ και μιας και τα gears ειναι μεσα στο μοτερ αλλάζεις και το gear oil ταυτόχρονα........εναλλακτικα για σιγουρια πετα και μισο μπουκαλι βαλβολινη μαζι με τα λαδια..δεν ξερεις ποτε......:hypnotize::tooth:

δεν το είχα σκεφτεί, τελικά είναι απλό! :bawl: :lol:

OldMan
14/03/2018, 15:00
Βρε ευχαριστως να βοηθησω αλλα το παραπανω ποστ ειναι ασχετο με αυτο στο οποιο εκανα παραθεση..

Μίλησες για διαφορετικό "φιλμαρισμα" των λαδιων στο πιστόνι και αυτό εχει να κανει με την υποτιθεμενη διαφορά ιξωδους..
(καμία απολύτως σχεση με την χαμηλοτερη θερμοκρασία λειτουργίας)

Ενα λαδι 15W40 και ένα 15W50 συμπεριφερονται ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ σαν 15αρια σε χαμηλες θερμοκρασίες, οπότε το "φιλμαρισμα" θα ειναι το ίδιο..
Αν παμε τωρα στην "κανονική" τους λειτουργια, υπαρχει μεγαλη πιθανότητα το "πραγματικό" ιξωδες τους να είναι περίπου το ίδιο (εκει αναφερόμουν με το ευρος ανοχων..), οπότε και το "φιλμάρισμα" να ειναι το ίδιο..

Διαβασε λιγο το 7ο post εδω: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087 για να καταλαβεις για τι πραγμα μιλάω...

TsoliasGR
14/03/2018, 15:15
Kάνω διάλλειμα διότι με έχεις βάλει σε σκέψεις λίγο και βλέπω οτι κάποια πράγματα έχω παραλείψει απο τις γνώσεις μου.
Θα επανέλθω στην οξύτητα σε άλλο thread και μετά απο πολύ διάβασμα.
Παραμένει απορία για την συχνότητα αλλαγών.
Οι κύριοι απο πάνω να μην κοροιδεύουν γιατί απλά η sanyang @#@#$@ται....(Δεν φταίω εγώ μπάρμπα η μάνα μου δεν με έστειλε για κινέζικα όταν ημουνα μικρός, άντε να βγάλω άκρη τώρα τι και πώς :bawl:)
Τεο λες να έχει λάδι ξεχωριστά για το σασμάν;Πρωτοτυπία οι κινέζοι ρεεε!!!!!:lol:

Υ.Γ. Ενδεικτικά....

κοπυ πειστ απο μοτοτρίτη

Οι δυο αριθμοί του Ιξώδους – Ελαφρώς πολύπλοκοι
Οι δυο αριθμοί του ιξώδους (πχ. 10W-40) ΔΕΝ αντιπροσωπεύουν τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος, για τις οποίες ενδείκνυται το λάδι, όπως πολλοί εσφαλμένα πιστεύουν. Ο πρώτος αριθμός μας δείχνει το ιξώδες του λαδιού στους 0F, δηλαδή στους -17,8 Κέλσιου και μετριέται σε cP (Centipoise). Το W μας δείχνει ότι το λάδι είναι κατάλληλο για χειμώνα. Ο δεύτερος αριθμός μας δείχνει το ιξώδες του λαδιού στους 210F, δηλαδή στους 98,8 βαθμούς Κελσίου αλλά μετριέται σε cST (centistrokes). Έχουν δηλαδή διαφορετικές μονάδες μέτρησης!

Τη συμβατική τιμή του ιξώδους την παίρνουμε στους 40 βαθμούς Κελσίου και μπορεί να είναι παρόμοια για πολλά λάδια διαφορετικών τιμών ιξώδους, πχ. ένα 5W40, ένα 10W30 και ένα 10W40 μπορεί στους 40 βαθμούς να έχουν παρόμοιο ιξώδες, αλλά πχ. το πρώτο στους 10 βαθμούς θα έχει σοβαρή υπεροχή ως προς τα άλλα δύο.

393969

stefanos
14/03/2018, 16:34
πχ. το πρώτο στους 10 βαθμούς θα έχει σοβαρή υπεροχή ως προς τα άλλα δύο.

393969


Γιατί?:confused:

lykourgi
14/03/2018, 16:59
Για την "οξύτητα" δεν ακούω προτάσεις. Γιατί δεν βοηθάει κανένας;





(Tsolia, πλάκα κάνω. Προφανώς εννοείς το ιξώδες. Την οξύτητα τη μετράμε στα ελαιόλαδα, επειδή τα τρώμε. Αν μπορείς άλλαξέ το.)

OldMan
14/03/2018, 17:25
Γιατί?:confused:
Αυτό σε παραξενεψε εσενα, Πατερα..??

Το οτι την τιμή του ιξωδους την παίρνουμε στους 40οC (και όχι στους 18οC που ισχύει ανανταν μπαμπανταμ..) επειδη έτσι του 'ρθε, το περναμε στο ντουκου..??

H οτι δεν χαμπαριαζει απο διαφορες μεταξυ κινηματικου και δυναμικου ιξωδους και απλα θεωρει οτι τα cSt & cP ειναι "διαφορετικες" μοναδες μετρησης..??

Το δε "centistrokes" το αφήνω ασχολιαστο...
(γιατι προφανως αναφερεται σε υποεκατονταπλασια μοναδα μετρησης της εγκεφαλικης του εμβολης..)

vaska
14/03/2018, 17:36
Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.... Στα 1000 αλλαγή λαδιών είναι πρωτοφανές...Θεωρώ ότι είναι τυπογραφικό λάθος. Προσπάθησε να το διασταυρώσεις...

Στο sym του αδερφού μου το μάνιουαλ λέει κάθε 1000 κι έχει φωτάκι στο κοντερ που μόλις συμπληρωθεί χιλιάδα ανάβει κόκκινο. Κάνεις αλλαγή πατάς κουμπί σβήνει και μετά πάλι από την αρχή

leftos
14/03/2018, 17:44
Αυτο ακριβως που λεει ο σαπιλας απο πανω δεν ειναι η σελιδα αυτη για το wolf αφου λεει για gear oil.

stefanos
14/03/2018, 17:49
Αυτό σε παραξενεψε εσενα, Πατερα..??

Το οτι την τιμή του ιξωδους την παίρνουμε στους 40οC (και όχι στους 18οC που ισχύει ανανταν μπαμπανταμ..) επειδη έτσι του 'ρθε, το περναμε στο ντουκου..??

H οτι δεν χαμπαριαζει απο διαφορες μεταξυ κινηματικου και δυναμικου ιξωδους και απλα θεωρει οτι τα cSt & cP ειναι "διαφορετικες" μοναδες μετρησης..??

Το δε "centistrokes" το αφήνω ασχολιαστο...
(γιατι προφανως αναφερεται σε υποεκατονταπλασια μοναδα μετρησης της εγκεφαλικης του εμβολης..)

:)Εδώ πολλοί νομίζουν ότι οι αριθμοί του ιξώδους "αντιπροσωπεύουν τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος, για τις οποίες ενδείκνυται το λάδι"
Σε επόμενα άρθρα θα εμβαθύνουν οι άνθρωποι...

daz
14/03/2018, 17:52
Πόσες στροφές ανεβάζει το μοτορι;
Με 1.7 λίτρα είναι λίγο δύσκολο να χρειάζεται αλλαγη κάθε 1000. Εκτός και αν ανεβάζει ενα σκασμός στροφές.
Τα παπιά με 900 και 1000 μλ χωρητικότητα χρειάζονται ανά 1000 χλμ

TsoliasGR
15/03/2018, 00:55
Αυτό σε παραξενεψε εσενα, Πατερα..??

Το οτι την τιμή του ιξωδους την παίρνουμε στους 40οC (και όχι στους 18οC που ισχύει ανανταν μπαμπανταμ..) επειδη έτσι του 'ρθε, το περναμε στο ντουκου..??

H οτι δεν χαμπαριαζει απο διαφορες μεταξυ κινηματικου και δυναμικου ιξωδους και απλα θεωρει οτι τα cSt & cP ειναι "διαφορετικες" μοναδες μετρησης..??

Το δε "centistrokes" το αφήνω ασχολιαστο...
(γιατι προφανως αναφερεται σε υποεκατονταπλασια μοναδα μετρησης της εγκεφαλικης του εμβολης..)

Όπως προείπα το κείμενο το πήρα copy-paste απο το μοτοτρίτη.Δεν πρόλαβα να το μελετήσω πλήρως και να το κατανοήσω.Δεν τα έχω βγάλει απο το κεφάλι μου μην βαράς εμένα!:cry:

Bowleno
15/03/2018, 08:05
Όπως προείπα το κείμενο το πήρα copy-paste απο το μοτοτρίτη.Δεν πρόλαβα να το μελετήσω πλήρως και να το κατανοήσω.Δεν τα έχω βγάλει απο το κεφάλι μου μην βαράς εμένα!:cry:

Δεν σε βαράει ρε συ, ο γέρος προσπαθεί (με ευγενικό, όντως, τρόπο) να σου πει ότι το έχεις κάψει τελείως :p

Εμένα με 2,7L λάδι μοτέρ αν ήθελα αλλαγή κάθε 1000 θα έκοβα φλέβες :lol:

buckley
15/03/2018, 09:05
H σύνταξη του Αγγλικού manual αν διαβάσεις λίγο είναι για γέλια ,δεν τους έχω εμπιστοσύνη.
Άλλαζε τα κάθε 2500-3000 και μη μασάς.
Η αλλαγή κάθε 1000 αφορά μόνο παλιούς κινητήρες χωρίς φίλτρο λαδιού πχ laverda 1000, vw beetle,honda c-50 (απ' όλα έχουμε λέμε).

TsoliasGR
15/03/2018, 12:00
Δεν σε βαράει ρε συ, ο γέρος προσπαθεί (με ευγενικό, όντως, τρόπο) να σου πει ότι το έχεις κάψει τελείως :p

Εμένα με 2,7L λάδι μοτέρ αν ήθελα αλλαγή κάθε 1000 θα έκοβα φλέβες :lol:

Για να μην λεει οτι τα βγάζω απο το μυαλό μου.
https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/92083.asp
Ορίστε κύριοι που το διάβασα.Και κατηγορήστε αυτούς που έγραψαν οτι το έχεουν κάψει τελείως.

OldMan
15/03/2018, 13:39
Για να μην λεει οτι τα βγάζω απο το μυαλό μου.
https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/92083.asp
Ορίστε κύριοι που το διάβασα.Και κατηγορήστε αυτούς που έγραψαν οτι το έχεουν κάψει τελείως.
Ρε τσιφτοαλανιαρη αντρα..

Δεν ειπα ποτε οτι τα εβγαλες απ το μυαλο σου..
(διαβασα πολυ καλα ότι κανεις παραθεση απο κάπου..)

Αλλα να κανεις πασα το κάψιμο ΣΟΥ επειδή οφειλεται σε καψιμο ΑΛΛΩΝ και να βαζεις εμας να σου αναγνωρισουμε απο ελαφρυντικά μεχρι πληρη αθωωση, ειναι από αντιδεοντολογικό μεχρι εκνευριστικό..:cool:

Οτι διαβαζουμε, το κρινουμε και το ασπαζόμαστε ή όχι, κατα την κριτικη μας ικανοτητα και το βαθος γνωσεων μας..
ΑΦΟΥ γίνει αυτό, μπορούμε να το παραθετουμε για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα, αμα γουσταρουμε να 'ουμ'..

Αλλιως η κουβεντα παει σε στυλ: Ακουσα αυτό που μΕ το ειπε εκείνος ο μουγγός που το ακουσε απο τον αλλον τον κουφό που ηταν μπροστα όταν τα ελεγε ο κωφαλαλος..

Bowleno
15/03/2018, 14:40
Αλλιως η κουβεντα παει σε στυλ: Ακουσα αυτό που μΕ το ειπε εκείνος ο μουγγός που το ακουσε απο τον αλλον τον κουφό που ηταν μπροστα όταν τα ελεγε ο κωφαλαλος..

:moutza::moutza::moutza::lol:


(μου έχει τύχει...... :cry: )

TsoliasGR
15/03/2018, 15:13
Ρε τσιφτοαλανιαρη αντρα..

Δεν ειπα ποτε οτι τα εβγαλες απ το μυαλο σου..
(διαβασα πολυ καλα ότι κανεις παραθεση απο κάπου..)


Αλλα να κανεις πασα το κάψιμο ΣΟΥ επειδή οφειλεται σε καψιμο ΑΛΛΩΝ και να βαζεις εμας να σου αναγνωρισουμε απο ελαφρυντικά μεχρι πληρη αθωωση, ειναι από αντιδεοντολογικό μεχρι εκνευριστικό..:cool:

Οτι διαβαζουμε, το κρινουμε και το ασπαζόμαστε ή όχι, κατα την κριτικη μας ικανοτητα και το βαθος γνωσεων μας..
ΑΦΟΥ γίνει αυτό, μπορούμε να το παραθετουμε για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα, αμα γουσταρουμε να 'ουμ'..


Αλλιως η κουβεντα παει σε στυλ: Ακουσα αυτό που μΕ το ειπε εκείνος ο μουγγός που το ακουσε απο τον αλλον τον κουφό που ηταν μπροστα όταν τα ελεγε ο κωφαλαλος..

Ναι σαι καλά που το διευκρινίζεις.

Ναι το διάβασα κάπου...Σε κάποιο ηλεκτρονικό μέσο (ΜΜΕ) που ασχολείται με μοτοσυκλέτες και θεωρείται ως έγκυρο δεν μου δίνει ελαφρυντικά;Οκ πάσο.Πρέπει δηλαδή να βγώ στον δρόμο και να ρωτάω τον πρώτο τυχόντα τι και πώς και να μην έχω απο κάπου μια απάντηση με υπογραφη.Αν εσένα σου φαίνεται λογικό εγώ πάω πάσο.


Το έκρινα με βάση τις λίγες γνώσεις που έχω για τα λαδια και μου φάνηκε πειστικό.Εάν εσύ έχεις άλλη γνώμη βεβαίως να την ακούσω αλλά παραθέτωντας αποδείξεις για ότι λές για να μπορώ να βγάλω και εγώ ένα ασφαλές συμπέρασμα (μιας και όπως παραδέχομαι δεν έχω ικανες γνώσεις).

Ε όχι δεν πάει εκεί η κουβέντα.Μουγγός και κωφάλαλος...Συγκεκριμένα επώνυμα έντυπα δεν τα συγκρίνεις με μουγγούς και κωφάλαλους...Μην είσαι υπερβολικός...
...

OldMan
15/03/2018, 16:57
Δηλ. αυτο που παρεθεσες ειχε, εκτος της υπογραφης, λιστα παραπομπων σε βιβλιογραφία και πηγες, στα οποία και ανετρεξες λεπτομερώς και ενδελεχως για να διασταυρώσεις τα γραφεντα..
Και φυσικα, προχωρησες σε πληρη εξακρίβωση των στοιχειων του υπογραφοντος πιστοποιώντας ταυτόχρονα την ρητη δεσμευση του ηλεκτρονικου μεσου για ακεραια ευθύνη των γραφομενων σ' αυτό, εγκρίνοντας ετσι την αξιοπιστία του..

Αρχίζεις να μ' αρεσεις ρε, Τσολιά, ειλικρινα... !!

Και πουσαι..
Και οι μουγγοί και οι κωφαλαλοι εχουν ονοματεπώνυμα - δεν ειναι μονο τα εντυπα επώνυμα..


Αλλαζε καθε 500 χλμ τα κωλολαδα με το πιο φτηνο ορυκτελαιο που θα βρεις και ασε εμας να τρωγομαστε αν θα βαλουμε SAE15W40 κατα API ή κατα JASO στο καντήλι..

karellen
15/03/2018, 20:14
Λέγοντας 'εγκυρο' σάιτ εννοείτε το Μοτοτρίτη; Μουχαχαχχα!

TsoliasGR
15/03/2018, 21:01
Γιατι στραβωνεις και δεν μου δινεις πηγες να διαβασω αφου αυτο δεν το θεωρεις έγκυρο?βαριεσαι να γραψεις τις πηγες σου η απλα λες εγω ξερω αυτο ειναι ετσι τερμα και τελειωσε.Γιατι δεν σε εχω για το δεύτερο.
Υ.Γ. Μην στραβώνεις συζητηση κάνουμε και αμα κατσει και βρεθουμε καπου θα κερασω και μπύρα.
Υ.Γ2 Ο τροπος σου ειναι καπως...επιθετικος να το πω;

Karellen τι να σου πω ρε αδερφε υποτιθεται πως ειναι...Αν κανω λάθος εδω είμαστε να μαθαίνουμε.Αλλα υποτιθεται πως ενα περιοδικο ευρειας κυκλοφοριας δεν γραφει μακακιες.Δεν ειναι εφημερίδα...

Pew
15/03/2018, 22:03
Καθε 1000χλμ το μονοκυλινδρο με 1,5 λιτρα λαδι, καταλαβα καλα;;

#ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ !!! :uplate:

Δηλαδη στο δικο μου σκουτερ (μονοκυλινδρο επισης, 278cc επισης επισης...) που ο Πιάτζιος λεει καθε 10000χλμ λαδια-φιλτρο (1,3L) ... επρεπε να ειχα παρει προ πολλου παραμασχαλα το μοτερ, με αλλαγες καθε 5000-8000 ??? :confused: Η μηπως ανα 750km δηλαδη καθε μηνα επρεπε να βρισκομαι ξαπλα απο κατω και να δινω πονο 12 αλλαγες το χρονο?

Συνελθε ρε Tsolias που πας και διαβασεις τα ΓΑΜΩτηνΤριτη τους για site ....:)

karellen
15/03/2018, 22:22
Karellen τι να σου πω ρε αδερφε υποτιθεται πως ειναι...Αν κανω λάθος εδω είμαστε να μαθαίνουμε.Αλλα υποτιθεται πως ενα περιοδικο ευρειας κυκλοφοριας δεν γραφει μακακιες.Δεν ειναι εφημερίδα...
Έχει υποπέσει σε πολλά κραυγαλέα σφάλματα στο παρελθόν το συγκεκριμένο φίλε τσολιά ,με αποκορύφωμα ενα άρθρο που συμβούλευε στις στροφές να κλείνουμε το γκάζι για περισσότερη ασφάλεια! Φυσικά το κατέβασαν μετά τη γενική κατακραυγή.Επίσης και κάτι άλλα κρούσματα αντιγραφής άρθρων από το ΜΟΤΟ.

Το συγκεκριμένο με τα ιξώδη που ανέβασες φαίνεται σωστό,απλώς σαν πηγή δεν το θεωρούμε πλέον αξιόπιστο.

TsoliasGR
15/03/2018, 23:09
Κarellen
Δεν το γνωριζω αλλα για να το λες ετσι θα ναι.Δεν εχω λογο να σε αμφισβητήσω.Απλα θα εκτιμουσα να μου δωσεις κανα δυο πηγες να διαβάζω.

Pew...1,7 λιτρα μεσα αλλα το ολο στορυ ξεκινησε με το οτι ο γκοργκολης λεει 3.000χλμ και το ξενο service manual 1.000χλμ.εγω μεχρι τωρα ειμαι στα 1.500χλμ και σχεδον καθε αλλαγη και φιλτρο.Και αναρωτιεμαι...λες κατι να ξερει ο κινέζος?

Pew
15/03/2018, 23:35
Και ξαναλεω, σου φαινεται λογικο να αλλαζεις λαδια καθε 1000χλμ σε συγχρονο μηχανακι;
Δηλαδη την αλυσιδα καθε ποτε τη λαδωνεις, μετα απο καθε μετακινηση;

TsoliasGR
16/03/2018, 03:04
Καθε 300-400χλμ με λαδι που βαζουμε στον κινητηρα...
Η μετα απο καθε πλυσιμο και βόλτα περι τα 3-4 χλμ
Η αν έχει μεινει ακίνητο το μηχανάκι για μια βδομάδα
Η αν θέλω να πάω σε απόσταση πέρα απο τα 300-400 χλμ η αν ξέρω οτι θα έχω δυσκολία στο να έχω λάδι η συνεργείο εκεί λαδώνω τότε και μόνο με βαλβολίνη.

Δεν μου φαίνεται λογικό στα 1.000 χλμ να λέει ο κατασκευαστής να αλλάζεις λάδια σε μοντέλο του 2012...Αλλά έτσι λέει;Και ο αντιπρόσωπος στα 3.000...

buckley
16/03/2018, 08:00
Καθε 300-400χλμ με λαδι που βαζουμε στον κινητηρα...
Η μετα απο καθε πλυσιμο και βόλτα περι τα 3-4 χλμ
Η αν έχει μεινει ακίνητο το μηχανάκι για μια βδομάδα
Η αν θέλω να πάω σε απόσταση πέρα απο τα 300-400 χλμ η αν ξέρω οτι θα έχω δυσκολία στο να έχω λάδι η συνεργείο εκεί λαδώνω τότε και μόνο με βαλβολίνη.

Δεν μου φαίνεται λογικό στα 1.000 χλμ να λέει ο κατασκευαστής να αλλάζεις λάδια σε μοντέλο του 2012...Αλλά έτσι λέει;Και ο αντιπρόσωπος στα 3.000...

4 το πρωί, ρε φιλαράκο εφιάλτες βλέπεις ?
Μη τα παίρνεις τόσο βαριά λέμε...

teogtp
16/03/2018, 10:22
4 το πρωί, ρε φιλαράκο εφιάλτες βλέπεις ?
Μη τα παίρνεις τόσο βαριά λέμε...

Άλλαζε τα λάδια ρε.
:D

Bowleno
16/03/2018, 10:31
Άλλαζε τα λάδια ρε.
:D

Ρε π@@στη καφετζή έχεις βαλθεί να με κάνεις να αγοράζω συνεχώς καφέδες; πάει ρε, βγήκε από την μύτη πάλι!

:moutza::moutza::bawl::bawl:

Panos76
16/03/2018, 10:38
4 το πρωί, ρε φιλαράκο εφιάλτες βλέπεις ?
Μη τα παίρνεις τόσο βαριά λέμε...

:lol:

394015

teogtp
16/03/2018, 10:46
:nono:
Κάθε 1500 , αλλάζουμε τον αέρα στα λάστιχα.....

devil's animal
16/03/2018, 11:33
:nono:
Κάθε 1500 , αλλάζουμε τον αέρα στα λάστιχα.....



και το φιλτρο αερα...
γιατι αν δεν εχει φρεσκο αερα το μοτερ, μπορει να σκασει...

TsoliasGR
16/03/2018, 11:59
Όχι ρε 4 το πρωί γύρισα απο την δουλειά και μια μπυρίτσα μετά.
Εγώ φίλε μου κάθε τόσο λαδώνω αλυσίδα.Αλλά...με γλυτώνει απο το να πλερώνω καινούρια κάθε 20-25 χιλιάδες...Αυτή που φοράει ο λύκος πχ έχει βαστήξει 42.000 σχεδόν και τώρα έχει αρχίσει να κάνει σκαλάκια.Στο δέ παπί που τρώει ζόρισμα κάτω απο 40.000 δεν αλλάζω αλυσιδογράναζα.Και δουλεύει ντελίβερυ...

kostaskk
16/03/2018, 13:08
ελληνας αντιπροσωπος να βαλει στο μανουαλ παραπανω διαστημα αλλαγης λαδιων? δεν γινεται λεμε, σχεδον παντα βαζουν ή προτεινουν μικροτερα διαστηματα για να κονομανε οι μαστωρες και οι εταιριες λαδιων... σαν κατι κτμ που λενε στο μανουαλ αλλαγη καθε 10.000 αλλα εδω τα αλλαζουν καθε 3000 για σιγουρια :-p
που για να γραψει 10.000 ο κατασκευαστης προφανος και ξερει οτι αντεχει και με 15.000-20000 αλλα προβλεπει ολες τις κακες χρησεις και συνθικες και βαζει 10.000 να ειναι καλημενος.. λαδια αλλαζουμε 1-2 φορες τον χρονο οχι 12.

κατι εχει παει πολυ λαθος κατα 90% με το μανουαλ. λαθος μεταφραση απο τα κινεζικα? ψαξε απο διαφορετικες πηγες και για διαφορετικες χωρες τα μανουαλ και σύγκρινε τι λενε για τα λαδια. ανα 1000 ειναι σαν να εχεις διχρονο. το λαδι θα βγαινει καινουριο αστρωτο.
(υποθέτω το σωστο μανουαλ θα λεει αλλαγη καθε 5.000 ή 7,500 ή 10.000)
1000 αλλαζουν μονο τα αγωνιστικά

TsoliasGR
16/03/2018, 13:15
ελληνας αντιπροσωπος να βαλει στο μανουαλ παραπανω διαστημα αλλαγης λαδιων? δεν γινεται λεμε, σχεδον παντα βαζουν ή προτεινουν μικροτερα διαστηματα για να κονομανε οι μαστωρες και οι εταιριες λαδιων... σαν κατι κτμ που λενε στο μανουαλ αλλαγη καθε 10.000 αλλα εδω τα αλλαζουν καθε 3000 για σιγουρια :-p
που για να γραψει 10.000 ο κατασκευαστης προφανος και ξερει οτι αντεχει και με 15.000-20000 αλλα προβλεπει ολες τις κακες χρησεις και συνθικες και βαζει 10.000 να ειναι καλημενος.. λαδια αλλαζουμε 1-2 φορες τον χρονο οχι 12.

κατι εχει παει πολυ λαθος κατα 90% με το μανουαλ. λαθος μεταφραση απο τα κινεζικα? ψαξε απο διαφορετικες πηγες και για διαφορετικες χωρες τα μανουαλ και σύγκρινε τι λενε για τα λαδια. ανα 1000 ειναι σαν να εχεις διχρονο. το λαδι θα βγαινει καινουριο αστρωτο.
(υποθέτω το σωστο μανουαλ θα λεει αλλαγη καθε 5.000 ή 7,500 ή 10.000)
1000 αλλαζουν μονο τα αγωνιστικά

Nαι το ξέρω και αυτός ειναι ο λόγος που έχω κάνει θέμα και έχω σκαλώσει...
Δεν είναι αγωνιστικό φυσικά και δεν δουλεύει σε τόσες στροφές ωστε να δικαιολογεί τόσο συχνές αλλαγές by the book.
Δεν έχω αξιωθεί ακόμα να πάω στον γκοργκόλη να βγάλω άκρη.Απο εβδομάδα πρώτα ο Θεός.
Και στα 1500 που αλλάζω τώρα το λαδάκι βγαίνει καλό νομίζω...

OldMan
16/03/2018, 13:26
Και στα 1500 που αλλάζω τώρα το λαδάκι βγαίνει καλό νομίζω...
Αν με το "καλό" εννοείς "καθαρό" τοτε σιγουρα δεν κανει την δουλεια του..
(ή απλα το αλλαζεις ΠΟΛΥ νωρις..)

Και πουσαι..

Όχι ρε 4 το πρωί γύρισα απο την δουλειά και μια μπυρίτσα μετά.
Απο την φουρναρισσα γυρισες και ασε τα σάπια γιατι θα το κλειδωσω το κωλοthread..;)

Bowleno
16/03/2018, 13:49
:nono:
Κάθε 1500 , αλλάζουμε τον αέρα στα λάστιχα.....


και το φιλτρο αερα...
γιατι αν δεν εχει φρεσκο αερα το μοτερ, μπορει να σκασει...

Να μην ξεχνάμε και το αβάνς ένα κιλό κάθε μήνα διατηρεί την μηχανή καινούργια! :cry:

:lol:

TsoliasGR
16/03/2018, 15:13
Αν με το "καλό" εννοείς "καθαρό" τοτε σιγουρα δεν κανει την δουλεια του..
(ή απλα το αλλαζεις ΠΟΛΥ νωρις..)

Και πουσαι..

Απο την φουρναρισσα γυρισες και ασε τα σάπια γιατι θα το κλειδωσω το κωλοthread..;)

Όχι η φουρνάρισσα κοιμότανε αδερφέ.Σχόλασα απλά αργά και μια μπύρα μετά με πήγε πιο αργά! :D
Nα δες λίγο το προσφατο book service...Δεν βρίσκω μάστορα να βάζει σφραγίδα στο βιβλίο ακόμα και για λίπανση αλυσίδας...
Τι μακάκες είναι, προτιμούνε να μην πάρουν το 5ευρω για την αλλαγή και να την κάνω μόνος μου ή την λίπανση αλυσίδας παρά να βάλουν σφραγίδα...Άσε που έχω τσακωθεί με μάστορα γιατί ήθελε να λιπάνει την αλυσίδα με σπρέυ και όχι με λαδάκι...
Το παπάκι....
394025
Το wolf (που τον χειμώνα σχεδόν δεν κινήται)
394026

Και φυσικά υπάρχουν και οι βενζίνες που βάζω μαζί με φωτό αποδείξεις.

OldMan
16/03/2018, 17:58
Δεν θα εμπιστευομουν μαστορα που "ελεΝχει"..

Τελικα στις 3.500 τα αλλαζεις τα λαδακια, τι μας ζαλίζεις τον ερωτα..???

devil's animal
16/03/2018, 18:06
Όχι η φουρνάρισσα κοιμότανε αδερφέ.Σχόλασα απλά αργά και μια μπύρα μετά με πήγε πιο αργά! :D
Nα δες λίγο το προσφατο book service...Δεν βρίσκω μάστορα να βάζει σφραγίδα στο βιβλίο ακόμα και για λίπανση αλυσίδας...
Τι μακάκες είναι, προτιμούνε να μην πάρουν το 5ευρω για την αλλαγή και να την κάνω μόνος μου ή την λίπανση αλυσίδας παρά να βάλουν σφραγίδα...Άσε που έχω τσακωθεί με μάστορα γιατί ήθελε να λιπάνει την αλυσίδα με σπρέυ και όχι με λαδάκι...
Το παπάκι....
394025
Το wolf (που τον χειμώνα σχεδόν δεν κινήται)
394026

Και φυσικά υπάρχουν και οι βενζίνες που βάζω μαζί με φωτό αποδείξεις.



μετα απο τοσο λαδωμα αλυσιδας σε παπι και ημιπαπο, σε τι κατασταση ειναι το πατωμα του γκαραζ/πεζοδρομιο κλπ??:confused:

TsoliasGR
16/03/2018, 18:18
Υπαρχει και το γραπτο book service δεν ειναι μονο το ηλεκτρονικό.Στο ηλεκτρονικο δεν τα χω περασμενα όλα.Και για τα 2 μηχανακια εχω και καπου εχω και της bandit.Μπορω να παραθεσω φωτο συντομα και απο το γραπτο book service.Αλλα τωρα ειμαι σρην δουλειά.

daz
16/03/2018, 19:23
Την αλυσίδα την τεντώνουμε διαφορετικά για ταξίδι με βάρος?

Τα λάδια μηχανής δεν είναι τα πιο κατάλληλα για λίπανση, γιατί περιέχουν διασπαστικά. Συνεπώς είναι καλύτερα για καθάρισμα παρά για λίπανση.

wthanasis
16/03/2018, 19:49
Καθε 300-400χλμ με λαδι που βαζουμε στον κινητηρα...
Η μετα απο καθε πλυσιμο και βόλτα περι τα 3-4 χλμ
Η αν έχει μεινει ακίνητο το μηχανάκι για μια βδομάδα
Η αν θέλω να πάω σε απόσταση πέρα απο τα 300-400 χλμ η αν ξέρω οτι θα έχω δυσκολία στο να έχω λάδι η συνεργείο εκεί λαδώνω τότε και μόνο με βαλβολίνη.


Της κοπέλας σου τα ''λάδια'' τα ''αλλάζεις'' τόσο τακτικά ρε τσολιά μου ή δεν σου μένει τελικά χρόνος να ασχοληθείς ? :lol:

TsoliasGR
16/03/2018, 23:52
Οχι ρε φιλε τοσο συχνα.Ειπαμε μην καλομαθαινει κιολλας!

TsoliasGR
10/05/2018, 00:47
Επανέρχομαι μιας και μίλησα με τον τεχνικό διευθυντή του Γκοργκόλη από τα Τρίκαλα.
Η απάντηση που έλαβα σχετικά με την διαφοροποίηση στα service manual του ιντερνετ (επίσημα SYM και αυτό που δίνει ο Γκοργκόλης) σχετικά με την συχνότητα αλλαγής λαδιών στο μηχανάκι ήταν η εξής:
Στην Ταιβάν έχουν εμμονή και αλλάζουν τα λάδια συχνά και πάνε τα πάντα βάση βιβλίου (η κάπως έτσι μου το πε αλλά αυτό είναι το νόημα).
Όποιον τον κάλυψε καλώς.Εμένα δεν με κάλυψε πλήρως.
Προσωπική άποψη βέβαια.

zoslen
10/05/2018, 10:43
Το οξύμωρο της υπόθεσης εἰναι ότι τη σήμερον ημέρα οι βιομηχανίες σαφώς και θα προτιμήσουν να δώσουν μεγαλύτερα διαστήματα μεταξύ των αλλαγών.
Αν θα έπρεπε να αλλάζω λχ λάδια κάθε 1000 χλμ θα συνεπάγονταν 10 αλλαγές το χρὀνο ίσως κ παραπάνω, κατι που μεταφράζεται σε >200 ευρω ετησίως.
Αν όμως κάποια εταιρία έδινε αλλαγή κάθε 10000 χλμ θα μου κόστιζε μονο 20 ευρω.
Δεν μιλώ καν για μεγαλύτερους κυβισμούς κ μεγαλύτερες χωρητικότητες λαδιού, οπου τα νουμερα διπλασιάζονται.

Δείτε τα manuals των καινούριων μηχανών: η bmw πχ δινει καθε 10000, το δέλεαρ του μικρού κόστους συντήρησης είναι μεγάλο πλεον.
Η όποια φθορά του κινητήρα βέβαια δεν πολυαπασχολεί την εταιρία που θέλει να πουλήσει.

buckley
10/05/2018, 10:57
Το οξύμωρο της υπόθεσης εἰναι ότι τη σήμερον ημέρα οι βιομηχανίες σαφώς και θα προτιμήσουν να δώσουν μεγαλύτερα διαστήματα μεταξύ των αλλαγών.
Αν θα έπρεπε να αλλάζω λχ λάδια κάθε 1000 χλμ θα συνεπάγονταν 10 αλλαγές το χρὀνο ίσως κ παραπάνω, κατι που μεταφράζεται σε >200 ευρω ετησίως.
Αν όμως κάποια εταιρία έδινε αλλαγή κάθε 10000 χλμ θα μου κόστιζε μονο 20 ευρω.
Δεν μιλώ καν για μεγαλύτερους κυβισμούς κ μεγαλύτερες χωρητικότητες λαδιού, οπου τα νουμερα διπλασιάζονται.

Δείτε τα manuals των καινούριων μηχανών: η bmw πχ δινει καθε 10000, το δέλεαρ του μικρού κόστους συντήρησης είναι μεγάλο πλεον.
Η όποια φθορά του κινητήρα βέβαια δεν πολυαπασχολεί την εταιρία που θέλει να πουλήσει.

Τι πράμα ???

daz
10/05/2018, 11:11
Η όποια φθορά του κινητήρα βέβαια δεν πολυαπασχολεί την εταιρία που θέλει να πουλήσει.

Στο εξωτερικό που τα αλλάζουν βάση μάνιουαλ κάθε 10.000 χλμ τα μηχανάκια βγάζουν 300.000 χλμ και παραπάνω.

Οι αλλαγές πάνε με βάση α. την ποσότητα λαδιού β. τις στροφές που ανεβάζει ο κινητήρας.
Τα διαστήματα που δίνει ο κατασκευαστής είναι για νορμαλ χρήση της μοτοσυκλέτας. Όλοι αναφέρουν κάπου, οτι σε εξτριμ συνθήκες άλλαξε τα λάδια και το φίλτρο νωρίτερα. Φυσικά έχει ληφθεί υπόψη το είδος τη μοτοσυκλέτας και η χρήση για την οποία προορίζεται κτλ. Τώρα εξτρίμ χρήση δεν είναι το έκανα μια γρήγορη βόλτα ή το τελίκιασα σε μια ευθεία. Εξρίμ χρήση είναι να κυνηγάς το χρόνο σε μια πίστα με ένα ss. Να έχεις τουόνο και να το πηγαίνεις τέρμα γκάζι παντού και πάντα. Να έχεις ον-οφφ και να εισαι στο βουνό μέχρι να χρειαστείς ξύρισμα και να μην αντέχεις τη βρώμα απ' τις μασχάλες σου.

Εμείς εδώ στο Ελλάντα είμαστε για τα σίδερα. Ο κατασκευαστής δίνει 10.000χλμ, η Ελληνική αντιπροσωπία δίνει "για τις Ελληνικές συνθήκες 5000χλμ" και εμείς τα αλλάζουμε κάθε 3.000 χλμ βάζοντας μάλιστα το πιο ακριβό λάδι, ενίοτε και φουλ συνθετικό, σε μηχανάκια που έχουν τα κόκκινα στις μεσαίες. Φυσικά δε ξεχνάμε να αναφέρουμε σε κάθε συζήτηση οτι τα 990 έχουν ακριβότερη συντήρηση απο ένα τρανσαλπ.

daz
10/05/2018, 11:21
[/COLOR]
Τι πράμα ???

Υπάρχει η πεποίθηση οτι δίνοντας αυξημένες αλλαγές λαδιού, το μηχανάκι σπάει μετά τα 100.000 χλμ αλλά την εταιρία δεν την απασχολεί γιατί 1ον τα έσκασες τα φράγκα, 2ον δεν είσαι στην εγγύηση και 3ον επειδή δεν μπορείς να αποδείξεις οτι φταίει το λάδι ή οι αλλαγές.

Όλοι έχουμε στο μυαλό μας την ελλάδα που αγοράζουμε καινούρια μηχανάκια και τα πουλάμε με 50.000 χλμ ή θεωρούμε πολλά τα 70.000 χλμ γιατί μας πήρε 10 χρόνια να τα μαζέψουμε.
Ή αγοράζουμε μτχ με 300.000 χλμ και άθλια συντήρηση μετά τα πρώτους ιδιοκτήτες, αλλά με κοντέρ που γράφει 100.000 και θεωρούμε τα φταίνε οι προηγούμενοι που το μηχανάκι καίει λάδι, επειδή δεν άλλαζαν τα λάδια νωρίτερα.

devil's animal
10/05/2018, 11:26
Εμείς εδώ στο Ελλάντα είμαστε για τα σίδερα. Ο κατασκευαστής δίνει 10.000χλμ, η Ελληνική αντιπροσωπία δίνει "για τις Ελληνικές συνθήκες 5000χλμ" και εμείς τα αλλάζουμε κάθε 3.000 χλμ βάζοντας μάλιστα το πιο ακριβό λάδι, ενίοτε και φουλ συνθετικό, σε μηχανάκια που έχουν τα κόκκινα στις μεσαίες. Φυσικά δε ξεχνάμε να αναφέρουμε σε κάθε συζήτηση οτι τα 990 έχουν ακριβότερη συντήρηση απο ένα τρανσαλπ.



Αποστολη αν ηταν ετσι οπως τα λες δεν θα επρεπε να υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ σπασμενο μοτερ πουθενα...σε κανενα συνοικιακο συνεργειο, συνεργειο αντιπροσωπειας, αυλη ή υπογειο σπιτιου κλπ...

αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι η οδηγηση ΕΝΤΟΣ αστικων κεντρων καλοκαιρι με κινηση κανει ΤΕΡΑΣΤΙΟ κακο σε μοτερ που ειναι πουσαρισμενα απο το εργοστασιο ή και σε "απλα μοτερ" που δουλευουν σπιτι - δουλεια - σπιτι...
δλδ το οτι αναβει για πλακα το βεντιλατερ σημαινει οτι το μηχανακι τρωει ζορι λογω θερμοκρασιας...και αν ειναι ss π.χ. οι αντοχες του στον χρονο μειωνονται...οπως τρωει ζορι και το γεγονος οτι αναβει - σβηνει μεσα σε ενα οκταωρο 100 φορες ενα μοτερ (βλ. delivery)...

αυτα δεν ισχυουν εξω...
εξω παιρνουν μηχανακια και τα χρησιμοποιουν για τον σκοπο που κατασκευαστηκαν...τα ss σε ανοιχτο δρομο, στροφιλικι, πιστα (οχι καφετερια μπουρναζι και μπαντηλικια στην Κων/πολεως κρυο)...τα μεγαλα on-off>1200cc σε ταξιδια...(οχι κολωνακι - πλ. Αγ. Ειρηνης σταματωντας σε 45 φαναρια)

daz
10/05/2018, 13:09
Αποστολη αν ηταν ετσι οπως τα λες δεν θα επρεπε να υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ σπασμενο μοτερ πουθενα...σε κανενα συνοικιακο συνεργειο, συνεργειο αντιπροσωπειας, αυλη ή υπογειο σπιτιου κλπ...

αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι η οδηγηση ΕΝΤΟΣ αστικων κεντρων καλοκαιρι με κινηση κανει ΤΕΡΑΣΤΙΟ κακο σε μοτερ που ειναι πουσαρισμενα απο το εργοστασιο ή και σε "απλα μοτερ" που δουλευουν σπιτι - δουλεια - σπιτι...
δλδ το οτι αναβει για πλακα το βεντιλατερ σημαινει οτι το μηχανακι τρωει ζορι λογω θερμοκρασιας...και αν ειναι ss π.χ. οι αντοχες του στον χρονο μειωνονται...οπως τρωει ζορι και το γεγονος οτι αναβει - σβηνει μεσα σε ενα οκταωρο 100 φορες ενα μοτερ (βλ. delivery)...

αυτα δεν ισχυουν εξω...
εξω παιρνουν μηχανακια και τα χρησιμοποιουν για τον σκοπο που κατασκευαστηκαν...τα ss σε ανοιχτο δρομο, στροφιλικι, πιστα (οχι καφετερια μπουρναζι και μπαντηλικια στην Κων/πολεως κρυο)...τα μεγαλα on-off>1200cc σε ταξιδια...(οχι κολωνακι - πλ. Αγ. Ειρηνης σταματωντας σε 45 φαναρια)


Πόσα μοτέρ σπάνε επειδή δεν έγιναν οι αλλαγές νωρίτερα απ' αυτό που προβλέπει ο κατασκευαστής?

Τι συντήρηση δέχτηκαν τα μοτέρ που έσπασαν και γιατί έσπασαν? Το δικό μου πηγε να σπάσει γιατί χαλάρωσε η βιδα του στροφάλου. Πόσα δουλεύουν με φτωχά μείγματα? Γιατί να μη σπάσει το μοτέρ όταν ο "μάστορας" πείραξε τη βίδα που ρυθμίζει το λάδι που θα ψεκάζει στο στρόφαλο?

Αφήνοντας το μηχανάκι στο ρελαντί ένα κρύο πρωινό, μέχρι να ζεσταθεί, προκαλούμε τεράστια φθορά που δρα αθροιστικά. Καμία "επιλογή σωστού λαδιού" ή "καθυστερημένη* αλλαγή λαδιών" δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί της.

*όπου "καθυστερημένη" βάλε την προβλεπόμενη απ' τον κατασκευαστή.

Στο εξωτερικο χτζ660 δούλευε delivery και κούριερ και έκανε 170,000 σε 1.5 με 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά. όταν εγώ είχα 50.000 αυτός είχε 170,000. Άνοιξε μοτέρ για την τσιμούχα που υπάρχει μέσα στα κάρτερ πίσω απ' το εμπρός γρανάζι κίνησης.
Και ναι, έκαιγε λάδι το μονοκύλινδρο σε αυτά τα χλμτρα, απ' τα τσιμουχάκια βαλβίδων και όχι απ' τις φθορές στο χιτώνιο/πιστόνι/ελατήρια. Και ως γνωστόν η γιαμάχα προτείνει 10,000 χλμ για αλλαγή λαδιών και όχι 5000 που λέει η ελληνική αντιπροσωπεία.

Ναι, τα μικρά δρομολόγια σκοτώνουν τα μηχανάκια. Όχι όμως λόγο λαδιού! Οι φθορές είναι επειδή ο κινητήρας δουλεύει συνέχεια κρύος. Μέχρι να ζεσταθεί, να διασταλούν τα μέταλλα και να έχουν σωστή εφαρμογή, σταματάμε γιατί φτάσαμε στο κωλονάκι. Καμία πρόωρη αλλαγή λαδιού δε σε γλιτώνει από τέτοιες φθορές, ούτε κάνει τα πράγματα καλύτερα.
Τα περισσότερα μηχανάκια με "νορμαλ" κινητήρες δεν ανεβάζουν την θερμοκρασία λαδιού σε υψηλά επίπεδα, όταν δουλεόυν με τις ώρες σταματημένα στο πηγμένο κέντρο της αθήνας. Ίσως το τουόνο να το ταλαιπωρήσει το λαδάκι του σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά μετά τις πρώτες λιποθυμίες θα βάλει μυαλό ο οδηγός και θα πάρει και ένα παπί.

OldMan
10/05/2018, 13:24
κωλονάκι
Αναγραμματισμός ή υπονοείς κατι για τον Νεοφυτο Βάμβα..??

zoslen
10/05/2018, 13:45
Αυτό που μου φαινεται λιγάκι "ασόβαρο" είναι το γεγονός πως πριν από κάποια χρόνια η ίδια λχ εταιρία έδινε αλλαγές καθε 5000 χλμ. και τώρα ισχυρίζεται ότι χάρῃ στην εξέλιξη των λιπαντικών απλά δεν χρειάζεται τόσο σύντομα.

(Μου θυμίζει την ιστορία με τα καλύτερα λάστιχα ποδηλάτου ever, τα shwalbe marathon xr. Ήταν τόσο γερά που άντεχαν άνετα 20000-25000 χλμ (τα μέσα λάστιχα κρατούν 3000 χλμ περιπου) που η εταιρία αναγκάστηκε να τα αποσύρει μιας και όλοι οι ποδηλατοτουρίστες τα έβαζαν και δεν ... κατανάλωναν αρκετα!)

RaGe_Raptor
10/05/2018, 14:33
Πιστεύω το μεγαλύτερο λάθος που κάνει η πλειοψηφία είναι (όπως προανέφερε κι ο Daz) το "σπάσιμο" μόλις ο κινητήρας πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας ψυκτικού ή ακόμα και λίγο πριν και το ζέσταμα στο ρελαντί, ειδικά τον χειμώνα.

6.000km λάδι και 18.000km φίλτρο λαδιού λέει το μανουάλι του GSX-R. Δεν τα τηρώ. Ίσως και απλά για peace of mind. Αλλάζω τα λάδια μόλις νιώσω ότι "σπάσανε" (επιστημονική ορολογία :D) δλδ μόλις το σασμάν παύει να είναι βουτυρένιο, συνήθως λίγο πάνω από 3,5 ή 4 χιλ χλμ. Αρα το ψυχολογικό κομμάτι παίζει τεράστια σημασία αλλά τηρώ τους παραπάνω κανόνες (δεν το σπάω κρύο, ούτε το αφήνω να ζεσταθεί στο ρελαντί, ούτε κυκλοφορώ μέσα σε πόλη ) οπότε δεν ακυρώνω την "παραπανίσια" φροντίδα.

daz
10/05/2018, 14:54
Αναγραμματισμός ή υπονοείς κατι για τον Νεοφυτο Βάμβα..??

:lol: