PDA

View Full Version : Αποριες σχετικα με ρυπους -καταναλωση μονοκυλινδρου,



Μανολης67
15/03/2018, 21:28
Μαθαινοντας οτι η εταιρείες αποσυρουν τα μεγαλα μονοκυλινδρα και τα αντικαθιστούν με ιδιου κυβισμού δικυλινδρα γιατι τα πρωτα δεν μπορούν να πιασουν της τιμες ρυπων EURO 4 μου δημιουργηθηκε η εξής απορία : γιατί ενας μονοκύλινδρος παραγει πιο πολλούς ρυπους απο τον αντίστοιχο πχ δικύλινδρο? :sad:
Ευκαιρίας δοθείσης και μια ανοιξα το θρεντ: ισχυει ο αστικος μυθος ότι τα μονοκύλινδρα .....καινε λιγότερα απο τα ιδια κυβισμού δικύλινδρα? :)

typhoon
15/03/2018, 22:42
Χωρίς να εμβαθυνω σε τεχνικές αναλύσεις, ο βασικός λόγος για τους ρύπους είναι ότι λόγω του μεγάλου εμβαδού του θαλάμου καύσης , δεν προλαβαίνει το μέτωπο της φλόγας να αναφλεξει επαρκώς όλο το μίγμα μ αποτέλεσμα παράγονται ρύποι(προϊόντα ατελούς καύσης).
Για την αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος, παλαιότερα (που τα όρια δεν ήταν τόσο αυστηρά) τοποθετούσαν 2 μπουζί στον κύλινδρο (πχ suzuki freewind) έτσι ώστε οι δύο σπινθηρες να κάναν αποτελεσματικότερη καύση από τον έναν.

Από κει κ πέρα τα δίκυλινδρα μοτέρ εξαλείφουν αυτό το εγγενές πρόβλημα του μονοκυλινδρου με την ίδια λογική.

Για την κατανάλωση δεν ισχύει. Η μάλλον ισχύει αλλά για τον λάθος λόγο. Ο ένας κύλινδρος παρήγαγε ροπή από πάρα πολύ χαμηλά (στροφές) σε σχέση με ένα δικυλινδρο μ αποτέλεσμα ένας σωστός αναβάτης να μπορεί να το εκμεταλλευτεί αυτό κ να οδηγεί στη ροπή του (όπου εξ ορισμού έχουμε την μικρότερη κατανάλωση, ειδικά σε καρμπυρατερατα μοτέρ) κ να έχει μικρότερη κατανάλωση από τον αντίστοιχο 2κυλινδρο όπου απαιτουνταν παραπάνω επιμονή στο γκάζι για να πάρεις ωφέλιμο έργο.

TsoliasGR
15/03/2018, 23:13
Αρα ενας μετριος αναβατης με μοντελα injection του 2012 και μετα δεν θα δει διαφορα αναμεσα σε μονοκυλινδρο και δικυλινδρο και η ολη οικονομικη διαφορα πλεον ειναι στο κοστος συντήρησης αν καταλαβα καλα....

typhoon
16/03/2018, 07:26
Στα μικρά κυβικά , έως 400, γνώμη μου, εφόσον η χρήση είναι εντός πόλης (commuting) προτίμησε τα μονοκυλινδρα, θα τα ευχαριστηθεις. Τα δικυλινδρα πάντα θα είναι γρηγορότερα αλλά θέλουν σκισιμο

Akalestos
16/03/2018, 11:59
Καπου εχει τα παρει το ματι μου σε κατι εντυπα μηχανολογιας οτι τα τελεια κυβικα ανα εμβολο ειναι 300cc - 400cc

TsoliasGR
16/03/2018, 12:18
Καπου εχει τα παρει το ματι μου σε κατι εντυπα μηχανολογιας οτι τα τελεια κυβικα ανα εμβολο ειναι 300cc - 400cc

Αυτό εάν μπορέσεις κάποια στιγμή να το βρείς και να το ανεβάσεις ακούγεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ενδιαφέρον...

sapila racing
16/03/2018, 13:15
Καπου εχει τα παρει το ματι μου σε κατι εντυπα μηχανολογιας οτι τα τελεια κυβικα ανα εμβολο ειναι 300cc - 400cc


Αυτό εάν μπορέσεις κάποια στιγμή να το βρείς και να το ανεβάσεις ακούγεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ενδιαφέρον...

Υπάρχουν και βιβλία μηχανολογίας που υποστήριζαν οτι μονοκύλινδρος μεγαλύτερος των 500cc δεν υπήρχε περίπτωση να δουλέψει.

TsoliasGR
16/03/2018, 13:17
Ναι το θέμα είναι πως δικαιολογεί ο καθένας αυτά που γράφει.
Νομίζω σε κάθε περίπτωση θα ήταν ενδιαφέρουσα μια ανάλυση άποψης δάσκαλε.

OldMan
16/03/2018, 13:21
Τσολιά, ενδιαφερεσαι οντως για θερμοδυναμική αναλυση σε συνδυασμό με ρευστομηχανική και αντοχη υλικών ή απλα τρολλαρεις..??

TsoliasGR
16/03/2018, 15:48
Τσολιά, ενδιαφερεσαι οντως για θερμοδυναμική αναλυση σε συνδυασμό με ρευστομηχανική και αντοχη υλικών ή απλα τρολλαρεις..??

ότι μαθαίνουμε καλό είναι.Ναι ενδιαφέρομαι να πάρω κάποιες γνώσεις.
Γιατί ο ένας υποστηρίζει έτσι και γιατί ο άλλος αλλιώς και που το στηρίζει ο καθένας τους το γιατί.

sapila racing
16/03/2018, 16:15
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να μαθεις ξεκίνα και διάβαζε ένα σοβαρό βιβλίο. Απαιτούνται γνώσεις φυσικής, μαθηματικών κλπ φυσικά.

https://2k9meduettaxila.files.wordpress.com/2012/09/internal-combustion-engines-fundamentals-heywood.pdf

TsoliasGR
16/03/2018, 16:26
Κάτι στα Ελληνικά υπάρχει;
Με κουράζει η ανάγνωση εις την βαρβαρικήν...
Αλλά εν ανάγκη θα το διαβάσω και αυτό.
Ευχαριστώ!

Μανολης67
17/03/2018, 07:53
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, οσο αφορα τους ρυπους δεν τα ηξερα αυτά περι καυσης αλλά οσο αφορα την οικονομια ειχα ψυλιαστει οτι ειναι μυθος η οικονομια μονοκυλονδρου αφου και με 2 κυλινδρο αν το πηγαινεις ρολλάριστο στις 3.000 πχ στροφες στην πόλη η καταναλωση ειναι ιδια,
Ευχαριστώ και παλι,