PDA

View Full Version : Σπασμενο καρτερ στην Βιδα



chris15
18/03/2018, 11:52
Καλημερα! το πρωτα πειραματα του αδερφου μου, αλλαγη λαδιων πανω σε ενα kazer, το παρακανε μαλλον λιγο με το σφυξιμο. :lol:

Για πειτε..... για μηχανουργειο η δουλεια? Εαν εχετε κανενα που σας εκανε καλη δουλεια, γραψτε.... αθηνα-πειραια....394091394092

caesarsk
18/03/2018, 12:33
Αλουμίνιο;

andreastwin
18/03/2018, 12:57
σου εστειλα ΠΜ.

chris15
18/03/2018, 13:05
Bασικα δεν ειμαι βεβαιος εαν ειναι τα σπειρωματα απλα, δεδομενου οτι η βιδα δεν εφαπτει σωστα και χανει και λαδι και απο την αλλη πλευρα που δεν εχει σπασει κομματι...

σου εστειλα ΠΜ.

:beer:

OldMan
19/03/2018, 16:21
Bασικα δεν ειμαι βεβαιος εαν ειναι τα σπειρωματα απλα, δεδομενου οτι η βιδα δεν εφαπτει σωστα και χανει και λαδι και απο την αλλη πλευρα που δεν εχει σπασει κομματι...
Αν και δεν φαινεται παραμεσα, τα σπειρωματα μπορει και να μην εχουν πειραχτεί..

Το οτι χανει λαδι και απο την αντιθετη πλευρα μπορεί να οφείλεται στο οτι δεν σφραγίζει πλεον ομοιόμορφα γιατι το κεφαλι της βιδας δεν εφαπτεται συμμετρικά παντού..
(κοντραρει στην μερια που δεν λειπει υλικό οπότε "λοξευει" αντιθετα και διαστελλει το βήμα απο εκεινη την μερια..)

Anritsu
19/03/2018, 17:04
Σφυρί και καλέμι να έρθει και από την άλλη πλευρά στα ίσια της !!! Παλιότερα πάντως που είχα ρημάξει τα πάσα στην τρύπα του λαδιού σε μία vespa 50s χρησιμοποιούσα επι μακρόν τεφλόν στην βίδα και ουσιαστικά φράκαρα την τρύπα . Ωραίες εποχές . Ταλιμπανέζικες ...

OldMan
20/03/2018, 11:58
Με φρεζα χεριου ερχεται στα ισια του..
(αρκει να εχεις σταθερό χερι και να υπολογισεις την διαμετρο ελαφρως μεγαλυτερη απο την ροδελα σφραγισματος..)

lykourgi
20/03/2018, 17:17
Με φρεζα χεριου ερχεται στα ισια του..
(αρκει να εχεις σταθερό χερι και να υπολογισεις την διαμετρο ελαφρως μεγαλυτερη απο την ροδελα σφραγισματος..)
Ή με dremel και τη βίδα στη θέση της, να μην πάει τίποτε μέσα.
ΑΝ βέβαια, το σπείρωμα είναι εντάξει.

Pearl Nebular
20/03/2018, 20:28
Να σε δω να φτιάξεις την έδρα της τάπας με dremel ρε μπαγάσα, να το στείλω στην Kawasaki να τους κουφάνουμε όλους.
Ρε παλικάρια, αυτό θέλει γέμισμα σε μηχανουργείο και μετά κατέβασμα. Έχει και μία ρωγμή βλεπω στην φωτογραφία.
Καλά ξεμπερδέματα.

lykourgi
20/03/2018, 20:35
Να σε δω να φτιάξεις την έδρα της τάπας με dremel ρε μπαγάσα, να το στείλω στην Kawasaki να τους κουφάνουμε όλους.
Ρε παλικάρια, αυτό θέλει γέμισμα σε μηχανουργείο και μετά κατέβασμα. Έχει και μία ρωγμή βλεπω στην φωτογραφία.
Καλά ξεμπερδέματα.

Μιλάμε για λύσεις ανάγκης, χωρίς να λυθεί το μοτέρ. Με τις σχετικές πιθανότητες επιτυχίας ή αποτυχίας. Από μια φωτογραφία δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί κάτι.

Αν κατεβάσει το μοτέρ, αλλάζει και κάρτερ, που είναι η απόλυτα ασφαλής λύση.

andreaspetr
21/03/2018, 00:20
για να σπασει απο το σφιξιμο λογικα δεν θα προλαβε να χαλασει το σπειρωμα.
εγω ειχα χαλασει σπειρωμα και φτιαξαμε ενα νουμερο μεγαλυτερο πασο με πιο χοντρη ταπα.
να αλλαξεις καρτερ ειναι παλουκι γιατι ειναι το αριστερο που εχει τα νουμερα και πρεπει να το δηλωσεις κλπ.