PDA

View Full Version : Φορητά κομπρεσέρ αέρος.



ggs
15/03/2018, 09:47
το ρωταω εδω , και ο Νταζ να βαλει το χερι του...:lol:

ψαχνω ενα κομπρεσερ αερα ,κυριως για φουσκωμα ελαστικων.


- να μπορει να λειτουργησει απο αναπτηρα αυτοκινητου.
-να μην ειναι της πλακας.
-να εχει σχετικα μανιτζεβελο ογκο

μερσι

daz
15/03/2018, 09:50
το ρωταω εδω , και ο Νταζ να βαλει το χερι του...:lol:

ψαχνω ενα κομπρεσερ αερα ,κυριως για φουσκωμα ελαστικων.


- να μπορει να λειτουργησει απο αναπτηρα αυτοκινητου.
-να μην ειναι της πλακας.
-να εχει σχετικα μανιτζεβελο ογκο

μερσι

Για να τον έχεις στη μηχανή σε καμια βαλίτσα ή στο σπίτι/γκαράζ/αποθήκη?

vaska
15/03/2018, 10:06
το ρωταω εδω , και ο Νταζ να βαλει το χερι του...:lol:

ψαχνω ενα κομπρεσερ αερα ,κυριως για φουσκωμα ελαστικων.


- να μπορει να λειτουργησει απο αναπτηρα αυτοκινητου.
-να μην ειναι της πλακας.
-να εχει σχετικα μανιτζεβελο ογκο

μερσι

για να ζητάς να λειτουργεί από αναπτήρα αυτοκινήτου θεωρώ ότι το θες για να το έχεις κοντά σου με την μηχανή. Το καλύτερο όλων, αξιόπιστο και μικρού όγκου είναι αυτό που έχουν όλα τα smart αντί ρεζέρβας. Αν πας λοιπόν σε μαντράδες με διαλυμένα smart θα βρεις σχετικά εύκολα και οικονομικά.

o_gavros
15/03/2018, 10:31
ψαχνω ενα κομπρεσερ αερα ,κυριως για φουσκωμα...
μερσι

Δε σε μπορω άλλο! :bawl:

Sapadak
15/03/2018, 10:37
το ρωταω εδω , και ο Νταζ να βαλει το χερι του...:lol:

ψαχνω ενα κομπρεσερ αερα ,κυριως για φουσκωμα ελαστικων.


- να μπορει να λειτουργησει απο αναπτηρα αυτοκινητου.
-να μην ειναι της πλακας.
-να εχει σχετικα μανιτζεβελο ογκο

μερσι


Ένα απο τα λιντλ πάντως μια χαρά έχει κάνει τη δουλειά του 3 φορές που έχει χρειαστεί.

Και το εβαζα σε ένα πολυ μικρό tank bag (8lt)

Mariner
15/03/2018, 11:33
το ρωταω εδω , και ο Νταζ να βαλει το χερι του...:lol:

ψαχνω ενα κομπρεσερ αερα ,κυριως για φουσκωμα ελαστικων.


- να μπορει να λειτουργησει απο αναπτηρα αυτοκινητου.
-να μην ειναι της πλακας.
-να εχει σχετικα μανιτζεβελο ογκο

μερσι

Θες απλά να φουσκώνει ή να το κουβαλάς μαζί και να σε σώσει σε περίπτωση αλλαγής σαμπρέλας? Για το 2ο τα περισσότερα δεν κάνουν γιατί δεν έχουν δύναμη να φουσκώσουν ώστε να κάτσει το λάστιχο σωστά και να πατήσει το λάστιχο στο safety bead (να κάνει δλδ το γνωστό ποπ που ακούμε στους λαστιχάδες). Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επενδύσεις αρκέτα, αν είναι πες να ψαξω να σου βρω ενα δοκιμασμένο κ αξιόπιστο που παίζει πολύ στους adv τυπους αλλα δεν το έχω πρόχειρο.

SciTeF
15/03/2018, 12:44
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επενδύσεις αρκέτα, αν είναι πες να ψαξω να σου βρω ενα δοκιμασμένο κ αξιόπιστο που παίζει πολύ στους adv τυπους αλλα δεν το έχω πρόχειρο.

http://www.viaircorp.com/

Μήπως λες αυτής της εταιρίας;

Mariner
15/03/2018, 13:21
http://www.viaircorp.com/

Μήπως λες αυτής της εταιρίας;
Όχι τους συγκεκριμένους δεν τους ξέρω. Μιλάω για αυτούς εδώ: https://bestrestproducts.com/product-category/cyclepump-ez-gauge/ που τον έχω δεί σε δράση και είναι εντυπωσιακός. Επίσης έχω διαβάσει καλά λόγια για αυτόν εδώ http://www.advdesigns.com/mitipukitba.html και για έναν αντίστοιχο της Touratech τον airpower 115 αλλά δεν έχω άποψη.

SciTeF
15/03/2018, 13:24
Τη μηχανάκια της viair τα χρησιμοποιούν πολλοί από τον κόσμο των off road (wrangler κτλ) με μη εργοστασιακά μεγέθη ελαστικών και ζάντας.

ggs
15/03/2018, 14:46
Για να τον έχεις στη μηχανή σε καμια βαλίτσα ή στο σπίτι/γκαράζ/αποθήκη?

Ιδανικά, θα ήθελα να έχει σχετικά μικρό όγκο ώστε να μπορείς να το έχεις μαζί σου.

Κυρίως ,η δουλειά του θα είναι να προσθέτει αέρα σε αυτοκίνητο και μηχανή.

Αν είναι και τόσο δυνατό ώστε να μπορεί να ζανταρει το λάστιχο όπως λέει ι Μαρίνος παρακάτω,ακόμα καλύτερα, αλλά θα εξαρτηθεί από το κόστος


Θες απλά να φουσκώνει ή να το κουβαλάς μαζί και να σε σώσει σε περίπτωση αλλαγής σαμπρέλας? Για το 2ο τα περισσότερα δεν κάνουν γιατί δεν έχουν δύναμη να φουσκώσουν ώστε να κάτσει το λάστιχο σωστά και να πατήσει το λάστιχο στο safety bead (να κάνει δλδ το γνωστό ποπ που ακούμε στους λαστιχάδες). Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επενδύσεις αρκέτα, αν είναι πες να ψαξω να σου βρω ενα δοκιμασμένο κ αξιόπιστο που παίζει πολύ στους adv τυπους αλλα δεν το έχω πρόχειρο.

daz
17/03/2018, 23:06
Σε ξέχασα!

Αν θέλεις μικρό, ελαφρύ, δυνατό και αξιόπιστο ξέρεις την απάντηση. Στην εδωσαν παραπάνω. Δεν ξέρω ποιοι είναι οι καλύτεροι, είχα σταμπάρει παλιότερα κανα δυο μοντέλα, τώρα έχουν ξεφυτρώσει κι άλλα. Σίγουρα κανένα δεν είναι φθηνό.

Εγω έχω εφαρμόσει την φθηνή επιλογή. Δλδ στη μηχανή έχω αμπούλες πεπιεσμένου αέρα. (δες την σχετική συζήτηση εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153236))
Αλλά πολλές φορές έχω και αυτό μαζί μου.

394080

που δεν είναι τίποτε άλλο από ένα τέτοιο.

394081

χωρίς πλαστικά. Του έχω βγάλει τα πάντα και έχει μείνει μόνο ο μηχανισμός. Ήταν φθηνό αλλά δεν έχει πάθει κάτι. Με ένα τέτοιο ο βροχίδης γύριζε 2.5 χρονια στις ινδίες. Φουσκώνει κανονικά το λάστιχο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει να δω αν μπορεί να το ζαντάρει (ούτε ξέρω αν μπορεί να το κάνει σε συνδιασμό με τις αμπούλες). Ευκολότερα αυτό μπορεί να συμβεί χωρίς την ασφάλεια στην βαλβίδα, αφού ζαντάρει βάζεις την βαλβίδα και συμπληρώνεις. Σε τελευταία ανάλυση θα σε πάει μέχρι κάποιο βενζινάδικο ακομα και με το λάστιχο να μην έχει πατήσει στις άκρες της ζάντας.

Στο σπίτι έχω ένα τέτοιο.

394082

Το οποίο έχει διαφορετική λειτουργία απ' το παραπάνω. Χρησιμοποιεί το καζανάκι του και όχι μόνο το πιστόνι όπως το άλλο. Είναι πολύ πιο γρήγορο απ' το προηγούμενο αλλά είναι βαρύ και μεγάλο και δεν κάνει για μεταφορά με μηχανή.

Και τα δύο είναι φθηνά. Φθηνότερα από ένα καλό.



Edit. Αν έχεις τη δυνατότητα πάρε ένα καλό.

daz
17/03/2018, 23:41
Τη μηχανάκια της viair τα χρησιμοποιούν πολλοί από τον κόσμο των off road (wrangler κτλ) με μη εργοστασιακά μεγέθη ελαστικών και ζάντας.

Έριξα μια ματιά στο σαιτ.

Δεν αμφιβάλω οτι είναι πολύ καλά, αλλά ακόμα και τα "φορητά" που έχει είναι αρκετά βαριά για μεταφορά με μηχανή. Αρκετά πιο βαριά απ' αυτό που έβαλε ο mariner. 960gr vs 2300gr. + o μεγαλύτερος όγκος.

SciTeF
18/03/2018, 08:59
Ναι μάλλον αφορόυν αυτοκίνητα αποκλειστικά! Δεν έχω εμπειρία στη χρήση τους. Απλά γνωρίζω οτι τα δουλεύουν πολλοί σε οφροουντ καταστάσεις και σε οχήματα με πολλές μετατροπές. Αυτό μόνο!

lykourgi
18/03/2018, 09:24
Σε μικρό μέγεθος, υπάρχουν και οι Slime : https://www.skroutz.gr/s/9434932/Slime-Power-Sport-Smart-Repair-50024.html

Εγώ χρησιμοποιώ μία φθηνή χωρίς τα πλαστικά και το μανόμετρο, αλλά με κάποιες μικρές βελτιώσεις. Από όγκο, μάλλον δεν υπάρχει κάτι μικρότερο και λειτουργεί χρόνια έχοντας φουσκώσει τα πάντα.
Αλλά οι συγκεκριμένες είναι πάντα λαχείο. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Mariner
18/03/2018, 16:15
Σε μικρό μέγεθος, υπάρχουν και οι Slime : https://www.skroutz.gr/s/9434932/Slime-Power-Sport-Smart-Repair-50024.html

Εγώ χρησιμοποιώ μία φθηνή χωρίς τα πλαστικά και το μανόμετρο, αλλά με κάποιες μικρές βελτιώσεις. Από όγκο, μάλλον δεν υπάρχει κάτι μικρότερο και λειτουργεί χρόνια έχοντας φουσκώσει τα πάντα.
Αλλά οι συγκεκριμένες είναι πάντα λαχείο. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.


Αυτός είναι οκ αλλά όσο καλός και οι υπόλοιποι στα λευτά του αλλά επίσης δεν ζαντάρει λάστιχο.

πχ εδώ ενα συγκριτικό με τον airman που κατα τύχη είχα αγοράσει πριν καμια 10ετία εγώ..

https://www.webbikeworld.com/slime-vs-airman-sparrow-motorcycle-tire-air-compressors/

daz
18/03/2018, 16:32
Ένα απο τα λιντλ πάντως μια χαρά έχει κάνει τη δουλειά του 3 φορές που έχει χρειαστεί.

Και το εβαζα σε ένα πολυ μικρό tank bag (8lt)

Μάλλον δεν είναι το ιδιο γιατί αυτό που έχω εγώ είναι βαρύ. Είναι αυτό με το καζανάκι και με διακόπτη ον-οφφ. Είχε πάρει ο αδελφός μου δύο και μου έδωσε το ένα, το οποίο ήταν παρατημένο μέσα στο αμάξι. Την τέταρτη φορά που το χρησιμοποίησα χάλασε ο διακόπτης. Διαλύθηκε εσωτερικά απ' τους κραδασμούς. Το έλυσα αποσύνδεσα τα καλώδια και τώρα για να λειτουργήσει ενώνω τα καλώδια. :lol:

toyar
18/03/2018, 16:36
Αυτο που εχεις ειναι φασον με του λιντλ
Δε φουσκωσε ποτε τπτ και ο διακοπτης χαλασε στο δευτερο πατημα
Το πηγα πισω και πηρα τα 14 ευρω

daz
18/03/2018, 16:45
Αυτο που εχεις ειναι φασον με του λιντλ
Δε φουσκωσε ποτε τπτ και ο διακοπτης χαλασε στο δευτερο πατημα
Το πηγα πισω και πηρα τα 14 ευρω

Όχι δεν κατάλαβες. Αυτό που χάλασε είναι του λιτλ. Όσο δούλευε, δούλευε καλά, μετά χάλασε! :lol: Έχω ένα ίδιο από μαγαζί και δεν έχει πάθει τίποτα. Έχει και σπιράλ σωληνάκι ώστε να μαζεύεται από μόνο του.

Αυτό που έβαλα φωτό παραπάνω στην παλάμη μου, το έχω καμια 10αρια χρόνια. Τα πρώτα χρόνια δούλεψε με τα πλαστικά του και αφού πήρα το μεγαλύτερο, αυτό το ξεγύμνωσα και του κουβαλάω μαζί μου στη μηχανή στις άδειες και στα ταξίδια.

daz
18/03/2018, 16:48
Μερικοί νομίζουν οτι αυτά που υπάρχουν στην αγορά και μοιάζουν, είναι φασόν με του λιντλ. Δεν είναι! Του λιντλ είναι πάντα ένα σκαλί χειρότερα. Μερικά είναι πράγματι ίδια, αλλά η τιμή δεν είναι και πολύ διαφορετική.

MikeG
18/03/2018, 17:21
Έχω διαβάσει καλά λόγια και έχω ακούσει εξίσου καλά από φίλο για τούτο εδώ:

https://m.louis.eu/artikel/airman-tour-air-compressor-inclusive-adapter/10002998?filter_article_number=10002998&list=574eb7ce42a52e6f4d7555cd779352d6

turrican
18/03/2018, 19:39
έχω κάνα χρόνο το airman (κιτ με κάτι σαν slime), δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα πέραν από κανά περιοδικό ψιλοφουσκωματάκι όταν χρειάζεται να συμπληρώσω χωρίς να τρέχω στο βενζινάδικο (πιέσεις 35-41). Ελπίζω να βγει καλό εάν γίνει στραβή.

petros1479
18/03/2018, 20:37
Έχω διαβάσει καλά λόγια και έχω ακούσει εξίσου καλά από φίλο για τούτο εδώ:

https://m.louis.eu/artikel/airman-tour-air-compressor-inclusive-adapter/10002998?filter_article_number=10002998&list=574eb7ce42a52e6f4d7555cd779352d6

Συμφωνώ!!! μετά από 6 χρόνια χρήσης. Και το χρησιμοποιώ πολύ συχνά για την μηχανή Αλλά και για να φουσκωνω τις ελβετικές μπάλες που χρησιμοποιώ λόγω δουλείας!!!


Βλέπω την τιμή και βαράω το κεφάλι Μου!! Πριν ΈΞΙ χρόνια νομίζω 45€ ότι το είχα πάρει!!!!:cry:

vaska
18/03/2018, 21:01
Πάντως μην ψάχνετε μικρό που να μπορεί να ζαντάρει το λάστιχο στην ζάντα. Για να γίνει αυτό χρειάζεται μεγάλη παροχή υπό μεγάλη πίεση πράγμα που προϋποθέτει την ύπαρξη δεξαμενής αέρος και μάλιστα τα 50L είναι λίγα. Μιλάω για τα τιούμπλς λάστιχα. Έχω προσπαθήσει και απέτυχα με όλους τους δυνατούς τρόπους, το ζαντάρισα αφού αγόρασα ένα Τεζα από παρακείμενο μπακάλικο με το γνωστό κόλπο με την φωτιά. Και το λάστιχο φούσκωσα και μετά από 5 χρόνια δεν έχει πλησιάσει κατσαρίδα το αυτοκίνητο :lol:

andreastwin
18/03/2018, 21:49
εχω απο ΚΙΑ ενα κομπρεσερακι ποκετ ειναι περιπου 15χ15χ8 για ακριβια θα το δω αυριο και θα σου πω. ειναι σε στιλ κουτι πλαστικο απλα βγαζεις το λαστιχο που μαζευει μεσα σε αυτο και το καλωδιο του αναπτηρα,τελιονοντας ξαναμαζευουν μεσα και εισαι οκ.

εχω βγαλει απο πιεσομετρο το αντλιακι που εχει και το εχω δοκιμασει εχει πολυ καλη πιεση,αλλα για σηγουρια θα του βαλω λαστιχο με βαλβιδα για να φουσκοσο ενα λαστιχο να δω τι κανει.οσο για το μεγεθος ειναι 2.5x10 cm. το δουλεψα με 12βολτ.και δουλεψε κανονικα,δεν γραφη επανω του ποσα βολτ ειναι αλλα αν κανει οντος δουλεια αφου το δοκιμασω με μια λιθιου 7,4v.θα ειναι οκ.
394122

daz
18/03/2018, 22:56
Πάντως μην ψάχνετε μικρό που να μπορεί να ζαντάρει το λάστιχο στην ζάντα. Για να γίνει αυτό χρειάζεται μεγάλη παροχή υπό μεγάλη πίεση πράγμα που προϋποθέτει την ύπαρξη δεξαμενής αέρος και μάλιστα τα 50L είναι λίγα. Μιλάω για τα τιούμπλς λάστιχα. Έχω προσπαθήσει και απέτυχα με όλους τους δυνατούς τρόπους, το ζαντάρισα αφού αγόρασα ένα Τεζα από παρακείμενο μπακάλικο με το γνωστό κόλπο με την φωτιά. Και το λάστιχο φούσκωσα και μετά από 5 χρόνια δεν έχει πλησιάσει κατσαρίδα το αυτοκίνητο :lol:

Βασίλη αυτά τα μηχανάκια μπορούν να δώσουν αρκετά psi και χωρίς τη χρήση βαλβίδας τα δίνουν εύκολα. Αν το φτάσεις 70psi δε θα ζαντάρει? Πιστεύω και νωρίτερα. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω το μικρό και σας πω.

vaska
19/03/2018, 08:56
Βασίλη αυτά τα μηχανάκια μπορούν να δώσουν αρκετά psi και χωρίς τη χρήση βαλβίδας τα δίνουν εύκολα. Αν το φτάσεις 70psi δε θα ζαντάρει? Πιστεύω και νωρίτερα. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω το μικρό και σας πω.

Αν έχεις ξεζαντάρει το λάστιχο και προσπαθήσεις να δώσεις πίεση αέρα με το μικρό κομπρεσέρ, ο αέρας θα φεύγει από τα χείλη που δεν έχουν εφαρμόσει σωστά και ποτέ δεν θα ανεβάσεις πίεση όση ώρα και να παιδεύεσαι. Θέλει μεγάλη παροχή απότομα να διασταλεί ακαριαία το λάστιχο να πιάσουν τα χείλη και μετά ανεβάζεις όση πίεση θές. Το κόλπο είναι η απότομη αύξηση της πίεσης στον "αεροθάλαμο" αν μπορώ να το πω έτσι και αυτό επιτυγχάνεται με παροχή μεγάλης ποσότητας αέρα που τα μικρά κομπρεσέρ δεν είναι ικανά να δώσουν. Αν είσαι τυχερός και έχουν κάτσει σωστά τα μάγουλα του ελαστικού και δεν χάνεις αέρα, μπορείς να ζαντάρεις αλλά όσες φορές κι αν το προσπάθησα παρόλο που γύριζα τον τροχό και πίεζα να κάτσουν, από την μία κάθονταν κι έβγαιναν από την άλλη με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φουσκώσω.

Mariner
19/03/2018, 09:01
Βλέπω την τιμή και βαράω το κεφάλι Μου!! Πριν ΈΞΙ χρόνια νομίζω 45€ ότι το είχα πάρει!!!!:cry:

Τα παλιότερα (όπως αυτό που έχω κι εγώ) ήταν made in taiwan, πλέον έχουν γίνει made in china και ρίξανε την τιμή

ggs
19/03/2018, 10:51
Έχω διαβάσει καλά λόγια και έχω ακούσει εξίσου καλά από φίλο για τούτο εδώ:

https://m.louis.eu/artikel/airman-tour-air-compressor-inclusive-adapter/10002998?filter_article_number=10002998&list=574eb7ce42a52e6f4d7555cd779352d6


κατι τετοιο νομιζω οτι κανει την δουλεια !
μαζεμενο , αναπτηρα και σε καλη τιμη.
αφου λενε οτι ειναι και σχετικα αξιοπιστο , δειχνει καλη επιλογη.

daz
19/03/2018, 11:57
Βασίλη έτσι είναι όπως τα λες. Μόνο που σε αυτά που δεν έχουν σαμπρέλα δεν χρειάζεται να βγάλεις λάστιχο για να επισκευασεις. Κορδόνι θέλεις μόνο και κάτι να βάλεις ξανά αέρα στο λάστιχο. Με σαμπρέλα είναι αλλιώς τα πράγματα και πιθανότατα θα δουλέψουν.

Τώρα αν κάποιος true adve τύπος θέλει να πάει Μογγολία με tubeless και θέλει να αλλάξει λάστιχα με πιο χωματινα, θα το κάνει σε κάποια πόλη ή βενζιναδικο. Μέχρι τότε μόνο επισκευές.

vaska
19/03/2018, 12:04
Ξέχασα να πω ότι έχω πολλά χρόνια κι αυτόν

394164

Τον είχα πάρει από Praktiker και τον έχω δουλέψει αρκετά. Το δικό μου μοντέλο έχει μόνο την μία μονάδα μέτρησης (bar) αλλά όσα είχαν εισαχθεί επίσημα στην Ευρώπη έχουν και psi. Είναι αυτόματος, φτάνει μέχρι την default πίεση που του έχει οριστεί (είναι αυτοκινητάδικος) και κόβει μόνος του. Βέβαια σου επιτρέπει να ανεβάσεις ή να κατεβάσεις όσο θες. Μικρός και πρακτικός και όπου τον χρειάστηκα δούλεψε χωρίς πρόβλημα. Σε λάστιχα με σαμπρέλα έχει ανεβάσει κανονική πίεση από το 0 αρκετές φορές (λάστιχα στο τρέιλερ)

andreastwin
19/03/2018, 12:24
εχω απο ΚΙΑ ενα κομπρεσερακι ποκετ ειναι περιπου 15χ15χ8 για ακριβια θα το δω αυριο και θα σου πω. ειναι σε στιλ κουτι πλαστικο απλα βγαζεις το λαστιχο που μαζευει μεσα σε αυτο και το καλωδιο του αναπτηρα,τελιονοντας ξαναμαζευουν μεσα και εισαι οκ.

εχω βγαλει απο πιεσομετρο το αντλιακι που εχει και το εχω δοκιμασει εχει πολυ καλη πιεση,αλλα για σηγουρια θα του βαλω λαστιχο με βαλβιδα για να φουσκοσο ενα λαστιχο να δω τι κανει.οσο για το μεγεθος ειναι 2.5x10 cm. το δουλεψα με 12βολτ.και δουλεψε κανονικα,δεν γραφη επανω του ποσα βολτ ειναι αλλα αν κανει οντος δουλεια αφου το δοκιμασω με μια λιθιου 7,4v.θα ειναι οκ.
394122

Τελικα ειναι 15χ15χ8 το κομπρεσερακι τις κια .οσο για το πολυ μικρο τις φωτο του εβαλα λαστιχο και φουσκοσα το λαστιχο απο το σκουτερ διαμετρου 100χ80χ16

JNP
20/03/2018, 00:05
https://www.facebook.com/1828347285/videos/10208854459038612/
Σας βρήκα τη λύση!

andreastwin
20/03/2018, 10:29
παλια μεθοδος και αποτελεσματικη.λιγο οινοπνευμα μεσα στο λαστιχο φωτια και ετοιμο.

bros 650
20/03/2018, 19:15
Εγω εχω ενα μπλακντεκερ δραπανοκατσαβιδο μπαταριας που 394218οπου μπορεις να κουμπωσεις πανω κομπρεσερακι που φουσκωνει ανετα λαστιχο. Κρουστικο τρυπανι.σεγα.και αυτο που ειναι για να τριβεις.130 €κανει το εργαλειο με το κατσαβιδι και 45-60€το καθε εξαρτημα

bros 650
20/03/2018, 19:19
394219
394220

daz
20/03/2018, 19:34
παλια μεθοδος και αποτελεσματικη.λιγο οινοπνευμα μεσα στο λαστιχο φωτια και ετοιμο.

Ελα, πες οτι γίνεται! Γιατί εγώ δεν το πίστεψα αυτό που είδα στο βίντεο!


....

Άλλο και τούτο πάλι! Πρώτη φορά το βλέπω! :lol: Δες κάτι πράγματα φίλε μου!

Grafton 505
20/03/2018, 21:13
Ελα, πες οτι γίνεται! Γιατί εγώ δεν το πίστεψα αυτό που είδα στο βίντεο!



Άλλο και τούτο πάλι! Πρώτη φορά το βλέπω! :lol: Δες κάτι πράγματα φίλε μου!

Μούφα ρε συ. Όταν πετάει το σπίρτο, ξεκινάει να φυσάει το κομπρεσέρ......... λέω εγώ τώρα.......

daz
20/03/2018, 21:52
Μούφα ρε συ. Όταν πετάει το σπίρτο, ξεκινάει να φυσάει το κομπρεσέρ......... λέω εγώ τώρα.......

Ούτε καν! Το βίντεο είναι επεξεργασμένο τουλάχιστον! Αν έβαλαν κομπρεσέρ θα το έβαλαν σε σούπερ γρήγορη κίνηση την ώρα που ζάνταρε το λάστιχο και το υπόλοιπο κομμένο.

Grafton 505
20/03/2018, 22:16
Ούτε καν! Το βίντεο είναι επεξεργασμένο τουλάχιστον! Αν έβαλαν κομπρεσέρ θα το έβαλαν σε σούπερ γρήγορη κίνηση την ώρα που ζάνταρε το λάστιχο και το υπόλοιπο κομμένο.

Ε ναι μονταζ.... αυτό εννοώ... απλά δεν το έγραψα....:D

stefanos
20/03/2018, 22:17
Παρόλα αυτά χρειάζεται πολύς αέρας και το κόλπο το κάνουν συνήθως χωρίς βαλβίδα για να έχουν μεγάλη παροχή γιατί στα καπάκια μετά το μπαμ
ξεζαντάρει πάλι γιατί δημιουργείται υποπίεση μόλις κρυώσουν τα αέρια της έκρηξης.
Στα χωμάτινα που μπορεί να χρειαστείς να αλλάξεις λάστιχο στο βουνό με την σαμπρέλα δεν έχεις πρόβλημα εάν έχεις τρόμπα.

sapila racing
21/03/2018, 10:05
κι ομως το κόλπο δουλεύει, το εχω ξαναδεί!

https://youtu.be/vLtBojvDEyc