PDA

View Full Version : Ισλανδία 2018 φωτογραφίζοντας το βόρειο σέλας



billy84
19/03/2018, 22:08
Ακόμη ένα όνειρο ζωής πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη βδομάδα στο ταξίδι μου στην Ισλανδία.Απο μικρό παιδάκι ονειρευόμουν οτι κάποια στιγμή θα δω το βόρειο σέλας.Κανένα μονοπάτι στη ζωή δεν είναι εύκολο,πόσο μάλλον το να δεις αυτο το φαινόμενο.Πρέπει να προσπαθήσεις,να το κυνηγήσεις,να περιμένεις έξω σε πολικές θερμοκρασίες με τρομερό αέρα.Και όλα αυτα φυσικά να συνδυάζονται με τις κατάλληλες συνθήκες (καθαρή νύχτα και υψηλή ηλιακή δραστηριότητα).Όμως όταν εμφανιστεί μπροστά σου αυτο το φαντασμαγορικό θέαμα τα ξεχνάς όλα,δε σε νοιάζει ούτε κούραση ούτε κρύο ούτε τίποτε άλλο.Πρόκειται για το ανώτερο ,με διαφορά, θέαμα που μπορεί να σου προσφέρει η φύση και είχα την τιμή να το δω με τα μάτια μου.


Εδω ενα βίντεο μου με φωτογραφίες του σέλαος


https://www.youtube.com/watch?v=frqohsxIrJ4&t=1s


Απο το 4.12 και μετά το φαινόμενο βρίσκεται σε έξαρση και αυτο που σου προσφέρει είναι μοναδικό.Ας αφήσουμε τις φωτό να μιλήσουν απο μόνες τους...



Υ.Γ:Όπως αντιλαμβάνεστε το συγκεκριμένο ταξίδι είναι ανέφικτο αυτην την εποχή με μοτοσυκλέτα.Μόνο το καλοκαίρι είναι εφικτό όμως είναι αδύνατο να δείς αυτο το φαινόμενο εκείνη την εποχή.

zoslen
19/03/2018, 22:52
Μπραβο, το καλύτερο ταξιδι εκανες...

(Μήπως πήγες για να παίξεις σκάκι στο Ρέικιαβικ οπεν;;)

doctoras
19/03/2018, 22:59
Καταπληκτικό!! Μπράβο billy!

noodles
19/03/2018, 23:06
ψαρωσα στην αρχη, λεω ανεβηκε με μοτο εκει πανω με τετοιο καιρο ο τρελος? :lol:

Meni0s
19/03/2018, 23:49
Μπράβο σου ρε παίχτη, κατάφερες κάτι που είναι για πολλούς στο "to do list"
Θερμά συγχαρητήρια και στο επόμενο εγχείρημα με καλό!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/03/2018, 05:33
τι ειναι αυτη η μαγεια???Μπραβο ρε μαν.Ονειρο ζωης.Δε το ειχα ξαναδει....

karellen
20/03/2018, 09:17
Μπράβο Βασίλη.Χαίρομαι γιατί πραγματοποιείς τα όνειρά σου παρ' όλο το λίγο διαθέσιμο χρόνο που έχεις!

o teos
20/03/2018, 09:25
:beer::beer: ονειρο ζωης και απο δω...ωραιος ρε bill:beer:

sapila racing
20/03/2018, 10:19
Φοβερη εμπειρία! Μπραβο ρε μάγκα. :beer:

FotisFz1
20/03/2018, 10:25
Μπραβο σου φιλε
Ειναι ειναι απο τα πραγματα που θελω να
δω οπωσδηποτε στην ζωη μου

billy84
20/03/2018, 12:28
Σας ευχαριστώ όλους θερμά και εύχομαι ολόψυχα να πραγματοποίησετε και εσείς τα όνειρά σας. Το συναίσθημα είναι ανεπανάληπτο!

MAIK72
20/03/2018, 12:38
Μπράβο billy!!:):):beer::beer: Μαγικό θέαμα!

Anritsu
20/03/2018, 17:04
Μπράβο ρε φίλος . Μακάρι να μπορούσα και εγώ . Αλλά μου κάνει εντύπωση . Εφτάσες στην άκρη του κόσμου με ένα μέτριο κινητό για φωτογραφική μηχανή ? Θα μπορούσες να κάνεις παπάδες ακόμα και με μία μέτρια α action cam σε timelpase mode και μία φτηνή dslr σε τρίποδο και ένα γρήγορο ευρυγώνιο φακό . Εστω να δανειζόσουνα . Εκτός και έχεις τέτοιο υλικό αλλά μας το φυλάς για αργότερα .

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/03/2018, 17:37
Μπράβο ρε φίλος . Μακάρι να μπορούσα και εγώ . Αλλά μου κάνει εντύπωση . Εφτάσες στην άκρη του κόσμου με ένα μέτριο κινητό για φωτογραφική μηχανή ? Θα μπορούσες να κάνεις παπάδες ακόμα και με μία μέτρια α action cam σε timelpase mode και μία φτηνή dslr σε τρίποδο και ένα γρήγορο ευρυγώνιο φακό . Εστω να δανειζόσουνα . Εκτός και έχεις τέτοιο υλικό αλλά μας το φυλάς για αργότερα .

Ο φακος που το τραβηξε ειναι ο ακρυβοτερος φακος.Και δεν τον βρισκεις στα μαγαζια.Δε πολειτε πουθενα...

Anritsu
20/03/2018, 19:46
Ο φακος που το τραβηξε ειναι ο ακρυβοτερος φακος.Και δεν τον βρισκεις στα μαγαζια.Δε πολειτε πουθενα...

Για κάντο λίγο λιανά αυτό . Κάτι είδα που γράφει για ενα Χαβάι Π10 ελαφρύ . Οχι ?

taisteal
20/03/2018, 19:54
Πωωω....
Φοβερή εμπειρία..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/03/2018, 19:59
Για κάντο λίγο λιανά αυτό . Κάτι είδα που γράφει για ενα Χαβάι Π10 ελαφρύ . Οχι ?

βρε τρελε(με ολο το θαρος)για το φακο του ματιου του λεω.Που θα μινει για παντα στη μνημη του...

Anritsu
20/03/2018, 20:07
βρε τρελε(με ολο το θαρος)για το φακο του ματιου του λεω.Που θα μινει για παντα στη μνημη του...

Ρε μεγάλε και εσυ . Τα λες ποιητικά . Καμία αντίρρηση αλλά επειδή όσο ο άνθρωπος γερνάει , ξεκουτιένει και ξεχνάει χρειάζονται και ντοκουμέντα υψηλής ευκρίνειας .

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/03/2018, 20:56
Ρε μεγάλε και εσυ . Τα λες ποιητικά . Καμία αντίρρηση αλλά επειδή όσο ο άνθρωπος γερνάει , ξεκουτιένει και ξεχνάει χρειάζονται και ντοκουμέντα υψηλής ευκρίνειας .

Ενα δικιο το χεις

zannisvel
20/03/2018, 21:29
Μπραβο ρε φιλε.
Αυτα ειναι που μενουν!!!
:beer:

lykourgi
20/03/2018, 22:03
Ωραίο ταξίδι, ξεχωριστό. :beer:

o_gavros
20/03/2018, 22:13
Δεν παίζει το βίντεο

394229

mankam
20/03/2018, 22:16
Μια απο τα ίδια:(

billy84
21/03/2018, 15:38
Το Youtube απέκλεισε το βίντεο λόγω πνευματικών δικαιωμάτων καθώς έκανα το εγκλημα και έβαλα μουσική απο την ταινία Solaris.Ελεος!:lol:

Τωρα το πρόβλημα διορθώθηκε καθώς έβαλα κάποια απο τα Ambient κομμάτια που προτείνει το Youtube.

Οσον αφορά τον φίλο Anritsu,με κάλυψε απόλυτα το σχόλιο του Παπασούζα.Το παν είναι να το δείς με τα μάτια σου,τα υπόλοιπά είναι δευτερεύοντα.Επαγγελματικές φωτό βρίσκεις αμέτρητες στο Ιντερνετ.Προσωπικά τόσο εγώ όσο και 2-3 φίλοι φωτογράφοι είναι ενθουσιασμένοι απο το πόσο καλά κατέγραψε το φαινόμενο το Huawei.Σίγουρα με καλή καμερα θα βλέπαμε ακόμα καλύτερα πράγματα αλλα δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα για μένα.

Να είσαι σίγουρος όμως οτι και να μην έβγαζα καμία φωτό,ακομη και μετα απο 50 χρόνια θα θυμόμουν πεντακάθαρα ότι είδα με λεπτομέρεια καθώς και όλη τη διαδικασία του να το δω!;)

FotisFz1
21/03/2018, 17:22
Αν θες μπορεις να γραψεις καποιες
λεπτομερειες για το ταξιδι
Πως πας
Που μενεις
Τι περιοδο πρεπει να πας
κτλ
Να υπαρχει ενας μπουσουλας για μελλοντικη χρηση
Ευχαριστω

Anritsu
21/03/2018, 18:10
Το Youtube απέκλεισε το βίντεο λόγω πνευματικών δικαιωμάτων καθώς έκανα το εγκλημα και έβαλα μουσική απο την ταινία Solaris.Ελεος!:lol:

.Προσωπικά τόσο εγώ όσο και 2-3 φίλοι φωτογράφοι είναι ενθουσιασμένοι απο το πόσο καλά κατέγραψε το φαινόμενο το Huawei.Σίγουρα με καλή καμερα θα βλέπαμε ακόμα καλύτερα πράγματα αλλα δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα για μένα.



Καμία αντίρρηση σημασία , σημασία είπαμε έχει που πήγες . Απο το βίντεο πάντως που το έκανα ένα fast forward φαίνεται πως οι φωτό είναι όλες λίγο πολύ κουνημένες . Και είναι αναμενόμενο γιατι σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ο μέτριος σε isο αισθητήρας και ο φακός θα πάνε σε πιο αργές ταχύτητες έκθεσης. Φαίνεται στα αστέρια αυτό . Και το αν θα εστιάσει είναι επίσης ένα θέμα . Επίσης αν ήθελες να το κάνεις πιο εντυπωσιακό για το youtube μπορούσες να κάνεις crop 16:9 όλα τα δείγματα για να γλυτώσεις το μαύρο δεξιά και αριστερά . Βέβαια θα έχανες εικόνα πάνω και κάτω .

MikeG
21/03/2018, 18:33
Με το καλό και σε επόμενες βόλτες. :beer: :beer:

Γράψε μας 2 λόγια αν θες. Την οργάνωση του, πόσο σου κόστισε, μετακινήσεις, διαμονή και σχετικά. :wave2:

billy84
21/03/2018, 20:08
Θα γράψω κάποιες λεπτομέρειες για την οργάνωση του ταξιδιού.

Τα εισητήρια κόστισαν 500 ευρώ ανα άτομο πήγαινε έλα(κανα μήνα πριν τα εκλεισα).Απευθείας πτήση δεν υπάρχει,πας αναγκαστικα με ανταπόκριση μέσω Λονδινου ή Μαντσεστερ.

Το καλύτερο πράγμα που μπορείς να κάνεις εκεί είναι να νοικιάσεις αυτοκίνητο όπως και έκανα.Χρησιμοποίησα την εταιρεία Alamo rent a car.Το αυτοκίνητο ήταν Auris Diesel και κόστισε 40 ευρω τη μέρα περίπου.

Η Ισλανδία είναι η 3η πιο ακριβή χώρα στον κόσμο.Ειναι ακόμα πιο ακριβή και απο τη Νορβηγία,πραγματικα ήταν δύσκολο να το πιστεψω.Κάνεις πάρτυ αν βρεις δωμάτιο σε Hotel ή ξενωνα (με ιδιωτικο μπάνιο) στα 80 ευρω.Παρολαυτά με το Booking όλο και κάτι βρίσκεις σε αυτα τα λεφτα.Απο εκει και πέρα μπορεις να πας και λιγο χαμηλότερα σε τιμές αλλα σε τρώγλες με κοινοχρηστα μπάνια,κουκέτες για κρεββατια κλπ.

Το diesel εκει έχει 1,65 μέση τιμή και η βενζίνη 1.85.Τα φαγητά ειναι εξωφρενικά ακριβά.Ενδεικτικά,ενα menu σε αλυσιδα τυπου macdonalds κοστιζει 20 ευρω,δηλαδη ενα μικρο μπεργκερ,πατατες και κοκα κολα.Μια πιτσα 8 κομματια,σκορδόψωμα και μια κοκα κόλα 2Lt κόστισαν 39 ευρω!:moutza:

Επίσης κάποιες δραστηριότητες ειναι πολύ ακριβές αλλα μοναδικές στο είδος οποτε δεν ξέρω αν κοστολογείται η εμπειρία.Πχ πήγαμε για σαφάρι φάλαινας και είδαμε δελφίνια,μεγάπτερο φάλαινα και φαλαινά όρκα!Ειχε 80 ευρω το άτομο.Θεωρω πως αξίζει.Εχει να πας για πεζοπορία στον παγετώνα με κραμπον και πιολέ,δε μπορεις να το κάνεις αλλού αν δεν ξέρεις.Οι ορειβάτες αντιλαμβάνεστε τι εννοω.Μαζι με την πεζοπορία σε παγετωνα πας και σε παγωμένα σπήλαια που έχουν μπλε χρώμα λόγω του παγετώνα.Αυτο το έχασα λόγω κακοκαιρίας και κόστιζε 160 ευρω το άτομο για 3 ωρες.Θα προτιμούσα βέβαια να τα έχω δωσει αυτα τα λεφτά καθώς ειναι μοναδική εμπειρία.Γραψτε diamond caves στο google για θα αντιληφθείτε τι εννοω.


Περνάμε όμως στα καλά.Δεν έχει διόδια,δεν έχει εισόδους σε οποιοδήποτε φυσικό αξιοθέατο πλην ενος κρατηρα που ειχε 3 ευρω το ατομο.Παρολαυτά όλα τα αξιοθέατα τους έχουν περιποιημένα μονοπάτια,μερικά απο αυτα ξύλινα.Τι θέλω να πω με όλα αυτα?Οτι ναι μεν πληρωνεις πανακριβα διαμονή και φαγητό αλλα τα γλιτώνεις απο αλλού.Οσοι εχετε ταξιδεψει Ιταλία θα θυμάστε τι πληρώσατε σε διόδια πχ.Όσοι έχετε ανέβει βόρεια στη Νορβηγία επίσης θα θυμάστε πόσα λεφτά έφυγαν στα φιόρδ και στις παντόφλες για να σας περάσουν απέναντι(που η Νορβηγία ειναι και αντιστοιχα ακριβη σε όλα τα αλλα)

Αυτα μου έρχονται τώρα αν θέλετε να ρωτησετε τιποτε αλλο εδώ ειμαστε!:beer:

ammoulianiotis
21/03/2018, 20:12
Πανέμορφα! Μακαρι να καταφέρουμε να δουμε και εμεις με τα ματια μας αυτή τη μαγεια της φυσης!

devil's animal
21/03/2018, 21:01
εμπειρια ζωης!! μπραβο και well done!!
:beer::beer::beer:

mankam
22/03/2018, 11:23
Μπράβο που έζησες το όνειρο σου!:beer::beer::beer:

thunder ace
22/03/2018, 13:02
Ακομα αλλη μια φορα που ζηλεψα!!!!!
Ωραιος!!!!!!!!
Παντα τετοια φιλε μου

latris mixanis
24/03/2018, 15:43
Πρέπει να είναι φανταστική εμπειρία και εντυπωσιακό όταν το βλέπεις live!!!
Κάποια στιγμή...

:beer: