PDA

View Full Version : Επιλογή αγοράς νέας μοτοσυκλέτας!



TaS
23/03/2018, 22:28
Καλησπέρα σε όλοι την παρέα! Θα ήθελα τις γνώμες σας ρε παιδιά για το Yamaha MT09 Tracer. Αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος ενός V-Strom 650 ABS και σκέφτομαι την μεταπήδηση στο προαναφερθέν μοντέλο. Τι άποψη έχετε? Την μηχανή την χρησιμοποιώ ώς επι το πλήστον πόλη αλλά και κανένα ταξιδάκι που κ που με την γυναικά μου. Πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα του tracer σε σχέση με το V-Strom, ουσιαστικές διαφορές του παλιού tracer με το καινούργιο που θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες, πρότασεις για κάποιο άλλο μοντέλο On-Off ή Sport Touring, ενοοείται δεκτές!!!
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Anritsu
24/03/2018, 18:13
Γεια σου Tas και καλως ήρθες . Με μία βόλτα σε σχετικά Motosites θα βρεις φαντάζομαι τις διαφορές που νομίζω δεν είναι και ριζικές . Η μόνη μου ένσταση ίσως θα ήταν οτι το 650 σαν κυβισμός είναι μια χαρά για την χρήση που λες . 900 κυβικα μέσα στην πόλη στάματα ξεκινά πολλά μου φαίνονται . Καλά ψώνια

basilis_k6
24/03/2018, 18:52
με τις τιμές που βλέπω αυτη τη στιγμη, το στοκ άφρικα ειναι οτι καλυτερο.

mod 2016
CRF1000 Africa Twin
Τιμή προσφοράς:
CRF1000 Africa Twin: 12.990€
Με ABS + special color: 13.790€
Με ABS/DCT + special color: 14.990€

billy84
24/03/2018, 21:44
Καλησπέρα σε όλοι την παρέα! Θα ήθελα τις γνώμες σας ρε παιδιά για το Yamaha MT09 Tracer. Αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος ενός V-Strom 650 ABS και σκέφτομαι την μεταπήδηση στο προαναφερθέν μοντέλο. Τι άποψη έχετε? Την μηχανή την χρησιμοποιώ ώς επι το πλήστον πόλη αλλά και κανένα ταξιδάκι που κ που με την γυναικά μου. Πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα του tracer σε σχέση με το V-Strom, ουσιαστικές διαφορές του παλιού tracer με το καινούργιο που θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες, πρότασεις για κάποιο άλλο μοντέλο On-Off ή Sport Touring, ενοοείται δεκτές!!!
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!


Αλλο πράγμα το ενα άλλο το άλλο.Το Tracer εχει πολύ παραπάνω γκάζι και ειναι πολύ πιο όμορφο.Αυτοι ειναι οι 2 σημαντικότεροι λόγοι απόκτησης.Μειονεκτήματα έναντι του Vstrom είναι οι υψηλότερες θερμοκρασίες(μεσα στην πολη θα εισαι με βεντιλατερ αναμένο πολύ συχνα) , η έλλειψη άνεσης κυριως στο δικάβαλο και η υψηλότερη κατανάλωση.

Κοντινό μοντέλο όμως φιλικότερο και πιο άνετο ειναι το Crossrunner αλλά και εκεί έχεις τα θέματα που έχει και το Tracer εντος πόλης.Πάντα σε σύγκριση με ένα δικύλινδρο.

Γενικά κυρίως για χρήση πόλης η χρυση τομή είναι μέχρι δύο κύλινδροι.

lleonidas
24/03/2018, 22:12
Το Tracer είναι ένα εμπορικό μοντέλο το οποίο σίγουρα είναι μια επιλογή ως upgrade μετά το vstrom.Άλλες λύσεις είναι τα Tiger Sport και Τiger 800, Honda Crossrunner, ΚΤΜ 1050/1090, Multistrada 950, Vstrom 1000, Versys 1000(στα 4 τελευταία οι επιλογές σε μεταχειρισμένα είναι λιγοστές)...εξαρτάται από τις προτεραιότητες και από το γούστο σου.
Το budget είναι κοντά στα 11-12;

zopas
25/03/2018, 12:24
πολη και πολλα κυβικα σημαινει πολύ πονος στην τσεπη για συντηρηση και βενζίνες...δισκοι συμπλεκτη, σηματα, ασφαλειες,ντιζες, δισκοπλακες, αλυσσιδες κλπ θα εχουν την τιμητικη τους συν το γεγονός ότι δεν είναι και μανιτζεβελα σε κινηση και θα σε κουραζουν σε ελιγμούς..μαλλον σε εχει φαει το μάρκετινγκ για κατι νέο σοπινγκ θεραπι γιατι εχεις ένα μοτορι που τα κανει όλα καλα και είναι μπεστ σελλερ ακριβως για αυτό αλλα εσυ ακατανόητα θελεις να το αλλαξεις...σεβαστο αλλα να θυμασαι ότι το κεφι και το λαθος πληρωνονται...

TERRAMOTO
25/03/2018, 16:07
ως κάτοχος για αρκετο χρόνια του v strom θα σου πω το εξής

αφου μπορείς παρτο το tracer ,το μηχανακι απλα τα σπαει

έχω κανει μεγαλο τεστ ντραιβ και το εχω οδηγησει αρκετα και απο φίλο κατοχο

ειναι μανιτζεβελο πολυ και θα οου φανει παιχνιδακι σε σχεση με το v strom μεσα στην πόλη

επίσης είναι καλο γκαζι ,προσωπικα οι επιδόσεις του είναι ότι πρεπει και σε φτιαχνουν

καταναλωση αν δεν του πινεις το αιμα δεν έχουν διαφορά με το v strom

zopas
25/03/2018, 19:36
δηλαδή στην κινηση στην ΑΘηνα πρωτη-δευτερα συνεχομενες αλλαγες ένα 900σαρι εχει καλυτερη επιδοση καταναλωσης από ένα 650; οι τιμες γιαμαχα σε όλα τα παρελκομενα ανταλλακτικα είναι καλυτερες από της σουζουκι για το 650; η σελλα του ΜΤ09 είναι πιο ανετη από του βστρομ, ειδικα του συνεπιβατη; από ότι καταλαβα ο φιλος το θελει βασικα καθημερινα μεσα στην αττικη και λιγο για βολτες δικαβαλλο...αν οντως η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο πολύ και οι τιμες σε αναλωσιμα είναι το ιδιο, τοτε παω πασο..

kons
25/03/2018, 21:26
δηλαδή στην κινηση στην ΑΘηνα πρωτη-δευτερα συνεχομενες αλλαγες ένα 900σαρι εχει καλυτερη επιδοση καταναλωσης από ένα 650; οι τιμες γιαμαχα σε όλα τα παρελκομενα ανταλλακτικα είναι καλυτερες από της σουζουκι για το 650; η σελλα του ΜΤ09 είναι πιο ανετη από του βστρομ, ειδικα του συνεπιβατη; από ότι καταλαβα ο φιλος το θελει βασικα καθημερινα μεσα στην αττικη και λιγο για βολτες δικαβαλλο...αν οντως η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο πολύ και οι τιμες σε αναλωσιμα είναι το ιδιο, τοτε παω πασο..

Έχεις δίκιο αλλά εκτιμώ ότι ο φίλος έπαθε κεραυνοβόλο έρωτα και δεν έχει μάτια για άλλη γκόμενα. :zzz:
Μπορεί να είναι κάτοχος Vstrom αλλά του παλιού, μια ματιά στο καινούργιο (650/1000) δεν θα έβλαπτε αλλά η "τρίχα σέρνει καράβι" λένε.....:bawl:

Apache
25/03/2018, 23:26
Δεν θα σου πώ για κυβικά και την χρήση τους στην πόλη, αυτό είναι ένα θέμα που εσύ πρέπει να κατασταλάξεις.
Θα σου πώ για το Tracer όντας ιδιοκτήτης, το καινούργιο θεωρώ ότι θα είναι μακράν το καλύτερο all around με τον καλύτερο κινητήρα από αυτό των ανταγωνιστών ένθεν κακείθεν και ειδικά τώρα που μάκρυνε 60mm θα κλείσει όλα τα σφάλματα του παρελθόντος,δεδομένης της ανανεωμένης ανάρτησης αλλά και με τo Back Round της Ohlins αν χρειαστεί, τον απίστευτο σκελετό του ,συνδυασμένο με την αχτύπητη τιμή του (11150€) θεωρώ ότι είναι μονόδρομος.

ptc
26/03/2018, 00:05
900 κυβικα μέσα στην πόλη στάματα ξεκινά πολλά μου φαίνονται.


δηλαδή... ένα 900σαρι εχει καλυτερη επιδοση καταναλωσης από ένα 650;

Παρεμπιπτοντως, παρα το 900 στην ονομασια το μοτερ ειναι 847cc.

Αν δεν εισαι ζορικα απο λεφτα χτυπα το, θα το χαρεις πολυ! Κι εγω παντως χρησιμοποιω το γυμνο αδερφακι μεσα στην πολη για να πηγαινω στη δουλεια μου. ΟΚ, καιει κανα λιτρο παραπανω στα 100χλμ και τρωει και λιγο παραπανω λαστιχο. Αλλα οταν κοιτας μηχανες των 11000€ δε νομιζω πως αυτο ειναι σοβαρη παραμετρος επιλογης.

TaS
26/03/2018, 09:05
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!
Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας οι οποίες με βοηθησαν να σκεφτώ.
Λοιπόν το Σάββατο πήγα και το έκανα test ride το μηχανάκι...Πρώτη εντύπωση...Εντυπωσιακή!!! Αλλά υπάρχουν και κάποια πράγματα που με προβλημάτισαν τα οποία και παραθέτω:
1. Έτρωγα πολύ αέρα στο ύψος του κράνους. Αυτό θεωρώ πάντως ότι με αλλαγή και αγορά ενός νέου ανεμοθώρακα λύνετε.
2. Σκληρές αναρτήσεις η οποίες με την σκληρή- λίγο άβολη σέλα μου δημιούργησαν ερωτηματικά.
Κατα τα άλλα μου φάνηκε πολύ ελαφρύ και πολύ ευκίνητο μεσα στην πόλη ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Επίσης έπαθα πλάκα με το γκάζι και την ροπή του!
Όσον αφορά τώρα για το budget που ρώτησε ο φίλος lleonidas, αυτό ναι μεν κυμένεται κοντά στα 11000€ αλλά ταυτόχρονα με πώληση του vStrom μου.
Το οποίο παρεπιμπτόντως μου το πέρνει ο dealer 4400€ (η μηχανή μου είναι εδώ https://www.car.gr/12948720-suzuki-v-strom-650) και μου δίνει δώρο σχάρα-βαλίτσα 46 λιτρα-κάγκελα.
Το ποσό που υπολείπεται να δώσω είναι 6500+150 χαρτιά-πινακίδες= 6650€

ptc
26/03/2018, 09:29
Αυτό που λες για τις αναρτήσεις λίγο περίεργο μου ακούγεται. Ίσα ίσα, για πολλούς η μηχανή "πάσχει" από υπερβολικά μαλακές αναρτήσεις. Ίσως για αυτόν τον λόγο να έχουν ρυθμίσει σφιχτά τη μηχανή του test ride... Είσαι αδύνατος;

Πάντως και το στρώμα καλά σου το παίρνουν για αντιπροσωπία. Μάλλον βοηθάει και το ότι έρχεται το καινούριο μοντέλο οσονούπω.

TaS
26/03/2018, 09:44
Μπορείς να έχεις δίκιο ptc και να τις ρύθμισαν "σφιχτά" τις αναρτήσεις λόγω test ride. Είμαι 1,80 κ 87 κιλά.Πάντως μιλώντας και με φίλους, όντως μου την παίρνει καλά την μηχανή αλλά κάνει βέβεια και την εξής μπινιά γιατί δε μου δίνει δώρο την Akrapovic που κοστίζει κοντά στο 1000άρικο € και μου δίνει τα άλλα 3 δώρα.

BLiTzER
26/03/2018, 09:55
αλλά κάνει βέβεια και την εξής μπινιά γιατί δε μου δίνει δώρο την Akrapovic που κοστίζει κοντά στο 1000άρικο € και μου δίνει τα άλλα 3 δώρα.

Βρες κάποιον άλλον τότε. Ή κατέβασε λίγο την τιμή σου και περίμενε να πουληθεί το μηχανάκι σου. Και 4 χιλιάρικα να το πουλήσεις, πάλι σε συμφέρει.

nik69
26/03/2018, 10:32
Οι αναρτήσεις του παλιού tracer είναι σκληρές όχι από την μεριά του ελατηρίου αλλά από αποσβέσεις οι οποίες πάσχουν στις ταχύτητες επάνω από τα 180 (και είναι
συνυπεύθυνες για την νευρικότητα που εμφανίζεται σε πολλούς αφού με εργοστασιακές ρυθμίσεις αδυνατούν να κρατήσουν τους τροχούς στο δρόμο.

Προσωπικά τις μαλάκωσα και με τα χιλιόμετρα βελτιώθηκαν οπότε είμαι οκ (δεν περισσεύουν διχίλιαρα για επενδύσεις).
Ψάξτε να δείτε τι αλλαγές έχει το νέο MT09 SP και θα καταλάβετε.
Θεωρώ ότι το νέο Tracer θα είναι βελτιωμένο εκεί.

Οδηγικά μέσα στην πόλη είναι παιχνίδι σε σχέση με το Vstrom με 2 μικρά μειονεκτήματα. Ο κύκλος στροφής είναι μέτριος σχετικά (όχι ότι προβληματίζει σαν superbike)
και υπάρχει και μια σχετική αρρυθμία σε πολύ χαμηλές στροφές - κάτω από 2000 (συγκριτικά το Vstrom και το XJ6 ήταν αρκετά ομαλότερα)

Το κόστος χρήσης είναι χαμηλό εάν δεν ανοίγεις το γκάζι , και τα διαστήματα service είναι αραιά (αλλά το κόστος των γνήσιων ανταλλακτικών όπως πάντα τσούζει)
Ευτυχώς (ή δυστυχώς για άλλους) το μηχανάκι όσο το μαθαίνεις γίνεται και πιο εθιστικό και το ανοίγεις όλο και παραπάνω μέχρι να ανακαλύψεις ότι τα λάστιχα τελείωνουν πολύ πιο γρήγορα από ότι υπολόγιζες.

TaS
26/03/2018, 10:37
Έχεις δίκιο nik69 και για τον κύκλο στροφής που είναι όντως μικρότερος από αυτόν του vstrom, αλλά σε βοηθάει να το ξεπεράσεις αυτό, το χαμηλό βάρος της μηχανής οπότε και εύκολα το μανουβραρεις.

lleonidas
26/03/2018, 11:13
Όσον αφορά τώρα για το budget που ρώτησε ο φίλος lleonidas, αυτό ναι μεν κυμένεται κοντά στα 11000€ αλλά ταυτόχρονα με πώληση του vStrom μου.
Το οποίο παρεπιμπτόντως μου το πέρνει ο dealer 4400€ (η μηχανή μου είναι εδώ https://www.car.gr/12948720-suzuki-v-strom-650) και μου δίνει δώρο σχάρα-βαλίτσα 46 λιτρα-κάγκελα.
Το ποσό που υπολείπεται να δώσω είναι 6500+150 χαρτιά-πινακίδες= 6650€
Τώρα που το οδήγησες και σου άρεσε, μιλάμε σε άλλη βάση. Προτείνω να ζητήσεις προσφορά και από άλλους εμπόρους για την ανταλλαγή.Επισης, γιατί να πάρεις το μοντέλο του 2017 και να μην περιμένεις λίγες βδομάδες να πάρεις το καινούριο Tracer του 2018;;Η διαφορά είναι κοντά στα 300€.Εκει βέβαια ξεχνάς την Akrapovic ως δώρο.

TaS
26/03/2018, 11:33
Αποφάσισα να περιμένω το νεο μοντέλο lleonidas! όντως ισχύει αυτό που λές για την διαφορά τιμής, η οποία μου είπε και ο έμπορας ότι θα είναι απο 200 έως 300€. Μου άρεσε πολύ το Μαύρο mat χρώμα το μοντέλου του '17 γι' αυτό το λόγο το κοιτούσα αλλά και το καινούργιο 394405...not bad at all!!!

lleonidas
26/03/2018, 12:03
Άσε γιατί και εγώ το γλυκοκοιτάζω αυτό της φωτογραφίας αλλά περιμένω να το δω και από κοντά !

BLiTzER
26/03/2018, 12:08
Πολύ όμορφο. Τα λευκά πλαϊνά τα έχουν πάρει από άλλο μηχανάκι;

Apache
26/03/2018, 12:55
Στην καινούργια ,εννοώ του 2018 δεν νομίζω ότι δίνουν δώρο την Ακράπα...

TaS
26/03/2018, 13:06
Apache σωστά αναφέρεις, δεν ακούστηκε κάτι. Εν τω μεταξύ τώρα που βγαίνει το 2019 το μοντέλο δε θα πρέπει να ρίξουν την τιμή στα stock του 2017?

ptc
26/03/2018, 13:23
Apache σωστά αναφέρεις, δεν ακούστηκε κάτι. Εν τω μεταξύ τώρα που βγαίνει το 2019 το μοντέλο δε θα πρέπει να ρίξουν την τιμή στα stock του 2017?

Φανταζομαι γι'αυτο δινουν δωρο τα αξεσουαρ που αναφερθηκαν (εξατμιση - μπαγκαζιερα/ σχαρα / καγκελα).

basilis_k6
26/03/2018, 17:28
το στρωμα σου πάντως ειναι πολύ ωραιο. Εγω δεν το έδινα αυτο 4400 για κανένα tracer.

doctoras
26/03/2018, 18:14
το στρωμα σου πάντως ειναι πολύ ωραιο. Εγω δεν το έδινα αυτο 4400 για κανένα tracer.

Και εγω, plus του οτι την ανεση κύλισης του συνόλου του strom δεν θα την ξανασυναντήσεις

Apache
26/03/2018, 21:34
Και εγώ το περιμένω το καινούργιο του 2018 και μάλιστα στο χρώμα της φωτό, μου είπαν ότι έρχεται λίγο πρίν ή λίγο μετά το Πάσχα....

TERRAMOTO
27/03/2018, 07:14
το στρωμα σου πάντως ειναι πολύ ωραιο. Εγω δεν το έδινα αυτο 4400 για κανένα tracer.

μιλαμε για ένα μηχανακι που εμφανισιακα απο το 2003 δεν έχει αλλαγές παρα ελάχιστες -

επίσης στις αγγελιες υπάρχουν απειρα v strom με ότι σημανει αυτο (τωρα το παιρνει και η κουτση Μαρία)

θελω να πω ότι το v strom είναι ένα μεγαλο παπακι ,είναι ένα τίμιο μηχανακι αλλα ως εκεί ,τα 4400 είναι μια χαρα που του δίνει ο αντιπροσωπος για μοτο
σχεδόν 10 ετιας

εγω πριν ενα χρόνο καταφερα να δωσω το δικό μου μετά από 3 μηνες που το ειχα αγγελια 4500 σε ιδιωτη και ήταν πιο φορτωμένο από του φίλου με 40000 κμ ,τέλος του 08

το tracer είναι ένα καινουριο μηχανακι με πολλά ηλεκτρoνικα,με abs τελευταιας γενιας κλπ κλπ προσωπικα θα το άλλαζα πολύ ευκολα αν μπορουσα και επαναλαμβανω τα 4400 είναι μια χαρα

BLiTzER
27/03/2018, 09:21
Ναι, αλλά, όπως μας λες, δε σου δίνει την Akrapovic που κοστίζει ένα χιλιάρικο, άρα, ουσιαστικά, δε σου δίνει 4.400, σου δίνει 3.400.

Brwmogazos
27/03/2018, 10:12
+1 για το Tracer 2018-19...

Εννοειται πως θα πας να παρεις το νεο μοντελο με τις οποιες βελτιωσεις προκειται να δεχτεί. Ειδικά η ουρά η μαλλον τα σελακια που σχεδιαστικά ειναι πιο ομορφα απο τα "παλια-μλιαχ" κατα τα δικα μου γούστα μεταφέρουν επιτέλους και λίγη ομορφιά στην ουρά :D

Για να πω και την αληθεια το γλυκοκοιτάζω και εγώ αν και μέχρι πρόσφατα κοιτούσα streetfighters για αγορά μόνο (& βολευεται καλυτερα και το ετερον ημισυ)

Ελπίζω πως στην έκθεση θα δουμε το μαυρο ματ 18αρι, ισως και το GT...

Apache
27/03/2018, 10:23
Apache σωστά αναφέρεις, δεν ακούστηκε κάτι. Εν τω μεταξύ τώρα που βγαίνει το 2019 το μοντέλο δε θα πρέπει να ρίξουν την τιμή στα stock του 2017?

Και να την ρίξουν δεν έχει νόημα να πάρεις του 17 αφου αυτό του 18 έχει αναβαθμιστεί στα σημεία που το παλιό είχε θέματα..

basilis_k6
27/03/2018, 20:08
μιλαμε για ένα μηχανακι που εμφανισιακα απο το 2003 δεν έχει αλλαγές παρα ελάχιστες -

επίσης στις αγγελιες υπάρχουν απειρα v strom με ότι σημανει αυτο (τωρα το παιρνει και η κουτση Μαρία)

θελω να πω ότι το v strom είναι ένα μεγαλο παπακι ,είναι ένα τίμιο μηχανακι αλλα ως εκεί ,τα 4400 είναι μια χαρα που του δίνει ο αντιπροσωπος για μοτο
σχεδόν 10 ετιας

εγω πριν ενα χρόνο καταφερα να δωσω το δικό μου μετά από 3 μηνες που το ειχα αγγελια 4500 σε ιδιωτη και ήταν πιο φορτωμένο από του φίλου με 40000 κμ ,τέλος του 08

το tracer είναι ένα καινουριο μηχανακι με πολλά ηλεκτρoνικα,με abs τελευταιας γενιας κλπ κλπ προσωπικα θα το άλλαζα πολύ ευκολα αν μπορουσα και επαναλαμβανω τα 4400 είναι μια χαρα

η τιμή που του το παιρνει μπορει να ειναι καλή. τα +6500ε για να παω απο το strom στο tracer για μένα ειναι ΠΑΡΑ πολλα. Άσε που υπάρχουν ενα κάρο ελαφρως μετοχειρα στο καρ ήδη για 8000ε. Ποιοτικά ειναι στην ιδια κατηγορία, γιαυτο έγραψα οτι αν πηγαινα σε καινουργιο θα κοιταγα το africa

Akalestos
27/03/2018, 20:33
Πολυ ομορφο το Tracer!! Κι εγω θα προτιμουσα το νεοτερο μοντελο κι ας μου προσφεραν το παλιο με "καλουδια" Καλη αγορα φιλος!

TaS
27/03/2018, 22:51
Να σαι καλά akalestos!