PDA

View Full Version : Παρεακι για χαλαρή εντουροβολτιτσα στην Πάρνηθα



typhoon
25/03/2018, 21:57
Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν εκεί έξω ομοιοπαθεις..
Εξηγουμαι
Αρχάριος στο χώρο του εντούρο, αγόρασα μηχανάκι χωμάτινο κ ψάχνω για παρεάκι υπό προϋποθέσεις!

1) χαβαλες! Την βόλτα θέλω να την κάνω για να γουστάρω κ (προς το παρόν τουλάχιστον) φοβάμαι να ανοίξω το γκάζι κ να του πιω το αίμα! Οπότε ζητούνται άτομα φυσιολάτρες περισσότερο παρά hard core εντουραδες
2) βόλτα κάνουμε όχι συναγωνισμό για να πετάμε πέτρες κ λασπες στον πίσω μας
3) δε ξέρω αν συνάδει με το άθλημα, αλλά μια στάση για τσιγάρο που κ που δε θα με χάλαγε...
4) προτιμώ την Πάρνηθα, από την Βαρυμπόμπη, επειδή δεν την προτιμούν τόσο πολύ οι εντουραδες οπότε να μην έχω τόσο πολύ το άγχος τι θα συναντήσω στην στροφή

Επίσης, είμαι 37 ετών κ έχω κοιλιτσα. :lol: κ βολεύει περισσότερο τα πρωινά του Σαββάτου

basilis_k6
25/03/2018, 22:01
θέλω και εγω να σου πω την αλήθεια. Δυσκολο με τις ωρες μου να βρω παρέα αλλα αν κανονιστεί κάποια βολτα θα κοτάξω μήπως ακολουθήσω. δεν εχω εξοπλισμο ομως...

ατμίζω, πιάνεται??!

typhoon
25/03/2018, 22:51
Έχω δεύτερο θώρακα κ κράνος να σου δανεισω. Αλλά χρειάζεται τουλάχιστον κ ένα ζευγάρι σωστές μποτες για εντούρο όσο χαλαρά κ να είμαστε.
Επίσης, ανέφερε αν θες τις ώρες σου, πότε σε βολεύει γενικά (πχ απογευματα καθημερινές)

basilis_k6
25/03/2018, 22:59
Έχω δεύτερο θώρακα κ κράνος να σου δανεισω. Αλλά χρειάζεται τουλάχιστον κ ένα ζευγάρι σωστές μποτες για εντούρο όσο χαλαρά κ να είμαστε.
Επίσης, ανέφερε αν θες τις ώρες σου, πότε σε βολεύει γενικά (πχ απογευματα καθημερινές)

κράνος έχω. μποτες θέλω αλλα τωρα δυσκολο να παρω. Δεν εχω στανταρ ωράριο. κυριακή πρωι μάλλον ειναι τοσο μονο έυκολο.

kordix
26/03/2018, 07:29
Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν εκεί έξω ομοιοπαθεις..
Εξηγουμαι
Αρχάριος στο χώρο του εντούρο, αγόρασα μηχανάκι χωμάτινο κ ψάχνω για παρεάκι υπό προϋποθέσεις!

1) χαβαλες! Την βόλτα θέλω να την κάνω για να γουστάρω κ (προς το παρόν τουλάχιστον) φοβάμαι να ανοίξω το γκάζι κ να του πιω το αίμα! Οπότε ζητούνται άτομα φυσιολάτρες περισσότερο παρά hard core εντουραδες
2) βόλτα κάνουμε όχι συναγωνισμό για να πετάμε πέτρες κ λασπες στον πίσω μας
3) δε ξέρω αν συνάδει με το άθλημα, αλλά μια στάση για τσιγάρο που κ που δε θα με χάλαγε...
4) προτιμώ την Πάρνηθα, από την Βαρυμπόμπη, επειδή δεν την προτιμούν τόσο πολύ οι εντουραδες οπότε να μην έχω τόσο πολύ το άγχος τι θα συναντήσω στην στροφή

Επίσης, είμαι 37 ετών κ έχω κοιλιτσα. :lol: κ βολεύει περισσότερο τα πρωινά του Σαββάτου


Ψηλά το βουνό ειναι χαρακτηρισμένο σαν δρυμός και απαγορεύεται η διέλευση απο μηχανοκίνητα, οπότε το νου σας.

Panos76
26/03/2018, 07:55
Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν εκεί έξω ομοιοπαθεις..
Εξηγουμαι
Αρχάριος στο χώρο του εντούρο, αγόρασα μηχανάκι χωμάτινο κ ψάχνω για παρεάκι υπό προϋποθέσεις!

1) χαβαλες! Την βόλτα θέλω να την κάνω για να γουστάρω κ (προς το παρόν τουλάχιστον) φοβάμαι να ανοίξω το γκάζι κ να του πιω το αίμα! Οπότε ζητούνται άτομα φυσιολάτρες περισσότερο παρά hard core εντουραδες
2) βόλτα κάνουμε όχι συναγωνισμό για να πετάμε πέτρες κ λασπες στον πίσω μας
3) δε ξέρω αν συνάδει με το άθλημα, αλλά μια στάση για τσιγάρο που κ που δε θα με χάλαγε...
4) προτιμώ την Πάρνηθα, από την Βαρυμπόμπη, επειδή δεν την προτιμούν τόσο πολύ οι εντουραδες οπότε να μην έχω τόσο πολύ το άγχος τι θα συναντήσω στην στροφή

Επίσης, είμαι 37 ετών κ έχω κοιλιτσα. :lol: κ βολεύει περισσότερο τα πρωινά του Σαββάτου

Ναι σε όλα, είσαι ο άνθρωπός μου, τέλος! Με μια μικρή λεπτομέρεια.. Δεν έχω μηχανάκι :bawl:

Αν πάρω το crf θα ακολουθήσω από το νέο έτος.. αν πάρω το cbx θα σε βλέπω από την άσφαλτο με το κιάλι :lol:

Πέραν της πλάκας όταν με το καλό τσιμπήσω κάτι (εντός του '19) και παίζει η φάση θα σκάσω σίγουρα. Πολύ ωραία είναι να ξεκινήσεις και από Παιανία κοντά στο σπήλαιο.

typhoon
26/03/2018, 08:48
Ποια Παιανία!
Αχαρνές μένω για αυτό λέω για την Πάρνηθα επειδή εξυπηρετεί από θέμα απόστασης! Ωραία είναι κ τα άλλα βουνά αλλά δυσκολεύει λίγο η μετάβαση..

Αυτό με τον δρυμό δεν το ήξερα... Ελπίζω να μην υπάρξει θέμα

Desperado
16/09/2018, 09:19
typhoon και Panos76, κοντοεσσο και εγώ και ίδιας "αθλητικής" κατατομής.... Ψήνομαι και εγώ άσχημα για χωμάτινο κ μέσα στο 2019 ελπίζω να είμαι ετοιμοπόλεμος, ελπίζω να τα πούμε στο βουνο σύντομα!!

typhoon
16/09/2018, 14:49
Μιας που με ξεθάψεις ας κάνω μια ανακεφαλαίωση

Τελικά η Πάρνηθα όντως δε παίζει ειδικά άνοιξη καλοκαίρι, μας την πέσανε πυροσβέστες που με ωραίο τρόπο μας είπαν να πάρουμε τον πούλο.

Οπότε Βαρυμπόμπη κ πέριξ μονόδρομος για κοντινά. Έπειτα ανακαλύφθηκαν 2(!) πίστες προπόνησης στα Λιόσια μια εύκολη κ μια δυσκολη που βοηθάνε όσο να ναι στην εξοικείωση με το χώμα.

Τελικά το χώμα έχει πολύ διασκέδαση κ πολύ (ωραία) κούραση, όσο πας για την βόλτα κι όχι για αγώνα.

Με το καλό κ εσύ κ όσοι πιστοί να προσέλθετε να ανταλλάσσουμε μπουζί, διχρονολαδα κ παπατζοιστοριες για εκείνη την γαμηστερη ανηφόρα (που τελικά την ανεβαίνουν κ οι ποδηλάτες...):cry:

vassat
16/09/2018, 15:16
Όποτε ξαναπροκύψει συνάντηση, μια ειδοποίηση παρακαλώ,
ειδικά μια ξενάγηση στα πιστάκια (θα) είναι άκρως ενδιαφέρουσα.
/ Β

typhoon
16/09/2018, 17:59
Δεν έχει προκύψει συνάντηση φίλε. Εγώ έψαχνα παρέα κ τελικά βρήκα σε άλλο φόρουμ. Αλλά οπότε θέλεις βρισκόμαστε να κάνουμε τα πιστακια κ να πιούμε κ καφεδάκι! Βρες με στο messenger ως Solomon fazerclub

Apache
16/09/2018, 18:52
Τα περισσοτερα μονοπατια εχουν κλεισει για τα μηχανοκινητα μετα την μεγαλη πυρκαγια, φυλαει το δασαρχειο και βαζει πολυ μεγαλα προστιμα, καλο ειναι να ρωτησετε που και εφοσον επιτρεπεται παντα το δασαρχειο...

Zid
25/09/2018, 14:19
Τα περισσοτερα μονοπατια εχουν κλεισει για τα μηχανοκινητα μετα την μεγαλη πυρκαγια, φυλαει το δασαρχειο και βαζει πολυ μεγαλα προστιμα, καλο ειναι να ρωτησετε που και εφοσον επιτρεπεται παντα το δασαρχειο...

Το Δασαρχείο θα σου πει οτι απαγορεύεται παντού... σε ολες τις ζώνες του Δρυμού ακόμα και χαμηλά στη βαρυμπομπη μεχρι το ολυμπιακο χωριο κάτω .
Πάντως απο τα πιστάκια μεχρι τα βασιλικα κτήματα και δροσοπήγη υπάρχουν 100δες μονοπάτια μακριά απο το κόσμο που μπορεί κανεις να κινηθει χωρις πολλά προβλήματα.

Husky
11/12/2018, 16:51
Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν εκεί έξω ομοιοπαθεις..
Εξηγουμαι
Αρχάριος στο χώρο του εντούρο, αγόρασα μηχανάκι χωμάτινο κ ψάχνω για παρεάκι υπό προϋποθέσεις!

1) χαβαλες! Την βόλτα θέλω να την κάνω για να γουστάρω κ (προς το παρόν τουλάχιστον) φοβάμαι να ανοίξω το γκάζι κ να του πιω το αίμα! Οπότε ζητούνται άτομα φυσιολάτρες περισσότερο παρά hard core εντουραδες
2) βόλτα κάνουμε όχι συναγωνισμό για να πετάμε πέτρες κ λασπες στον πίσω μας
3) δε ξέρω αν συνάδει με το άθλημα, αλλά μια στάση για τσιγάρο που κ που δε θα με χάλαγε...
4) προτιμώ την Πάρνηθα, από την Βαρυμπόμπη, επειδή δεν την προτιμούν τόσο πολύ οι εντουραδες οπότε να μην έχω τόσο πολύ το άγχος τι θα συναντήσω στην στροφή

Επίσης, είμαι 37 ετών κ έχω κοιλιτσα. :lol: κ βολεύει περισσότερο τα πρωινά του Σαββάτου

Kalispera file. Arxika sygnomi gia ta greeklish alla exw thema pliktrologiou...
Omoiopatheis eimai ... An kai palios eduras thymithika pali ta niata mou (40ris gar pia...) kai prosfata pira ena katsikaki gia na voltarw xalara ki oxi gia na skotothw ... Varimpopi exw vrei foveres diadromes. Profanos tis kseroun poloi edw mesa. Alla kai Penteli pou agapaw. Mesa kai gia Parnitha vevaia.
Opote thes steile mou kai syntonizomaste. Apla na sou pw oti logo douleias kai paidiou voltarw kyriws Kyriakes prwi... ;-)

Kickstart
12/12/2018, 07:38
Βαρυμπόμπη βγαίνω πολύ συχνά...αρκετές φορές και μόνος....όταν είμαι μόνος κάθομαι χαμηλά στα πιστάκια και ξεδίνω...

άμα δείτε τρέιλερ στην πρώτη είσοδο χαμηλά εκεί μετά την γέφυρα στην ευθεία του Γιαννακοπουλου, εκεί που κάνει ένα ανηφοράκι και μπαίνεις χώμα, συνήθως είμαι μέσα...

Κυριακή ψιλοαποφεύγω το βουνό γιατί παίζει πολύ ποδηλάτης με αυξανόμενο τα τελευταία χρόνια υφάκι οτι το βουνό μας ανήκει και οι εντουράδες είναι μιάσματα..αλλα και οικογένειες που κυκλοφορούν μέσα στο βουνό για βόλτα..

οπότε συνήθως Παρασκευή μεσημέρι ή Σάββατο μετά τις 11...κάπως έτσι.

Παύλος με καβασω klx450r άμα δείτε το πράσινο κάντε ένα νεύμα.

Husky
12/12/2018, 10:08
Kalimera file Paulo. Na systithw kai gw kanonika Gianni me lene kai exw ena Husqvarnaki 410. Den exeis adiko gia tin Kyriaki alla opws eipa den exw alli mera dystixos... Ap tin alli ekei gyro ap to Stratopedo mporeis na odigiseis pio epithetika giati den exei poly akyro kosmo. Exei omws palavous edurades pou petagontai apo pantou!!! Egw na sou pw, paw poio panw pros anaktora pou exei fantastikes diadromes all entelos volta giati ontos exei kai pezoporeies kai podilates.
Sto Husky exw pinakides asfaleia kai ola ta kaloudia, menw kai voreia opote anaivenw kavala sto alogo!!!

Makari na se petyxw kai na gnoristoume opws kai opoion allon filo giati kai gw monos mou anaivenw.
Kali synexeia.

Kickstart
12/12/2018, 12:49
στα ανάκτορα στις φλαταδουρες είναι μεγάλη η πιθανότητα να πετύχεις πολύ κόσμο τις Κυριακές...

εγώ κάνω κυρίως πιστακια
μονοπάτια σπάνια μόνος μου αλλά όταν παίζει παρέα σίγουρα και από μνήμης θυμάμαι ένα μεγάλο κύκλο μονοπατιών μέτριας έως..άγριας δυσκολίας....και ψηλά στα ανάκτορα αλλά και χαμηλά κοντά στην Εθνική έχει πολύ πράμα...όρεξη να χεις κι απο χώμα άλλο τίποτα αυτή η όαση εκεί μέσα..

άμα βρεθούμε θα τα πούμε από κοντά,
κιτρινόασπρο είναι το χουσκι ή ερυθρόλευκο να έχω το νου μου; :beer:

τα λέμε.

Husky
12/12/2018, 17:45
Swstos se ola. Kitrinoaspro me ligo mauro :):a10:

typhoon
14/01/2019, 12:54
Παιδιά αν θέλετε επισκέφθητε τη σελίδα
https://m.facebook.com/ArxEA/

Είναι μια προσπάθεια να οργανώνομαστε λίγο πιο εύκολα λόγω της διαδραστικότητας του fb.

o_gavros
26/10/2019, 08:25
ατόνησε ετούτο;

για δώστε καμιά πληροφορία για το που.
Στην Πάρνηθα πάω αλλά μονοπάτια για μοτο δεν ξέρω καθότι δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

typhoon
26/10/2019, 16:15
Να μαι πάλι!
Δεν ευδοκίμησε καμια προσπάθεια μου μέσω fb..
Εξακολουθώ να βολταρω σχεδόν κάθε σουκου στην Βαρυμπομπη κ εχω βρει όμορφες διαδρομες για αρχάριους. Σχεδόν πάντα ανεβαίνω στην πηγή κ εκει επειδή είναι σημείο συνάντησης μπορεί να "κολησω" σε κανα παρεακι κ να πάμε όλοι μαζί βόλτα.
Σαββάτα είναι οκ, Κυριακες πιο πολυ κόσμος, αλλά γενικά προσπαθώ να κινούμαι μακριά τους κι αν τυχει να διασταυρωθούμε σε κανα μονοπάτι σβήνω το μηχανάκι κ τους αφήνω να περάσουν ήσυχα, τους καλημερίζω κιόλας, γιατί γενικά ο κόσμος τα φοβάται τα εντουρο έτσι όπως περνάνε, λογικό...

Από κει κ πέρα, εξακολουθώ να παίρνω μαζί μου τσιγάρα κ σπαστό κ όπου μου αρέσει η θέα, φτιάχνω καφεδακι κ απολαμβάνω την δωρεάν ψυχοθεραπεία μου...

Ευπρόσδεκτοι απαντες με χωμάτινα λάστιχα! Ας μη γελιόμαστε όμως, ένα xtr660 όσο χωμάτινα κ να φοράει θα αφήσει κάμποσα από τα 180κιλα του στο χώμα... Ενώ ένα μικρό ακόμη κ 125 τετράχρονο ψευδοεντουρο θα σας γεμίσει χαμόγελα με το που μπορει να πάει!

o_gavros
26/10/2019, 18:26
Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το θέμα χώμα, το διαθέσιμο για την ώρα μηχανάκι είναι ένα σιμπιεξ. Δε το λες και τρακτέρ δηλαδή.
Πόσο χωμάτινα είναι τα μονοπάτια εκεί πέριξ της Πάρνηθος;
Επίσης, πόσο απαιτητικά σε γνώσεις;
Βολτίτσα σε νέο τεραίν ψάχνω, όχι εξτρίμ καταστάσεις (δεν ξέρω καν τι θεωρείται εξτρίμ στο χωμα)

typhoon
26/10/2019, 21:20
Μωρέ απαιτητικα δεν είναι, χωματόδρομοι με φυτευτη πέτρα στην χειρότερη. Κ με παπακι περνας που λέει ο λόγος. Απλά είναι κάποια σημεία που επειδή είναι κλειστα με μπάρες, θέλει να μπεις απ τα πλάγια κ συχνά δεν περνανε ευκολα τα μηχανάκια από κει. Μπες μια στο v.e.t.a. στο fb αν έχεις, είναι ένας φίλος ο Τάσος Τερζάκης,έχει ένα tenere 750 κι όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να κάνει τίποτα περισσότερο από βατό χωματόδρομο. Αυριο τυχαίνει να έχει βολτίτσα, μια χαρά θα περάσει το cbx απο παντου κ θα περασεις πολυ όμορφα!

kordix
27/10/2019, 09:28
Μπες από Αγ. Μερκούριο και βγες Αυλώνα. Με ασφάλτινα λάστιχα μόνο όταν εχει ήλιο και στεγνό χώμα. Κατέβασε λίγο τις πιέσεις. Πρόσεχε γιατί το 500 x είναι σχεδόν στριταδικο.

Και πάνω από το Λαύριο έχει κάτι ωραίους δασικούς.

Kostas325
13/12/2019, 17:50
Καλησπέρα και από εμένα!

Είμαι ο νέο μέλος, έχω ένα Kawasaki KLE 500 και τον τελευταίο χρόνο ανεβαίνω για enduro adventurαδικες βόλτες τα ΣΚ Πάρνηθα και Υμηττό.

Φοράω on-off λάστιχο (ψήνομαι να βάλω τακουνάτο άμεσα) και μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει σημείο που να μην ανεβαίνω ή περνάω (σε στεγνό).

Είμαι μέσα για Σάββατα ή Κυριακές για την φάση που περιγράφετε ακριβώς! Χαλαρή enduro- adventure βόλτα σε ωραίες μέτριας δυσκολίας διαδρομές με αραγματάκια για τσίγαρο-καφέ- θέα και συζήτηση !

Πότε είναι η επόμενη βόλτα?

typhoon
14/12/2019, 20:01
Αν έχεις Facebook γραψου άμεσα στο γκρουπ v.e.t.a.
Από κει οργανωνομαστε τακτικά.
Σε περιμένω!
Solomon Fazerclub θα με βρεις

Kostas325
16/12/2019, 13:37
Ευχαριστώ για την απάντηση! Έκανα αίτημα εγγραφής (βέβαια αναφέρεται μόνο σε vintage μηχανές, εμένα είναι του 2007… ελπίζω να μετρήσουν την χρονολογία σχεδιασμού της μοτοσυκλέτας και να θεωρηθεί vintage :P )

typhoon
16/12/2019, 21:48
Ναι μην αγχώνεσαι ότι έχει ο καθένας. Η παρέα μετράει. Στείλε κ στον Τάσο Τερζάκη, αυτός έχει tenere 750 κ βγαίνει καθημερινές στην Πάρνηθα για βολτιτσα

leftos
17/12/2019, 10:35
Για Πεντελη κανένας αμα εχει όρεξη καθημερινες μεσημεριανες ώρες πείτε τίποτα.

typhoon
17/12/2019, 11:24
Μου πέφτεις εντελώς ανάποδα ρε γμτ κ μακριά...

leftos
17/12/2019, 18:32
Και εμένα η Πάρνηθα αλλα γράφτηκα στο veta.
Τα σκ τα αφιερωνω στην οικογένεια και είναι λίγο θέμα αλλα θα το δούμε.