PDA

View Full Version : Να την φέρω ή όχι..



Ta.saras
27/03/2018, 01:26
Καλησπέρα! Έχω ένα cb125f και είμαι φοιτητής στην Αθήνα. Οδηγάω από τα 16 και έχω μια εμπειρία 3 χρόνων. Είμαι από Μυτιλήνη και θέλω να το φέρω το μηχανάκι στην Αθήνα, αλλά προβληματίζομαι πάρα πολύ. Έχω επηρεαστεί από απόψεις συγγενών για το πόσο επικίνδυνα είναι στην Αθήνα αλλά μέσα μου με τρώει η μηχανή, είχα συνηθίσει να έχω την ανεξαρτησία μου και δεν συγκρίνονται τα μέσα με τη μηχανή! Μια άποψη από όσους οδηγούν στην Αθήνα?

basilis_k6
27/03/2018, 03:26
Καλησπέρα! Έχω ένα cb125f και είμαι φοιτητής στην Αθήνα. Οδηγάω από τα 16 και έχω μια εμπειρία 3 χρόνων. Είμαι από Μυτιλήνη και θέλω να το φέρω το μηχανάκι στην Αθήνα, αλλά προβληματίζομαι πάρα πολύ. Έχω επηρεαστεί από απόψεις συγγενών για το πόσο επικίνδυνα είναι στην Αθήνα αλλά μέσα μου με τρώει η μηχανή, είχα συνηθίσει να έχω την ανεξαρτησία μου και δεν συγκρίνονται τα μέσα με τη μηχανή! Μια άποψη από όσους οδηγούν στην Αθήνα?

Φερτη. Οι συγγενείς σου μάλλον δεν μπαίνουν και πολυ στα μεσα.

lykourgi
27/03/2018, 07:00
Ναι, η Αθήνα είναι επικίνδυνη.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν κυκλοφορούν μοτοσυκλέτες.
Φέρτο και πολύ προσεκτικά, ειδικά στην αρχή.

TERRAMOTO
27/03/2018, 07:21
φίλε φυσικα και να την φερεις , η Αθηνα είναι μονο για μηχανακι ,θα πηγαινοερχεσΑΙ σχολή βόλτες κλπ άνετα και χωρίς να εξαρτιεσαι απο τα μεσα ,την ταλαιπωρια και τις απεργιες

απλα στην αρχη λίγο προσεκτικά και ειδικα την κιτρινη φυλή και τους μαλακες που μιλανε στα κινητα

Panos76
27/03/2018, 07:45
Να το φέρεις το κορίτσι. Πάντα κράνος (το λιγότερο) και λίγο προσοχή μέχρι να συνηθίσεις τις κυκλοφοριακές συνθήκες.

spyrval
27/03/2018, 07:48
απλα στην αρχη λίγο προσεκτικά και ειδικα την κιτρινη φυλή και τους μαλακες που μιλανε στα κινητα

Το υπόλοιπο 5% είναι τα μηχανάκια, κι αυτά θέλουν προσοχή. Και να βρεις που θα την παρκάρεις στο σπίτι για να μην έχεις απρόοπτα.

CHRISTOF
27/03/2018, 08:43
Φυσικά να την φέρεις, απλά μέχρι να καταλάβεις ότι τα ΠΑΝΤΑ έρχονται από ΠΑΝΤΟΥ, πρόσεχε και πάντα κράνος.

Και δεν στο λέω έξω από το χορό. Έχω παλληκάρι ακριβώς στην ηλικία σου, ακριβώς με την ίδια μηχανή.

Σεβασμός στη ζωή σου, στους δικούς σου και στις ζωές των άλλων :wave2:

ΤάκηςΜπ
27/03/2018, 09:34
Έχει μεγάλη σημασία το που θα μείνεις.Αν μείνεις 5 στάσεις απ'την σχολή σου με το λεωφορείο ή μένεις κοντά σε μετρό τότε ίσως να την παλέψεις,αλλά εγώ και 5 βήματα δίπλα απ'την αίθουσα να έμενα θα την έπαιρνα την μηχανή.Είναι πολύ μεγάλη η Αθήνα για να αφήσεις πίσω το μεταφορικό σου μέσο.Εγώ που σπούδαζα Πάτρα ήμουν πραγματικά άρχοντας με την μηχανή,είναι ότι καλύτερο να μην εξαρτάσαι από κανέναν(οκ ίσως απ'τον ανορθωτή και τα πηνία του cb αλλά δεν μπορούμε να τα'χουμε όλα)

TsoliasGR
27/03/2018, 11:00
H εναλακτική για να είναι όλοι ευχαριστημένοι είναι...
Να μην φέρεις το μηχανάκι σου εδώ, αλλά να το αφήσεις παρκαρισμένο στο σπίτι σου στο νησί και να πάρεις ένα παπάκι για να κινήσαι εδώ.
Είναι επικίνδυνη η Αθήνα αλλά έτσι είναι παντού.Όπως είπαν οι προλαλήσαντες προσοχή στους ταρίφες και γενικά στα κουτιά.
Το πιο επικίνδυνο σημείο είναι αυτό που θα νομίζεις οτι έχεις συνηθήσει.
Και βρές που θα αράζεις το μηχανάκι.Για να μην το κλαίς.
Καλές βόλτες.

Ta.saras
27/03/2018, 14:40
Να το φέρεις το κορίτσι. Πάντα κράνος (το λιγότερο) και λίγο προσοχή μέχρι να συνηθίσεις τις κυκλοφοριακές συνθήκες.

Πάντα κράνος και γάντια! Ίσως πάρω και μπουφάν.

Ta.saras
27/03/2018, 14:49
H εναλακτική για να είναι όλοι ευχαριστημένοι είναι...
Να μην φέρεις το μηχανάκι σου εδώ, αλλά να το αφήσεις παρκαρισμένο στο σπίτι σου στο νησί και να πάρεις ένα παπάκι για να κινήσαι εδώ.
Είναι επικίνδυνη η Αθήνα αλλά έτσι είναι παντού.Όπως είπαν οι προλαλήσαντες προσοχή στους ταρίφες και γενικά στα κουτιά.
Το πιο επικίνδυνο σημείο είναι αυτό που θα νομίζεις οτι έχεις συνηθήσει.
Και βρές που θα αράζεις το μηχανάκι.Για να μην το κλαίς.
Καλές βόλτες.

Ευχαριστώ! Πάντως το ενδεχόμενο να έχω παπί στην Αθήνα και μηχανή στο νησί ακούγεται πολυτελές κάπως, άλλωστε η μηχανή με κάνει να νιώθω περισσότερη ασφάλεια

ggs
27/03/2018, 15:11
Ευχαριστώ! Πάντως το ενδεχόμενο να έχω παπί στην Αθήνα και μηχανή στο νησί ακούγεται πολυτελές κάπως, άλλωστε η μηχανή με κάνει να νιώθω περισσότερη ασφάλεια

Φερτο ρε συ το cbfακι.
Θα σε βολέψει τρελά στην Αθήνα. Παραπάνω προσοχή και όλα οκ..

Τι παπί του λέτε του ανθρώπου ρε..:lol:

toyar
27/03/2018, 15:29
Μια χαρα ειναι το cbfακι για αθηνα αρκει να το προστατεψεις απο κλοπη

devil's animal
27/03/2018, 18:18
φερτο το μικρουλι....
ταμαμ θα ειναι....

nic mor
28/03/2018, 00:23
Να το φέρεις οπωσδήποτε,για 1000 λογους,
αλλά πολλή προσοχή
μέχρι να συνηθίσεις το χαμό της Αθήνας.
Και μια καλή κουλούρα για να το
κλειδώνεις παντού και πάντα!