PDA

View Full Version : τι ειναι η καμπανα και ποσο κανει??



γιωργο
27/03/2018, 17:52
καλησπερα βρηκα ενα παπι κυμκο σπαικ 125 το δεινει φθηνα αλλα λεει θελει καμπανα??δεν εχω ιδεα τι ειναι ποσο θα μου κοστισει να το φτιξω αν αξιζει μπορειτε να μου πειτε?ευχαριστω..

buckley
27/03/2018, 18:10
καλησπερα βρηκα ενα παπι κυμκο σπαικ 125 το δεινει φθηνα αλλα λεει θελει καμπανα??δεν εχω ιδεα τι ειναι ποσο θα μου κοστισει να το φτιξω αν αξιζει μπορειτε να μου πειτε?ευχαριστω..

Μακριά...

γιωργο
27/03/2018, 19:30
Μακριά...

λιγο ποιο συγκεκριμενα γινετε φιλε μου....δηλαδη που ειναι στο μοτερ?ρωταω γιατι ακομα και αλλαγη μοτερ να χρειαζετε δε ξεπερναει τα 200 οποτε με συμφερει βαση της τιμης που το δινει τωρα αν ειναι να δωσω 100-150 αλλα παλι να μην εχω το κεφαλι μου υσυχο τοτε ναι μακρια..

buckley
27/03/2018, 19:52
λιγο ποιο συγκεκριμενα γινετε φιλε μου....δηλαδη που ειναι στο μοτερ?ρωταω γιατι ακομα και αλλαγη μοτερ να χρειαζετε δε ξεπερναει τα 200 οποτε με συμφερει βαση της τιμης που το δινει τωρα αν ειναι να δωσω 100-150 αλλα παλι να μην εχω το κεφαλι μου υσυχο τοτε ναι μακρια..

Πήρε ένας ηλεκτρολόγος στη δουλειά ένα καινούργιο πριν λίγα χρόνια ,του έχει βγάλει ότι ζημιά μπορείς να φανταστείς (συμπεριλαμβανομένης και καμπάνας).Όπως πάει κάποιος για σέρβις έτσι πάει αυτός σταθερά μια φορά το χρόνο για αποκατάσταση σοβαρής βλάβης...
394429

γιωργο
27/03/2018, 20:00
θα σας ζαλησω λιγο παιδια αλλος τωρα μου λεει (ετσι ακριβως το γραφει) "εχει προβλημα με ενα ανταλλακτικο στα ηλεκτρικα του."και θελει ηλεκτρικα"...ξανα μακρια?και αν μπορειτε και τιμεσ που θελουν στο περιπου κ αυτο και η καμπανα και οτι αλλο βρω...δεν ανοιγω αλλο"θεμα"(ωστε να σας ζαλιζω λιγοτερο)θα στελνω εδω τις αποριες μου...Σας ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για τη ζαλαδα..

mikes
27/03/2018, 21:06
φιλε αμα βλεπεις και γραφει σε αγγελεια μοτο
"εχει προβλημα στο..."
"θελει επισκευη το...."
και αλλα τετοια "ομορφα" προσπερασε τη με συνοπτικες διαδικασιες..
γιατι πολυ απλα ΑΝ η φυση της ζημιας και το κοστος επισκευης ηταν σε λογικα πλαισια και συνεφερε,
τοτε προφανως ο κατοχος θα το εφτιαχνε και δε θα το σκοτωνε...

andreaspetr
27/03/2018, 22:17
καμπανα λεμε αυτο το εξαρτημα που εχει μεσα τα δισκακια του συμπλεκτη και στο spike καινουργιο εχει γυρω στα 130€ γνησιο.
https://static2.car.gr/6960271_0_b.jpg

αν το ανοιξεις σιγουρα θα βαλεις δισκακια και ελατηρια καινουργια και μαζι με λαδια κλπ και εργατικα θα φτασεις σιγουρα γυρω στα 200€

andreaspetr
27/03/2018, 22:18
θα σας ζαλησω λιγο παιδια αλλος τωρα μου λεει (ετσι ακριβως το γραφει) "εχει προβλημα με ενα ανταλλακτικο στα ηλεκτρικα του."και θελει ηλεκτρικα"...ξανα μακρια?και αν μπορειτε και τιμεσ που θελουν στο περιπου κ αυτο και η καμπανα και οτι αλλο βρω...δεν ανοιγω αλλο"θεμα"(ωστε να σας ζαλιζω λιγοτερο)θα στελνω εδω τις αποριες μου...Σας ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για τη ζαλαδα..


αν δεν ξερουμε ποιο ανταλλακτικο χρειαζεται δεν μπορουμε να σου πουμε αν αξιζει να το παρεις και ποσο θα κοστισει.
βρες ενα που να μην εχει προβληματα και ας ειναι λιγο πιο ακριβο.
θα τα γλυτωσεις απο επισκευες

telegonos
28/03/2018, 11:08
Πήρε ένας ηλεκτρολόγος στη δουλειά ένα καινούργιο πριν λίγα χρόνια ,του έχει βγάλει ότι ζημιά μπορείς να φανταστείς (συμπεριλαμβανομένης και καμπάνας).Όπως πάει κάποιος για σέρβις έτσι πάει αυτός σταθερά μια φορά το χρόνο για αποκατάσταση σοβαρής βλάβης...
394429

Παπί είναι το Spike, όχι σκούτερ.

telegonos
28/03/2018, 11:17
καλησπερα βρηκα ενα παπι κυμκο σπαικ 125 το δεινει φθηνα αλλα λεει θελει καμπανα??δεν εχω ιδεα τι ειναι ποσο θα μου κοστισει να το φτιξω αν αξιζει μπορειτε να μου πειτε?ευχαριστω..

Το απλό Spike 125 με ταμπούρο πίσω είναι , ή το Spike R 125 με δισκόφρενο πίσω;

Γενικά πρόκειται για καλό παπί, με καλό πλαίσιο, 37mm μπροστινά καλάμια (το μοναδικό), και μονοσόκ ανάρτηση πίσω. Κλασσικά τρίζουν και ξεκολάνε τα πλαστικά, και γενικά έχει τα μειονεκτήματα των μέτριων παπιών, αλλά είναι δυνατό και κυρίως καλοστημένο (για παπί).

Μια φουρνιά των R είχε κακοζυγισμένο μοτέρ, και ειδικά όταν το πήγαινες τέρμα συστηματικά, διαλούσε ότι μπορείς να φανταστείς. Το δικό μου, έκοψε βάσεις πλαισίου, έκοψε άκρη στροφαλοφόρου (το μοτέρ δούλευε αλλά δεν έδινε κίνηση σε τίποτα, τσέκαρε σε μηχανικό ότι το ''θελει καμπάνα'' δεν είναι κομμένο άκρο στροφαλοφόρου), έσκισε ντεπόζιτο βενζίνης, χάλασε το φλοτέρ του όργανου ποσότητας βενζίνης, έσπασε ψαλίδι, ξεβιδώθηκε το carb από τον λαιμό του εν κινήση, εννοείται σκορπίσαν τα πλαστικά, και έσπασε και ένα διάφραγμα στην εξάτμιση και κουδούνιζε. Εμένα ήταν στην εγγύηση όλα και αλλάχθηκαν (ναι, ΚΑΙ το πλαίσιο).

Τσέκαρε ότι δεν είναι κανένα τέτοιο παρτάλι αυτό που θέλεις να πάρεις.

buckley
28/03/2018, 11:19
Παπί είναι το Spike, όχι σκούτερ.

Το ξέρω ρε μάστορα δεν έγραψα πουθενά για σκούτερ, αν μιλάς τώρα για τη φωτό, έβαλα μια απλά για να του δείξω τι είναι η καμπάνα.

sanctusan
28/03/2018, 12:24
Το απλό Spike 125 με ταμπούρο πίσω είναι , ή το Spike R 125 με δισκόφρενο πίσω;

Γενικά πρόκειται για καλό παπί, με καλό πλαίσιο, 37mm μπροστινά καλάμια (το μοναδικό), και μονοσόκ ανάρτηση πίσω. Κλασσικά τρίζουν και ξεκολάνε τα πλαστικά, και γενικά έχει τα μειονεκτήματα των μέτριων παπιών, αλλά είναι δυνατό και κυρίως καλοστημένο (για παπί).

Μια φουρνιά των R είχε κακοζυγισμένο μοτέρ, και ειδικά όταν το πήγαινες τέρμα συστηματικά, διαλούσε ότι μπορείς να φανταστείς. Το δικό μου, έκοψε βάσεις πλαισίου, έκοψε άκρη στροφαλοφόρου (το μοτέρ δούλευε αλλά δεν έδινε κίνηση σε τίποτα, τσέκαρε σε μηχανικό ότι το ''θελει καμπάνα'' δεν είναι κομμένο άκρο στροφαλοφόρου), έσκισε ντεπόζιτο βενζίνης, χάλασε το φλοτέρ του όργανου ποσότητας βενζίνης, έσπασε ψαλίδι, ξεβιδώθηκε το carb από τον λαιμό του εν κινήση, εννοείται σκορπίσαν τα πλαστικά, και έσπασε και ένα διάφραγμα στην εξάτμιση και κουδούνιζε. Εμένα ήταν στην εγγύηση όλα και αλλάχθηκαν (ναι, ΚΑΙ το πλαίσιο).

Τσέκαρε ότι δεν είναι κανένα τέτοιο παρτάλι αυτό που θέλεις να πάρεις.



Εσύ κράτησες μόνο την πινακίδα.....:lol::lol:

Κάθε φορά που πήγαινες συνεργείο και γυρνούσες σου λεγαν "μεγειά το μηχανάκι":lol:

Akalestos
28/03/2018, 16:27
Το απλό Spike 125 με ταμπούρο πίσω είναι , ή το Spike R 125 με δισκόφρενο πίσω;

Γενικά πρόκειται για καλό παπί, με καλό πλαίσιο, 37mm μπροστινά καλάμια (το μοναδικό), και μονοσόκ ανάρτηση πίσω. Κλασσικά τρίζουν και ξεκολάνε τα πλαστικά, και γενικά έχει τα μειονεκτήματα των μέτριων παπιών, αλλά είναι δυνατό και κυρίως καλοστημένο (για παπί).

Μια φουρνιά των R είχε κακοζυγισμένο μοτέρ, και ειδικά όταν το πήγαινες τέρμα συστηματικά, διαλούσε ότι μπορείς να φανταστείς. Το δικό μου, έκοψε βάσεις πλαισίου, έκοψε άκρη στροφαλοφόρου (το μοτέρ δούλευε αλλά δεν έδινε κίνηση σε τίποτα, τσέκαρε σε μηχανικό ότι το ''θελει καμπάνα'' δεν είναι κομμένο άκρο στροφαλοφόρου), έσκισε ντεπόζιτο βενζίνης, χάλασε το φλοτέρ του όργανου ποσότητας βενζίνης, έσπασε ψαλίδι, ξεβιδώθηκε το carb από τον λαιμό του εν κινήση, εννοείται σκορπίσαν τα πλαστικά, και έσπασε και ένα διάφραγμα στην εξάτμιση και κουδούνιζε. Εμένα ήταν στην εγγύηση όλα και αλλάχθηκαν (ναι, ΚΑΙ το πλαίσιο).

Τσέκαρε ότι δεν είναι κανένα τέτοιο παρτάλι αυτό που θέλεις να πάρεις.

Εσυ τωρα αυτο το λες "καλο" παπι ρε φιλε?Δε εμεινε ζημια για ζημια που να μη βγαλει θα μας τρελανεις??? Τι διαβαζουν τα ματια μου ΘΕΕ μου.. Εγω ας πουμε "καλο" παπι θα λεγα π.χ το Honda Astrea Grand

Bowleno
28/03/2018, 17:25
Εσυ τωρα αυτο το λες "καλο" παπι ρε φιλε?Δε εμεινε ζημια για ζημια που να μη βγαλει θα μας τρελανεις??? Τι διαβαζουν τα ματια μου ΘΕΕ μου.. Εγω ας πουμε "καλο" παπι θα λεγα π.χ το Honda Astrea Grand

Kαλό για τον μηχανικό που το έφτιαχνε (πολυκατοικία έκανε με δαύτο :D )τι δεν καταλαβαίνεις; :D

Lioulios
28/03/2018, 17:48
Εσυ τωρα αυτο το λες "καλο" παπι ρε φιλε?Δε εμεινε ζημια για ζημια που να μη βγαλει θα μας τρελανεις??? Τι διαβαζουν τα ματια μου ΘΕΕ μου.. Εγω ας πουμε "καλο" παπι θα λεγα π.χ το Honda Astrea Grand

Δεν βγαινουν πια τετοια εργαλεια ...

telegonos
28/03/2018, 19:50
Έγραψα


Μια φουρνιά των R είχε κακοζυγισμένο μοτέρ, και...

Απάντησες


Εσυ τωρα αυτο το λες "καλο" παπι ρε φιλε?Δε εμεινε ζημια για ζημια που να μη βγαλει θα μας τρελανεις??? Τι διαβαζουν τα ματια μου ΘΕΕ μου.. Εγω ας πουμε "καλο" παπι θα λεγα π.χ το Honda Astrea Grand

Το ''μια φουρνιά'' το καταλάβαμε τι σημαίνει; Υποψιάζομαι πως όχι.

Διεκρινίζω περισσότερο για εσένα και τους άλλους που απάντησαν στο ίδιο πνεύμα:

Πήραν και γνωστοί μου ίδιο, και δεν τους έκανε κιχ, πλην παρταλιάσματος πλαστικών. Το δικό μου που έτυχε σε αυτήν την φουρνιά, έκανε αυτό το θέμα. Να σημειωθεί εδώ ότι η αντιπροσωπεία το έκανε καινούριο, εντός εγγύησης χωρίς το παραμικρό μα-μου-σου-του. Μετά, δεν ξαναέβγαλε πρόβλημα και μέχρι πριν μερικά χρόνια το κυκλοφορούσε απροβλημάτιστα ο νέος ιδιοκτήτης του.

Το Astrea Grand είναι μια μαλακία και μισή που αλλού βρήσκεται ο μπροστά τροχός και αλλού ο πίσω, με ένα πλαίσιο από ζελέ. Καμία σύγκριση. Για κανά οικογενειάρχη να πηγαίνει στην λαική, καλό είναι.

Νομίζω τώρα διευκρινίστηκε το θέμα.

telegonos
28/03/2018, 19:52
Το ξέρω ρε μάστορα δεν έγραψα πουθενά για σκούτερ, αν μιλάς τώρα για τη φωτό, έβαλα μια απλά για να του δείξω τι είναι η καμπάνα.

Εεεε ναι σωστά ξέρεις, αλλά το εξάρτημα που έβαλες είναι ράουλο μετάδοσης CVT που έχουν τα σκουτερ, και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ τα παπιά. Γενικά, δεν είναι αυτό που ρωτάει ο άνθρωπος. :bawl:

buckley
28/03/2018, 20:34
Εεεε ναι σωστά ξέρεις, αλλά το εξάρτημα που έβαλες είναι ράουλο μετάδοσης CVT που έχουν τα σκουτερ, και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ τα παπιά. Γενικά, δεν είναι αυτό που ρωτάει ο άνθρωπος. :bawl:

Σωστό κι αυτό ,ρε καλά κάνω που δεν ασχολούμαι με τα σκούτερ...

TsoliasGR
30/03/2018, 01:58
Mε απλά λόγια...
Πάρε kaze-r :bawl:
Πάντως με το καζεράκι θα χεις την υγειά σου.
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες...Βλέπεις ζημιά;(μηχανική)?Προσπερνάς με συνοπτικές διαδικασίες.