PDA

View Full Version : Dieter ο ΠορτοΧελιώτης.......



sanctusan
31/03/2018, 13:41
Ξεκήνισα να κάνω το πρώτο δρομολόγιο με το Hornet φορτομένος...

Να, κάπως έτσι....

394495

Το δρομολόγιο Λιβαδειά-Πόρτο Χέλι.

Να κηνούμαι σαν χιμένη κουράδα στην άσφαλτο.
Μέχρι 120 στην εθνική και 30 στις στροφές.

Λίγο μετά τα Λουτρά της Ελένης βλέπω στο είδωλο ένα δύκυκλο να με ακολουθεί. Καθόλου ενοχλητικά, απλά ήταν μόνιμα πίσω μου.
Γκαζώνω λίγο μήπως θέλει χαβά, νσ με περάσει να τελειώνουμε.
Εκεί, ακάθεκτος πίσω μου.
Αφού πήγαινα ενοχλητικά αργά τόσο που νόμιζα ότι είναι κανα σκουτεράκι με κανά πιτσιρικά και με κηνιγάει.
Και σκουτεράκι να ήταν θα με είχε προσπεράσει.

Λίγο πριν την επίδαυρο, στο περιβόητο στόρκ, γυρνάω κοιτάω και ήταν μεγάλη μοτό, μπλε -μαύρο.
Του έκανα συνιάλο να σταματησουμε για καφέ.

Σταματάμε. Κατεβαίνω από τη μηχανή. Ήταν ένα BMW 1300, δε θυμάμαι μοντέλο(αυτά σούπερ τουριστικά σαν ss)Δεν είχε καταλάβει γιατί τον σταμάτησα.

-Να κεράσω καφέ;
-I'm from Germany.
(συνεχίζω μεταφρασμένα)
-Παρατήρισα ότι κανουμε παρέα το ταξίδι και είπα να πιούμε ένα καφέ.
-Ευχαρίστως

Ο τύπος ήταν γερμανός(το καταλάβαμε...) γύρο στα 60 full εξοπλησμένο αλλά με ελάχιστα μπαγκάζια.
Έχει σπίτι στο Πόρτο Χέλι και κάνει Γερμανία Ελλάδα 4 φορές το χρόνο τουλάχιστον μεσω Αλβανίας.
Αυτή τη φορά είχε παει πρώτα μια βόλτα στη Κεφαλωνιά.
Τελικά βγήκαμε και γείτονες.
Ανταλάξαμε τηλέφωνα για καφέ και καμια βόλτα.

Βιαζόταν να φύγει μετά τον καφέ. Τον ρώτησα αν θα συνεχίσουμε παρέα και έτσι έγινε. Τον έβαλα μπροστά και ακολουθουσα.

Μου έφτιαξε τη διάθεση ο τύπος με την μοτοσυκλετιστηκή του συμπεριφορά παρόλο που πήγαινα με όλη την κακή διάθεση να τσακωθώ στη δουλειά για μαλακίες.

Στα παπάρια μου η δουλειά. Να'μαστε καλά να καβαλάμε.

ΥΓ: Το μηχανάκι αυτό πρέπει να έχει τεράστεια ροπή. Δεν άλλαξε πανω από τρεις φορές ταχύτητα στα 45 λεπτά που τον είχα μπροστά.

394496

Ότι κατάφερα να βγάλω πριν φύγουμε από το στόρκ.

typhoon
31/03/2018, 15:32
Ωραίος!

Billymuse
31/03/2018, 15:53
Ωραίος..:beer: αν βλέπω καλα πρέπει να είχε το K1300s

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/04/2018, 08:10
Ωραια να συναντιεσαι με αγνωστους μηχανοβιους και να γνωριζεσαι μονο και μονο επειδη καβαλατε και οι δυο 2 ροδες.Σου διχνει οτι δεν εισαι μονος στην ασφαλτο.


Κατι που δε μπορουν να κανουν οι κουταδες....

buckley
01/04/2018, 08:59
Ωραια να συναντιεσαι με αγνωστους μηχανοβιους και να γνωριζεσαι μονο και μονο επειδη καβαλατε και οι δυο 2 ροδες.Σου διχνει οτι δεν εισαι μονος στην ασφαλτο.


Κατι που δε μπορουν να κανουν οι κουταδες....

Ούτε οι Έλληνες "χεράδες"...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/04/2018, 09:13
Ούτε οι Έλληνες "χεράδες"...

αυτοι εχουν προβλημα ανακατευθηνσης προσδιοριστικοτητας μετακουνημενου οπισθιου λοβου.

Μη το ψαχνετε...Ιατρικος όρος:moutza:

GiorgosLa
01/04/2018, 09:52
αυτοι εχουν προβλημα ανακατευθηνσης προσδιοριστικοτητας μετακουνημενου οπισθιου λοβου.

Μη το ψαχνετε...Ιατρικος όρος:moutza:

Τιπες τώρα ???!!! Ψψψψψ!!!! :eek::D:beer: