PDA

View Full Version : ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΔΙΠΛΟΥ ΣΤΑΝΤ (ΟΡΘΟΣΤΑΤΗΣ)



takis1983
01/04/2018, 19:20
Καλησπερα στην παρεα!
Οι περισσοτεροι που δεν εχουμε διπλο σταντ στις μοτοσυκλετες μας
αντιμετωπιζουμε το προβλημα της λιπανσης της αλυσιδας καθως και το καθαρισμα της πισω ζαντας.
Σε μερικες περιπτωσεις δεν ειναι καθολου ευκολο οταν η μοτοσυκλετα ειναι πολυ βαρια και δυσκολα
κουμανταρετε.
Μιας και εγω παιδευομουνα γιατι δεν εχω σε καμια μοτοσυκλετα μου διπλο σταντ, αποφασισα
μιας και ειμαι τεχνικος να κατασκευασω μια πατεντα που θα με γλιτωσει απο αυτο το βασανο.
Επειτα απο πολλες δοκιμες και ακομα περισσοτερες εργατοωρες σας παρουσιαζω την κατασκευη
που μου ελυσε τα χερια και γινετε αυτη η δουλεια πολυ ευκολα.
Ο χειροποιητος ορθοστατης που κατασκευασα μπορει να τοποθετηθει στο πισω ψαλιδι σε ολες τις μοτοσυκλετες
ανεξαρτητου τυπου. Εχει μεγαλη αντοχη και σηκωνει ακομα κ τις πιο βαριες μοτοσυκλετες.
Φορητος και ελαφρυς μολις 630 γραμμαρια.
Εχω αναρτησει την αγγελεια με πολλες λεπτομεριες στο car gr οπου εχω και σχετικα βιντεο εφαρμογης του.

https://www.car.gr/parts/view/8459497-body-frame-stand-crusher-cheiropoihto
Ελπιζω να σας αρεσει!

TsoliasGR
01/04/2018, 19:31
Να σου δώσω μια ιδέα και θα μου στείλεις έναν τζάμπα;
Κόλλησε στην βάση ένα σίδερο να τα κρατάει και βάλε ρυθμιζόμενη απόσταση πλάτους.
Έτσι σηκώνει την ρόδα απο τις 2 πλευρές του ψαλιδιού και δεν επιβαρύνεις το πλαινό σταντ.
την αγάπη μου.

Lioulios
01/04/2018, 19:41
Εχει και πολυ ακριβοτερα , αλλα οι τιμες ξεκινανε απο εδω .

394519

basilis_k6
01/04/2018, 20:02
μπράβο μαν. ωραιο

Lioulios
01/04/2018, 20:23
παντως πρεπει να σταθω στο γεγονος πως ειναι πρακτικο και μεταφερεται ευκολα

takis1983
01/04/2018, 21:10
Να σου δώσω μια ιδέα και θα μου στείλεις έναν τζάμπα;
Κόλλησε στην βάση ένα σίδερο να τα κρατάει και βάλε ρυθμιζόμενη απόσταση πλάτους.
Έτσι σηκώνει την ρόδα απο τις 2 πλευρές του ψαλιδιού και δεν επιβαρύνεις το πλαινό σταντ.
την αγάπη μου.

Δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου αλλα επειδη θελω να ειναι φορητο και να μπαινει ευκολα μεσα σε μια τσαντουλα χωρις πολλα πολλα θα το προτιμουσα ετσι. Για να το σηκωνω και απο τις δυο πλευρες εχω φταξει αλλη κατασκευη που περιλαμβανει 2 ιδιους ρομβοιδους γρυλους αυτοκινητου με κοινη κατω και πανω βαση, συνδεμενοι μεταξυ του με γραναζια και αλυσιδα..

takis1983
01/04/2018, 21:14
παντως πρεπει να σταθω στο γεγονος πως ειναι πρακτικο και μεταφερεται ευκολα

Δεν εχει μονο αυτα πλεονεκτηματα! Αν διαβασεις προσεκτικα την αγγελια παραθετω πολλα πλεονεκτηματα για αυτη την κατασκευη!

Grafton 505
01/04/2018, 22:06
Καλό είναι, αλλά τη βάση του καλό είναι να την μεγαλώσεις. Μια καταλάθος σπρωξιά στην ουρά έχει φύγει.

DrBig
01/04/2018, 22:30
Μου αρεσει πολυ η παρακατω υλοποιηση και την βρισκω πιο απλη και ελαφρια
https://www.revzilla.com/motorcycle/tirox-snapjack-v2

toyar
02/04/2018, 05:36
εγω χρησιμοποιω αυτο των 10 ευρω
394522

takis1983
02/04/2018, 23:17
[QUOTE=toyar;2927642]εγω χρησιμοποιω αυτο των 10 ευρω
394522[/QUOTE

και την κλιση (το σπασιμο) που απαιτειται για να μην γλυστρησει πως την πετυχαινεις?

takis1983
02/04/2018, 23:20
Μου αρεσει πολυ η παρακατω υλοποιηση και την βρισκω πιο απλη και ελαφρια
https://www.revzilla.com/motorcycle/tirox-snapjack-v2

οχι ασχημη αλλα εχεις περιορισμο στο υψος μιας και διαθετει 3 σκαλες απο οτι βλεπω. Πχ ενα εντουρο η ενα τρανσαλπ θελει αρκετο υψος! κανει και ενα 50αρι απο το εξωτερικο!

takis1983
02/04/2018, 23:26
Καλό είναι, αλλά τη βάση του καλό είναι να την μεγαλώσεις. Μια καταλάθος σπρωξιά στην ουρά έχει φύγει.

οχι τοσο ευκολα μιας και παταει η μπροστινη, το σταντ και ο ορθοστατης ταυτοχρονα. Οταν το σηκωσεις μονο 1-2 ποντους για να γινει η δουλεια σου δεν εχει θεμα ασταθειας.

noodles
02/04/2018, 23:43
Εχει και πολυ ακριβοτερα , αλλα οι τιμες ξεκινανε απο εδω .

394519

δεν υπαρχει χειροτερο σταντ απο αυτο τετοιου τυπου. χαλια κατασκευη, το οποιο δε στηριζει σωστα και με ασφαλεια ενα μηχανακι.
το πουλησα και αγορασα woodcraft των 100ευρω. η διαφορα στην ποιοτητα ειναι χαοτικη, μπορεις να ανεβεις να και χοροπηδας πανω στο μηχανακι οσα κιλα και να εισαι, δε νιωθει τιποτα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/04/2018, 06:35
δεν υπαρχει χειροτερο σταντ απο αυτο τετοιου τυπου. χαλια κατασκευη, το οποιο δε στηριζει σωστα και με ασφαλεια ενα μηχανακι.
το πουλησα και αγορασα woodcraft των 100ευρω. η διαφορα στην ποιοτητα ειναι χαοτικη, μπορεις να ανεβεις να και χοροπηδας πανω στο μηχανακι οσα κιλα και να εισαι, δε νιωθει τιποτα.

Δεν ειναι μονο αυτο που λες.Ειναι και το προβλημα μεταφορας του.Το συγκεκριμενο που κατασκευασε ο τακης μεταφερετε ευκολα και εχει και καλη τιμη.Και εχει και το πλεονεκτιμα του υψους.Σε ενα εντουρο η σε ενα ςς μπορεις να το ρυθμισεις αναλογα.Πρωσοπικα αν θα το επερνα θα το ειχα συνεχεια μεσα στη βαλιτσα

Nikos988
03/04/2018, 19:25
Καλησπέρα.

Υπάρχει στην αγορά πολύ καιρό τώρα:

https://www.motoraid.eu/main-maintenance/stands/side-liftstick

TsoliasGR
03/04/2018, 19:59
Αυτοι οι γρυλοι που αναφερεις μπορουν να ειναι με βασεις που εσωτερικα θα εχουν σπειρωματα για να μπαινει βιδωτος αξονας και να ειναι ευκολα μεταφερομενο.Αλλα μπορει να ειναι και με διπλο τηλεσκοπικο αποσπωμενο με η χωρις δακτυλιδια η οχι σαν συνδεση.Τηλεσκοπικο σαν αυτα που εχουν οι μπογιατζιδες πιο μικρο βεβαια και πιο στιβαρο.Αν θες μπορω να καττσω να σκεφτω και αλλες πατεντουλες

takis1983
09/04/2018, 18:43
Αυτοι οι γρυλοι που αναφερεις μπορουν να ειναι με βασεις που εσωτερικα θα εχουν σπειρωματα για να μπαινει βιδωτος αξονας και να ειναι ευκολα μεταφερομενο.Αλλα μπορει να ειναι και με διπλο τηλεσκοπικο αποσπωμενο με η χωρις δακτυλιδια η οχι σαν συνδεση.Τηλεσκοπικο σαν αυτα που εχουν οι μπογιατζιδες πιο μικρο βεβαια και πιο στιβαρο.Αν θες μπορω να καττσω να σκεφτω και αλλες πατεντουλες

Δυσκολευομαι να καταλαβω την κατασκευη αυτη. Κανε την πιο λιανα αν μπορεις! Η καθε ιδεα για βελτιωση ειναι καλοδεχουμενη. Προσωπικα παντως εχω φτιαξει διαφορες αλλες κατασκευες για την ανυψωση μοτο με διαφορα υπερ αλλα και κατα σε καθε μια περιπτωση. Την συγκεκριμενη ομως την παρουσιασα γιατι συγκεντρωνει τα περισσοτερα θετικα στοιχεια τιμη, βαρος, χρηστικοτητας, μεταφορας, συντηρησης, πολυπλοκοτητας, υψους ανυψωσης, διαφοροι τυπων μοτο κτλ.

sanctusan
22/08/2018, 13:31
Μόλις αγόρασα αυτό τον πλαγιοστάτη στα 30€ (32€ με μεταφορικά).
Υπερβολικά εύχρηστο με το μοχλάκι του και ελαφρύ. Κλειστό είναι 20cm.
398776

Και δουλεύει κάπως έτσι...
https://www.youtube.com/watch?v=vOnRdLLbrAw

o_gavros
22/08/2018, 20:33
Μόλις αγόρασα αυτό τον πλαγιοστάτη στα 30€ (32€ με μεταφορικά).
Υπερβολικά εύχρηστο με το μοχλάκι του και ελαφρύ. Κλειστό είναι 20cm.
398776

Και δουλεύει κάπως έτσι...
https://www.youtube.com/watch?v=vOnRdLLbrAw
γιατί; (http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=Bikeson_PaddockStand-Ltype)

sanctusan
22/08/2018, 22:25
γιατί; (http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=Bikeson_PaddockStand-Ltype)

Για λόγους φορητότητας.
Μη ξεχνάς ότι έχω ταξίδι σε 2 μήνες+ δεν έχω σταθερό μέρος διαμονής. Μεταφέρεται μαζί με την εργαλειοθήκη μου.

o_gavros
22/08/2018, 23:58
Στη βόλτα στη Ρουμανία που είχαμε τη φαεινή ιδέα να λαδωνουμε σηκώνοντας το μηχανάκι έτσι στο πλαϊνό σταντ, πήρα στο χέρι το καβλιτσεκι που χει σα πιρούνι Εκεί,για το διακόπτη.
Τζαστ σεην.

sanctusan
23/08/2018, 01:36
Στη βόλτα στη Ρουμανία που είχαμε τη φαεινή ιδέα να λαδωνουμε σηκώνοντας το μηχανάκι έτσι στο πλαϊνό σταντ, πήρα στο χέρι το καβλιτσεκι που χει σα πιρούνι Εκεί,για το διακόπτη.
Τζαστ σεην.

Τι πήρες στο χέρι δεν κατάλαβα, αλλά παρατηρώντας το ζ σου, την κάνει σιγά σιγά(π.χ. φλασάκια):bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

o_gavros
23/08/2018, 09:51
Ρε Γιάνν μη γίνεσαι σα την υπόλοιπη λερα που μόνο κράζουν.

Στο πλαϊνό σταντ στη βάση Του,έχει ένα παπαρακι (επιστημονική ορολογία) σαν διχαλο,που κλείνει έναν διακόπτη και δίνει σήμα ότι έχει νεκρά ή αλλεως σβήνει.
Μια δύο δεκαπέντε,όταν το λαδωναμε σηκώνοντας το στο πλαϊνό σταντ,το ένα ας το πούμε δόντι από το διχαλο,έσπασε.
Αυτό σημαίνει ότι όταν κλείνω το σταντ πρέπει χειροκίνητα να επαναφέρω το λαμάκι του διακόπτη στη θέση του.αρκετα σπαστικό σε ταξίδι. Για αυτο έβαζα το Στηρ να σκυβει γιατί είχε αρχίσει να στερευει από λόγους να γκρινιάζει: p

sanctusan
23/08/2018, 14:19
Ρε Γιάνν μη γίνεσαι σα την υπόλοιπη λερα που μόνο κράζουν.

Στο πλαϊνό σταντ στη βάση Του,έχει ένα παπαρακι (επιστημονική ορολογία) σαν διχαλο,που κλείνει έναν διακόπτη και δίνει σήμα ότι έχει νεκρά ή αλλεως σβήνει.
Μια δύο δεκαπέντε,όταν το λαδωναμε σηκώνοντας το στο πλαϊνό σταντ,το ένα ας το πούμε δόντι από το διχαλο,έσπασε.
Αυτό σημαίνει ότι όταν κλείνω το σταντ πρέπει χειροκίνητα να επαναφέρω το λαμάκι του διακόπτη στη θέση του.αρκετα σπαστικό σε ταξίδι. Για αυτο έβαζα το Στηρ να σκυβει γιατί είχε αρχίσει να στερευει από λόγους να γκρινιάζει: p

Άσε με να κράξω λίγο ρε. Χαβαλέ έχει.
Κατάλαβα τι λες τώρα. Μπήκα στη διαδικασία να το κοιτάξω αλλά εμένα λειτουργεί αλλιώς.
Γενικά θα το έχω στο νου μου και θα προσέχω.

alexis72
26/08/2018, 11:51
φίλε takis1983 ,πολύ χρήσιμη - αξιόλογη κ σίγουρα ευκολα μεταφερόμενη η κατασκευή σου κ σε λογική τιμή ,
ποιά ειναι η γνώμη σου για σήκωμα κ ασφαλέστερο κράτημα (μήν πέσει) γία λάδωμα αλυσίδας enduro μηχανής ?
απέναντι απο το stand (στό ποδόφρενο δηλ.) η
πίσω στό τελείωμα τού ψαλιδιού ?
επίσης δέν εχεις κάποιον εμπιστο συγγενή - αδελφό - ξάδελφο - φίλο - γνωστό κλπ στήν αθήνα ,για να το αγοράσει κάποιος ενδιαφερόμενος απευθείας ,χωρίς
τήν μεσολάβηση μεταφορικής + εξοδα αποστολής ...