PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ TUONO 2006-10 ΓΝΩΜΕΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ



volde27
01/04/2018, 19:57
Αγαπητοι φιλοι καλησπερα.

Καθοτιν διανυω τα 2α αντα, και με εχει πιασει η κλιμακτηριος, σκεφτομαι να κανω
πραγματα που ηθελα αλλα δεν μπορουσα (λογω οικονομκων) νεοτερος.
Οχι οτι τωρα ειμαι ματσωμενος, αλλα το κοντρολαρω το πραγμα..

Το Hayabusa μια χαρα τουμπανο ειναι, και κανει τα παντα σχεδον καλα, αλλα σκεφτομαι να του κανει παρεα
και ενα Tuono (GEN2) , το οποιο γουσταρω εδω και 15 χρονια περιπου.
Πλαισιαρα, ψαλιδαρα,φρεναρες, μοτερουκλα!! Και χαρακτηρα ευρωπαικο, που δεν ειχα ποτε..
(FΖ 750 86, R1 2002, Hayabusa 2008, και Honda SH150 2008, οι προηγουμενες moto)

Το budget που διαθετω ειναι μεχρι 5.500 max. Θα τσονταρει και ο πεθερος δανεικα βεβαια :eek:
Στο ζουμι λοιπον:
Τι πρεπει να προσεξω? Πασχουν καπου τα μοντελα 2ης γενιας?

Παραθετω καποια links σημερινα να μου πειτε την γνωμη σας

1.Αυτο ειναι τουμπανο δεν χρειαζεται τιποτα απο αναβαθμισεις - στην τιμη θα το παζαρεψω, με 5,400 θα το δωσει ελπιζω
https://www.car.gr/11146629-aprilia-tuono-1000-r

2. Το 2ο πολυ καλη τιμη, απο χρωμα δεν με τρελαινει, θετικο το βιβλιο service
https://www.car.gr/11851690-aprilia-tuono-1000-r

3. Αυτο ειναι Κρητη *ποιος να το τσεκαρει εκει, αλλα κατι δεν παει καλα. Λιγα χιλιομετρα και πολυ χαμηλη τιμη.
Φαινεται καθαρο αλλα γιατι τοσο χαμηλα (το φτηνο το κρεας τα σκυλια το τρωνε λενε)
https://www.car.gr/11853299-aprilia-tuono

4. Αυτο μου αρεσει αρκετα (το εχει κανει τουριστικο ο τυπος!!!) και μαλλον δεν το εχει σκισει.
Αρνητικο οτι δεν εχει βιβλιο service (του εστειλα μηνυμα) Πιστευω οτι με 5.200 θα το δωσει
https://www.car.gr/12765779-aprilia-tuono-1000-r-tuono-1000-r

5. Το 5ο φοραει Ohlins πισω, Ohlins stabilizater τιμονιου, Mivv εξατμισεις, αλλα εχει σχεδον 40.000κμ
Με 5,000 πιστευω ο.κ https://www.car.gr/12375286-aprilia-tuono-1000-r

Θα εκτιμησω τις συμβουλες σας, σας ευχαριστω εκ των προτερων!

borbos
01/04/2018, 20:14
καλο μηχανακι ειναι πυραυλος...ροπηηηηηηηη να φαν κι κοτες...
Απλα παρε αν βρεις αυτο με το rotax μοτερ.

Obilivion
01/04/2018, 20:39
Καλησπέρα φίλε μου. Αν και σε βλέπω αποφασισμένο για το βήμα αυτό θέλω να σου πω ένα πράγμα μόνο. Τα "αγωνιστικά" της aprilia( rsv, tuono, sxv) είναι η απόλυτη οδηγική ευχαρίστηση!! Όμως τα πιεσμένα μοτερ της είναι πυροτεχνήματα! Αν λοιπόν είσαι αναβάτης που το τσαλακώνεις το γκάζι σκέψου το 2 φορές γιατί μπορεί να σε βάλει σε οικονομικούς μπελάδες...

volde27
01/04/2018, 20:49
Καλησπέρα φίλε μου. Αν και σε βλέπω αποφασισμένο για το βήμα αυτό θέλω να σου πω ένα πράγμα μόνο. Τα "αγωνιστικά" της aprilia( rsv, tuono, sxv) είναι η απόλυτη οδηγική ευχαρίστηση!! Όμως τα πιεσμένα μοτερ της είναι πυροτεχνήματα! Αν λοιπόν είσαι αναβάτης που το τσαλακώνεις το γκάζι σκέψου το 2 φορές γιατί μπορεί να σε βάλει σε οικονομικούς μπελάδες...

Φιλε Obilivion καλησπερα.
Για την αξιοπιστια του μοτερ του Tuono, δεν διαβασα κατι αρνητικο, οσο εψαξα στο moto.gr.
Καταρχην θεωρω οτι ολα τα μεταχειρισμενα ειναι λαχεια.. Θελουν προσοχη και καλο ελεγχο.

Εαν τα service γενικοτερα γινονται οπως και οποτε προτεινει ο κατασκευαστης, τοτε μειωνεις τις πιθανοτητες για παλτο.
Παιζει ρολο και ο προηγουμενος κατοχος βεβαια, και πως το εχει δουλεψει.

Obilivion
01/04/2018, 20:52
Μιλάω κυρίως για καινούρια! Πόσο μάλλον πια για τα μεταχειρισμένα. Δεν νομίζω ότι θα αλλάξεις γνώμη, απλά θεώρησα να το αναφέρω! Όπως και να έχει εύχομαι να το χαρείς ότι και να διαλέξεις!!

volde27
01/04/2018, 20:59
Μιλάω κυρίως για καινούρια! Πόσο μάλλον πια για τα μεταχειρισμένα. Δεν νομίζω ότι θα αλλάξεις γνώμη, απλά θεώρησα να το αναφέρω! Όπως και να έχει εύχομαι να το χαρείς ότι και να διαλέξεις!!

Μηπως αναφερεσαι για τα τελευταια μοντελα με το 4κυλινδρο μοτερ? Ο Rotax ειναι αξιοπιστος και αυτο το μοντελο κοιταζω 2006-2010

Obilivion
01/04/2018, 21:03
Κυρίως για αυτά! Μην σε σκοτίζω όμως!! Πάρετο αν σε ευχαριστεί. Άλλωστε οδηγικά θα σε καταευχαριστήσει!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/04/2018, 21:09
Τι πρεπει να προσεξω?
Τον πεθερο σου:D

volde27
01/04/2018, 21:10
Εγραψες!!!! Παντως δεν θα υπογραψω γραμματια!!:beer:

kotsosre
01/04/2018, 23:39
Αυτό που έβαλες από Χανιά,το παλικάρι είναι φίλος.

Πάρε το factory κατ' εμέ.Δώσε κάποια λεφτά παραπάνω για να ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο.

volde27
02/04/2018, 00:07
Αυτό που έβαλες από Χανιά,το παλικάρι είναι φίλος.

Πάρε το factory κατ' εμέ.Δώσε κάποια λεφτά παραπάνω για να ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο.

Θα κανω υπομονη, ετσι και αλλιως δεν βιαζομαι, αφου υπαρχει και το Busa.
Παντως αυτη την περιοδο στο car δεν παιζει κατι απο Factory..

lleonidas
02/04/2018, 00:36
Αυτές (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=dm&registration=%3E2006&make=62&model=1900) να υποθέσω πως τις έχεις τσεκάρει και δεν τις αναφέρεις λόγω τιμής;Βασικά την πρώτη, την τρίτη και την τέταρτη.

psychoboy
02/04/2018, 09:16
Να το πάρεις το κορίτσι,μην ακούς άτομα που "είχαν ενα γνωστό".Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις ειναι να βρίσκεις χρόνο για βολτες,να αλλάζεις λάστιχα και να βάζεις βενζίνη.Και εγω πιστέυω οτι καλύτερα είναι να πάρεις το Factory.Οχι γιατί το απλό είναι "λίγο" μόνο και μόνο για το μπλινκ μπλινκ της υπόθεσης..

volde27
02/04/2018, 09:17
Αυτές (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=dm®istration=%3E2006&make=62&model=1900) να υποθέσω πως τις έχεις τσεκάρει και δεν τις αναφέρεις λόγω τιμής;Βασικά την πρώτη, την τρίτη και την τέταρτη.

Φιλε leonida καλημερα
Δεν εχω τσεκαρει καμμια ακομη. Εχθες εκανα ενα ξεσκαρταρισμα βαση τιμης-χιλιομετρων, και ξεχωρισα αυτες που εβαλα.

Δεν εχω δει καθολου σε εμπορους, δεν τους εμπιστευομαι τους εβραιους! Μονο στο car απο ιδιωτες.
Εαν εχει καποιος φιλο-γνωστο, που πουλαει Tuono σε κσλη κατασταση, ας με ενημερωσει.

lleonidas
02/04/2018, 10:33
Φιλε leonida καλημερα
Δεν εχω τσεκαρει καμμια ακομη. Εχθες εκανα ενα ξεσκαρταρισμα βαση τιμης-χιλιομετρων, και ξεχωρισα αυτες που εβαλα.

Δεν εχω δει καθολου σε εμπορους, δεν τους εμπιστευομαι τους εβραιους! Μονο στο car απο ιδιωτες.
Εαν εχει καποιος φιλο-γνωστο, που πουλαει Tuono σε κσλη κατασταση, ας με ενημερωσει.

Καλημέρα!
Καλά κάνεις αλλά θα πρότεινα να είσαι λίγο πιο ανοιχτός διότι δεν είναι απίθανο να βρεις κάτι ενδιαφέρον και σε έμπορο...άλλωστε και αυτοί από ιδιώτες αγοράζουν.Ο καλός έλεγχος σε κάποιον που ξέρει τη μηχανή είναι προαπαιτούμενο, είτε γίνει το deal με ιδιώτη είτε με μαγαζί.
Εννοείται ότι κοιτάζεις τακτικά και εδώ, στο apriliabikers ή στα υπόλοιπα fora.

kotsosre
03/04/2018, 00:35
https://www.car.gr/11957077-aprilia-tuono-1000-factory-factory
Αυτό εδώ φαίνεται καθαρό.

volde27
03/04/2018, 09:51
https://www.car.gr/11957077-aprilia-tuono-1000-factory-factory
Αυτό εδώ φαίνεται καθαρό.

Φιλε kotsosre καλημερα
Καλο φαινεται (αλλα αν δεν δεις απο κοντα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα)
ειναι ομως ακριβο και ξεφευγω πολυ απο budget. Ευχαριστω παντως

byron
03/04/2018, 22:25
Συνηθισμένη βλάβη είναι τα πηνία σε μηχανάκια με περισσότερα από 30.000 χλμ. Πιθανόν να τα έχει φτιάξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης εφόσον ψάχνεις για Gen II.

Άλλα γνωστά προβλήματα (σε ανησυχητική συχνότητα) όχι, δεν βγάζουν.
Σαφώς και το Factory είναι προτιμότερο, στα χρήματα που δίνεις μπορείς να βρεις, ιδίως αν έχεις λίγο υπομονή.
Το factory της παραπάνω αγγελίας, όχι...είναι ακριβό και ουσιαστικά stock εκτός των (πολύ βαβουρατζιδικων) mivv.
Τα υπόλοιπα που αναφέρει είναι λάθος, ή τα φοράει από stock.
Ναχαμε να λέγαμε δηλαδή (...όπως και κάποια σχόλια εδώ).

byron
03/04/2018, 22:57
1.Αυτο ειναι τουμπανο δεν χρειαζεται τιποτα απο αναβαθμισεις - στην τιμη θα το παζαρεψω, με 5,400 θα το δωσει ελπιζω
https://www.car.gr/11146629-aprilia-tuono-1000-r

2. Το 2ο πολυ καλη τιμη, απο χρωμα δεν με τρελαινει, θετικο το βιβλιο service
https://www.car.gr/11851690-aprilia-tuono-1000-r

3. Αυτο ειναι Κρητη *ποιος να το τσεκαρει εκει, αλλα κατι δεν παει καλα. Λιγα χιλιομετρα και πολυ χαμηλη τιμη.
Φαινεται καθαρο αλλα γιατι τοσο χαμηλα (το φτηνο το κρεας τα σκυλια το τρωνε λενε)
https://www.car.gr/11853299-aprilia-tuono

4. Αυτο μου αρεσει αρκετα (το εχει κανει τουριστικο ο τυπος!!!) και μαλλον δεν το εχει σκισει.
Αρνητικο οτι δεν εχει βιβλιο service (του εστειλα μηνυμα) Πιστευω οτι με 5.200 θα το δωσει
https://www.car.gr/12765779-aprilia-tuono-1000-r-tuono-1000-r

5. Το 5ο φοραει Ohlins πισω, Ohlins stabilizater τιμονιου, Mivv εξατμισεις, αλλα εχει σχεδον 40.000κμ
Με 5,000 πιστευω ο.κ https://www.car.gr/12375286-aprilia-tuono-1000-r

Θα εκτιμησω τις συμβουλες σας, σας ευχαριστω εκ των προτερων!

1. Καθαρό φαίνεται χωρίς aftermarket εκτός εξατμίσεων. Το πίσω αμορτισέρ είναι Sachs από mille R και όχι ohlins

2. Τίποτα σπουδαίο. Ένα νορμάλ Tuono σε νορμάλ τιμή

3. Όπως παραπάνω

4. Μάλλον το καλύτερο, αλλά με άσχετο ιδιοκτήτη που μάλλον ήθελε VStrom. Δεν είναι 2010, αν θυμάμαι καλά το 09 έβγαινε σε αυτό το χρώμα, αλλά δεν σημαίνει πως λέει ψέματα. Τότε θα το πήρε. Οι σέλες είναι για τα πανηγύρια...:tooth:

5. Edit... Το ohlins πισω δεν το φοράει στο μηχανάκι btw...μόνο φωτογραφία το δείχνει.

ΥΓ. Όσα έχουν χρυσάφι ζαντες, είναι βαμμένες ηλεκτροστατική αν έχει κάποια σημασία για σένα.

kotsosre
03/04/2018, 23:58
Συνηθισμένη βλάβη είναι τα πηνία σε μηχανάκια με περισσότερα από 30.000 χλμ. Πιθανόν να τα έχει φτιάξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης εφόσον ψάχνεις για Gen II.

Άλλα γνωστά προβλήματα (σε ανησυχητική συχνότητα) όχι, δεν βγάζουν.
Σαφώς και το Factory είναι προτιμότερο, στα χρήματα που δίνεις μπορείς να βρεις, ιδίως αν έχεις λίγο υπομονή.
Το factory της παραπάνω αγγελίας, όχι...είναι ακριβό και ουσιαστικά stock εκτός των (πολύ βαβουρατζιδικων) mivv.
Τα υπόλοιπα που αναφέρει είναι λάθος, ή τα φοράει από stock.
Ναχαμε να λέγαμε δηλαδή (...όπως και κάποια σχόλια εδώ).

Νομίζω ότι δεν ξέρεις τι γράφεις και το γράφεις για να κερδίσεις τις εντυπώσεις με ένα γραπτό παραλήρημα χωρίς επιχειρήματα και ειρμό.
Νόμπελ εξυπνάδας δεν θα πάρεις πάντως από ένα φόρουμ.

Καταλαβαίνεις γιατί σου απαντάω,είναι λάθος να προσβάλλεις τους υπολοίπους νομίζοντας ότι ξέρεις τα πάντα.

Φιλικά,Κώστας.

volde27
04/04/2018, 00:09
1. Καθαρό φαίνεται χωρίς aftermarket εκτός εξατμίσεων. Το πίσω αμορτισέρ είναι Sachs από mille R και όχι ohlins

2. Τίποτα σπουδαίο. Ένα νορμάλ Tuono σε νορμάλ τιμή

3. Όπως παραπάνω

4. Μάλλον το καλύτερο, αλλά με άσχετο ιδιοκτήτη που μάλλον ήθελε VStrom. Δεν είναι 2010, αν θυμάμαι καλά το 09 έβγαινε σε αυτό το χρώμα, αλλά δεν σημαίνει πως λέει ψέματα. Τότε θα το πήρε. Οι σέλες είναι για τα πανηγύρια...:tooth:

5. Μακρυά γιατί βρωμάει. Το tuono αυτο έχει αλλαγμένο πλαίσιο από Mile 04-05. Μονο αυτό εβγαινε (και) σε μαυρο, και σίγουρα κανένα tuono Gen ii.
Δεν ξέρω τους λόγους που κάποιος αλλάζει πλαίσιο σε Τ, αλλά σίγουρα είναι πολύ σοβαροί.
Το ohlins πισω δεν το φοράει στο μηχανάκι btw...μόνο φωτογραφία το δείχνει.

ΥΓ. Όσα έχουν χρυσάφι ζαντες, είναι βαμμένες ηλεκτροστατική αν έχει κάποια σημασία για σένα.

Φιλε byron καλησπερα. Σ΄ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις, και τον κοπο που εκανες να τσεκαρεις
τις αγγελιες που εβαλα. Για το 5 συμφωνω το αμορτισερ μονο το δειχνει,για το πλαισιο επειδη δεν ειναι καλες οι φωτο,νομιζα οτι
του εχει βαλει carbon καλυματα για εμφανιση.

Το 4 φαινεται τουριστικο :lol: διχασμενη προσωπικοτητα ο ιδιοκτητης του, αλλα δεν ειναι καλη η τιμη του, δεν και φοραει τιποτα επανω.
Και εαν τα Km ειναι πραγματικα θα μου βγαλει και πηνια ισως..

Βρηκα 2-3 μεσω του apriliabikers, εχει καλα παιδια εκει, και βοηθουν οπως και εσυ βεβαια.
Δεν βιαζομαι κανω την υπομονη μου, και θα περιμενω το καταλληλο tuono στην καταλληλη τιμη.

Ευχαριστω πολυ και καλη Ανασταση φιλε!

Lioulios
04/04/2018, 00:27
Σε πολλες περιπτωσεις οι φωτο των μοτο που πωλουνται, ειναι απο καποια βόλτα ή μια μερα που πλήθηκε πριν απο κανα 5μηνο ή οποτε εκατσε τελος παντων .
Στο σαλονι αποφασιστηκε να μπει η αγγελια , ανεβηκε και φωτο , οτι υπαρχει .
Τυχον μετεπειτα εξτρα , απλα μπαινουν μονα τους .

Εγω δεν δεχομαι ομως , να εισαι ψειρας , να το χεις το μηχανακι πενα ... χωρις βροχες, ήλιους κτλ ...αλλα να μην υπαρχει ιστορικο σερβις .

byron
04/04/2018, 00:58
Νομίζω ότι δεν ξέρεις τι γράφεις και το γράφεις για να κερδίσεις τις εντυπώσεις με ένα γραπτό παραλήρημα χωρίς επιχειρήματα και ειρμό.
Νόμπελ εξυπνάδας δεν θα πάρεις πάντως από ένα φόρουμ.

Καταλαβαίνεις γιατί σου απαντάω,είναι λάθος να προσβάλλεις τους υπολοίπους νομίζοντας ότι ξέρεις τα πάντα.

Φιλικά,Κώστας.

Φιλικά,Κώστας νομίζω πως η κριτική σου είναι υπερβολική.
Πιθανότατα το γραπτό παραλήρημα χωρις επιχειρήματα και ειρμό να ξεφεύγει από τα αυστηρά πλαίσια όπως ορίζονται μέσω του εξομολογητικού στοχασμού ή της συνειδησιακής ροής, αλλά είναι εμφανής η αφηγηματική στρατηγική που χρησιμοποίησα διαμέσου της εικονοποιητικής/εννοιολογικής, μακροπερίοδης και βραχυπερίοδης αφήγησης, αλλά και ψηγμάτων νατουραλιστικού, ρεαλισμού.

Λυπάμαι αν ο αφηγηματικός εγκιβωτισμός του κειμένου μου ωχριά μπροστά στα ντετερμινιστικά επιχειρήματα σου όπως το "πυροτεχνήματα". Προφανώς η εμπειρία σου πηγάζει από τον αφηγηματικό παπαγαλισμό ενος γνωστού πουδεντονξερετεεσείς, μύστη των κινητήρων aprilia που βάζει στον ίδιο κουβά τα μοτέρ του SXV/V990RR...

Δεν βαριέσαι...κάποια στιγμή θα μάθω. Μπορεί κάποτε να αποκτήσω και ένα.

byron
04/04/2018, 01:07
Το 4 φαινεται τουριστικο :lol: διχασμενη προσωπικοτητα ο ιδιοκτητης του, αλλα δεν ειναι καλη η τιμη του, δεν και φοραει τιποτα επανω.
Και εαν τα Km ειναι πραγματικα θα μου βγαλει και πηνια ισως..

Βρηκα 2-3 μεσω του apriliabikers, εχει καλα παιδια εκει, και βοηθουν οπως και εσυ βεβαια.
Δεν βιαζομαι κανω την υπομονη μου, και θα περιμενω το καταλληλο tuono στην καταλληλη τιμη.

Ευχαριστω πολυ και καλη Ανασταση φιλε!

Στα - του τουριστικού, πως δεν φοράει τίποτα πάνω.
Στα + του πως είναι το πιο καινούργιο απ΄όλα και το τελευταίο V2 της σειράς. Για τα χλμ θα διαφωνησω, μιας και παίζουν τον ρόλο τους εαν έχεις σκοπό να κρατήσεις το Τ, και επειδή πιθανότατα θα είναι και τουριστικά χλμ. Τα πηνία, δεν είναι και τίποτα τρομερό ως κόστος όταν και εάν στα βγάλει. Γύρω στα 220-250€ στοιχίζει η αλλαγή τους.

Δεν διαφωνώ φυσικά και στο οτι είναι καλύτερα να περιμένεις. Με τα λεφτά που δίνεις, αργά ή γρήγορα θα βρεις και factory (αν αντέχεις την χρωματική πανδαισία του).

Καλή ανάσταση φίλε μου :beer:

Edit για το τελευταίο Τuono με το μαύρο πλαίσιο. Από το κινητό μου το εμφάνιζε όλο μαύρο, από το PC που το βλέπω τώρα, πιθανότατα έχει καλύμματα και κάνω λάθος. Μην σε πάρω στο λαιμό μου αν σου αρέσει...

sapila racing
04/04/2018, 09:07
Νομίζω ότι δεν ξέρεις τι γράφεις και το γράφεις για να κερδίσεις τις εντυπώσεις με ένα γραπτό παραλήρημα χωρίς επιχειρήματα και ειρμό.
Νόμπελ εξυπνάδας δεν θα πάρεις πάντως από ένα φόρουμ.

Καταλαβαίνεις γιατί σου απαντάω,είναι λάθος να προσβάλλεις τους υπολοίπους νομίζοντας ότι ξέρεις τα πάντα.

Φιλικά,Κώστας.

Μια που ο byron το έχει φάει με το κουτάλι το tuono πιστεύω οτι αυτα που γράφει πραγματικά βοηθάνε τον συμφορουμίτη να αποφασίσει και του την πέφτεις τελείως άδικα.
Οσο για την αγγελία που παρέθεσες παραπάνω, πιστεύεις πραγματικά οτι οι OZ ζάντες που φοράει είναι μαγνησίου?

17inchwheeler
04/04/2018, 09:27
5. Μακρυά γιατί βρωμάει. Το tuono αυτο έχει αλλαγμένο πλαίσιο από Mile 04-05. Μονο αυτό εβγαινε (και) σε μαυρο, και σίγουρα κανένα tuono Gen ii.
Δεν ξέρω τους λόγους που κάποιος αλλάζει πλαίσιο σε Τ, αλλά σίγουρα είναι πολύ σοβαροί.
Το ohlins πισω δεν το φοράει στο μηχανάκι btw...μόνο φωτογραφία το δείχνει.
.

μια επισυμανση στα σωστα σχολια του byron,φωραει carbon καπακια στο σκελετο...δε τον εχει βαψει

κατα τα αλλα,θα συμφωνησω με το σχολιο που λεει να προτιμησεις factory(παρολο που μισω το παπαγαλε χρωμα του) που φοραει πραγματα που για να τα αγορασεις μετ/να θες 2,5χ κατ'ελαχιστο

BLiTzER
04/04/2018, 09:33
Το πίσω αμορτισέρ είναι Sachs από mille R και όχι ohlins

Ο τύπος έχει γράψει "OHLINS" πάνω στο δοχείο με MS PAINT. Μόνο κλάμα.

byron
04/04/2018, 12:26
μια επισυμανση στα σωστα σχολια του byron,φωραει carbon καπακια στο σκελετο...δε τον εχει βαψει

κατα τα αλλα,θα συμφωνησω με το σχολιο που λεει να προτιμησεις factory(παρολο που μισω το παπαγαλε χρωμα του) που φοραει πραγματα που για να τα αγορασεις μετ/να θες 2,5χ κατ'ελαχιστο


Το διόρθωσα εχθές το βράδυ που τις είδα από τον υπολογιστή. Στο κινητό μου το έδειχνε Mille/μαύρο , και μιας και ζουν ανάμεσα μας Tuono με αλλαγμένα πλαίσια σκέφτηκα πως ήταν ένα απο αυτά.

sapila racing
04/04/2018, 15:14
Ο τύπος έχει γράψει "OHLINS" πάνω στο δοχείο με MS PAINT. Μόνο κλάμα.

Αυτό δεν το εχουμε ξαναδεί!!!

Manalishi
04/04/2018, 15:26
Ο τύπος έχει γράψει "OHLINS" πάνω στο δοχείο με MS PAINT. Μόνο κλάμα.

Στην φωτό 4, φαίνεται το OHLINS και απο το πλάι, ίσως να μην είναι. Εκτός και αν εννοείς οτι το εφτιαξε και το κόλλησε.

buckley
04/04/2018, 15:49
Στην φωτό 4, φαίνεται το OHLINS και απο το πλάι, ίσως να μην είναι. Εκτός και αν εννοείς οτι το εφτιαξε και το κόλλησε.

Παρακαλώ να βγει πόρισμα έγκυρο γιατί ενδιαφέρομαι.

sniper
04/04/2018, 15:52
Στην φωτό 4, φαίνεται το OHLINS και απο το πλάι, ίσως να μην είναι. Εκτός και αν εννοείς οτι το εφτιαξε και το κόλλησε.
Μιλάμε για το μηχανάκι της 1ης αγγελίας.

Manalishi
04/04/2018, 16:05
Σωστά.

394556

BLiTzER
04/04/2018, 16:07
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει κάνει, καθώς είναι αδύνατο να καταλάβω από 2 φωτογραφίες εξ αποστάσεως, αλλά το σίγουρο είναι ότι αυτή είναι δουλειά 8χρονου με PAINT κι όχι της Ohlins:

394557

sniper
04/04/2018, 16:36
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει κάνει, καθώς είναι αδύνατο να καταλάβω από 2 φωτογραφίες εξ αποστάσεως, αλλά το σίγουρο είναι ότι αυτή είναι δουλειά 8χρονου με PAINT κι όχι της Ohlins:

394557

Να θυμηθώ να σου φέρω αυτοκόλλητα της ΏχΛινς να δεις πως είναι ρε γύφτε.

No offense my friends European gypsies.

kotsosre
04/04/2018, 16:43
Το factory της παραπάνω αγγελίας, όχι...είναι ακριβό και ουσιαστικά stock εκτός των (πολύ βαβουρατζιδικων) mivv.
Τα υπόλοιπα που αναφέρει είναι λάθος, ή τα φοράει από stock.
Ναχαμε να λέγαμε δηλαδή (...όπως και κάποια σχόλια εδώ).

"Ουσιαστικά stock" δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Factory είναι,φοράει τα πάντα.
"Τα υπόλοιπα είναι λάθος",ποια είναι τα υπόλοιπα που είναι λάθος;

Η τελευταία φράση δεν είναι άξια αναφοράς,ξανά.
Εκεί στόχευε η απάντησή μου,όπως κατάλαβες.

Πολύ φιλικά,Κώστας.

bros400pgm
04/04/2018, 16:59
Παγαινε απευθειας σε factory. Θα με θυμηθεις.

Δες αυτο
https://www.car.gr/8528974-aprilia-tuono-1000-factory-r
Ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι προσεγμενο (εχω να δω τον Γιαννη μερικα χρονια) και ρωτα μηπως εχει και αλλα "πραγματακια" για πουλημα. ;)

volde27
04/04/2018, 17:42
Νομίζω ότι δεν ξέρεις τι γράφεις και το γράφεις για να κερδίσεις τις εντυπώσεις με ένα γραπτό παραλήρημα χωρίς επιχειρήματα και ειρμό.
Νόμπελ εξυπνάδας δεν θα πάρεις πάντως από ένα φόρουμ.

Καταλαβαίνεις γιατί σου απαντάω,είναι λάθος να προσβάλλεις τους υπολοίπους νομίζοντας ότι ξέρεις τα πάντα.

Φιλικά,Κώστας.

Φιλε Κωστα καλησπερα
Μιας και εγω ξεκινησα αυτο το thread, περαν των ενδεχομενων ασαφειων,θεωρω οτι η γνωμη-επισημανσεις, του
φιλου byron ο οποιος ξερει καλα τα Tuono,με βοηθησαν σημαντικα.
Η ουσια δεν αλλαζει, πολλες φωτογραφιες ξεγελουν, βλεπεις υποτιθεμενα διαμαντια, και στην πραξη ανθρακας ο θησαυρος.

Το θεμα με τα πηνια στα Tuono, ειναι στανταρακι και το βγαζουν κοντα στις 30,000κμ + - 5,000κμ.
Ο καθενας ζηταει οσο θελει, και αξιολογει οπως θελει την μηχανη του.
Εαν μπορουν να πουλησουν ειναι αλλο θεμα..

Καποιοι αλλαζουν μηχανες καθε 6 μηνες και δεν εχουν ριξει τιποτα επανω, γιατι τα ειχε απο τον προηγουμενο κατοχο.
Στο τελος θα βγαλουν και κερδος.

Εχουν γνωση οι φύλακες ομως.
Καλη Ανασταση

volde27
04/04/2018, 17:43
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει κάνει, καθώς είναι αδύνατο να καταλάβω από 2 φωτογραφίες εξ αποστάσεως, αλλά το σίγουρο είναι ότι αυτή είναι δουλειά 8χρονου με PAINT κι όχι της Ohlins:

394557

Ζουμε μεγαλες στιγμες!!!!! :lol:

volde27
04/04/2018, 17:49
" Το factory της παραπάνω αγγελίας, όχι...είναι ακριβό και ουσιαστικά stock εκτός των (πολύ βαβουρατζιδικων) mivv"

Για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι, οι mivv στο Factory ειδικα, ειναι οτι πιο τσιπικο υπαρχει...

Lioulios
04/04/2018, 19:53
το ομορφοκαλυτερο φακτορι ειναι του μπαμπη

byron
04/04/2018, 23:46
Η τελευταία φράση δεν είναι άξια αναφοράς,ξανά.
Εκεί στόχευε η απάντησή μου,όπως κατάλαβες.

Πολύ φιλικά,Κώστας.

Προφανώς κατάλαβα, και γιαυτό σου απάντησα. Και το σχόλιο μου περι συνηθισμένων βλαβών που είναι τα πηνία, σκόπευε στο να βοηθήσει τον Volde27 στο τι να περιμένει από βλάβη, και όχι για ζημιές που αποτελούν εξαίρεση και μπορεί να τύχουν σε οποιοδήποτε μοντέλο.

Το δικό σου σχόλιο περί "πυροτεχνημάτων" γενικά και αόριστα σε όλα τα "αγωνιστικά μοτέρ" από καινούργια μάλιστα (!) σε τι στόχευε; Αν είσαι σίγουρος πως όλα τα μοτέρ της aprilia γίνονται φωτοβολίδες, το καλύτερο που θα είχες να κάνεις θα ήταν να πεις μια τεκμηριωμένη γνώμη που θα βασίζεται σε πραγματικά στοιχεία. Αν δεν έχεις κάτι τέτοιο και απλά πετάς ένα τσουβαλιασμα ναχαμε να λέγαμε επειδή κάποιος είπε, κάπου άκουσες, κάτι διάβασες, άσε να μιλήσουν όσοι ξέρουν το μηχανάκι.


"Ουσιαστικά stock" δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Factory είναι,φοράει τα πάντα.
"Τα υπόλοιπα είναι λάθος",ποια είναι τα υπόλοιπα που είναι λάθος;


Το ουσιαστικά stock, σημαίνει πως το μηχανάκι έχει μανέτες και εξατμίσεις.
Όλα τα υπόλοιπα που γράφει, είναι αυτά που φοράει από το εργοστάσιο.Δεν χρειάζεται να γράψει full carbon αφού έτσι βγαίνει. Δεν χρειαζεται να γράψει για map2 μιας και οι χάρτες υπάρχουν στην ECU και στους αλλάζουν στο συνεργείο εφόσον έχουν axone.

Δεν τρέχει τίποτα αν συζητας με τους κολλητούς για τα καλούδια που φοράει, αλλά όταν τα γράφει κάποιος σε αγγελία θεωρώ πως δημιουργεί μια λανθασμένη εντύπωση πως τα έχει βάλει ο ίδιος.
Βάλε και στα παραπάνω πως οι ζάντες δεν είναι μαγνησίου αλλά αλουμινίου και καταλήγουμε σε αυτό που έγραψα και σε πείραξε.

kotsosre
05/04/2018, 16:40
1) Προφανώς κατάλαβα, και γιαυτό σου απάντησα. Και το σχόλιο μου περι συνηθισμένων βλαβών που είναι τα πηνία, σκόπευε στο να βοηθήσει τον Volde27 στο τι να περιμένει από βλάβη, και όχι για ζημιές που αποτελούν εξαίρεση και μπορεί να τύχουν σε οποιοδήποτε μοντέλο.

2) Το δικό σου σχόλιο περί "πυροτεχνημάτων" γενικά και αόριστα σε όλα τα "αγωνιστικά μοτέρ" από καινούργια μάλιστα (!) σε τι στόχευε; Αν είσαι σίγουρος πως όλα τα μοτέρ της aprilia γίνονται φωτοβολίδες, το καλύτερο που θα είχες να κάνεις θα ήταν να πεις μια τεκμηριωμένη γνώμη που θα βασίζεται σε πραγματικά στοιχεία. Αν δεν έχεις κάτι τέτοιο και απλά πετάς ένα τσουβαλιασμα ναχαμε να λέγαμε επειδή κάποιος είπε, κάπου άκουσες, κάτι διάβασες, άσε να μιλήσουν όσοι ξέρουν το μηχανάκι.


3) Το ουσιαστικά stock, σημαίνει πως το μηχανάκι έχει μανέτες και εξατμίσεις.
Όλα τα υπόλοιπα που γράφει, είναι αυτά που φοράει από το εργοστάσιο.Δεν χρειάζεται να γράψει full carbon αφού έτσι βγαίνει. Δεν χρειαζεται να γράψει για map2 μιας και οι χάρτες υπάρχουν στην ECU και στους αλλάζουν στο συνεργείο εφόσον έχουν axone.

Δεν τρέχει τίποτα αν συζητας με τους κολλητούς για τα καλούδια που φοράει, αλλά όταν τα γράφει κάποιος σε αγγελία θεωρώ πως δημιουργεί μια λανθασμένη εντύπωση πως τα έχει βάλει ο ίδιος.
Βάλε και στα παραπάνω πως οι ζάντες δεν είναι μαγνησίου αλλά αλουμινίου και καταλήγουμε σε αυτό που έγραψα και σε πείραξε.

1) Σωστά το ανέφερες για να τον βοηθήσεις,συμφωνώ σε αυτό.

2) Με μπέρδεψες,εγώ δεν έγραψα τίποτα για πυροτεχνήματα,άλλος το έγραψε.:look:

3) Αυτό αναρωτιέμαι σε αυτό που γράφεις,τι άλλο θα μπορούσε να έχει εφόσον είναι το factory;Καταλαβαίνω πως το έγραψες,αν το σκεφτείς όμως δεν έχει βάση διότι δεν μπορεί να του βάλει κάτι παραπάνω (σε λογικά πλαίσια φυσικά).
Δεν χρειάζεται να γράψει τα έξτρα που είναι από εργοστάσιο,όμως το έγραψε και δεν βλέπω κάποιο λάθος σε αυτό.

4) Η εντύπωση είναι υποκειμενική,όπως και η τιμή.
Ίσως είναι λάθος για τα δικά σου δεδομένα και όχι για τα δικά μου,η περιγραφή του.

Έχουν πέσει να σε υπερασπιστούν οι υπόλοιποι οπότε εγώ σταματάω να γράφω.

Lioulios
05/04/2018, 16:55
Ξεκοληστε ρε .

..Και εμενα με ενοχλει παντως να διαβαζω αγγελιες που να γραφει.. "πολλα εξτρα " ...και ολα τα εξτρα να ειναι απο μαμα.
Αυτο δεν ειναι φουλ εξτρα .
Λεγεται μαμα .
Μαμα φακτορυ . Κτλ .

RaGe_Raptor
05/04/2018, 17:00
Ξεκοληστε ρε .

..Και εμενα με ενοχλει παντως να διαβαζω αγγελιες που να γραφει.. "πολλα εξτρα " ...και ολα τα εξτρα να ειναι απο μαμα.
Αυτο δεν ειναι φουλ εξτρα .
Λεγεται μαμα .
Μαμα φακτορυ . Κτλ .

"έχει πάνω όλο τον κατάλογο των εξτρά!" ειδικά σε αυτοκίνητα . κλάμα :cry:

κατά τα άλλα,ο ρόταξ φημίζεται για την αξιοπιστία του.σωστή συντήρηση είναι εκ των ουκ άνευ,αλλά το μεταχειρισμένο είναι λαχείο.
εκτός κι αν αγοράσεις από ξάδερφο,ξερωγω.

ζε σουί λόρδος.:lol:

harris_x
06/04/2018, 18:49
Νομίζω ότι δεν ξέρεις τι γράφεις και το γράφεις για να κερδίσεις τις εντυπώσεις με ένα γραπτό παραλήρημα χωρίς επιχειρήματα και ειρμό.
Νόμπελ εξυπνάδας δεν θα πάρεις πάντως από ένα φόρουμ.

Καταλαβαίνεις γιατί σου απαντάω,είναι λάθος να προσβάλλεις τους υπολοίπους νομίζοντας ότι ξέρεις τα πάντα.

Φιλικά,Κώστας.

:lol:

psionic
07/04/2018, 04:31
Volde27 δες inbox.

giannisgr
29/06/2018, 18:48
Έχουν περάσει 2 μήνες, τελικά δεν κατάλαβα, είναι αξιόπιστο αυτό το μοντέλο? Κάνει για καθημερινή χρήση? Μπορείς να ταξιδέψεις? Ανταλλακτικά? Έχει απόλυτο αγωνιστικο χαρακτήρα?

Ζεύκας
29/06/2018, 22:10
ναι

οχι

μονος ανετα

με αντ/κα δεν εχεις προβλημα, αν δεν ειναι ετοιμοπαραδοτο τα εχεις σε 2 βδομαδες

παει παραπανω απ'οσο μπορεις να το πας

maniatiakos
30/12/2018, 11:39
Kαλημέρες!

Ενδιαφέρομαι και γω για aprilia tuono.
H μόνη διαφορά είναι ότι δεν έχω πρόβλημα είτε αν πάρω 1st gen δλδ μέχρι 2005 ή 2nd gen 2006-2010.

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον ρόταξ των 128hp στο στρόφαλο και 115-118 στον τροχό, τον οποίο φόραγαν τα 1st gen tuono και τα mille 98-05

Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για τον κινητήρα που φόραγαν τα 2nd gen tuono με τα 140hp στον στρόφαλο.
Βασικά, έχω διαβάσει ότι πολλά μοτέρ απ' αυτά είχα θέματα με μπιέλες.
Και αυτό γιατί ο κινητήρας είχε ανέβει στους 140hp χωρίς καμία βελτίωση στο στρόφαλο αλλά με άλλες κεφαλές -κυλίνδρους-σώματα ψεκασμού-injection management- εξατμίσεις. Το οποίο κατά πολλούς είναι ένα οριακό νούμερο για ένα μοτέρ κατασκευής του 1998... Επίσης λέγεται ότι πολλά part number είναι ίδια με το πρώτο μοτέρ ενώ η χύτευση στα μέρη του δεύτερου μοτέρ έγινε από την piaggio. Έτσι, λοιπόν, εξηγείται κατά πολλούς το σπάσιμο κινητήρων στα mille 2ης γενιάς: αύξηση ιπποδύναμης στο μοτέρ σε οριακό σημείο για τον κινητήρα αυτόν και κακής ποιότητας χύτευση.

Επειδή σε αυτό το νήμα είδα ότι υπάρχουν γνώστες των aprilia και αυτού του μοτέρ, ρωτώ αν είναι αλήθεια όλα τα παραπάνω ή urban legends?
Μ' αρέσει τόσο το 1ης γενιάς tuono, ιδανικό θα ήταν με 2 εξατμίσεις και χρώματα tuono racing αλλά και το 2ης γενιάς σε factory λόγω περιφερειακών, έστω και αν χρωματικά με ξενίζει λίγο.

lospsi
30/12/2018, 13:10
Άμα σου αρέσει το πρώτης γενιάς, παρτο. Αν σιυ αρέσει το 2ης παρτο επίσης. Είχα και τα δύο, σαφώς καλύτερο το 2ης γενιάς σε όλα, είναι όμως ακριβότερο.
Γενικά τα μοτέρ δεν βγάζουν προβλήματα. Τόσα χρόνια που είχα Aprilia έχω ακούσει μόνο για ένα (1) 2ης γενιάς που είχε πρόβλημα. Αντιθέτως, τα πηνία είναι υπαρκτό θέμα, βγαίνει σε όλα, δεν το θεωρώ όμως deal breaker.
Στα λεφτά που παίζουν ΔΕΝ θα βρεις κάτι καλύτερο. Προτίμησε factory αν μπορείς χρηματικά.

maniatiakos
30/12/2018, 13:33
...

Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση.

Το 1ης γενιάς, σίγουρα έχει καλύτερα φώτα και ανεμοκάλυψη. Τα λέω καλά?
Έχω βρει 1ης γενιάς με ΟΖ ζάντες, ολινς μπρος-πίσω, ακτινικές δαγκάνες και τρόμπες, σε τιμή όσο ένα 2ης γενιάς απλό.
Βέβαια έχει τα χλμ του >50.000.

Το 2ης γενιάς έχει σίγουρα πιο ηλεκτρική λειτουργία και ανεβάζει σαν τρελό.
Ασφαλώς δεν είμαι τύπος που νομίζει ότι οι μεγάλες μοτοσυκλέτες είναι αξιόπιστες σαν astrea.
Kάποια στιγμή όλες θα βγάλουν πηνία και ανορθωτή.

Τα πηνία τα περιποιείται το γνωστό μαγαζί στη Ν. Ιωνία και ξενοιάζεις για αρκετό καιρό.
Ανορθωτή βάζεις έναν καλό της shindengen και τελειώνεις και με αυτό.
Τώρα πολ/τες, brown connectors τα πας στον πολύ καλό μηχανικό aprilia στην Λ. Αθηνών και στα λύνει και αυτά.

Αλλά να έχω θέμα με στροφαλομπιέλα σε μηχανάκι με 20κ ή 30κ χλμ, δε θέλω να μου συμβεί.
Αυτό θέλω να μου επιβεβαιώσει κάποιος αν είναι αληθές ή όχι.

bros400pgm
30/12/2018, 13:45
Και αυτό γιατί ο κινητήρας είχε ανέβει στους 140hp χωρίς καμία βελτίωση στο στρόφαλο αλλά με άλλες κεφαλές -κυλίνδρους-σώματα ψεκασμού-injection management- εξατμίσεις. Το οποίο κατά πολλούς είναι ένα οριακό νούμερο για ένα μοτέρ κατασκευής του 1998... Επίσης λέγεται ότι πολλά part number είναι ίδια με το πρώτο μοτέρ ενώ η χύτευση στα μέρη του δεύτερου μοτέρ έγινε από την piaggio. Έτσι, λοιπόν, εξηγείται κατά πολλούς το σπάσιμο κινητήρων στα mille 2ης γενιάς: αύξηση ιπποδύναμης στο μοτέρ σε οριακό σημείο για τον κινητήρα αυτόν και κακής ποιότητας χύτευση.

Τουναντιον θα ελεγα. Οι στοφαλοι των 1ης γενιας (μαζι με μπιελες), παροτι ειναι ιδιοι με αυτους της 2ης σχεδιαστικα, εχουν αποδειχθει αυθραυστοι (μαλλον λογω των ανοχων). Γνωστος μηχανικος που ασχολειται μονο με τα aprilia, βαζει στροφαλους απο 1ης γενιας rotax μοτερ (tuono, mille, caponord κλπ.) σε αυτα της 2ης.
Εγω θα ελεγα οτι ειναι θεμα συντηρησης παντως η βλαβη της μπιελας ;)

maniatiakos
30/12/2018, 13:47
Τουναντιον θα ελεγα. Οι στοφαλοι των 1ης γενιας (μαζι με μπιελες), παροτι ειναι ιδιοι με αυτους της 2ης σχεδιαστικα, εχουν αποδειχθει αυθραυστοι (μαλλον λογω των ανοχων). Γνωστος μηχανικος που ασχολειται μονο με τα aprilia, βαζει στροφαλους απο 1ης γενιας rotax μοτερ (tuono, mille, caponord κλπ.) σε αυτα της 2ης.
Εγω θα ελεγα οτι ειναι θεμα συντηρησης παντως η βλαβη της μπιελας ;)

Οπότε ήταν θέμα χύτευσης?
Μάλλον, μιλάμε για τον ίδιο μηχανικό στην Λεωφόρο Αθηνών.

bros400pgm
30/12/2018, 13:49
Οπότε ήταν θέμα χύτευσης?
Μάλλον, μιλάμε για τον ίδιο μηχανικό στην Λεωφόρο Αθηνών.

Ανοχων μαλλον ;)

maniatiakos
30/12/2018, 13:59
Μια λεπτομέρεια επίσης που θα ήθελα να ρωτήσω:

Το 1ης γενιάς μοτερ ήταν σχεδίασης και κατασκευής rotax.
Άρα, ερχόταν το μοτερ στην απρίλια και γινόταν η συναρμολόγηση των μοτοσυκλετών.

Το 2ης γενιάς μοτέρ βασιζόταν στο σχέδιο της ρόταξ αλλά η κατασκευή του γινόταν στην piaggio?? Εξ' ου και η κακή χύτευση που λένε κάποιοι?

kotsosre
31/12/2018, 13:20
Πολύ το ψάχνεις κατασκευαστικά και δεν χρειάζεται.
Στα πηνία πονάνε η αλήθεια είναι,πρώτης-δεύτερης γενιάς.

Μοτερικά δεν έχει ακουστεί για ζημιές ανά μοντέλο και ανακλήσεις.

Gen 2 factory νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.
Ροπή τρομερή,γκάζι δυνατό,στημένο,σχετικά ελαφρύ.

Τα υπόλοιπα είναι θέμα εκάστοτε μηχανής που θα δεις,αν είναι καλοσυντηρημένη και προσεγμένη.
Φαίνεται ότι ξέρεις αρκετά οπότε κάνε μια καλή αγορά,θα μείνεις ευχαριστημένος σε όλα από αυτή τη μηχανή.