PDA

View Full Version : Παιδιά Την Βοήθεια σας Παρακαλώ. ΞΑΦΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CBFs 2009



Yingo
02/04/2018, 11:14
Άν είσαι γκαντέμης. Λοιπον πάμε ....

Η μηχανη αγοσάστηκε μεταχειρισμένη τον προηγούμενο Οκτώβριο 2017, όλα της τα Service έχουν γίνει στην ώρα τους (κ κάποια πιο νωρίς) στην HONDA Παπαγεωργίου στην Μιχαλακοπούλου.

Βενζίνη μπαίνι μόνο Shell 97αρα καθε Τριτη απο ενα συγκεκρινένο βενζινάδικο στα Μελλίσια όπου βάζω τα τελευταία 2 χρόνιακ στο αμάξι και δεν έχω θέματα.
Η μηχανή αγοράστηκε στα 67,000 χλμ και Ελέγθηκε μετά απο πρόταση ενός πελάτη μου που έχει το ίδιο Cbf '04 στην Honda ATS Moto στο Νέο Ηράκλειο(πήγα συστημένος δλδ).

Απο τον οκτώβριο λοιπόν η μηχανή έχει πάει Πατρα,Ναυπακτο,Θήβα, και την χρησιμοποιώ καθημερινά κάνοντας 10ΧΛΜ πήγαινε έλα στην δουλειά, δεν μου έχει πέσει ούτε μπηκε χέρι μέσα μέχρι το μεγάλο Service που έκανα τώρα στα 72,000 στην Ats Moto και αυτό γιατί τα παιδιά μου φάνηκαν εντάξει και Γνώστες και είχαν και αρκετά καλά Reviews.

To Service έγινε στις 23/03/2018 έχοντας 2/4 του ντεπόζιτου απο 97αρα Vpower απο την Shell Που προαν'εφερα, μετά απο ακριβώς 6 μέρες παιδιά και ενώ ΔΕΝ έχω βάλει βενζίνη ΟΥΤΕ έχει βρέξει ΟΥΤΕ την έχω πλύνει και ενώ έχω μέσα 1/4 βενζίνη (δλδ λίγο πιο κάτω απο την Τελευταία Γραμμή) στις 29/03/2018 φεύγω απο το μαγαζί μου την ανάβω να ζεσταθεί δουλεύει κανονικά κάνω περίπου 1χλμ προς το σπίτι και ξακινάει να σκοτσάρει σε 1ες-2ες έπρεπε να πάω πανω απο 3.000 στροφές και στο ρελαντί αρυθμίες να πηγαίνει απο τις 500-1200 και πάλι κάτω.

Στο Service έγινε αλλαγή λαδιών μπουζί υγρά φρένων υγρά ψυγείου αλλά ΔΕΝ ανοιξαν καπάκι να ρυθμίσουν βαλβίδες που συνήθως γίνεται στα δικά μου χιλιόμετρα γιατι μου είπαν πως η μηχανή δούλευε τοσο χαρτί που ΔΕΝ χρειαζόταν.

Την έχω μέσα απο την παρασκευή που μας πέρασε και περιμένω απάντηση.(Είμαι νέος στις μηχανές δεν έχω τόση εμπειρία)


Γνώμες?

typhoon
02/04/2018, 12:17
Λίγο στην τύχη με τα συμπτώματα κάτι ηλεκτρολογικής φύσης. Μέτρα μπαταρία μήπως δεν φορτίζει, οπότε κοιτάς ανορθωτη , που πάσχουν τα Honda γενικά ή πηνία

sniper
02/04/2018, 12:32
Δεν εξηγείς πολύ καλά αλλά από τα λίγα που κατάλαβα δείχνει συμπτώματα ότι κάποιος κύλινδρος δεν δουλεύει.. Ειδικά αν κάνει σαν τρακτέρ που οργώνει... Είτε κάποιο μπουζί τα έπαιξε (συμβαίνει κι αυτό με καινούργιο μπουζί) είτε καμιά πίπα ξεκούμπωσε, είτε πολ/στής...

Για ανορθωτή μην κοιτάς, αυτός αν χαλάσει θα το καταλάβεις αμέσως.

Yingo
02/04/2018, 12:53
Χρηματικά τι μπορεί να σημαίνει ο Κύλινδρος SNIPER? Τα άλλα είναι στην εγγύηση θα τα βρούνε μάλλον.

Τι δεν σας εξηγώ καλά?

MAIK72
02/04/2018, 13:21
\

Γνώμες?[/QUOTE]

Nα κοιτάξεις αυτό που έιπε ο sniper. Tα μπουζί και τις μπουζοπίπες αν τις κουμπώσαν καλά στο service

sniper
02/04/2018, 13:23
Χρηματικά τι μπορεί να σημαίνει ο Κύλινδρος SNIPER? Τα άλλα είναι στην εγγύηση θα τα βρούνε μάλλον.

Τι δεν σας εξηγώ καλά?

Ποιος σου μίλησε για κύλινδρο; Για μπουζί και ηλεκτρικά θέματα μιλούσαμε.

Τι δεν εξηγείς:
Όταν ανοιγεις το γκάζι ανεβάζει στροφές και πως;
Ακόμα και τέρμα γκάζι ανεβάζει ταχύτητα η μηχανή ή όχι;
Η αίσθηση του κινητήρα είναι η φυσιολογική ή νοιώθεις να τρέμει όλη η μηχανή;

Yingo
02/04/2018, 13:26
όταν ανοίγω γκάζι θα ανεβάσει στροφές αλλά με κάποια ελαφριά "κοψίματα"
με τερμα γκάζι θα ανεβάσει ταχύτητα η μηχανή ναι
τρέμει ολόληρη όπως το είπες.


23/3 την πήρα απο το συνεργείο 29 απόγευμα το εμφάνισε.

sniper
02/04/2018, 13:28
όταν ανοίγω γκάζι θα ανεβάσει στροφές αλλά με κάποια ελαφριά "κοψίματα"
με τερμα γκάζι θα ανεβάσει ταχύτητα η μηχανή ναι
τρέμει ολόληρη όπως το είπες.


23/3 την πήρα απο το συνεργείο 29 απόγευμα το εμφάνισε.

ΟΚ, δες τις μπουζόπιπες αν είναι στη θέση τους, και τα μπουζί αν δίνουν σπινθήρα όλα.

volde27
02/04/2018, 13:29
Άν είσαι γκαντέμης. Λοιπον πάμε ....

Η μηχανη αγοσάστηκε μεταχειρισμένη τον προηγούμενο Οκτώβριο 2017, όλα της τα Service έχουν γίνει στην ώρα τους (κ κάποια πιο νωρίς) στην HONDA Παπαγεωργίου στην Μιχαλακοπούλου.

Βενζίνη μπαίνι μόνο Shell 97αρα καθε Τριτη απο ενα συγκεκρινένο βενζινάδικο στα Μελλίσια όπου βάζω τα τελευταία 2 χρόνιακ στο αμάξι και δεν έχω θέματα.
Η μηχανή αγοράστηκε στα 67,000 χλμ και Ελέγθηκε μετά απο πρόταση ενός πελάτη μου που έχει το ίδιο Cbf '04 στην Honda ATS Moto στο Νέο Ηράκλειο(πήγα συστημένος δλδ).

Απο τον οκτώβριο λοιπόν η μηχανή έχει πάει Πατρα,Ναυπακτο,Θήβα, και την χρησιμοποιώ καθημερινά κάνοντας 10ΧΛΜ πήγαινε έλα στην δουλειά, δεν μου έχει πέσει ούτε μπηκε χέρι μέσα μέχρι το μεγάλο Service που έκανα τώρα στα 72,000 στην Ats Moto και αυτό γιατί τα παιδιά μου φάνηκαν εντάξει και Γνώστες και είχαν και αρκετά καλά Reviews.

To Service έγινε στις 23/03/2018 έχοντας 2/4 του ντεπόζιτου απο 97αρα Vpower απο την Shell Που προαν'εφερα, μετά απο ακριβώς 6 μέρες παιδιά και ενώ ΔΕΝ έχω βάλει βενζίνη ΟΥΤΕ έχει βρέξει ΟΥΤΕ την έχω πλύνει και ενώ έχω μέσα 1/4 βενζίνη (δλδ λίγο πιο κάτω απο την Τελευταία Γραμμή) στις 29/03/2018 φεύγω απο το μαγαζί μου την ανάβω να ζεσταθεί δουλεύει κανονικά κάνω περίπου 1χλμ προς το σπίτι και ξακινάει να σκοτσάρει σε 1ες-2ες έπρεπε να πάω πανω απο 3.000 στροφές και στο ρελαντί αρυθμίες να πηγαίνει απο τις 500-1200 και πάλι κάτω.

Στο Service έγινε αλλαγή λαδιών μπουζί υγρά φρένων υγρά ψυγείου αλλά ΔΕΝ ανοιξαν καπάκι να ρυθμίσουν βαλβίδες που συνήθως γίνεται στα δικά μου χιλιόμετρα γιατι μου είπαν πως η μηχανή δούλευε τοσο χαρτί που ΔΕΝ χρειαζόταν.

Την έχω μέσα απο την παρασκευή που μας πέρασε και περιμένω απάντηση.(Είμαι νέος στις μηχανές δεν έχω τόση εμπειρία)


Γνώμες?

Φιλε εδω θα ακουσεις πολλες αποψεις.

Κοιταξε αντλια βενζινης, και φιλτρο αντλιας.
Μαλλον απο εκει ειναι. Το φιλτρο ενδεχομενως να εχει βουλωσει.
Παιζει και η μηχανη να καθοταν ακινητη για καιρο πριν πουληθει, και να ειχε αδειο ντεποζιτο.
Μπορει να εχει πιασει σκουρια και να την κατεβαζει στο φιλτρο.

Θα το λυσεις μην ανησυχεις

MAIK72
02/04/2018, 13:31
Για να στο χουν 3 μέρες μέσα τώρα και να μην έχεις πάρει απάντηση κάτι άλλο τρέχει. Θα βάφουν αυγά :D

Yingo
02/04/2018, 13:31
Τιμές για τρόμπα γενικά πόσο παίζουν?? Με τα εργατικά μέσα.....?

Yingo
02/04/2018, 13:34
Για να στο χουν 3 μέρες μέσα τώρα και να μην έχεις πάρει απάντηση κάτι άλλο τρέχει. Θα βάφουν αυγά :D

ουσιαστικά το πήγα Παρασκευή που μας πέρασε Σαββατο λειτουργεί μονο η έκθεση οπότε απο σήμερα θα παίξει έλεγχος. " Θα αλλάξω τα μπουζί" και ένα σωληνάκι που βρήκα ξερό. θα ελέγξουμε και την τρόμπα.

ΤΙ ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΣΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ?:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

sniper
02/04/2018, 13:38
ουσιαστικά το πήγα Παρασκευή που μας πέρασε Σαββατο λειτουργεί μονο η έκθεση οπότε απο σήμερα θα παίξει έλεγχος. " Θα αλλάξω τα μπουζί" και ένα σωληνάκι που βρήκα ξερό. θα ελέγξουμε και την τρόμπα.

ΤΙ ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΣΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ?:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Ναι, γιατί εσένα περίμενε λες κι δεν είχε άλλους πελάτες να εξυπηρετήσει. Ή θες να δουλέψει και το σ/κ για εσένα;

Yingo
02/04/2018, 13:43
Ναι, γιατί εσένα περίμενε λες κι δεν είχε άλλους πελάτες να εξυπηρετήσει. Ή θες να δουλέψει και το σ/κ για εσένα;

Άντρα μου μην με παρεξηγείς, είμαι νουμπάς στις μηχανές έχουμε ακούσει όλοι για το τι συμβαίνει στα συνεργεία κ μόλις έχω αναλάμψει απο 1500€ στο αμάξι με ρύθμιση βαλβίδων.


Τα νεύρα μου σμπαράλια, είχε άλλες 6 μηχανές μέσα δεν είπα να μείνει αγορίνα μου όλο το ΣΚ μέσα. Αλλά μου κάνει εντύπωση απο τις 10 το πρωί της παρασκευής είανι δεύτερα μεσημέρι και δεν έχει αλάξει ούτε τα μπουζί? Που όπως φένεται είναι το πρώτο βήμα?

MAIK72
02/04/2018, 13:44
. " Θα αλλάξω τα μπουζί" και ένα σωληνάκι που βρήκα ξερό. θα ελέγξουμε και την τρόμπα.


Νόμιζα ότι σου έβαλε καινούρια. Μπορεί όταν πήγες να σου τσέκαρε τις πίπες , κάτι που φαντάζομαι ότι θα μπορούσες να κάνεις και μόνος σου αν το γνώριζες.Για την τρόμπα όντως θέλει λίγο χρόνο

Yingo
02/04/2018, 13:47
Νόμιζα ότι σου έβαλε καινούρια. Μπορεί όταν πήγες να σου τσέκαρε τις πίπες , κάτι που φαντάζομαι ότι θα μπορούσες να κάνεις και μόνος σου αν το γνώριζες.Για την τρόμπα όντως θέλει λίγο χρόνο

" Θα αλλάξω τα μπουζί" και ένα σωληνάκι που βρήκα ξερό. θα ελέγξουμε και την τρόμπα." Αυτά μου τα είπε σήμερα το πρωί, αλλαγμένα είναι τα μπουζί αφου είναι απο το μεγάλο Service βρε...

sniper
02/04/2018, 13:59
Άντρα μου μην με παρεξηγείς, είμαι νουμπάς στις μηχανές έχουμε ακούσει όλοι για το τι συμβαίνει στα συνεργεία κ μόλις έχω αναλάμψει απο 1500€ στο αμάξι με ρύθμιση βαλβίδων.


Τα νεύρα μου σμπαράλια, είχε άλλες 6 μηχανές μέσα δεν είπα να μείνει αγορίνα μου όλο το ΣΚ μέσα. Αλλά μου κάνει εντύπωση απο τις 10 το πρωί της παρασκευής είανι δεύτερα μεσημέρι και δεν έχει αλάξει ούτε τα μπουζί? Που όπως φένεται είναι το πρώτο βήμα?


" Θα αλλάξω τα μπουζί" και ένα σωληνάκι που βρήκα ξερό. θα ελέγξουμε και την τρόμπα." Αυτά μου τα είπε σήμερα το πρωί, αλλαγμένα είναι τα μπουζί αφου είναι απο το μεγάλο Service βρε...

Όταν θα απαντάς σε εμένα και σε όσους προσπαθούν να σε βοηθήσουν, να μιλάς καλύτερα, δεν γνωριζόμαστε από προχθές.

Κάποιο μπουζί μπορεί να χάλασε, συμβαίνει. Τι σωληνάκι βρήκε ξερό; Δεν ρώτησες;

Yingo
02/04/2018, 14:26
όχι δεν τον ρώτησα είναι η αλήθεια, θα περιμένω μέχρι το απόγευμα να δώ τι διάγνωση θα βγάλουν.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας παιδιά.

Θα ενημερώσω για να βοηθήσουμε μελλοντικά κάποιον άλλον που ίσως αντιμετωπίσει το ίδιο.

Grafton 505
02/04/2018, 17:55
Τηλεδιάγνωση mode on :

Υποθετικά σενάρια ...

1) Χαλασμένο μπουζί ( ναι, συμβαίνει και στα καινούρια) [πιθανότητα 0,4%]

2) Μη καλή/σωστή τοποθέτηση μπουζοκαλώδιου στον 2ο και 3ο κύλινδρο (λίγο δύσκολο αλλά πιθανό) [πιθανότητα 0,1%]

3) Τροφοδοσία βενζίνης. Σκουπιδάκι λίγο δύσκολα, αλλά νερό σίγουρα, επειδή αφήνεις την στάθμη να πιάνει ρεζέρβα (υποθέτω).
Δεν χρειάζεται να βρέξει για να μπει υγρασία στην βενζίνη. [πιθανότητα 0,5%]


Επιλογή με βάση τα ποσοστά πιθανότητας ..... Νο:3


Τηλεδιάγνωση mode off .-

Yingo
02/04/2018, 17:59
Τηλεδιάγνωση mode on :

Υποθετικά σενάρια ...

1) Χαλασμένο μπουζί ( ναι, συμβαίνει και στα καινούρια) [πιθανότητα 0,4%]

2) Μη καλή/σωστή τοποθέτηση μπουζοκαλώδιου στον 2ο και 3ο κύλινδρο (λίγο δύσκολο αλλά πιθανό) [πιθανότητα 0,1%]

3) Τροφοδοσία βενζίνης. Σκουπιδάκι λίγο δύσκολα, αλλά νερό σίγουρα, επειδή αφήνεις την στάθμη να πιάνει ρεζέρβα (υποθέτω).
Δεν χρειάζεται να βρέξει για να μπει υγρασία στην βενζίνη. [πιθανότητα 0,5%]


Επιλογή με βάση τα ποσοστά πιθανότητας ..... Νο:3


Τηλεδιάγνωση mode off .-

Ευχαριστώ Grafton... και συνεχίζω με τις ερωτήσεις του Nooba.... Ρεζέρβα σημαίνει Κόκκινο σωστά???

Το έκανα μια φορά στις αρχές για να δώ πόσα βγαζει με 100ρα δλδ. τον Νοέμβριο περίπου, και άντε κανα 2-3 φορές να έχει πέσει κάτω απο την τεευταία γραμμ'η.Λές να το προκάλεσε αυτό??

lykourgi
02/04/2018, 19:05
Το έκανα μια φορά στις αρχές για να δώ πόσα βγαζει με 100ρα δλδ. τον Νοέμβριο περίπου, και άντε κανα 2-3 φορές να έχει πέσει κάτω απο την τεευταία γραμμ'η.Λές να το προκάλεσε αυτό??
Αυτό με τίποτε, ξέχασέ το.
Ψάξε για πραγματικό πρόβλημα, όπως αυτά που σου έγραψαν παραπάνω.

(Εννοείτε ότι δεν πρέπει να πληρώσεις τα νέα μπουζί, σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.)

sanctusan
02/04/2018, 19:28
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154643Ρήξε μια μαυιά εδώ μη σε κοροϊδέψουν με την τρόμπα.

Το έχω κάνει κααμελα αυτό το thread.....

Grafton 505
02/04/2018, 19:40
Ευχαριστώ Grafton... και συνεχίζω με τις ερωτήσεις του Nooba.... Ρεζέρβα σημαίνει Κόκκινο σωστά???

Το έκανα μια φορά στις αρχές για να δώ πόσα βγαζει με 100ρα δλδ. τον Νοέμβριο περίπου, και άντε κανα 2-3 φορές να έχει πέσει κάτω απο την τεευταία γραμμ'η.Λές να το προκάλεσε αυτό??

Καλό είναι να μην ακουμπάει κόκκινο.

telegonos
02/04/2018, 20:27
ΔΕΝ ανοιξαν καπάκι να ρυθμίσουν βαλβίδες που συνήθως γίνεται στα δικά μου χιλιόμετρα γιατι μου είπαν πως η μηχανή δούλευε τοσο χαρτί που ΔΕΝ χρειαζόταν.


Η ρύθμιση βαλβίδων δεν γίνεται με κριτήριο αν ''δουλεύει τόσο χαρτί η μηχανή''. Γίνεται μετρώντας με φιλερ διάκενα, και αν είναι εκτός προδιαγραφών, τοτε τις φέρνουμε εντός προδιαγραφών με μια συγκεκριμενη διαδικασία.

Αν ΟΝΤΩΣ σου είπανε τέτοιο πράγμα, ΕΤΣΙ όπως το έγραψες, και δεν είναι ερμηνεία ΔΙΚΗ ΣΟΥ ελαφρά διαφορετικής κουβέντας (που όμως κάνει μεγάλη διαφορά στο νόημα), τότε να ξέρεις δεν ισχύει αυτό που σου είπανε.

Επίσης το διάστημα ελέγχου και ρύθμισης βαλβίδων, δεν πάει με το ''συνήθως γίνεται'', πάει με το τι λέει ο κατασκευαστής. Λέει ο κατασκευαστής για παράδειγμα ανά 24000χλμ , ανά 24000 ελέγχεις και ρυθμίζεις, δεν έχει ''συνήθεια'' , ούτε ''έτσι κάνουν αυτά'' ούτε ''δεν έχει ανάγκη αυτό, τα ξέρουμε εμείς'' , ούτε ''δεν ακούγονται''...

Δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα σου, απλά για να ξέρεις.

Yingo
20/04/2018, 14:07
Καλησπέρα παίδες.
Το θέμα μου συνεχίζεται μέχρι κ σήμερα δεν έχουν βρεί τι είναι.

Μου το έδωσαν την παρασκευή ώστε να το δοκιμάσω αλλάξανε λέει τρόμπα και το καλώδιο του Immobilizer.ότι νά'ναι δλδ. ακόμα δεν θέλω να δηλώσω κάτι μετά θα μιλήσω με ονόματα.

Προς το παρών θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Είναι πολύ επικίνδυνο να την οδηγήσω έτσι μέχρι την πάτρα που πρέπει να πάω ωποσδήποτε αύριο?

Να σημειώσω ότι πάνω απο τις 3.500 στροφές λειτουργεί άψογα το μοτέρ.

Ρισκάρω η δεν θα έχω θέμα?

Grafton 505
20/04/2018, 20:08
αλλάξανε λέει τρόμπα

Τρόμπα βενζίνης ; Και τι βάλανε ; Την παλιά στην δείξανε ; Είναι ακριβό ανταλλακτικό αυτή.



αλλάξανε και το καλώδιο του Immobilizer.

Πιο καλώδιο ; Και τι βάλανε ; Επαναπρογραματίσανε και το κλειδί ; Το παλιό καλώδιο στο δείξανε ;


Την ζημιά στην κάνανε όταν αλλάξανε τα μπουζί (κατά 99%). Φίλτρο αέρα αλλάξανε ;

Yingo
20/04/2018, 20:27
Grafton δεν μου έδειξαν τπτ. και μου είπαν Αυτολεξή ὁτι δεν σου λέω ακόμα χρέωση εαν δεν εχει φτιάξει δεν υπάρχει λόγος"

Τους πήρα το επόμενο πρωί και μου κάνουν "κράτησε την όλο το ΣΚ παρατήρησε την και πές μας τι κάνει κ πότε το κάνει"

ξαναγυρίσαμε πάλι στα προ 3 εβδομάδων, και τους ρωτάω δλδ εγω μέρι δευτέρα μπορώ να την κινήσω άφοβα? χωρίς να της προκαλέσω άλλο π΄ροβλημα???Αφοβα μου απάντησε

toyar
20/04/2018, 20:47
σαν να τραβαει αερα.........
ενοοειται δεν εχουν αλλαξει τρομπα η σκατζαραν με καποια που ειχαν εκει
η τρομπα ειναι πανακριβη για να αλλαχτει δοκιμαστικα και δεν κανει αρρυθμιες μονο χαμηλα
κατι δεν μπηκε σωστα στη θεση του στο σερβις

Yingo
20/04/2018, 20:51
σαν να τραβαει αερα.........
ενοοειται δεν εχουν αλλαξει τρομπα η σκατζαραν με καποια που ειχαν εκει
η τρομπα ειναι πανακριβη για να αλλαχτει δοκιμαστικα και δεν κανει αρρυθμιες μονο χαμηλα
κατι δεν μπηκε σωστα στη θεση του στο σερβις

Ρε συ και εγω αθυτο πιστεύω αλλά το είχαν 3 εβδομάδες παιδιά, και ρωτώ λοιπόν μπορώ να την οδηγήσω αυτες τις 2 μέρες η θα τα σπάσει όλα μέσα??

Grafton 505
20/04/2018, 21:33
Δεν το πας σε καμιά αντιπροσωπία να το βάλουν στο διαγνωστικό, να δουν μήπως βγάζει κανένα σφάλμα ;

teogtp
20/04/2018, 22:10
Εμένα μου έκανε τα ίδια (το zxr) όταν μπέρδεψαν τις μπουζοπιπες.

Yingo
21/04/2018, 07:14
Δεν το πας σε καμιά αντιπροσωπία να το βάλουν στο διαγνωστικό, να δουν μήπως βγάζει κανένα σφάλμα ;

Στην αντοπροσωπεία της Honda στο Ηράκλειο την πήγα. Θα το πάω στον Κκαρακώστα στο γαλάτσι την δευτερα. Να την οδηγήσω λέτε μέρι τότε?Η κλείδωμα?

Yingo
21/04/2018, 07:19
Εμένα μου έκανε τα ίδια (το zxr) όταν μπέρδεψαν τις μπουζοπιπες.

Teo σε ευχαριστώ για την συμβουλή και εσένα,την οδήγησες τὀτε η την κλείδωσες?Πρέπει να φύγω για πάτρα να το σκεφτώ η να την οδηγήσω πανω απο 4,000 σ.α.λ και θα είμαι εντάξει? καλημέρα σε όλους εύχομαι και καλό ΣΚ

CHRISTOF
21/04/2018, 08:27
Teo σε ευχαριστώ για την συμβουλή και εσένα,την οδήγησες τὀτε η την κλείδωσες?Πρέπει να φύγω για πάτρα να το σκεφτώ η να την οδηγήσω πανω απο 4,000 σ.α.λ και θα είμαι εντάξει? καλημέρα σε όλους εύχομαι και καλό ΣΚ

Καλημέρα φίλε μου,

Μόνο μια πλήρης και σωστή διάγνωση θα σε διασφαλίσει.
Από το συνεργείο σου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εμείς εδώ μέσα δεν μπορούμε ούτε να συμφωνήσουμε, ούτε να διαφωνήσουμε.
Προσωπικά, δεν θα έκανα ταξίδι πριν την οριστική λύση του προβλήματος που θα ήταν επακόλουθο μιας ακριβέστατης διάγνωσης.

Φιλικά :wave2:

devil's animal
21/04/2018, 08:28
Teo σε ευχαριστώ για την συμβουλή και εσένα,την οδήγησες τὀτε η την κλείδωσες?Πρέπει να φύγω για πάτρα να το σκεφτώ η να την οδηγήσω πανω απο 4,000 σ.α.λ και θα είμαι εντάξει? καλημέρα σε όλους εύχομαι και καλό ΣΚ

Αν δουλεύει τρικυλινδρα να μην την οδηγήσεις...αν δουλεύει κανονικά οδήγησε την...
Tip για να το καταλάβεις: βαλτην μπροστά και πιασε την πολλαπλή της εξάτμισης να δεις αν καίνε και οι 4 εξαγωγές...

Δεν μας ειπες αν είναι καρμπυρατέρ ή injection...
Πιθανόν να θέλει ένα καθάρισμα σε καρμπ ή σε μπεκ...

Yingo
21/04/2018, 09:04
Αν δουλεύει τρικυλινδρα να μην την οδηγήσεις...αν δουλεύει κανονικά οδήγησε την...
Tip για να το καταλάβεις: βαλτην μπροστά και πιασε την πολλαπλή της εξάτμισης να δεις αν καίνε και οι 4 εξαγωγές...

Δεν μας ειπες αν είναι καρμπυρατέρ ή injection...
Πιθανόν να θέλει ένα καθάρισμα σε καρμπ ή σε μπεκ...

ειναι injection φίλε μου, θα το κάνω αυτο με την πολλαπλή αλλά πάνω απο τις 4.000 ακούγεται κανονικά. Δουέυουν και οι 4 το νιώθεις και το ακούς.

devil's animal
21/04/2018, 09:21
ειναι injection φίλε μου, θα το κάνω αυτο με την πολλαπλή αλλά πάνω απο τις 4.000 ακούγεται κανονικά. Δουέυουν και οι 4 το νιώθεις και το ακούς.

Δλδ στο ρελαντι ή στις 2500,3000,3500 δουλεύει τρικυλινδρα και από εκεί και πάνω δουλεύει κανονικά?

Αν ναι τότε μπορεί να έχει θέμα το tps σου (throttle position sensor)..
ή η βαλβίδα ρελαντί...

Για προσπάθησε να του ρίξεις ένα ξεμπουκωμα μπας και στρώσει...
Αφού ζεσταθεί βγες εθνική και σπάσε διαδοχικά 1η, 2α, 3η...κόφτη όμως κανονικά..να τον ακουσεις να βαράει...

Και μετά αφού εχεις χλμ με 5η/6η καντου 2 απανωτά 2 κατεβάσματα να πας 3η για να ανέβουν αποτομα οι στροφές...

Αν δεν στρώσει πας σε μάστορα να στο φισωσει να διαβάσει το πρόβλημα ο εγκέφαλος...

Yingo
21/04/2018, 09:26
Δλδ στο ρελαντι ή στις 2500,3000,3500 δουλεύει τρικυλινδρα και από εκεί και πάνω δουλεύει κανονικά?

Αν ναι τότε μπορεί να έχει θέμα το tps σου (throttle position sensor)..
ή η βαλβίδα ρελαντί...

Για προσπάθησε να του ρίξεις ένα ξεμπουκωμα μπας και στρώσει...
Αφού ζεσταθεί βγες εθνική και σπάσε διαδοχικά 1η, 2α, 3η...κόφτη όμως κανονικά..να τον ακουσεις να βαράει...

Και μετά αφού εχεις χλμ με 5η/6η καντου 2 απανωτά 2 κατεβάσματα να πας 3η για να ανέβουν αποτομα οι στροφές...

Αν δεν στρώσει πας σε μάστορα να στο φισωσει να διαβάσει το πρόβλημα ο εγκέφαλος...


όπως ακριβώς το είπες απο τις 3.500 και πανω ρολόϊ.
Θα το κάνω τώρα το μεσημέρι. Επίσης όταν είναι σε στάση το ρελαντί κάνει κάποια ελαφριά ανεβοκαταβάσματα.

Grafton 505
21/04/2018, 20:37
στο ρελαντί αρυθμίες να πηγαίνει απο τις 500-1200 και πάλι κάτω.


το ρελαντί κάνει κάποια ελαφριά ανεβοκαταβάσματα.

Δηλαδή έστρωσε το ρελαντί ; Το πολύ ελαφρύ παίξιμο της βελόνας στο ρελαντί είναι φυσιολογικό.



Ρε συ, μήπως παραείσαι νέος και νομίζεις ότι έχει πρόβλημα η μηχανή ; Τι έχεις οδηγήσει πριν το cbf ;


σ.σ. μην αρπαχτείς, τηλεδιάγνωση κάνουμε, κουβέντα γίνετε.

viper1
21/04/2018, 22:57
Να κοιτάξεις τα σωληνάκια από τις υπό πιέσεις και αυτό που καταλήγει στο MAP sensor . Ρώτησε τους αν τα είχαν πειράξει .
Διαφορετικά ρύθμισε το ρελαντί στις 3500 και θα δουλεύει ρολόι :lol:

Μικe777
21/04/2018, 23:29
κι εμενα το μηχανακι ειχε κολλησει το ρελαντι και πηγαινε 6000
το πηγα στο ιδιο συνεργειο και το εφτιαξαν και δεν εκανε κιχ
εγω τους εμπιστευομαι ειναι καλο συνεργειο παντως αν δεν εισαι
σιγουρος καλυτερα να μην την κηνισεις μεχρι να το φτιαξεις
καλα ξεμπερδεματα..:beer:

Yingo
23/04/2018, 12:04
Δηλαδή έστρωσε το ρελαντί ; Το πολύ ελαφρύ παίξιμο της βελόνας στο ρελαντί είναι φυσιολογικό.



Ρε συ, μήπως παραείσαι νέος και νομίζεις ότι έχει πρόβλημα η μηχανή ; Τι έχεις οδηγήσει πριν το cbf ;


σ.σ. μην αρπαχτείς, τηλεδιάγνωση κάνουμε, κουβέντα γίνετε.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Grafton είμαι νέος αλλά όχι τόσο νέος ρε συ. Τρέμει η μηχανή κάτω απο τις 4.000 δεν είναι η ιδεά μου, δεν παρεξηγούμαι βρε αλλά έχει σίγουρα θέμα.Αυτό που μου είπες με τις εξατμπίσεις δούλεψε είναι ο 3ος Κύλινδρος που μένει κρύος-υπολειτουργεί.

Mike πήγες στην ATS? ΗΡΑΚΛΕΙΟ?

Grafton 505
23/04/2018, 16:09
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Grafton είμαι νέος αλλά όχι τόσο νέος ρε συ. Τρέμει η μηχανή κάτω απο τις 4.000 δεν είναι η ιδεά μου, δεν παρεξηγούμαι βρε αλλά έχει σίγουρα θέμα.Αυτό που μου είπες με τις εξατμπίσεις δούλεψε είναι ο 3ος Κύλινδρος που μένει κρύος-υπολειτουργεί.

Mike πήγες στην ATS? ΗΡΑΚΛΕΙΟ?

Just checking my friend.

O devils είπε για την εξάτμηση . :beer:

Άρα η μπουζόπιπα (δεν έκατσε καλά) ή το μπουζί(99,99%) έχουν θέμα. Πιάσε κατσαβίδι.

devil's animal
23/04/2018, 19:51
ΚΑυτό που μου είπες με τις εξατμπίσεις δούλεψε είναι ο 3ος Κύλινδρος που μένει κρύος-υπολειτουργεί.





εφ'οσον λοιπον δεν λειτουργει ο ενας κυλινδρος ειναι κατι απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια...
δλδ θεμα με μπουζοπιπες, μπουζι ή κολημμα του συγκεκριμενου μπεκ...γιατι μετα απο καποιες στροφες λειτουργει...

επισης τσεκαρε ΠΟΛΥ καλα τα μπουζι γιατι μου εχουν τυχει τελειως κουφα...του στυλ να αλλαζει το διακενο μεταξυ ακιδας και ηλεκτροδιου αναλογως πως κρατουσα το μπουζι...:eek:




.

O devils είπε για την εξάτμηση . :beer:



:beer:

Cpt_Slow
23/04/2018, 20:39
εφ'οσον λοιπον δεν λειτουργει ο ενας κυλινδρος ειναι κατι απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια...
δλδ θεμα με μπουζοπιπες, μπουζι ή κολημμα του συγκεκριμενου μπεκ...γιατι μετα απο καποιες στροφες λειτουργει...

επισης τσεκαρε ΠΟΛΥ καλα τα μπουζι γιατι μου εχουν τυχει τελειως κουφα...του στυλ να αλλαζει το διακενο μεταξυ ακιδας και ηλεκτροδιου αναλογως πως κρατουσα το μπουζι...:eek:





:beer:

ξερει ο παλιος παιδια

andreastwin
23/04/2018, 21:05
πολλαπλασιαστης !!!μηπως να κανεις μια τραμπα τον πολλαπλασιαστη και να δεις αν στο κανει εκει που θα τον βαλεις,αν στρωσει ο τριτος με τον πολλαπλασιαστη που θα του αλλαξεις τοτε το προβλημα σου ειναι αυτο.

Yingo
22/05/2018, 10:18
πολλαπλασιαστης !!!μηπως να κανεις μια τραμπα τον πολλαπλασιαστη και να δεις αν στο κανει εκει που θα τον βαλεις,αν στρωσει ο τριτος με τον πολλαπλασιαστη που θα του αλλαξεις τοτε το προβλημα σου ειναι αυτο.

Καλημέρα σας, μετά απο 1 μήνα απο το τεέυταίο μνμ ( σε ευχαριστώ πολύ andreastwin για το ενδιαφέρον σου ) ακόμα δεν την έχω πάρει. Είχαν στείλει τα μπεκ αλλού και καλά για καθαρισμό - έλεγχο. Με τα πολλά έληξε το κτεο μου και πήγα χτές για κράξιμο μου είπαν για μάτι στροφάλου. έχω αρχίσει να τα παίρνω κρανίο και δεν είμαι και ο βλάκας που θα σκάσω μύτη και θα αρχίσω να φωνάζω σε ενα μαγαζί μέσα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι Ματι στροφάλου?

andreastwin
22/05/2018, 11:06
Δεν νομιζω να ειναι το ματι του στροφαλου με την καμεια. ακου φιλε εγω τι θα εκανα πρωτα, θα εβγαζα το μπουζι του κυλινδρου που εχει προβλημα και θα μετραγα την συμπιεση του, αν ειχε συμπιεση θα πηγαινα στο μπουζι και πολλαπλασιαστη. αν δεν εχει συμπιεση θα κητουσα βαλβιδες,γιατη η βαλβιδες του κυλινδρου που δεν σου δουλευη σωστα αν ειναι κλειστες , στις χαμηλες στροφες εχει αρρυθμια, και στις ψηλες στροφες στρωνει γιατη προλαβαινει να ανεβαση συμπιεση, αυτη την υποτυπώδη. Αυτα τα δυο θα εβλεπα σιγουρα , και ενα απο αυτα ειναι

αν ειχαι προβλημα το ματι στροφαλου δεν θα εχει αρρυθμια ο ενας κυλινδρος!! θα εσβηνε η μηχανη και μετα απο καμπωση ωρα θα ξαναεπερνε, και ξανα παλη τα ιδια.

Grafton 505
22/05/2018, 16:15
Καλημέρα σας, μετά απο 1 μήνα απο το τεέυταίο μνμ ( σε ευχαριστώ πολύ andreastwin για το ενδιαφέρον σου ) ακόμα δεν την έχω πάρει. Είχαν στείλει τα μπεκ αλλού και καλά για καθαρισμό - έλεγχο. Με τα πολλά έληξε το κτεο μου και πήγα χτές για κράξιμο μου είπαν για μάτι στροφάλου. έχω αρχίσει να τα παίρνω κρανίο και δεν είμαι και ο βλάκας που θα σκάσω μύτη και θα αρχίσω να φωνάζω σε ενα μαγαζί μέσα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι Ματι στροφάλου?.

Βάλε ρε ένα καινούργιο μπουζί και άσε τα μάτια και τα φρύδια.

Και πάρτην από αυτούς τους χασάπηδες που την πήγες.

Επίσημα Honda στο Ηρακλειο => http://www.honda-motorcycles.gr/

Yingo
23/05/2018, 12:32
.

Βάλε ρε ένα καινούργιο μπουζί και άσε τα μάτια και τα φρύδια.

Και πάρτην από αυτούς τους χασάπηδες που την πήγες.

Επίσημα Honda στο Ηρακλειο => http://www.honda-motorcycles.gr/


Καλημέρα σε όλους.Grafton καταλαβαίνω τι λές αλλά εάν την πάρω τώρα και την πάω αλλού θα μου πούν "Στην έφτιαξα, φέρε 100-200-300 € " εκεί τώρα μιάς και έγκειται μέσα στην εγγύηση του Service το πρόβλημα μπορώ να πετύχω λειγότερη χρέωση θεωρώ.

doctoras
23/05/2018, 17:30
Ενα μηνα μεσα χωρις καθαρη διάγνωση? Βρωμα η δουλειά, μηπως να ψαξεις εναλλακτική μην στο χαλάσουν εντελώς το μηχανάκι?

Grafton 505
23/05/2018, 21:26
Ενα μηνα μεσα χωρις καθαρη διάγνωση? Βρωμα η δουλειά, μηπως να ψαξεις εναλλακτική μην στο χαλάσουν εντελώς το μηχανάκι?

Αυτό ακριβώς.

@Yingo : Πολλές λακκούβες ο δρόμος που πήρες. Μακάρι να πάνε όλα καλά.

υγ: ζήτα τους και μια ενυπόγραφη λίστα με ότι κάνανε και αλλάξανε στην μηχανή. Αφού είναι επίσημοι συνεργάτες δεν θα στο αρνηθούν (λογικά).

raccoon
24/09/2018, 07:04
Τι έγινε τελικά , το έφτιαξες; Τι ήταν;