PDA

View Full Version : Αλλαγη σε γραναζι , για βελτιωση επιταχυνσης



JohnCart
06/04/2018, 00:59
Ξερει κανεις αν αξιζει να κανω αλλαγη σε γραναζι για να χασω σε τελικη κ να παρω σε επιταχυνση? ποια τα θετικα ποια τα αρνητικα?

CBf 600 , 2008

Lioulios
06/04/2018, 01:19
Θα το ευχαριιστηθεις .
Τι μηχανη ειναι ;

Obilivion
06/04/2018, 01:37
Καλησπέρα φίλε μου! Σίγουρα ενα κοντό γρανάζι θα σου δώσει επιτάχυνση αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κόψει τελική( και πάντα με μέτρο).. εξατάτε από το μηχανάκι και διάφορα άλλα. Φυσικά θα έχεις και μείον... παραπάνω κατανάλωση και κάποια άλλα ψιλοαμελητέα

yiannis172
06/04/2018, 02:50
Υπαρχουν και μηχανακια τα οποια ειναι τοσο μακρυα απο το εργοστασιο (σε τελικη σχεση αλλα και σε σχεσεις κιβωτιου),που πολλες φορες,με -1 δοντι εμπρος,αποκτας καλυτερη επιταχυνση,δε πνιγεται στα ψηλα αρα καλυτερη τελικη,μπορεις να εισαι πολλες φορες με μια ταχυτητα πανω,οποτε και οικονομια.
Επισης το κοντυμα σε αυτα τα λογικα πλαισια,βοηθαει στη μακροζωια των δισκων συμπλεκτη,καθως και της μπιελας πολλες φορες,καθως εξαλειφει το σκορτσαρισμα χαμηλα.
Και αν ολα αυτα φαινονται σε καποιον υπερβολικα,να πω οτι υπαρχει μηχανακι το οποιο με ενα δοντι μειον εμπρος,μεταμορφωνεται και εξαλειφει ολα τα παραπανω φαινομενα.
Τα ανεφερα ολα αυτα γιατι καποιες φορες μπορει να εχουμε και μονο κερδος απο μια αλλαγη (αντε να βαλουμε ως αρνητικο,το οτι αν εχει τον αισθητηρα του κοντερ στον κινητηρα,θα κλεβει παραπανω το κοντερ και θα γραφει παραπανω το οδομετρο).

JohnCart
06/04/2018, 07:40
Θα το ευχαριιστηθεις .
Τι μηχανη ειναι ;

cbf 600 modelo tou 2008

JohnCart
06/04/2018, 07:42
Καλησπέρα φίλε μου! Σίγουρα ενα κοντό γρανάζι θα σου δώσει επιτάχυνση αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κόψει τελική( και πάντα με μέτρο).. εξατάτε από το μηχανάκι και διάφορα άλλα. Φυσικά θα έχεις και μείον... παραπάνω κατανάλωση και κάποια άλλα ψιλοαμελητέα

H παραπανω καταναλωση δν ειναι και τοσο αμελητεα αλλα οκ...εξαρταται απο το ποσο

SONone
06/04/2018, 10:40
https://www.gearingcommander.com/

θα σου δωσει μια ιδεα.

grharris
06/04/2018, 11:33
Ειχα βαλει ενα δοντι μικροτερο σε hornet 600 και ειχα κερδισει και τελικη γιατι γεμιζε η 6η.

Απο την αλλη, σε ταξιδι ηταν λιγο κουραστικο γιατι δουλευε σε πιο ψηλες στοφες η 6η και γενικα ειχε πιο ψηλη καταναλωση.
Επισης στην πολη ηθελε πιο συχνες αλλαγες και παντα μια ταχυτητα πανω - ειχαν κοντηνει οι σχεσεις.

Η αποφαση εχει να κανει με το τι θες απο το μηχανακι αλλα ενα γραναζι μπροστα ειναι φθηνο και αλλαζει ευκολα για να το δοκιμασεις.

ptc
06/04/2018, 11:43
Η αποφαση εχει να κανει με το τι θες απο το μηχανακι αλλα ενα γραναζι μπροστα ειναι φθηνο και αλλαζει ευκολα για να το δοκιμασεις.

Αυτο ακριβως. Ειχα κι εγω τον ιδιο προβληματισμο και εκανα τη δοκιμη, το κοστος ειναι αστειο. Προσωπικα μου ταιριαξε πολυ στην οδηγηση μου και το κρατησα. Το πιο μεγαλο μειονεκτημα για μενα ηταν οι ανακριβεια των ενδειξεων του κοντερ (αν και γι'αυτο υπαρχει λυση αν σε ενοχλει τοσο πολυ). Ο,τι εχει ειπωθει ισχυει παντως και απο την εμπειρια μου. Ειναι αλλαγη που θα την εκανα σε οποιοδηποτε μηχανακι ειχα παλιοτερα αν την ειχα "ανακαλυψει" νωριτερα.

Grafton 505
06/04/2018, 16:16
Ξερει κανεις αν αξιζει να κανω αλλαγη σε γραναζι για να χασω σε τελικη κ να παρω σε επιταχυνση? ποια τα θετικα ποια τα αρνητικα?

CBf 600 , 2008

Πιθανόν να είσαι και ο πρώτος εδώ μέσα, οπότε περιμένουμε εντυπώσεις.

JohnCart
06/04/2018, 19:05
Πιθανόν να είσαι και ο πρώτος εδώ μέσα, οπότε περιμένουμε εντυπώσεις.

Εχω τη μηχανη 2 μηνες και τωρα με τρωει το χερι μου να δωσω λεφτα.. βλεπεις σε ολα τα θεματα μεσα ειμαι, για φαναρια ρωταω για εξαμτισεις φιλτρα γραναζια .. ενα ενα παντα βεβαια. Οσον αφορα αυτο το θεμα δν εχω αποφασισει αν το θελω γτ μου φαινεται πως θα αισθανομαι οτι θα "μπουκωνει" πιο γρηγορα? Αν και οι τελικες δν με αφορουν γτ πανω απο 180 δεν υπαρχει περιπτωση να παω ουτε στην αττικη οδο. Απλα εχω την εντυπωση οτι ενω η μηχανη αντεχει να δωσει πονο, τον δινει "μπουκωμενα" και ψαχνω λυση

Grafton 505
06/04/2018, 19:30
Εχω τη μηχανη 2 μηνες και τωρα με τρωει το χερι μου να δωσω λεφτα.. βλεπεις σε ολα τα θεματα μεσα ειμαι, για φαναρια ρωταω για εξαμτισεις φιλτρα γραναζια .. ενα ενα παντα βεβαια. Οσον αφορα αυτο το θεμα δν εχω αποφασισει αν το θελω γτ μου φαινεται πως θα αισθανομαι οτι θα "μπουκωνει" πιο γρηγορα? Αν και οι τελικες δν με αφορουν γτ πανω απο 180 δεν υπαρχει περιπτωση να παω ουτε στην αττικη οδο. Απλα εχω την εντυπωση οτι ενω η μηχανη αντεχει να δωσει πονο, τον δινει "μπουκωμενα" και ψαχνω λυση

Κοίτα, φοράει τον κινητήρα του cbr600 αλλά με μερικές αλλαγές για να γίνει πιο ήπιος. Οπότε μερικά περιθώρια για βελτίωση τα έχει.

Αλλά να ξέρεις ότι θα δώσεις ότι λεφτά είναι να δώσεις και όταν τελειώσουν τα λίγα πράγματα που μπορείς να κάνεις πάνω της, θα την πουλήσεις και θα πάρεις κάτι άλλο.

Το έχουν κάνει όλοι και δεν θα είσαι ο πρώτος, όπως με το γρανάζι. :lol:

Δεν σε αποθαρρύνω όμως. Καλά κάνεις και τα ψάχνεις. Εμένα με καλύπτει όπως είναι.

Βουρ στον πατσά λοιπόν. :beer:

JohnCart
06/04/2018, 20:04
Κοίτα, φοράει τον κινητήρα του cbr600 αλλά με μερικές αλλαγές για να γίνει πιο ήπιος. Οπότε μερικά περιθώρια για βελτίωση τα έχει.

Αλλά να ξέρεις ότι θα δώσεις ότι λεφτά είναι να δώσεις και όταν τελειώσουν τα λίγα πράγματα που μπορείς να κάνεις πάνω της, θα την πουλήσεις και θα πάρεις κάτι άλλο.

Το έχουν κάνει όλοι και δεν θα είσαι ο πρώτος, όπως με το γρανάζι. :lol:

Δεν σε αποθαρρύνω όμως. Καλά κάνεις και τα ψάχνεις. Εμένα με καλύπτει όπως είναι.

Βουρ στον πατσά λοιπόν. :beer:

Το φαζερ μαρεσε πιο πολυ αλλα δεν θα με βολευε για μεσα στην πολη ειδικα εφοσον δν μαρεσει να οδηγω συνεχεια σε τοσο ψηλες στροφες.. er6-f δεν βρηκα επι ενα μηνα και επρεπε να παρω επειγοντως μεσον, οποτε θελω να δω τι ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω με το cbf γιατι πιστευω πως εχει δυνατοτητες να μην ειναι "παπουδιστικο" poy to lene poloi. Πχ θελω να αλλαξω καθρεπτες, σταντ πινακιδας κλπ μια καρινα/ποδια , το διπλο φαναρι σε λευκο κιολας που λεγαμε σε αλλο θρεντ. Ηδη το εχω στο καρ στα 4 χιλιαρικα θα το εχω τοσο ακατεβαστο και αν βρεθει αγοραστης να δωσει τοσο (οχι λιγοτερο) θα το σκευτω :P . Εμποροι ακομα και για ανταλαγη να τους κανεις για να παρεις απο αυτους καινουριο να σε κλεψουν θελουν να βγαλουν λεφτα και απο την ανταλλαγη και απο την πωληση..

BLiTzER
06/04/2018, 20:24
θελω να δω τι ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω με το cbf γιατι πιστευω πως εχει δυνατοτητες να μην ειναι "παπουδιστικο" poy to lene poloi.

4κύλινδρο 600cc με 75 άλογα, δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο εκτός από παππουδίστικο. Σκέψου μήπως έχεις πάρει λάθος μηχανάκι... Και, φυσικά, μην κάνεις βελτιώσεις και ξοδεύεσαι αν σκοπεύεις να το πουλήσεις. Ρώτα εμένα. :lol:

Α και ΔΕ φοράει τον κινητήρα του CBR ε, μην τρελαθούμε. :p Απλά βασίζεται σε αυτόν. Μετά αφαίρεσαν κάθε ίχνος μοτοσικλέτας και τον έβαλαν στο CBF.

JohnCart
06/04/2018, 20:26
4κύλινδρο 600cc με 75 άλογα, δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο εκτός από παππουδίστικο. Σκέψου μήπως έχεις πάρει λάθος μηχανάκι... Και, φυσικά, μην κάνεις βελτιώσεις και ξοδεύεσαι αν σκοπεύεις να το πουλήσεις. Ρώτα εμένα. :lol:

Σε ρωταω πες μου :)

BLiTzER
06/04/2018, 20:28
Ε ΜΗΝ το κάνεις. Αστείο ήταν, για όσους με ξέρουν, γιατί πουλάω μηχανάκι με έναν τόνο έξτρα πάνω, που ΟΣΟ καλά και να τα δώσω, πάλι θα χάσω ένα σημαντικό μέρος των χρημάτων.

JohnCart
06/04/2018, 20:45
Ε ΜΗΝ το κάνεις. Αστείο ήταν, για όσους με ξέρουν, γιατί πουλάω μηχανάκι με έναν τόνο έξτρα πάνω, που ΟΣΟ καλά και να τα δώσω, πάλι θα χάσω ένα σημαντικό μέρος των χρημάτων.

Εγω γμτ εχω διαθεση να ασχοληθω κλπ κλπ με το μηχανακι γτ μαρεσει.. αυτο που με ξενερωνει ειναι οτι πχ καιει τα ιδια με το φαζερ δυνοντας σου λιγοτερο γκαζι.. οποτε λεω πληρωνω κιολας ας το ευχαριστηθω.. η ας παρω κατι λιγοτερο.. Προβληματισμενος ημουν τωρα τα εκανα αχταρμα στο κεφαλι μ

BLiTzER
06/04/2018, 21:04
Θα σου πω εγώ, που έχω περάσει από τη φάση σου 43959 φορές (και έχω πιθανότατα το πιο βελτιωμένο ΜΤ-07 στη χώρα :p). Αν δε σε ικανοποιεί το γκάζι του, δε θα σε ικανοποιήσει ποτέ, ΟΣΕΣ βελτιώσεις και να κάνεις. Αγόρασε κάτι άλλο, έκανες λάθος επιλογή. Θα ρίξεις λεφτά και ποτέ δε θα φτάσεις ένα μηχανάκι που είναι πιο δυνατό από το εργοστάσιο (και σίγουρα καλύτερο στους υπόλοιπους τομείς). Δώσε τα λεφτά αυτά (και ίσως λίγα παραπάνω) σε ένα καλύτερο μηχανάκι συνολικά, που θα σε ικανοποιεί από την πρώτη στιγμή.

JohnCart
06/04/2018, 21:15
Θα σου πω εγώ, που έχω περάσει από τη φάση σου 43959 φορές (και έχω πιθανότατα το πιο βελτιωμένο ΜΤ-07 στη χώρα :p). Αν δε σε ικανοποιεί το γκάζι του, δε θα σε ικανοποιήσει ποτέ, ΟΣΕΣ βελτιώσεις και να κάνεις. Αγόρασε κάτι άλλο, έκανες λάθος επιλογή. Θα ρίξεις λεφτά και ποτέ δε θα φτάσεις ένα μηχανάκι που είναι πιο δυνατό από το εργοστάσιο (και σίγουρα καλύτερο στους υπόλοιπους τομείς). Δώσε τα λεφτά αυτά (και ίσως λίγα παραπάνω) σε ένα καλύτερο μηχανάκι συνολικά, που θα σε ικανοποιεί από την πρώτη στιγμή.

Με βλεπω με καινουριο er6f aka ninja650 . Αλλα και πως ξερω οτι αυτο με ικανοποιει αφου δν μπορω να το οδηγησω... πφφ

BLiTzER
06/04/2018, 21:19
Βάλε κάτω τις ανάγκες/απαιτήσεις σου, διάβασε πολύ, κατά προτίμηση reviews/test rides από άτομα με παρόμοιες ανάγκες/απαιτήσεις. Τα υπόλοιπα έρχονται με την εμπειρία, κάνοντας λάθη. :p

JohnCart
06/04/2018, 22:39
παρεπιπτοντως εγω εχω το ψεκαστοτου 2008 , και συνηθως οδηγω σε 4-6κ στρφες, ειναι γυσιολογικη καταναλωση το 7λιτρα στα 100 η πρεπει να κοιτααξω κατι?

o teos
06/04/2018, 23:09
Σαν πολλά τα βλέπω αλλά εχει να κάνει και το πόσο βαρύ χέρι έχεις και που το δουλεύεις(κίνηση 1-2 η εθνικη)

JohnCart
06/04/2018, 23:22
Σαν πολλά τα βλέπω αλλά εχει να κάνει και το πόσο βαρύ χέρι έχεις και που το δουλεύεις(κίνηση 1-2 η εθνικη)

εχω κανει και καταναλωση 5-6 στην αρχη γιαυτο αναρωτιεμαι αν εγινε κατι

Cpt_Slow
07/04/2018, 19:15
τωρα με τρωει το χερι μου να δωσω λεφτα..
Μπορεις να κανεις κανενα δωρο ρε κουμπαρε και σε εμάς που μας την έχουν κόψει τη φαγούρα εδώ κ χρόνια :lol:

JohnCart
07/04/2018, 20:28
Μπορεις να κανεις κανενα δωρο ρε κουμπαρε και σε εμάς που μας την έχουν κόψει τη φαγούρα εδώ κ χρόνια :lol:

Θα πω οτι βγηκα μια μικρη βολτιτσα με το μοτορι σημερα, και εκανα κατι τεστ σε επιταχυνσεις αποτομες, σε οδηγιση σε κατω απο 5 χιλιαδες στροφες συνεχως και διαφορα τετοια. ΚΑτεληξα στο συμπερασμα οτι εχω πολλα να μαθω για τη μηχανη που δν μαθαινονται σε 2 μηνες στο οτι τη μηχανη θα τηνκρατησω και οτι τωρα με τρωει ακομη περισσοτερο να βαλω μπλιμπλικια επανω χΑΧΑΧΑ

Grafton 505
07/04/2018, 20:59
φοράει τον κινητήρα του cbr600 αλλά με μερικές αλλαγές για να γίνει πιο ήπιος


Α και ΔΕ φοράει τον κινητήρα του CBR ε, μην τρελαθούμε. :p Απλά βασίζεται σε αυτόν.

Ξεκινάει διύλιση του κώνωπα, γιατί εγώ έγραψα κάτι σωστό (τα παχιά γράμματα), εσύ το διέγραψες σαν λάθος(τα κόκκινα γράμματα) και ξαναέγραψες το ΙΔΙΟ με εμένα με άλλες λέξεις(τα μπλε γράμματα).

Και επειδή θα πεις ''άλλο το βασίζετε σε ... και άλλο το φοράει τον κινητήρα αλλά με αλλαγές'', παρακάτω αποδεικνύω ότι αυτά που γράφω είναι σωστά έτσι όπως τα γράφω.



Αντιγράφω από γνωστό περιοδικό για το μοντέλο με το injection:

Τετρακύλινδρος και αυτός, όπως και της πρώτης γενιάς με τα καρμπυρατέρ, προερχόμενος από το ολοκαίνουργιο - τότε - CBR600RR του 2007. Φυσικά η απόδοση του κινητήρα στην CBF600 δεν είχε καμιά απολύτως σχέση με την απόδοσή του στο CBR600RR.

και το αντίστοιχο λινκ : http://www.motomag.gr/news/mini-test/honda-cbf-600sabs-2008-2013



Αντιγράφω από έτερο γνωστό περιοδικό για το μοντέλο με τα καρμπυρατέρ:

Ο κινητήρας του CBF 600S προέρχεται από του Hornet, που με τη σειρά του είχε δανειστεί το μοτέρ από το CBR-F, στοιχείο που είναι ικανό από μόνο του να πιστοποιήσει την αξία του. Φυσικά, οι τεχνικοί της Honda δεν τοποθέτησαν αυτούσιο τον κινητήρα του supersport στο CBF

και το αντίστοιχο λινκ : https://mototriti.gr/data/news/preview_news/79172.asp


και από την wikipedia :

The engine is a detuned CBR600RR 2007

και το αντίστοιχο λινκ : https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBF600


Αυτά.

Grafton 505
07/04/2018, 21:02
Μπορεις να κανεις κανενα δωρο ρε κουμπαρε και σε εμάς που μας την έχουν κόψει τη φαγούρα εδώ κ χρόνια :lol:

Γι' αυτό κοιτάς για εξατμίσεις, καμάρι !!! :lol:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=30000&page=3&p=2928113&viewfull=1#post2928113

BLiTzER
07/04/2018, 21:04
Εντάξει, δεν ήθελα να στο θίξω. :p

Κοίτα, αν εσύ πιστεύεις ότι ένας κινητήρας που βγάζει 105 άλογα στις 13.000 στροφές μπορεί να θεωρηθεί ίδιος (με "μερικές αλλαγές") με κάποιον που βγάζει 75 άλογα στις 10.000 στροφές, εγώ πάω πάσο.

Για το Hornet ναι, συμφωνώ.

Grafton 505
07/04/2018, 21:10
Εντάξει, δεν ήθελα να στο θίξω. :p

Κοίτα, αν εσύ πιστεύεις ότι ένας κινητήρας που βγάζει 105 άλογα στις 13.000 στροφές μπορεί να θεωρηθεί ίδιος (με "μερικές αλλαγές") με κάποιον που βγάζει 75 άλογα στις 10.000 στροφές, εγώ πάω πάσο.

:lol:

Αντέχει μωρέ, Χόντα είναι.

Εννοείτε ότι σε επιδώσεις είναι διαφορετικοί. Δεν φτιάξανε όμως καινούργιο κινητήρα από την αρχή. Σχεδιαστικά και κατασκευαστικά είναι ίδιος κατά 85% (υπολογίζω). Και σε φωτογραφίες που βλέπω είναι σχεδόν ίδιοι.

:beer:

JohnCart
07/04/2018, 22:39
Εγω απο τον εμπορο που την πηρα ο οποιος ειναι επισημος αντιπροσωπος χοντα μου ειπε το εξης, η χαρα του κινητηρα αυτου ειναι στις 6.000 στροφες πανω κατω, αλλα επειδη ο κινητηρας ειναι του cbr downtuned δωσε εσυ πονο αν θες δν παθαινει τπτ (δν το ειπε ετσι επι λεξη αυτο ηταν το νοημα ομως. επισης αυτα μου τα ειπε αφου την ειχα παρει και οχι για να με πεισει νατην αγορασω.)

doros74
08/04/2018, 17:39
Εντάξει, δεν ήθελα να στο θίξω. :p

Κοίτα, αν εσύ πιστεύεις ότι ένας κινητήρας που βγάζει 105 άλογα στις 13.000 στροφές μπορεί να θεωρηθεί ίδιος (με "μερικές αλλαγές") με κάποιον που βγάζει 75 άλογα στις 10.000 στροφές, εγώ πάω πάσο.

Για το Hornet ναι, συμφωνώ.

Οι κινητήρες που φοράνε τα δύο μηχανάκια ( CBF 600 και CB600F Hornet) είναι ακριβώς, μα ακριβώς οι ίδιοι. Οι διαφορές στην απόδοση έχουν να κάνουν με το σύστημα ψεκασμού injection 32 αυλών το CBF και 36 αυλών το Hornet και την χαρτογράφηση του κινητήρα, ο κινητήρας του Cbf εχει την μεγιστη αποδοση (78 hp) στις 10500 και περιστρεφεται μεχρι τις 11500 στροφές ενω του Hornet στις 12.000 (102 hp) και περιστρεφεται μεχρι τις 13.000. Το CBF αποδίδει σαφώς καλύτερα στις χαμηλές-μεσαίες στροφές ενώ το Hòrnet στις μεσαίες-υψηλές. Αν κάποιος δει τα διαγράμματα απόδοσης των δύο μοντέλων θα διαπιστώσει ότι το CBF έχει καλύτερη απόδοση ( υψηλότερη ιπποδυναμη) μέχρι τις 8.000 -8.500 στροφές ενώ από εκεί και πέρα το Hornet υπερτερεί και εκ του γεγονότος ότι περιστρέφεται περισσότερο και κατά 2.000 στροφές ο κινητήρας βγάζει και 24 άλογα παραπάνω. Όμως, αυτά τα 24 άλογα δεν τα βγάζει σε ολο τα φάσμα στροφων αλλα από τις 8.000 στροφές και πάνω. Οι χαρακτήρες των δύο μοντέλων είναι εντελώς διαφορετικοί. Touring το CBF, Street fighter το Hornet. Αυτός είναι και ο λόγος που η Honda έχει δώσει διαφορετική χαρτογράφηση στον κινητήρα του CBF ενισχύοντας την απόδοση στις χαμηλές και μεσαίες στροφές, για να του δώσει τον Touring Χαρακτήρα., μειωνοντας τον ρυθμό περιστροφής και ταυτοχρονα και τη μεση καταναλωση ( 5,7 το CBF έναντι 7,1 του Hornet). Εξάλλου η Honda εφτιαξε οχι δυο αλλα 3 μοντελα με ακριβως τον ιδιο κινητηρα. Το CBF600, το CB600F Hornet και το CBR600F ( τα δύο τελευταία έχουν το ίδιο σύστημα ψεκασμου, 36 αυλών).
Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του κάνει τις επιλογές του. Για κάποιον που δεν δουλεύει τον κινητήρα πάνω από τις 8.000 στροφές και τον ενδιαφέρει ο Touring χαρακτήρας τότε το CBF είναι καλύτερη επιλογή. Για οποιον αρεσκεται να δουλευει τον κινητηρα στις υψηλές στροφές και χρησιμοποιεί το μηχανάκι, κυρίως για διασκέδαση τότε σαφώς το Hornet είναι καλύτερη επιλογή. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο μοντέλο. Καθένα έχει τον χαρακτήρα του. Γνώμη Μου!

BLiTzER
08/04/2018, 17:52
Καλά τα λες. Εγώ το έγραψα καθαρά από την άποψη ότι μιλάμε για μια detuned έκδοση (CBF) μιας detuned έκδοσης (CB F) ενός SS μοτέρ (CBR), οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για τον ίδιο κινητήρα, δεν έχει κάποιο νόημα να αναφερθεί αυτό σε μια κουβέντα, αφού στην πράξη αποδίδουν τελείως, μα τελείως διαφορετικά, ακόμα κι αν είναι εξάρτημα προς εξάρτημα ο ίδιος. Το Hornet μπορείς να πεις ότι φοράει τον ίδιο κινητήρα, αφού του λείπουν απλά λίγα άλογα και λίγες στροφές, αλλά το CBF είναι άλλο φρούτο, με άλλο χαρακτήρα, όπως λες.

Με λίγα λόγια, ναι, semantics, όπως έγραψε κι ο ΓΡΑΦΤΟΝ.

doros74
08/04/2018, 19:23
Καλά τα λες. Εγώ το έγραψα καθαρά από την άποψη ότι μιλάμε για μια detuned έκδοση (CBF) μιας detuned έκδοσης (CB F) ενός SS μοτέρ (CBR), οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για τον ίδιο κινητήρα, δεν έχει κάποιο νόημα να αναφερθεί αυτό σε μια κουβέντα, αφού στην πράξη αποδίδουν τελείως, μα τελείως διαφορετικά, ακόμα κι αν είναι εξάρτημα προς εξάρτημα ο ίδιος. Το Hornet μπορείς να πεις ότι φοράει τον ίδιο κινητήρα, αφού του λείπουν απλά λίγα άλογα και λίγες στροφές, αλλά το CBF είναι άλλο φρούτο, με άλλο χαρακτήρα, όπως λες.

Με λίγα λόγια, ναι, semantics, όπως έγραψε κι ο ΓΡΑΦΤΟΝ.

Παρεμπιπτόντως το Hornet το εχω οδηγήσει, το έχει φίλος μου. Εχει γραμμικό κινητηρα οπως και το CBF χωρις ξεσπασματα ( δεν είναι όπως το Fazer που έχει ξέσπασμα στα ψηλά). Απλώς συνεχιζει να ανεβαζει εκει που τελειωνει το CBF και εκει καταλαβαινεις την διαφορά. Ή κάλυψη από τον αέρα είναι μηδενική, όπως σε όλα γα μηχανάκια στην κατηγορία του. Δεν κάνει για ταξίδια, ούτε για να ανέβεις κάποιο βουνό με φουρκέτες στροφές και η χωρα μας δεν εχει και λιγους τετοιους δρομους. Εκεί το CBF με την μεγαλύτερη ιπποδύναμη και ροπή στα χαμηλά υπερτερεί κατά πολύ. Το Hornet, το οποιο ειναι πιο διακεδαστικό, είναι για σύντομες διαδρομές και επαρχιακους δρόμους. Το CBR δε για πιστα καλο ειναι, σχεδόν ακατάλληλο για να μην αναφέρω ακαταλληλο για οποιαδήποτε άλλη χρήση.

JohnCart
09/04/2018, 09:38
Με αλλαγη στο γραναζι για επιταχυνση θα φτανει απλα μια χ ταχυτητα πιο γρηγορα με τις ιδιες στροφες οπως πριν, η θα ανεβαζει πιο πολλες στροφες για την ιδια ταχυτητα με το παλιο γραναζι? Ρωταω γτ αν ειναι να ανεβαζει πιο πολλες στροφες για την ιδια ταχυτητα μαλλον δν θα ειναι ωραιο στην αισθηση , γτ θα ειναι σαν να μπουκωνειο κινητηρας πιο γρηγορα σωστα?

o teos
09/04/2018, 09:48
Το CBR δε για πιστα καλο ειναι, σχεδόν ακατάλληλο για να μην αναφέρω ακαταλληλο για οποιαδήποτε άλλη χρήση.

Καλάααα μας έπεισες..:bawl::p

sapila racing
09/04/2018, 11:22
Παρεμπιπτόντως το Hornet το εχω οδηγήσει, το έχει φίλος μου. Εχει γραμμικό κινητηρα οπως και το CBF χωρις ξεσπασματα ( δεν είναι όπως το Fazer που έχει ξέσπασμα στα ψηλά). Απλώς συνεχιζει να ανεβαζει εκει που τελειωνει το CBF και εκει καταλαβαινεις την διαφορά. Ή κάλυψη από τον αέρα είναι μηδενική, όπως σε όλα γα μηχανάκια στην κατηγορία του. Δεν κάνει για ταξίδια, ούτε για να ανέβεις κάποιο βουνό με φουρκέτες στροφές και η χωρα μας δεν εχει και λιγους τετοιους δρομους. Εκεί το CBF με την μεγαλύτερη ιπποδύναμη και ροπή στα χαμηλά υπερτερεί κατά πολύ. Το Hornet, το οποιο ειναι πιο διακεδαστικό, είναι για σύντομες διαδρομές και επαρχιακους δρόμους. Το CBR δε για πιστα καλο ειναι, σχεδόν ακατάλληλο για να μην αναφέρω ακαταλληλο για οποιαδήποτε άλλη χρήση.

Γράφεις αρκετές ανακρίβειες στο ποστ αυτό.
- Το Hornet 600 έχει ξέσπασμα ψηλά.
- Το Hornet 600 είναι πολύ καλύτερο σε βουνό με φουρκέτες και στροφές απο το CBF, αρκεί να ανοίγεις το γκάζι βέβαια και να αλλάζεις και καμμια ταχύτητα. Είναι πιο δυνατό, πιο ελαφρύ και με καλύτερο στήσιμο και φρένα.
- Πολλοί τα καβαλάνε καθημερινά τα CBR και κανουν και ταξίδια!

Τωρα σχετικά με το κόντό γρανάζωμα σε CBF μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο να το κάνει κανείς.

JohnCart
09/04/2018, 15:30
Aν επιτρεπεται γτ σου φαινεται περιεργο? Αποτο κτλβα ξερεις αρκετα περι οδηγησης κ μηχανων οποτε θα ηθελα να φωτα σ

ptc
09/04/2018, 21:11
Με αλλαγη στο γραναζι για επιταχυνση θα φτανει απλα μια χ ταχυτητα πιο γρηγορα με τις ιδιες στροφες οπως πριν, η θα ανεβαζει πιο πολλες στροφες για την ιδια ταχυτητα με το παλιο γραναζι? Ρωταω γτ αν ειναι να ανεβαζει πιο πολλες στροφες για την ιδια ταχυτητα μαλλον δν θα ειναι ωραιο στην αισθηση , γτ θα ειναι σαν να μπουκωνειο κινητηρας πιο γρηγορα σωστα?

Θα πιανει μια Χ ταχυτητα πιο γρηγορα, αλλα ο κινητηρας θα εχει ψηλοτερες στροφες.

Πχ, αν τωρα πιανεις τα 80 σε 3'' με την πρωτη στις 9000rpm, με κοντο γραναζι θα τα πιανεις σε 2,7'' με την πρωτη στις 9600. (τα νουμερα χυμα, αλλα καταλαβαινεις). Το μηχανακι θα γινει πιο νευρικο αλλα οι ταχυτητες θα γεμιζουν πιο γρηγορα. Για την ιδια ταχυτητα(χαω) το μοτερ θα δουλευει πιο ψηλα (εφοσον εχεις ιδια ταχυτητα στο κιβωτιο). Ειναι η διαφορα που νοιωθεις αναμεσα σε ενα αμαξι με κοντο κιβωτιο (πχ Saxo) και ενα με μακρυ (πχ Fiesta).

Ο λογος που σου ειπαν πως ειναι περιεργο ειναι πως ο αναβατης που θα εκτιμησει αυτο που εχει να του προσφερει το κοντο γραναζωμα μαλλον δε θα αγοραζε ποτε CBF εξαρχης. Ειναι σα να ψαχνεσαι για σελα ταξιδιωτικη και βαλιτσες σε R1. (καπου το εχω διαβασει κι αυτο ομως :D )

doros74
10/04/2018, 01:37
Γράφεις αρκετές ανακρίβειες στο ποστ αυτό.
- Το Hornet 600 έχει ξέσπασμα ψηλά.
- Το Hornet 600 είναι πολύ καλύτερο σε βουνό με φουρκέτες και στροφές απο το CBF, αρκεί να ανοίγεις το γκάζι βέβαια και να αλλάζεις και καμμια ταχύτητα. Είναι πιο δυνατό, πιο ελαφρύ και με καλύτερο στήσιμο και φρένα.
- Πολλοί τα καβαλάνε καθημερινά τα CBR και κανουν και ταξίδια!

Τωρα σχετικά με το κόντό γρανάζωμα σε CBF μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο να το κάνει κανείς.

-Έχω οδηγήσει και τα δύο και αυτή είναι η άποψη μου, για το Hornet και για το CBF.
-Ο κινητήρας του CBF έχει χαμηλότερα την ροπή του από τον αντίστοιχο του Hornet και αναμφισβητητα αυτό βοηθάει στους ανηφορικός δρόμους ειδικότερα όταν έχουν και στροφές φουρκέτες, γιατί όπως και να το κάνουμε τέτοιες στροφές τις παιρνεις με πολύ χαμηλές ταχύτητες, σχεδόν μηδενικές.
-Δεν έκανα απολύτως καμία άλλη σύγκριση μεταξύ των δύο μοντέλων, πέρα του κινητήρα, αν δεν το έχεις καταλάβει. Με αφορμή ένα post για τις διαφορές στους κινητήρες έγγραψα τα ανωτέρω.
-Το Hornet σε καμία περίπτωση δεν έχει το ξέσπασμα του Fazer είναι πολύ πιο γραμμικό. Αυτό φαίνεται και από τις σχετικες καμπύλες δυναμομετρησης. Με το Fazer το κυριως το συγκρινα που βγαζουν και τα ιδια άλογα περιπου. Εξάλλου, όσον αφορά την γραμμικοτητα του κινητήρα που έχει το Hornet είναι και το μεγάλο του πλεονέκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό ( δες τις καμπύλες απόδοσης του κινητήρα του Fazer και θα καταλάβεις τι εννοώ). Αν έσύ εννοείς το μικρό ξέσπασμα που έχουν όλα τα τετρακύλινδρα ψηλά εγώ δεν εννοούσα αυτό. Γιατί και το CBF μετά τις 6.000 στροφές αποδίδει καλά, αλλά όπως και να το κάνουμε γραμμικό είναι για τετρακύλινδρο.
-Το ότι κάποιος καβαλάει καθημερινά και κάνει και ταξίδια με το CBR αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό το μηχανάκι φτιάχτηκε ειδικοτερα για αυτό τον σκοπο. Το ιδιο ανετα ταξιδευεις με το CBR και το ιδιο και με το CBF; Αντίστοιχα το CBF δεν φτιαχτηκε για να μπαινει πίστα. Εξάλλου η ίδια η Honda χαρακτηρίζει το CBF touring, το Hornet Streetfighter, και το CBR Super Sport, με οτι σημαινουν οι σχετικοι χαρακτηρισμοί.
-Αν λοιπόν δεν ξέρει τι λέει η Honda τότε Ναι λέω ανακρίβειες!

JohnCart
10/04/2018, 06:11
Θα πιανει μια Χ ταχυτητα πιο γρηγορα, αλλα ο κινητηρας θα εχει ψηλοτερες στροφες.

Πχ, αν τωρα πιανεις τα 80 σε 3'' με την πρωτη στις 9000rpm, με κοντο γραναζι θα τα πιανεις σε 2,7'' με την πρωτη στις 9600. (τα νουμερα χυμα, αλλα καταλαβαινεις). Το μηχανακι θα γινει πιο νευρικο αλλα οι ταχυτητες θα γεμιζουν πιο γρηγορα. Για την ιδια ταχυτητα(χαω) το μοτερ θα δουλευει πιο ψηλα (εφοσον εχεις ιδια ταχυτητα στο κιβωτιο). Ειναι η διαφορα που νοιωθεις αναμεσα σε ενα αμαξι με κοντο κιβωτιο (πχ Saxo) και ενα με μακρυ (πχ Fiesta).

Ο λογος που σου ειπαν πως ειναι περιεργο ειναι πως ο αναβατης που θα εκτιμησει αυτο που εχει να του προσφερει το κοντο γραναζωμα μαλλον δε θα αγοραζε ποτε CBF εξαρχης. Ειναι σα να ψαχνεσαι για σελα ταξιδιωτικη και βαλιτσες σε R1. (καπου το εχω διαβασει κι αυτο ομως :D )

Ευχαριστω φιλε ptc.

doros74
10/04/2018, 10:15
Θα πιανει μια Χ ταχυτητα πιο γρηγορα, αλλα ο κινητηρας θα εχει ψηλοτερες στροφες.

Πχ, αν τωρα πιανεις τα 80 σε 3'' με την πρωτη στις 9000rpm, με κοντο γραναζι θα τα πιανεις σε 2,7'' με την πρωτη στις 9600. (τα νουμερα χυμα, αλλα καταλαβαινεις). Το μηχανακι θα γινει πιο νευρικο αλλα οι ταχυτητες θα γεμιζουν πιο γρηγορα. Για την ιδια ταχυτητα(χαω) το μοτερ θα δουλευει πιο ψηλα (εφοσον εχεις ιδια ταχυτητα στο κιβωτιο). Ειναι η διαφορα που νοιωθεις αναμεσα σε ενα αμαξι με κοντο κιβωτιο (πχ Saxo) και ενα με μακρυ (πχ Fiesta).

Ο λογος που σου ειπαν πως ειναι περιεργο ειναι πως ο αναβατης που θα εκτιμησει αυτο που εχει να του προσφερει το κοντο γραναζωμα μαλλον δε θα αγοραζε ποτε CBF εξαρχης. Ειναι σα να ψαχνεσαι για σελα ταξιδιωτικη και βαλιτσες σε R1. (καπου το εχω διαβασει κι αυτο ομως :D )

Δεν θα χάσει σε τελική με ένα πιο κοντό γρανάζωμα, το μηχανάκι;

Για την κατανάλωση νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποια αμφιβολία ότι θα αυξηθεί.

doros74
10/04/2018, 10:19
Καλάααα μας έπεισες..:bawl::p

Να αναδιατυπώσω την φράση μου για να μην παρεξηγηθώ με τους κατόχους των CBR (ειδικά των RR) όπως εσύ.

"Το CBR600RR είναι ένα racing μηχανάκι που γεννήθηκε στις πίστες και κυκλοφορεί στους δρόμους ή και στους δρόμους".

:)

ptc
10/04/2018, 12:42
Δεν θα χάσει σε τελική με ένα πιο κοντό γρανάζωμα, το μηχανάκι;

Για την κατανάλωση νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποια αμφιβολία ότι θα αυξηθεί.

Για τελική μη με ρωτάς, γυμνά μηχανάκια οδηγούσα σχεδόν πάντα. Είναι κάτι που δε με απασχόλησε ποτέ. :)
Η θεωρία λέει πως θα πέσει η τελική, εκτός κι αν η εκτη είναι overdrive.

Η κατανάλωση ανεβαίνει ελαφρώς, ειδικά στο ταξίδι που ο κινητήρας δουλεύει σταθερά σε πιο ψηλές στροφές.

JohnCart
12/04/2018, 21:29
Για τελική μη με ρωτάς, γυμνά μηχανάκια οδηγούσα σχεδόν πάντα. Είναι κάτι που δε με απασχόλησε ποτέ. :)
Η θεωρία λέει πως θα πέσει η τελική, εκτός κι αν η εκτη είναι overdrive.

Η κατανάλωση ανεβαίνει ελαφρώς, ειδικά στο ταξίδι που ο κινητήρας δουλεύει σταθερά σε πιο ψηλές στροφές.

Ετσι οπως τα λετε εχω αρχησει να σκευτομαι μηπως να κανω το αναποδο γραναζωμα μπας και αισθανθω οτι ξεμπουκωνει :P

Cpt_Slow
13/04/2018, 14:50
Γι' αυτό κοιτάς για εξατμίσεις, καμάρι !!! :lol:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=30000&page=3&p=2928113&viewfull=1#post2928113

Κάτσε γιατί πλησιάζει μεγάλο σέρβις με βαλβίδες, μπουζί κτλ + λάστιχα και με βλέπω από καζανάκι να αλλάζω του σπιτιού και όχι το τελικό