PDA

View Full Version : HONDA NC 750 DC Αλλαγή ποδοφρενου σε μανετα



Koylis.x
10/04/2018, 19:31
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος και εάν γίνεται στο nc 750 στην έκδοση DC που δεν έχει μανετα για συμπλέκτη εάν μπορώ με μετατροπή να βάλω εγώ μανετα και να φερω το ποδοφρενο στο αριστερο μου χέρι; Εάν ξέρεις κάνεις εάν γίνεται κ που μπορούν να μου το κάνουν,ευχαριστώ!

andreastwin
10/04/2018, 20:53
εγω προσωπικα θα το εκανα ως εξης.θα πηγενα να παρω μια τρομπα συμπλεκτη ,αρκετες εχουν πχ.cb 1300 που εχω εγω,την τοποθετης στο τιμονι σου.θα εβρησκα την διαδρομη που θα εβαζα το μαρκουτσι ,εγω θα το εβαζα κατω απο το ντεποζιτο και θα το κατεβαζα στο ψαλιδι.στο κοματι που θα περναγε κατω απο το ντεποζιτο θα του περνουσα μονωση για να μην επηρεαζεται απο την θερμοκρασια του μοτερ. και πας σε καποιον που φιαχνει μαρκουτσια φρενων υξηλης πιεσης,εγω θα πηγενα στον [μπουλουκο κορωπι ] σου γραφω περιοχη γιατη δεν ξερω που εισαι. σου φιαχνει το μαρκουτσι στα μετρα που θελεις [θελει καλο μετρημα] τοποθετητε το μαρκουτσι εξαερωση και ετοιμος για δοκιμη.
αυτο θα εκανα εγω,δεν σου λεω να τα υιοθετησεις αυτα που γραφω, και αν τα υιοθετησεις με δικη ςου ευθυνη.καλα μαστορεματα. παντος εχει καλη αισθηση τα φρενα και τα δυο στο τιμονι,δεν εχω εμπειρια απο μεγαλη μοτο,αλλα στο σκουτερ kymco 200i που εχω για δευτερο τα φρενα του μπρος πισω δισκοφρενα ειναι ολα τα λεφτα.

typhoon
10/04/2018, 22:52
Ότι γίνεται σίγουρα. Δεν είναι καθόλου απλό κ θα χρειαστεί πολύ πατέντα βέβαια.
Όποιος αναλάβει το έργο
1) make sure it's reversible, να μπορεί να επανέλθει σε εργοστασιακή μορφή, μην αρχίσει θα κόψουμε από δω το σιδεράκι που ενοχλεί, θα κολλήσουμε μια βασουλα εκεί κλπ
2)υπενθύμισε του ότι η μοτοσυκλέτα σου έχει συνδυασμένα φρένα
3) το πατεντοσύστημα θα πρέπει να αντέχει τους κραδασμούς , τις ταλαντώσεις κ τις κακουχιες που τραβάνε τα φρένα.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος στο παρακάτω
Στην συνδυασμένη πέδηση αν προκυψει fail στο πίσω κύκλωμα πχ , χάνεται εντελώς η πέδηση κ από τα δύο

makis
10/04/2018, 23:05
Το NC750 δεν εχει συνδιασμενα φρενα.Μονο τοNC700 εχει.

Koylis.x
10/04/2018, 23:51
Κοίτα δεν έχω ακόμα την μηχανή, απλώς το σκέφτομαι έντονα! Και επειδή προέρχομαι από σκουτερ μόνο δεν έχω αίσθηση κ το φοβάμαι το ποδοφρενο, κ έτσι μου ήρθε αυτή η ιδέα, όμως δεν θέλω να υπάρχει ούτε ένα της εκατό ρισκο να κάνω κάτι που δεν θα είναι ασφαλές

Akalestos
11/04/2018, 05:35
Αστο φιλε αραξε στα σκουτερ δεν εισαι για μηχανη ετσι οπως τα λες...ποδοφρενο στο χερι,φοβασε το πισω φρενο, τι την θες την μηχανη ηθελα να ξερα?

Υ.γ ρητορικο ειναι το ερωτημα

Lioulios
11/04/2018, 07:47
τετοιες πατεντες γινονται συνηθως απο ατομα με καποια σχετικη αναπηρια σε καποιο ακρο .
Θα σου ελεγα ,να κρατησεις το μηχανακι που θα αγορασεις ,ως εχει και να μην μπεις σς τετοιες περιπετειες.
Δοκιμασε πρωτα .Μπορει να σ'αρεσει

nickald
11/04/2018, 08:18
Δεν φρεναρει σαν σκουτερ η μηχανη ομως.

Σαφως και γινεται αυτο που λες αλλα θελει κοψε ραψε. Στην αριστερη πλευρα το αυτοματο nc εχει και τον μηχανισμο του "χειροφρενου" αν δεν κανω λαθος.

alex14
11/04/2018, 11:18
Απο την στιγμη που δεν εχει CBS το πισω φρενο ειναι σχεδον αχρηστο.
Τι να το κανεις ; Με το μπροστνο φρεναρεις.
Μη κανεις τιποτα.

DoctoR_k6
11/04/2018, 11:39
Δηλαδη ο Dovi που το εχει κανει εδω κ χρονια ειναι κουλομαρια??? :lol:

alex14
11/04/2018, 12:26
Δηλαδη ο Dovi που το εχει κανει εδω κ χρονια ειναι κουλομαρια??? :lol:

Αυτος το εκανε γιατι φοβοταν να βαλει δυναμη στο ποδοφρενο μη σπασει κανα πλαισιο στο ducati
:p

karellen
11/04/2018, 12:42
Απο την στιγμη που δεν εχει CBS το πισω φρενο ειναι σχεδον αχρηστο.
Τι να το κανεις ; Με το μπροστνο φρεναρεις.
Μη κανεις τιποτα.

Πιστεύω να μη το λες σοβαρά αυτό.

alex14
11/04/2018, 13:00
Πιστεύω να μη το λες σοβαρά αυτό.

Σοβαρα το λεω. Δεν λεω να το ξηλωσει.
Απλα θελω να πω οτι δεν υπαρχει λογος να κανει ολη αυτη την μετατροπη για να εχει καλυτερο ελενχο στο πισω.

jim
11/04/2018, 17:43
:D...δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι ,εμενα μου φαίνεται καλή ιδέα ,και την ειχα σκεφτει και εγώ οσο ειχα nc , μπορείς να πάρεις τα αντοιστιχα ανταλλακτικά ,από Integra !!:smokin:

kons
11/04/2018, 19:05
Αστο φιλε αραξε στα σκουτερ δεν εισαι για μηχανη ετσι οπως τα λες...ποδοφρενο στο χερι,φοβασε το πισω φρενο, τι την θες την μηχανη ηθελα να ξερα?

Υ.γ ρητορικο ειναι το ερωτημα


Δίκιο έχεις, αλλά το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι ίσως απο τα πιο ιδανικά για αυτόν που θέλει να μεταβεί από σκούτερ σε μηχανή.
Το συγκεκριμένο είναι πολύ φιλικό και ήπιο, ιδανικό για αρχάριο που θέλει να προχωρήσει διαφορετικά. Από στήσιμο είναι "σώβρακο" αλλά πολύ καλύτερο από σκούτερ.
Πάντως θα πρότεινα στον φίλο να επανεξετάσει την επιλογή του για μια τέτοια μετάβαση εφόσον έχει τέτοιο ενδοιασμό με το φρένο ή να κάνει κάποιο εξειδικευμένο μάθημα. Άλλωστε όσο ζούμε μαθαίνουμε, δεν είναι κακό.

vaska
11/04/2018, 21:08
Άσε το μηχανάκι ήσυχο ρε φίλε και μάθε να το οδηγείς έτσι όπως κάποιοι που ξέρουν καλύτερα από σένα το κατασκεύασαν. Μάθε να το χαίρεσαι έτσι όπως είναι.

billy84
12/04/2018, 19:39
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος και εάν γίνεται στο nc 750 στην έκδοση DC που δεν έχει μανετα για συμπλέκτη εάν μπορώ με μετατροπή να βάλω εγώ μανετα και να φερω το ποδοφρενο στο αριστερο μου χέρι; Εάν ξέρεις κάνεις εάν γίνεται κ που μπορούν να μου το κάνουν,ευχαριστώ!

Καλήσπέρα φίλε μου.Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αναπηρίας ( εύχομαι να μην υπάρχει το παραμικρό) θα έλεγα να δώσεις χρόνο και km μέχρι να το συνηθίσεις.Αντιλαμβάνομαι οτι αν προέρχεσαι απο σκούτερ ζόριζεσαι λίγο με το ποδόφρενο αλλα όλα ειναι θέμα συνήθειας.Θα δεις οτι μόλις το μάθεις το ποδόφρενο είναι πολύ ανώτερο.Ειμαι κάτοχος manual NC.

Το 1ο μου μηχανάκι ήταν σκούτερ και για δυο χρόνια κυκλοφορούσα με αυτο,μετά πήρα παπί και στην αρχη με δυσκόλευε το ποδόφρενο.Σε καταλαβαίνω απόλυτα απλα δώσε χρόνο.

Koylis.x
12/04/2018, 23:21
Καλήσπέρα φίλε μου.Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αναπηρίας ( εύχομαι να μην υπάρχει το παραμικρό) θα έλεγα να δώσεις χρόνο και km μέχρι να το συνηθίσεις.Αντιλαμβάνομαι οτι αν προέρχεσαι απο σκούτερ ζόριζεσαι λίγο με το ποδόφρενο αλλα όλα ειναι θέμα συνήθειας.Θα δεις οτι μόλις το μάθεις το ποδόφρενο είναι πολύ ανώτερο.Ειμαι κάτοχος manual NC.

Το 1ο μου μηχανάκι ήταν σκούτερ και για δυο χρόνια κυκλοφορούσα με αυτο,μετά πήρα παπί και στην αρχη με δυσκόλευε το ποδόφρενο.Σε καταλαβαίνω απόλυτα απλα δώσε χρόνο.

Πραγματικά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου κ την κατανόηση σου, γιατί πραγματικά σε ένα φόρουμ να μην υπάρχει ένας εξυπνάκιας-κομπλεξικός που θα πετάξει την ρια του δεν υπάρχει!!!

Άκου να δεις το βίωμα μου(και όποιος άλλος καλοπροαίρετος), οδηγώ σκούτερ 10 χρόνια, 8 έχω δίπλωμα μηχανής έχω καβαλήσει καμία 50ρια φορές μηχανή, λέω ότι ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω τον αέρα του σκούτερ, καβαλάω Σαρακακη το NC DC πάω μέχρι Σχιστό και γυρνάω (μόνο Καβάλας) δεν είχα τον αέρα, καπάκι παίρνω και δοκιμάζω Ιντεγκρα παθαίνω την πλάκα μου γυρνάω Ιερά οδό Αιγάλεω Θηβών πάλι πίσω, ένιωσα αμέσως τόσο οικία που ήθελα να το δοκιμάσω σε σφήνες σε κίνηση και τα λοιπά, (το ίδιο συνέβη και αργότερα με το X adv). τες πα για προσωπικούς λόγους δεν λέω κάτι να συγκρίνω εργαλεία αλλά θέλω το NC, και λέω δεν είμαι συνηθισμένος στο ποδοφρενο και δεν είχα την άνεση, γι'αυτό ρωτάω εδώ εάν ξέρει κάποιος κάποιον;!; και εάν είναι εφικτό να γίνει!

Τώρα όμως μου δημιούργησες μία νέα απορία, εγώ(προσωπική μου άποψη) πίστευα τόσα χρόνια ότι πχ σε ένα φρενάρισμα επείγον μέσα στην πόλη, έχεις καλύτερη αίσθηση να έχεις τα φρένα στο χέρι! Υπάρχει κάτι τεκμηριωμένο πιο είναι καλύτερο ανάμεσα στα δύο η τελικά είναι θέμα γούστου και βολής ;
Το ρωτάω γιατί πιστεύω σε λίγο καιρό θα το συνηθίσω το φρένο στο πόδι, αλλά είναι προτιμότερο τελικά κ γιατί;

BLiTzER
12/04/2018, 23:28
Το ρωτάω γιατί πιστεύω σε λίγο καιρό θα το συνηθίσω το φρένο στο πόδι, αλλά είναι προτιμότερο τελικά κ γιατί;

Επειδή όλες οι μοτοσικλέτες το έχουν στο πόδι. Είναι σαν να ρωτάς αν είναι προτιμότερος ο συμπλέκτης αριστερά στα αυτοκίνητα. Εκεί μπήκε, εκεί τον μαθαίνουμε. Για να μην έχει αλλάξει τόσα χρόνια, σημαίνει ότι δεν υπάρχει καλύτερη θέση. Όσοι μεταφέρουν το ποδόφρενο στο χέρι, το κάνουν είτε επειδή έχουν κάποιου είδους αναπηρία, είτε για να εκτελούν κόλπα χωρίς να περιορίζονται οι θέσεις των ποδιών τους. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος λόγος να το κάνεις.

billy84
13/04/2018, 00:07
Πραγματικά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου κ την κατανόηση σου, γιατί πραγματικά σε ένα φόρουμ να μην υπάρχει ένας εξυπνάκιας-κομπλεξικός που θα πετάξει την ρια του δεν υπάρχει!!!

Άκου να δεις το βίωμα μου(και όποιος άλλος καλοπροαίρετος), οδηγώ σκούτερ 10 χρόνια, 8 έχω δίπλωμα μηχανής έχω καβαλήσει καμία 50ρια φορές μηχανή, λέω ότι ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω τον αέρα του σκούτερ, καβαλάω Σαρακακη το NC DC πάω μέχρι Σχιστό και γυρνάω (μόνο Καβάλας) δεν είχα τον αέρα, καπάκι παίρνω και δοκιμάζω Ιντεγκρα παθαίνω την πλάκα μου γυρνάω Ιερά οδό Αιγάλεω Θηβών πάλι πίσω, ένιωσα αμέσως τόσο οικία που ήθελα να το δοκιμάσω σε σφήνες σε κίνηση και τα λοιπά, (το ίδιο συνέβη και αργότερα με το X adv). τες πα για προσωπικούς λόγους δεν λέω κάτι να συγκρίνω εργαλεία αλλά θέλω το NC, και λέω δεν είμαι συνηθισμένος στο ποδοφρενο και δεν είχα την άνεση, γι'αυτό ρωτάω εδώ εάν ξέρει κάποιος κάποιον;!; και εάν είναι εφικτό να γίνει!

Τώρα όμως μου δημιούργησες μία νέα απορία, εγώ(προσωπική μου άποψη) πίστευα τόσα χρόνια ότι πχ σε ένα φρενάρισμα επείγον μέσα στην πόλη, έχεις καλύτερη αίσθηση να έχεις τα φρένα στο χέρι! Υπάρχει κάτι τεκμηριωμένο πιο είναι καλύτερο ανάμεσα στα δύο η τελικά είναι θέμα γούστου και βολής ;
Το ρωτάω γιατί πιστεύω σε λίγο καιρό θα το συνηθίσω το φρένο στο πόδι, αλλά είναι προτιμότερο τελικά κ γιατί;

Με κάλυψε η απάντηση του Blitzer.Εφόσον βρίσκεται διαχρονικά εκεί υπάρχει κάποιος λόγος.Στο αριστερό χρειάζεσαι συμπλεκτη για να έχεις τον απόλυτο έλεγχο αυτού που καβαλάς.Οταν συνηθίσεις,είτε χέρι είτε πόδι το ίδιο γρήγορα θα αντιδράσουν.

Η Honda έκανε τεράστια μαγκιά(απο άποψη μαρκεντινγκ) που με το DCT τράβηξε σκουτεράδες στον χώρο της μοτοσυκλετας.Όμως η μοτοσυκλέτα και ο σωστός τρόπος οδήγησης δε μπορεί να αντικατασταθεί απο οποιοδήποτε αυτόματο σύστημα σήμερα.Στο μέλλον δεν ξέρω τι θα δούμε,σήμερα όμως η αυτόματη μοτοσυκλέτα δε μπορεί να συγκριθεί με την κλασσική.Μιας και έχω οδηγήσει αρκετα τα αυτόματα γρήγορα(και το X adv) μπορώ να αναλύσω και τους λόγους που δε συγκρινονται.

Στο δια ταυτα, αν θες να εξελιχθείς σαν οδηγός δεν παίρνεις αυτόματη μοτο.Αν απλά θες έναν αντικαταστάτη του σκούτερ σε πακέτο μοτοσυκλετας το NC DCT παίζει μόνο του ουσιαστικά εφόσον ειναι και το μοναδικό.Νομίζω όμως οτι η συγκεκριμένη πατέντα που αναφέρεις πιθανόν να είναι ασύμφορη.Μπορείς να πάρεις και ένα τηλ σε ένα εξουσιοδοτημένο Honda να σου πουν ένα κόστος και το αν ειναι εφικτό να γίνει.

jim
13/04/2018, 09:59
Πραγματικά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου κ την κατανόηση σου, γιατί πραγματικά σε ένα φόρουμ να μην υπάρχει ένας εξυπνάκιας-κομπλεξικός που θα πετάξει την ρια του δεν υπάρχει!!!

Άκου να δεις το βίωμα μου(και όποιος άλλος καλοπροαίρετος), οδηγώ σκούτερ 10 χρόνια, 8 έχω δίπλωμα μηχανής έχω καβαλήσει καμία 50ρια φορές μηχανή, λέω ότι ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω τον αέρα του σκούτερ, καβαλάω Σαρακακη το NC DC πάω μέχρι Σχιστό και γυρνάω (μόνο Καβάλας) δεν είχα τον αέρα, καπάκι παίρνω και δοκιμάζω Ιντεγκρα παθαίνω την πλάκα μου γυρνάω Ιερά οδό Αιγάλεω Θηβών πάλι πίσω, ένιωσα αμέσως τόσο οικία που ήθελα να το δοκιμάσω σε σφήνες σε κίνηση και τα λοιπά, (το ίδιο συνέβη και αργότερα με το X adv). τες πα για προσωπικούς λόγους δεν λέω κάτι να συγκρίνω εργαλεία αλλά θέλω το NC, και λέω δεν είμαι συνηθισμένος στο ποδοφρενο και δεν είχα την άνεση, γι'αυτό ρωτάω εδώ εάν ξέρει κάποιος κάποιον;!; και εάν είναι εφικτό να γίνει!

Τώρα όμως μου δημιούργησες μία νέα απορία, εγώ(προσωπική μου άποψη) πίστευα τόσα χρόνια ότι πχ σε ένα φρενάρισμα επείγον μέσα στην πόλη, έχεις καλύτερη αίσθηση να έχεις τα φρένα στο χέρι! Υπάρχει κάτι τεκμηριωμένο πιο είναι καλύτερο ανάμεσα στα δύο η τελικά είναι θέμα γούστου και βολής ;
Το ρωτάω γιατί πιστεύω σε λίγο καιρό θα το συνηθίσω το φρένο στο πόδι, αλλά είναι προτιμότερο τελικά κ γιατί;

Πραγματικά εχει καταντήσει αστεία η φάση , με τα φόρουμ γενικότερα και της εξυπνάδες που ακούς , μια και όλοι τους είναι σούπερ ντουπερ , και ξέρουν για τα πάντα , αλλά αυτό που δεν ξέρουν είναι να δώσουν μια καλοπροαίρετη συμβουλη...
στο θέμα μας τώρα , εάν δεν σε νοιάζει το κόστος και η διαδικασία όλη και έχεις σκοπό να κρατήσεις αρκετο και την μηχανή σου ,καντο , εγώ πιστεύω ότι κάποιος που έρχεται από τα σκούτερ θα προτιμησει το φρενο στο χέρι !! και νομίζω ότι σε μια τετοιου είδους μοτοσυκλέτας (αυτόματη) θα ταιριάζει καλύτερα εκεί η Honda το έβαλε εκεί για λόγους μάρκετινγκ πιστεύω! επίσης νομίζω ότι το χέρι λειτουργεί πιο γρήγορα από το πόδι ,και εχει και καλύτερη αίσθηση !!!

ggs
13/04/2018, 10:07
Σε Africa DCT , που εχει αριστερά μανετα για χειρόφρενο , έχω δει να αλλάζουν μανέτα για να έρχεται πιο κοντά στα δάκτυλα κι έτσι την χρησιμοποιούν σαν πίσω φρένο και βοηθάει πολύ , ειδικά στο χώμα.
Στο NC750 νομίζω οτ δεν εχει μανετα , αλλά έναν λεβιέ για χειρόφρενο .
Δες αν μπορείς με τις υπάρχουσα ντιζα , να προσαρμόσεις Μανέτα

jim
13/04/2018, 10:14
Σε Africa DCT , που εχει αριστερά μανετα για χειρόφρενο , έχω δει να αλλάζουν μανέτα για να έρχεται πιο κοντά στα δάκτυλα κι έτσι την χρησιμοποιούν σαν πίσω φρένο και βοηθάει πολύ , ειδικά στο χώμα.
Στο NC750 νομίζω οτ δεν εχει μανετα , αλλά έναν λεβιέ για χειρόφρενο .
Δες αν μπορείς με τις υπάρχουσα ντιζα , να προσαρμόσεις Μανέτα
είναι άλλη η δαγκανα του χειρόφρενο και άλλη αυτή του φρένου , στο nc , στο Africa δεν ξέρω.
για το nc υπάρχουν όλα έτοιμα από το αντίστοιχο μοντέλο σκούτερ ...lntegra ! απλά ίσως χρειαστεί να αλλάξεις θέση χειρόφρενο !

ggs
13/04/2018, 10:24
είναι άλλη η δαγκανα του χειρόφρενο και άλλη αυτή του φρένου , στο nc , στο Africa δεν ξέρω.
για το nc υπάρχουν όλα έτοιμα από το αντίστοιχο μοντέλο σκούτερ ������...lntegra ! απλά ίσως χρειαστεί να αλλάξεις θέση χειρόφρενο !������

σωστό .
το ίδιο είναι και στο αφρικα.
απλώς, η πατέντα αυτή είναι πολύ εύκολη, με σημαντικό μειονέκτημα την πολύ μικρότερη δύναμη πίσω φρένου μιας και δεν είναι υδραυλικό αλλά μηχανικό.
για να γίνει σωστή αλλαγή πρέπει να αλλάξει ολο το σύστημα πίσω φρένου (ισως από integra) αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο και το κόστος.

Mariner
13/04/2018, 10:35
Εκεί μπήκε, εκεί τον μαθαίνουμε. Για να μην έχει αλλάξει τόσα χρόνια, σημαίνει ότι δεν υπάρχει καλύτερη θέση

Καλά μην το λές αυτό, μερικά πράγματα δεν αλλάζουν έτσι εύκολα απο τη στιγμή που υπάρχει τόσο μεγάλη συνήθεια στον κόσμο. Πάρε και για παράδειγμα το qwerty, προφανώς δεν είναι το καλύτερο layout και το χρησιμοποιήσαν για συγκεκριμένο λόγο αλλά ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει ανάγκη πλέον έχει μείνει δυστυχώς σαν "industry standard"

BLiTzER
13/04/2018, 10:47
Καλά μην το λές αυτό, μερικά πράγματα δεν αλλάζουν έτσι εύκολα απο τη στιγμή που υπάρχει τόσο μεγάλη συνήθεια στον κόσμο. Πάρε και για παράδειγμα το qwerty, προφανώς δεν είναι το καλύτερο layout και το χρησιμοποιήσαν για συγκεκριμένο λόγο αλλά ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει ανάγκη πλέον έχει μείνει δυστυχώς σαν "industry standard"

Δε διαφωνώ. Στο "καλύτερο", που έγραψα, συμπεριλαμβάνεται και το συνηθισμένο. Δεν αλλάζεις κάτι, εκτός αν τα οφέλη είναι πραγματικά ουσιαστικά και σπουδαία. Ο πολύς κόσμος δεν ενδιαφέρεται για minmaxing. :p

harris_x
13/04/2018, 11:05
Δηλαδη ο Dovi που το εχει κανει εδω κ χρονια ειναι κουλομαρια??? :lol:
ε ναι :tooth:

toyar
14/04/2018, 14:11
αν θεωρησουμε οτι μια τετοια πατεντα περναει κτεο.....
πιστευετε οτι υπαρχει μαστορας που θα καθοταν να μελετησει και να υλοποιησει κατι τετοιο με κινδυνο να βρεθει κατηγορουμενος σε περιπτωση ατυχηματος;
μιλαμε για μετατροπη στα φρενα εκτος εργοστασιακων προδιαγραφων και χωρις εγκριση τυπου........

spyrval
16/04/2018, 14:31
Γιατί δεν παίρνεις το Integra αφού σου άρεσε τόσο πολύ; Αυτό φαίνεται να σου ταιριάζει τέλεια.

Εναλλακτικά είναι βέβαιο ότι τη θέση του φρένου θα τη συνηθίσεις. Μία, δύο, δέκα, ε θα το μάθεις και η κίνηση θα γίνεται αυτόματα πλέον.

Koylis.x
19/04/2018, 17:37
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον, μπορεί να κάνω λίγο σαν γκόμενά αλλά το απόλυτο μηχανάκι για τα δικά μου γούστα πάντα, θα ήταν ένα X-adv πιο μαινζεβελο πιο μαζεμένο, ιδανικότερο για μέσα στην πόλη, τουλάχιστον να ήταν όσο το NC, και τα 3 είναι φοβερά, σίγουρα αλλά το ιντεγκρα πολύ πλαστικό πολύ όγκος και το θέλω λίγο για εκτός δρόμου(μην πιάσουμε κουβέντα γιατί είναι για εκτός τα άλλα 2;!), εννοώ να μπαίνει με λίγο περισσότερη άνεση σε ένα χωματόδρομο!

viper1
19/04/2018, 17:45
αν θεωρησουμε οτι μια τετοια πατεντα περναει κτεο.....
πιστευετε οτι υπαρχει μαστορας που θα καθοταν να μελετησει και να υλοποιησει κατι τετοιο με κινδυνο να βρεθει κατηγορουμενος σε περιπτωση ατυχηματος;
μιλαμε για μετατροπη στα φρενα εκτος εργοστασιακων προδιαγραφων και χωρις εγκριση τυπου........

Ναι γιατί στο ΚΤΕΟ είναι όλοι γνώστες και ξέρουν τα μοντέλα επακριβώς.....Μια χαρά θα περάσει

Koylis.x
19/04/2018, 20:26
Και εγώ αυτό ήθελα να πω αλλά λέω άστο

SONone
20/04/2018, 00:01
Πραγματικά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου κ την κατανόηση σου, γιατί πραγματικά σε ένα φόρουμ να μην υπάρχει ένας εξυπνάκιας-κομπλεξικός που θα πετάξει την ρια του δεν υπάρχει!!!

Άκου να δεις το βίωμα μου(και όποιος άλλος καλοπροαίρετος), οδηγώ σκούτερ 10 χρόνια, 8 έχω δίπλωμα μηχανής έχω καβαλήσει καμία 50ρια φορές μηχανή, λέω ότι ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω τον αέρα του σκούτερ, καβαλάω Σαρακακη το NC DC πάω μέχρι Σχιστό και γυρνάω (μόνο Καβάλας) δεν είχα τον αέρα, καπάκι παίρνω και δοκιμάζω Ιντεγκρα παθαίνω την πλάκα μου γυρνάω Ιερά οδό Αιγάλεω Θηβών πάλι πίσω, ένιωσα αμέσως τόσο οικία που ήθελα να το δοκιμάσω σε σφήνες σε κίνηση και τα λοιπά, (το ίδιο συνέβη και αργότερα με το X adv). τες πα για προσωπικούς λόγους δεν λέω κάτι να συγκρίνω εργαλεία αλλά θέλω το NC, και λέω δεν είμαι συνηθισμένος στο ποδοφρενο και δεν είχα την άνεση, γι'αυτό ρωτάω εδώ εάν ξέρει κάποιος κάποιον;!; και εάν είναι εφικτό να γίνει!

Τώρα όμως μου δημιούργησες μία νέα απορία, εγώ(προσωπική μου άποψη) πίστευα τόσα χρόνια ότι πχ σε ένα φρενάρισμα επείγον μέσα στην πόλη, έχεις καλύτερη αίσθηση να έχεις τα φρένα στο χέρι! Υπάρχει κάτι τεκμηριωμένο πιο είναι καλύτερο ανάμεσα στα δύο η τελικά είναι θέμα γούστου και βολής ;
Το ρωτάω γιατί πιστεύω σε λίγο καιρό θα το συνηθίσω το φρένο στο πόδι, αλλά είναι προτιμότερο τελικά κ γιατί;


Πραγματικά εχει καταντήσει αστεία η φάση , με τα φόρουμ γενικότερα και της εξυπνάδες που ακούς , μια και όλοι τους είναι σούπερ ντουπερ , και ξέρουν για τα πάντα , αλλά αυτό που δεν ξέρουν είναι να δώσουν μια καλοπροαίρετη συμβουλη...
στο θέμα μας τώρα , εάν δεν σε νοιάζει το κόστος και η διαδικασία όλη και έχεις σκοπό να κρατήσεις αρκετο και την μηχανή σου ,καντο , εγώ πιστεύω ότι κάποιος που έρχεται από τα σκούτερ θα προτιμησει το φρενο στο χέρι !! και νομίζω ότι σε μια τετοιου είδους μοτοσυκλέτας (αυτόματη) θα ταιριάζει καλύτερα εκεί η Honda το έβαλε εκεί για λόγους μάρκετινγκ πιστεύω! επίσης νομίζω ότι το χέρι λειτουργεί πιο γρήγορα από το πόδι ,και εχει και καλύτερη αίσθηση !!!������������

χεχεχεχεχε με κατι εξυπνάκηδες που μπαίνουν σε φόρουμ και θέλουν να πετσοκόψουν καινούργια μηχανάκια τι γίνετε?
οκ ολα καλα ρε παλικάρια και κτεο και εγκρίσεις τύπου στα φρενα και την εκανες την μαγκιά μια χαρα.
και κάθετε η σταβη και χαλαει κατι πρέπει να παει σε μαστορα το μοτο..
θα το πας στην honda πατενταρισμενο και θα ζητήσεις εγγύηση? ακομα και κατι ασχετο να χαλασει θα σου πουνε το πείραξες φιλε δεν εχει εγγύηση ή μιλάς για μεταχειρισμένο και θα το πηγαίνεις σε εκτός αντιπροσωπίας συνεργεία. και για πες αμα χρειαστεί να παει στην honda και σου ράψουν ενα κουστούμι μεταξωτό γιατι ηθελες να κανεις την αρκούδια σου και πχ σε χρεωσουν μονάδα abs τι θα κάνεις? ολα αυτα θελουν το χρηματικό background αν τα εχεις μην φοβάσαι τπτ κοψε ραψε οτι θες.!!!!