PDA

View Full Version : Γνωριζετε καποιον αξιολογο ηλεκτρολογο εντος αττικης?



xouras
11/04/2018, 20:16
Καλησπέρα και πάλι παιδιά, εχω προβλημα με το versys κατω απο τον διακοπτη του κλειδιου εχει φαγωθει ενα καλωδιο με αποτελεσμα αρκετες φορες γυριζοντας το κλειδι να μην κανει τσεκ στην αντλια βενζινης και να μην ξεκιναει η μοτοσυκλετα εκτος και αν ανοιγοκλεισω τον διακοπτη μεχρι να ακουσω κανονικα τον ηχο της τρομπας, ενας ηλεκτρολογος που ειχα στην καλλιθεα ζητησε 80e γιατι μπορει λεει να ειναι μια απλη κολληση αλλα εχει πολυ λυσιμο για να φτασει εκει :uplate: ...γνωριζετε κανεναν φιλοτιμο και αξιοπιστο ηλεκτρολογο εντος αττικης να παω που να μην ψαχνει για χορηγο???

Tycho Moon
12/04/2018, 06:49
Άκης Μικαελιάν

ΜΟΝΗΣ ΚΥΚΚΟΥ 7
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ, 11526 ΝΟΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Tel: 210-6995821

xouras
13/04/2018, 21:01
Ευχαριστω πολυ.

xouras
15/04/2018, 13:24
Ρε παιδια ξερουμε τι ωρες και μερες ειναι ανοιχτα αυτος ο ακης γιατι δεν σηκωνει τηλεφωνο με τιποτα, τραβηχτηκα εχτες σαββατο μεχρι αμπελοκηπους κ ηταν κλειστα :(

Tycho Moon
15/04/2018, 15:44
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι:Δευ -Παρ 08:00-15:00

xouras
15/04/2018, 19:17
Πωωωωωω ζορικες ωρες

kordix
15/04/2018, 20:19
Electromoto

Αναπαύσεως 37 33, Βριλήσσια τηλ 21 0613 6232


Είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος, συνεργάσιμος, συνεπής, τυπικός και πολύ προσεκτικός στη δουλειά. Αυτό βέβαια πριν από χρόνια, δεν γνωρίζω τωρα τι γίνεται και επίσης δεν εγγυόμαι για τίποτα, εχουν δει πολλά τα μάτια μου. Στον προτείνω γιατί δεν υπάρχουν και πολλοί ηλεκτρολόγοι.
Εχω ακούσει και για κάποιον στην Νέα Ιωνία αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.



Ο Μικαελιάν είναι καλός αλλά είναι "κάπως" κτλ κτλ. Και επίσης δεν φτιάχνει ευρωπαϊκά.

gasto
15/04/2018, 22:25
+1 για electromoto.
Μικαελιαν πολλα βαρυς και ζηταει οσα του λειπουν....

MISKIN
16/04/2018, 05:26
Φώτης Πολύχρονος Νέα Ιωνία.

rock n rolla
16/04/2018, 10:39
ELECTROMOTO στα Βριλησσια ΜΑΚΡΙΑ.....
+1 για τον Φωτη στη Ν. Ιωνια!

buckley
16/04/2018, 11:07
Κώστας Μελίσσια ανοιχτός και Σάββατα 210 6130902.

xouras
25/04/2018, 20:28
Πηγα κ απο τον ακη μικαελιαν αλλα τζιφος ουτε αυτος βρικε τιποτα στο προβλημα μου οποτε λεω να το μοιραστω μαζι σας μπας κ εχει τυχει κ σε καποιον αλλον απο εδω μεσα. Εχω ενα versys μοντελο του 2012 με 30000km ορισμενες φορες οταν παω να ξεκινησω γυριζοντας το κλειδι δεν ακουω την τρομπα βενζινης να κανει τσεκ και οταν συμβαινει αυτο δεν ξεκιναει η μοτοσυκλετα ενω μιζαρει κανονικα, για να ξεκινησω πρεπει να ανοιγοκλεισω 2-3 φορες με το κλειδι μεχρι να κανει το τσεκ η τρομπα κ να παρει. Στην kawasaki πιγα το εβαλε στο διαγνωστικο δεν εχει καταγραψει καμια βλαβη καμια αστοχια ποτε το εχω παει σε 2 ηλεκτρολογους και μου λενε οτι αν δεν τους κανει την βλαβη να το δουνε δεν μπορουν να κανουν κατι και μου προτεινουν να το αφηςω κ οταν παραγινει το προβλημα να τους το παω. Εμενα ομως με τρωει κ δεν μπορω να το αφηνω ετσι μεχρι να παραγινει...η τρομπα σιγουρα δεν ειναι γιατι στην πορεια δεν εχω κανενα απολυτως θεμα κατι με τον κεντρικο διακοπτη παιζει. Περιμενω βοηθεια απο εσας αν καποιος γνωριζει κατι με αυτα τα συμπτωματα.

George_Sp
25/04/2018, 21:37
Πηγα κ απο τον ακη μικαελιαν αλλα τζιφος ουτε αυτος βρικε τιποτα στο προβλημα μου οποτε λεω να το μοιραστω μαζι σας μπας κ εχει τυχει κ σε καποιον αλλον απο εδω μεσα. Εχω ενα versys μοντελο του 2012 με 30000km ορισμενες φορες οταν παω να ξεκινησω γυριζοντας το κλειδι δεν ακουω την τρομπα βενζινης να κανει τσεκ και οταν συμβαινει αυτο δεν ξεκιναει η μοτοσυκλετα ενω μιζαρει κανονικα, για να ξεκινησω πρεπει να ανοιγοκλεισω 2-3 φορες με το κλειδι μεχρι να κανει το τσεκ η τρομπα κ να παρει. Στην kawasaki πιγα το εβαλε στο διαγνωστικο δεν εχει καταγραψει καμια βλαβη καμια αστοχια ποτε το εχω παει σε 2 ηλεκτρολογους και μου λενε οτι αν δεν τους κανει την βλαβη να το δουνε δεν μπορουν να κανουν κατι και μου προτεινουν να το αφηςω κ οταν παραγινει το προβλημα να τους το παω. Εμενα ομως με τρωει κ δεν μπορω να το αφηνω ετσι μεχρι να παραγινει...η τρομπα σιγουρα δεν ειναι γιατι στην πορεια δεν εχω κανενα απολυτως θεμα κατι με τον κεντρικο διακοπτη παιζει. Περιμενω βοηθεια απο εσας αν καποιος γνωριζει κατι με αυτα τα συμπτωματα.


κοιτάς υγεία μπαταρίας. Μπορεί να μη φανεί με την 1η αλλά με ενδελεχή έλεγχο παίζει μπαταρία δυνατά ως σενάριο.

gasto
25/04/2018, 22:26
Χωρις να γνωριζω λογικα θα υπαρχει ρελε για τη τρομπα,μπορει να την εχει ακουσει και να μην οπλιζει.

jtp-val
26/04/2018, 19:14
Ανοιγεις διακοπτη δεν ακους τρομπα βενζινης κουνας τιμονι δεξια αριστερα στα τερματα με ανοιχτο διακοπτη και ξαφνικα θα ακουσεις αντλια βενζινης να δουλευει.Αν στο κανει αυτο οπως στο λεω τοτε κοιτα πλεξουδα που φευγει απο διακοπτη 5 με 6 καλωδια καποιο εχει τσακισει ,φθαρει.παθων σε 636 του 06 .Προτεινω αν σου πιανουν τα χερια να την ανοιξεις μονος σου.αυτα.

panos_zip
27/04/2018, 10:16
Εχει immobilizer?
Αν ναι μπορει να τα παίζει και το κλειδί σου.
Κανε μια δοκιμη με το δευτερο κλειδί και αν δεν στο ξανακανει τοτε ειναι το κλειδί.
Αλλιως μετά πας σε αυτα που σου ειπαν οι απο πανου.

S705
28/04/2018, 03:32
Σε ένα yamaha που έκανε σβησιματα απροσδιοριστα σε στενάκια έως και στην εθνική με 220 το θέμα ήταν στον ίδιο τον διακόπτη.
Βγήκε λοιπόν από την θέση του και ανοίχτηκε στα δύο. Το ένα τμήμα (δεν θυμάμαι πιο) τριφτικε σε ντουκοχαρτο 1000 πολύ απαλα πάνω σε επίπεδη επιφάνεια , η μία από τις 5 μπρούτζινες επαφές του ήταν σχεδόν αγρατζουνιστη! Η κακή επαφή λοιπόν του ίδιου του διακόπτη ήταν η αιτία.
Για δες και εσύ.
Όπως και να έχει καλό σου ψάξιμο.

andreastwin
28/04/2018, 15:47
οταν ανοιγεις τον διακοπτη και δεν ακους τον χαρακτηριστικο θορυβο [αφου εχεις βρη τα καλωδια τις αντλιας] τσεκαρεις αν ερχετε ρευμα.αν ερχετε ρευμα τοτε κοιτας αντλια.αν δεν ερχετε ρευμα κοιτας τον ρελε.και αν και εκει δεν υπαρχει προβλημα κοιτας πλεξουδα οπως σου ειπαν οι απο πανω.
αν και κατα πασα πιθανοτητα πιστευω πως ειναι, η αντλια, η ρελες.

kostasiour
28/04/2020, 07:57
Ανοίγω πάλι το θέμα για ηλεκτρολόγο στην Αθήνα. Μου έχει παρουσιαστεί θέμα με τη μονάδα ABS σε hornet. Εχει αλλαχθεί η μονάδα αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Το έχει ήδη δει ένας απο τα ονόματα που αναφέρονται παραπάνω και ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda.

Μήπως έχει κάποιος να προτείνει ηλεκτρολόγο; Υπάρχει μήπως κανείς προς νότια;

kostasiour
05/05/2020, 21:48
Στέλνω πάλι μήπως και το δεί κάποιος.

viper1
05/05/2020, 23:13
Ανοίγω πάλι το θέμα για ηλεκτρολόγο στην Αθήνα. Μου έχει παρουσιαστεί θέμα με τη μονάδα ABS σε hornet. Εχει αλλαχθεί η μονάδα αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Το έχει ήδη δει ένας απο τα ονόματα που αναφέρονται παραπάνω και ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda.

Μήπως έχει κάποιος να προτείνει ηλεκτρολόγο; Υπάρχει μήπως κανείς προς νότια;

Συνήθως πρέπει να βγάζει κωδικούς το ABS. Έχεις το βιβλίο συντήρησης?

kostasiour
14/05/2020, 13:34
ναι εχω το shop manual, οταν το βάζω στο διαγνωστικό mode των κωδικών μου τον βγαζει κανονικα. Το θεμα ειναι οτι δοκίμασαν και αλλο αισθητήρα και παλι εβγαζε τον κωδικό. Πριν αλλαχτεί η μονάδα, ο αισθητήρας λειτουργούσε.

panoosss
20/05/2020, 00:48
Καλος ηλεκτρολόγος στην Ν.Ιωνια , Πολύχρονος

dankannn
20/05/2020, 15:43
Καλησπερα, και γιατι τωρα ψαχνεις για ηλεκτρολόγο ?
Αυτος που σου αλλαξε την μοναδα εκανε reset το error?
Και μετα την αλλαγη, η νεα μοναδα δουλευει μια χαρα και απλα σου αναβει λαμπακι?
Τελος ειναι μεταχειρισμένο το ανταλλακτικο? Και γιατι δεν ολοκληρωσε την επισκευη αυτος που εγκατέστησε την μοναδα?
Συγνωμη για τα ερωτηματα μου
Ενα τελευταίο γιατι μου εχει τυχη στο cbr600f, η μπαταρία σου και ο ανορθωτης σου ειναι ΟΚ?
Στο λεω γιατι εμενα καποια στιγμη μου έβγαλε error ο map sensor, εγω τον εκανα reset παλι τα ιδια.
Τον μετραω βάση manual ολα σωστα και τελικα επειδή η μπαταρια μου ηταν στα τελευταία αναβε error.
Μετα την αλλαγη ολα ΟΚ

kostasiour
27/05/2020, 15:03
Καλησπερα, και γιατι τωρα ψαχνεις για ηλεκτρολόγο ?
Αυτος που σου αλλαξε την μοναδα εκανε reset το error?
Και μετα την αλλαγη, η νεα μοναδα δουλευει μια χαρα και απλα σου αναβει λαμπακι?
Τελος ειναι μεταχειρισμένο το ανταλλακτικο? Και γιατι δεν ολοκληρωσε την επισκευη αυτος που εγκατέστησε την μοναδα?
Συγνωμη για τα ερωτηματα μου
Ενα τελευταίο γιατι μου εχει τυχη στο cbr600f, η μπαταρία σου και ο ανορθωτης σου ειναι ΟΚ?
Στο λεω γιατι εμενα καποια στιγμη μου έβγαλε error ο map sensor, εγω τον εκανα reset παλι τα ιδια.
Τον μετραω βάση manual ολα σωστα και τελικα επειδή η μπαταρια μου ηταν στα τελευταία αναβε error.
Μετα την αλλαγη ολα ΟΚ

Η μονάδα που μπήκε είναι αυθεντική της HONDA καινούργια αγορασμένη απο Σαρακάκη. Έκανε reset το error, όπως το έκανα και εγώ αργοτερα συμφωνα με το shop manual αλλα το error παρεμεινε. Καλά κάνεις και ρωτάς, την κράτησε αρκετό καιρό αλλα το error δεν έφευγε. Καποια στιγμη επρεπε να την παρω πισω. Η μονάδα φαίνεται να λειτουργεί, ανταποκρίνεται σε εντολές, μπαινει σε διαγνωστικο mode πχ αλλα δεν ξερω πως μπορώ να διαπιστώσω αν είναι προβληματική. Ανορθωτή και μπαταρία δεν έχω αλλάξει απο όταν βγήκε το error αλλα δεν φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα.

dankannn
27/05/2020, 15:46
Η μονάδα που μπήκε είναι αυθεντική της HONDA καινούργια αγορασμένη απο Σαρακάκη. Έκανε reset το error, όπως το έκανα και εγώ αργοτερα συμφωνα με το shop manual αλλα το error παρεμεινε. Καλά κάνεις και ρωτάς, την κράτησε αρκετό καιρό αλλα το error δεν έφευγε. Καποια στιγμη επρεπε να την παρω πισω. Η μονάδα φαίνεται να λειτουργεί, ανταποκρίνεται σε εντολές, μπαινει σε διαγνωστικο mode πχ αλλα δεν ξερω πως μπορώ να διαπιστώσω αν είναι προβληματική. Ανορθωτή και μπαταρία δεν έχω αλλάξει απο όταν βγήκε το error αλλα δεν φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα.

Απλά ρωτησα, το συνεργείο τελικα τι?
ΟΚ το παρελαβες γιατι πρεπει να κανεις την δουλεια σου αλλα δεν ειπε να το πας παλι?
Δεν νομιζω για την μπαταρια, απλα το ανεφερα γιατι και εγω στο δικο μου δεν το περιμενα οτι θα εκανε προβλημα με τον map.
Αν εχεις πολυμετρο μετρα την ετσι απλα.
Στειλε μου αν θες σε pm το συνεργειο που στο εφτιαξε.

alexis72
27/05/2020, 20:02
φίλε εκανες μέγα λάθος - πήρες την μονάδα γνήσια απο honda που σίγουρα θα κοστίζει πολλά ευρώ ...
γιατί ΔΕΝ το πήγες μόνο σε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ συνεργείο honda για τοποθέτηση ?
θα ειχες κ εγγύηση κ σιγουριά κ σίγουρα απαίτηση για σωστό φτιάξιμο αν δεν λειτουργούσε σωστά κλπ - και ψάχνεις για εξωτερικό ηλεκτρολόγο που φτιάχνουν απο ...μοτό μέχρι μπετονιέρες ηλεκτρικές ?

kostasiour
28/05/2020, 13:27
φίλε εκανες μέγα λάθος - πήρες την μονάδα γνήσια απο honda που σίγουρα θα κοστίζει πολλά ευρώ ...
γιατί ΔΕΝ το πήγες μόνο σε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ συνεργείο honda για τοποθέτηση ?
θα ειχες κ εγγύηση κ σιγουριά κ σίγουρα απαίτηση για σωστό φτιάξιμο αν δεν λειτουργούσε σωστά κλπ - και ψάχνεις για εξωτερικό ηλεκτρολόγο που φτιάχνουν απο ...μοτό μέχρι μπετονιέρες ηλεκτρικές ?

Η εργασία έγινε κανονικά σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της HONDA. Απλα δεν μπορεσαν να το φτιαξουν. Τι προτείνεις δηλαδή να κάνω;


Πολύμετρο έχω, και εχω πάρει και άλλες μετρήσεις εκτός απο την μπαταρία. Αρχικά πίστευα ότι δεν υπήρχε συνέχεια στο καλώδιο του αισθητήρα αλλα δεν ισχύει.

alexis72
28/05/2020, 21:03
εγω θα το αφηνα να μού το φτιάξουν στην honda που το πήγες κ σού πέρασαν την νέα μονάδα ,
αν βέβαια ειναι εξουσιοδοτημένο επίσημα honda κ οχι .... απλά να γράφει στην επιγραφή φτιάχνουμε κ honda ,
εγω τι θα εκανα ? αμέσως θα πήγαινα μόνο στην επίσημη honda σαρακάκης κ θα μίλαγα με τον αρχιμηχανικό τής honda κ θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ να μού το φτιάξουν ,σιγά μην πήγαινα στον κάθε ηλεκτρολόγο τής γειτονιάς ...λές κ θα μού αλλαζε μιά ασφάλεια απο την ασφαλειοθήκη η μιά λάμπα απο τον προβολέα...

kostasiour
28/05/2020, 23:14
Ειναι εξουσιοδοτημένο κανονικά. Δεν κατάλαβα που είναι αυτό που λες με τον μηχανικό του Σαρακάκη, έχει κάποιο κεντρικό σημείο με μηχανικούς; Ρωτάω γιατι δεν το ξερω

dankannn
29/05/2020, 10:12
Ειναι εξουσιοδοτημένο κανονικά. Δεν κατάλαβα που είναι αυτό που λες με τον μηχανικό του Σαρακάκη, έχει κάποιο κεντρικό σημείο με μηχανικούς; Ρωτάω γιατι δεν το ξερω

Απλα θα δωσει οδηγιες για να στο φτιαξουν η θα σε στειλει σε αλλο service
Σου εχω στειλει PM καλεσε με