PDA

View Full Version : Harley από τα 20?



Lazlow
15/04/2018, 01:31
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα με τα διπλώματα μπορώ με το δίπλωμα α2 στο 20ο έτος να οδηγώ Harley? Για την ακρίβεια Harley Sportster 883cc...Η μηχανή είναι 263 κιλά, 69ιπποι (ισως και λιγότεροι)το οποίο ισοδυναμεί σε 51,45 kw ΑΛΛΑ...ο κανονισμός του διπλώματος λεει η μέγιστη ισχύς προς βάρος kw/w να βγαινει μικρότερη του 0,2...όμως εδώ με αυτά τα δεδομένα βγαίνει μικρότερο από 0,2 για την ακρίβεια 0,1956...με καλύπτει αυτό στο να την οδηγώ "νόμιμα"?

buckley
15/04/2018, 08:59
Και μετά λέτε ρε ότι δεν έχει προβληματισμούς η σημερινή νεολαία...

Lioulios
15/04/2018, 11:03
Σπασε πλακα που μπορει και να μπορεις ...

ggs
15/04/2018, 11:08
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα με τα διπλώματα μπορώ με το δίπλωμα α2 στο 20ο έτος να οδηγώ Harley? Για την ακρίβεια Harley Sportster 883cc...Η μηχανή είναι 263 κιλά, 69ιπποι (ισως και λιγότεροι)το οποίο ισοδυναμεί σε 51,45 kw ΑΛΛΑ...ο κανονισμός του διπλώματος λεει η μέγιστη ισχύς προς βάρος kw/w να βγαινει μικρότερη του 0,2...όμως εδώ με αυτά τα δεδομένα βγαίνει μικρότερο από 0,2 για την ακρίβεια 0,1956...με καλύπτει αυτό στο να την οδηγώ "νόμιμα"?

Όχι ,δεν μπορείς..
http://www.yme.gr/?tid=122&aid=0
Μοτοσικλέτα με ισχύ έως 35 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg

harris_x
15/04/2018, 11:26
Οπως τα γραφει ο Γιωργος.

Αν αντι του "και" είχε "ή" θα μπορούσες.


Όχι ,δεν μπορείς..
http://www.yme.gr/?tid=122&aid=0
Μοτοσικλέτα με ισχύ έως 35 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg

BLiTzER
15/04/2018, 11:26
Η μηχανή είναι 263 κιλά, 69ιπποι

:lol: :lol: :lol:




Ό,τι είπε ο τζιτζιές. Πρέπει να ικανοποιεί και τα 2 κριτήρια, όχι μόνο το ένα.

Lazlow
15/04/2018, 11:32
Ό,τι είπε ο τζιτζιές. Πρέπει να ικανοποιεί και τα 2 κριτήρια, όχι μόνο το ένα.[/QUOTE]

Αυτό και αν ήταν αποτρεπτικό...νταξει να με σταματήσουν τώρα και να της κάνουν δυναμομετρηση μου φαίνεται λίγο χλωμό

BLiTzER
15/04/2018, 11:35
Αυτό και αν ήταν αποτρεπτικό...νταξει να με σταματήσουν τώρα και να της κάνουν δυναμομετρηση μου φαίνεται λίγο χλωμό

Αρκεί να δουν την άδεια.

Αλλά, με αυτή τη λογική, πάρε και το 1700, αφού οι πιθανότητες να σε σταματήσουν είναι ελάχιστες έτσι κι αλλιώς.

ptc
15/04/2018, 11:42
Αυτό και αν ήταν αποτρεπτικό...νταξει να με σταματήσουν τώρα και να της κάνουν δυναμομετρηση μου φαίνεται λίγο χλωμό

Μπα, δε θα χρειαστει δυναμομετρηση, ουτε καν να κοιταξουν την αδεια. Μονο βλεποντας το σημα στο ντεποζιτο θα ξερουν πως οδηγας παρανομα.

BLiTzER
15/04/2018, 11:47
Μπα, δε θα χρειαστει δυναμομετρηση, ουτε καν να κοιταξουν την αδεια. Μονο βλεποντας το σημα στο ντεποζιτο θα ξερουν πως οδηγας παρανομα.

Γιατί; Εγώ νομίζω ότι ο διάλογος θα πάει κάπως έτσι:

- Καλησπέρα σας. Άδεια και δίπλωμα, παρακαλώ.
- Βεβαίως.
- Το ξέρετε ότι οδηγείτε νόμιμα μοτοσικλέτα μόνο έως 47 ίππους; Δεν τους ξεπερνάει η δική σας;
- Σοβαρέψου, ρε φίλε, Χάρλεϊ είναι.

AUFGEBRACHT
15/04/2018, 12:53
Αυτό και αν ήταν αποτρεπτικό...νταξει να με σταματήσουν τώρα και να της κάνουν δυναμομετρηση μου φαίνεται λίγο χλωμό

Ακόμα πιο χλωμό να ήθελε κάποιος να κάνει δυναμομέτρηση σε Harley...

doctoras
15/04/2018, 13:05
Ως γνωστο η hd δε ανακοινώνουν ιπποδύναμη τα sportster στις δυναμομετρησεις των δημοσιογραφικών τύπων παράγουν περι τα 47hp
Αλλα παραυτα δεν νομιζω να νομιμοποίησε, ξεκινα με κατι νόμιμο οπως ενα μεταχειρισμενο γιαπωνέζικο custom παλαιότερης γενιάς να κανεις και την πρακτικη σου και επιστρεφεις μετα απο 2-3 χρονια με την αναβάθμιση του διπλωματος και το χαρλει που θέλεις

ΓιώργοςΤΤ
15/04/2018, 15:25
Και όμως πιθανόν να είσαι νόμιμος.Υπολόγισα ότι 33 kw περίπου είναι η 883. Μέσα στα όρια του Α2. Ψάξε το.

ptc
15/04/2018, 15:47
Και όμως είσαι νόμιμος. 33 kw είναι η 883. Μέσα στα όρια του Α2

Πού το βρηκες Γιωργο; Η πλακα ειναι πως η HD στο site της στις επιδοσεις δηλωνει μονο ροπη, πουθενα ισχυ. Σα χοντρη γκομενα που ανεβαζει φωτογραφιες μονο απο το προσωπο στο προφιλ της ενα πραμα. :D

Στο bikez (https://www.bikez.com/motorcycles/harley-davidson_sportster_iron_883_2017.php) παντως λεει 38kw. Αν καταφεραν απο 883 οντως να βγαζουν αυτα τα αλογα χωρις περιορισμο ειναι πραγματικο "θαυμα" της τεχνολογιας. Καταλαβαινω πως δεν ειναι αυτο το νοημα της συγκεκριμενης μηχανης αλλα δεν ξερω, καπως μου χτυπαει...

ΓιώργοςΤΤ
15/04/2018, 16:53
Δηλώνει μέγιστη ροπή 68Nm στις 4.750. Τα 68Νm είναι περίπου 6,8 Kgm. Οπότε πολλαπλασιάζοντας την μέγιστη ροπή με τις στροφές δηλαδή 4.750*6,8 μας δίνει 32.300W ή 32,3 kW.

ptc
15/04/2018, 17:00
Δηλώνει μέγιστη ροπή 68Nm στις 4.750. Τα 68Νm είναι περίπου 6,8 Kgm. Οπότε πολλαπλασιάζοντας την μέγιστη ροπή με τις στροφές δηλαδή 4.750*6,8 μας δίνει 32.300W ή 32,3 kW.

Άρα αυτή είναι η ισχύς του κινητήρα στις 4750 στροφές. Η μέγιστη ισχύς γιατί να βγαίνει συγκεκριμένα στις 4750rpm; :confused:

ΓιώργοςΤΤ
15/04/2018, 17:06
Λογικά ναι. Σε περισσότερες στροφές η ροπή θα είναι μικρότερη αλλά λόγω περισσότερων στροφών να προκύπτει μεγαλύτερη ισχύς. Απλά στο περίπου εκεί γύρω κυμαίνεται η ισχύς. Κάτι επίσημο δεν έχω βρει πουθενα.

Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που αναγράφεται στην έγκριση τύπου.

harris_x
15/04/2018, 18:24
Λογικά ναι. Σε περισσότερες στροφές η ροπή θα είναι μικρότερη αλλά λόγω περισσότερων στροφών να προκύπτει μεγαλύτερη ισχύς. Απλά στο περίπου εκεί γύρω κυμαίνεται η ισχύς. Κάτι επίσημο δεν έχω βρει πουθενα.

Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που αναγράφεται στην έγκριση τύπου.
αφου η απάντησή σου βασίζεται σε κάτι που υπολόγισες και εμφανώς δεν είσαι σίγουρος για αυτό, γιατί γράφεις ότι είναι νόμιμος;

ΓιώργοςΤΤ
15/04/2018, 18:40
Έχεις δίκιο. Έπρεπε να γράψω πιθανό. Το ξαναείδα μετά αλλά δεν μπόρεσα να το επεξεργαστώ.

ΓιώργοςΤΤ
15/04/2018, 18:43
Οκ τα κατάφερα. Ευχαριστώ για τη παρατήρηση.

vaska
16/04/2018, 13:34
Οι τσέοι κοιτάζουν τον αναβάτη και όχι την μηχανή στην περίπτωση του HD. Αν έχει όλα του τα σφραγίσματα στα δόντια του είναι αρκετά νέος για να την οδηγεί οπότε τον γράφουν, αν λείπουν μερικά, είναι οκ

ΤάκηςΜπ
16/04/2018, 20:10
Τις προάλλες μίλησα με ένα παιδί ο οποίος οδηγούσε er5 με α2(το οποίο δεν οδηγείται,είναι εκτός για 1-2 άλογα).Όταν τον ρώτησα αν είναι παράνομος μου είπε πως είχε βάλειο περιοριστή και είχε κατεβάσει λίγο την δύναμη της μηχανής.Και το καλύτερο; Μου είπε ότι όλη η διαδικασία είχε κοστίσει 150 ευρώ.Οπότε αν είναι τρελαμένος να πάρεις HD τσέκαρέ το.

Lazlow
17/04/2018, 23:56
Οι τσέοι κοιτάζουν τον αναβάτη και όχι την μηχανή στην περίπτωση του HD. Αν έχει όλα του τα σφραγίσματα στα δόντια του είναι αρκετά νέος για να την οδηγεί οπότε τον γράφουν, αν λείπουν μερικά, είναι οκ

Για αυτό πάντα κρανος...σώζει ζωές και δικαστήρια

Lazlow
17/04/2018, 23:58
Άρα αυτή είναι η ισχύς του κινητήρα στις 4750 στροφές. Η μέγιστη ισχύς γιατί να βγαίνει συγκεκριμένα στις 4750rpm; :confused:

Επειδή γενικά οι χαρλευ είναι χαμηλοροπες μηχανές δίνουν πολύ δύναμη στις χαμηλές για αυτό παρόλο που είναι πολλά κυβικά "δεν πάνε" όσο θα πηγαιναν σε σύγκριση με άλλες παρόμοιων κυβικών

Lazlow
18/04/2018, 00:02
Μπα, δε θα χρειαστει δυναμομετρηση, ουτε καν να κοιταξουν την αδεια. Μονο βλεποντας το σημα στο ντεποζιτο θα ξερουν πως οδηγας παρανομα.

Και η ειρωνία είναι ότι οδηγάς νόμιμα στα 20 xtx 660 που πάει στην μια ρόδα (πίσω ή μπροστά ανάλογος την προτίμηση) και όχι χαρλευ που απλώς απολαμβάνεις διαδρομή και ήχο

Billymuse
18/04/2018, 06:34
Αν δεν εχεις τατουαζ και φράτζα να μην την αγοράσεις.

doctoras
18/04/2018, 07:58
Τις προάλλες μίλησα με ένα παιδί ο οποίος οδηγούσε er5 με α2(το οποίο δεν οδηγείται,είναι εκτός για 1-2 άλογα).Όταν τον ρώτησα αν είναι παράνομος μου είπε πως είχε βάλειο περιοριστή και είχε κατεβάσει λίγο την δύναμη της μηχανής.Και το καλύτερο; Μου είπε ότι όλη η διαδικασία είχε κοστίσει 150 ευρώ.Οπότε αν είναι τρελαμένος να πάρεις HD τσέκαρέ το.

Αυτό το πράμα δε γίνεται
τι πιστεύεις σε κλήση ο τροχαίος θα σου πει "πάμε ρε σε ένα δυναμόμετρο να δουμε πόσα άλογατα παράγει το εργαλέιειο"?

θα διαβάσει απλώς την άδεια του οχήματος εκεί εάν αναγράφει 35,1kw είσαι παράνομος μπορεί να σε γράψει, εάν αναφέρει εώς 35kw είσαι οκ

ρώτα σε κατόχους τι αναγράφει η άδεια σε 660X/R έχω την εντύπωση κάποια μοντέλα αναγράφουν ανω των 35kw


όσο αναφορά αυτό που είπες με τον γνωστό σου για να γίνει η μόντα με περιοριστή θα πρέπει να υπάρχει μοντέλο με περιορισμό στον εκάστοτε κατασκευαστή, έτσι ώστε να πάρεις την ομολογασιον (του συγκεκριμένου μοντέλου) που θα βασιστεί το υπουργείο μεταφορών για την δημιουργία νέας άδειας νέων χαρτιών & πινακίδας και όταν περάσουν τα 2 χρόνια να κάνεις το ανάποδο..? δεν βγαίνει κανένα νόημα μια τέτοια τροποποίηση, πας σε μοτοσυκλέτα νόμιμη με Α2 τρέχουσα άδεια πχ yamaha virago 550

ΤάκηςΜπ
18/04/2018, 10:30
Αυτό το πράμα δε γίνεται
τι πιστεύεις σε κλήση ο τροχαίος θα σου πει "πάμε ρε σε ένα δυναμόμετρο να δουμε πόσα άλογατα παράγει το εργαλέιειο"?

θα διαβάσει απλώς την άδεια του οχήματος εκεί εάν αναγράφει 35,1kw είσαι παράνομος μπορεί να σε γράψει, εάν αναφέρει εώς 35kw είσαι οκ

ρώτα σε κατόχους τι αναγράφει η άδεια σε 660X/R έχω την εντύπωση κάποια μοντέλα αναγράφουν ανω των 35kw


όσο αναφορά αυτό που είπες με τον γνωστό σου για να γίνει η μόντα με περιοριστή θα πρέπει να υπάρχει μοντέλο με περιορισμό στον εκάστοτε κατασκευαστή, έτσι ώστε να πάρεις την ομολογασιον (του συγκεκριμένου μοντέλου) που θα βασιστεί το υπουργείο μεταφορών για την δημιουργία νέας άδειας νέων χαρτιών & πινακίδας και όταν περάσουν τα 2 χρόνια να κάνεις το ανάποδο..? δεν βγαίνει κανένα νόημα μια τέτοια τροποποίηση, πας σε μοτοσυκλέτα νόμιμη με Α2 τρέχουσα άδεια πχ yamaha virago 550

μα με χαρτιά λέω κι εγώ,όχι να πας σε έναν μηχανικό και να σ'το κάνει

βέβαια έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το virago,με τόσα λεφτά που κάνει το iron φτιάχνεις το καλύτερο virago ή steed και είσαι πραγματικά άρχοντας φίλε op,είναι ένα steed παρκαρισμένο στην πλατεία χαλανδρίου σχεδόν κάθε μέρα και το χαζεύω όποτε το πετυχαίνω,πολύ potential αυτές οι μηχανές

OldMan
19/04/2018, 12:17
Βλέπω ποικιλία απαντησεων σχετικά με "ναι", "οχι", "πιθανόν", "υπο όρους" κ.λ.π.

Δεν ειδα κανεναν να ρωτήσει "ΓΙΑΤΙ" να οδηγήσει Harley ένας 20χρονος...???

doctoras
19/04/2018, 12:34
Δεν υπαρχει γιατι, δικαίωμα στον καθε ενα και προσωπικό γούστο

OldMan
19/04/2018, 12:41
Το ιδιο ακριβως λεγαν - το πάλαι ποτέ - και οι κατοχοι των Yugo οταν τους ρωτουσες..

sniper
19/04/2018, 13:23
Δεν υπαρχει γιατι, δικαίωμα στον καθε ενα και προσωπικό γούστο

Αυτά λέγανε κάποτε και τελικά έδωσαν δικαίωμα ψήφου στις γυναίκες....

alex14
19/04/2018, 13:33
Δεν ειδα κανεναν να ρωτήσει "ΓΙΑΤΙ" να οδηγήσει Harley ένας 20χρονος...???

Εγω θα ελεγα "ΓΙΑΤΙ" να οδηγησει Harley οποιοσδηποτε ανθρωπος ???

:D

Lioulios
19/04/2018, 13:44
και τί να οδηγήσει ;

Panos76
19/04/2018, 13:51
και τί να οδηγήσει ;

Κάποιον Ιαπωνικό θρύλο των 80ς ; :D

alex14
19/04/2018, 13:55
και τί να οδηγήσει ;

Goldwing

ptc
19/04/2018, 14:02
Κάποιον Ιαπωνικό θρύλο των 80ς ; :D

Αν πεις το όνομά του στον καθρεφτη τρεις φορες εμφανιζεται ο buckley.

vaska
19/04/2018, 14:03
Για αυτό πάντα κρανος...σώζει ζωές και δικαστήρια

Δεν το έπιασες μάλλον, χιουμοράκι για τους κραδασμούς των Χαρχάλεϊ ήταν.

:beer:

sniper
19/04/2018, 14:11
Κάποιον Ιαπωνικό θρύλο των 80ς ; :D

C50 ^_^

teogtp
19/04/2018, 14:12
Κάποιον Ιαπωνικό θρΗΝο των 80ς ; :D

Λίγο καλύτερα, νομίζω.
:D

Panos76
19/04/2018, 14:21
:lol:

buckley
19/04/2018, 14:26
Αιμ γουότσιν γιου ρε.

sniper
19/04/2018, 14:31
Αιμ γουότσιν γιου ρε.

O_o

o_gavros
19/04/2018, 14:31
κι εγω γουοτσιν κάνω αλλά μωρ'αδερφάκι μου κι εσυ τα θες και τα παθαίνεις.
όλη την ωρα τρίβεσαι κι εσύ :D

sniper
19/04/2018, 14:39
κι εγω γουοτσιν κάνω αλλά μωρ'αδερφάκι μου κι εσυ τα θες και τα παθαίνεις.
όλη την ωρα τρίβεσαι κι εσύ :D


ο||ο

Lioulios
19/04/2018, 14:40
O_o

Bmw ?

buckley
19/04/2018, 14:44
κι εγω γουοτσιν κάνω αλλά μωρ'αδερφάκι μου κι εσυ τα θες και τα παθαίνεις.
όλη την ωρα τρίβεσαι κι εσύ :D

Στο σταυρό που σου κάνω έσενα σκέφτηκα ρε αλλά κρατήθηκα (προσωρινά όπως αποδείχτηκε...)
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154825&p=2930753&viewfull=1#post2930753

Lazlow
19/04/2018, 15:29
Βλέπω ποικιλία απαντησεων σχετικά με "ναι", "οχι", "πιθανόν", "υπο όρους" κ.λ.π.

Δεν ειδα κανεναν να ρωτήσει "ΓΙΑΤΙ" να οδηγήσει Harley ένας 20χρονος...???

Γιατί πολύ απλά αυτή είναι η μόνη μηχανή που μαρεσει και θα ήθελα να οδηγω..και δεν θέλω να εχω μια μηχανή που να είναι "wanna be" harley τύπου rebel η virago ή οτιδήποτε άλλο γιατί πολύ απλά δεν είναι

sniper
19/04/2018, 15:35
Γιατί πολύ απλά αυτή είναι η μόνη μηχανή που μαρεσει και θα ήθελα να οδηγω..και δεν θέλω να εχω μια μηχανή που να είναι "wanna be" harley τύπου rebel η virago ή οτιδήποτε άλλο γιατί πολύ απλά δεν είναι

Κι έχεις και γενικώς αρκετά χρήματα:

1. για τη συντήρηση και
2. για να σου μιλανε οι άλλοι ιδιοκτήτες

Lazlow
19/04/2018, 15:36
Κι έχεις και γενικώς αρκετά χρήματα:

1. για τη συντήρηση και
2. για να σου μιλανε οι άλλοι ιδιοκτήτες
Τι εννοείς? Εντάξει είπαμε δεν θα την έχω και για καθημερινή χρήση αντί για παπάκι, απλώς να βγαίνω καμιά βόλτα τα σουκου

sniper
19/04/2018, 15:41
Τι εννοείς?
Μικρός είσαι, θα μάθεις.

buckley
19/04/2018, 15:49
Μικρός είσαι, θα μάθεις.

Μίλα ρε μλκ ψήνομαι κι εγώ.

sniper
19/04/2018, 15:51
Μίλα ρε μλκ ψήνομαι κι εγώ.

Εσύ δεν πειράζει, το παιδί όμως έχει το μέλλον του μπροστά του.

buckley
19/04/2018, 16:24
Εσύ δεν πειράζει, το παιδί όμως έχει το μέλλον του μπροστά του.

Lazlow rider
Ρε μλκ τώρα το κατάλαβα...

Lazlow
19/04/2018, 17:13
Lazlow rider
Ρε μλκ τώρα το κατάλαβα...

Χαααααχαχ τεκαν ρε απλώς είναι ένα παρατσούκλι που μου έχουν βγάλει οι φίλοι μου όταν ήμουν μικρός και έχει μείνει έτσι από τοτε

buckley
19/04/2018, 17:20
Χαααααχαχ τεκαν ρε απλώς είναι ένα παρατσούκλι που μου έχουν βγάλει οι φίλοι μου όταν ήμουν μικρός και έχει μείνει έτσι από τοτε

Ρε φιλαράκο γιατί παίζεις με τον πόνο μας ,είσαι ας πούμε πόσο 18-19 ?
Μας πέθανες ρε μάγκα και φώναξες και παπά λέμε...




































































































Τώρα να μου πεις και γω συνομήλικος σου είμαι...




















































































































Στη φωτό.

Lazlow
19/04/2018, 17:41
Ρε φιλαράκο γιατί παίζεις με τον πόνο μας ,είσαι ας πούμε πόσο 18-19 ?
Μας πέθανες ρε μάγκα και φώναξες και παπά λέμε...




































































































Τώρα να μου πεις και γω συνομήλικος σου είμαι...




















































































































Στη φωτό.

Χαχαχαχα 20 ειμαι :'D μου το είχαν βγάλει γύρω στα 13

PaNick67
19/04/2018, 17:57
Γιατι βρε παιδακι μου θες να αυτοκ..........εεεε.....να παρεις Harley σε τοσο νεαρη ηλικια; :tooth:


Η βαρεμαρα ειναι ασχημο πραγμα να ξερεις :lol:




ΥΓ. Αυτο με τις ηλικιες να το προσεξετε λιγο. Δεν πρεπει να τις λετε ετσι στην ψυχρα. Θα παθουμε τιποτα :p:tooth:

devil's animal
19/04/2018, 18:05
Πιτσιρίκο η harley σε τόσο μικρή ηλικία προβλέπεται μόνο αν μένεις Κηφισιά ή Γλυφάδα....σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση παιρνεις ένα μηχανάκι της ανθρωπιάς και της προκοπής....

Billymuse
19/04/2018, 18:08
Πιτσιρίκο η harley σε τόσο μικρή ηλικία προβλέπεται μόνο αν μένεις Κηφισιά ή Γλυφάδα....σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση παιρνεις ένα μηχανάκι της ανθρωπιάς και της προκοπής....

Μπορεί να το πάρει και να παει στο Καζίνο..αλλα μέχρι απέξω :lol:

MAIK72
19/04/2018, 18:47
Καμιά τέτοια σίγουρα θα ανέβαινα. Ανε και καμιά sportster iron :D 395043

o_gavros
19/04/2018, 19:07
με μοκέτα στο μοτέρ;;; τα βρογχικά της έχει;;;



@Λαζλοου
Νομίζω ότι δεν είναι ότι σοφότερο να γράφεις σε δημόσιο βήμα ότι παρανομία έχεις διαπράξει,τι λες κι εσυ;
όσο για τα επίλοιπα,κλασικά θα κάνεις κι εσύ υπομονή όπως τόσοι και τόσοι. Αν θες νόμιμα.
Αν επιμείνεις αλλιώτικα, ε δεν μας πολυχρειάζεσαι.

o_gavros
19/04/2018, 19:09
ο||ο
έρχεστε ειρηνικά;
#tinaftore ; :p


... κρατήθηκα (προσωρινά όπως αποδείχτηκε...)


βασανίζεσαι ρε μαύρε :D

Lazlow
19/04/2018, 19:24
με μοκέτα στο μοτέρ;;; τα βρογχικά της έχει;;;



@Λαζλοου
Νομίζω ότι δεν είναι ότι σοφότερο να γράφεις σε δημόσιο βήμα ότι παρανομία έχεις διαπράξει,τι λες κι εσυ;
όσο για τα επίλοιπα,κλασικά θα κάνεις κι εσύ υπομονή όπως τόσοι και τόσοι. Αν θες νόμιμα.
Αν επιμείνεις αλλιώτικα, ε δεν μας πολυχρειάζεσαι.

Τότε λογικά υπομονή μέχρι τα 22 για το απεριόριστο...

doctoras
19/04/2018, 20:41
Γιατί πολύ απλά αυτή είναι η μόνη μηχανή που μαρεσει και θα ήθελα να οδηγω..και δεν θέλω να εχω μια μηχανή που να είναι "wanna be" harley τύπου rebel η virago ή οτιδήποτε άλλο γιατί πολύ απλά δεν είναι
Αυτα που περιγράφεις δεν ειναι υποκατάστατα των harley ειναι cruiser η custom και ανήκουν στην ιδια κατηγορία ειδους μοτοσυκλέτας με τα χαρλει.
Επισης προς ενημερωση σου cruiser εχουν παραγει ολες οι μεγαλες ευρωπαικες κατασκευάστριες, η ιαπωνικές,κινεζικες και αμερικανικές οπως η indian
Εσυ θελεις χαρλει γιατι ετσι γουστο σου απλως το easy riding το κανουν ακομη και τα ασιατικά σχιστοματικα cruiser.


Τωρα για τους υπολοιπους: 1000 χρονια οι νεες γενιές να προτιμούν να αγοραζουν ρετρό και χαλαρα μηχανακια βολτας παρα τους καγκουρό γκαζοφωνιαδες με τα γΛηηηγορα εργαλειιιια που μας περιτριγυρίζουν στους δημόσιους δρόμους

sniper
20/04/2018, 09:39
Αυτα που περιγράφεις δεν ειναι υποκατάστατα των harley ειναι cruiser η custom και ανήκουν στην ιδια κατηγορία ειδους μοτοσυκλέτας με τα χαρλει.
Επισης προς ενημερωση σου cruiser εχουν παραγει ολες οι μεγαλες ευρωπαικες κατασκευάστριες, η ιαπωνικές,κινεζικες και αμερικανικές οπως η indian
Εσυ θελεις χαρλει γιατι ετσι γουστο σου απλως το easy riding το κανουν ακομη και τα ασιατικά σχιστοματικα cruiser.


Τωρα για τους υπολοιπους: 1000 χρονια οι νεες γενιές να προτιμούν να αγοραζουν ρετρό και χαλαρα μηχανακια βολτας παρα τους καγκουρό γκαζοφωνιαδες με τα γΛηηηγορα εργαλειιιια που μας περιτριγυρίζουν στους δημόσιους δρόμους

Έχεις οδηγήσει ποτέ τέτοιο ρετρό μηχανάκι; Φρέναρες; Έστριψες; Αν οι νέες γενιές προτιμούσαν τα ρετρό χαλαρά μηχανάκια ακόμα με το γαιδούρι θα πηγαίναμε.

buckley
20/04/2018, 09:52
Αφήστε ρε τις μλκιες όλα ψυχούλα έχουν και καπέλο του πως τη βρίσκει ο καθένας.
Δεν πάει μόνο για το Ντα βίντσι αυτό.

sniper
20/04/2018, 10:04
Αφήστε ρε τις μλκιες όλα ψυχούλα έχουν και καπέλο του πως τη βρίσκει ο καθένας.
Δεν πάει μόνο για το Ντα βίντσι αυτό.

Επειδή έτυχε να τα οδηγήσω κάποτε, είχε γίνει ένα test ride, ξαναρωτάω: Εχεις οδηγήσει ποτέ αυτό το πράγμα;
Οπτικά κάποια μου αρέσουν, οδηγικά όχι.

buckley
20/04/2018, 10:20
Επειδή έτυχε να τα οδηγήσω κάποτε, είχε γίνει ένα test ride, ξαναρωτάω: Εχεις οδηγήσει ποτέ αυτό το πράγμα;
Οπτικά κάποια μου αρέσουν, οδηγικά όχι.


Πάμε να συνοψίσουμε ρε.
Ο μικρός θέλει Χάρλευ καπέλο του
Ο Ντόκτορ γενίκευσε για ρετρό χαλαρά όχι σκοτώστρες υπό σκέψη οκ
Ο Νταβίντσι το πιασε αργά αλλά είναι αγωνιάρης με γεια του με χαρά του
Ο μπάκλευ γουστάρει λίγα Χάρλευ ,δεν έχει οδηγήσει αν θυμάται καλά και δηλώνει γενικά λάτρης του παλιού.
Α και επειδή έχει οδηγήσει τρίψηφιο αριθμό παλαιών οχημάτων ,έχει συνηθίσει σε ελλείψεις φρένων αναρτήσεων ελαστικών κλπ κλπ

sniper
20/04/2018, 10:23
Πάμε να συνοψίσουμε ρε.

Δε βαριέσαι, Παρασκευή γαρ.


Ο μικρός θέλει Χάρλευ καπέλο του

Καλά ναι.


Ο Ντόκτορ γενίκευσε για ρετρό χαλαρά όχι σκοτώστρες υπό σκέψη οκ


Δεν είναι ΟΚ.

Ο Νταβίντσι το πιασε αργά αλλά είναι αγωνιάρης με γεια του με χαρά του

Που είδες να του λέω να πάρει SS;


Ο μπάκλευ γουστάρει λίγα Χάρλευ ,δεν έχει οδηγήσει αν θυμάται καλά και δηλώνει γενικά λάτρης του παλιού.

Γνωστό οτο ποιόν του. Δεν πιάνεται.


Α και επειδή έχει οδηγήσει τρίψηφιο αριθμό παλαιών οχημάτων ,έχει συνηθίσει σε ελλείψεις φρένων αναρτήσεων ελαστικών κλπ κλπ
Είναι και αργός πανάθεμά τον... :tooth:

buckley
20/04/2018, 10:27
Δε βαριέσαι, Παρασκευή γαρ.

Καλά ναι.

Δεν είναι ΟΚ.

Που είδες να του λέω να πάρει SS;

Γνωστό οτο ποιόν του. Δεν πιάνεται.

Είναι και αργός πανάθεμά τον... :tooth:

Δεν ξαναγράφω ρε λαμόγιο ,μίλα μόνος σου.

sniper
20/04/2018, 10:43
Δεν ξαναγράφω ρε λαμόγιο ,μίλα μόνος σου.

Πλιτσερ; Τα κατάφερα! :tooth:

MAIK72
20/04/2018, 12:04
Ισχύει.Οπτικά αρέσουν σχεδόν σε όλους. Οδηγικά να το πας μέχρι την γωνία και να το αφήσεις στον περιπερά για ρέστα από σοκοφρέτα :D
Απο χάρλει ούτε οπτική επαφή πέρα από αυτήν που είπα

Panos76
20/04/2018, 12:06
Ισχύει.Οπτικά αρέσουν σχεδόν σε όλους.

και ακουστικά :D

MAIK72
20/04/2018, 12:07
Ξύνω πληγές και βλέπω η συζήτηση να πηγαίνει σε κατάνα πάλι:lol:

MAIK72
20/04/2018, 12:10
και ακουστικά :D

α ναι. :beer:

sniper
20/04/2018, 12:10
Ξύνω πληγές και βλέπω η συζήτηση να πηγαίνει σε κατάνα πάλι:lol:

Μπα, τουλάχιστον τα harley είναι ωραία να τα βλέπεις.

doctoras
21/04/2018, 08:02
Έχεις οδηγήσει ποτέ τέτοιο ρετρό μηχανάκι; Φρέναρες; Έστριψες; Αν οι νέες γενιές προτιμούσαν τα ρετρό χαλαρά μηχανάκια ακόμα με το γαιδούρι θα πηγαίναμε.

μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφεις, γιατί εάν παει αναλογικά με την ηλικία οτι είσαι απο τους παλαιότερους χρήστες εδώ μέσα κλάφτα χαράλαμπε

για να καταλάβεις, την ατάκα που περιγράφεις την αναμένω απο ηλικίες 18-30 αντε 35 απο εκεί και πανω ο μέσος αναβάτης που άντεξε στον χρόνο, οικογενειακά βάρη, υπαρξιακά και έχει δοκιμάσει πολλά δίκυκλα ατενίζει το δίκυκλο απλοικότερα συμπεριλαμβάνοντας χωρίς κλισέ και κομπλεξ όλες τις κατηγορίες μέσα(παπι-σκουτερ μοτοσυκλετάκια) ως ισάξια δίτροχα διαφυγής και ελευθερίας.

Δηλαδή ενας αλέουρας αναβάτης για να στρίψει ή να πάει σβέλτα(που φυσικά και δεν είναι αυτό το ζητούμενο γιαυτόν) δεν απαιτεί specs και εξωτικές κατασκευές πάει και με το ταπεινότατο παπι του και μάλιστα υπο προϋποθέσεις μπορεί να οδηγήσει πιο γρήγορα απο το σημείο Α στο σημείο Β μέσα σε σφιχτό αστικό περιβάλλον.

Όσο αναφορά την ερώτηση αφενός ναι έχω οδηγήσει στα τεστ της hd τα μικρά της μοντέλα και μου αρέσει πολύ το ρολάρισμα τους.Είναι πολύ ωραία η αίσθηση να ρολάρεις με 6τη και 100km/h. Αφετέρου τα πρώτα μοτοσυκλετιστικά βήματα τα έκανα αρχες '90 τότε οι καραβιες εκτός των αλλων βγάζανε virago steed rebel elliminator κλπ, έστριβα (ή νόμιζα οτι έστριβα) αλλά δεν είχε καμία σημασία μιας που το διασκέδαζα εξίσου με virago250 τριμπουρδελο με μονιμα ασυγχρόνιστα καρμπς όταν την ίδια ώρα παρτουζαραμε τον διάολο tdr250 απο μέλος της παρέας.

και οσο αναφορά το συμπέρασμα σου το ξαναλέω ΜΑΚΑΡΙ να στραφούν (λόγο τάσης εποχής ξέρω γιατί γίνεται δε γελιέμαι) σε οτιδήποτε χαλλλλλαρό βόλταδικο δίκυκλο και ας είναι και γιαδουράκι που δεν κάνει κουκου στον ουγκανο να πάρει μαζί του λόγο αμπαλίασης σε σχέση με την υπερβολική ταχύτητα που ανέπτυξε: συνεπιβάτες, διερχόμενους πεζούς, οικογένειες στο αντιθετο ρευμα με την σημερινη γνώση των ποσοστών θανάτων και σοβαρών μονιμων τραυματισμών απο τροχαία ατυχήματα
cheers

devil's animal
21/04/2018, 08:17
και οσο αναφορά το συμπέρασμα σου το ξαναλέω ΜΑΚΑΡΙ να στραφούν (λόγο τάσης εποχής ξέρω γιατί γίνεται δε γελιέμαι) σε οτιδήποτε χαλλλλλαρό βόλταδικο δίκυκλο και ας είναι και γιαδουράκι που δεν κάνει κουκου στον ουγκανο να πάρει μαζί του λόγο αμπαλίασης σε σχέση με την υπερβολική ταχύτητα που ανέπτυξε: συνεπιβάτες, διερχόμενους πεζούς, οικογένειες στο αντιθετο ρευμα με την σημερινη γνώση των ποσοστών θανάτων και σοβαρών μονιμων τραυματισμών απο τροχαία ατυχήματα
cheers

Δλδ εσύ λες ότι καλύτερα να υπάρχουν ποζεραδες πιτσιρικάδες με δίκυκλα που δεν έχουν δύναμη (αλλά παράλληλα ούτε φρένα, αναρτήσεις κλπ) επειδή τρέχουν χωρίς να ξέρουν και δημιουργούν ατυχήματα...
Οκ είναι και αυτό μια άποψη...
Εγώ πάλι προτιμώ να ξεκουλαθουν οι νέοι...αλλά και όλοι οι υπόλοιποι και να προτιμούν τα "κοφτερά" μηχανάκια και επειδή είναι της ηλικίας τους και επειδή είναι πιο ασφαλή αν ξέρεις να τα χρησιμοποιείς...
Δλδ να βάλουν υποχρεωτικά ένα css ή ένα riding school μετά το δίπλωμα οποιασδήποτε κατηγορίας...Α1,Α2 ...κλπ...
Να μάθουν να φοράνε το κράνος όχι για να μην τους γράψουν, αλλά για να μην χτυπήσουν το κουφιοκεφαλο τους και πεθάνουν..και όχι να μου φοράνε το κοφτό, στρατιωτικό, γερμανικό μαζί με το harley ή το wannabe bobber, caferacer κλπ...

Εγώ θα προτιμούσα μια τέτοια "νέα γενιά"...
Αλλά είπαμε...αυτά είναι θέμα απόψεων...

o_gavros
21/04/2018, 09:43
Αγαπη και ειρηνη σ'ολο το κοζμο,μην ξεχάσετε :p

devil's animal
21/04/2018, 10:19
Αγαπη και ειρηνη σ'ολο το κοζμο,μην ξεχάσετε :p

Αααα..ναι...σωστά...
και world peace!!
:lol::lol:

sniper
23/04/2018, 10:20
μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφεις, γιατί εάν παει αναλογικά με την ηλικία οτι είσαι απο τους παλαιότερους χρήστες εδώ μέσα κλάφτα χαράλαμπε

για να καταλάβεις, την ατάκα που περιγράφεις την αναμένω απο ηλικίες 18-30 αντε 35 απο εκεί και πανω ο μέσος αναβάτης που άντεξε στον χρόνο, οικογενειακά βάρη, υπαρξιακά και έχει δοκιμάσει πολλά δίκυκλα ατενίζει το δίκυκλο απλοικότερα συμπεριλαμβάνοντας χωρίς κλισέ και κομπλεξ όλες τις κατηγορίες μέσα(παπι-σκουτερ μοτοσυκλετάκια) ως ισάξια δίτροχα διαφυγής και ελευθερίας.

Δηλαδή ενας αλέουρας αναβάτης για να στρίψει ή να πάει σβέλτα(που φυσικά και δεν είναι αυτό το ζητούμενο γιαυτόν) δεν απαιτεί specs και εξωτικές κατασκευές πάει και με το ταπεινότατο παπι του και μάλιστα υπο προϋποθέσεις μπορεί να οδηγήσει πιο γρήγορα απο το σημείο Α στο σημείο Β μέσα σε σφιχτό αστικό περιβάλλον.

Όσο αναφορά την ερώτηση αφενός ναι έχω οδηγήσει στα τεστ της hd τα μικρά της μοντέλα και μου αρέσει πολύ το ρολάρισμα τους.Είναι πολύ ωραία η αίσθηση να ρολάρεις με 6τη και 100km/h. Αφετέρου τα πρώτα μοτοσυκλετιστικά βήματα τα έκανα αρχες '90 τότε οι καραβιες εκτός των αλλων βγάζανε virago steed rebel elliminator κλπ, έστριβα (ή νόμιζα οτι έστριβα) αλλά δεν είχε καμία σημασία μιας που το διασκέδαζα εξίσου με virago250 τριμπουρδελο με μονιμα ασυγχρόνιστα καρμπς όταν την ίδια ώρα παρτουζαραμε τον διάολο tdr250 απο μέλος της παρέας.

και οσο αναφορά το συμπέρασμα σου το ξαναλέω ΜΑΚΑΡΙ να στραφούν (λόγο τάσης εποχής ξέρω γιατί γίνεται δε γελιέμαι) σε οτιδήποτε χαλλλλλαρό βόλταδικο δίκυκλο και ας είναι και γιαδουράκι που δεν κάνει κουκου στον ουγκανο να πάρει μαζί του λόγο αμπαλίασης σε σχέση με την υπερβολική ταχύτητα που ανέπτυξε: συνεπιβάτες, διερχόμενους πεζούς, οικογένειες στο αντιθετο ρευμα με την σημερινη γνώση των ποσοστών θανάτων και σοβαρών μονιμων τραυματισμών απο τροχαία ατυχήματα
cheers

Ναι οκ, κι επειδή δεν ξέρουμε να οδηγούμε ας τα απογορεύσουμε κιόλας... Oh wait, αν ο άμπαλος δεν μπορεί να στρίψει/φρενάρει ένα "γρήγορο" σε περίπτωση ανάγκης, τότε θα στρίψει/φρενάρει με τον τάφο.... ΟΚ. Δεν ισχύει καν σαν επιχείρημα.

BLiTzER
23/04/2018, 10:22
Το έγραψε κάποιος άλλος σοφός άνθρωπος, σε άλλο νήμα. Να απαγορευτούν όλες οι μοτοσικλέτες άνω των 90 ίππων! Πόσο μπροστά...