PDA

View Full Version : Δισκοπλακες / τακακια



JohnCart
18/04/2018, 22:27
Κοστος πισω δισκοπλακας 170ευρω και 70 ευρω τακακια, ειναι γδαρσιμο η νορμαλ?...

doros74
18/04/2018, 23:54
Κοστος πισω δισκοπλακας 170ευρω και 70 ευρω τακακια, ειναι γδαρσιμο η νορμαλ?...

55 εγω τα πηρα, τα γνήσια, πριν 20 ημέρες, 70 είναι πολλά!

Δισκόπλακα όμως γιατί άλλαξες;

JohnCart
19/04/2018, 01:36
55 εγω τα πηρα, τα γνήσια, πριν 20 ημέρες, 70 είναι πολλά!

Δισκοπωλεία όμως γιατί άλλαξες;

Ειναι φαγωμενη πολυ ηθελε αλαγμα... σχεδον δν καταλαβαινα το πισω φρενο

doros74
19/04/2018, 16:03
Ειναι φαγωμενη πολυ ηθελε αλαγμα... σχεδον δν καταλαβαινα το πισω φρενο

Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/04/2018, 19:41
Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι;

Το ποσα χλμ εχει ενα μηχανακη δεν παιζει κανενα ρολο στο αν θελει αλαγμα η δισκοπλακα.

doros74
19/04/2018, 23:36
Το ποσα χλμ εχει ενα μηχανακη δεν παιζει κανενα ρολο στο αν θελει αλαγμα η δισκοπλακα.

Μια ενδεικτική εικόνα σου δίνουν, ειδικά σε εμένα που θέλω να συγκρίνω με το δικό μου για να καταλάβω αν η αλλαγή δισκόπλακας οφείλεται σε κακής ποιότητας After Market τακακιών ή σε κάποιο άλλο λόγο (επιθετική οδήγηση κλπ).

Τα μαμά τακάκια δεν τρώνε εύκολα την δισκόπλακα.

Υπάρχουν όμως After Market που την φθείρουν πολύ γρήγορα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/04/2018, 05:25
Μια ενδεικτική εικόνα σου δίνουν, ειδικά σε εμένα που θέλω να συγκρίνω με το δικό μου για να καταλάβω αν η αλλαγή δισκόπλακας οφείλεται σε κακής ποιότητας After Market τακακιών ή σε κάποιο άλλο λόγο (επιθετική οδήγηση κλπ).

Τα μαμά τακάκια δεν τρώνε εύκολα την δισκόπλακα.

Υπάρχουν όμως After Market που την φθείρουν πολύ γρήγορα.

Συμφωνω.Μια γενικη εικονα.
Εχω αλαξει δισκοπλακα στα 60.000 χλμ και εχω αλαξει και στα 5.000χλμ.

JohnCart
20/04/2018, 13:06
Τελικα και λιγοτερα μου πηρε και εχωντας ψαξει εκει κυμαινονται οιτιμες σε αυτο που εβαλα οποτε κομπλε.

doros74
20/04/2018, 14:16
Συμφωνω.Μια γενικη εικονα.
Εχω αλαξει δισκοπλακα στα 60.000 χλμ και εχω αλαξει και στα 5.000χλμ.

Στο ίδιο μηχανάκι;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/04/2018, 05:45
Στο ίδιο μηχανάκι;

Στα 5.000 χλμ ηταν σε ενα κτμ αντβεντουρ 640 που το ειχα παρη καινουριο το 2008.Μια μερα με νοτια εφυγα απο ηρακλειο να παω βαι(οι κρητικοι ξερουν).Κατεβενωντας της κατηφορες της σητειας απο το πολυ φρενο εκαψα τη δισκοπλακα και με αφησε απο φρενα.Η δισκοπλακα αρπαξε.Στη πορεια παρατηρησα οτι μου ετρωγε τα τακακια παρα πολυ γρηγορα.Ο μαστορας μου ειπε οτι ειχε στραβωσει.Ετσι την αλαξα.

Σε ενα dr350 με 60.000χλμ την αλαξα απο φυσιολογικη φθορα.

Στο φριγουιντ που το πηρα στα 40.000 ο προηγουμενος την ειχε γαμησει εντελως.Ετσι χρειαστηκε αλαγμα και αυτη.Το κοστος αν δεν κανω λαθος ηταν 120 γιουργια.

doros74
21/04/2018, 09:37
Στα 5.000 χλμ ηταν σε ενα κτμ αντβεντουρ 640 που το ειχα παρη καινουριο το 2008.Μια μερα με νοτια εφυγα απο ηρακλειο να παω βαι(οι κρητικοι ξερουν).Κατεβενωντας της κατηφορες της σητειας απο το πολυ φρενο εκαψα τη δισκοπλακα και με αφησε απο φρενα.Η δισκοπλακα αρπαξε.Στη πορεια παρατηρησα οτι μου ετρωγε τα τακακια παρα πολυ γρηγορα.Ο μαστορας μου ειπε οτι ειχε στραβωσει.Ετσι την αλαξα.

Σε ενα dr350 με 60.000χλμ την αλαξα απο φυσιολογικη φθορα.

Στο φριγουιντ που το πηρα στα 40.000 ο προηγουμενος την ειχε γαμησει εντελως.Ετσι χρειαστηκε αλαγμα και αυτη.Το κοστος αν δεν κανω λαθος ηταν 120 γιουργια.

Το δικό μου έχει 42.000 χλμ και οι δισκόπλακες έχουν μηδέν φθορά. Βεβαίως παίζει ρόλο η οδήγηση, αλλά παίζουν ρόλο και η πάστα από τα τακάκια, η ποιότητα της δισκόπλακας κλπ.
Για παράδειγμα στο παρελθόν είχα το Kymco Xciting 400 το οποίο η πάστα των τακακιών είναι σχετικά σκληρή και δεν φθείρεται εύκολα. Στα 28.000 χλμ το έδωσα σε ένα φίλο. Το μηχανάκι έχει τώρα 42.000 χλμ και ακόμα έχει το 1/4 της πάστας, παρόλο που τα Scooter γενικά φθείρουν πολύ εύκολα τα τακάκια, για ευνόητους λόγους (δεν έχουν γρανάζια για να φρενάρουν κλπ).
Χθες που τον είδα μου είπε πως στράβωσαν οι μπροστινές δισκόπλακες, κάτι που έχουν πάθει σχεδόν όλοι οι κάτοχοι.
Συνεπώς, συγκρίσεις μεταξύ των ίδιων μοντέλων μπορούν να γίνουν, λαμβάνοντας υπόψη βεβαίως και άλλους παράγοντες.
Διαφορετικών μοντέλων, δεν νομίζω.
Το Cbf 600, γενικά δεν φθείρει εύκολα, δισκόπλακες, εκτός και αν είσαι μόνιμα στα φρένα και τοποθετήσεις After Market τακάκια με λίγο πιο σκληρή πάστα όπως της EBC HH sintered για παράδειγμα, που από ότι διαβάζω φθείρουν τις δισκόπλακες.
Τα εργοστασιακά (Nissin) τακάκια είναι σχετικά μαλακά.

o_gavros
21/04/2018, 09:53
Το Cbf 600, γενικά δεν φθείρει εύκολα, δισκόπλακες, εκτός και αν είσαι μόνιμα στα φρένα και τοποθετήσεις After Market τακάκια με λίγο πιο σκληρή πάστα όπως της EBC HH sintered για παράδειγμα, που από ότι διαβάζω φθείρουν τις δισκόπλακες.
Τα εργοστασιακά (Nissin) τακάκια είναι σχετικά μαλακά.
Τυχαίνει να εχω αλλαξει τουλαχιστον 2 τετοια σετ τακακια (που θυμάμαι) και αν δεις τις δισκοπλακες μου θα λες είναι καινούριες.
Και τα φρενα θενε την προετοιμασία τους ωσπου να φτάσουν σε ωφέλιμη θερμοκρασία.
Αν εγω πηγαίνω μαλλιοκουβαρα και ξεκινήσω τα τσαρουχωματα αμεσως ενω δεν εχουν προλαβει να ζεσταθούν, τοτε ουτε τσ τακάκια μου φταινε ουτε οι δισκοπλακες που θα τις παρω καποια στιγμή στο χερι.

Νομιζω πολυς κόσμος με διτροχο,δεν το εχει υποψιν του αυτό,με συνέπεια να κάνουν χρυσες δουλειές τα συνεργεία.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/04/2018, 15:17
Τυχαίνει να εχω αλλαξει τουλαχιστον 2 τετοια σετ τακακια (που θυμάμαι) και αν δεις τις δισκοπλακες μου θα λες είναι καινούριες.
Και τα φρενα θενε την προετοιμασία τους ωσπου να φτάσουν σε ωφέλιμη θερμοκρασία.
Αν εγω πηγαίνω μαλλιοκουβαρα και ξεκινήσω τα τσαρουχωματα αμεσως ενω δεν εχουν προλαβει να ζεσταθούν, τοτε ουτε τσ τακάκια μου φταινε ουτε οι δισκοπλακες που θα τις παρω καποια στιγμή στο χερι.

Νομιζω πολυς κόσμος με διτροχο,δεν το εχει υποψιν του αυτό,με συνέπεια να κάνουν χρυσες δουλειές τα συνεργεία.

Μα γιαυτο απο πανω ειπα οτι δεν εχουν σχεση τα χλμ που εχει ενα μηχανακι.Ασφαλως πεζουν και αυτα το ρολο τους αλλα οχι μονο αυτο...

doros74
21/04/2018, 16:01
Τυχαίνει να εχω αλλαξει τουλαχιστον 2 τετοια σετ τακακια (που θυμάμαι) και αν δεις τις δισκοπλακες μου θα λες είναι καινούριες.

Χαίρομαι που διαβάζω ότι τα συγκεκριμμένα τακάκια δεν σου έφθειραν τις δισκόπλακες γιατί άλλα διάβασα στα διαφορα forums με αποτελεσμα εκεί που ημουν έτοιμος να τα πάρω, να αλλάξω γνώμη και να πάρω τα "μαμά".

o_gavros
21/04/2018, 19:22
Τα μαμα για τις δαγκανες που φοραω ηταν απλησιαστα,οπότε ψαχτηκα.
Αν το πιασεις σε μικροκλιμακα τοτε στο ζυγι,ναι,τα αφτερμαρκετ μεταλλικά ( sintered) φθείρουν πιοτερο τις πλάκες.
Αν δεν είσαι ινδιάνος να παίζεις 200αρες και τσαρουχωμα στη μανετα ενω τα φρενα ειναινκρυα,δε νομίζω να εχεις ποτέ θέμα.
Οι δικές μου εχουν κανα 50αρι χιλιάδες πανω τους φορωντας μονο μεταλλικα τακάκια.
Και είναι πένα.

BLiTzER
22/04/2018, 00:43
Οι δίσκοι είναι αναλώσιμοι. Φθείρονται για να φρενάρεις. Τα sintered τακάκια προκαλούν μεγαλύτερη φθορά επειδή προσφέρουν και καλύτερες επιδόσεις από τα αντίστοιχα οργανικά.

o_gavros
22/04/2018, 08:53
Ναι ρε τσολιά μου (:bawl:) δεν αντιλέγω.
Εγώ απλά έγραψα τα προηγούμενα ορμώμενος απο το φόβο του συντάκτη του θρεντ, ότι η φθορά θα είναι ΤΟΣΟ εξόφθαλμη (έτσι το καταλαβα).

noodles
26/04/2018, 16:30
Κοστος πισω δισκοπλακας 170ευρω και 70 ευρω τακακια, ειναι γδαρσιμο η νορμαλ?...

πολλα λεφτα.
με 25 ευρω βαζεις αριστο τακακι πισω το οποιο θα βγαλει και πολλα χλμ
γνησιος δισκος 50-70ε κοστιζει (για suzuki).

μια επιφυλαξη μονο να ειναι πολυ ακριβα τα ανταλλακτικα.
κανε ενα τηλ στην αντιπροσωπεια και ρωτα ποσο κανουν μονο τα ανταλλακτικα.

painterakis
23/09/2018, 08:42
Τα "μαμά" τακάκια (για το 600sa) Nissin με κωδικό 06455-mfa-d12 είναι μεταλλικά, ημι-μεταλλικά, οργανικά ή κάρμπον;

doros74
23/09/2018, 09:42
Τα "μαμά" τακάκια (για το 600sa) Nissin με κωδικό 06455-mfa-d12 είναι μεταλλικά, ημι-μεταλλικά, οργανικά ή κάρμπον;
Μεταλλικά, και είναι πάρα πολύ καλά. Τα έβαλα πριν 5 μήνες εμπρός πίσω.

painterakis
23/09/2018, 11:08
Μεταλλικά, και είναι πάρα πολύ καλά. Τα έβαλα πριν 5 μήνες εμπρός πίσω.
Ευχαριστώ.
Θα τα αλλάξω 2η φορά γιατί τελικά η αριστερή μου δαγκάνα έχει πρόβλημα στην επαναφορά (και θα χρειαστώ τα o-ring 06451-mz2-405) με αποτέλεσμα να μου τα "φάει", απλά ο Σαρακάκης δεν τα έχει (η τιμή που θα δίνει 48€ τη θεωρώ καλή) απλά τα πίσω, που ζητάει 68€ τα θεωρώ υπερβολική. Πιθανόν να βάλω τα κεραμικά της EBS ή της SBS που θα βρίσκω 30€.

doros74
23/09/2018, 14:04
Ευχαριστώ.
Θα τα αλλάξω 2η φορά γιατί τελικά η αριστερή μου δαγκάνα έχει πρόβλημα στην επαναφορά (και θα χρειαστώ τα o-ring 06451-mz2-405) με αποτέλεσμα να μου τα "φάει", απλά ο Σαρακάκης δεν τα έχει (η τιμή που θα δίνει 48€ τη θεωρώ καλή) απλά τα πίσω, που ζητάει 68€ τα θεωρώ υπερβολική. Πιθανόν να βάλω τα κεραμικά της EBS ή της SBS που θα βρίσκω 30€.

Μην ασχολείσαι με Σαρακακη.
Δες εδώ. https://www.hondabikes.gr/gnhsia-antallaktika-honda/τακακια-εμπροσ-cbf600s-abs-08-12?search=Cbf+600
40 Ευρώ.
Τα πίσω 54
https://www.hondabikes.gr/gnhsia-antallaktika-honda/τακακια-πισω-cbf600s-abs-08-12?search=Cbf+600

Αν δες θες να ξοδεψεις 54 ευρω για τα πίσω βάλε artrax. Ειναι πολυ καλά και κοστιζουν γυρω στα 20-25 ευρώ. Ο μηχανικός μου που εχει Hornet αυτα βαζει στο δικό του. Ειναι μεταλικά και αρκετα καλά. Ειναι λιγο πιο μαλακά απο τα εργοστασιακά. Τα δοκιμασα στη μηχανή του και ηταν πολυ καλά. Εγω απλώς προτιμησα τα εργοστασιακά. Την επομενη φορά ισως βαλω artraχ πισω.

raccoon
23/09/2018, 21:18
Και εγώ πίσω artrax έβαλα. Εμπρός EBC μεταλλικά όλα. Έχω cbf600 08' injection 93000 χμ. Εμπρός μόνο EBC μεταλλικά με της μαμά δισκοπλακες. Πίσω το πήρα με χαλιά δισκοπλακα στα 40000 χμ. Έχω αλλάξει κάπου στα 74000 χμ δισκοπλακα με Μαργαρίτα tuboss 55€. Όμορφο σχέδιο, αν μείνει ακίνητο το μηχανάκι σκουριάζει, την χάραξα νωρίς λόγο μάπα τακάκια ( carbon Loren) τώρα φοράω artrax, όλα καλά.
Τουριστική χρήση με φορτίο και χαλαρά καθημερινή.

painterakis
24/09/2018, 16:48
Εμπρός EBC μεταλλικά όλα
Μίλησα με την EBC Ελλάδας και μου πρότειναν για εμπρός τα FA 388 HH και για πίσω τα FA 174 HH.
Λογικά σε αυτά αναφέρεσαι και εσύ.ε;

raccoon
24/09/2018, 17:31
Δεν έχω ABS, οπότε έχω άλλους κωδικούς αλλά αυτά είναι EBC .... HH