PDA

View Full Version : αλλαγη πιστονιου σε τετραχχρονο wr



drifter
19/04/2018, 21:05
καλησπερα στην παρεα ηθελα να ρωτησω γιατι στα wr rm πρεπει να αλλαζει το πιστονι συχνα; αν δεν αλλαχτει τι θα παθει;

Obilivion
20/04/2018, 00:48
Καλησπέρα φίλε μου. Όλα αυτά τα μηχανάκια είναι καθαρόαιμα αγωνιστικά το οποίο σημαίνει ότι έχουν ¨ζωή¨ συγκεκριμένες ώρες. Αν δεν αλλάξεις το πιστόνι-ελατήριο στις προβλεπόμενες ώρες υπάρχει θεωρία να σφηνώσει στο κύλινδρο και να θελει και αυτος αλλαγη μετά. Επίσης ανά συγκεκριμένες ώρες χρειάζεται και μπιέλα.

υ.γ:τα τετράχρονα wr και rm λέγονται wr-f και rm-z

drifter
20/04/2018, 12:39
Καλησπέρα φίλε μου. Όλα αυτά τα μηχανάκια είναι καθαρόαιμα αγωνιστικά το οποίο σημαίνει ότι έχουν ¨ζωή¨ συγκεκριμένες ώρες. Αν δεν αλλάξεις το πιστόνι-ελατήριο στις προβλεπόμενες ώρες υπάρχει θεωρία να σφηνώσει στο κύλινδρο και να θελει και αυτος αλλαγη μετά. Επίσης ανά συγκεκριμένες ώρες χρειάζεται και μπιέλα.

υ.γ:τα τετράχρονα wr και rm λέγονται wr-f και rm-zευτυχως που δεν πηρα τετοιο μηχανακι

devil's animal
20/04/2018, 12:46
ευτυχως που δεν πηρα τετοιο μηχανακι

:lol::lol::lol:

teogtp
20/04/2018, 12:53
:lol::lol::lol:

Σαν το ανέκδοτο με το παγωτό καρότο.
:lol:

drifter
20/04/2018, 21:20
Σαν το ανέκδοτο με το παγωτό καρότο.
:lol:ποιο ειναι το ανεκδοτο με το παγωτο καροτο;

teogtp
20/04/2018, 22:03
Μπαίνει ένας τύπος σε ένα παγωτατζιδικο και ζητά παγωτό καρότο.
Ο καταστηματάρχης του απαντά ότι δεν έχει τέτοια γεύση και απόρησε με την επιλογή της γεύσης.
Την επόμενη μέρα μπαίνει πάλι ο ίδιος τύπος στο μαγαζί και ζητά ξανά παγωτό καρότο. Ο ιδιοκτήτης του απαντά πάλι ευγενικά ότι δεν έχει παγωτό καρότο.
Αυτό συνεχίστηκε για κάνα δυο μέρες ακόμα μέχρι που ο καταστηματάρχης αναγκάστηκε να αγοράσει μια μεγάλη ποσότητα παγωτό καρότο αφού έβλεπε ότι είχε ζήτηση από τον περίεργο τύπο που τον ζαλιζε τόσες μέρες.
Την επόμενη μέρα ξανά ο τυπακος στο μαγαζί και ρωτάει αν υπάρχει παγωτό καρότο, αυτή την φορά ο καταστηματάρχης του απαντά ότι έχει και του απαντά ο περίεργος....
"Πω πω ρε φίλε,χάλια δεν είναι;"
και φεύγει.....

drifter
22/04/2018, 14:11
Μπαίνει ένας τύπος σε ένα παγωτατζιδικο και ζητά παγωτό καρότο.
Ο καταστηματάρχης του απαντά ότι δεν έχει τέτοια γεύση και απόρησε με την επιλογή της γεύσης.
Την επόμενη μέρα μπαίνει πάλι ο ίδιος τύπος στο μαγαζί και ζητά ξανά παγωτό καρότο. Ο ιδιοκτήτης του απαντά πάλι ευγενικά ότι δεν έχει παγωτό καρότο.
Αυτό συνεχίστηκε για κάνα δυο μέρες ακόμα μέχρι που ο καταστηματάρχης αναγκάστηκε να αγοράσει μια μεγάλη ποσότητα παγωτό καρότο αφού έβλεπε ότι είχε ζήτηση από τον περίεργο τύπο που τον ζαλιζε τόσες μέρες.
Την επόμενη μέρα ξανά ο τυπακος στο μαγαζί και ρωτάει αν υπάρχει παγωτό καρότο, αυτή την φορά ο καταστηματάρχης του απαντά ότι έχει και του απαντά ο περίεργος....
"Πω πω ρε φίλε,χάλια δεν είναι;"
και φεύγει.....ωραιο

kordix
22/04/2018, 14:28
ευτυχως που δεν πηρα τετοιο μηχανακι

Οταν θα σε περασει ομως από πάνω κανα τέτοιο θα αλλάξεις γνώμη :)

Mariner
23/04/2018, 11:40
Οταν θα σε περασει ομως από πάνω κανα τέτοιο θα αλλάξεις γνώμη :)

Ναί αλλά ο άλλος μετά θα πρέπει να αλλάξει πιστόνι :P

kordix
23/04/2018, 13:54
Ναί αλλά ο άλλος μετά θα πρέπει να αλλάξει πιστόνι :P

Αμέσως μετα τη προσπέραση ή τον βγάζει μεχρι να φτάσει σπίτι?

Mariner
23/04/2018, 15:23
Αμέσως μετα τη προσπέραση ή τον βγάζει μεχρι να φτάσει σπίτι?

Εξαρτάται απο την ώρα που του πήρε για να προσπεράσει

drifter
30/04/2018, 14:00
οχι δεν αμφισβητω οτι ειναι εργαλεια αλλα ενταζει δεν θελω τοσο ζορισμενους κινητηρες το drz400s που εχω καλουτσικο ειναι

Obilivion
30/04/2018, 15:22
οχι δεν αμφισβητω οτι ειναι εργαλεια αλλα ενταζει δεν θελω τοσο ζορισμενους κινητηρες το drz400s που εχω καλουτσικο ειναι

Δεν έχει νόημα να δώσεις το drz να πάρεις wrf, εκτός αν έχεις σκοπό να μπείς ¨σοβαρά¨σε πίστα. Ερασιτεχνικά το drz κάνει και για πίστα και στο δρόμο θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε σφιχτές διαδρομές για τις οποίες έχει σχεδιαστεί.

drifter
30/04/2018, 21:29
Δεν έχει νόημα να δώσεις το drz να πάρεις wrf, εκτός αν έχεις σκοπό να μπείς ¨σοβαρά¨σε πίστα. Ερασιτεχνικά το drz κάνει και για πίστα και στο δρόμο θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε σφιχτές διαδρομές για τις οποίες έχει σχεδιαστεί.οχι μ άρεσει πολυ εμφανισιακα το drz δεν το δινω με τιποτα395270

kordix
30/04/2018, 22:22
Δεν έχει νόημα να δώσεις το drz να πάρεις wrf, εκτός αν έχεις σκοπό να μπείς ¨σοβαρά¨σε πίστα. Ερασιτεχνικά το drz κάνει και για πίστα και στο δρόμο θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε σφιχτές διαδρομές για τις οποίες έχει σχεδιαστεί.

Για να πηγαινεις ως την παραλιακή, σε καμμιά μεγαλη πιστα μια χαρα είναι και το DRZ.

Obilivion
30/04/2018, 22:48
Για να πηγαινεις ως την παραλιακή, σε καμμιά μεγαλη πιστα μια χαρα είναι και το DRZ.
Κάτι θα ξέρεις για να το λες....προφανώς έχεις ασχοληθεί με το άθλημα και τα γνωρίζεις καλά!!! Εγώ μέχρι Κιάμο έχω πάει και εκεί μου τα μάθανε!!!

Obilivion
01/05/2018, 00:09
οχι μ άρεσει πολυ εμφανισιακα το drz δεν το δινω με τιποτα395270

Τώρα είδα τη φώτο σου...το drz είναι και για μένα ένας παλιός έρωτας και ακόμα κάτι σιγόκαίει μέσα μου παρά τα μικρά μείον που είχε

kordix
01/05/2018, 08:08
Έχεις ένα πολύ καλό ον/οφ με μεγάλες δυνατότητες. Έχω το αγγλικό ξαδερφάκι του το CCM με το μοτέρ του DRZ 400 E και γνωρίζω πως αυτά τα μηχανακια κάνουν τα πάντα. Για εντουρο σκληροπυρηνικο έχω και ένα GASGAS 300 δίχρονο.

Πιο πάνω απλά αστειευόμουν. Να σαι καλά να το χαρείς. Είναι ο τελευταίος των Μοϊκανών στα ήρεμα 400 ον/οφ.

Ρίξε μια ματιά
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150908&highlight=ccm

drifter
01/05/2018, 12:25
Έχεις ένα πολύ καλό ον/οφ με μεγάλες δυνατότητες. Έχω το αγγλικό ξαδερφάκι του το CCM με το μοτέρ του DRZ 400 E και γνωρίζω πως αυτά τα μηχανακια κάνουν τα πάντα. Για εντουρο σκληροπυρηνικο έχω και ένα GASGAS 300 δίχρονο.

Πιο πάνω απλά αστειευόμουν. Να σαι καλά να το χαρείς. Είναι ο τελευταίος των Μοϊκανών στα ήρεμα 400 ον/οφ.

Ρίξε μια ματιά
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150908&highlight=ccmναι εχει πολυ εντυπωσιακη εμφανιση με τα χρωματα που εχει, εμενα μου αρεσει ποιο πολυ να το χαζευω απο το να το βολταρω ασε που το χαλβαδιαζουν ολοι