PDA

View Full Version : Έρχεται το μεγάλο service...



sanctusan
22/04/2018, 03:22
Πήρα ένα Hornet 600 '07 ABS τέλος Νοέμβρη με 35.700 Km.
Έχω φτάσει τις 44.000+ ήδη και έτσι όπως πάω είναι πολύ κοντά το μεγάλο service των 50.000(για να μην πω 48.000 που λέει ο κατασκευαστής).
Τώρα παίζουν λεφτά και δεν ξέρω πότε θα ξαναπαίζουν, έτσι λέω να το κάνω αρκετά μεγάλο.
Στο νου μου έχω:
Λάδια
Φίλτρο
Μπουζί
Αλλαγή ψυκτικό υγρό και καθάρισμα κυκλώματος(ψυγείο,κολάρα,κτλ)
Ρύθμισμα βαλβίδες
Αλλαγή υγρά φρένων

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

Παρατηρώ στη μπροστινή ανάρτηση μερικά δαχτυλίδια λαδιού και ξέρω ότι δεν έχει γίνει ποτέ service.
Άρα λέω να κάνω ένα full service τσιμουχάκια, υγρά, ξύστρες, κτλ.

Ερώτημα 1
Να κάνω ένα full service η να πάρω ένα full kit με ελατήρια και τα παρεμφερή από ένα βελτιωτικό οίκο (π.χ. Ohlins)?
-1 Δε έχω την ανάγκη για κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή.
+1 Όπως και να έχει είναι μία καλύτερη ανάρτηση (και ίσως κάποια στιγμή να έρθει η ανάγκη και να μην έχω λεφτά).
-1 Περισσότερα έξοδα.
+1 Θα γίνει που θα γίνει το έξοδο της συντήρησης, να μην ξαναγίνει αργότερα.

Ερώτημα 2
Μιλώντας δεξιά και αριστερά μου είπαν για αλλαγή τεντωτήρα (εδώ δε βρίσκω άκρη με το τι λέει ο κατασκευαστής).
Το μόνο που ξέρω είναι ότι κάνει γύρο στα 90Ε.

Ερώτημα 3
Επίσης μιλώντας δεξιά και αριστερά μου είπαν για καθάρισμα μπεκ και συγχρονισμό-ρύθμισμα.(ούτε εδώ βρίσκω άκρη τι λέει ο κατασκευαστής) Ένας έξτρα λόγος είναι γιατί έχω τελικό akrapovic και φίλτρο K N, το ρυθμισματάκι στα μείγματα θα βοηθούσε.

Ακούω γνώμες.......

Υ.Γ.1 Το Εγχειρίδιο Χρήσης Ιδιοκτήτη δεν αναφέρει τίποτα από όλα αυτά. Περιμένω το Εγχειρίδιο Εγγύησης αυτές της μέρες(Service Book).
Υ.Γ.2 Το χειμώνα ετοιμάζω μεγάλο (για τα δεδομένα μου) ταξίδι και το μηχανάκι πρέπει να είναι αστέρι.
Υ.Γ.3 Τακάκια, λάστιχα, αλυσιδογράναζα θα γίνουν σε άλλη φάση λίγο αργότερα γιατί είναι μια χαρά.

o_gavros
22/04/2018, 08:57
1)μπάστα για το κιτ. πρώτα μάθε το μηχανάκι και τον εαυτό σου,ως έχει και μετά τουμπανιασμα.Το σέρβις αφού δακρύζει,ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.
2)αλλαγή τεντωτηρα στις 50Κ;;; σε Χοντα; σε χαστουκίζω όπως ο Οβελίξ το Ρωμαιο.
3)Χωσου, απλά και μόνο λόγω του ταξιδιού,να είσαι σίγουρος.

ΓιώργοςΤΤ
22/04/2018, 09:03
Καλημέρα!

1) Το σέρβις με το κιτ βελτίωσης δεν έχει σχέση. Το σέρβις περιλαμβάνει τσιμούχες ξύστρες και λάδια. Τώρα αν νομίζεις ότι είναι μαλακά δοκίμασε ένα σετ πιο σκληρά ελατήρια. Το να αλλάξεις όλο το μπροστινό καταλαβαίνεις και μόνος σου πως είναι ασύμφορο, ειδικά αν η μξψανή δεν προορίζεται για αγωνιστική χρήση.

2) Ο τεντωτήρας αλλάζει αν αρχίσει να ακούγεται αλυσίδα. Αν είναι αυτόματος δεν ασχολείσαι. Αν δεν είναι και τον ρυθμίζεις με το χέρι, τον αλλάζεις όταν δεν είναι σε θέση να τεντώσει πλήρως την αλυσίδα. Δεν έχει νόημα να τον αλλάξεις προληπτικά.

3) Άλλο ρύθμιση πεταλούδων, άλλο ρύθμιση μείγματος. Με ένα τελικό και ένα φίλτρο η ρύθμιση είναι περριτή. Το καθάρισμα στα μπεκ να το κάνεις, καλό είναι. Το ίδιο και ο συχρονισμός.

Από όσα είπες τα περισσότερα μπορείς να τα κάνεις και μόνος εξοικονομώντας χρήματα. Πχ λάδια υγρά κλπ είναι πολύ απλές δουλειές. Οι βαλβίδες και ο συχρονισμός απαιτούν πιο εξειδικευμένα εργαλεία.

toyar
22/04/2018, 09:03
κανεις τα πρωτα + οτι αλλο λεει ο κατασκευαστης
σερβις στο μπροστινο αν δεν δακρυζει μπορεις να κανεις στα επομενα λαδια ωστε να μοιρασεις το κοστος
ελατηρια μαλλον δεν σου χρειαζεται
τεντωτηρας δεν αλλαζεται στο σερβις αλλα αν και οταν αρχισει να ακουγεται
ο συγχρονισμος καλο θα κανει
καλες βολτες:D

sanctusan
22/04/2018, 13:09
1)μπάστα για το κιτ. πρώτα μάθε το μηχανάκι και τον εαυτό σου,ως έχει και μετά τουμπανιασμα.Το σέρβις αφού δακρύζει,ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.



1) Το σέρβις με το κιτ βελτίωσης δεν έχει σχέση. Το σέρβις περιλαμβάνει τσιμούχες ξύστρες και λάδια. Τώρα αν νομίζεις ότι είναι μαλακά δοκίμασε ένα σετ πιο σκληρά ελατήρια. Το να αλλάξεις όλο το μπροστινό καταλαβαίνεις και μόνος σου πως είναι ασύμφορο, ειδικά αν η μξψανή δεν προορίζεται για αγωνιστική χρήση.

Όπα ρε. Τι τουμπάνιασμα? Αντί να κάνω το service με ανταλλακτικά Honda να είναι after market + ελατήρια.
Δε μιλάω για αλλαγή κάτι παραπάνω από ελατήρια και τα αναλώσιμα.
Σίγουρα δε μιλάω για αγωνιστική χρήση.


κανεις τα πρωτα + οτι αλλο λεει ο κατασκευαστης
σερβις στο μπροστινο αν δεν δακρυζει μπορεις να κανεις στα επομενα λαδια ωστε να μοιρασεις το κοστος
ελατηρια μαλλον δεν σου χρειαζεται

Καλή η ιδέα σου. Όχι δε δακρύζει αλλά αφήνει μία αισθητή λιπαρότητα

Ο τεντωτήρα είναι αυτόματος. Όπως λέτε μάλλον δε θα αλλαχτεί.


) Άλλο ρύθμιση πεταλούδων, άλλο ρύθμιση μείγματος. Με ένα τελικό και ένα φίλτρο η ρύθμιση είναι περριτή. Το καθάρισμα στα μπεκ να το κάνεις, καλό είναι. Το ίδιο και ο συχρονισμός.

Συγχρονισμό καθαρισμός μπεκ θα γίνει.
Αλλάζοντας το Κ Ν φίλτρο με το Honda παρατήρησα ότι με το φίλτρο έχω πολύ ωραίες ψηλές στροφές, αλλά έχω μία τρύπα στις μεσαίες και στις χαμηλές τίποτα. Με το Honda η ροπή μου είναι μεγαλύτερη στις χαμηλές και εξαφανίστηκε η τρύπα στις μεσαίες.
Αυτός είναι ο λόγος που νομίζω είναι καλό να δουλέψω λίγο τα μείγματα, ώστε με το Κ Ν να έχω αυτές τις ωραίες ψιλές αλλά να σβήσω την τρύπα και να ανεβάσω τη ροπή στις χαμηλές όπως είναι με το Honda.


Από όσα είπες τα περισσότερα μπορείς να τα κάνεις και μόνος εξοικονομώντας χρήματα. Πχ λάδια υγρά κλπ είναι πολύ απλές δουλειές. Οι βαλβίδες και ο συχρονισμός απαιτούν πιο εξειδικευμένα εργαλεία.

Σίγουρα πολλές δουλείες θα τις κάνω μόνος μου. γνωρίζω και έχω εργαλεία.
Ο προβληματισμός είναι τι να κάνω service και όχι πώς.

ΓιώργοςΤΤ
22/04/2018, 13:50
Ξύστρες τσιμούχες εννοείται πως θα αγοράσεις after market. Καμία εταιρία δεν κάνει δικές της, απλά αγοράζουν από το εμπόριο τσιμούχες, τις βάζουν σε σακουλάκι που γράφει Honda, Yamaha κλπ, πολλαπλασιάζουν την τιμή Χ10 και στα πουλάνε.

Ελατήρια αν πιστέυεις πως αυτά που φοράς είναι μαλακά άλλαξέ τα μαζί με τα υπόλοιπα για να μην λύνεις-δένεις 2 φορές.

Γνώμη μου είναι η εξής: Κάνε πρώτα λάδια, φίλτρα, βαλβίδες, πεταλούδες, μπουζί. Στην συνέχεια ανάλογα με το τί θα περισέψει προχώρα σε μπροστινά και πρόγραμμα. Κάνε μια έρευνα σχετικά με τις τιμές για επαναπρογραμματισμό της δικιάς σου ecu ή τοποθέτηση PC.

o_gavros
22/04/2018, 14:56
Να βάλει κομάντερ σε Χορνετ 600 (που φοράει μόνο φίλτρο & τελικό),δεν θα ειναι κομμάτι overkill;

Γιανν', βλέπεις ότι όσοι σου γράψαμε σου λέμε επι της ουσιας το ίδιο.
Κανε τα προβλεπόμενα και πιες του το αίμα.

sanctusan
22/04/2018, 16:40
Να βάλει κομάντερ σε Χορνετ 600 (που φοράει μόνο φίλτρο & τελικό),δεν θα ειναι κομμάτι overkill;

Γιανν', βλέπεις ότι όσοι σου γράψαμε σου λέμε επι της ουσιας το ίδιο.
Κανε τα προβλεπόμενα και πιες του το αίμα.

Τα προβλεπομενα και η καταπωση αίματος είναι δεδομένα.
Αν δεν κάνω τίποτα από τα παραπάνω εξτρα θα κάνω και το χουντρα 2 γιστι το 1 ειναι στο προγραμμα.

Αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε περιμενω να ακουσω.

billy84
27/04/2018, 10:29
Για μένα κάνε τα απολύτως απαραίτητα δηλαδή τις τσιμουχες στο μπροστινό μαζί με λαδάκι φρέσκο και λάδια στο μοτέρ και είσαι έτοιμος. Αντε και κανένα μπουζί. Κράτα τα λεφτά για βόλτες...

Τεντωτηρες, βαλβίδες κλπ χωρίς να ακούγονται δε χρειάζεται να ασχοληθείς.

Παίρνεις Honda για να μην ασχολείσαι όχι για να τρελαίνεσαι. Οκ είναι και στον άνθρωπο αυτό βέβαια αλλα με όσα έχω δει τόσα χρόνια, δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.

sanctusan
27/04/2018, 13:41
Καλά τα λές αλλά είναι πιο πολύ θέμα οικονομικό.
Η δουλειά μου είναι τέτοια που σήμερα έχω αύριο δεν έχω.
Έτσι μου είναι πιο εύκολο να κάνω τα περιττά όταν έχω γιατί όταν θα ακουστούν όπως λές και δεν έχω δεν θα έχω και μηχανή.
Και κατά δεύτερον δεν είμαι καθόλου της νοοτροπίας "όταν ακουστεί", ο κατασκευαστής δεν πάει με τον ήχο, μετράει χιλιόμετρα.

Πήρα Honda για να μην ακουστεί ποτέ, όχι για να μην ασχολούμαι.

MAIK72
27/04/2018, 14:11
Πήρα ένα Hornet 600 '07 ABS τέλος Νοέμβρη με 35.700 Km.
Έχω φτάσει τις 44.000+ ήδη και έτσι όπως πάω είναι πολύ κοντά το μεγάλο service των 50.000(για να μην πω 48.000 που λέει ο κατασκευαστής).



Παρατηρώ στη μπροστινή ανάρτηση μερικά δαχτυλίδια λαδιού και ξέρω ότι δεν έχει γίνει ποτέ service.

Αν δεν έχεις κάνει ποτέ δεν θα βρεις υγρά μέσα αλλά λάσπη:D

sanctusan
27/04/2018, 14:16
Αν δεν έχεις κάνει ποτέ δεν θα βρεις υγρά μέσα αλλά λάσπη:D

Το ξέρω. Υπάρχει και service στη πίσω ανάρτηση?

BLiTzER
27/04/2018, 14:17
Η αλλαγή ελατηρίων, εφόσον θα κάνεις ήδη το σέρβις, οπότε θα χρεωθείς μόνο τα ίδια τα ελατήρια, είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση και θα κάνει διαφορά, ειδικά αν είσαι εχμ... εύσωμος.

Αλλαγή τεντωτήρα δε χρειάζεται, αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τον τεντωτήρα.

Καθαρισμός μπεκ προφανώς δε χρειάζεται, αλλά κακό δεν κάνει. Αν δεν έχουν ρυθμιστεί ποτέ τα σώματα ψεκασμού (καμία σχέση με μείγματα), καλό είναι να γίνει.

MAIK72
27/04/2018, 14:25
Το ξέρω. Υπάρχει και service στη πίσω ανάρτηση?

Να βάλεις και πίσω Ohlins.:D Δεν το ξέρω το μηχανάκι αλλά πρέπει να γίνεται σερβις πίσω

sanctusan
27/04/2018, 14:28
Η αλλαγή ελατηρίων, εφόσον θα κάνεις ήδη το σέρβις, οπότε θα χρεωθείς μόνο τα ίδια τα ελατήρια, είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση και θα κάνει διαφορά, ειδικά αν είσαι εχμ... εύσωμος.

Αλλαγή τεντωτήρα δε χρειάζεται, αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τον τεντωτήρα.

Καθαρισμός μπεκ προφανώς δε χρειάζεται, αλλά κακό δεν κάνει. Αν δεν έχουν ρυθμιστεί ποτέ τα σώματα ψεκασμού (καμία σχέση με μείγματα), καλό είναι να γίνει.

Αυτό είπα και εγώ για τα μπροστινά αλλά οι παλαιότεροι το θεώρησαν τουμπάνιασμα. Επίσης δεν είναι και κανά τρελό πόσο νομίζω. Γύρο στα 200ε Υπολογίζω.


Λέγε τι έχεις να προτείνεις

BLiTzER
27/04/2018, 14:31
Τα Ohlins ελατήρια έχουν ~130€. Φυσικά δεν είναι "τουμπάνιασμα" μια αλλαγή ελατηρίων. Είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις σε ένα μηχανάκι, αν δε βρίσκεσαι μέσα στα όρια βάρους του κατασκευαστή. Τα οποία, για τους γιαπωνέζους, είναι γύρω στα 60-65 κιλά. :p

sanctusan
27/04/2018, 14:32
Να βάλεις και πίσω Ohlins.:D Δεν το ξέρω το μηχανάκι αλλά πρέπει να γίνεται σερβις πίσω

Πολύ αργότερα. Ίσως τόσο αργότερα που μπορεί να έχω αλλάξει μηχανάκι.

o_gavros
27/04/2018, 14:35
εχοντας οδηγησει το μηχανάκι σου, σου λέω ότι από μπροστινό είσαι υπερκαλυμμένος για την ωρα Γιανν'.
Μάθε το έτσι και όταν έρθει η ώρα που θα ζητάς περισσότερα απο αυτό,δε θα χρειάζεται να ρωτάς.Θα ξέρεις τι πρέπει να αλλαχτεί.

MAIK72
27/04/2018, 14:35
http://www.hondahornet.org.uk/messageboard/viewtopic.php?f=60&t=33301

http://www.hondahornet.org.uk/messageboard/viewtopic.php?f=49&t=17617
Αγγλικά ξέρεις φαντάζομαι. Γραμμικά ohlins λένε τα παλικάρια εδώ.

MAIK72
27/04/2018, 14:38
Πολύ αργότερα. Ίσως τόσο αργότερα που μπορεί να έχω αλλάξει μηχανάκι.
Ε υπολόγιζε άλλα τόσα για service πίσω (150-200)

BLiTzER
27/04/2018, 14:41
εχοντας οδηγησει το μηχανάκι σου, σου λέω ότι από μπροστινό είσαι υπερκαλυμμένος για την ωρα Γιανν'.
Μάθε το έτσι και όταν έρθει η ώρα που θα ζητάς περισσότερα απο αυτό,δε θα χρειάζεται να ρωτάς.Θα ξέρεις τι πρέπει να αλλαχτεί.

Αυτό είναι ένα καλό πόιντ, το οποίο εγώ θεώρησα δεδομένο. Αλλά αν δεν πιέζεις το μηχανάκι, αν δεν έχεις νιώσει ότι δε σε καλύπτει η ανάρτησή σου, δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις σε έξοδα. Ένα σέρβις αρκεί. Δεν "πέφτουν" τόσο εύκολα τα ελατήρια.

sanctusan
27/04/2018, 15:34
Είμαι αρκετά καλυμμένος από τις απαντήσεις σας στο θέμα των μπροστινών. Τον τελευταίο λόγο θα τον δώσει η τσέπη μου την τελευταία στιγμή και όπως μου'ρθει.

Διαφωτίστε με και για την πίσω.

BLiTzER
27/04/2018, 15:36
Γενικά, γίνεται σέρβις και στο αμορτισέρ. Κόστος, γύρω στα 100-120€. Δεν ξέρω αν γίνεται συγκεκριμένα στο δικό σου. Και, φυσικά, μπορείς κι εκεί να αλλάξεις ελατήριο, αν θεωρείς ότι δε σου κάνει. Κόστος, γύρω στα 110€, αν θυμάμαι καλά.

sanctusan
27/04/2018, 15:45
Παρακαλώ τοποθετηθείτε και επί του θέματος μπουζί.
Πώς επιλέγουμε και γιατί?

o teos
27/04/2018, 15:54
Παρακαλώ τοποθετηθείτε και επί του θέματος μπουζί.
Πώς επιλέγουμε και γιατί?

Μανιουαλ-κωδικος-αγορα-τοποθετηση και τέλος..:wave2:

Ορισμένα φορανε ιριδιου και είναι ακριβά,στο λέω γιατί το. RR φοράει αυτά και πήγαν κάνα 100αρικο..ότι λέει το μανιουαλ σου..αυτά.

sanctusan
27/04/2018, 15:58
τι διαφορά έχουν τα ιριδίου με τα κανονικά?

BLiTzER
27/04/2018, 16:06
Είναι πιο όμορφα, σαν τις ιριδίζουσες ζελατίνες.

Ό,τι γράφει το μάνιουαλ, όπως λέει και το αγόρι από πάνω.

o teos
27/04/2018, 16:08
Πολύ μπακάλικα είναι το υλικό της ακιδας δηλαδή μεγαλύτερη ζωή οικονομία υποτίθεται στο καύσιμο και καλύτερη αποδοση..μεταξυ μας...βάλε ότι λέει το μανιουαλ και μην πετάς τσάμπα λεφτά..ιριδιου μόνο άμα το λέει στο μανιουαλ αλλιώς κανονικά..

o_gavros
27/04/2018, 16:58
Αν αλλάξεις αμορτισέρ τότε θα μεταμορφωθει το μηχανάκι,θετικά πάντα.
Τόσο, που θα κάνει το μαμά μπροστινό να υστερεί σημαντικά.
Καλό είναι αυτές οι δουλειές να γίνονται συνδυαστικά για το βέλτιστο αποτέλεσμα.
Ισχύει φυσικά η προηγούμενη προτροπή μου.
Κι εγω δεν τα άλλαξα με το καλημέρα.
Ζεις για λίγο με το μαμα σεταπ και αφού γράψεις κάμποσα χλμ, θα δεις ότι θα αρχίσεις να σχηματίζεις άποψη για το που πονάει και που όχι.
Για να ξέρεις που και αν αξίζει,να ρίξεις φράγκα.

Για μπουζί,τα λένε ωραία τα ομορφόπαιδα απο πανω.

sanctusan
05/11/2018, 00:46
Έγινε τελικά το service στις 52556Km.

Λάδια.
Φίλτρο Λαδιού
Μπουζί(απλά όπως είπαν οι παραπάνω)
Ρύθμισμα βαλβίδες(είχα μεγάλη απόκλιση έξω από τα όρια των διάκενων)
Καδένα χρονισμού(είχε γίνει σομιές σε σημείο που είχε αλλάξει ο χρονισμός των εκκεντροφόρων)
Αλλαγή ψυκτικού υγρού και καθαρισμός του κυκλώματος
Σύνδεση με υπολογιστή(βρέθηκαν 2 απενεργοποιημένα παλιά σφάλματα. Το ένα στις πεταλούδες, το άλλο στα μπεκ. Τίποτα ανησυχητικό, πιθανή αιτία το κακό καύσιμο)
Ζυγοστάθμιση γιατί κάτι δεν μου φαινόταν σωστό και είχα δίκιο.

Όσο για το service σε αναρτήσεις τα είπαμε εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155449&p=2950111&highlight=%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE#post2950111)
Λάδια,τσιμούχες, ξύστρες στο μπροστινό(το ελατήριο μετρήθηκες και ήταν μέσα στα όρια του βάρους μου)
Αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού
Καινούργια λάστιχα
Η πίσω ανάρτηση είναι κλειστού τύπου και δεν δέχεται service

Το μηχανάκι κελαηδάει και ρολάρει σαν καινούργιο!!!!!:D:D

viper1
05/11/2018, 04:14
Έγινε τελικά το service στις 52556Km.

Λάδια.
Φίλτρο Λαδιού
Μπουζί(απλά όπως είπαν οι παραπάνω)
Ρύθμισμα βαλβίδες(είχα μεγάλη απόκλιση έξω από τα όρια των διάκενων)
Καδένα χρονισμού(είχε γίνει σομιές σε σημείο που είχε αλλάξει ο χρονισμός των εκκεντροφόρων)
Αλλαγή ψυκτικού υγρού και καθαρισμός του κυκλώματος
Σύνδεση με υπολογιστή(βρέθηκαν 2 απενεργοποιημένα παλιά σφάλματα. Το ένα στις πεταλούδες, το άλλο στα μπεκ. Τίποτα ανησυχητικό, πιθανή αιτία το κακό καύσιμο)
Ζυγοστάθμιση γιατί κάτι δεν μου φαινόταν σωστό και είχα δίκιο.

Όσο για το service σε αναρτήσεις τα είπαμε εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155449&p=2950111&highlight=%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE#post2950111)
Λάδια,τσιμούχες, ξύστρες στο μπροστινό(το ελατήριο μετρήθηκες και ήταν μέσα στα όρια του βάρους μου)
Αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού
Καινούργια λάστιχα
Η πίσω ανάρτηση είναι κλειστού τύπου και δεν δέχεται service

Το μηχανάκι κελαηδάει και ρολάρει σαν καινούργιο!!!!!:D:D

Καδένα χρονισμού σε χοντα και σε 53000χλμ ??:confused:

sanctusan
05/11/2018, 07:43
Καδένα χρονισμού σε χοντα και σε 53000χλμ ??:confused:

Και όμως!!!
Το πήρα στα χέρια και έχει πολλά κενά. Επίσης ήμουν εκεί όταν έλησε το πανωκάπακο και παρατηρήσαμε την διαφορά στο χρονισμό.
Εκτός εάν όταν το πήρα είχε γυρισμένα χιλιόμετρα γιατί το πήρα μεταχειρισμένο.

sapila racing
05/11/2018, 09:11
Έγινε τελικά το service στις 52556Km.

Λάδια.
Φίλτρο Λαδιού
Μπουζί(απλά όπως είπαν οι παραπάνω)
Ρύθμισμα βαλβίδες(είχα μεγάλη απόκλιση έξω από τα όρια των διάκενων)
Καδένα χρονισμού(είχε γίνει σομιές σε σημείο που είχε αλλάξει ο χρονισμός των εκκεντροφόρων)
Αλλαγή ψυκτικού υγρού και καθαρισμός του κυκλώματος
Σύνδεση με υπολογιστή(βρέθηκαν 2 απενεργοποιημένα παλιά σφάλματα. Το ένα στις πεταλούδες, το άλλο στα μπεκ. Τίποτα ανησυχητικό, πιθανή αιτία το κακό καύσιμο)
Ζυγοστάθμιση γιατί κάτι δεν μου φαινόταν σωστό και είχα δίκιο.

Όσο για το service σε αναρτήσεις τα είπαμε εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155449&p=2950111&highlight=%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE#post2950111)
Λάδια,τσιμούχες, ξύστρες στο μπροστινό(το ελατήριο μετρήθηκες και ήταν μέσα στα όρια του βάρους μου)
Αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού
Καινούργια λάστιχα
Η πίσω ανάρτηση είναι κλειστού τύπου και δεν δέχεται service

Το μηχανάκι κελαηδάει και ρολάρει σαν καινούργιο!!!!!:D:D

Λυπάμαι που στο λέω αλλά τo Hornet σου δεν έχει 52556Km, έχει άλλα τόσα τουλάχιστον!!!
Αλλιώς δεν εξηγούνται αυτα με τίποτα και εννοώ την καδένα και τις βαλβίδες τόσο εκτός.

sanctusan
05/11/2018, 09:59
Άλλη μια απόδειξη ότι τα χιλιόμετρα δεν έχουν μεγάλη σημασία.
50000, 100000, 150000 δε με νοιάζει. Θα κάνει άλλα τόσα! :beer:
Όταν το πήρα καλαηδούσε, πήρα το πιο καλοσυντηριμένο από όσα είδαμε.

telegonos
05/11/2018, 10:07
Η πίσω ανάρτηση είναι κλειστού τύπου και δεν δέχεται service

Πάρε αυτόν (https://www.facebook.com/uniqueshock/) ένα τηλέφωνο.

Μπορεί και ανοίγει κλειστού τύπου, και τις βελτιώνει κιόλλας. Λαικός τύπος, ανορθόγραφος, δεν σε προιδεάζει για κάτι καλό μέχρι εδώ ΑΛΛΑ το αποτέλεσμα μετράει τελικά:έχω δει δουλειές του που ποστάρει και κάνει πολύ ωραία πράγματα.

sanctusan
05/11/2018, 10:29
Πάρε αυτόν (https://www.facebook.com/uniqueshock/) ένα τηλέφωνο.

Μπορεί και ανοίγει κλειστού τύπου, και τις βελτιώνει κιόλλας. Λαικός τύπος, ανορθόγραφος, δεν σε προιδεάζει για κάτι καλό μέχρι εδώ ΑΛΛΑ το αποτέλεσμα μετράει τελικά:έχω δει δουλειές του που ποστάρει και κάνει πολύ ωραία πράγματα.

Thanks.
Αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω. Σε 5 μέρες πάω εξωτερικό και μετά δεν θα παίζει μία. Ίσως στο επόμενο μεγάλο service.

dankannn
05/11/2018, 10:51
Φιλε μου οτι σου ειπαν οι απο πανω.
HORNET δεν εχω αλλα εχω το cbr600f 2001.
Στα 24.000χλμ ανοιξα για βαλβιδες και δεν ηθελε καμια , στα 50.000 χλμ ανοιξα παλι και ηθελαν 3 βαλβιδες ρυθμιση.
Για καδενα θα το παω τωρα τα χριστουγενα και εχω 100.000 , ουτε δισκους εχω αλλαξει θα το κανω και αυτο με την καδενα, αυτα απο μενα.
Απλα δεν ειχε τα χλμ που εγραφε , αλλα μην μασας εσυ θα το προσεχεις και ολα μια χαρα.

raccoon
06/11/2018, 16:18
Πόσο σου βγήκε το σέρβις και που;
Ευχαριστημένος;

Καλό ταξίδι, κράνος - εξοπλισμός, και πάντα όρθιος με καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

sanctusan
18/07/2020, 09:04
Επαναφέρω το θεματάκι για το δεύτερο μεγαλούτσικο service - αναβαθμισούλα, όσο καιρό βρίσκεται το Hornet στα χέρια μου.



Πόσο σου βγήκε το σέρβις και που;
Ευχαριστημένος;

Καλό ταξίδι, κράνος - εξοπλισμός, και πάντα όρθιος με καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

Τώρα το είδα (μετά από 2 χρόνια).

Το service το είχα κάνει σε 2 δόσεις. Η μία τον Αύγουστο και η δεύτερη τον Οκτώβριο. Σύνολο 950Ε συμπεριλαμβάνοντας τα πάντα. Το έκανα στην επαρχία που έχω εμπιστοσύνη στο μάστορα, μιας και τον γνωρίζω χρόνια.

Λοιπόν,
φτάσαμε περίπου τις 70.000 Km (με βάση την ένδειξη του κοντέρ).

Μέχρι στιγμής υπάρχει πρόβλεψη για:
-Αλυσιδογράναζα (αν δεν κάνω λάθος 525/118 με 16Δ μπροστά και 43Δ πίσω)
-Service σε όλο το σύστημα φρένων, τακάκια και αναβάθμιση με σωληνάκια υψηλής.
-Λάδια ξίδια κτλ

+ ότι καβάλησα ένα 690 με υδραυλικό συμπλέκτη και θέλω και εγώ, του βρίσκει οικονομικότατα και έχει πολύ ωραία αίσθηση με διάρκεια.

Θέλω γνώμες:
- για αλυσίδα+ ότι σκέφτομαι να βάλω ένα νούμερο μικρότερο μπροστά + επιβεβαίωση αν τα νούμερα της αλυσίδας είναι σωστά
- σωληνάκια υψηλής, αναλώσιμα συστήματος φρένων
- παρακαλώ τη γνώμη σας για τον υδραυλικό συμπλέκτη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα εμφανιστούν κιαλλα στην πορεία, αυτά για αρχή!

doctoras
18/07/2020, 09:23
κοντά γραναζώματα εχουν τα Ι4 γιατί να το κοντύνεις κιάλλο?

για το συμπλέκτη δε ξέρω εάν υπάρχει κάποιο κιτ που κάνει μετατροπή αλλά θεωρώ ότι δε θα κερδίσεις τίποτα γιατί είναι μια σειρά μηχανισμού εντός μοτερ που σχεδιάστηκε με αυτή την ένταση(ελατήριο).
Προτείνω να λύσεις την ντίζα απο πάνω και να την καθαρίσεις / λιπάνεις έχει πολλά βίντεο ο σωλήνας να δεις

για τα σωληνάκια οκ προτίμησε επώνυμο προιον

ποιο χορνετ έχεις με ιντζέξιον ή καρμπς?

sapila racing
18/07/2020, 09:36
Θέλω γνώμες:
- για αλυσίδα+ ότι σκέφτομαι να βάλω ένα νούμερο μικρότερο μπροστά + επιβεβαίωση αν τα νούμερα της αλυσίδας είναι σωστά
- σωληνάκια υψηλής, αναλώσιμα συστήματος φρένων
- παρακαλώ τη γνώμη σας για τον υδραυλικό συμπλέκτη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



- για αλυσίδα+ ότι σκέφτομαι να βάλω ένα νούμερο μικρότερο μπροστά + επιβεβαίωση αν τα νούμερα της αλυσίδας είναι σωστά

Οχι, ειναι τεραστια η διαφορά και ειδικά σε ανοιχτό δρόμο θα ψάχνεις 7η.

- σωληνάκια υψηλής, αναλώσιμα συστήματος φρένων

Ναι να τα βάλεις.

- παρακαλώ τη γνώμη σας για τον υδραυλικό συμπλέκτη

Οχι, το Hornet έχει συμπλέκτη βούτυρο. Ελεγξε την ντίζα.

sanctusan
18/07/2020, 09:42
κοντά γραναζώματα εχουν τα Ι4 γιατί να το κοντύνεις κιάλλο?

για το συμπλέκτη δε ξέρω εάν υπάρχει κάποιο κιτ που κάνει μετατροπή αλλά θεωρώ ότι δε θα κερδίσεις τίποτα γιατί είναι μια σειρά μηχανισμού εντός μοτερ που σχεδιάστηκε με αυτή την ένταση(ελατήριο).
Προτείνω να λύσεις την ντίζα απο πάνω και να την καθαρίσεις / λιπάνεις έχει πολλά βίντεο ο σωλήνας να δεις

για τα σωληνάκια οκ προτίμησε επώνυμο προιον

ποιο χορνετ έχεις με ιντζέξιον ή καρμπς?

Το injection έχω.
Για το πιο κοντό γρανάζωμα θεωρώ ότι μέσα την πόλη θα νιώσει πιο άνετα το μηχανάκι αν είναι πιο κοντό. Το δουλεύω αρκετά μέσα στη πόλη.
Για τo συμπλέκτη δεν κατάλαβα τι γράφεις. Υδραυλικό συμπλέκτη εννοώ κάτι τέτοιο (https://www.youtube.com/watch?v=eJRDUvZH5Iw).

sanctusan
18/07/2020, 10:03
Οχι, ειναι τεραστια η διαφορά και ειδικά σε ανοιχτό δρόμο θα ψάχνεις 7η.

Θα το δεχτώ και δεν θα το συζητήσω άλλο.


Ναι να τα βάλεις.[/COLOR]

Θα τα βάλω σίγουρα, έχετε να προτείνετε εταιρία ή κάποιο μαγαζί να πάω να πάρω?


Οχι, το Hornet έχει συμπλέκτη βούτυρο. Ελεγξε την ντίζα.

Δεν είναι θέμα σκληρότητας, είναι θέμα σταθερής απόκρισης, νομίζω. Με την ντίζα όταν ζεσταίνεται ο κινητήρας ή κάνει ζέστη μαλακώνει. Αν κάνει κρύο σκληραίνει. Επίσης αν το κουράσω μερικές μέρες πάλι νιώθω ότι σκληραίνει και θέλει λάδωμα. Με τον υδραυλικό, θα αλλάζω υγρά μαζί με τα φρένα και τέλος.

o_gavros
18/07/2020, 10:04
Άσε τις μαλακιις με τσυδραυλικους συμπλέκτις γιανν'
Ο Στηρς ψάχνεται να το ξαναγυρίσει σε ντιζα ;)
Είσαι σίγουρος για το 525 της αλυσίδας;
Γενικά γιατί τριβεσαι σα μαλακας στη γκλιτσα;

sanctusan
18/07/2020, 10:14
Άσε τις μαλακιις με τσυδραυλικους συμπλέκτις γιανν'
Ο Στηρς ψάχνεται να το ξαναγυρίσει σε ντιζα ;)
Είσαι σίγουρος για το 525 της αλυσίδας;
Γενικά γιατί τριβεσαι σα μαλακας στη γκλιτσα;

Γιατί έχω έρθει πάλι από το Μπρούκλιν και μπορώ!!!
Σίγουρος δεν είμαι στο 525, γιαυτό ξαναρωτάω. Αλλά στο ψάξιμο που έκανα, αυτό βρήκα.

Υ.Γ. Τίπουτα Γιόλου

o_gavros
18/07/2020, 11:53
Το χρεπι σου είναι μονδελο μετά το 2007 σωστά;
Πάρε στυλό και γράφε :p
Σύνδεσμοι: 118
Βήμα: 525
Γρανάζι εμπρός: 16Δόντια
Γρανάζι πίσω : 43Δόντια

Εγώ θα κοίταζα προς ΕΚ για αλυσίδα.

andreastwin
18/07/2020, 12:03
κοντά γραναζώματα εχουν τα Ι4 γιατί να το κοντύνεις κιάλλο?

για το συμπλέκτη δε ξέρω εάν υπάρχει κάποιο κιτ που κάνει μετατροπή αλλά θεωρώ ότι δε θα κερδίσεις τίποτα γιατί είναι μια σειρά μηχανισμού εντός μοτερ που σχεδιάστηκε με αυτή την ένταση(ελατήριο).
Προτείνω να λύσεις την ντίζα απο πάνω και να την καθαρίσεις / λιπάνεις έχει πολλά βίντεο ο σωλήνας να δεις

για τα σωληνάκια οκ προτίμησε επώνυμο προιον

ποιο χορνετ έχεις με ιντζέξιον ή καρμπς?

Δες αυτο το κιτ, κανει τον απλο συμπλεκτη, υδραυλικο. Σου παρακαμπτει το συρμα απο το τιμονι
μεχρι το μοτερ.

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB10mmaX8GE3KVjSZFhq6AkaFXam.jpg


alliexpress

sanctusan
18/07/2020, 14:16
Το χρεπι σου είναι μονδελο μετά το 2007 σωστά;
Πάρε στυλό και γράφε :p
Σύνδεσμοι: 118
Βήμα: 525
Γρανάζι εμπρός: 16Δόντια
Γρανάζι πίσω : 43Δόντια

Εγώ θα κοίταζα προς ΕΚ για αλυσίδα.

Ορθώς απάντησες. το ίδιο έβλεπα και εγώ.


Δες αυτο το κιτ, κανει τον απλο συμπλεκτη, υδραυλικο. Σου παρακαμπτει το συρμα απο το τιμονι
μεχρι το μοτερ.

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB10mmaX8GE3KVjSZFhq6AkaFXam.jpg


alliexpress

κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο επώνυμο.

sanctusan
18/07/2020, 18:16
Εγώ θα κοίταζα προς ΕΚ για αλυσίδα.

Καλά τα λες μάστορα. αλλά παίζουν διάφορα μονδέλα και οι τιμές κυμαίνονται από 30 μέχρι 130 ευρουλάκια.

Ποια να διαλέξω? Το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, να ενημερώσω ότι είμαι από χωριό και την ξεχνάω ασάλιωτη μερικές (έως πολλές) φορές.

andreastwin
18/07/2020, 20:16
Το κιτ περιλαμβάνει: Αλυσίδα RK 525/118 KRO G ΧΡΥΣΗ ( O-Ring)
Γρανάζια RK. με τα στανταρ δόντια (εμπρός 16Δ / πίσω 43Δ)

Τιμή καταλόγου
109.00 €
Περιλαμβάνεται Φ.Π.Α

https://www.moto-accessories.gr/img/products/alisidogranaza_rk_xrisi_gia_cb600hornet_2007_13-1.jpg

sanctusan
18/07/2020, 20:29
Το κιτ περιλαμβάνει: Αλυσίδα RK 525/118 KRO G ΧΡΥΣΗ ( O-Ring)
Γρανάζια RK. με τα στανταρ δόντια (εμπρός 16Δ / πίσω 43Δ)

Τιμή καταλόγου
109.00 €
Περιλαμβάνεται Φ.Π.Α

https://www.moto-accessories.gr/img/products/alisidogranaza_rk_xrisi_gia_cb600hornet_2007_13-1.jpg

Διαβάζοντας μερικά άρθρα οι X ring συγκρατούν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα την λίπανση.

o_gavros
18/07/2020, 20:55
Καλά τα λες μάστορα. αλλά παίζουν διάφορα μονδέλα και οι τιμές κυμαίνονται από 30 μέχρι 130 ευρουλάκια.

Ποια να διαλέξω? Το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, να ενημερώσω ότι είμαι από χωριό και την ξεχνάω ασάλιωτη μερικές (έως πολλές) φορές.

Το πάνω ράφι κοιτάμε σε αυτά.
Πουχου: αλυσίδα (https://www.skroutz.gr/s/14414051/%CE%91%CE%9B%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%94%CE%91-525-x-118-EK-MVXZ2.html)

Η παράγραφος που λέει για το χούι σου, να ξέρεις ότι θα ευθύνεται για τη γρηγορότερη φθορά της. Πάντα.
Οπότε αφού είσαι απ'το ντάουνταουν Μπρουκλιν, πάρε κι ένα παντοκ σταντ ώστε να γίνει η λίπανση αστεία υπόθεση του λεπτού.

andreastwin
19/07/2020, 11:49
Διαβάζοντας μερικά άρθρα οι X ring συγκρατούν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα την λίπανση.

οπως τα λες ειναι, αλλα θα την φαει που θα την φαει οπως λεει, αν θυμηθει θα την λιπανει.