PDA

View Full Version : 125cc ... sym wolf - honda cbf125 - yamaha ys 125



MAKIS-RR
26/04/2018, 19:55
καλησπερα σε ολους
φιλη ενδιαφερεται να μπει στον χωρο της μοτοσυκλετας. δεν ειχε ξανα μηχανη και θελει να ξεκινησει απο κατι απλο, ελαφρυ, αξιοπιστο και οικονομικο. για χρηση μεσα στην πολη και κοντινες αποστασεις. ετσι κατεληξε στα τρια αυτα μοντελα. απο οτι ειδα ειναι πανομοιοτυπα, για να μην πω ολοιδια σε χαρακτηριστηκα. θα ηθελα ομως και την γνωμη σας.
ευχαριστω

ΤάκηςΜπ
26/04/2018, 21:50
Μακρυά από wolf

s2k_1_
26/04/2018, 22:19
Σε ομορφιά θα διάλεγα Honda αλλά με χαλάει το καντράν , προτιμώ της Yamaha.
Σε όλα τα αλλά είναι πανομοιότυπα.Λιγο ποιο φτηνό φαίνεται το Honda.
Το ιδανικό είναι να τα οδηγήσει για να δει και ποιο της αρέσει.

Peace! :cool:

devil's animal
27/04/2018, 09:04
+ και για μενα στο cbf125 καθως ηταν το μηχανακι της γυναικας μου και το δικο μου γαϊδουρακι για 3-4 χρονια...
ασπαστο, ομορφουλι, οικονομικοτατο και πολυλειτουργικο...

οπως ειπες, ομως, ολα παιζουν πανω κατω με τα ιδια χαρακτηριστικα...
κοιτα να βρεις ενα καλοσυντηρημενο που ν'αρεσει εμφανισιακα και στην υποψηφια αγοραστρια..

Panos76
27/04/2018, 10:03
Μακρυά από wolf

μη το δει ο τσολιάς αυτό! :lol:


Το ys με χαλάει που είναι κινέζικο (το cbf είναι Ινδικό και το sym Taiwan).

Επίσης η τιμή και για τα τρία, πλησιάζει το τριχίλιαρο. Μήπως θα ήταν προτιμότερος ένα κρύπτονας;

zoslen
27/04/2018, 11:10
To cb125f δεν κατασκευάζεται στην Ινδία, αλλά στην Κίνα, όπως κ το ys.
To cbf125 πράγματι κατασκευάζονταν στην Ινδία.

Και τα 2 μοντέλα έχουν απολύτως ίδια χαρακτηριστικά και πολύ χαμηλή κατανάλωση: με ένα γέμισμα βγάζουν 600+ χλμ.

Το μόνο θέμα είναι πως δεν ξέρουμε την αξιοπιστία τους διότι έχουν εντελώς νέα σχεδίαση κινητήρα για να πληρούν τις προδιαγραφές euro4.
Οπότε δεν ξέρουμε αν θα βγάλουν αργότερα κάποιο στάνταρ ελλάτωμα (όπως τα παλιά cbf εβγαζαν θεμα σε τρομπα και πηνία λχ)

Εγώ πρόσφατα πήρα το ys125, αλλά έχω λίγα χλμ για να κρίνω.