PDA

View Full Version : Νέα οδηγός (1,60 :/ )



Σελίδες : [1] 2

Katerina96
27/04/2018, 23:08
Μπορείτε να μου προτείνετε μια μηχανή 400-600 περίπου κυβικά; Είμαι μονο 1,60 και θα είναι η πρώτη μου μηχανή. Οπότε θα ήθελα μια μηχανή όχι νευρική και χωρίς πολλά γκάζια. Θα ήθελα να βρω μια on-off (ή Enduro) αλλά ψάχνω πολύ καιρό και δυσκολεύομαι, λόγο ύψους (δικό μου) αλλά και βάρους (της μηχανής) :/ . Έχει κάποιος κάποια ιδέα για αυτά τα χαρακτηριστικά;;

BLiTzER
27/04/2018, 23:13
Τα μηχανάκια που προσανατολίζονται κυρίως σε χώμα, τα οποία φαίνεται να προτιμάς, έχουν εξ ορισμού μεγάλο - σχετικά - ύψος, αλλά ταυτόχρονα πολύ χαμηλό βάρος, οπότε το τελευταίο δε θα έπρεπε να σε απασχολεί.

Γενικά το ύψος σπάνια αποτελεί πρόβλημα, σε πολύ ειδικές περιπτώσεις, τις οποίες μπορείς εύκολα να αποφύγεις με λίγη εμπειρία. Η μοτοσικλέτα χρειάζεται τρόπο, όχι κόπο.

Τι χρήση θα κάνεις; Τι άδεια οδήγησης κατέχεις;

basilis_k6
27/04/2018, 23:14
on-off και εντούρο που να πατάς κάτω δεν νομιζω να υπάρχει ειδικά σε αυτα τα κυβικα. γιατι θες ομως ψηλο μηχανάκι και δεν κοιτάς κανένα γυμνο?

rainmike
27/04/2018, 23:59
Χτύπα κανα cb400 αρι η κάνα ninja 250 και τα 2 μήχανάκια είνα αρκετά χαμηλά και
θα σε βολέψουν,η μοτοσικλέτα όντως θέλει τροπο και όχι κόπο αλλά επειδή σαν νέα οδηγός δεν τον έχεις πάρε κάτι που να πατας
κάτω,θα έχεις άλλη σιγουριά .Αργότερα παίρνεις ότι γουστάρεις.Παντα όρθια:beer:

slzr
28/04/2018, 00:07
Πάρε κάτι σαν κι αυτό (http://www.suzuki.gr/motos/vanvan-200), δεν το έχω οδηγήσει αλλά ταιριάζει μ΄αυτά που ζητάς νομίζω (και σωστά κυβικά :) ).

Katerina96
28/04/2018, 00:32
Θα πάρω Α2 το καλοκαίρι. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, το θέλω να μετακινουμαι στην πόλη (λίγο) και καμιά βόλτα σε χωματόδρομο (όχι τίποτα extreme )

slzr
28/04/2018, 00:42
Μήπως να κοίταγες για κάτι πιο μικρό σε κυβικά λόγω πρώτης επαφής (παπί ίσως) και μετά από λίγο να πας σε πιο μεγάλο;

basilis_k6
28/04/2018, 00:42
για τι λεφτα μιλάμε?

Katerina96
28/04/2018, 00:48
Ανατριχιαζω μόνο στην σκέψη με τα παπάκια, δεν μου αρέσουν καθόλου . Να φανταστείς το όνειρο μου είναι να πάρω μια μέρα superduke :P Προς το παρών θέλω κάτι να πηγαίνει οπωσδήποτε σε χωματόδρομο γιατί έχει πολλές διαδρομές κοντά μου που θα γουστάρω ;) Από λεφτά μπορώ να δώσω και 3.000 για μεταχειρισμένο αλλά για πρώτη μηχανή, μέχρι να εξοικειωθω, προτιμώ κάτι πιο οικονομικό, μην πάνε τζάμπα τα λεφτά

Katerina96
28/04/2018, 00:51
Και 300 κυβικά δεν θα με πείραζε

taisteal
28/04/2018, 00:55
Δες το yamaha tricker,νομίζω θα σε βολέψει και από θέμα ύψους και
για τη χρήση που θες.

slzr
28/04/2018, 00:56
Bmw 310.. στα 4950...ακριβό! (https://www.car.gr/11723454-bmw-g-310-r-abs) (δεν πάει χώμα.. )? (ίσως να το έκανες test ride)



αν και πιστεύω πρέπει να δεις το van-van

basilis_k6
28/04/2018, 00:57
κοιτα να δεις... μηχανάκι που να πηγαινει αξιοπρεπώς χωμα και να πατάς κάτω δεν υπάρχει. ίσως καποια 125 σαν το xt αλλα μέχρι εκει. έχεις ανέβει ποτέ σε v-strom? η σέλα του ειναι 820mm και όλα τα on-off, εντουράκια κτλ ανεξαρτήτως κυβικών ειναι απο 820 και πάνω. αν δεν πατάς στο στρομ δεν πατάς σε κανένα τέτοιο μηχανάκι.

TsoliasGR
28/04/2018, 02:05
Αχχχχ....Ας παει σε κατι μεταχειρω εν αρχή φτηνό αλλα σκυλί...Αν βρει κανένα σωστό...
ΠΧ HONDA AX-1 / NX-1, Kawasaki Anhelo 250,Searow (καλά αυτό χλωμό)...Να εξικοιωθεί η κοπέλα και μετά το δίνει ανταλλακτικά η κυκλοφορία και πέρνει κάτι πιο μεγάλο (βλέπε artesia κτλπ).
Ξεκινάμε με το γενικώς αποδεκτό οτι θα φάει τις τούμπες της.Όλοι έχουμε φάει.Μικρότερα κυβικά μικρότερο γκάζι για αρχή...Και φυσικά στα συγκεκριμένα μικρότερες ζημιές (οικονομικά) απο τις τούμπες συγκρίση με πιο μεγάλα.
Απο κει και πέρα...Να βρεί κάποιο τέτοιο σωστό (ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΕ ΜΠΑΛΕΣ και ειλικρηνή), και με επιφύλαξη πάντα.

ΤάκηςΜπ
28/04/2018, 05:56
Τα πάντα πάνε χαλαρή βόλτα στο χώμα. Εγώ θα σου πρότεινα duke 390. Και είναι πολύ ωραίο και σβέλτο μηχανάκι και είναι και αδερφάκι του sd που θέλεις να πάρεις αργότερα.

ΤάκηςΜπ
28/04/2018, 06:01
κοιτα να δεις... μηχανάκι που να πηγαινει αξιοπρεπώς χωμα και να πατάς κάτω δεν υπάρχει. ίσως καποια 125 σαν το xt αλλα μέχρι εκει. έχεις ανέβει ποτέ σε v-strom? η σέλα του ειναι 820mm και όλα τα on-off, εντουράκια κτλ ανεξαρτήτως κυβικών ειναι απο 820 και πάνω. αν δεν πατάς στο στρομ δεν πατάς σε κανένα τέτοιο μηχανάκι.

Άλλη σέλα έχει το vstrom, άλλη κάποιο ψευτοenduro. Οπότε ανοίγουν και περισσότερο ή λιγότερο τα πόδια αντίστοιχα, οπότε δεν ισχύει αυτό που λες. Βέβαια στο ότι θα δυσκολευτεί να πατήσει σχεδόν σε όλα αυτά τα μηχανάκια δεν έχεις άδικο.

panavour
28/04/2018, 06:17
Πάρε κάτι σαν κι αυτό (http://www.suzuki.gr/motos/vanvan-200), δεν το έχω οδηγήσει αλλά ταιριάζει μ΄αυτά που ζητάς νομίζω (και σωστά κυβικά :) ).


+10000000000


Μαλλον μου φαινεται οτι μερικοι εδω μεσα σκεφτονται με αλλο κεφαλι απο το πανω κεφαλι τους.
Κοπελλα μου με τον σωματοτυπο σου και με τις εμπειριες σου στα μηχανακια-κατα δηλωσιν σου παντα-ειναι πααααααρα πολλα αυτα που ζητας κατ αρχας.
Το βασικο για σενα ειναι να πατας κατω και τα δυο σου ποδια με ολο το πελμα και οχι στις μυτες,και για αρχη ενα μηχανακι μεχρι 120 κιλα το πολυ θα σου ειναι υπερ-υπερ αρκετο,για την ασφαλεια σου παντα.Μην ενθουσιαζεσαι και μην παραμυθιαζεσαι ειδικα απο καποιους εδω μεσα.Η ασφαλεια προεχει και να θυμασαι παντα τα ατυχηματα ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ και ΠΑΝΤΑ αφηνουν ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ.Στο λεει καποιος που οδηγει δικυκλα παντος ειδους εδω και 45 χρονια και εχει πληρωσει ΠΟΛΛΑ και εχει παθει ΠΟΛΛΑ.Ξεκινα σιγα-σιγα με ασφαλεια ,μην βιαζεσαι στις αποφασεις σου και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταευχαριστηθεις.:)

o_gavros
28/04/2018, 09:19
Μαλλον μου φαινεται οτι μερικοι εδω μεσα σκεφτονται με αλλο κεφαλι απο το πανω κεφαλι τους.


Δηλαδή πόσο απαραίτητη ήταν αυτή η πρόταση, που δεν μπορούσε να λείπει απο το ποστ σου;
Οταν όσοι έγραψαν, είπαν μια γνώμη ακριβως πάνω σε ότι ρωτάει η κοπέλα(με τα όποια δεδομένα του ο καθείς).
Ορισμένοι ψάχνεστε μονίμως κύριοι.

harris_x
28/04/2018, 09:25
+10000000000


Μαλλον μου φαινεται οτι μερικοι εδω μεσα σκεφτονται με αλλο κεφαλι απο το πανω κεφαλι τους.
Κοπελλα μου με τον σωματοτυπο σου και με τις εμπειριες σου στα μηχανακια-κατα δηλωσιν σου παντα-ειναι πααααααρα πολλα αυτα που ζητας κατ αρχας.
Το βασικο για σενα ειναι να πατας κατω και τα δυο σου ποδια με ολο το πελμα και οχι στις μυτες,και για αρχη ενα μηχανακι μεχρι 120 κιλα το πολυ θα σου ειναι υπερ-υπερ αρκετο,για την ασφαλεια σου παντα.Μην ενθουσιαζεσαι και μην παραμυθιαζεσαι ειδικα απο καποιους εδω μεσα.Η ασφαλεια προεχει και να θυμασαι παντα τα ατυχηματα ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ και ΠΑΝΤΑ αφηνουν ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ.Στο λεει καποιος που οδηγει δικυκλα παντος ειδους εδω και 45 χρονια και εχει πληρωσει ΠΟΛΛΑ και εχει παθει ΠΟΛΛΑ.Ξεκινα σιγα-σιγα με ασφαλεια ,μην βιαζεσαι στις αποφασεις σου και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταευχαριστηθεις.:)

Χαλάρωσε λιγακι

harris_x
28/04/2018, 09:32
Θα πάρω Α2 το καλοκαίρι. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, το θέλω να μετακινουμαι στην πόλη (λίγο) και καμιά βόλτα σε χωματόδρομο (όχι τίποτα extreme )

Ο χωματόδρομος γενικώς δεν ειναι ο,τι καλύτερο για νεο οδηγό.

Προτίμησε ενα μηχανάκι που να μπορεις να πατήσεις και να νιώθεις ανετα.

Μην πας σε πολυ παλιο (πχ cb400) γιατι θα σιχτιρισεις.
Αν ειναι να πας σε κατι οπως το BMW 310 προτίμησε το ΚΤΜ390, κατα τη γνώμη μου ειναι πολυ καλυτερο.

Kawasaki ninja 250-300, yamaha mt03 κλπ, ειναι καλα μηχανάκια για να αρχίσει κανεις.

teogtp
28/04/2018, 10:10
Κοπελιά,δες και το yamaha tw.
Το έχει μια πελάτισσα μου που δεν είναι και πρώτο μπόι και την έχει βολεψει αφάνταστα.

daz
28/04/2018, 10:23
Το transalp γιατί δεν το είπε κανείς ακόμα?

Γκάζι που δεν τρομάζει νέους οδηγούς, χαμηλή σέλα και πάει άνετα χώμα. Επίσης η τιμή του κυμαίνεται στα όρια που έθεσε.

teogtp
28/04/2018, 10:42
Το transalp γιατί δεν το είπε κανείς ακόμα?

Γκάζι που δεν τρομάζει νέους οδηγούς, χαμηλή σέλα και πάει άνετα χώμα. Επίσης η τιμή του κυμαίνεται στα όρια που έθεσε.

Δεν θα φτάνει να πατήσει κάτω.

daz
28/04/2018, 10:45
Δεν θα φτάνει να πατήσει κάτω.

Στο TA?

E τότε dog bones στην ανάρτηση και καθάρισε. Και φθηνά είναι και εύκολα αλλάζονται.

vaska
28/04/2018, 12:00
Μια χαρά είναι το ύψος σου και μια χαρά η επιλογή ον οφ. Έχω φίλη στο ύψος σου και μια χαρά πάει με το XR οπουδήποτε, από καθημερινή μετακίνηση για την δουλειά της έως SM και χωμάτινες βολτούλες. Ήτνα το πρώτο της μηχανάκι και με αυτό είναι χρόνια. Εγώ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τις απαντήσεις τύπου "πάρε παπί" ή "πάρε αυτό - που παρεμπιπτόντως είναι εντελώς έξω από αυτό που ζητάς στην αρχή" κλπ.
Λοιπόν ο μύθος ότι η πρώτη μηχανή πρέπει να είναι χαμηλού κυβισμού πρέπει κάποια στιγμή να ξεθυμάνει και να τελειώσουμε μια και καλή με αυτόν. Το θέμα δεν είναι ούτε τα κυβικά ούτε ο τύπος. Το θέμα είναι στο κεφάλι του καθενός μας και κατ' επέκταση στον δεξί του καρπό. Αν είσαι συνετή και μπορείς να διαχειριστείς με σύνεση την παραπάνω δύναμη, μια χαρά θα είσαι. Και με το παπί σκοτώνεσαι και με το 50ράκι το χρέπι εγκαταλείπεις τον μάταιο τούτο κόσμο αν το ρετιρέ στο κεφάλι σου είναι ακατοίκητο.
Ον οφ μηχανάκι σημαίνει ψηλά το κέντρο βάρους με ότι αυτό συνεπάγεται, μανιτζέβελο μέσα στην πόλη αλλά και όχημα εργάτης αν οι διαδρομές σου περιλαμβάνουν αρκετό χωματόδρομο. Στην θέση σου θα κοιτούσα για καλό μετάχειρο DRZ 400 κυβικά που θα σου κάνει όλα τα χατήρια θα σου βγάλει και γούστα κι επειδή την τούμπα θα την φας δεν έχει ένα σκασμό πλαστικά να πουληθείς για να το φτιάξεις. Εύκολα αν δεν πατάς με όλο το πέλμα το χαμηλώνεις λίγο αλλά νομίζω δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς ακόμα να σκάψεις λίγο την σέλα αν και δεν έχει πολύ ψωμί σ'εκείνο το σημείο, θα κατέβει λίγο και θα νιώθεις πιο άνετα. Το ύψος της μοτο αυτό καθαυτό πέραν των στάσεων στα φανάρια δεν θα σου δημιουργήσει πουθενά αλλού πρόβλημα. Δεν μιλάμε να φτάσεις στην υπερβολή και βρεις κανένα πανύψηλο, μιλάμε πάντα αν κινηθείς σε λογικά πλαίσια.

Η γνώμη μου είναι να μείνεις πιστή σε αυτό που σου αρέσει, να το πάρεις και να μάθεις να το καβαλάς και να περνάς καλά μαζί του. Πάντα προτιμούσα την επιλογή του να καβαλάω την μηχανή που γουστάρω όσο δύσκολο κι αν ήταν παρά την εναλλακτική του να καβαλάω κάτι το οποίο με το που θα το βλέπω θα ξενερώνω.

Καλά χιλιόμετρα με ότι κι αν αποφασίσεις και πάντα όρθια.

ΤάκηςΜπ
28/04/2018, 13:05
Το TW ΓΑΜ@ΕΙ.

Το Transalp είναι εκτός Α2.

Για να κάνεις flat foot κάποια μηχανάκια που προτείνετε θέλει πραγματικά 12ποντές πλατφόρμες η κοπέλα.Θέλει συγκεκριμένες μηχανές,καλώς ή κακώς.

BLiTzER
28/04/2018, 13:06
Το transalp γιατί δεν το είπε κανείς ακόμα?

Γκάζι που δεν τρομάζει νέους οδηγούς, χαμηλή σέλα και πάει άνετα χώμα. Επίσης η τιμή του κυμαίνεται στα όρια που έθεσε.

Και επίσης θα τηλεφωνεί στην παρέα της, για μερικά έξτρα χέρια βοηθείας, κάθε φορά που πέφτει.

Αν οι διαδρομές σου έχουν αρκετό χώμα, πάρε ένα XR/XT 125 (μοντέλα γύρω στο 2004-2008, προσωπικά προτιμώ το Honda) να κάνεις τη δουλειά σου, να μάθεις και 5 πράγματα και μετά, αν επιμένεις, ανεβαίνεις κατηγορία.

ΥΓ. Δεν είμαι υπέρ του 125 για πρώτο μηχανάκι, αλλά δεν υπάρχει κάτι ίδιου προσανατολισμού, οικονομικό και σχετικά σύγχρονο και χαμηλού ύψους, μεγαλύτερου κυβισμού, δυστυχώς. Τουλάχιστον δε μου'ρχεται κάτι τώρα.

Lioulios
28/04/2018, 13:49
ναι ρε .

τι τρανσαλπ και λοιπα ;
1.60 κοπελα παντελως ασχετη και αρχαρια να παρει ττανσαλπ . φοβερη ιδεα .

125 εντουρακι και μονο αυτο και παλι πολυ ειναι.
Μεγαλο μειον που δεν ξερεις κοπελια τα βασικα .Δηλ να οδηγαγες κανα σκουτερ ,κανα παπι καμια 2ετια τωρα ... θα ηταν αλλιως .
συμπλεκτη ξερεις να δουλευεις ;
αν οχι ,εχεις να φας αρκετεα στατικες τουμπες μεχρι να μαθεις .
Αν το χασεις στην εκινηση και σου σβησει ,με το σωματυπο σου και την μηδαμηνη εμπειρια σου , θα σου φευγει απο τα χερια και θα σωριαζεται κατω .
καλυτερα ξεκινα με κατι που δεν σου αρεσει και μαθε τα βασικα και στην συνεχεια πας για αναβαθμιση

devil's animal
28/04/2018, 13:55
+1 στον vaska...
Προτείνω xr125,xr250 με τροποποιήσεις σε σέλα και μοχλικο για να πατάς καλύτερα κάτω..

panavour
28/04/2018, 14:20
Μ αρεσει που καποιοι εδω μεσα θεωρειτε τις τουμπες σαν κατι απολυτως φυσικο που πρεπει κανεις να παθει για να μαθει και συστηνετε αυτα που συστηνετε στο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετο κοριτσι,λες και οι τουμπες οπως και να συμβουν, νομοτελιακα δεν μπορει ν αφησουν ΚΑΝΕΝΑ κουσουρι η και ακομα περισσοτερο, και ειναι το φυσικοτερο πραγμα στον κοσμο εαν συμβουν.
Μετα ειμαι υπερβολικος και κατα καποιον μοντερατορα πρεπει και να χαλαρωσω.
Τι αλλο να πει κανεις.Τα περαιτερω λογια ειναι περιττα .Ο νοων νοητω.

afric
28/04/2018, 14:55
Κατερινα...δεν εχεις βρει on-off 400-600 να πατας κατω, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει..
Για μενα εχεις 2 επιλογες.
1.Ενα ελαφρυ on-off μεχρι 120κιλα ...παλι με τις μυτες θα πατας αλλα λογω βαρους νομιζω θα το καταφερεις.
2.Ενα στριτ της αρεσκειας σου στα κυβικα που θες.

Ειναι φυσικο να μην ξερεις τι σου γινεται ακομα...παρε κατι λοιπον και το ξαναπουλας οταν δεις οτι αλλαζουν τα γουστα σου

o_gavros
28/04/2018, 15:34
Μ αρεσει που καποιοι εδω μεσα θεωρειτε τις τουμπες σαν κατι απολυτως φυσικο που πρεπει κανεις να παθει για να μαθει και συστηνετε αυτα που συστηνετε στο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετο κοριτσι,λες και οι τουμπες οπως και να συμβουν, νομοτελιακα δεν μπορει ν αφησουν ΚΑΝΕΝΑ κουσουρι η και ακομα περισσοτερο, και ειναι το φυσικοτερο πραγμα στον κοσμο εαν συμβουν.
Μετα ειμαι υπερβολικος και κατα καποιον μοντερατορα πρεπει και να χαλαρωσω.
Τι αλλο να πει κανεις.Τα περαιτερω λογια ειναι περιττα .Ο νοων νοητω.

Το "με λενε Ριζο κι οπως θέλω τα γυρίζω " σκετσακι σου,καλο αλλά δεν ακουμπαει.
Γενικά αμα έχεις τα νευρα σου,δεν ειναι εδω το μερος να τα ξεσπασεις.
Οι προτροπες το πρωι ηταν γιατι εγινες προσβλητικός προς όλους, χωρις κανενα λογο.
Και συνεχίζεις να γράφεις εριστικα.
Μάντεψε τι θα γίνει αν συνεχίσεις αυτο το γαϊτανάκι.

billy84
28/04/2018, 16:28
Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να στραφείς σε καθαρό on off για αρχή. Μπορείς να πάρεις κάτι σε cbf250 ybr250 που είναι χαμηλα,ελαφριά, ευκολοδηγητα και πάνε και σε χωματόδρομο πολύ εύκολα.

vaska
28/04/2018, 16:51
Μ αρεσει που καποιοι εδω μεσα θεωρειτε τις τουμπες σαν κατι απολυτως φυσικο που πρεπει κανεις να παθει για να μαθει και συστηνετε αυτα που συστηνετε στο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετο κοριτσι,λες και οι τουμπες οπως και να συμβουν, νομοτελιακα δεν μπορει ν αφησουν ΚΑΝΕΝΑ κουσουρι η και ακομα περισσοτερο, και ειναι το φυσικοτερο πραγμα στον κοσμο εαν συμβουν.
Μετα ειμαι υπερβολικος και κατα καποιον μοντερατορα πρεπει και να χαλαρωσω.
Τι αλλο να πει κανεις.Τα περαιτερω λογια ειναι περιττα .Ο νοων νοητω.


Δεν ξέρω τις οδηγικές σου εμπειρίες καταλαβαίνω όμως ότι οδηγείς πολλά χρόνια (χωρίς αυτό απαραίτητα να σε κάνει πιο σοφό ή καλύτερο οδηγό). Έχω φίλο που οδηγεί από τα 16 και είναι σαν κι εμένα σήμερα πενηντάρης, αλλά όλη του η εμπειρία είναι 50άρια παπάκια. Με αυτά ξεκίνησε με αυτά πορεύεται.
Από την άλλη όμως θα σου πω ότι υπάρχουν 2 ειδών αναβάτες, αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν. Αυτό είναι νόμος. Ακόμα και στατικά να την φας τούμπα είναι.
Παλιός Πατρινός αγωνιζόμενος σε εντούρο με γιο που διέπρεψε στα μοταρντ είναι φιλαράκι μου και κάποτε είχε κάνει μια τύπου "σχολή" πριν γίνει της μόδας. Σε πληροφορώ ότι τα πρώτα μαθήματα ήταν να μάθουν οι αναβάτες να πέφτουν και το μότο του ήταν και είναι "πρώτα μαθαίνεις να πέφτεις και μετά να οδηγείς γρήγορα". Σήμερα το λένε λίγο διαφορετικά όπως πχ "διαχείριση φρένων πανικού" ή κάπως έτσι.
Στο χώμα οι τούμπες με τον κατάλληλο εξοπλισμό συνήθως είναι πιο ήπιες από την τούμπα στον δρόμο. Σχετικός ή άσχετος θα χυμάρεις και αυτό είναι νόμος.
Στην τελική η κοπελιά γουστάρει έναν τύπο μοτό και γι' αυτόν ζητάει γνώμες, θεωρώ εκτός θέματος να την σπρώχνουμε να πάρει κάτι άλλο από αυτό που γουστάρει. Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ αυτή θα το καβαλάει και θα πρέπει κάθε φορά να γουστάρει περισσότερο και όχι να το βλέπει να της γυρνάνε τα άντερα.

@Katerina96
Μακάρι να μπορούσες να έβρισκες ένα DT 200. Δίχρονο μεν με την λαδίλα του αλλά αγόγγυστος εργάτης για την καθημερινότητά σου, εξαιρετικό σχολείο γιατί είναι πανάλαφρο και αγριμάκι για να βγάζεις γούστα. Εγώ με ένα τέτοιο έμαθα την πρώην γυναίκα μου να οδηγεί και ακόμα και σήμερα μου το αναγνωρίζει. Δεν ήξερε καν τι είναι ο συμπλέκτης να φανταστείς.

Lioulios
28/04/2018, 16:57
εδω εισαι
https://www.car.gr/11524782-kawasaki-ninja-250-r

395191

AUFGEBRACHT
28/04/2018, 17:27
Κατερινα...δεν εχεις βρει on-off 400-600 να πατας κατω, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει..

F650 GS, έβγαινε με 3 διαφορετικά ύψη σέλας, η στάνταρ είναι αν δεν κάνω λάθος 750mm για ύψη έως 1,70 κι είναι εντός budget της κοπελιάς, συν ότι είναι μια μοτοσυκλέτα η οποία προτείνεται για αρχάριους.

ggs
28/04/2018, 17:37
Υπάρχουν και τα scrambler και ,μάλλον, σου ταιριάζουν καλύτερα για την δουλειά που θες.

395192

mikes
28/04/2018, 19:42
αν οι χωματοδρομοι που θες να πηγαινεις ειναι καπως ετσι

395198


τοτε Daytona rockstar 400 (στα 3800€) με λιγο πιο τρακτερωτο λαστιχο και εισαι κομπλε γι αυτο που θες να κανεις..

395199

vaska
28/04/2018, 20:02
αν οι χωματοδρομοι που θες να πηγαινεις ειναι καπως ετσι

395198


τοτε Daytona rockstar 400 (στα 3800€) με λιγο πιο τρακτερωτο λαστιχο και εισαι κομπλε γι αυτο που θες να κανεις..

395199


Τι να την κάνει ρε την παππουδιέρα η κοπέλα??? Σε λίγο θα της προτείνετε κανένα BSA που το δίνει ένας (από χωριό δεν τον ξέρουμε) σε καλή τιμή, γιατί του έχει μείνει στον κήπο του από τον Α παγκόσμιο και δεν μπορεί να βάλει ντοματιές.

:p:moutza:

mikes
28/04/2018, 20:13
Τι να την κάνει ρε την παππουδιέρα η κοπέλα??? Σε λίγο θα της προτείνετε κανένα BSA που το δίνει ένας (από χωριό δεν τον ξέρουμε) σε καλή τιμή, γιατί του έχει μείνει στον κήπο του από τον Α παγκόσμιο και δεν μπορεί να βάλει ντοματιές.

:p:moutza: ρε φιλΑΙ της κοπελιας μπορει να της αρεσουν τα κλασικα μεκανακια.. ασε που αυτο στο στυλακι ταιριαζει πολυ στα κοριτσια...

vaska
28/04/2018, 20:32
ρε φιλΑΙ της κοπελιας μπορει να της αρεσουν τα κλασικα μεκανακια.. ασε που αυτο στο στυλακι ταιριαζει πολυ στα κοριτσια...

Ναι της αρέσουν τα κλασσικά και ψάχνει εντουράκι, δλδ μου αρέσει το παστίτσιο αλλά θα φάω φιδέ με μπόλικο λεμονάκι.

:D

mikes
28/04/2018, 20:45
Ναι της αρέσουν τα κλασσικά και ψάχνει εντουράκι, δλδ μου αρέσει το παστίτσιο αλλά θα φάω φιδέ με μπόλικο λεμονάκι.

:D της αρεσουν τα κλασικα αλλα ψαχνει εντουρακι για να παει χωματοδρομο κι εγω της εδωσα τη λυση πως μπορει να το κανει με την αγαπημενη της κατηγορια :wave2: :smokin:

BLiTzER
28/04/2018, 20:49
Χωματόδρομο θέλει, όχι χωματερή. :lol:

ΤάκηςΜπ
28/04/2018, 22:01
F650 GS, έβγαινε με 3 διαφορετικά ύψη σέλας, η στάνταρ είναι αν δεν κάνω λάθος 750mm για ύψη έως 1,70 κι είναι εντός budget της κοπελιάς, συν ότι είναι μια μοτοσυκλέτα η οποία προτείνεται για αρχάριους.

εκτός α2

Panos76
29/04/2018, 01:08
Θα πρότεινα να τσεκάρεις οπωσδήποτε την Brixton.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/04/2018, 02:16
Αx1 χοντα.Ειναι καπος πιο χαμηλο απο τα υπολοιπα.Παει χωμα.Δεν εχει πολυ γκαζι και πιστευω ειναι σχολιο για αρχαριους οδηγους.

Κλε 400.Χμμμμ....Περι ορεξεως....Παει χωμα.Σχετικα αξιοπιστο(εβγαζε και αυτο τις ζημιες του).

Χτ 400.

τρανσαλπ 400.

Το dt 200 που ειπε ο φυλος απο πανω ειναι πραγματικα αριστη επιλογη.Αλλα το μονο μιον ειναι οτι δε θα το σηνηστουσα σε αρχαριο να παει χωμα με ενα ΔΥΧΡΟΝΟ 200.

honda xr 250-400.ΣΧΟΛΕΙΟ...

dr suzuki 250-350.Σκυλος....

Για ενα παραξενο λογο τα μηχανακια που σου ειπα ειναι διαχρονικα και εχουν αξια μεταπολυσης.Οποτε το παιρνεις κανεις τη δουλεια σου και το διωχνεις...

TsoliasGR
29/04/2018, 02:34
Πες μου 1 ΑΝΘΡΩΠΟ στην Γη απάνω που να καβαλάει 2 ρόδες με μοτέρ και να μην έχει φάει τούμπα.Στατική η εν κινήση...
Και εγώ που στο λέω αυτό, οδηγάω απο τα 12μισι με "κλεμμένο" 50ρι του πατριού μου, στα 17 δικό μου astrea, με street,naked,chopper,scooter,cubs να έχουν περάσει από τα χέρια μου μέχρι τα 34 που είμαι τώρα και εντός και εκτός πόλης και οδηγώ επαγγελματικά τα περίπου 10 έτη απο αυτά και ίσως έχω φάει πιο πολλές τούμπες απο πολλούς εδώ μέσα ακόμα και άσχετους.Απο την σιγουριά μου η την μακακία μου.Το λοιπόν αδερφέ, ναι η τούμπα είναι στο πρόγραμμα.Και είναι μέρος της δίκυκλης ζωής.Και είναι η κάθε τούμπα ξεχωριστά ΣΧΟΛΕΙΟ.Είτε την φας μόνος/η σου είτε απο φταίξιμο άλλου.Αλλά θα πέσεις.Το θέμα είναι την επόμενη φορά στις ίδιες συνθήκες ΝΑ ΜΗΝ πέσεις.

Και ξέρεις ποιά είναι η πιο γελοία τούμπα που έφαγα;
Στατική βέβαια.
Ήμουνα πριν απο κανα μήνα στο παπί και βγάζω να ανάψω τσιγάρο.Σταματημένος.Φορτωμένος με το κουτί της δουλειάς και τέρμα δεξιά στο δρόμο.Παππούτσι ακουπάει το πεζοδρόμιο.Βραδάκι φίλε μου Σαββάτο.Και περνάει μια κοπέλα...με ένα μίνι μέχρι τον αφαλό.Μόλις που πρόλαβα να σηκώσω το κεφάλι και τσούπ...Στο πεζοδρόμιο ο Μήτσος με το παπί απάνω του.Και το κουτί.Και να κοιτάει η πιτσιρίκα το γεροχούφταλο κάτω απο το παπί και να σκάμε σε κάτι γέλια και οι 2 μας.
Άντε την αγάπη μου.

Υ.Γ. Κοπελιά ... δες αν μπορείς να βρεις κανα τετράχρονο παλιό μέχρι να μάθεις...Στο στυλ που θες.Προτείνω με κλειστά μάτια Anhelo 250,AX-1/NX-1/XR AN ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ
και μόλις του πιείς λίγο το "αίμα" πας σε κάτι πιο καινούριο.Δεν προτείνω ΧΤ 125 διότι ναι είναι λίγα το κυβικά αν και σκυλί.Δεν προτείνω το κλασσικό πλέον απο μένα wolf 250 διότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ του στυλ σου.Και μαγκιά σου.Ότι και να πάρεις...απο μένα καλοτάξιδο και πάντα όρθια.

vaska
29/04/2018, 06:33
Και μετά από τόση ανάλυση και τόσες προτάσεις έρχεται η Κατερίνα και λέει "ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον χρόνο και τον κόπο σας, τελικά πήρα Beverly και είμαι οκ"
@ tsolias
Pic or never happened

harris_x
29/04/2018, 10:49
Παλικάρια, για να τελειώνουμε , το θεμα μας δεν ειναι αυτα που διαγράφηκαν ή αν θα εχει πτώση η οχι, υπάρχουν πολλοί που δεν εχουν πέσει ποτε όπως υπάρχουν και πολλοί που πέφτουν σε κάθε φαναρι.


Το θεμα ειναι να βοηθήσουμε σχετικα με την αγορα.

Αν δεν έχετε κατι να πειτε πανω στο θεμα ανοίξτε το fb, με κατι θα βρείτε να ασχοληθείτε.
:wave2:

TsoliasGR
30/04/2018, 01:07
Παλικάρια, για να τελειώνουμε , το θεμα μας δεν ειναι αυτα που διαγράφηκαν ή αν θα εχει πτώση η οχι, υπάρχουν πολλοί που δεν εχουν πέσει ποτε όπως υπάρχουν και πολλοί που πέφτουν σε κάθε φαναρι.


Το θεμα ειναι να βοηθήσουμε σχετικα με την αγορα.

Αν δεν έχετε κατι να πειτε πανω στο θεμα ανοίξτε το fb, με κατι θα βρείτε να ασχοληθείτε.
:wave2:

Χαρη μου εσύ δεν έχεις πέσει ποτέ?Πές μου έναν σε παρακαλώ...που να μην έχει ποτέ.Σε προσωπικό.
Φίλτατε Vaska...τα scooter δεν είναι μηχανάκια.Μπανιέρες με ρόδες είναι!Αλλά θέλω να δώ ένα beverly σε off road διαμόρφωση και ας πεθάνω.

Επι του θέματος πάλι...
Οι επιλογές είναι περιορισμένες απο την δικιά μου οπτική επειδή θα πρέπει να πάει μέχρι να μάθει σε παλιό και αξιόπιστο (όσο το δυνατόν για την ηλικία του) και μόλις εξικοιωθεί το δίνει σχεδόν όσο το πήρε και βάζει και άλλα 50 γιούρα για φρέσκια μεταβίβαση παίρνει ένα νέο μοτόρι και χαίρεται τον έρωτα της με τις χωμάτινες.
Τώρα...Εάν εγώ ήμουνα στην θέση της...Θα κοίταγα...AX1-NX1,Anhelo,Kle απο τετράχρονα.Και να μην παραλείψω ως εναλλακτική το σχολείο WR.
Αλλά όλα έχουν τα χρόνια τους,τις φθορές τους με ότι αυτό συνεπάγεται.
Επειδή το χώμα όμως ΔΕΝ μου αρέσει για μια allaround κατάσταση και μια παλιά tenere καλή είναι η καμιά XT400,550 Beneton...Aν και εμένα αυτά με ύψος 1,72 με δυσκολευουν.

harris_x
30/04/2018, 08:07
:evil:

vaska
30/04/2018, 09:20
Χαρη μου εσύ δεν έχεις πέσει ποτέ?Πές μου έναν σε παρακαλώ...που να μην έχει ποτέ.Σε προσωπικό.
Φίλτατε Vaska...τα scooter δεν είναι μηχανάκια.Μπανιέρες με ρόδες είναι!Αλλά θέλω να δώ ένα beverly σε off road διαμόρφωση και ας πεθάνω.

Επι του θέματος πάλι...
Οι επιλογές είναι περιορισμένες απο την δικιά μου οπτική επειδή θα πρέπει να πάει μέχρι να μάθει σε παλιό και αξιόπιστο (όσο το δυνατόν για την ηλικία του) και μόλις εξικοιωθεί το δίνει σχεδόν όσο το πήρε και βάζει και άλλα 50 γιούρα για φρέσκια μεταβίβαση παίρνει ένα νέο μοτόρι και χαίρεται τον έρωτα της με τις χωμάτινες.
Τώρα...Εάν εγώ ήμουνα στην θέση της...Θα κοίταγα...AX1-NX1,Anhelo,Kle απο τετράχρονα.Και να μην παραλείψω ως εναλλακτική το σχολείο WR.
Αλλά όλα έχουν τα χρόνια τους,τις φθορές τους με ότι αυτό συνεπάγεται.
Επειδή το χώμα όμως ΔΕΝ μου αρέσει για μια allaround κατάσταση και μια παλιά tenere καλή είναι η καμιά XT400,550 Beneton...Aν και εμένα αυτά με ύψος 1,72 με δυσκολευουν.


Χιούμορ αγαπητέ μου, χιούμορ. Προφανώς και θα είδες τα προηγούμενα ποστ μου οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν είναι η μπανιέρα στις προτάσεις μου. Eπίσης το 550 δεν ήταν benetton, το benetton έβγαινε 600. Όμως ΧΤ 400 και 550 που προτείνεις έχουν μόνο μανιβέλα. Μονοκύλινδρο ψευδοεντούρο και μανιβελάτο 400 ή 500 κυβικά το προτείνεις σε αρχάρια που λέει πως έχει πρόβλημα με το ύψος της?? Οπότε να συμπεράνω ότι θα έχει και κάποιον να της το βάζει μπροστά.
Λάθος επιλογές για αρχάρια τέτοια μηχανάκια.

jimmystoys
30/04/2018, 10:08
Ανατριχιαζω μόνο στην σκέψη με τα παπάκια, δεν μου αρέσουν καθόλου . Να φανταστείς το όνειρο μου είναι να πάρω μια μέρα superduke :P Προς το παρών θέλω κάτι να πηγαίνει οπωσδήποτε σε χωματόδρομο γιατί έχει πολλές διαδρομές κοντά μου που θα γουστάρω ;) Από λεφτά μπορώ να δώσω και 3.000 για μεταχειρισμένο αλλά για πρώτη μηχανή, μέχρι να εξοικειωθω, προτιμώ κάτι πιο οικονομικό, μην πάνε τζάμπα τα λεφτά

https://www.yamaha-motor.eu/gr/products/offroad-motorcycles/initiation/ttr125.aspx?view=featurestechspecs Ύψος σέλας 805 χλστ. Βάρος (πλήρες υγρών) 90 κιλά https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/12900700/

devil's animal
30/04/2018, 10:32
https://www.yamaha-motor.eu/gr/products/offroad-motorcycles/initiation/ttr125.aspx?view=featurestechspecs Ύψος σέλας 805 χλστ. Βάρος (πλήρες υγρών) 90 κιλά https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/12900700/



αυτο δεν νομιζω οτι βγαζει πινακιδα...
και εχει μονο μανιβελα...

ειναι αρχαρια...:rolleyes:

alex14
30/04/2018, 10:56
Suzuki DR 200 SE
Μονο ενα παιζει στο car σε αποδεκτη κατασταση και τσιμπημενο στην τιμη.
Παλιο αλλα για αρχη νομιζω κατι τετοιο θες. Η κανα yamaha serrow.
Αφου μαθεις το δινεις για κατι αλλο.

gior-gos
30/04/2018, 17:02
Και να μην παραλείψω ως εναλλακτική το σχολείο WR.

Καλυτερα να παρει nsr ρε συ..

σουπερ σχολειο το wr αλλά δεν θα φτανει κατω..

noodles
30/04/2018, 17:26
Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να στραφείς σε καθαρό on off για αρχή. Μπορείς να πάρεις κάτι σε cbf250 ybr250 που είναι χαμηλα,ελαφριά, ευκολοδηγητα και πάνε και σε χωματόδρομο πολύ εύκολα.

+999

καλα τα on/off-enduro που προτεινετε αλλα που να παει με τα ψιλοφτερα ρε παιδια η κοπελα? δε θα τη βολεψουν στο υψος. στα φαναρια η μιση θα ειναι εξω απο το μηχανακι για να παταει κατω.
εγω και οι περισσοτεροι απο εμας δε θα ειχαμε προβλημα και θα μας καλυπτε στις μετακινησεις (στην τελικη παταω στη ροδα του διπλα αυτοκινητου κτλ), αλλα η κοπελα δε νομιζω να θελει κατι τετοιο.

volde27
30/04/2018, 17:43
Μπορείτε να μου προτείνετε μια μηχανή 400-600 περίπου κυβικά; Είμαι μονο 1,60 και θα είναι η πρώτη μου μηχανή. Οπότε θα ήθελα μια μηχανή όχι νευρική και χωρίς πολλά γκάζια. Θα ήθελα να βρω μια on-off (ή Enduro) αλλά ψάχνω πολύ καιρό και δυσκολεύομαι, λόγο ύψους (δικό μου) αλλά και βάρους (της μηχανής) :/ . Έχει κάποιος κάποια ιδέα για αυτά τα χαρακτηριστικά;;

Κατερινα δες προσεκτικα αυτο το video! Βασει αυτων που λεει και κανει η κοπελα, νομιζω οτι
μπορεις να οδηγησεις οτι σ΄αρεσει! Υπομονη χρειαζεται και οχι φοβο και αγχος.
Το γκαζι εμεις το ελεγχουμε, αρα οτι και να παρεις,ανεξαρτητως ιππων αν το σεβαστεις δεν εχεις προβλημα.

Εγω πολλα χρονια πισω, πηγα απο αυτοματο! 50cc κατευθειαν σε 750 Yamaha FZX.
Δεν ειχα ποτε θεμα με το γκαζι του και το βαρος. Ημουν και ινδιανος τοτε βεβαια :)

https://www.youtube.com/watch?v=fcdRKoDzrdU

https://www.youtube.com/watch?v=pCjPKiZpkAk

HelenKoR
02/05/2018, 10:37
Μπορείτε να μου προτείνετε μια μηχανή 400-600 περίπου κυβικά; Είμαι μονο 1,60 και θα είναι η πρώτη μου μηχανή. Οπότε θα ήθελα μια μηχανή όχι νευρική και χωρίς πολλά γκάζια. Θα ήθελα να βρω μια on-off (ή Enduro) αλλά ψάχνω πολύ καιρό και δυσκολεύομαι, λόγο ύψους (δικό μου) αλλά και βάρους (της μηχανής) :/ . Έχει κάποιος κάποια ιδέα για αυτά τα χαρακτηριστικά;;

Γιατί με τόσα κυβικά;

VANDA
02/05/2018, 11:38
Κάτι σε Beta (http://www.betamotor.com/en/all/bikes) ίσως;

PortisHead
02/05/2018, 12:04
Kάτι πιο εκλεκτό ?
Κατι σε Laverda ?
:lol:

virus
02/05/2018, 18:42
για εμπειρους μπορει ναναι λεπτομερεια αλλα για εναν αρχαριο ειναι τουλαχιστον φοβιστικος παραγοντας.

το υψος της μηχανης.

εγω θα προτεινα kawasaki er6.

kordix
02/05/2018, 19:16
Ενα f650 gs, εχω δει πολλες κοπελες να το οδηγούν.

MikeG
02/05/2018, 20:03
Έτσι για την ιστορία, πολλά owner's manual μοτοσυκλετών του 70 και του 80 προέτρεπαν τον οδηγό να βρει μια χωμάτινη αλάνα και εκεί να περάσει αρκετές ώρες, ανεξαρτήτου τύπου μοτοσυκλέτας. Στο χώμα "μαθαίνεις" πολύ καλύτερα τη μοτοσυκλέτα, ασχέτως με το πόσα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια θα έχει πάνω.

Και μια πρόταση :

395317

https://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/bmw/g650-xcountry/2007/

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/05/2018, 21:41
Έτσι για την ιστορία, πολλά owner's manual μοτοσυκλετών του 70 και του 80 προέτρεπαν τον οδηγό να βρει μια χωμάτινη αλάνα και εκεί να περάσει αρκετές ώρες, ανεξαρτήτου τύπου μοτοσυκλέτας. Στο χώμα "μαθαίνεις" πολύ καλύτερα τη μοτοσυκλέτα, ασχέτως με το πόσα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια θα έχει πάνω.

Και μια πρόταση :

395317

https://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/bmw/g650-xcountry/2007/

Το ειχα πει μια φορα και με κοροιδευανε.Το μανουαλ ενος μπεμβε παλια δε θυμαμε ποιο μοντελο ελεγε για αμμο.Οχι απλα χωμα...

Panos76
03/05/2018, 09:56
Για δείτε και εδώ http://gemini-motors.gr/scrambler-125/ με 2.250 καινούριο και μπάνικο.



Το brixton (https://mototriti.gr/jpg/MTR/1600/NEWS/t-02-2017-brixton-7.jpg) πάντως το πήρε πριν λίγες ημέρες ένας γνωστός μου και δεν ξεκαβαλάει με τίποτα! Χαίρομαι με τη χαρά του! :lol:

Ο χρόνος θα δείξει βέβαια και την αντοχή του, αλλά ένα απλό/λιτό μηχανάκι είναι, τι μπορεί να πάθει;

harris_x
03/05/2018, 10:07
:hmm:

μάλλον μιλάτε μόνοι σας...

teogtp
03/05/2018, 10:09
:hmm:

μάλλον μιλάτε μόνοι σας...

Θα φταίει η υψομετρική διαφορά.
Δεν θα ακούει στο υπόγειο....








:tooth:

Panos76
03/05/2018, 10:18
:hmm:

μάλλον μιλάτε μόνοι σας...

Πάντα έτσι δεν γίνεται; :lol:




(μπαίνει ένα νέο μέλος, ρωτάει κάτι, γράφουμε 850 ποστ και το νέο μέλος δεν ξανα ματα εμφανίζεται ποτέ)

harris_x
03/05/2018, 10:19
το τρομάξατε το κορίτσι... αλήτες :p

PortisHead
04/05/2018, 10:02
το τρομάξατε το κορίτσι... αλήτες :p

Κανονικά....χωρις φωτο προφιλ (λογαριασμο FB, Instagram κλπ κλπ κλπ)
δεν θα επρεπε να μπαινουμε καν στον κόπο να απαντάμε....
Ελεος δηλαδη....

:lol:

harris_x
04/05/2018, 10:04
Κανονικά....χωρις φωτο προφιλ (λογαριασμο FB, Instagram κλπ κλπ κλπ)
δεν θα επρεπε να μπαινουμε καν στον κόπο να απαντάμε....
Ελεος δηλαδη....

:lol:
Γεράσαμε και χαλάσαμε Γιώργο μου.... :sad:

o teos
04/05/2018, 10:22
το τρομάξατε το κορίτσι... αλήτες :p

Η εγινε το κονε και βρεθηκε το κατάλληλο μοτοσακό και ο ανάλογος σπόνσορας:lol:

TsoliasGR
04/05/2018, 12:45
Ρε δεν ντρέπεστε πορνογεροι!Που σαι Μαρίζα να ρίξεις παντοφλααααααααα!

PortisHead
04/05/2018, 13:45
Γεράσαμε και χαλάσαμε Γιώργο μου.... :sad:

:rolleyes:
Μα ειμαι σιγουρος...πως αν εξαρχης ειχε φωτο και το 1.60 ηταν...και στις 3 διαστάσεις,
δεν θα μπαιναν στον κόπο να απαντήσουν τόσοι πολλοι.

Ντροπή μας λοιπον :smokin:

Panos76
04/05/2018, 13:52
:rolleyes:
Μα ειμαι σιγουρος...πως αν εξαρχης ειχε φωτο και το 1.60 ηταν...και στις 3 διαστάσεις,
δεν θα μπαιναν στον κόπο να απαντήσουν τόσοι πολλοι.

Ντροπή μας λοιπον :smokin:

Αυτά ισχύουν για εσάς τα πιτσιρίκια, εμείς οι παλιοί έχουμε chέvas* (12 ετών) :lol:




*που λέει κ ο μπάκλεϋ

PortisHead
04/05/2018, 14:04
Αυτά ισχύουν για εσάς τα πιτσιρίκια, εμείς οι παλιοί έχουμε chέvas* (12 ετών) :lol:




*που λέει κ ο μπάκλεϋ


Το επόμενο μου μήνυμα στα Τεχνικα θα ειναι καπως ετσι :

"Γεια σας, ονομαζομαι Λαουρα κι εχω ενα Bandit, το οποιο μου εμεινε κληρονομια,
απο τον πρωην μου, μιας και χωρισα και ειμαι ελευθερη τωρα.
Καθε φορα που φτανω στο γυμναστηριο που δουλευω, ως Aerobic/Yoga/Pilates Instructor,
αργει να σβησει το βεντιλατερ και κανει εναν περιεργο θορυβο.
Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος ?"

harris_x
04/05/2018, 14:07
Ενα μπαν στο παιδί για 2πλο λογαριασμό plz... :evil:

7Tolis
04/05/2018, 14:55
Το επόμενο μου μήνυμα στα Τεχνικα θα ειναι καπως ετσι :

"Γεια σας, ονομαζομαι Λαουρα κι εχω ενα Bandit, το οποιο μου εμεινε κληρονομια,
απο τον πρωην μου, μιας και χωρισα και ειμαι ελευθερη τωρα.
Καθε φορα που φτανω στο γυμναστηριο που δουλευω, ως Aerobic/Yoga/Pilates Instructor,
αργει να σβησει το βεντιλατερ και κανει εναν περιεργο θορυβο.
Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος ?"
Αυτό με το βεντιλατερ το είχα ανοίξει τοπικ αλλά μου το κλείδωσαν οι κιαρατάδες.

Allst@rf
04/05/2018, 15:20
Κάτι σε Beta (http://www.betamotor.com/en/all/bikes) ίσως;

Και Montesa παρακαλώ , αλλά μόνο μανιβέλα...



http://www.bikeit.gr/test-bikes/test-enduro-bikes/montesa-enduro-test/8002-dokimes-enduro-2016-montesa-4ride-thierry.html

mikes
04/05/2018, 20:49
παλικαρια, ειμαι με το κατερινακι τωρα και μου λεει οτι σας ευχαριστει πολυ για τη καλη σας διαθεση να βοηθησετε, εισαστε ολοι καλα παιδια, και οτι τελικα αποφασισε να βαλει το 3χιλιαρο προκαταβολη και τα υπολοιπα δοσεις και να παρει τη scrambler εκδοχη του moto guzzi v7! καλο σας βραδυ! :wave2: :smokin::smokin:

o_gavros
05/05/2018, 08:39
Στου δάσους ημανε...πατατις έτρωγα...:p

7gibernau
05/05/2018, 15:30
Γενικά το ύψος σπάνια αποτελεί πρόβλημα


Αααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα πανάθεμα σε καλό

Allst@rf
05/05/2018, 16:08
:lol:

Katerina96
08/05/2018, 00:43
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις, αν και δεν αποφάσισα ακόμη έχω πάρει πολλές ιδέες και μέχρι το καλοκαίρι πιστεύω να έχω αποφασίσει!

Katerina96
08/05/2018, 00:47
Η εγινε το κονε και βρεθηκε το κατάλληλο μοτοσακό και ο ανάλογος σπόνσορας:lol:
Ο σπόνσορας είμαι εγώ ούτε γκόμενος ούτε οι γονείς μου οπότε άι παράτα μας

BLiTzER
08/05/2018, 00:48
Ο σπόνσορας είμαι εγώ ούτε γκόμενος ούτε οι γονείς μου οπότε άι παράτα μας

Καλά του τα'πες!

o teos
08/05/2018, 00:53
Καλά του τα'πες!

Ο μαι γκοντ αι αμ σο ντεβαστειτιντ...γουατ γουιλ αι ντου ναου μαι φεις ιζ μιτ ναου..:p

mikes
08/05/2018, 07:10
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις, αν και δεν αποφάσισα ακόμη έχω πάρει πολλές ιδέες και μέχρι το καλοκαίρι πιστεύω να έχω αποφασίσει! εε μη μου το χαλας τωρα, και ειπα σε ολο το κοσμο οτι θα παρεις μοτο γκουζι.... :lol::lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/05/2018, 09:36
Ο σπόνσορας είμαι εγώ ούτε γκόμενος ούτε οι γονείς μου οπότε άι παράτα μας

Σε βρισκω πολυ εχθρικια και αποτομη σε καποιον που θελει να σε βοηθησει...Ο τεος ειναι ο καιρατας πλακαντζης:D

o teos
08/05/2018, 10:49
Σε βρισκω πολυ εχθρικια και αποτομη σε καποιον που θελει να σε βοηθησει...Ο τεος ειναι ο καιρατας πλακαντζης:D

Οοοοουυυ μαι ονορ ιζ ντιφεντιντ..μαι χιροοοουυ θενκ γιου σο ματς.:D
:pink:

rainmike
08/05/2018, 11:23
...Ο τεος ειναι ο καιρατας πλακαντζης:D
Thats his problem

o teos
08/05/2018, 11:32
Thats his problem

Ζηλευετε ρε γιατι ειμαι γαματος και φοβεροαπιστευτοτεραστιος..:smokin:

rainmike
08/05/2018, 11:35
Ζηλευετε ρε γιατι ειμαι γαματος και φοβεροαπιστευτοτεραστιος..:smokin:

Εγώ στο κερατάς αναφέρομαι:lol:

o teos
08/05/2018, 11:36
Εγώ στο κερατάς αναφέρομαι:lol:

:bawl::bawl: ρε.....ξερετε κατι που θα πρεπε να ξερω??:touched:

teogtp
08/05/2018, 11:38
:bawl::bawl: ρε.....ξερετε κατι που θα πρεπε να ξερω??:touched:

Αν τοποθετείς και πλακάκια, τότε να ανησυχείς....

rainmike
08/05/2018, 11:38
Το ρασοφόρο να ρωτήσεις αυτος ασχολείται περι της show biz:D

o teos
08/05/2018, 11:40
:bawl::bawl:

7Tolis
08/05/2018, 11:56
Ο σπόνσορας είμαι εγώ ούτε γκόμενος ούτε οι γονείς μου οπότε άι παράτα μας

:owned: :tooth:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/05/2018, 21:18
Αν τοποθετείς και πλακάκια, τότε να ανησυχείς....

εγραψες:bawl::bawl::bawl: