PDA

View Full Version : Dragstar 400 vs 650



Peteblackpete
29/04/2018, 08:21
Καλημερα,καινούργιο μέλος στο φόρουμ και επειδή θέλω να αγοράσω μια chopper (δυστυχώς λεφτά για harley δεν υπαρχουν)
Πόσο μεγάλη ειναι η διαφορά στην οδήγηση της 400 απο την 650?
Επίσης με προβληματίζει το γεγονός με το διαφορικό,δηλαδή πόσο εύκολα βγάζει ζημιά η το κόστος συντήρησης αν ειναι μεγάλο.
Η χρήση που θελω να κάνω ειναι εντος πόλης αλλα με αρκετή Αττική οδό και Εθνική!
Καθε γνώμη δεκτή
Ευχαριστώ πολυ!

doctoras
29/04/2018, 10:04
το βάρος είναι η μεγαλύτερη διαφορά καμιά 30kg τα χωρίζει για custom δεν είναι διαφορά, διαφορά σε ιπποδύναμη αμαν και ντε δεν έχουν όμως τα 200 παραπανω κυβικά είναι περισσοτερη ροπη που αυτό κάνει την διαφορά στο ρολάρισμα και στην αίσθηση.
για να μη σε ενοχλεί η υποθεση αξιοπιστία παρε αυτό που θα βρεις σε καλύτερη δυνατή κατάσταση απο κιμπαρη ιδιοκτήτη είτε το ένα είτε το άλλο

χωρις να είμαι σίγουρος νομίζω οτι αυτό που εισήχθη επισήμως απο την yamaha είναι το 650 αν και δεν έχει σημασία μιας και ότι χρειαστείς θα γίνει παραγγελία

andreastwin
29/04/2018, 10:07
η διαφορα σε τετειου ειδους μηχανακια δεν ειναι και τεραστια.σιγουρα το 650 με τους 40 ιππους και το 400 με 33 , δεν τα λες και τερατα δυναμις,αλλα για την δουλεια που το θελεις ειναι αρκετα.οσο για το διαφωρικο, δεν βγαζουν ζημιες εκτος και το εχει σκησει ο προηγουμενος [κατι που για εμενα δεν παιζει γιατι ειναι νορμαλ αυτα τα μηχανακια] και με το διαφωρικο ξενιαζεις απο λαδωμα, καθαρισμα, τεντωμα, και αλλαγη μετα απο τοσα χιλιομετρα.το διαφωρικο καθε 40.000 χιλ.αλλαγη βαλβολινες.πιστευω να σου ελυσα καποιες αποριες σου, καλη αγορα και παντα ορθιος.

Peteblackpete
29/04/2018, 10:21
η διαφορα σε τετειου ειδους μηχανακια δεν ειναι και τεραστια.σιγουρα το 650 με τους 40 ιππους και το 400 με 33 , δεν τα λες και τερατα δυναμις,αλλα για την δουλεια που το θελεις ειναι αρκετα.οσο για το διαφωρικο, δεν βγαζουν ζημιες εκτος και το εχει σκησει ο προηγουμενος [κατι που για εμενα δεν παιζει γιατι ειναι νορμαλ αυτα τα μηχανακια] και με το διαφωρικο ξενιαζεις απο λαδωμα, καθαρισμα, τεντωμα, και αλλαγη μετα απο τοσα χιλιομετρα.το διαφωρικο καθε 40.000 χιλ.αλλαγη βαλβολινες.πιστευω να σου ελυσα καποιες αποριες σου, καλη αγορα και παντα ορθιος.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!η τελευταία απορία ειναι η εξής αν εγω τυχον θέλω να το κανω μακρυψαλιδο πως γίνεται με το διαφορικό?βγαζεις το διαφορικό και το κανεις με αλυσίδα και γραναζι?

andreastwin
29/04/2018, 10:51
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!η τελευταία απορία ειναι η εξής αν εγω τυχον θέλω να το κανω μακρυψαλιδο πως γίνεται με το διαφορικό?βγαζεις το διαφορικό και το κανεις με αλυσίδα και γραναζι?

δεν το γνωριζω το θεμα για το ψαλιδι,αλλα γινεται. μπες στο google να δεις τσοπεροειδη τι ωραια ειναι.μηπως και δεν μπεις σε τοσα εξοδα για το ψαλιδι.

Peteblackpete
29/04/2018, 11:57
δεν το γνωριζω το θεμα για το ψαλιδι,αλλα γινεται. μπες στο google να δεις τσοπεροειδη τι ωραια ειναι.μηπως και δεν μπεις σε τοσα εξοδα για το ψαλιδι.

Ok σε ευχαριστώ παρα πολυ!!!ελπίζω αν πανε ολα καλα μεχρι τελος ιουνιου να εχω αποκτήσει μια :)

MAIK72
29/04/2018, 14:52
To διαφορικό δεν βγάζει σχεδόν ποτέ πρόβλημα. Στην σπάνια περίπτωση που βγάλει πρόβλημα(πχ φαγωμένο βήμα μετά από σκίσιμο :D)το κόστος επισκευής γίνεται ασύμφορο. Οι μόνοι που τα επισκευάζουν είναι οι bmwάδες:p
Για την μετατροπή δεν ξέρω να σου πω για το συγκεκριμένο αλλά μάλλον δεν γίνεται

http://www.chopcult.com/forum/showthread.php?t=41027

Peteblackpete
29/04/2018, 22:49
To διαφορικό δεν βγάζει σχεδόν ποτέ πρόβλημα. Στην σπάνια περίπτωση που βγάλει πρόβλημα(πχ φαγωμένο βήμα μετά από σκίσιμο :D)το κόστος επισκευής γίνεται ασύμφορο. Οι μόνοι που τα επισκευάζουν είναι οι bmwάδες:p
Για την μετατροπή δεν ξέρω να σου πω για το συγκεκριμένο αλλά μάλλον δεν γίνεται

http://www.chopcult.com/forum/showthread.php?t=41027

Ναι απο αυτο που μ έστειλες λενε μονο για το 1100 και το 950 οτι γινεται και με αλυσίδα και με καδένα αν κατάλαβα καλα