PDA

View Full Version : Μπρος γκρεμος (δικυλινδρα) και πισω ρεμα (τρικυλινδρα)...



Σελίδες : [1] 2

devil's animal
29/04/2018, 10:01
...και αφου εφυγε το xr, παμε να αλλαξουμε κατηγορια και να παμε σε κατι που δεν εχω ΙΔΕΑ και παντα θεωρουσα μια μ@λακια και μιση...δλδ αυτη των on-off....ή καλυτερα των ON-off...
multipurpose μηχανακια, ή αλλιως πολυχρηστικα ή διαφορετικα τα κανω ολα (μετρια) και συμφερω...

η χρηση ΘΑ ειναι:
1) οσο μπορω καθημερινοτητα στην δουλεια (ναι δεν την παλευω αλλο με το κουτι...οικονομικο, οικονομικο αλλα οταν πηζω στην κινηση θελω να φαω το τιμονι, τα ρουχα μου και το καπελο του Ρομπαξ)...επισης με την εξωφρενικη ταχυτητα των 80 που πηγαινω νομιζω οτι παιζω σε ταινια του Αγγελοπουλου...
2) ταξιδια...πρεπει πλεον να ταξιδεψω με το μηχανακι πρωτιστως γιατι εχω ελλειψεις απο μερη και δευτερευοντως διοτι μου αρεσει...εννοειται εντος και εκτος Ελλαδας...εννοειται δικαβαλα...εννοειται φορτωμενα...
3) νησια...καθε χρονο επιλεγω και απο ενα ή δυο και παω με την γυναικα,...που σημαινει ευκολια σε κατεβασιες χωματινες για παραλια και γενικα βατος χωματοδρομος....τα τελευταια χρονια που βρισκομαι Θεσσαλονικη την αναγκη μου αυτη καλυπτε ο αδερφος που μου δανειζε το versys650...αλλα πλεον δεν θελω να ξεκιναω με αμαξι απο εδω για να παω Αθηνα για να παω Σποραδες, Κυκλαδες, Δωδεκανησα ή και Επτανησα...οποτε να μπορει να με μεταφερει και μεχρι νοτια Ελλαδα...(γιατι ναι , νησια εκτος Θασου και Σαμοθρακης δεν εχει εδω πανω)...

αρα το 1 συνεπαγεται μια σχετικη οικονομια στην μετακινηση, το 2 συνεπαγεται ξεκουραστη θεση οδηγου-συνεπιβατη, καλη ανεμοκαλυψη, ευκολια φορτωσης, το 3 συνεπαγεται ολα τα απο πανω και μεγαλες διαδρομες αναρτησεων και μικρο (σχετικα) βαρος...

με λιγα λογια, τα θελω ολα και αν γινεται φτηνα και τυλιγμενα με κοκκινη κορδελα...:p

v-strom και λοιπες αηδιες απορριπτονται εξ αρχης, παμε να δουμε λιγο πιο ψωμομενα μοτοσακα και πιο συγχρονα...

βασικα κοιτωντας για καμποσες μερες το car.gr εχω ψιλοαποφασισει σε 2 μαλλον ασυγκριτα μηχανακια...
το ενα ειναι το Tracer και το αλλο ειναι το 1190 adventure...
μιλαμε παντα για μεταχειρισμενα...
εξεταζοντας το "φτηνοτερο" tracer εχει καποια σοβαρα μειον...
το πρωτο και το κυριοτερο ειναι η τιμη...που δεν λεει να πεσει απο τα 8 χιλιαρικα...και με εκνευριζει αφανταστα η σταση των κατοχων που εχει να κανει με την πολιτικη της εταιρειας που ΑΥΞΗΣΕ την τιμη στο 1 -1,5 χιλιαρικο...
Υπαρχουν δλδ ατομα που το πηραν με εκπτωση 9500€ και τωρα το δινουν 8 και 8,5..:eek: στα 3 χρονια ετσι?? μιλαμε ειναι να τρελαινεσαι!!
1 χιλιαρικο κατω απο οσο το πηραν...και σου λενε και με υφος: "τωρα εχει 11100"...ναι βρε βλακα σε "εφτιαξε" η yamaha που αυξησε τιμη και επειδη πουλησε καμποσα εχει διαμορφωθει η τιμη ετσι...αλλα οχι οτι ειναι φυσιολογικο...κανονικα το μηχανακι θα επρεπε να εχει 7...μαξ 7,5 χιλιαρικα για τα προσεγμενα...
μετα ειναι τα μετριοτατα περιφερειακα του...αναρτησεις και φρενα που αν πιεστουν θα κλασουν μεντες...και καλα στην πολη παει και ερχεται...
στο ταξιδι ομως φορτωμενος και δικαβαλος να θες να στριψεις με καμια 160αρα και να τον νοιωθεις τον σουμιε κατω απο το στρωμα (οχι το v, το mt) παει πολυ...και θα με τσαντισει αφανταστα αν το παρω να κατσω να ασχοληθω για να τα αλλαξω αυτα...και τι να αλλαξω? να βαλω cartridge και ελατηρια? η αστεια διαμετρος τους (41mm) δεν θα αλλαξει...
και μετα ειναι και το πλαισιο...και το γεγονος του κουνηματος στα πολλα...
και η αληθεια ειναι οτι δεν θα ηθελα παλι να χωσω λεφτα σε εξτρα...

βεβαια εχει και τα πολυ θετικα του το πραγμα...
ειναι ελαφρυ...εχει εναν κινητηρα διαμαντι που εκτος απο πολυ καλο γκαζι, εχει και οικονομια εφοσον το πας σαν ανθρωπος και ειναι και αρκετα νεο σχεδιαστικα που σημαινει οτι δεν θα παλιωσει σχετικα ευκολα...


και θα πει τωρα ο πονηρος: αν, υποθετικα, υπαρχουν λεφτα για το ΚΤΜ, τι το συζηταμε? πηγαινε για το ΚΤΜ...
ναι ρε τυχαρπαστε νεανια, το ΚΤΜ ομως εχει και αυτο καποια μειον...τουλαχιστον για εμενα...
1) ειναι σχετικα ακριβο ακομα και μεταχειρισμενο...δλδ οκ ειναι καμποσα τα 11χιλιαρικα...πλην ομως οτι το μηχανακι ειχε 18..αρα ειναι value και λογικη η τιμη μεταχειρισμενου που ζητανε οι ιδιοκτητες...οποτε ναι μεν πιεσμενα, μπορω δε να το κοιταξω για αγορα γιατι νοιωθω οτι παιρνω ΠΟΛΥ μηχανακι για τα λεφτα αυτα...
2) δεν ξερω τι παραπανω θα μπορουσε να κανει απο το tracer (εκτος απο το να στριβει με 200 ακλονητο)...δλδ αν τελικα αξιζει το εξτρα κοστος για αυτο που προσφερει και αν μπορεσω να αξιοποιησω καποια πραγματα...
3) και ισως σημαντικοτερο...οι μ@λακιτσες που θα βγαζει...ναι, ξερω το μοτερ δεν παθαινει τιποτα, αλλα σιγουρα θα εχει και αυτο καποιες παπαριες (ωσαν Ευρωπαϊκο) που θα μου σπαν τα μεζεα...επισης το οτι θα φυγω απο τα japan (που ειχα μια ζωη και δεν με ειχαν προδωσει) και θα παω Αυστρια, οσο να'ναι μου προκαλει μια ταραχη και ενα προβληματισμο για το αγνωστο :lol: ...
4) θα προτιμουσα τρικυλινδρο γιατι νομιζω οτι ειναι χρυση τομη στην κατηγορια και καλυπτει ολες τις αναγκες, σχετικα οικονομικα και ξεκουραστα...

devil's animal
29/04/2018, 10:02
δεν εβαλα επιτηδες τα σερβις μεσα γιατι πανω κατω λογικα θα ειναι τα ιδια και οι διαφορες ειναι μικρες για να υπολογιστουν...
παρολαυτα δεν ξερω ακριβεις καταναλωσεις και για τα 2 μηχανακια...εχουν ακουστει πολλα για τα tracer αλλα ο billy84 ελεγε τις προαλλες οτι καινε και αυτα καμποσο...ας πουνε αυτοι που το εχουν σε μικτη χρηση αλλα και "στραγγαλισμενο"...
για το 1190, ας βοηθησουν οι κατοχοι (bulmont ακουει??) για καταναλωση και για ψιλοβλαβες, μικροπροβληματα...που πονανε και λοιπα...

εννοειται οτι δεν εχω "κλειδωσει" σ'αυτα τα μοντελα αλλα βαση αναγκων νομιζω οτι ειναι αυτα που ειναι πιο κοντα σ'αυτα που θελω...
οποτε αν καποιου του ερχεται κατι αλλο ας το πει...
ας οψονται οι μ@λακες οι Ιαπωνες που για ακομη μια φορα δεν εχουν ενα δυνατο, καλοστημενο on-off και πρεπει να στραφουμε σε ευρωπαϊκα...:mad:

sorry για το σεντονι αλλα ηταν αναγκαιο..
ας αρχισουν οι χοροι...:D

vkats
29/04/2018, 10:10
Ρίξε μια ματιά κι εδώ αν θέλεις

https://www.car.gr/11422818-triumph-tiger-800-abs

GIXXERAKIAS
29/04/2018, 10:18
Αν είναι να δώσεις 11000 για το ΚΤΜ Σταυρή πάρε το Tracer 900 GT που θα έρθει τώρα Ελλάδα με τις οποίες βελτιώσεις που έπασχε το πρώτο. Α και που'σαι δαγκωτό το Tracer λέμε!

teogtp
29/04/2018, 10:23
Πάρε ένα corsa 1000ρι.
Τρικυλινδρο,οικονομικό και του ρίχνεις και αέριο.....
:owned:
:D

devil's animal
29/04/2018, 10:31
Ρίξε μια ματιά κι εδώ αν θέλεις

https://www.car.gr/11422818-triumph-tiger-800-abs



ναι το εχω υποψιν μου το 800 αλλα πρωτον βγαινει με 19' και 21' ζαντα...που σημαινει περισσοτερο χωμα...
και μετα ειναι ψιλοασθενικο το μοτερακι του...το tracer προφανως το υπερνικαει σε δυναμη και ειναι σσαφως πιο δρομισιο...

επισης αυτα ειχαν θεματα με την μιζα τους, δεν ξερω κατα ποσο λυθηκε...

το συγκεκριμενο μοντελο το σκεφτεται σοβαρα ο αδερφος μου για την μεταβαση απο versys 650...
:beer::beer:

devil's animal
29/04/2018, 10:35
Αν είναι να δώσεις 11000 για το ΚΤΜ Σταυρή πάρε το Tracer 900 GT που θα έρθει τώρα Ελλάδα με τις οποίες βελτιώσεις που έπασχε το πρώτο. Α και που'σαι δαγκωτό το Tracer λέμε!



ρε Γιαννη...:rolleyes:
δεν δινω επ'ουδενι αυτα τα λεφτα για καινουργιο tracer λεμε...δεν αξιζει το μηχανακι...
το 1190 ειναι υπερμηχανημα μπροστα του λεμε...ακομα και μεταχειρισμενο...

το gt μονο το μακρυμενο ψαλιδι για να μην εχει wobble εχει βασικο χαρακτηριστικο...τιποτα αλλο!! τις βαλιτσες τις θεωρω δεδομενο οτι ή θα τις παρω απο τον ηδη κατοχο ή θα παρω δικες μου...το να μου τις χρεωσει η yamaha (και η οποια yamaha ετσι? δεν λεω κατι για την μαρκα..) ενα σκασμο λεφτα δεν ειναι στα option μου...

και η ουσιαστικη διαφορα τους (σε μεταχειρισμενα) ειναι 3 χιλιαρικα...ενω θα επρεπε να ηταν πανω απο 5..με βαση αυτα που εχει το καθενα και μπορει να προσφερει στον κατοχο...
μιλαμε το αλλο εχει 150 αλογα...:vroum:..και φρενουκλες, και αναρτησαρες...και ηλεκρονικα...και..και..

δεν τα εβαλα αυτα στο παραπανω post στα θετικα του 1190 γιατι το θεωρησα δεδομενο οτι τα ξερετε ολοι...:D

devil's animal
29/04/2018, 10:37
Πάρε ένα corsa 1000ρι.
Τρικυλινδρο,οικονομικό και του ρίχνεις και αέριο.....
:owned:
:D

παρτα...:moutza::moutza:
δεν περιμενα κατι αλλο απο εσενα...:lol:

αλλα τι να περιμενω απο καφετζη και κατοχο bking?:rolleyes::bawl:

gior-gos
29/04/2018, 13:09
Το 1190 ειναι ενα εξωτικο μηχανακι. Το Tracer οχι. Τι να λεμε τωρα.. Αν σε ανησυχει ομως το 1190, πασο.

Γιατι δεν κοιτας και το αφρικα 1000; Αν το μόνο που σε σταματαει ειναι οτι εχει χωματινους τροχους, ειναι ενα θεμα που κατ εμε παιρνει υπερβολικες διαστασεις στην επιλογη μοτοσικλετας και υπαρχει πιο πολυ στα "χαρτια"

διοτι σε πραγματικες συνθηκες σβελτης τουριστικης οδηγησης (δε μιλαω για πιστα, δε μιλαω για αυτοκτονικη μονοκαβαλη), τα μηχανακια με χωματινους τροχους δεν υστερουν σε τιποτα των ασφαλτινων. Μια χαρα συμπεριφερονται υπο πιεση, στριβουν ,φρεναρουν, κρατανε ακομα και με τακουνι, αλλά στην περίπτωσή σου δε νομιζω οτι χρειαζεσαι χωματινο λαστιχο.

Dennis-
29/04/2018, 13:12
Εγω παντος αντι του τρεισερ θα πήγαινα ντουγρου για smt.. ! Και πιο φτηνο και καρατουμπανο και πιο αλητικο απ ολα !

LOUKILOUK
29/04/2018, 13:17
Χοντάκιας είσαι αφού, το 'Αφρικα το καινούριο δεν το σκέφτεσε?

Εγώ το 1190 θα έπαιρνα...

devil's animal
29/04/2018, 13:21
Το 1190 ειναι ενα εξωτικο μηχανακι. Το Tracer οχι. Τι να λεμε τωρα.. Αν σε ανησυχει ομως το 1190, πασο.

Γιατι δεν κοιτας και το αφρικα 1000; Αν το μόνο που σε σταματαει ειναι οτι εχει χωματινους τροχους, ειναι ενα θεμα που κατ εμε παιρνει υπερβολικες διαστασεις στην επιλογη μοτοσικλετας και υπαρχει πιο πολυ στα "χαρτια"

διοτι σε πραγματικες συνθηκες σβελτης τουριστικης οδηγησης (δε μιλαω για πιστα, δε μιλαω για αυτοκτονικη μονοκαβαλη), τα μηχανακια με χωματινους τροχους δεν υστερουν σε τιποτα των ασφαλτινων. Μια χαρα συμπεριφερονται υπο πιεση, στριβουν ,φρεναρουν, κρατανε ακομα και με τακουνι, αλλά στην περίπτωσή σου δε νομιζω οτι χρειαζεσαι χωματινο λαστιχο.

Όντως το africa θα μπορούσε να είναι μια επιλογή...και όντως σκέφτομαι τον πιο χωμάτινο χαρακτήρα του που δεν θα μπορέσω να αξιοποιήσω...
Αλλά υπάρχει και ένα άλλο θεματακι...έχει λιγότερα άλογα από το tracer...
Και όταν δίνεις τόσα λεφτά θες να πάρεις κάτι που πηγαίνει...
Αντίστοιχα η επιλογή θα μπορούσε να πάει και σε 990 adv αλλά όπως είπα...λίγα άλογα σε σχέση με αυτά που έχω στο μυαλό μου και παλιό σχεδιαστικά και ουσιαστικά.

devil's animal
29/04/2018, 13:25
Εγω παντος αντι του τρεισερ θα πήγαινα ντουγρου για smt.. ! Και πιο φτηνο και καρατουμπανο και πιο αλητικο απ ολα !

Το smt έχει και αυτό το κλασσικό μοτέρ του 990 αλλά είναι "λίγο" σε επιδόσεις σε σχέση με το tracer...και φυσικά και το 1190...
Επίσης ξαναλέω την ανησυχία μου στο όνομα "ΚΤΜ"... τρόμπα συμπλέκτη, τρόμπα φρένου, τρόμπα βενζίνης, υγρασία και νερό στο όργανο, διαρροές παραφλου...είναι κάποια υπαρκτά προβληματακια που αν μη τι άλλο προβληματίζουν...

devil's animal
29/04/2018, 13:35
Χοντάκιας είσαι αφού, το 'Αφρικα το καινούριο δεν το σκέφτεσε?

Εγώ το 1190 θα έπαιρνα...

Καλά δεν είναι βαμμένος χοντακιας...και ας είχα πολλα honda...έχω ευχαριστηθεί τα πάντα...
Σκεφτόμουν και το super tenere 1200 αλλά μόλις είδα τα άλογα του, έκλαψα...
Μ@λακες Ιάπωνες..από 1000 (africa)και 1200 (xtz) κυβικα, 100 άλογα...μπράβο ρε! Αυτά τα είχε το ΚΤΜ 10 χρόνια πριν και αξιόπιστα...:rolleyes:

Jimmu
29/04/2018, 13:53
Αυτά τα είχε το ΚΤΜ 10 χρόνια πριν και αξιόπιστα...:rolleyes:

Kαλά,μη παίρνεις και όρκο γι' αυτό.....

Όπως και να 'χει στη συγκεκριμένη κατηγορία μάλλον η ροπή σε ενδιαφέρει περισσότερο παρά η ιπποδύναμη.

toyar
29/04/2018, 14:12
Οι 3 δουλειες που ζητας δεν γινονται σωστα απο ενα μηχανακι

devil's animal
29/04/2018, 14:19
Οι 3 δουλειες που ζητας δεν γινονται σωστα απο ενα μηχανακι

Γιατί ρε συ?

Kαλά,μη παίρνεις και όρκο γι' αυτό.....

Όπως και να 'χει στη συγκεκριμένη κατηγορία μάλλον η ροπή σε ενδιαφέρει περισσότερο παρά η ιπποδύναμη.

Εντάξει όλα μετράνε..
Όταν σου "προσφέρονται" 120-150 άλογα δεν λες όχι...

ΓιώργοςΤΤ
29/04/2018, 14:29
Με όσα δει και ακούσει με τα παλιά Tracer, και από τη στιγμή που υπάρχει το καινούργιο με λυμμένα τα θέματα του προηγούμενου, αυτό που έχω να προτείνω είναι καινούργιο Tracer ή μεταχειρισμένο ΚΤΜ.

Το απλό με το GT διαφέρουν στον έξτρα εξοπλισμό, τα ψαλίδι είναι το καινούργιο και στα 2.

Johny the Fox
29/04/2018, 14:29
https://www.car.gr/3577726-honda-vfr-1200-x-crosstourer-abs-16

Καλοριζικο !:)

devil's animal
29/04/2018, 14:53
Με όσα δει και ακούσει με τα παλιά Tracer, και από τη στιγμή που υπάρχει το καινούργιο με λυμμένα τα θέματα του προηγούμενου, αυτό που έχω να προτείνω είναι καινούργιο Tracer ή μεταχειρισμένο ΚΤΜ.

Το απλό με το GT διαφέρουν στον έξτρα εξοπλισμό, τα ψαλίδι είναι το καινούργιο και στα 2.


Δεν δίνω τόσα λεφτά (11) για το tracer που να χτυπάνε τον κώλο τους κάτω..:lol:
Οριακά θα έδινα τα 8 γιατί πραγματικά το 'ρδελο συνδυάζει πολλά πράγματα..
Χαμηλό βάρος, άλογα τρικυλινδρα, αξιοπιστία, οικονομία σε μετακίνηση και ομορφιά (υποκειμενικό)...


https://www.car.gr/3577726-honda-vfr-1200-x-crosstourer-abs-16

Καλοριζικο !:)

Ούτε να το βλέπω δεν μπορώ...
Ούτε αυτο, ούτε το crossrunner...
Και αν πάω 1,5 χιλιάρικο πάνω από τα 11 προτιμώ να τα δώσω στο KTM και να το κάνω νταούλι με εξάτμιση, πρόγραμμα και 150 πραγματικά κάτω...δεν χρειάζονται, το ξερω...άλλα just in case...:lol:

toyar
29/04/2018, 15:27
Φορτωμενο ταξιδι χωματακι και οικονομια μονο το vstrom κανει που δεν το γουσταρεις
Και φυσικα για να τα κανει ολα δεν κανει τπτ πραγματικα καλα

DrBig
29/04/2018, 16:06
Παρε ενα προσεγμενο 950 (αν βρεις), οπωσδηποτε χαμηλο μοντελο. Ειναι η καλλιτερη σχεση κ@βλας/χρηματων/χρηστικοτητας στην αγορα. Ο 21 τροχος δεν το περιοριζει καθολου στο στρηψιμο.
Μετα στειλε ενα πμ για θεματα καρμπυρατερ γιατι αποκλειεται να ειναι ρυθμισμενο στο 100% των δυνατοτητων του μοτερ.
Τα θεματακια του θα τα εχει, οσα τουλαχιστον δεν εχει λυσει ο προηγουμενος, αλλα που 4-5 που 10-11.
Η διαφορα ειναι κτηνωδης κι αν κανεις καλη αγορα και δε σ αρεσει, το δινεις στα λεφτα σου.
Δυστυχως ετσι εχουν τα πραματα.

Το 990 αν και πιο συγχρονο, εχει και πιο πολυ πονοκεφαλο και κατ εμε δεν αξιζει εναντι του καρμπυρατερ (πλην του abs).
Το 1190 δεν ξερω, ενα τεστ ραιντ που εκανα με αφησε με τις εντυπωσεις ενος πολυ δυνατου μοτερ, (φρενα, αναρτησεις, στησιμο ηταν μια χαρα) που ομως δουλευε πολυ τραχια, σε βαθμο που ηθελα να κατεβω.

Αν παλι θες κατι ταξιδιαρικο και αξιοπιστο πρωτιστως και καυλερο δευτερευοντως, κοιτα το τελευταιας γενιας βστρομ 650. Ειναι ο ορισμος του ολοκληρωμενου ον οφφ. Ντεν κανει πλακα.

Ο,τι κι αν αποφασισεις καλες αγορες.

Υγ επισης και 1050 tiger SPORT

LOUKILOUK
29/04/2018, 16:06
Φορτωμενο ταξιδι χωματακι και οικονομια μονο το vstrom κανει που δεν το γουσταρεις
Και φυσικα για να τα κανει ολα δεν κανει τπτ πραγματικα καλα


Ωμή, πικρή αλήθεια...
Αποφάσισε που θα κάνεις πίσω μιας και όλα δεν μπορείς να τα έχεις...όταν βάλεις τις προτερεότητές σου σε σειρά θα σου παρουσιαστεί ο μέγας βοσκαράς...εεε η αλήθεια ήθελα να πω...
Επίσης ξέρεις καλύτερα από μένα ότι τα άλογα (σαν απόλυτη τιμή) δεν λένε παντα την αλήθεια.
Με το 990 μου πχ σίγουρα δεν ήμουν για κόντρες στις εθνικές αν και ταξίδευα άνετα μέχρι τα 180χλμ/ωρα δικάβαλός φορτωμένος με μπαγαζιέρες...
'Οταν όμως αρχίζαν τα βουνά τότε αρχίζαν τα γλέντια...το ίδιο και στα 36ώρα... το ίδιο και στα χωμάτινα κομμάτια που απλά δεν κλείνεις το γκάζι...και στο τέλος της μέρας ήμουν και ξεκούραστος σε σχέση με άλλους...στήσιμο και ροπή καθάριζαν για πάρτυ μου.'Ολα αυτά φυσικά με τίμημα στο κάυσιμο...τίποτε δεν έρχεται τσάμπα, ότι παέι καίει...κτλ κτλ
SS έχεις αν δεν κάνω λάθος, οπότε αλόγατα δεν σου λείπουν, καθημερινότητα και ταξίδια δεν χρειάζονται τελικές και γκάζια, στήσιμο, άνεση, πρακτικότητα μάλλον έιναι ποιο σημαντικά ειδικά αν θες χαρούμενο και τον συνεπιβάτη.
Δυστηχώς αν θες ΚΑΙ οικονομία πας στο ακατανόμαστο παραπάνω, με τις τελικές στο άπειρο...Μετά από αυτό αρχίζουν οι εκπτώσεις στη οικονομία και φτάνεις μέχρι 1290 σούπερ ντούπερ και γυρνοβολάς άρχοντας... Αντέχεις και πόσο οικονομικά είναι το ερώτημα...γιατί να πάρεις κάτι και να μην λυγάει ο δεξιός καρπός από φόβο μην κάψεις δεν λέει...
Το 1090 που οδήγησα πρόσφατα είναι επίσης μια καλή πρόταση, οικονομικότερο από το 1190 αλλά αξιοπρεπέστατο στον δρόμο. Μετά τα 105-110 μίλια βέβαια καταλάβαινες ότι κομπιάζει...(180-190χλμ περίπου).

Bottom line που λένε, με τιποτε δεν θα είσαι ευχαριστημένος απόλυτα, πάρε τουλάχιστον κάτι που θα σε κάνει να χαμογελάς όταν θα στρίβεις...

devil's animal
29/04/2018, 16:10
Φορτωμενο ταξιδι χωματακι και οικονομια μονο το vstrom κανει που δεν το γουσταρεις
Και φυσικα για να τα κανει ολα δεν κανει τπτ πραγματικα καλα


χωματακι τωρα μιλαμε για το τιποτα ετσι...?? δλδ ξαναλεω απλα μια-δυο κατεβασιες σε θαλασσα...
αλλιως θα επαιρνα bandit 1250 που ειναι και παμφηνο και παιρνει και αλογα αλλα ειναι βαρυδι, καιει καμποσο καθως ειναι παλιας τεχνολογιας το μοτερ και δεν εχει και τις διαδορμες των αναρτησεων που πρεπει...

και για την οικονομια δεν σου ειπα οτι θα εχω απαιτησεις να καιει 6 λιτρα στα 100 το 1200, αλλωστε δεν θα το παιρνω καθε μερα στην δουλεια...απλα οποτε μπουκωνω...οτι εκανα και με το xr δλδ...

ουσιαστικα ενα ψηλο street που να φορτωνεται θελω..δλδ KTM 1290 ή ΒΜW XR 1000...ναι το ξερω, πανακριβα και ευρωπαϊκα και τα 2....:rolleyes:

devil's animal
29/04/2018, 16:42
Ωμή, πικρή αλήθεια...
Αποφάσισε που θα κάνεις πίσω μιας και όλα δεν μπορείς να τα έχεις...όταν βάλεις τις προτερεότητές σου σε σειρά θα σου παρουσιαστεί ο μέγας βοσκαράς...εεε η αλήθεια ήθελα να πω...
Επίσης ξέρεις καλύτερα από μένα ότι τα άλογα (σαν απόλυτη τιμή) δεν λένε παντα την αλήθεια.
Με το 990 μου πχ σίγουρα δεν ήμουν για κόντρες στις εθνικές αν και ταξίδευα άνετα μέχρι τα 180χλμ/ωρα δικάβαλός φορτωμένος με μπαγαζιέρες...
'Οταν όμως αρχίζαν τα βουνά τότε αρχίζαν τα γλέντια...το ίδιο και στα 36ώρα... το ίδιο και στα χωμάτινα κομμάτια που απλά δεν κλείνεις το γκάζι...και στο τέλος της μέρας ήμουν και ξεκούραστος σε σχέση με άλλους...στήσιμο και ροπή καθάριζαν για πάρτυ μου.'Ολα αυτά φυσικά με τίμημα στο κάυσιμο...τίποτε δεν έρχεται τσάμπα, ότι παέι καίει...κτλ κτλ
SS έχεις αν δεν κάνω λάθος, οπότε αλόγατα δεν σου λείπουν, καθημερινότητα και ταξίδια δεν χρειάζονται τελικές και γκάζια, στήσιμο, άνεση, πρακτικότητα μάλλον έιναι ποιο σημαντικά ειδικά αν θες χαρούμενο και τον συνεπιβάτη.
Δυστηχώς αν θες ΚΑΙ οικονομία πας στο ακατανόμαστο παραπάνω, με τις τελικές στο άπειρο...Μετά από αυτό αρχίζουν οι εκπτώσεις στη οικονομία και φτάνεις μέχρι 1290 σούπερ ντούπερ και γυρνοβολάς άρχοντας... Αντέχεις και πόσο οικονομικά είναι το ερώτημα...γιατί να πάρεις κάτι και να μην λυγάει ο δεξιός καρπός από φόβο μην κάψεις δεν λέει...
Το 1090 που οδήγησα πρόσφατα είναι επίσης μια καλή πρόταση, οικονομικότερο από το 1190 αλλά αξιοπρεπέστατο στον δρόμο. Μετά τα 105-110 μίλια βέβαια καταλάβαινες ότι κομπιάζει...(180-190χλμ περίπου).

Bottom line που λένε, με τιποτε δεν θα είσαι ευχαριστημένος απόλυτα, πάρε τουλάχιστον κάτι που θα σε κάνει να χαμογελάς όταν θα στρίβεις...


μμμμ...ναι... μια χαρα τα λες...και καπως ετσι τα εχω και εγω στο μυαλο μου...
το θεμα ειναι οτι δεν γινεται να μου προτεινονται 15 χρονων μηχανακια με 60 αλογα και στησιμο για γελια (v-strom) οταν υπαρχουν νεα μοτερ, νεες τεχνολογιες κλπ...
καπως ετσι ειναι και με το 990...το μοτερ εσπερνε και πιθανοτατα ακομα και τωρα ειναι αξιοπρεπεστατο, με τιμημα το καυσιμο οπως ειπες....αν θα κοιτουσα το συγκεκριμενο μοτερ θα πηγαινα στο SMT που και το στησιμο μοταρντ εχει και το φορτωμα παιρνει...και το κοιταγα να σου πω την αληθεια γιατι ειναι φθηνο (σε σχεση με αυτα που ειχε καινουργιο, εχει μια σοβαρη μειωση)...αλλα οταν ξερω για διαφορα προβληματα (τα εγραψα παραπανω) κατι με κοβει...και παλι οταν μπορεις να πλησιασεις το κατι παραπανω που ειναι το 1190 με νεας γενιας μοτερ δυνατο και τεχνολογια οπως το cornering abs π.χ., σου μπαινουν ιδεες ασΚημες...

το καυσιμο στο ταξιδι δεν με απασχολει τοσο, γιατι οπως ειπες δεν θα πηγαινω >220, αλλα το καθημερινο που μπορει να καιει 10 λιτρα στα 100...δλδ μια μερα να το παρω δουλεια θα καψει 15€ εε...ειναι καπως και το σκεφτομαι..:hmm:

αν μιλησουμε ΚΑΘΑΡΑ ορθολογικα το tracer ειναι αυτο που χρειαζομαι...105 ροδα που πανε ανετα 120, ελαφρυ, μεγαλες διαδρομες αναρτησεων, φορτωνεται, αν εισαι συνετος καιει λιγο, αξιοπιστια ιαπωνα...γι'αυτο εχει πουλησει και τοσο...ΑΛΛΑ αυτη η τιμη του σαν μεταχειρισμενο μου καθεται στον λαιμο, δεν το κρυβω...:a11:

devil's animal
29/04/2018, 16:53
Παρε ενα προσεγμενο 950 (αν βρεις), οπωσδηποτε χαμηλο μοντελο. Ειναι η καλλιτερη σχεση κ@βλας/χρηματων/χρηστικοτητας στην αγορα. Ο 21 τροχος δεν το περιοριζει καθολου στο στρηψιμο.
Μετα στειλε ενα πμ για θεματα καρμπυρατερ γιατι αποκλειεται να ειναι ρυθμισμενο στο 100% των δυνατοτητων του μοτερ.
Τα θεματακια του θα τα εχει, οσα τουλαχιστον δεν εχει λυσει ο προηγουμενος, αλλα που 4-5 που 10-11.
Η διαφορα ειναι κτηνωδης κι αν κανεις καλη αγορα και δε σ αρεσει, το δινεις στα λεφτα σου.
Δυστυχως ετσι εχουν τα πραματα.

Το 990 αν και πιο συγχρονο, εχει και πιο πολυ πονοκεφαλο και κατ εμε δεν αξιζει εναντι του καρμπυρατερ (πλην του abs).
Το 1190 δεν ξερω, ενα τεστ ραιντ που εκανα με αφησε με τις εντυπωσεις ενος πολυ δυνατου μοτερ, (φρενα, αναρτησεις, στησιμο ηταν μια χαρα) που ομως δουλευε πολυ τραχια, σε βαθμο που ηθελα να κατεβω.

Αν παλι θες κατι ταξιδιαρικο και αξιοπιστο πρωτιστως και καυλερο δευτερευοντως, κοιτα το τελευταιας γενιας βστρομ 650. Ειναι ο ορισμος του ολοκληρωμενου ον οφφ. Ντεν κανει πλακα.

Ο,τι κι αν αποφασισεις καλες αγορες.

Υγ επισης και 1050 tiger SPORT


γιατρουλη με καρμπ δεν ξαναμπλεκω...οχι οτι ειχα προβλημα με το xr, αντιθετως, ο reinmeister εχει κανει απιστευτη δουλεια...αλλα οπως ειπα θελω κατι συγχρονο...
για το 990 τα ειπα απο πανω στον LoukiLouk...
το 1190 σιγουρα ειναι ενα υπερμηχανημα, αλλα δεν ξερω για τα θεματακια που μπορει να βγαλει και θα με "σπασουν" κατευθειαν...ποσο μαλλον οταν θα εχω ριξει και 11 κασερατα στον αλλον για να το παρω....

για το v-strom δεν το συζηταω...καλυτερα βεσπα..:lol:


τωρα που ειπες για το tiger ηταν μεσα στις πρωτες επιλογες σαν ανταγωνιστης του tracer αλλα καποια στιγμη μιλησα με τον Πετρο (ptc) και μου ειπε οτι παρότι εχει ιδια αλογα περιπου, ειναι βαρυ και φαινεται και στην οδηγηση και στα ανοιγματα....καμια σχεση με tracer...και με εκοψε οπως καταλαβες...
επισης το μοτερ του ειναι παλιο (ουσιαστικα ενα 955 υπερκυβισμενο) και καιει και αυτο καμποσο...σε σχεση παντα με το tracer ετσι??

ασε που τα περισσοτερα που εχω δει εχουν σκασμενο χρωμα στο μοτερ και ξεφλουδισματα...:rolleyes:οχι οτι παθαινει κατι αλλα ειναι σπασιμο ρπμ να βλεπεις π.χ. transalp και να ειναι πενα τα μοτερ και μηχανακι που ειχε 14,5 χιλιαρικα να ειναι τετοιο χαλι...
ειναι ομως μια σοβαρη προταση...ειδικα οταν υπαρχουν τελευταιας γενιας με το μονομπρατσο ψαλιδι σε αυτες τις τιμες... (https://www.car.gr/13136054-triumph-tiger-1050-tiger-sport)

bulmont
29/04/2018, 17:29
Ετοιμο σ' έχω.......... Ψήνεσαι;;;;;;;;;;;;;;;;

Φώτο τραβηγμένη πρίν 2 μέρες......


395203

devil's animal
29/04/2018, 17:53
Ετοιμο σ' έχω.......... Ψήνεσαι;;;;;;;;;;;;;;;;

Φώτο τραβηγμένη πρίν 2 μέρες......


395203

1ον τον Μπαιρνεις...
2ον πόσο?:evil:

buckley
29/04/2018, 18:02
1ον τον Μπαιρνεις...
2ον πόσο?:evil:

Καλορίζικο, του Βαγγελάκη παίζει να είναι το καλύτερο πανελλαδικά (με τη μαλακία που τον δέρνει...)










































































































Πόσο τον μπαιρνεις τελικά δεν είπες...

bulmont
29/04/2018, 18:17
1ον τον Μπαιρνεις...
2ον πόσο?:evil:

Εχεις πμ....

taisteal
29/04/2018, 18:23
1190.

devil's animal
29/04/2018, 18:38
Εχεις πμ....
Σου απάντησα αλλά το λινκ που έστειλες είναι λανθασμένο...

bulmont
29/04/2018, 18:48
Τώρα;;;;;

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118112&page=4

buckley
29/04/2018, 18:53
Εχεις πμ....

Εντάξει ,τα φτιάξατε ?
χαχαχαχαχα

bulmont
29/04/2018, 18:55
Εντάξει ,τα φτιάξατε ?
χαχαχαχαχα


Ζηλεύεις;;;;;;;;;;;;;;;

doctoras
29/04/2018, 19:11
caponord 1200 (πχ) (https://www.car.gr/10966757-aprilia-caponord-1200-dd)

azar41
29/04/2018, 19:27
Προτείνω Τracer 900, απλά έχε υπόψη οτι στο μοντέλο του 18 , η σέλα του συναναβάτη είναι απαράδεκτη,καμιά σχέση με του παλιότερου μοντέλου.

devil's animal
29/04/2018, 20:16
caponord 1200 (πχ) (https://www.car.gr/10966757-aprilia-caponord-1200-dd)

Μμμμ....δεν κακό..αλλά πάλι ευρωπαϊκό...και όχι απλά ευρωπαϊκό... ιταλικό!!


Προτείνω Τracer 900, απλά έχε υπόψη οτι στο μοντέλο του 18 , η σέλα του συναναβάτη είναι απαράδεκτη,καμιά σχέση με του παλιότερου μοντέλου.

Ναι...αν θα παρθει, θα παρθεί το προηγούμενο μεταχειρισμένο....

doctoras
29/04/2018, 20:56
εμ, αν είναι να παιδευτείς λίγο με τα ευρωπαικά, να το κάνεις για κάτι που είναι όμορφο και ποθητό όπως οι περισσότερες ιταλικές κατασκευές

BLiTzER
29/04/2018, 21:36
όμορφο και ποθητό όπως οι περισσότερες ιταλικές κατασκευές

:lol:

@devil: Πάρε το Yamaha, αφού πάνω από όλα θες να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια και το ξέρεις. Αν δε σου κάνει, το πουλάς στην ίδια τιμή πάνω κάτω, αφού, όπως λες, τόσο πωλούνται πλέον.

lleonidas
29/04/2018, 22:32
Ευχάριστο δίλημμα!Συμφωνώ στα περισσότερα απ'όσα γράφεις συγκρίνοντας tracer με 1190.Και εγώ τις λιγουρεύομαι, αν αποφασίσω να πουλήσω το πλοίο μου.Αν υπήρχε Yamaha 1190, πιθανότατα θα γινόταν η μοτοσυκλέτα μου για πολλά χρόνια!
Σε κάθε περίπτωση, γνωρίζεις καλά και τις δύο, τις έχεις οδηγήσει και εσύ θα κρίνεις ποια θα επιλέξεις...δε νομίζω ότι μπορεί να σε επηρεάσει κανείς τόσο αποφασιστικά προς το ένα ή το άλλο.Ίσως μόνο κάποια αγγελία με tracer που θα έχει μπόλικη προίκα και αναβαθμισμένα περιφερειακά σε ενδιαφέρουσα τιμή.

Αν υπάρχει χώρος στην ατζέντα σου για εναλλακτικές προτάσεις, θα μπορούσες να δεις και τα
Multi 950 (https://www.car.gr/13408748-ducati-multistrada-950) (ή και το μεγάλο Multi σε τιμές κοντά στα 11)
Tiger sport (https://www.car.gr/12558611-triumph-tiger-sport)
Versys 1000 (https://www.car.gr/9961305-kawasaki-versys-1000) (ένα και μονάκριβο μεταχειρισμένο και αυτό ''παλιό'')

devil's animal
29/04/2018, 22:55
:lol:

@devil: Πάρε το Yamaha, αφού πάνω από όλα θες να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια και το ξέρεις. Αν δε σου κάνει, το πουλάς στην ίδια τιμή πάνω κάτω, αφού, όπως λες, τόσο πωλούνται πλέον.



ρε συ δεν ειναι θεμα να μην μου κανει...πιθανοτατα θα μου κανει...
οπως θα μου κανει και το ΚΤΜ...σιγουρα θα κανει καποια πραγματα χειροτερα απο το ΚΤΜ γιατι ειναι σαφεστατα υποδεεστερο μηχανακι, αλλα δεν παιρνω κατι με σκοπο να το δωσω στο εξαμηνο ...δεν ειμαι τετοιας νοοτροπιας....

BLiTzER
29/04/2018, 23:13
Όχι, με σκοπό να το κρατήσεις θα το αγοράσεις. Αλλά επειδή ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος πριν την αγορά, το να ξέρεις ότι δε θα χάσεις απολύτως τίποτα αν το αλλάξεις, μετράει. Και, όπως και να το κάνουμε, καλύτερα να δεις αν σου κάνει το Tracer πρώτα και αν δεν, τότε πας στο ΚΤΜ. Μου ακούγεται πιο ασφαλές για τα γούστα σου και τις ανάγκες σου. ;)

devil's animal
29/04/2018, 23:14
Ευχάριστο δίλημμα!Συμφωνώ στα περισσότερα απ'όσα γράφεις συγκρίνοντας tracer με 1190.Και εγώ τις λιγουρεύομαι, αν αποφασίσω να πουλήσω το πλοίο μου.Αν υπήρχε Yamaha 1190, πιθανότατα θα γινόταν η μοτοσυκλέτα μου για πολλά χρόνια!
Σε κάθε περίπτωση, γνωρίζεις καλά και τις δύο, τις έχεις οδηγήσει και εσύ θα κρίνεις ποια θα επιλέξεις...δε νομίζω ότι μπορεί να σε επηρεάσει κανείς τόσο αποφασιστικά προς το ένα ή το άλλο.Ίσως μόνο κάποια αγγελία με tracer που θα έχει μπόλικη προίκα και αναβαθμισμένα περιφερειακά σε ενδιαφέρουσα τιμή.

Αν υπάρχει χώρος στην ατζέντα σου για εναλλακτικές προτάσεις, θα μπορούσες να δεις και τα
Multi 950 (https://www.car.gr/13408748-ducati-multistrada-950) (ή και το μεγάλο Multi σε τιμές κοντά στα 11)
Tiger sport (https://www.car.gr/12558611-triumph-tiger-sport)
Versys 1000 (https://www.car.gr/9961305-kawasaki-versys-1000) (ένα και μονάκριβο μεταχειρισμένο και αυτό ''παλιό'')


ειπαμε ρε συ ευρωπη ευρωπη, αλλα ducati δεν ακουμπαω..απλα.
το triumph εχω πει παραπανω τι επαιξε και με απετρεψε...
τωρα το kawasaki, οχι ευχαριστω...ειναι 4κ, δεν ειναι σπιρτοζικο...λιγα αλογα για 1000cc...

devil's animal
29/04/2018, 23:22
Όχι, με σκοπό να το κρατήσεις θα το αγοράσεις. Αλλά επειδή ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος πριν την αγορά, το να ξέρεις ότι δε θα χάσεις απολύτως τίποτα αν το αλλάξεις, μετράει. Και, όπως και να το κάνουμε, καλύτερα να δεις αν σου κάνει το Tracer πρώτα και αν δεν, τότε πας στο ΚΤΜ. Μου ακούγεται πιο ασφαλές για τα γούστα σου και τις ανάγκες σου. ;)




οσο σιγουρος ή μη σιγουρος για την αγορα ειμαι τωρα, θα ειμαι και μετα...τα βασικα χαρακτηριστικα απο το μηχανακι ΔΕΝ αλλαζουν και να αλλαξουν θελουν πολλα λεφτα που δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω...οποτε το ξερω απο τωρα οτι το μηχανακι θα ψαρωνει στα 170 πλαγιασμενο τερμα...οπως και για το γεγονος οτι σε περιπτωση φορτωματος με τριβαλιτσο και δικαβαλο θα αλλαζει η γεωμετρια και δεν θα εχω επιλογη για ρυθμιση της πισω αναρτησης...επειτα ειναι και αυτα τα 8 και 8,5 που βλεπω και πραγματικα με πιανει μια απεχθεια προς το ειδος των (αγαπητων κατα τ'αλλα) τρεϊσεραδων...

rainmike
29/04/2018, 23:22
Πάρε multistrada 1200 μην είσαι προκατειλημμένος ,είναι και γαμώ τα μηχανάκια:)

devil's animal
29/04/2018, 23:24
Πάρε multistrada 1200 μην είσαι προκατειλημμένος ,είναι και γαμώ τα μηχανάκια:)

ακομα και να μην ειχα ακουσει αυτα που εχω ακουσει για το συγκεκριμενο μηχανακι, δεν θα το επελεγα...ποσο μαλλον τωρα που τα εχω ακουσει...


σε καλυψα ή θες κατι περισσοτερο?:lol:

rainmike
29/04/2018, 23:27
αυτό είναι το πρόβλημα ότι έχεις ακούσει καλο είναι να έχεις προσωπική γνώμη και εγώ έχω ducati γιαυτο και σε παροτρύνω ,τέσπα καλόβολτο ότι και να πάρεις:beer:

ποπαϋ
30/04/2018, 07:43
ακομα και να μην ειχα ακουσει αυτα που εχω ακουσει για το συγκεκριμενο μηχανακι, δεν θα το επελεγα...ποσο μαλλον τωρα που τα εχω ακουσει...


σε καλυψα ή θες κατι περισσοτερο?:lol:


τι ακριβώς εχεις ακούσει για το μουλτι 1200;

devil's animal
30/04/2018, 08:07
αυτό είναι το πρόβλημα ότι έχεις ακούσει καλο είναι να έχεις προσωπική γνώμη και εγώ έχω ducati γιαυτο και σε παροτρύνω ,τέσπα καλόβολτο ότι και να πάρεις:beer:

καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει...λεγανε οι παλιοι και σε πολλες περιπτωσεις ισχυει...
αν εχεις το συγκεκριμενο ducati με χαρα να ακουσουμε τις αποψεις σου...
αλλα αν δεν το εχεις μην εισαι ΤΟΣΟ σιγουρος γιατι δεν ειναι ολα τα ducati ιδια και εγω μιλησα για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μηχανακι...
ευχαριστω για τις ευχες..
:beer:


τι ακριβώς εχεις ακούσει για το μουλτι 1200;


θα σου πω τα χαλαρα πραγματακια που εχω ακουσει...

το πρωτο ειναι οτι οταν χαλασε το ενα βεντιλατερ (απο τα 2) του ψυγειου η ducati δεν το εχει σαν εξτρα part και το δινει φουλ κομπλε μαζι με ψυγειο ...δλδ 820+ΦΠΑ...δλδ περιπου 1020€...
για το ανεμιστηρακι, ναι? που πουλιουνται με το κιλο σε κομπιουτερομαγαζα...και μετα για να μην πληρωσεις τα γ@μησιατικα πρεπει να ψαξεις, να ταιριαξεις και να πατενταρεις κατι αλλο γιατι ειναι ΑΣΤΕΙΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ!! ..αυτο σε ενα μηχανακι 22 χιλ.€ ειναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο !! αν εχει μαθει η ducati ετσι τους πελατες της..και οι πελατες της το δεχονται, εγω παω πασο και απλα δεν θα γινω ποτε πελατης της..

το δευτερο ηταν οτι ειχαν (απορρυθμιστει?) τα ηλεκτρονικα των μπροστινων και δεν μπορουσε κανενας να κανει κατι...δεν το ακουμπαγε κανεις..δεν ξερω τι πως και γιατι..

το τριτο ηταν παλι οτι ειχε (ξεσφιξει?) η πισω αναρτηση και το μηχανακι πηγαινε βαρκα γυαλο και πηγε να σκοτωθει ο αναβατης...

καινουργια και πανακριβα μηχανακια τωρα, ετσι?? ΟΛΑ!
επισης αυτα δεν μου τα ειπε καποιος τυχαιος...τριτος ξαδερφος του μπατζανακη του κουμπαρου του γειτονα...μηχανικος που τα φτιαχνει μου τα ειπε...

ασε δε το αλλο...αν ο Αλεξης (τι ποιος Αλεξης? ΕΝΑΣ ειναι ο Αλεξης!) παρει αδεια, ανταλλακτικα παραγγελνεις μετα απο καμια βδομαδα...παραγγελνεις ετσι? οχι εχεις...απλα παραγγελια...

οποτε οχι, λυπαμαι αλλα δεν παιρνω multi 1200...
:wave2:

Sapadak
30/04/2018, 09:45
Και γιατί ON-OFF?
Μιας και 21' μπροστά δεν θες

Κλικμι (https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/10419473/)

Μην σχολιάσεις τα άλογα :)

Johny the Fox
30/04/2018, 10:04
καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει...λεγανε οι παλιοι και σε πολλες περιπτωσεις ισχυει...
αν εχεις το συγκεκριμενο ducati με χαρα να ακουσουμε τις αποψεις σου...
αλλα αν δεν το εχεις μην εισαι ΤΟΣΟ σιγουρος γιατι δεν ειναι ολα τα ducati ιδια και εγω μιλησα για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μηχανακι...
ευχαριστω για τις ευχες..
:beer:




θα σου πω τα χαλαρα πραγματακια που εχω ακουσει...

το πρωτο ειναι οτι οταν χαλασε το ενα βεντιλατερ (απο τα 2) του ψυγειου η ducati δεν το εχει σαν εξτρα part και το δινει φουλ κομπλε μαζι με ψυγειο ...δλδ 820+ΦΠΑ...δλδ περιπου 1020€...
για το ανεμιστηρακι, ναι? που πουλιουνται με το κιλο σε κομπιουτερομαγαζα...και μετα για να μην πληρωσεις τα γ@μησιατικα πρεπει να ψαξεις, να ταιριαξεις και να πατενταρεις κατι αλλο γιατι ειναι ΑΣΤΕΙΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ!! ..αυτο σε ενα μηχανακι 22 χιλ.€ ειναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο !! αν εχει μαθει η ducati ετσι τους πελατες της..και οι πελατες της το δεχονται, εγω παω πασο και απλα δεν θα γινω ποτε πελατης της..

το δευτερο ηταν οτι ειχαν (απορρυθμιστει?) τα ηλεκτρονικα των μπροστινων και δεν μπορουσε κανενας να κανει κατι...δεν το ακουμπαγε κανεις..δεν ξερω τι πως και γιατι..

το τριτο ηταν παλι οτι ειχε (ξεσφιξει?) η πισω αναρτηση και το μηχανακι πηγαινε βαρκα γυαλο και πηγε να σκοτωθει ο αναβατης...

καινουργια και πανακριβα μηχανακια τωρα, ετσι?? ΟΛΑ!
επισης αυτα δεν μου τα ειπε καποιος τυχαιος...τριτος ξαδερφος του μπατζανακη του κουμπαρου του γειτονα...μηχανικος που τα φτιαχνει μου τα ειπε...

ασε δε το αλλο...αν ο Αλεξης (τι ποιος Αλεξης? ΕΝΑΣ ειναι ο Αλεξης!) παρει αδεια, ανταλλακτικα παραγγελνεις μετα απο καμια βδομαδα...παραγγελνεις ετσι? οχι εχεις...απλα παραγγελια...

οποτε οχι, λυπαμαι αλλα δεν παιρνω multi 1200...
:wave2:

Δεν ειναι και ευκολο να ριξεις 10 στα 10 εξω απο το στοχο
Αν εχεις πληροφορηση και καλα απο '' μηχανικο που τα φτιαχνει '' κοφτου την καλημερα.
Ποιο ευκολο ειναι να αλλαξεις μηχανακι απο μυαλα ,οποτε ασε τα ευρωπαικα γενικως ,πας καρφι για μεταχειρω tracer και καλα χιλιομετρα.

Manalishi
30/04/2018, 10:08
Το Versys 1000, γιατί το απέρριψες?

Απο ροπή σκίζει, κάτι που βλέπω αποζητάς.

devil's animal
30/04/2018, 10:14
Και γιατί ON-OFF?
Μιας και 21' μπροστά δεν θες

Κλικμι (https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/10419473/)

Μην σχολιάσεις τα άλογα :)



οχι ρε φιλε...θα τα σχολιασω τα αλογα...
δεν γινεται το 2018 να δινεις μηχανακι που βγαζει απο 750cc 50 μουλαρια...και με συμβατικο μπροστινο...και να ζητας και 9χηνες...απλα not...

αν ημουν σ'αυτη την φαση χτυπαγα ενα versys μεταχειρο ή ενα cbf 600-1000 ή κατι τετοιο τελοσπαντων...και τι εγινε που κανει οικονομια? δεν θελω να παρω αμαξι...μηχανακι ψαχνω που να μου βγαζει και καποια γουστα...

devil's animal
30/04/2018, 10:16
Δεν ειναι και ευκολο να ριξεις 10 στα 10 εξω απο το στοχο
Αν εχεις πληροφορηση και καλα απο '' μηχανικο που τα φτιαχνει '' κοφτου την καλημερα.
Ποιο ευκολο ειναι να αλλαξεις μηχανακι απο μυαλα ,οποτε ασε τα ευρωπαικα γενικως ,πας καρφι για μεταχειρω tracer και καλα χιλιομετρα.

αν και δεν ειναι το καταλληλο thread, θα χαρω να ακουσω την ενσταση σου...
ααα..και που'σαι...στειλε μια και το λινκακι με το part του βεντιλατερ...ετσι για να βουλωσουν τα στοματα...και να κοψω και εγω την καλημερα στον μηχανικο...

devil's animal
30/04/2018, 10:18
Το Versys 1000, γιατί το απέρριψες?

Απο ροπή σκίζει, κάτι που βλέπω αποζητάς.


επειδη ειναι τετρακυλινδρο το απερριψα και θα του λειπει αυτο το νευρο και η σπιρταδα στα χαμηλα...+οτι τα αλογα του ειναι ιδια με του tracer...
ναι ροπουλα δεν λεω...
επισης ειναι μηχανακι που το ψιλοπαντρευεσαι...

devil's animal
30/04/2018, 10:29
αυτο που δεν μου εχει πει ΚΑΝΕΝΑΣ ειναι ποιες ειναι οι "μ@λακιτσες" που μπορει να βγαλει ενα 1190, ποσο ευκολα λυνονται και αν αξιζει να δωσω το χρημα και να παω εκει...ουτε για καταναλωση εχει μιλησει καποιος για το συγκεκριμενο...

Βαγγελακη ακους? για σενα χτυπαει η καμπανα...μην σπαμμαρεις απο εδω και απο εκει..γραψε και κατι εποικοδομητικο...:lol:

εγω οσο το ψαχνω, τοσο βρισκω...και δεν ειναι τοσο "μ@λακιτσες"..:rolleyes:

εδω εχουμε ενα σπασμενο μοτερ... (http://advrider.com/index.php?threads/ktm-1190-adventure-serious-engine-problems-in-ecuador-help.1169407/)
εδω εχουμε προβλημα με καμμενους εγκεφαλους (ECU)... (http://advrider.com/index.php?threads/ktm-1190-adventure-issues-and-problems-computer-failure.1038588/)
εδω ειχε προβλημα σχεδιαστικο με το φιλτροκουτι και ρουφαγε σκονη με αποτελεσμα να σπαει το μοτερ... (http://advrider.com/index.php?threads/1190-adventure-problems-start-dust.947819/)(νομιζω εχουν βγαλει ανακληση γι'αυτο) το ιδιο και εδω... (http://www.ktmforums.com/forums/adventure/40290-1190-engine-rebuild.html)
εδω ειναι προβληματα με την τροφοδοσια... (http://advrider.com/index.php?threads/ktm-1190-adventure-fuelling-problems.926546/)
και εδω θεματα με τρεμοπαιγμα του τιμονιου στα 220... (http://www.ktmforums.com/forums/adventure/51529-1190-adventure-r-steering-problems.html)

Johny the Fox
30/04/2018, 10:37
αν και δεν ειναι το καταλληλο thread, θα χαρω να ακουσω την ενσταση σου...
ααα..και που'σαι...στειλε μια και το λινκακι με το part του βεντιλατερ...ετσι για να βουλωσουν τα στοματα...και να κοψω και εγω την καλημερα στον μηχανικο...

μουλτι 2010 80.000 χλμ plus ..

395220

μουλτι 2014 PIKES PEAK

https://ducatiathens.car.gr/bikes/view/12820447/

μουλτι 1260

395221

https://www.ducatiomaha.com/

και πες στον '' μηχανικο '' σου οτι αφου ειναι γνωστης και πιστοποιημενος στο σαιτ της ντουκατι ,μπορει τωρα πια ατομικα να κανει παραγγελια οποιουδηποτε ανταλλακτικου on line απο το εργοστασιο και δεν χρειαζεται ο '' Αλεξης '' να χαλασει τις διακοπες του.
Επιμενω για tracer μεταχειρω.

ποπαϋ
30/04/2018, 10:47
κάτσε ρε συ, μισό
αν συγκρίνεις τις μαλακίτσες του ΚΤΜ με αυτές του μουλτι τότε θα είχες απορρίψει και το ΚΤΜ το ίδιο εύκολα με το Ντουκο.


πάντως, φιλαράκι πήρε πρόσφατα το 1000αρι βερσυς, το τελευταίο μοντέλο. Το εργαλείο είναι πολύ καλό

devil's animal
30/04/2018, 10:53
μουλτι 2010 80.000 χλμ plus ..

395220

μουλτι 2014 PIKES PEAK

https://ducatiathens.car.gr/bikes/view/12820447/

μουλτι 1260

395221

https://www.ducatiomaha.com/

και πες στον '' μηχανικο '' σου οτι αφου ειναι γνωστης και πιστοποιημενος στο σαιτ της ντουκατι ,μπορει τωρα πια ατομικα να κανει παραγγελια οποιουδηποτε ανταλλακτικου on line απο το εργοστασιο και δεν χρειαζεται ο '' Αλεξης '' να χαλασει τις διακοπες του.
Επιμενω για tracer μεταχειρω.


βρε ωραια ολα αυτα τα μηχανακια που μου δειχνεις...δεν ειπε κανεις οτι δεν αντεχουν...
ποσο πληρωσαν οι ιδιοκτητες για να φτασουν σ'αυτα τα χλμ δεν μας λες...

επισης αυτο για την on line παραγγελια, θα του το πω...περα απο την πλακα...χρησιμο tip...:beer:

πιθανοτατα να παω για tracer...οπως λες...μεχρι στιγμης δειχνει η πιο ορθολογικη προταση...

ptc
30/04/2018, 11:30
ααα..και που'σαι...στειλε μια και το λινκακι με το part του βεντιλατερ...ετσι για να βουλωσουν τα στοματα...και να κοψω και εγω την καλημερα στον μηχανικο...

Ότι μπορεί κάποιος να είναι τόσο προσκολλημένος σε μια εταιρία που να το θεωρεί αυτό φυσιολογικό και να το αποδέχεται... με ξεπερνάει πάντως. Γιατί αν είχε άδικο ο μηχανικός σου το λινκ θα είχε ήδη μπει. Άρα... Και μετά κατηγορούμε τους άλλους πως είναι κολλημένοι και δεν αλλάζουν μυαλά. :D

Ρε Σταύρο, αφού το tracer θα πάρεις...

bulmont
30/04/2018, 11:49
αυτο που δεν μου εχει πει ΚΑΝΕΝΑΣ ειναι ποιες ειναι οι "μ@λακιτσες" που μπορει να βγαλει ενα 1190, ποσο ευκολα λυνονται και αν αξιζει να δωσω το χρημα και να παω εκει...ουτε για καταναλωση εχει μιλησει καποιος για το συγκεκριμενο...
Βαγγελακη ακους? για σενα χτυπαει η καμπανα...μην σπαμμαρεις απο εδω και απο εκει...



Πρώτο πρόβλημα σε μένα ήταν ο αισθητήρας θερμοκρασίας αέρα. Λόγω λάθους σημείου τοποθέτησης
κόπηκε το ένα καλωδιάκι και έδειχνε ''έρορ''.....Επιστρατεύτηκε φίλος ηλεκτρονικός κολήθηκε τοποθετήθηκε
σωστά και πάπαλα....

Δεύτερο πρόβλημα τα λάστιχα που προφυλάσσουν τους αισθητήρες των καλαμιών :

395224

395225


Εχει που παρουσιάστηκε κάνα πεντάμηνο (;;;;;) και δεν ξέρω ούτε ασχολήθηκα άν αλλάζουν εύκολα.....
Πάντως σε βροχή λίγο πρίν τα χριστούγεννα που ταξίδεψα γιά κάνα δίωρο δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα
ούτε και ποτέ άλλοτε


Γιά το φίλτρο έχω ακούσει έχω διαβάσει κι' εγώ .... Περισσότερα δεν ξέρω θα το δώ την Τετάρτη που
είναι να πάει γιά το σέρβις των 15.000 χλμ '

395226

395227


Κατανάλωση ρε Σταύρο δεν παρακολουθώ ποτέ μου σχολαστικά. Οτι δείξει το τριπ κομπιούτερ.
Σωστό - λάθος, κλέβει δεν κλέβει, δεν μπαίνω στην διαδικασία φουλαρίσματος μετρήματος κλπ

395228


Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες πρίν από 10 λεπτά.............



Αυτή είναι πιό παλιά........ :

395229

Johny the Fox
30/04/2018, 11:59
Ότι μπορεί κάποιος να είναι τόσο προσκολλημένος σε μια εταιρία που να το θεωρεί αυτό φυσιολογικό και να το αποδέχεται... με ξεπερνάει πάντως. Γιατί αν είχε άδικο ο μηχανικός σου το λινκ θα είχε ήδη μπει. Άρα... Και μετά κατηγορούμε τους άλλους πως είναι κολλημένοι και δεν αλλάζουν μυαλά. :D

Ρε Σταύρο, αφού το tracer θα πάρεις...

Λινκ ''εαν δεν ησουν τοσο αγανακτισμενος '' θα παρατηρουσες οτι μπηκε.Στο παγκοσμιο σαιτ της ντουκατι -οπως και σε ολες τις αποθηκες ανταλακτικων των απανταχου εργοστασιων ,υπαρχουν δυο οψιονς.Μια για τους ιδιωτες πελατες ,οπου παραγγελουν χωρις την εκπτωση του πιστοποιημενου συνεργατη και η οψιον του πιστοποιημενου ,οπου αγοραζει το ανταλακτικο '' χονδρικως'' για να το μεταπωλησει λιανικως.Αυτα τα γνωριζουν ολοι οσοι ασχολουνται με μοτοσυκλετες παραπανω απο 5-6 μηνες Τα περι ''προσκολληματος'' τα αφηνω για να ξεκατινιαζωνται οι haters.Eγω απλα αναπαραγω πληροφοριες που γνωριζω και που πιθανα να φανουν χρησιμες σε καποιον αναγνωστη που ενδιαφερεται.Ξεπερασε το !

Dennis-
30/04/2018, 12:05
Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να βγαλει κατι το κτμ.. καινουργιο μοντελο ειναι ρε παιδια δεν μιλαμε για μηχανακι 15 ετων.

Αν πηγενεις με γνώμονα οτι ειναι κτμ θα σπασει ειναι ντουκαντι θα χαλασει καλα κρασια. Να μου ελεγες για ενα μηχανακι που δεν αλλαζει η τεχνολογια του καθολου να το καταλαβω.

Ισως να εχω και λαθος. Μετα απο καιρο εχω καταλαβει οτι ειναι θεμα τυχης και τιποτα αλλο οτι και να παρεις.

devil's animal
30/04/2018, 12:06
Πρώτο πρόβλημα σε μένα ήταν ο αισθητήρας θερμοκρασίας αέρα. Λόγω λάθους σημείου τοποθέτησης
κόπηκε το ένα καλωδιάκι και έδειχνε ''έρορ''.....Επιστρατεύτηκε φίλος ηλεκτρονικός κολήθηκε τοποθετήθηκε
σωστά και πάπαλα....

Δεύτερο πρόβλημα τα λάστιχα που προφυλάσσουν τους αισθητήρες των καλαμιών :

395224

395225


Εχει που παρουσιάστηκε κάνα πεντάμηνο (;;;;;) και δεν ξέρω ούτε ασχολήθηκα άν αλλάζουν εύκολα.....
Πάντως σε βροχή λίγο πρίν τα χριστούγεννα που ταξίδεψα γιά κάνα δίωρο δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα
ούτε και ποτέ άλλοτε


Γιά το φίλτρο έχω ακούσει έχω διαβάσει κι' εγώ .... Περισσότερα δεν ξέρω θα το δώ την Τετάρτη που
είναι να πάει γιά το σέρβις των 15.000 χλμ '

395226

395227


Κατανάλωση ρε Σταύρο δεν παρακολουθώ ποτέ μου σχολαστικά. Οτι δείξει το τριπ κομπιούτερ.
Σωστό - λάθος, κλέβει δεν κλέβει, δεν μπαίνω στην διαδικασία φουλαρίσματος μετρήματος κλπ

395228


Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες πρίν από 10 λεπτά.............



Αυτή είναι πιό παλιά........ :

395229



grazie mille Βαγγελη...
αν το 5,1 και το 5,9 ειναι ακομα και 20% εκτος (προς τα κατω) μετρηση και ειναι πραγματικα 6,1 με 7,1 λιτρα στα 100 μια μεση καταναλωση μιλαμε για ΠΟΛΥ καλα...εως ΣΟΥΠΕΡ για τετοιο μοτερ...:beer::beer:

τσεkαρε μια και το φιλτροκουτι γιατι οι περισσοτεροι εχουν βαλει αφτεραμαρκετ ενα rottweiler και γενικα εχουν ακουστει θεματακια...
οι ανακλησεις που περασε τι ηταν?

Nitse3
30/04/2018, 12:09
Πάντως για το tracer και την τιμή του αδίκως συγχύζεσαι. Νόμος προσφοράς και ζήτησης είναι ξεπέρασέ το και αφού είναι αυτό που θέλεις κάνε λίγο υπομονή στις αγγελίες και με λίγο παζάρι πάρε ένα μεταχειρισμένο. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα όταν θες κάτι πολύ συγκεκριμένο. Εναλλακτικά έπαιζαν και κάτι προσφορές για το παλιό με ακραποβιτς κτλ σε χαμηλότερη τιμή ίσως αξίζει να το δεις. Ή πάρε κανά GS:D

BLiTzER
30/04/2018, 12:11
grazie mille Βαγγελη...
αν το 5,1 και το 5,9 ειναι ακομα και 20% εκτος (προς τα κατω) μετρηση και ειναι πραγματικα 6,1 με 7,1 λιτρα στα 100 μια μεση καταναλωση μιλαμε για ΠΟΛΥ καλα...εως ΣΟΥΠΕΡ για τετοιο μοτερ...:beer::beer:


Καλά, μη χαίρεσαι και πάρα πολύ. Αυτά τα νούμερα είναι με οδήγηση υπερήλικα που ο μέσος όρος ηλικίας των μοτοσικλετών του είναι τα 49 χρόνια.

devil's animal
30/04/2018, 12:14
Λινκ ''εαν δεν ησουν τοσο αγανακτισμενος '' θα παρατηρουσες οτι μπηκε.Στο παγκοσμιο σαιτ της ντουκατι -οπως και σε ολες τις αποθηκες ανταλακτικων των απανταχου εργοστασιων ,υπαρχουν δυο οψιονς.Μια για τους ιδιωτες πελατες ,οπου παραγγελουν χωρις την εκπτωση του πιστοποιημενου συνεργατη και η οψιον του πιστοποιημενου ,οπου αγοραζει το ανταλακτικο '' χονδρικως'' για να το μεταπωλησει λιανικως.Αυτα τα γνωριζουν ολοι οσοι ασχολουνται με μοτοσυκλετες παραπανω απο 5-6 μηνες Τα περι ''προσκολληματος'' τα αφηνω για να ξεκατινιαζωνται οι haters.Eγω απλα αναπαραγω πληροφοριες που γνωριζω και που πιθανα να φανουν χρησιμες σε καποιον αναγνωστη που ενδιαφερεται.Ξεπερασε το !


πες μου λιγο που βλεπεις οτι υπαρχει ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ το βεντιλατερ σαν ανταλλακτικο...
395231


το πως ψωνιζουν οι ιδιωτες και πως οι πιστοποιημενοι τι σχεση εχει? εγω (αναπαραγοντας τα λογια του μηχανικου) ειπα οτι πουλιωνται μαζι με το ψυγειο τα ανεμιστηρακια...
που διαφωνεις σ'αυτο?

devil's animal
30/04/2018, 12:22
Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να βγαλει κατι το κτμ.. καινουργιο μοντελο ειναι ρε παιδια δεν μιλαμε για μηχανακι 15 ετων.

Αν πηγενεις με γνώμονα οτι ειναι κτμ θα σπασει ειναι ντουκαντι θα χαλασει καλα κρασια. Να μου ελεγες για ενα μηχανακι που δεν αλλαζει η τεχνολογια του καθολου να το καταλαβω.

Ισως να εχω και λαθος. Μετα απο καιρο εχω καταλαβει οτι ειναι θεμα τυχης και τιποτα αλλο οτι και να παρεις.

ρε Νιονιο την παλευεις? τι σχεση εχει το οτι ειναι καινουργιο μηχανακι? τα λινκ που εβαλα τα ειδες? τα ανοιξες?
καινουργια ηταν και αυτων...και μαλιστα πιο καινουργια γιατι τοτε ηταν φρεσκοαγορασμενα...τωρα εχει και 5 χρονια στην πλατη του το μοντελο...
βεβαια αυτο εχει 2 οψεις...η μια ειναι οτι πιθανοτατα να εχουν βρεθει και να εχουν λυθει ολες οι "παιδικες του" ασθενειες...και το αλλο ειναι οτι απλα επειδη εχει λιγα χλμ δεν το εχει βγαλει ακομα οτι ειναι να βγαλει...


Πάντως για το tracer και την τιμή του αδίκως συγχύζεσαι. Νόμος προσφοράς και ζήτησης είναι ξεπέρασέ το και αφού είναι αυτό που θέλεις κάνε λίγο υπομονή στις αγγελίες και με λίγο παζάρι πάρε ένα μεταχειρισμένο. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα όταν θες κάτι πολύ συγκεκριμένο. Εναλλακτικά έπαιζαν και κάτι προσφορές για το παλιό με ακραποβιτς κτλ σε χαμηλότερη τιμή ίσως αξίζει να το δεις. Ή πάρε κανά GS:D


ναι, προσπαθω να το ξεπερασω το ψυχολογικο αυτο που λες...
εντωμεταξυ πουλιωνται ΑΠΕΙΡΑ μηχανακια..3 σελιδες στο car μεταχειρισμενα tracer 900...:eek:
για gs δεν το συζηταω καν...αν το σκεφτηκα, να πω την αμαρτια μου...


Καλά, μη χαίρεσαι και πάρα πολύ. Αυτά τα νούμερα είναι με οδήγηση υπερήλικα που ο μέσος όρος ηλικίας των μοτοσικλετών του είναι τα 49 χρόνια.

:lol::lol::lol:
οπως και να εχει ειναι πολυ καλα νουμερα καταναλωσης γι'αυτα τα κυβικα...
δειχνει την εξελιξη των μοτερ και πως αν θες να πας σαν ανθρωπος θα καψει και φυσιολογικα...οχι οπως τα 990...;)

bulmont
30/04/2018, 12:25
Καλά, μη χαίρεσαι και πάρα πολύ. Αυτά τα νούμερα είναι με οδήγηση υπερήλικα που ο μέσος όρος ηλικίας των μοτοσικλετών του είναι τα 49 χρόνια.



:beer::beer::beer:

ggs
30/04/2018, 12:45
Σταύρο, το τζιξερ το έχεις;
Αν , ναι,το καβλωτικ γκάζι το έχεις.

Τώρα, έχεις μεγάλη ψαλίδα χρημάτων οπότε και πολλές επιλογές .

Αφού θες κάτι για δικαβαλο ,φορτωμενο, μακρινό και άνετο ταξίδι κυρίως άσφαλτο αλλά και δυνατότητα για χώμα αν βρεθεί, θα σου έλεγα ένα μεγάλο ΟΝ-οφφ.
Δλδ , 19 ιντσες τροχό μπροστά.

Τώρα ,τι θα είναι αυτό,οι επιλογές πολλές στο εύρος των χρημάτων.

Παίζει ρόλο και τι γουστάρεις να βλέπεις.

Απ' όλα όσα ειπώθηκαν , το gs είναι το πιο ολοκληρωμένο ,και πιο ακριβό,για την δουλειά αυτή

bulmont
30/04/2018, 13:08
grazie mille Βαγγελη...
αν το 5,1 και το 5,9 ειναι ακομα και 20% εκτος (προς τα κατω) μετρηση και ειναι πραγματικα 6,1 με 7,1 λιτρα στα 100 μια μεση καταναλωση μιλαμε για ΠΟΛΥ καλα...εως ΣΟΥΠΕΡ για τετοιο μοτερ...:beer::beer:

τσεkαρε μια και το φιλτροκουτι γιατι οι περισσοτεροι εχουν βαλει αφτεραμαρκετ ενα rottweiler και γενικα εχουν ακουστει θεματακια...
οι ανακλησεις που περασε τι ηταν?

H πρώτη ανάκληση έγινε όταν απουσίαζα στα εξωτερικά, την μηχανή την άφηνα στην αντιπροσωπεία, μου είπαν
κάτι όταν σε κάποια άδεια μου πήγα να την πάρω, αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία, αν δεν λανθάνω ήταν κάτι σχετικό
με το σφράγισμα του φιλτροκουτίου....Σε περιπτώσεις συχνής χρήσης σε χώμα, πέρναγε μέσα σκόνες με ολέθρια αποτελάσματα γιά τον
κινητήρα.
Βέβαια χώμα έχω κάνει ελάχιστο μ' αυτό το μηχανάκι, μιάς και γιά χωμα έχω το 520....Περισσότερα θα ξέρω την Τετάρτη που
θ' ανοιχτεί το φιλτροκούτι μιάς και θ' αλλαχτεί το φίλτρο......

Η δεύτερη έγινε πέρισυ αφορούσε την τοποθέτηση ενός τάιραπ

395232
395233

Περισσότερες ανακλήσεις είχαν γίνει στα πρώτα μοντέλα ('13) ...........


Και μην ακούς τον πλίτσερ τι λέει.....Εδώ με βλέπεις να τα ρίχνω στον Τζιτζιές με τέρμα τα γκάζια.....

395234

bulmont
30/04/2018, 13:10
....... πουλιωνται ΑΠΕΙΡΑ μηχανακια..3 σελιδες στο car μεταχειρισμενα tracer 900...


που να βρεθούν όμως τόσοι αγοραστές στις τιμές που ζητάνε;;;;;;;;;;;;;;;

sniper
30/04/2018, 13:14
που να βρεθούν όμως τόσοι αγοραστές στις τιμές που ζητάνε;;;;;;;;;;;;;;;

Αφού μεταξύ τους έχουν συμφωνήσει ότι αυτή είναι η τιμή που θέλουν.

bulmont
30/04/2018, 13:18
Αφού μεταξύ τους έχουν συμφωνήσει ότι αυτή είναι η τιμή που θέλουν.


Πω πω πω κλίκες και καρτέλ και στο car.gr..............

devil's animal
30/04/2018, 13:19
Σταύρο, το τζιξερ το έχεις;
Αν , ναι,το καβλωτικ γκάζι το έχεις.

Τώρα, έχεις μεγάλη ψαλίδα χρημάτων οπότε και πολλές επιλογές .

Αφού θες κάτι για δικαβαλο ,φορτωμενο, μακρινό και άνετο ταξίδι κυρίως άσφαλτο αλλά και δυνατότητα για χώμα αν βρεθεί, θα σου έλεγα ένα μεγάλο ΟΝ-οφφ.
Δλδ , 19 ιντσες τροχό μπροστά.

Τώρα ,τι θα είναι αυτό,οι επιλογές πολλές στο εύρος των χρημάτων.

Παίζει ρόλο και τι γουστάρεις να βλέπεις.

Απ' όλα όσα ειπώθηκαν , το gs είναι το πιο ολοκληρωμένο ,και πιο ακριβό,για την δουλειά αυτή


ναι, το gsxr το εχω....αλλα δεν ξερω για ποσο ακομα θα το εχω...:lol:
με εχει πιασει μια μ@λακια να αλλαξω λιγο τις προτεραιοτητες μου σε σχεση με τα μηχανακια...
οπως ειπα ταξιδια, βολτες, κλπ...που σημαινει οτι η πιστα θα μεινει πισω και θα ακυρωθει...
δικαβαλες βολτες με το gixxer δεν κανω εδω και περιπου 3 χρονια...
οποτε μαλλον θα παει και αυτο για πουλημα...

αυτος ηταν και ο λογος που σκεφτομουν το 1190...ενα εξωτικο, τουμπανιαρικο μηχανακι που κανει πολλα πραγματα στους τομεις που θελω εγω την δεδομενη χρονικη περιοδο να δωσω βαση...

προφανως αν δεν πουληθει το gsxr, δεν θα παρθει το 1190...δεν γινεται αγοραστει το 1190 και παραλληλα δεν γινεται να συντηρουνται ενα χιλιαρι πιστας και ενα 1200 all around...
αν λοιπον δεν πουληθει το gsxr, παιρνω κατι με γυρω στα 8 χιλιαρικα και μαλλον αυτο θα ειναι το tracer...εκτος αν υπαρχει και κατι αλλο...
οι επομενες εναλλακτικες ειναι tiger 1050, tiger 800, versys 1000...

πομονα δεν παιρνω...

sniper
30/04/2018, 13:20
Πω πω πω κλίκες και καρτέλ και στο car.gr..............

Υποθέτω όλοι τους είχαν πριν fazer :tooth:

BLiTzER
30/04/2018, 13:23
Όταν ένα μηχανάκι πουλάει, είναι λογικό 1. να υπάρχουν πολλά σε αγγελίες, 2. να κρατάει τιμή. Όποιος δε θέλει, δεν αγοράζει. :p

bulmont
30/04/2018, 13:23
Υποθέτω όλοι τους είχαν πριν fazer :tooth:



'Ντάξ' δέν είχαν και ΚΑΤΑΝΑ, πώς κάνεις έτσι......

bulmont
30/04/2018, 13:24
Όταν ένα μηχανάκι πουλάει, είναι λογικό 1. να υπάρχουν πολλά σε αγγελίες, 2. να κρατάει τιμή. Όποιος δε θέλει, δεν μασάει:p

:bawl::bawl:

bulmont
30/04/2018, 13:27
πομονα δεν παιρνω...άν δεν περάσω τα εβδομήντα!!!!!!!!!!!!!!!!


με το εφάπαξ (λέμε τώρα......)

devil's animal
30/04/2018, 13:28
H πρώτη ανάκληση έγινε όταν απουσίαζα στα εξωτερικά, την μηχανή την άφηνα στην αντιπροσωπεία, μου είπαν
κάτι όταν σε κάποια άδεια μου πήγα να την πάρω, αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία, αν δεν λανθάνω ήταν κάτι σχετικό
με το σφράγισμα του φιλτροκουτίου....Σε περιπτώσεις συχνής χρήσης σε χώμα, πέρναγε μέσα σκόνες με ολέθρια αποτελάσματα γιά τον
κινητήρα.
Βέβαια χώμα έχω κάνει ελάχιστο μ' αυτό το μηχανάκι, μιάς και γιά χωμα έχω το 520....Περισσότερα θα ξέρω την Τετάρτη που
θ' ανοιχτεί το φιλτροκούτι μιάς και θ' αλλαχτεί το φίλτρο......

Η δεύτερη έγινε πέρισυ αφορούσε την τοποθέτηση ενός τάιραπ

395232
395233

Περισσότερες ανακλήσεις είχαν γίνει στα πρώτα μοντέλα ('13) ...........


Και μην ακούς τον πλίτσερ τι λέει.....Εδώ με βλέπεις να τα ρίχνω στον Τζιτζιές με τέρμα τα γκάζια.....

395234


:beer::beer::beer:

devil's animal
30/04/2018, 13:32
που να βρεθούν όμως τόσοι αγοραστές στις τιμές που ζητάνε;;;;;;;;;;;;;;;

:bawl::bawl:

buckley
30/04/2018, 13:52
'Ντάξ' δέν είχαν και ΚΑΤΑΝΑ, πώς κάνεις έτσι......

Όλοι οι γνωστοί-άγνωστοι γράψανε αλλά παρ όλα αυτά κρατηθήκανε ,όλοι πλην ενός ...

giwrgos2012
30/04/2018, 14:11
Εχω το τενερε το 1200, το αναφέρω επειδή είπες ότι το σκέφτηκες και κάποια στιγμή για αυτό.
Την μηχανή αυτήν την πήρα για ταξίδια, πραγματικα για αυτήν την χρήση που περιγράφεις δεν υπάρχει, φορτώνεται με το παραπάνω για δύο άτομα είναι ιδανικό, στρίβει πολύ πολύ καλά ,να με λεει φίλος στο ανέβασμα από λαμία για δομοκό που το τερμάτισα το λάστιχο πανεύκολα και σημειωτέον δεν είμαι και κανένας καλός όδηγός καλά λέει πως το πήγαινες τόσο κάτω, που αυτός είναι καλός οδηγός με το παραπάνω και όχι γιατι το λέω εγώ όσοι τον ξέρουν το ίδιο λένε. Αναφέρω αυτό θέλωντας να σε πω ότι στρίβει πανεύκολα με πολύ καλή πληρόφορηση(όχι ότι είμαι καλός όδηγός εγώ), με το fazer 600 με μπροστά πληρες ρυθμινόμενο που έβαλα και πίσω αμορτισέρ αφτερμαρκετ δεν πήγαινα τόσο άνετα. Τρομερά ελαφρύ στην αίσθηση βάρος δεν νιώθεις καθόλου από την στιγμή που τσουλάει τρομερά καλοζυγισμένο, εννοείται σταματημένο το καταλαβαίνεις μια χαρά και με το παραπάνω. Τα άλογα του δε είναι υπεραρκετά έχει δύναμη απο χαμηλά και ρολάρει πολύ εύκολα. Για κάθε ημέρα πάντως δεν είναι για μέσα στην πόλη το βεντιλατέρ δουλεύει πανεύκολα μέσα στην πόλη.

Από εκεί και πέρα φίλος εχει το honda το κροςτουρερ1200 υπέροχη μηχανή και με άλογα παραπάνω. ομοίως φορτώνεται πολύ άνετα και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Το tracer δεν θα το κοιτούσα καθόλου γιατί δεν θεωρώ ότι είναι ιδανικό για 2 ατομα και δεν φορτώνεται τόσο καλά. Πιστεύω θα σας κουράσει. Ανάμεσα στις δύο που έβαλες θα πήγαινα στο ktm. Αλλά για μένα σκέψου σοβαρά τις 2 παραπάνω μηχανές που με τα λεφτά που δίνεις θα βρεις άνετα

basilis_k6
30/04/2018, 14:15
πέρασα κα εγω απο αυτο το δίλημμα...

αυτα που ζητάς στο αρχικο ποστ φωνάζουν afrika. αρκετά χωμάτινο αλλα αυτο στην ελλάδα ειναι στα συν, δεν έχουμε δρομους (εκτος εθνικών οδων) που να μήν αξιζει να έχεις ον-οφφ. Μετά όμως βάζεις και άλλες "ανάγκες" που καλύπτονται μονο απο ακριβά μηχανάκια σαν το κτμ. Προσωπικά θα πήγαινα στο tiger ή στο tracer όταν πέσει η τιμή του γιατι τώρα είναι απλώς αστειες οι τιμές που βλέπω.
το 850gs το είδες? είδα ήδη ενα τεστάκι και λένε πολύ καλα λόγια.

bulmont
30/04/2018, 14:24
Όλοι οι γνωστοί-άγνωστοι γράψανε αλλά παρ όλα αυτά κρατηθήκανε ,όλοι πλην ενός ...


:bawl::bawl::bawl:

devil's animal
30/04/2018, 14:27
Εχω το τενερε το 1200, το αναφέρω επειδή είπες ότι το σκέφτηκες και κάποια στιγμή για αυτό.
Την μηχανή αυτήν την πήρα για ταξίδια, πραγματικα για αυτήν την χρήση που περιγράφεις δεν υπάρχει, φορτώνεται με το παραπάνω για δύο άτομα είναι ιδανικό, στρίβει πολύ πολύ καλά ,να με λεει φίλος στο ανέβασμα από λαμία για δομοκό που το τερμάτισα το λάστιχο πανεύκολα και σημειωτέον δεν είμαι και κανένας καλός όδηγός καλά λέει πως το πήγαινες τόσο κάτω, που αυτός είναι καλός οδηγός με το παραπάνω και όχι γιατι το λέω εγώ όσοι τον ξέρουν το ίδιο λένε. Αναφέρω αυτό θέλωντας να σε πω ότι στρίβει πανεύκολα με πολύ καλή πληρόφορηση(όχι ότι είμαι καλός όδηγός εγώ), με το fazer 600 με μπροστά πληρες ρυθμινόμενο που έβαλα και πίσω αμορτισέρ αφτερμαρκετ δεν πήγαινα τόσο άνετα. Τρομερά ελαφρύ στην αίσθηση βάρος δεν νιώθεις καθόλου από την στιγμή που τσουλάει τρομερά καλοζυγισμένο, εννοείται σταματημένο το καταλαβαίνεις μια χαρά και με το παραπάνω. Τα άλογα του δε είναι υπεραρκετά έχει δύναμη απο χαμηλά και ρολάρει πολύ εύκολα. Για κάθε ημέρα πάντως δεν είναι για μέσα στην πόλη το βεντιλατέρ δουλεύει πανεύκολα μέσα στην πόλη.

Από εκεί και πέρα φίλος εχει το honda το κροςτουρερ1200 υπέροχη μηχανή και με άλογα παραπάνω. ομοίως φορτώνεται πολύ άνετα και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Το tracer δεν θα το κοιτούσα καθόλου γιατί δεν θεωρώ ότι είναι ιδανικό για 2 ατομα και δεν φορτώνεται τόσο καλά. Πιστεύω θα σας κουράσει. Ανάμεσα στις δύο που έβαλες θα πήγαινα στο ktm. Αλλά για μένα σκέψου σοβαρά τις 2 παραπάνω μηχανές που με τα λεφτά που δίνεις θα βρεις άνετα


απο την στιγμη που για να αγοραστει ενα τετοιο mega on-off πρεπει να πουληθει το εταιρο καυλομηχανημα που εχω και ακουει στο ονομα gsxr, θα πρεπει το μηχανακι που θα παρω να παιρνει τα ποδια του...
μπορει δικαβαλος να μην παω πανω απο 200 π.χ. αλλα αν ειμαι μονος μου τις ταρζανιες μου θελω να τις κανω...και επειδη με ξερω αν παρω κατι τετοιο με τοσα λεφτα και περιπου στα 100 αλογα, θα βλαστημαω την ωρα και την στιγμη που δεν κρατησα το gixxer ...

οποτε και τo crosstourer και το xtz δεν τα κοιταω...οχι γιατι δεν ειναι καλα, αλλα γιατι δεν καλυπτουν τον παραγοντα "διασκεδαση" που σιγουρα θα θελησω στις μετακινησεις μου εφοσον θα εχω 1 μηχανακι...


πέρασα κα εγω απο αυτο το δίλημμα...

αυτα που ζητάς στο αρχικο ποστ φωνάζουν afrika. αρκετά χωμάτινο αλλα αυτο στην ελλάδα ειναι στα συν, δεν έχουμε δρομους (εκτος εθνικών οδων) που να μήν αξιζει να έχεις ον-οφφ. Μετά όμως βάζεις και άλλες "ανάγκες" που καλύπτονται μονο απο ακριβά μηχανάκια σαν το κτμ. Προσωπικά θα πήγαινα στο tiger ή στο tracer όταν πέσει η τιμή του γιατι τώρα είναι απλώς αστειες οι τιμές που βλέπω.
το 850gs το είδες? είδα ήδη ενα τεστάκι και λένε πολύ καλα λόγια.

τα africa οπως εγραψα και παραπανω εχει ΚΑΘΑΡΑ χωματινο χαρακτηρα...δεν θελω κατι τετοιο...
δεν θα κανω εκδρομικο εντουρο...απο ασφαλτο θελω να πηγαινω...και μια στις τοσες απο εναν βατο χωματοδρομο, που πιο πολυ ρολο παιζει το βαρος και οι διαδρομες των αναρτησεων καθως θα ειμαι δικαβαλος παρα κατι αλλο....
επισης τα μεταχειρισμενα africa εχουν ιδιες τιμες με τα 1190 και τα θεωρω κατωτερα μηχανακια απο 1190...

devil's animal
30/04/2018, 14:30
Όλοι οι γνωστοί-άγνωστοι γράψανε αλλά παρ όλα αυτά κρατηθήκανε ,όλοι πλην ενός ...



βρε λες να παρω σΚΑΤΑΝΑ??:confused:



να, οριστε...τωρα γιναμε 2... (https://www.youtube.com/watch?v=yQTFSKyL65k):lol::lol:

spyrval
30/04/2018, 14:38
πες μου λιγο που βλεπεις οτι υπαρχει ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ το βεντιλατερ σαν ανταλλακτικο...
395231


το πως ψωνιζουν οι ιδιωτες και πως οι πιστοποιημενοι τι σχεση εχει? εγω (αναπαραγοντας τα λογια του μηχανικου) ειπα οτι πουλιωνται μαζι με το ψυγειο τα ανεμιστηρακια...
που διαφωνεις σ'αυτο?

Το ότι το ανεμιστηράκι από το Πλαίσ...εεε το βεντιλατέρ ήθελα να πω, ως ανταλλακτικό περιλαμβάνει μόνο το ψυγείο και όχι ολόκληρο τον κινητήρα που βρίσκεται ακριβώς πίσω του το κάναμε γαργάρα;
Μόνο να κατηγορούμε σ'αυτή τη χώρα.
:D

devil's animal
30/04/2018, 14:42
Το ότι το ανεμιστηράκι από το Πλαίσ...εεε το βεντιλατέρ ήθελα να πω, ως ανταλλακτικό περιλαμβάνει μόνο το ψυγείο και όχι ολόκληρο τον κινητήρα που βρίσκεται ακριβώς πίσω του το κάναμε γαργάρα;
Μόνο να κατηγορούμε σ'αυτή τη χώρα.
:D

:bawl::bawl::bawl:

σωστος...

basilis_k6
30/04/2018, 14:45
τα africa οπως εγραψα και παραπανω εχει ΚΑΘΑΡΑ χωματινο χαρακτηρα...δεν θελω κατι τετοιο...
δεν θα κανω εκδρομικο εντουρο...απο ασφαλτο θελω να πηγαινω...και μια στις τοσες απο εναν βατο χωματοδρομο, που πιο πολυ ρολο παιζει το βαρος και οι διαδρομες των αναρτησεων καθως θα ειμαι δικαβαλος παρα κατι αλλο....
επισης τα μεταχειρισμενα africa εχουν ιδιες τιμες με τα 1190 και τα θεωρω κατωτερα μηχανακια απο 1190...ετσι ειναι. θα πηγαινεις ομως στη δουλεια σου με το 1190?

devil's animal
30/04/2018, 14:57
ετσι ειναι. θα πηγαινεις ομως στη δουλεια σου με το 1190?

οχι καθημερινως αλλα ναι...σκοπευω να το κανω τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα...εκτος απο το 4μηνο του βαρυ χειμωνα (Νοεμ. Δεκ. Ιαν. Φεβρ)...(σημειωτεον η δουλεια μου ειναι 50χλμ μακρυα απο το σπιτι...οποτε 100 συνολο)

ggs
30/04/2018, 15:11
απο την στιγμη που για να αγοραστει ενα τετοιο mega on-off πρεπει να πουληθει το εταιρο καυλομηχανημα που εχω και ακουει στο ονομα gsxr, θα πρεπει το μηχανακι που θα παρω να παιρνει τα ποδια του...
μπορει δικαβαλος να μην παω πανω απο 200 π.χ. αλλα αν ειμαι μονος μου τις ταρζανιες μου θελω να τις κανω...και επειδη με ξερω αν παρω κατι τετοιο με τοσα λεφτα και περιπου στα 100 αλογα, θα βλαστημαω την ωρα και την στιγμη που δεν κρατησα το gixxer ...

οποτε και τo crosstourer και το xtz δεν τα κοιταω...οχι γιατι δεν ειναι καλα, αλλα γιατι δεν καλυπτουν τον παραγοντα "διασκεδαση" που σιγουρα θα θελησω στις μετακινησεις μου εφοσον θα εχω 1 μηχανακι...



τα africa οπως εγραψα και παραπανω εχει ΚΑΘΑΡΑ χωματινο χαρακτηρα...δεν θελω κατι τετοιο...
δεν θα κανω εκδρομικο εντουρο...απο ασφαλτο θελω να πηγαινω...και μια στις τοσες απο εναν βατο χωματοδρομο, που πιο πολυ ρολο παιζει το βαρος και οι διαδρομες των αναρτησεων καθως θα ειμαι δικαβαλος παρα κατι αλλο....
επισης τα μεταχειρισμενα africa εχουν ιδιες τιμες με τα 1190 και τα θεωρω κατωτερα μηχανακια απο 1190...


Αν είναι έτσι , δεν έχεις και πολλές επιλογές …

ΚΤΜ ή DUCATI..
Ή…….

Tiger Explorer

Την Ευρώπη δεν την γλιτώνεις…:lol:

basilis_k6
30/04/2018, 15:16
οχι καθημερινως αλλα ναι...σκοπευω να το κανω τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα...εκτος απο το 4μηνο του βαρυ χειμωνα (Νοεμ. Δεκ. Ιαν. Φεβρ)...(σημειωτεον η δουλεια μου ειναι 50χλμ μακρυα απο το σπιτι...οποτε 100 συνολο)
ε μια χαρα εισαι με το κτμ. γκαραζ σπιτι-δουλέια να έχεις μονο και τσιμπα το.

Nitse3
30/04/2018, 16:32
https://www.car.gr/12426817-ktm-1190-adventure-1190
Ορίστε στα λεφτά του καινούριου τρεισερ.
Καλά μόνο 4 αγγελίες για το ΚΤΜ υπάρχουν;; Δύσκολα τα πράγματα

bulmont
30/04/2018, 16:36
...Καλά μόνο 4 αγγελίες για το ΚΤΜ υπάρχουν;;


Διακινούνται νύχτα σε σκοτεινά μέρη, από χέρι σε χέρι...............

Manalishi
30/04/2018, 16:40
https://www.car.gr/12426817-ktm-1190-adventure-1190
Ορίστε στα λεφτά του καινούριου τρεισερ.
Καλά μόνο 4 αγγελίες για το ΚΤΜ υπάρχουν;; Δύσκολα τα πράγματα

Τελευταία αλλαγή πριν 52 ημέρες.

devil's animal
30/04/2018, 16:40
Την Ευρώπη δεν την γλιτώνεις…:lol:

:look::look:


ε μια χαρα εισαι με το κτμ. γκαραζ σπιτι-δουλέια να έχεις μονο και τσιμπα το.

:a10::a10:


https://www.car.gr/12426817-ktm-1190-adventure-1190
Ορίστε στα λεφτά του καινούριου τρεισερ.
Καλά μόνο 4 αγγελίες για το ΚΤΜ υπάρχουν;; Δύσκολα τα πράγματα

η πλακα ειναι οτι οταν ολοι επαιρναν ΚΤΜ (640-690-990) εγω πηγα και πηρα Ιαπωνα (XR)...τωρα που θελω να παρω ΚΤΜ, εχουν παρει ολοι οι αλλοι Ιαπωνα (Tracer)...
με την κοινη γνωμη, μια φορα παντως, δεν μπορω να συμβαδισω...
:ufo::ufo:

sniper
30/04/2018, 16:40
Διακινούνται νύχτα σε σκοτεινά μέρη, από χέρι σε χέρι...............

Μόνο για γνώστες.

Πάει και το 1000, τζάμπα το δίνει... (φωτό δεν θα δούμε ποτέ βεβαια αλλά ΟΚ).