PDA

View Full Version : Διανομή...Αν όχι παπί εναλακτικά τί;



TsoliasGR
30/04/2018, 23:56
Έχω μπεί στο τρυπάκι να σκέφτομαι τώρα τελευταία να κάνω κάτι εναλλακτικό στο ντελίβερυ.
Μιλάμε για μπέργκερ-σουβλάκια κτλπ αλλά όχι καφέ.Έχει τη σημασία του αυτό.Διότι ο καφές θέλει "ελεύθερο" αριστερό χέρι και όχι κουτί.
Στο διαταύτα...
Ποιό μηχανάκι θα ήταν ιδανικό να αντικαταστήσει το παπί για αυτή την δουλειά.(Και το κρύπτον).Εκτός συζήτησης βγαίνουν τα σκούτερ φυσικά.

Δεν κοιτάω βέβαια κάτι πάνω απο 250cc.
Θέλω κάτι να είναι κοντά στα κόστη σέρβις με ένα παπί
Θέλω κάτι με μεγαλύτερη ασφάλεια ενεργητική/παθητική
Θέλω κάτι με κοντινή κατανάλωση σε βενζίνη.
Θέλω κάτι να καβαλάει πεζοδρόμια πιο άνετα και να είναι εξίσου μανιτζέβελο μέσα στην πόλη.

Όλες οι προτάσεις θα μελετηθούν.

Obilivion
30/04/2018, 23:59
Έχω μπεί στο τρυπάκι να σκέφτομαι τώρα τελευταία να κάνω κάτι εναλλακτικό στο ντελίβερυ.
Μιλάμε για μπέργκερ-σουβλάκια κτλπ αλλά όχι καφέ.Έχει τη σημασία του αυτό.Διότι ο καφές θέλει "ελεύθερο" αριστερό χέρι και όχι κουτί.
Στο διαταύτα...
Ποιό μηχανάκι θα ήταν ιδανικό να αντικαταστήσει το παπί για αυτή την δουλειά.(Και το κρύπτον).Εκτός συζήτησης βγαίνουν τα σκούτερ φυσικά.

Δεν κοιτάω βέβαια κάτι πάνω απο 250cc.
Θέλω κάτι να είναι κοντά στα κόστη σέρβις με ένα παπί
Θέλω κάτι με μεγαλύτερη ασφάλεια ενεργητική/παθητική
Θέλω κάτι με κοντινή κατανάλωση σε βενζίνη.
Θέλω κάτι να καβαλάει πεζοδρόμια πιο άνετα και να είναι εξίσου μανιτζέβελο μέσα στην πόλη.

Όλες οι προτάσεις θα μελετηθούν.

Ybr125??

TsoliasGR
01/05/2018, 00:16
Ybr125??

Το έχω δει αλλα με προβληματιζει το οτι εχει το ιδιο υψος με παπι εις οτι αφορα το λαιμο της εξατμισης.

MAIK72
01/05/2018, 00:44
https://c7.alamy.com/comp/FAY6AK/pizza-delivery-man-on-a-motorcycle-in-the-street-using-a-smart-phone-FAY6AK.jpg
Στιις Ινδίες κάνουν θραύση

TsoliasGR
01/05/2018, 00:48
Aπο μια φωτό το συμπεραίνεις αυτό;
Πιο πολύ προσανατολιζόμουν σε κάτι τέτοιο αλλά...
https://www.car.gr/12454944-honda-xr-125-l-xr-125-l
Δεν ξέρω ακόμα κόστος συντήρησης,δεν ξέρω ακόμα κατανάλωση.
Αν έχει κάποιος εικόνα...η αν το έχει δουλέψει σε διανομή...

giorgosb
01/05/2018, 01:10
1μιση χρονο εκανα ντελιβερι με ybr, δεν ειχα κανενα θεμα, ουτε με αποσταση απ το εδαφος ουτε με εξατμιση. Μη σε αγχωνει κατι

MAIK72
01/05/2018, 01:16
Δεν κατάλαβα τι περίπου ήθελες γι αυτό και είπα το babaj Μια χαρά είναι το xr Δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται με κουτί πίσω.Mόνο αυτό.

MAIK72
01/05/2018, 01:22
Εναλλακτικά cbf125?

TsoliasGR
08/05/2018, 10:39
Μπα οχι cbf 125.Eίναι το συγκεκριμένο...Έχω ακούσει για κάποια τεχνικά θεματάκια.
Αν και τώρα που το σκέφτομαι...Αν δεν πάει καλά η πώληση του λύκου μπορεί να τον βάλω για δουλειά απο Πέμπτη.
Όχι πολύ.Ίσα 1-2 μέρες να πάρω εντυπώσεις.

leftos
08/05/2018, 13:25
wolf 250

sanctusan
08/05/2018, 13:50
Ως πρωιν 10 χρονια ντελιβερας γνώμη μου είναι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο της πάπιας.
Μααααα, μια πάπια πια πάπια, μια πάπια με παπιά.
Μόνο η πάπια εχει χαμηλή κατανάλωση, εύκολη στις σφήνες, ευεληκτη, ελαφρια ,οινονομικα ανταλακτικα+++++++
Επησεις ενα λιφαν εντουρακι 125 αντιγραφη xlr που είχαμε κάποιο στιγμή μιλαμε για βάρκα στα φρένα και στις λακουβες, αλλου το ψωμι αλλου το μπιφτέκι.
Αν θες να ανεβάσεις το επίπεδο η μόνη λυση κατά τη γνώμη μου είναι το κριπτον 135.

MAIK72
08/05/2018, 14:55
Συμφωνώ με το crpyton αλλά ένα παπί δεν προσφέρει την ασφάλεια και την άνεση ενός σκούτερ. Οτίδηποτε άλλο που δεν μπορείς να ξεκαβαλήσεις ή να ανέβεις γρήγορα 60 φορές μέσα σε 4 ώρες μου φάινεται κάπως κουραστικό. ¨Οχι πως δεν θα ήθελα να το δοκιμάσω.Εχω δει από xt600 μέχρι cb400 να κάνου διανομές.Ακόμα και vespa :D

rainmike
08/05/2018, 15:00
Οτι πρέπει 395492

sanctusan
08/05/2018, 15:13
Επισης οποιοδήτοτε όχημα χωρίς ή με δυσχρηστη μανιβέλα μου φαινετε αχρηστο. Μια φορά θα μέινεις από ρεύμα και δεν θα μπορεις να βγαλεις μεροκάματο, και αν το πάθεις πσκ που έχει δουλειά άστα.
Τα σκούτερ είναι ότι πιο βολικό αλλά εμείς οταν τα δουλευαμε οι υμαντες κηνησης και κατι κομπλερ,μπιλιοφοροι,κτλ πηγσίναν σε άλλα χέρια.
Μιλάω βέβαια εκ του ασφαλούς γιατί εμείς τα λιώναμε γιατί δεν ήταν δικά μας ήταν του μαγαζιού και μιλαω για τη λιβαδειά που δε υπάρχει σε κανενα δρόμο δεύτερη λορύδα και μεγαλες ταχύτητες για μεγαλες αποστάσεις. Δουλευαμε πιο πολύ 1η,2α.

MAIK72
08/05/2018, 15:19
Μπιλιοφόρο συνάδελφος δεν άλλαξε μετά από 4 χρόνια σε sh150 (αν θυμάμαι καλά) και 150 χιλ χλμ. Απλά το έδωσε ανταλλαγή για το πιο καινούριο μοντέλο.Δεν ξέρω αν λέει κάτι.
Μετά από πολλα χλμ του έβγαλε σοβαρές ζημιές οπότε και το έδωσε
Αν δεν ήταν δικά σας δικαιολογείται:D

MAIK72
08/05/2018, 15:30
Να αναφέρουμε και ένα μικρό παράδειγμα για τα crpyton και γενικώς για τα παπιά όσον αφορά την άνεση. Δίνουν 80 και 100 ευρώ για να μετατρέψουν τη σέλα σε σκουτεράδικη για να κάθονται άνετα χωρίς η μέση να γίνεται κομμάτια μετά από 8 και 10 ώρες συνεχούς οδήγησης.4 και 5 ώρες παλεύονται στο παπί. 8 και 10 όχι

sanctusan
08/05/2018, 20:52
Μπιλιοφόρο συνάδελφος δεν άλλαξε μετά από 4 χρόνια σε sh150 (αν θυμάμαι καλά) και 150 χιλ χλμ. Απλά το έδωσε ανταλλαγή για το πιο καινούριο μοντέλο.Δεν ξέρω αν λέει κάτι.
Μετά από πολλα χλμ του έβγαλε σοβαρές ζημιές οπότε και το έδωσε

Θα σου γράψω αυτά που έγραψες με άλλη σειρά......

συνάδελφος.....μετά από 4 χρόνια σε sh150 (αν θυμάμαι καλά) και 150 χιλ χλμ.....του έβγαλε σοβαρές ζημιές οπότε και το έδωσε.........ανταλλαγή για το πιο καινούριο μοντέλο.
Δεν ξέρω αν λέει κάτι.


Ας μην κολλήσουμε στο μπιλιοφόρο.


Αν δεν ήταν δικά σας δικαιολογείται:D

Το σκούτερ μετά από λιώσιμο δικαιολογείται.......τα παλιοLifan που δεν πάθαιναν τίποτα? Πώς δικαιολογείται?:D:D:D:D

TsoliasGR
08/05/2018, 23:34
Τα σκούτερ τα έχω αποκλείσει εξ αρχής.Είμαι κατά του σκούτερ.Με η χωρίς ABS/CBS σουξου μουξου.
Μιλάω καθαρά για μοτοσυκλέτα.Είτε δρόμου,είτε γυμνό,είτε ψευδοεντούρο είτε οτιδήποτε.
Ναι πολλοί δίνουν 100-150 ευρά να κάνουν σκουτεράδικη σέλα γιατί τα σκούτερ είναι μακράααααααν πιο άνετα.
Αλλά εμένα δεν με βολεύουν για ντελίβερυ.Πιο φαρδιά χαμηλά (ελεω πλαστικών), πιο συχνή συντήρηση σε σύστημα κίνησης (άρα αυξημένα κόστη), πιο δύσκολα να καβαλήσεις ένα ψηλό πεζοδρόμιο/κράσπεδο.Και να σας πώ την μαύρη αλήθεια;Πιο πολύ σε κάτι του στυλ ΧR125 αν έβρισκα σε ψεκαστό θα το κοίταγα.
Αλλά δεν γνωρίζω να υπάρχει σε ψεκαστό κάτι τέτοιο.
Δεν με νοιάζει να έχει ΑΒS έχω μάθει τόσα χρόνια χωρίς αυτό και έτσι πορεύομαι.

ΤάκηςΜπ
09/05/2018, 00:14
Τα σκούτερ τα έχω αποκλείσει εξ αρχής.Είμαι κατά του σκούτερ.Με η χωρίς ABS/CBS σουξου μουξου.
Μιλάω καθαρά για μοτοσυκλέτα.Είτε δρόμου,είτε γυμνό,είτε ψευδοεντούρο είτε οτιδήποτε.
Ναι πολλοί δίνουν 100-150 ευρά να κάνουν σκουτεράδικη σέλα γιατί τα σκούτερ είναι μακράααααααν πιο άνετα.
Αλλά εμένα δεν με βολεύουν για ντελίβερυ.Πιο φαρδιά χαμηλά (ελεω πλαστικών), πιο συχνή συντήρηση σε σύστημα κίνησης (άρα αυξημένα κόστη), πιο δύσκολα να καβαλήσεις ένα ψηλό πεζοδρόμιο/κράσπεδο.Και να σας πώ την μαύρη αλήθεια;Πιο πολύ σε κάτι του στυλ ΧR125 αν έβρισκα σε ψεκαστό θα το κοίταγα.
Αλλά δεν γνωρίζω να υπάρχει σε ψεκαστό κάτι τέτοιο.
Δεν με νοιάζει να έχει ΑΒS έχω μάθει τόσα χρόνια χωρίς αυτό και έτσι πορεύομαι.

Το ότι έχεις μάθει κάπως δεν σημαίνει ότι έχεις μάθει και σωστά. Το abs είναι αναμφίβολα πολύ καλό να υπάρχει. Εκτός αυτού motard injection μπορείς να κοιτάξεις το dr125sm, αλλιώς xr και xt carb άψογα μηχανάκια.

MAIK72
09/05/2018, 00:56
Πιο πολύ σε κάτι του στυλ ΧR125 αν έβρισκα σε ψεκαστό θα το κοίταγα.
Αλλά δεν γνωρίζω να υπάρχει σε ψεκαστό κάτι τέτοιο.
Δεν με νοιάζει να έχει ΑΒS έχω μάθει τόσα χρόνια χωρίς αυτό και έτσι πορεύομαι.
Για κατέβα από το xr όταν έχεις παρκάρει στο μίνι-πεζοδρόμιο πλάτους 45,5 εκ. με το σταντ στην άκρη του πρεβαζιού ύψους 30εκ . Εκεί πρέπει να είσαι λίγο Κομανέτσι:D
Και εγώ έιμα κατά των σκούτερ ή ακόμα και των παπιών αλλά είναι Και θέμα πρακτικότητας. Από κει και πέρα εσύ παίρνεις αυτό που σου αρέσει

Γιώργης
09/05/2018, 03:35
Το σκέφτηκες καλά να πάρεις κάτι συμπλεκταριστό για εργαλείο δουλειάς που θα είσαι επάνω για 8-10 ώρες κάθε μέρα σταμάτα-ξεκίνα; Ξέρω διανομέα courrier που είχε Χ135 και μετά το SH είπε τι μ*λακία έκανα τόσα χρόνια με το μπρος πίσω ανέβασε κατέβασε. Πόσες φορές ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα χρειαστείς το έξτρα ύψος και το ντεπόζιτο μπροστά σου που έχει ένα εντουράκι σε, ξαναλέω, εργαλείο δουλειάς; Εδώ τα επαγγελματικά παπιά/σκούτερ στην Ασία τα βγάζουν με 14άρες ζάντες για να είναι πιο εύκολο το ανέβα-κατέβα για τους μεταφορείς!
Δεκτό αν βαρέθηκες τα δικά σου και θέλεις αλλαγή, αλλά δεν νομίζω ότι είναι σοφή επιλογή τόσο οικονομικά όσο και τεχνικά. Αν θέλεις κάτι πιο δυνατό περίμενε μετά το καλοκαίρι που θα φέρουν αυτό το 150cc παπί honda με συμπλέκτη και 6ατάχυτο.

Πιο σημαντικό για την μεταφορά φαγητού είναι η σταθερή σχάρα ή αν δεν έχεις, να πάρεις μια σφήνα μπροστά για να μην κουνιέται το κουτί στα φρένα, καθώς και ιμάντα για τα δεξιά-αριστερά. Έχει και κάτι κουτιά θερμομονωτικά που στερεώνονται καλά αλλά είναι πολύ ακριβά για να τα αγοράσεις εσύ εκτός κι αν το πάρεις απόφαση ότι θα την κάνεις την δουλειά μερικά χρόνια σερί οπότε βγάζει τα χρήματα αγοράς του.

o_gavros
09/05/2018, 10:47
Το να δουλεύει καποιος ντελιβερυ και να ψαχνει μηχανακι με συμπλέκτη, αυτομάτως τον αποκλείει απο ενα σεβαστό κομμάτι προσφερομένων θεσεων εργασίας. Τζαστ σεην'...

MAIK72
09/05/2018, 17:13
.....τα παλιοLifan που δεν πάθαιναν τίποτα? Πώς δικαιολογείται?:D:D:D:D
δεν θέλω να ξανακούσω για lifan .. 2 lifan μοτέρ καινούρια και καίνε λάδια. Μακριάαα . :redcard: Μέχρι 60 χλμ /ω , μετά αρχιζει το κάψιμο.

noodles
09/05/2018, 17:56
μοτοσυκλετα με συμπλεκτη η οποια εχει το ντεποζιτο στα ποδια απλα την αποκλειεις για τετοια δουλεια. πανω στη βδομαδα θα θελεις να τη βαλεις φωτια και μαντεψε τι, δε θα φταιει αυτη αλλα εσυ!

τι οδηγας τωρα? γιατι δε θελεις παπι?
το σκουτερ ειναι καλη λυση αλλα πρεπει να το προσεχεις αρκετα και να το συντηρεις σωστα. επισης σε μια πτωση ακομα και στατικη η με λιγα χλμ η ζημια στα πλαστικα θα κοστισει αρκετα.
προσωπικα δεν υπαρχει καλυτερη vfm επιλογη απο το παπι. με 50ε φτιαχνεις τη σελα και εισαι αρχηγος.

TsoliasGR
09/05/2018, 17:56
Το θέμα με τα σκούτερ είναι οι μικρές ζάντες αφενός που στα δικά μου τα μάτια τα καθιστούν πιο επικύνδυνα στους Ελληνικούς δρόμους.
Η ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ μανιβέλας που είναι μεγάλο ατού για μηχανάκι δουλειάς στα περισσότερα απο δαυτα.
Και το φυσικά χαμηλό ύψος που εμποδίζει την εύκολη ανάβαση σε εμπόδια (βλέπε πεζοδρόμια κτλπ)
Το μεγαλύτερο μεταξόνιο στα περισσότερα αν όχι όλα απο ένα παπί που τα καθιστά λιγότερο "μανιτζέβελα" στο μποτιλιάρισμα
Και η μεγάλη φθορά εντός αστικού ιστού των στοιχείων μετάδοσης κίνησης (ιμάντας-μπιλιοφόροι) με συνέπεια την κατα πολύ ακριβότερη συντήρηση του.

Ένα παπί όλοι ξέρουμε οτι είναι το ιδανικό για διανομή ΑΛΛΑ...
Λέω μήπως υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσουμε...

Φίλε γαύρε γιατί το λές αυτό που λές για τον συμπλέκτη;

Προς το παρών είμαι με 2 παπιά (ένα παλιό και ένα πιο νέο) για την δουλειά.
Το θέμα με το ABS το έχω ξανααναφέρει.Δεν με απασχολεί υπάρχει δεν υπάρχει.Δεν έχω οδηγήσει με ABS μοτο μέχρι τώρα και το μόνο που ξέρω είναι οτι δεν σε αφήνει να μπλοκάρεις τους τροχούς.Αρα σου περιορίζει τον έλενχο.
Εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.

o_gavros
09/05/2018, 19:33
ΤΟ αβς δεν σου περιορίζει τον έλεγχο.
Αν μη τι άλλο στον διευρύνει.

Για το συμπλέκτη εννοώ ότι πολλές θέσεις ντελίβερι, "ζητάνε" το αριστερό χέρι να είναι διαθέσιμο.

Μην την ψαχνεις χωρίς λόγο.
Το ιδανικότερο μηχανάκι για διανομή, είναι το παπί.
Απ'όλες τις μεριές.

Το ότι η δουλειά και το μέσον είναι επικίνδυνα,είναι αλλη κουβέντα.

sanctusan
09/05/2018, 21:01
Ακριβώς αυτό που ψάχνει....
Scouter με ABS, μικρές ρόδες και κουτί. Και πάνω από όλα εύκολο και φθηνό service.

395514

Το έχει ένας εδώ που κάνει διανομή γενικής φύσεως, σου πληρώνει λογαριασμούς, σου φέρνει τσιγάρα, σου κάνει τα ψώνια κ.α. Ο ΤΑΚΗΣ

Pew
09/05/2018, 22:03
Ο αντικαταστατης του παπιου για Delivery, ειναι το Honda Vision 110 πιστευω.

Τ-Ρ-Ο-Μ-Ε-Ρ-Α φρενα για την κατηγορια του, εαν καποιος φοβαται οτι θα καρφωσει πισω απο Νταλικα και ειναι τοσο αμπαλος που δεν μπορει να διαχειριστει τα 70km/h που πιανει μετα απο 2 χιλιομετρα ευθειας.
Η καταναλωση του με το γκαζι ON-OFF, ειναι 2,5λ/100.
Τα αμορτισερ του, ειναι αρκετα μαλακα και παραδοξως δεν τερματιζουν ευκολα αν ο αναβατης δεν ξεπερναει τα 80kg.
Το ΦΑΝΑΡΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ. Φεγγει σωστα. Ομοιως και τα φλας, για οσους ντελιβεραδες τελοσπαντων τα χρησιμοποιουν, οπως και το κωλοφαναρο... και παλι, για οσους φρεναρουν ή γενικα δεν σφαζουν σηματοδοτες.
Ειναι αεροψυκτο, ψεκαστο, παιρνει λιγοτερο απο λιτρο λαδιου (καμια 700ml) και τα σερβις ανα 3000 (δεν εχει φ. λαδιου) μπορουν να γινουν τροπος του λεγειν, με νυχοκοπτη.
Το μειγμα του ειναι φτωχο, οποτε το μπουζακι βγαζει μια 15άρα για πλακα.
Ο ιμαντας του, ακομα και aftermarket επωνυμος, στα 35€ καθε 15000 επισης... οι μπιλιες του δεν τρωγονται γιατι ειναι μια καποτα σε ροδες και δεν τις καταπονει τοσο.
Ο συμπλεκτης και η καμπανα του, μια απ'τα ιδια.
Τα ελαστικα του, ειναι tubeless και δεν θα πατας καρφιτσα να τρεχεις σε βουλκανιζατερ καθε τρεις και λιγο, ουτε θα πεφτεις σε λακουβα να αλλαζεις στεφανια ή να σκιζεις σαμπρελες.
Εχει προστασια απο τα νερα φυσικα, μπαινει ανεμοθωρακας ή χουφτες, εχει θηκη εμπρος για να αφηνεις τα γαντια ή κατι τελοσπαντων εαν χρειαστει, ακομα και κατω απο τη σελα εχει χωρο για 4 μισολιτρα μπουκαλακια βενζινη και ενα αναπτηρα, ωστε αν το σιχαθεις να το βαλεις φωτια να το καψεις...

...αλλα ξερεις τι;
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ και δεν θα το σιχαθεις.
Γιατι και εγω το κοροιδευα, αλλα οταν το επιασα στα χερια μου και το οδηγησα λιγακι, ειναι τρομερα βολικο για καθημερινο στο πηξιμο της πολης.
Ξεκινησα με τα φρενα και αυτα μου εκαναν εντυπωση. Ειναι συνδυασμενα και αν σφιξεις το ταμπουρο οσο πρεπει, φερνεις την κατανομη εκει που σε βολευει.

Οσο για την αξιοπιστια της μανιβελας, θα ξερεις απο πολυ νωρις σε ενα ψεκαστο αν μενεις απο μπαταρια, ποσο μαλλον οταν τα φωτα του ειναι παντα αναμενα οσο λειτουργει ο κινητηρας.
Αλλωστε, αν μεινεις απο μπαταρια σε ψεκαστο που οδηγας καθημερινα, μαλλον τον κλαις τον ανορθωτη οποτε και η μανιβελα δε θα σε ξελασπωσει.

My 2 cents αν και δεν εχω σχεση με delivery. :D

TsoliasGR
10/05/2018, 06:26
Να ρωτήσω διαφορετικά τότε με βαση Budget και γνώμες.
Υπάρχουν χέρι 1800.(Μεταβίβαση και ασφάλεια και πρώτο σερβις μεσα).
Έχω το καζερακι που δεν το δίνω με την καμία (απλά το ξεκουράζω με σκοπό κάποια στιγμή να του τραβήξω μια ανακατασκευή εξωτερικά και ηλεκτρικά μαις και το μοτερακι μεσα έχει 24.000) και έχω και ένα άλλο παπάκι πιο καινούριο (πριν το 2010) που θα φυγει.
Με τα λεφτά αυτα τι ειναι το πλεον ενδεδειγμένο (μεταχειρω η καινουριο) για εργασία.
Έχω δει για κρυπτον-χ αλλά οι τιμές είναι στο Θεό και τα πιο πολλά είναι "σπασμένα".
Ενδεικτική αγγελία...Είναι πενα το μεκανακι αλλα εχει ενα προβλημα στο πιστονι.
Μοντελα πριν το 2010 αποκλειονται και ας ειναι 09 αριστα με τιμη πωλησης τα 50 ευρα.
Ας κάνω την παραχώρηση και ας δώ ακομα και σκουτερ (ουφ με φαγατε με δαυτα).
Κοιταξα GT 135,CRYPTON-X 135,Magic 125SR,Daytona 125 efi και δαιφορα παπιά...άκρη δεν βγάζω.

sanctusan
10/05/2018, 09:54
Να ρωτήσω διαφορετικά τότε με βαση Budget και γνώμες.
Υπάρχουν χέρι 1800.(Μεταβίβαση και ασφάλεια και πρώτο σερβις μεσα).
Έχω το καζερακι που δεν το δίνω με την καμία (απλά το ξεκουράζω με σκοπό κάποια στιγμή να του τραβήξω μια ανακατασκευή εξωτερικά και ηλεκτρικά μαις και το μοτερακι μεσα έχει 24.000) και έχω και ένα άλλο παπάκι πιο καινούριο (πριν το 2010) που θα φυγει.
Με τα λεφτά αυτα τι ειναι το πλεον ενδεδειγμένο (μεταχειρω η καινουριο) για εργασία.
Έχω δει για κρυπτον-χ αλλά οι τιμές είναι στο Θεό και τα πιο πολλά είναι "σπασμένα".
Ενδεικτική αγγελία...Είναι πενα το μεκανακι αλλα εχει ενα προβλημα στο πιστονι.
Μοντελα πριν το 2010 αποκλειονται και ας ειναι 09 αριστα με τιμη πωλησης τα 50 ευρα.
Ας κάνω την παραχώρηση και ας δώ ακομα και σκουτερ (ουφ με φαγατε με δαυτα).
Κοιταξα GT 135,CRYPTON-X 135,Magic 125SR,Daytona 125 efi και δαιφορα παπιά...άκρη δεν βγάζω.

Τι εννοείς να ξεκουράσεις το kzr; Πρώτη φορά το ακούω.
Και θες να πάρεις κατι πιο καινούριο για να το βαλεις για δουλειά και να κρατησεις το παλιο να ξεκουραστει;
Τι φάση;

Πουλα τα παπια σου και ξανααγορασε τα Μαλλον τότε θα είσαι οκ. Επείσης μπορεις να αλλαξεις επάγγελμα και να είσαι ακόμα πιο οκ.

TsoliasGR
10/05/2018, 10:31
Το καζερακι εχει αρχισει και εχει θεματα.Ηλεκτρολογικά,περιφερειακά,αναρτησεις λιγο απο όλα εκτος απο μοτερ.Οποτε θα το ξεκουρασω.Θα το κρατήσω να υπάρχει για δεύτερο.
Το άλλο δεν ειναι αξιόπιστο μηχανακι.Και επειδή θα το δώκω θα πάρω άλλο.Και λέω μηπως κατι άλλο απο παπί;

rainmike
10/05/2018, 14:02
Δηλαδή έχεις ήδη 2 παπιά και σκέφτεσαι να αγοράσεις καινουριο η ελαφρώς μεταχειρισμένο πουλώντας το ένα εκ των 2.Μου θυμιζει οταν πήγαινα γυμνάσιο και επαιρνα ένα μεταχειρισμενο
game για ps1 μετά πήγαινα στο καπάκι σε αλλο μαγαζι το ανταλλαζα δινοντας επιπλέον 1 με 2 χιλιάρικα μετά πήγαινα σε άλλο μαγαζι το ανταλλαζα με αλλο game παλι με 1 -2 χιλιάρικα επιπλέον
και στο τέλος απλα είχα χάσει 4000 δραχμές:p.Δώστα όλα και πάρε μια μηχανή οχι 250 αρι πάρε ένα 600 αρι και κρατα και ένα παπί για τη δουλεία σου.Τη μηχανή θα την έχεις για τη βόλτα σου και το
σκυλι παπι για τη δουλεια σου.Μηχανή για ντελίβερυ δεν κάνει ολοι με σκουτερ και παπιά ειναι.

ggs
10/05/2018, 14:44
Με έχει προβληματίσει ο προβληματισμός σου..:lol:
Δεν έχω καταλάβει τίποτα..

Ψαχνεις εργαλείο δουλειάς ντελιβερυ.

Αυτή την στιγμή έχεις δυο παπιά
Ένα που δουλεύει ,και θες να το πουλήσεις
Ένα που θέλει μαζέματα για να δουλέψει, άλλα γενικά είναι καλό, και θες να το κρατήσεις .

Πουλώντας το πρώτο , θα μαζέψεις 1800.

Γιατί δεν ρίχνεις 5-6 κατοστάρικα στο καζεαρ να το κάνεις πάλι λουλούδι και να σου κάνει την δουλειά ευκολά και φτηνά ?
και θα εχει καβα και 1200

Νομίζω , για ντελιβερυ στην Αθήνα , είναι κρίμα να πάρεις οτιδήποτε άλλο εκτός από παπί.

Γιώργης
10/05/2018, 15:42
Αφού το πιο καινούργιο παπί δεν σου άρεσε εξαρχής, πούλα το, πάρε τα 1800€ ρίξε τα μισά στο καζερ κάν'το πιπίλα και το έχεις και για διανομή. Τα υπόλοιπα 8-9 κατοστάρικα βάλτα στον κουμπαρά, πούλα και τον λύκο και πήγαινε πάρε το κατεμι το 390 να βρεις την υγειά σου!

Pew
10/05/2018, 19:24
Τα σκούτερ τα έχω αποκλείσει εξ αρχής.Είμαι κατά του σκούτερ.Με η χωρίς ABS/CBS σουξου μουξου.


Δηλαδη για να καταλαβω, εχεις ενα καταστημα που πουλαει χονδρικη και λιανικη ΛΑΔΙΑ.
Εχεις δυο επιλογες, για να μεταφερεις εμπορευμα, σε χωματοδρομους απο ΒΙΠΕ, εντος πολης, εκτος πολης κλπ....

1) Ford Transit 2ης γενιας 2,5 πετρελαιο, στην εκδοση ΧΩΡΙΣ A/C, χωρις ηλεκτρικα παραθυρα, χωρις κεντρικο κλειδωμα
2) Ford Transit Courier με οτι πιο γκει υπαρχει σε μονοτονο, βαρετο, αυτοματο κιβωτιο (λεμε τωρα), κινητηρα ΨΟΦΙΟ τελειως σχεδον "ηλεκτρικο" ντιζελ με καμπυλη ισχυος σαν μια ευθεια, A/C, ηλεκτρικους καθρεπτες, τηλεχειριζομενο κλειδωμα, Mp3, aux, usb, bluetooth, esp, abs, ebd, tcs, dvd, mp4, GG, QQ, BB.


Φυσικα και διαλεγεις το 2nd gen Transit, γιατι ειναι HARDCORE εργαλειο βρε παιδι μου. Γιατι δεν εχει 1002 πλαστικα να τριξουν. Γιατι, φορτωνεται 1μισι τονο και δεν τρεχει τιποτα. Γιατι ειναι σκυλι πολεμου μαυρο και καταπινει οτι πετρελαιο και αν του πεταξεις. Γιατι αν πατησεις κρατηρα η αν ανεβεις πεζοδρομιο δεν θα κλαψουν τα ψαλιδια που δεν εχουν ουτε μισο χιλιοστο σινεμπλοκ χαριν ανεσης. Γιατι οταν σκασεις μυτη σε μεταφορικη μπαρμπα μητσου 8ος χωματοδρομος τερμα Ολυμπου στο ΚΩλοχωρι, δε θα σε κοιταει με μικρο ματι κανεις.


Ειλικρινα δεν καταλαβαινω ανθρωπους που αποκλειουν τοσο αυστηρα, επιλογες που κανουν οχι τη ζωη τους δυσκολη, αλλα τη ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.
Γιατι αντε, θες να βασανιζεσαι στη ζωη σου, εισαι μαζοχας, οκ... ΙΣΩΣ να μην δουλευεις για ολη σου τη ζωη (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ) αλλα στη δουλεια σου γι'αυτο το μικρο διαστημα που θα πηγαινεις να χτυπας ενα 8ωρακι βρε παιδι μου στο 5νθημερο ?? Γιατι??

TsoliasGR
11/05/2018, 10:47
Κουραζομαι.
Αλλα θα το εξηγησω παλι.
Ναι το καζερακι θα το κρατησω.Ναι θα του ριξω καποια στιγμη λεφτα να φτιάξω οτι μπορώ (και οτι δεν μπορώ θα το φτιαξει το συνεργείο).
Αλλά...Μιλάμε για ενα μηχανάκι 18 ετων.Ανταλλακτικά κάποια ΔΕΝ υπαρχουν (καινουρια βεβαια και μεταχειρισμένα δεν ξερεις τι θα βγει).Παράγειγμα κόπηκε η βάση απο το μονό σταντ.Δεν υπάρχει καινούρια λέει η καβασακι.Ειναι το μηχανάκι λειτουργικό;Εν μέρη ναι.Για ντελίβερυ βολεύει;Όχι.Απλά και όμορφα.
Εγω θέλω κάτι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και το μηχανάκι ναι ηταν αξιοπιστο ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ του.
Οποτε το πλάνο ειναι...
Δίνω την 250,κραταω το καζερακι και το αλλο το παπι,παίρνω νεο παπί (μαλλον),πουλάω το μη αξιοπιστο παπί και μένω με το καζερακι,και με το νέο πλεον παπί
Μένει το καζεράκι ως έχει,πουλάω το 250,παίρνω νέο πλεον παπί,δίνω το άλλο παπί στον πατέρα μου να μην με ζαλίζει,ξανααγοράζω μια μοτοσυκλετα μόλις βρώ κάτι αξιόλογο, επισκευάζω και δίνω την XV750 και ηρεμώ.

o teos
11/05/2018, 10:58
Θα δανειστώ τα λογια ενος συμφορουμιτη απο αλλο θρεντ

1.Ηλιοβασιλεμα στην Σαντορινη
2.Πηλιο
3.Ζαγοροχωρια
4.ΤsoliasGR-τα παπια μου τα γουλφ μου και η ζωη γυρω απο αυτα:D

Σκληρη η μαχη...:tooth:

MAIK72
11/05/2018, 12:14
Οποτε το πλάνο ειναι...
Δίνω την 250,κραταω το καζερακι και το αλλο το παπι,παίρνω νεο παπί (μαλλον),πουλάω το μη αξιοπιστο παπί και μένω με το καζερακι,και με το νέο πλεον παπί
Μένει το καζεράκι ως έχει,πουλάω το 250,παίρνω νέο πλεον παπί,δίνω το άλλο παπί στον πατέρα μου να μην με ζαλίζει,ξανααγοράζω μια μοτοσυκλετα μόλις βρώ κάτι αξιόλογο, επισκευάζω και δίνω την XV750 και ηρεμώ.

Δεν κατάλαβα τίποτα :dizzy::dizzy:

Pew
11/05/2018, 12:24
Ο,τι να ναι....

DoctoR_k6
11/05/2018, 12:24
Δεν κατάλαβα τίποτα :dizzy::dizzy:

https://www.youtube.com/watch?v=zE1nbMbuOXI

buckley
11/05/2018, 12:27
Δεν κατάλαβα τίποτα :dizzy::dizzy:

Υπερβολές ,από τα τράνσιτ δεν βοηθήθηκες καθόλου δηλαδή ?
Μλκ τσολιά μιλάμε ότι παίζεις μεγάλη μπάλα ρε*















































































































*δυστυχώς με τα νεύρα μας ρε...

Sapadak
11/05/2018, 12:54
Δεν κατάλαβα τίποτα :dizzy::dizzy:

A) 250 --> Πούλο
Β) ΚαζεΑρ --> Κρατάει
Γ) Νέο παπι --> Αγοράζει
Δ) ΠαλιοΠαπι --> ή το πουλάει ή το δίνει στο πατέρα του

rainmike
11/05/2018, 13:00
https://www.youtube.com/watch?v=q6IJwJmhGsI

Panos76
11/05/2018, 13:04
A) 250 --> Πούλο
Β) ΚαζεΑρ --> Κρατάει
Γ) Νέο παπι --> Αγοράζει
Δ) ΠαλιοΠαπι --> ή το πουλάει ή το δίνει στο πατέρα του

Παίζει και βιράγκο;

BLiTzER
11/05/2018, 14:54
Δίνω την 250,κραταω το καζερακι και το αλλο το παπι,παίρνω νεο παπί (μαλλον),πουλάω το μη αξιοπιστο παπί και μένω με το καζερακι,και με το νέο πλεον παπί
Μένει το καζεράκι ως έχει,πουλάω το 250,παίρνω νέο πλεον παπί,δίνω το άλλο παπί στον πατέρα μου να μην με ζαλίζει,ξανααγοράζω μια μοτοσυκλετα μόλις βρώ κάτι αξιόλογο, επισκευάζω και δίνω την XV750 και ηρεμώ.

Τι εννοείς "ξανά"; Καμία μοτοσικλέτα δεν υπάρχει σε όλες αυτές τις λέξεις.

buckley
11/05/2018, 15:44
Τι εννοείς "ξανά"; Καμία μοτοσικλέτα δεν υπάρχει σε όλες αυτές τις λέξεις.

Υπερβολικός όπως πάντα...
https://www.throttleroll.com/sweet-torque-grants-xv750-cafe-racer/
395567

Sapadak
11/05/2018, 15:53
Παίζει και βιράγκο;

Αυτό ειναι στάνταρ. Απόδοση 1.02

sniper
11/05/2018, 15:55
Mλκες τα έχετε παίξει ε;

TsoliasGR
11/05/2018, 23:51
Αυριο φωτο απο την βιραγκο παρεα με το καζερι και γουλφ και αν δεν εχει παρει ο γερος τον κινεζο και αυτον μαζι.
Μην με κανεις πλακα γκαρντασι...
Όλα υπάρχουν αυτά.Η βιραγκο θελει φτιαξιμο χρονο δεν εχω τωρα.Το καζερι το ιδιο.

Υ.Γ. Ναι η XV750 ειναι μοτοσυκλέτα.Αν και γιαμαχα (μπλιαχ)

andreaspetr
12/05/2018, 01:17
βαση για το σταντ λες αυτο?
https://www.car.gr/parts/view/9263100-body-frame
https://www.car.gr/parts/view/7148429-body-frame-footrests
https://www.car.gr/parts/view/3543366-body-frame-footrests

γιατι εγω οτι και να εχω χρειαστει υπαρχει

TsoliasGR
12/05/2018, 02:12
βαση για το σταντ λες αυτο?
https://www.car.gr/parts/view/9263100-body-frame
https://www.car.gr/parts/view/7148429-body-frame-footrests
https://www.car.gr/parts/view/3543366-body-frame-footrests

γιατι εγω οτι και να εχω χρειαστει υπαρχει

Τι να σου πώ στην καβασακι ρώτησα δεν έψαξα ιδιαίτερα.Αμα δεν έχουν στην καβασάκι ποιος θα έχει;Ξεχασμένο στοκ μαλλον.
99% Είναι αυτό στο πρώτο λινκ.Ευχαριστώ θα πάρω τηλ αύριο να επιβεβαιώσω.Ισα για επισκευή και τιποτα παραπάνω.Όσο γερνάει το μοτόρι...τόσο πιο δύσκολα θα βρίσκεις ανταλλακτικά καινούρια....

andreaspetr
15/05/2018, 00:10
δεν νομιζω να σταματησουν να ερχονται ανταλλακτικα ειδικα απο παραλληλες εισαγωγες.
η αντιπροσωπεια ισως σταματησει γιατι εχει να ασχοληθει με πιο καινουργια μοντελα
και στις τρεις αγγελιες ειναι το ιδιο εξαρτημα.
γενικα οπου βλεπεις στο car μαγαζια με ανταλλακτικα γνησια παρε τηλεφωνο,μπορει να μην εχουν σε αγγελια
αυτο που ψαχνεις αλλα οι περισσοτεροι εχουν μεγαλο στοκ στο μαγαζι