PDA

View Full Version : Δυσκολια επιλογης μεταξυ z1000,gsxr1000,r1,cb1000r



felippe
03/05/2018, 15:39
Δεν εχω δίπλωμα ακομα για απεριοριστο λογο ηλικιας αλλα αρχες Αυγουστου θα ειμαι ετοιμος για να το παρω. Στην κατοχη μου θα εχω μεχρι τοτε 5000-5500 για να δωσω.Οι διαδρομες που θα κανω ειναι 50χλμ 3-4 φορες την εβδομαδα και 1-2 φορες το μηνα 300λχμ, ελαχιστη κίνηση στην πολη-μένω σε μικρη πολη- 1-2 φορες καφετέρια-ποτο. Θα ηθελα τις γνωμες/καθοδήγηση ποιο έμπυρων ατομων σχετικα με πιο ειναι καλύτερη επιλογη για ταχύτητα/μινι ταξιδια και πια μαρκα γενικοτερα ειναι πιο αξιόπιστη απο αποψη προβληματων

Υ.Γ : δεν θα το πηγαινω τερμα συνεχεια η κοφτες απλα κανενα burnout, κανανα σκασιμο κ.τ.λ . ευχαριστω

BLiTzER
03/05/2018, 15:41
Το CB.

est
03/05/2018, 15:46
Το γράφω από τώρα γιατί εκεί θα καταλήξουμε (μιας και είναι το πιο γρήγορο απ'όλα).
VStroll

Edit: Vstrom

o_gavros
03/05/2018, 16:04
Στεφανε,νομίζω καλύτερη ήταν η απάντηση με δίχως το εντιτ :D

rainmike
03/05/2018, 16:29
το z1000 με το gsxr 1000 και το r1 που κολλάνε?Αφου θα κάνεις διαδρομές στην εθνική άσε τα γυμνά θα τρώς πολύ αέρα.
Πάντως για την καφετέρια όλα είναι πολύ καλά :lol:
Καλές βόλτες και πάντα όρθιος:beer:

o_gavros
03/05/2018, 16:36
395335

Grafton 505
03/05/2018, 16:42
ποτο. απλα κανενα burnout, κανανα σκασιμο

TDM ....

Vice
03/05/2018, 16:59
αν θελεις να φορτώνεις και κανένα γκομενάκι παράλληλα παρε R1...

rainmike
03/05/2018, 17:01
αν θελεις να φορτώνεις και κανένα γκομενάκι παράλληλα παρε R1...

φαντάζομαι αυτό εννοείς παράλληλα
395336

felippe
03/05/2018, 17:50
Γενικά θέλω μια χιλιαρα, γιαυτό έχω βάλει αυτά εδώ.

o_gavros
03/05/2018, 17:51
μήπως δε θες και μεροκάματο;

taisteal
03/05/2018, 17:54
:lol::lol:

felippe
03/05/2018, 17:55
Κοίτα μεροκάματο όπως όλος ο κόσμος ιδρώνω για να το βγάλω αν αυτό εννοείς...

o_gavros
03/05/2018, 17:57
Κοίτα μεροκάματο όπως όλος ο κόσμος ιδρώνω για να το βγάλω αν αυτό εννοείς...

όχι παιχταρά μου ούτε κατα διάνοια δεν θα κορόιδευα κάποιον που παλεύει.
Πλακίτσα κάνω,πατώντας σε αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=-PVBPXtQFno)

felippe
03/05/2018, 18:01
Αν το θέτεις έτσι, τότε μπορώ να πω ότι σίγουρα δεν χρειάζομαι μεροκάματο :)

o_gavros
03/05/2018, 18:06
Μπορώ να καταλάβω την κάψα σου για χιλιάρι, κι ας μη συμφωνώ.
Εκτος απο τα λοιπά που θα ακούσεις,θα σε ρωτήσω αν έχεις σκεφτεί/υπολογίσει ότι ένα τέτοιο μηχανημα έχει και ένα πολύ σεβαστό κόστος χρήσης το οποίο μπορεί είτε να σε γονατίσει,είτε να σε κάνει να το έχεις να κάθεται. lose lose και οι δυο καταστάσεις.

Vice
03/05/2018, 18:12
Μπορώ να καταλάβω την κάψα σου για χιλιάρι, κι ας μη συμφωνώ.
Εκτος απο τα λοιπά που θα ακούσεις,θα σε ρωτήσω αν έχεις σκεφτεί/υπολογίσει ότι ένα τέτοιο μηχανημα έχει και ένα πολύ σεβαστό κόστος χρήσης το οποίο μπορεί είτε να σε γονατίσει,είτε να σε κάνει να το έχεις να κάθεται. lose lose και οι δυο καταστάσεις.

Προσυπογράφω σε αυτό.

felippe
03/05/2018, 18:15
Το έχω υπολογίσει αυτό το κομμάτι και είμαι καλυμμένος ότι και να γίνει, η χρήση της θα είναι περίπου 3-5 φορές την εβδομάδα γι 50-60km 25 πήγαινε έλα, η αλήθεια είναι ότι έχω ένα cupra 1.4 180 το οποίο του δίνω και καταλαβαίνει, απλά όπως είπα λόγο ηλικίας δεν έχω χιλιαρα, αλλιώς ασυζητητί θα είχα εδώ και καιρό.

o_gavros
03/05/2018, 18:21
καγκουράμαξο,μηχανάκι του λίτρου, ιδρώτας για μεροκάματο.
φίλε,με όλο το θάρρος, κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά.

felippe
03/05/2018, 18:35
Όταν πάρω την μηχανή το αμάξι θα το δώσω σε δεν βγαίνει να τα συντηρώ και τα δύο με τίποτα ειδικά το cupra, Πάνω κάτω έχω υπολογίσει βάσει φίλων κατόχων όχι 1000αρας αλλά 600 και 750 ότι το κόστος το ετήσιο θα μου βγαίνει γύρω στα 2000-2500

teogtp
03/05/2018, 18:38
Τα έξοδα σου μπορεί να υπερβαίνουν του cupra.

ggs
03/05/2018, 18:48
Από αυτά που έβαλες, εσένα ποιο σου αρέσει περισσότερο να βλέπεις;

Αυτό να πάρεις

alex14
03/05/2018, 18:50
Τα έξοδα σου μπορεί να υπερβαίνουν του cupra.

Τουλαχιστον δεν θα χαλαει πολλα λεφτα σε λαστιχα.
Μονο το πισω οταν βγαινουν τα λινα εξω.

harris_x
03/05/2018, 19:07
μήπως δε θες και μεροκάματο;

:lol:

toyar
03/05/2018, 19:47
Δεν εχω δίπλωμα ακομα για απεριοριστο λογο ηλικιας αλλα αρχες Αυγουστου θα ειμαι ετοιμος για να το παρω. Στην κατοχη μου θα εχω μεχρι τοτε 5000-5500 για να δωσω.Οι διαδρομες που θα κανω ειναι 50χλμ 3-4 φορες την εβδομαδα και 1-2 φορες το μηνα 300λχμ, ελαχιστη κίνηση στην πολη-μένω σε μικρη πολη- 1-2 φορες καφετέρια-ποτο. Θα ηθελα τις γνωμες/καθοδήγηση ποιο έμπυρων ατομων σχετικα με πιο ειναι καλύτερη επιλογη για ταχύτητα/μινι ταξιδια και πια μαρκα γενικοτερα ειναι πιο αξιόπιστη απο αποψη προβληματων

Υ.Γ : δεν θα το πηγαινω τερμα συνεχεια η κοφτες απλα κανενα burnout, κανανα σκασιμο κ.τ.λ . ευχαριστω

θα ελεγα τη γνωμη μου αλλα μου εχουν τελειωσει οι μπυρες:(

Stavrakos
03/05/2018, 20:38
Δεν μας είπες τι εμπειρία έχεις από μηχανές. Αν δεν έχεις εμπειρία ξανά σκέψου πριν πάρεις 1000ss.Εγω μετά από ένα χρόνο συμβίωσης με το fazer τώρα άρχισα να γλυκό κοιτάω το ενδεχόμενο να πάρω το R1.Στο λέω γιατί το ss δεν συγχωρεί λαθάκια και δεν ενδείκνυνται για πρώτη μηχανή

rainmike
03/05/2018, 20:53
Λοιπόν σοβαρά τώρα αν πάρεις gsxr 1000 r1 και τα σχετικά
1)Ξεχνάς τα δικάβαλα το έχεις μονόσελο για την κάυλα σου και μόνο
2)Ξεχνάς γκομενάκια ,η μηχανή θα ειναι η γκομενά σου τώρα εκει θα τα σκάς και πιστεψέ με ποτε
δεν είναι όπως τα έχεις υπολογίσει ειδικά αν πάρεις μετάχειρο
3)Με 5000 και 5500 ευρω΄θα πάρεις μηχανάκι δεκαετιας με λίγα χιλιόμετρα ή κανα πιο σύγχρονο με πολλά
χιλιόμετρα που σημαίνει ότι ειδικά για ss το μηχανάκι το παντρεύτηκες δεν υπάρχει πιθανότητα να το δώσεις
εκτός αν το σκοτώσεις.Τα ss δεν είναι εργαλεία είναι παιχνίδια με μικρή χρησιμότητα οι περισσότεροι κάτοχοι τους
έχουν και δεύτερη μηχανή-μηχανάκι -αμάξι για να κάνουν τη δουλειά τους και έχουν τη χιλιάρα για καμμια βόλτα.

atom_smasher
03/05/2018, 21:26
Καλώς τον. 1000 είναι πολλά. Πάρε το νέο 400 kawa που δείχνει τσιλικο. Άλλωστε οι γκόμενες δεν ξεχωρίζουν την διαφορά.

volde27
03/05/2018, 22:37
Παρε Hayabusa Gen1 απ0 1999 εως 2007 μοντελo δηλ.

Γκαζι της αρκουδας και του αρκουδου μαζι, για καφετεριες μια χαρα,για εθνικη ακομα καλυτερα,
και τα πιπινια θα γουσταρουν.

Δες αυτο εχει και Acrapovich

https://www.car.gr/12988941-suzuki-gsx-r-1300-hayabusa-hayabusa-gsx1300r-black-editi

CHRISTOF
03/05/2018, 22:54
Μπορώ να καταλάβω την κάψα σου για χιλιάρι, κι ας μη συμφωνώ.
Εκτος απο τα λοιπά που θα ακούσεις,θα σε ρωτήσω αν έχεις σκεφτεί/υπολογίσει ότι ένα τέτοιο μηχανημα έχει και ένα πολύ σεβαστό κόστος χρήσης το οποίο μπορεί είτε να σε γονατίσει,είτε να σε κάνει να το έχεις να κάθεται. lose lose και οι δυο καταστάσεις.


Δεν μας είπες τι εμπειρία έχεις από μηχανές. Αν δεν έχεις εμπειρία ξανά σκέψου πριν πάρεις 1000ss.Εγω μετά από ένα χρόνο συμβίωσης με το fazer τώρα άρχισα να γλυκό κοιτάω το ενδεχόμενο να πάρω το R1.Στο λέω γιατί το ss δεν συγχωρεί λαθάκια και δεν ενδείκνυνται για πρώτη μηχανή


Καλώς τον. 1000 είναι πολλά. Πάρε το νέο 400 kawa που δείχνει τσιλικο. Άλλωστε οι γκόμενες δεν ξεχωρίζουν την διαφορά.

Διάβασε και σκέψου αυτά που είπαν οι φίλοι :wave2:

Nostradamus
03/05/2018, 22:55
Έτσι που το περιγράφεις πάρε το cb..
Αν είσαι στο μεροκάματο όπως λες , δύσκολα θα την παλέψεις με τα έξοδα οπότε βλέπω το κουτί να φεύγει όπως λες.
Μόλις έρθει χειμώνας αν είσαι σε επαρχιακή του βορρά, βλέπω και το δίτροχο να φεύγει και να γυρίζεις ξανά στο κουτί.
Εκτός και αν αποδειχθεί ότι είσαι βαμμένος διτροχος τελικά.

devil's animal
03/05/2018, 23:22
το gsxr και το r1 ειναι ειδικα εργαλεια τα οποια δεν ξερεις να χρησιμοποιησεις...επισης ειναι κριμα να μην κανουν αυτο το οποιο ειναι φτιαγμενα να κανουν...δλδ να γραφουν χρονους στις πιστες....πολυεξοδα στα παντα τους...οποτε τα ξεχνας...

μεταξυ cb και Z, προτεινω Ζ...πιο καγκουρομηχανημα...πιο γρηγορο... πιο κακο και γενικα καταλληλο για την δουλεια που το θελεις...εχουν στεναξει τα πεζοδρομια απ'εξω απο τις καφετεριες με τα Ζ...αλλο ενα το δικο σου δεν θα γινει καμια ζημια...
cb μπορεις να δεις να καβαλα και ο 50αρης γκριζομαλης...ξενερα σκετη...:p

felippe
04/05/2018, 06:14
Εμπειρία έχω 2 χρόνια με 125 παπάκι δώρο των γονιών μου, ντρέπομαι να κυκλοφορώ δημόσια....

toyar
04/05/2018, 06:16
το κυκλοφορεις μονο μεσα στο σπιτι;:p

felippe
04/05/2018, 06:19
Δεν διαφωνώ ειδικά αναβάθμιση από 125 σε 1000 είναι πολλά, αλλά μου αρέσει η ταχύτητα, δεν το θέλω για τα γκομενακια αυτό είναι το τελευταίο που σκέφτομαι να, απλά μου αρέσουν σαν μηχανές έχω δει από κοντά και μπορώ να πω ότι είναι ένα από τα όνειρα μου να κυκλοφορώ με μια 1000αρα. :)

felippe
04/05/2018, 06:24
Χαχαχα, ε τι να σου σπίτι περίπτερο και καμιά βόλτα ώρες κοινής ησυχίας χωρίς κόσμο τριγύρω, συνήθως δηλαδή έτσι γίνεται...

felippe
04/05/2018, 06:30
Η αλήθεια είναι ότι εδώ που μένω το 60% έχει ktm και xt660x είναι κλασσικό στανταρακι το υπόλοιπο 30% έχει cryptox και ότι καγκουρο125αρι με εξάτμιση υπάρχει και το υπόλοιπο 10% είναι διάφοροι από Harley μέχρι Hayabusa

harris_x
04/05/2018, 07:14
Εμπειρία έχω 2 χρόνια με 125 παπάκι δώρο των γονιών μου, ντρέπομαι να κυκλοφορώ δημόσια....

Busa μονο .&-

:facepalm:

harris_x
04/05/2018, 07:17
Δεν διαφωνώ ειδικά αναβάθμιση από 125 σε 1000 είναι πολλά, αλλά μου αρέσει η ταχύτητα, δεν το θέλω για τα γκομενακια αυτό είναι το τελευταίο που σκέφτομαι να, απλά μου αρέσουν σαν μηχανές έχω δει από κοντά και μπορώ να πω ότι είναι ένα από τα όνειρα μου να κυκλοφορώ με μια 1000αρα. :)

Σου αρέσει η ταχυτητα;;

Χμμ....

Το αναπηρικό καροτσάκι πιάνει πολλα;;
Αυτο θα το κυκλοφορείς με άνεση φανταζομαι, δεν θα ντρέπεσαι... άλλωστε η ανάγκη θα σε ρίξει εκει.

felippe
04/05/2018, 07:28
Σίγουρα δεν θα ξεκινήσω τέρμα με την εικόνα της Παναγίας στο χέρι και ότι κάτσει. Baby steps με το καιρό θα μάθω, έτσι ήταν και με το αμάξι, σε Toyota yaris πετρελαίο ξεκίνησα να οδηγάω πάνω από 80 ποτέ, τώρα κάτω από 180 ποτέ.Σιγά σιγά ,βήμα βήμα θα την μάθω, προτιμώ να την αγοράσω παρά να λέω "αν την είχα αγοράσει τώρα θα έκανα αυτό και εκείνο...", η ταχύτητα μου αρέσει αρκετά για μένα σκέτη αδρεναλίνη.

Nostradamus
04/05/2018, 08:00
......, σε Toyota yaris πετρελαίο ξεκίνησα να οδηγάω πάνω από 80 ποτέ, τώρα κάτω από 180 ποτέ......

Να κατι τετοια μπορεις να τα αποφυγεις σαν σχολια...

Στα των διτροχων τωρα... Αν θεωρεις οτι οπως απο το γυαρις περασες στο γρηγορο που εχεις τωρα (που δεν ειναι πραγματικα γρηγορο αλλα οκ αλλη κουβεντα αυτη) ετσι και το 125 στο 1000 ιδια αναλογια ειναι μαλλον το εχεις λιγο λαθος στο μυαλο σου.

Αλλα μπορει να εισαι κανενας χαμενος ροσις και να μην το ξερει κανεις, με την τυχη του γκαστονε και να πανε ολα μελι γαλα...

Οπως ειπε και ο Σταυρος το γιαμαπα και το σουζουκι καλυτερα αστα.. Δεν θα ξερεις τι να τα κανεις... παρε το ζετακι σαν πιο νεανικο, η το χοντα. Αντε και καλη τυχη..

P.S. Θα εχουμε και καθαρη εξοδο τον Αυγουστο οποτε ερχεται η αναπτυξη και θα μπορεις να τα συντηρεις και τα δυο. :D

P.S. 2: αυτα τα cupra οταν τα πατας στο λαιμο πινουν λαδι? ειναι λεει αγωνιαρικα και δυνατα. το εχεις σκαλισει καμποσο να παρει τα ποδια του η το εχεις μαμα?

teogtp
04/05/2018, 08:03
Πάρε ότι σου γουστάρει.
Μαζί με εξοπλισμό (κράνος, γαντια,μπουφάν, παντελόνι, μπότες)~1000€ και παρακολούθησε κάποιο σχολείο ασφαλούς οδήγησης.
May the force be with you....

karellen
04/05/2018, 08:21
Ζούμε μεγάλες στιγμές.

o_gavros
04/05/2018, 08:22
Σιγά σιγά ,βήμα βήμα θα την μάθω...
Τα ss1000 δεν ειναι τα ιδανικα μηχανάκια για να το πας σιγά σιγά και να μάθεις.
Πολύ απόλυτα στην χρήση τους και για αυτον που δεν ξέρει,πολυ επικίνδυνα.

rainmike
04/05/2018, 08:24
Σου αρέσει η ταχυτητα;;

Χμμ....

Το αναπηρικό καροτσάκι πιάνει πολλα;;
Αυτο θα το κυκλοφορείς με άνεση φανταζομαι, δεν θα ντρέπεσαι... άλλωστε η ανάγκη θα σε ρίξει εκει.

Μην είσαι σκληρός με το παιδί,θέλει μια χιλιάρα τι να κάνουμε,βράζει το αίμα του νέου ,μήπως αν πάει απο παπι 125 σε z1000 θα είναι πιο ασφαλής και εκεί καγκουριλίκια θα κάνει:lol:

o_gavros
04/05/2018, 08:25
Ζούμε μεγάλες στιγμές.

Κάποιοι το ειδαμε το εργο.
Παρασκευή πρωι :D

o teos
04/05/2018, 08:37
Aδερφε...τιποτα οικοπεδα εκει που εισαι εχεις στο ονομα σου??Γιατι πες οτι βλεπω το μελλον αλλα κατι μου λεει πως θα αποκτήσεις αρκετα και η φορολογία εχει ανεβει τραγικα..:wave2:

Δες καποιο απο τα 300-400cc και κοιτα να σοβαρευτείς ενα τσακ..........ohh wait...cupra,κατω απο 180 ποτε....:rolleyes:

ggs
04/05/2018, 09:06
Τον φάγατε ρε τον άνθρωπο…
Πότε να πάρει ss 1000rrri ? στα 50?:lol:

Είναι μικρος και εχει κ@υλες αλλά δεν είναι τόσο μικρός για να μην ξερει ότι μπορεί να γίνει σαλτσα από αίμα και κόκκαλα με οποιοδήποτε μηχανάκι ,και με ένα γρήγορο, πιο εύκολα.
Απ ότι κατάλαβα , ζει στην επαρχια που είναι γεματη από λοκαλ χερος με γρήγορα αμάξια και μηχανάκια αλλα κανένα μέτρο προστασίας .

Ακόμα και αν το πείσετε να παρατήσει τα ss και να ακολουθήσει τον δρόμο της αρετής με ένα χτ600 ή να μείνει με το τιμιο εργατη , τον παπιο , δεν ειμαι καθόλου σίγουρος ότι θα φοράει κρανος , μπουφάν , μποτες .. τα βασικα

Fellipe , αυτά που σου γραφουν εδώ, δεν τα γραφουν γιατι είναι γερογκρινιαρηδες (καλα , μερικοι είναι …):p

Πολλοί έχουν πάει νοσοκομείο , έχουν πονέσει , έχουν χάσει φίλους.

Άσχετα με το τι μηχανάκι θα πάρεις , που θα πάρεις αυτό που εσυ γουστάρεις και δεν πα να λέμε εδώ , θα πρέπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να φοράς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα κρανος ,μπουφαν …ΣΥΝΕΧΕΙΑ..Χειμώνα , καλοκαίρι

Μπορείς να το αντέξεις ? μπορείς να αντέξεις την κοροϊδία στην καφετέρια που θα σε λένε φλώρο οι άλλοι με το σορτσακι , το κοντομάνικο , τον ζελε στο άψογο μαλλι?
Μπορείς να κουβαλάς το κρανος , το μπουφαν , τα γαντια?
Μπορείς να πεις σε μια γκομενα που γουστάρεις ότι , «δεν σε ανεβάζω γιατί δεν έχεις κράνος»

Αν δεν μπορείς να κάνεις τα παραπάνω , πούλα και αυτό που έχεις και χώσε τα λεφτά στο cupra να πάρει άλλα 50 άλογα.
Παλι μαγκας θα εισαι..

felippe
04/05/2018, 09:12
Για το πρώτο Υ. Γ ισχύει θα δείξει το μέλλον δεν με χαλάει το cupra να το κρατήσω. Για το Υ. Γ 2 τώρα δεν είναι και καμιά ρουφιχτρα αλλά πίστεψε με δεν συγχωρεί τίποτα, είναι αρκετά δυνατό για τα κυβικά-ιππους του Ξάνθη-Θεσσαλονίκη εθνική το έχω πάει 230-235 ανάλογα το καιρό και το δρόμο μπορεί να πηγαίνει και παραπάνω ιδέα δεν έχω μαμά είναι ούτε εξάτμιση δεν έχω βάλει τίποτα.

felippe
04/05/2018, 09:16
Ο πατέρας μου έχει (μικρή) εταιρία παραγωγής φυστικοβούτυρου-ταχινι και ότι ξηρό καρπό ξέρεις νομίζω ότι μπορώ να τα καταφέρω αρκετά καλά(οικονομικά τουλάχιστον)

felippe
04/05/2018, 09:25
Ευχαριστώ για αυτό που έγραψες και το εκτιμώ ιδιαίτερα πίστεψε με, κράνος φοράω πάντα, τώρα για την καφετέρια και την κοροϊδία είναι κάτι που αφορά τους άλλους και όχι εμένα, όπως λένε "κράζεις=θαυμάζεις" :)

rainmike
04/05/2018, 09:26
έγω πάντως για ένα τσουβάλι φουντούκια μπορώ να πώ ότι όλα είναι στο μυαλο 1000 ss και βλακείες ,να το πάρεις αγόρι μια χαρά μηχανάκι είναι και μη σε νοιάζει
για τα εξοδα ,για 200 γραμμάρια κασιους έδωσα 4 ευρώ:D

devil's animal
04/05/2018, 09:27
Ο πατέρας μου έχει (μικρή) εταιρία παραγωγής φυστικοβούτυρου-ταχινι και ότι ξηρό καρπό ξέρεις νομίζω ότι μπορώ να τα καταφέρω αρκετά καλά(οικονομικά τουλάχιστον)



και του αλλουνου ειχε το Jumbo...αλλα εξαϋλωθηκε με την porsche...
η στραβη και ο θανατος δεν νοιωθουν απο χρημα...
επισης οσα λεφτα και να εχεις, χερια δεν πουλιωνται...

εντελως φιλικα τα παραπανω...:wave2:


τα μηχανακια δεν ειναι το ιδιο με τα αμαξια...με οποιοδηποτε αμαξι ενα κουλος μπορει να παρει μια στροφη με 150-160...δεν συμβαινει το ιδιο με το μηχανακι...
κρατα αυτα που σου ειπαμε...φιλτραρισε τα...μεγαλο παιδι εισαι...
ξεκινα με κατι ΕΚΤΟΣ ss και προσπαθησε να εχεις εξοπλισμο και μυαλο στο κεφαλι σου...

καλες αγορες..
καλως ηρθες..
:welcome:

teogtp
04/05/2018, 09:31
Για το πρώτο Υ. Γ ισχύει θα δείξει το μέλλον δεν με χαλάει το cupra να το κρατήσω. Για το Υ. Γ 2 τώρα δεν είναι και καμιά ρουφιχτρα αλλά πίστεψε με δεν συγχωρεί τίποτα, είναι αρκετά δυνατό για τα κυβικά-ιππους του Ξάνθη-Θεσσαλονίκη εθνική το έχω πάει 230-235 ανάλογα το καιρό και το δρόμο μπορεί να πηγαίνει και παραπάνω ιδέα δεν έχω μαμά είναι ούτε εξάτμιση δεν έχω βάλει τίποτα.

Λες και διαβάζω τα λόγια του φιλαρακου που έπεσε στην βόλτα της ετήσιας .
Στο ισαδι από target ......
Επιμένω. Κάνε ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ένα σχολείο.
Το μηχανάκι ΔΕΝ είναι αυτοκίνητο. Στο αυτοκίνητο μπορεί να βγεις με στραπατσαρισμενο φτερό,στο μηχανάκι σου φυτεύουν ταφόπλακα.

Nostradamus
04/05/2018, 09:31
ωραιο το ταχινι.. εχετε και με μελι? Δοκιμασα ενα και ηταν πολυ καλο.

Επειδη καπου ειπες στις αρχες εισαι στο μεροκαματο γι αυτο και ειπαμε να ξερεις οι εχει εξοδα το σπορ σοβαρα..

Απο εκει και περα γερος να εισαι να εχεις/βγαζεις και να σκορπας χρηματα στις καυλες σου.. Απλα στο πισω μερος του μυαλου σου καλο ειναι να θυμασαι παντα οτι η καυλα/ελευθερια/τρελα/παθος/πραξεις σου τελειωνουν εκει που αρχιζουν οι δικες μου.

Μηπως να πας να δεις και το Απριλια ομως?? οπως και να εχει προσοχη στον δρομο και παντα ορθιος.

Sapadak
04/05/2018, 09:31
Για το πρώτο Υ. Γ ισχύει θα δείξει το μέλλον δεν με χαλάει το cupra να το κρατήσω. Για το Υ. Γ 2 τώρα δεν είναι και καμιά ρουφιχτρα αλλά πίστεψε με δεν συγχωρεί τίποτα, είναι αρκετά δυνατό για τα κυβικά-ιππους του Ξάνθη-Θεσσαλονίκη εθνική το έχω πάει 230-235 ανάλογα το καιρό και το δρόμο μπορεί να πηγαίνει και παραπάνω ιδέα δεν έχω μαμά είναι ούτε εξάτμιση δεν έχω βάλει τίποτα.

Άσε τα στιγμιαία.
Σε πόση ώρα το Ξάνθη-Θεσσαλονική ρε ασμ?

Εκεί φαίνονται τα άντερα

395343

ggs
04/05/2018, 09:34
Ευχαριστώ για αυτό που έγραψες και το εκτιμώ ιδιαίτερα πίστεψε με, κράνος φοράω πάντα, τώρα για την καφετέρια και την κοροϊδία είναι κάτι που αφορά τους άλλους και όχι εμένα, όπως λένε "κράζεις=θαυμάζεις" :)

Ωραιος !
Αν καταλαβαίνεις αυτά και αφού γουστάρεις την ταχύτητα , άρα το ψάχνεις , θα ξέρεις επίσης ότι οι γρήγοροι οδηγοί έγιναν γρήγοροι γιατί εκπαιδεύτηκαν.
Όχι στην ευθεία του σπιτιού τους , ούτε στις φουρκέτες στον λόφο..

Εκπαιδεύτηκαν από επαγγελματίες σε πίστα.

Από την στιγμή που , όπως λες , εχεις την οικονομική δυνατότητα , ΕΠΕΝΔΥΣΕ λεφτα σε εκπαίδευση.
Αυτό θα σε κάνει ΠΟΛΥ καλύτερο και ασφαλέστερο οδηγό , ΑΣΧΕΤΑ το όχημα που θα έχεις.
Και θα σε κάνει ακόμα πιο μάγκα.

Νομίζω , ότι πιο κοντά σου είναι οι Σέρρες….

felippe
04/05/2018, 09:36
Μέλι δεν έχουμε φίλος, το ταχινι και τα λοιπά είναι φυσικά χωρίς αλάτι/ζάχαρη, ευελπιστώ να πάρουμε αναμιγδιρα σύντομα για να κάνουμε και τέτοια πράγματα :) μεροκάματο δουλεύω γιατί δεν θέλω λεφτά από τους γονείς μου. Δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου σε αυτό που είπες. Πιο aprilia είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αλλά όχι κάτω από 750cc ευχαριστώ να σαι καλά.

felippe
04/05/2018, 09:40
Γύρω στην 2-1:45 εκεί είμαι περίπου έχω να πάω ένα μήνα περίπου.

Sapadak
04/05/2018, 09:44
Γύρω στην 2-1:45 εκεί είμαι περίπου έχω να πάω ένα μήνα περίπου.

οκ, καταλάβα.

Ασε τα SS, και χτύπα ένα στρίτ και είσαι κομπλέ.
Και λιγότερα πλαστικά να επισκευάζεις στην στραβή, και ποιο καγκούρικο απο το SS

nopattern
04/05/2018, 09:45
Να σου προτείνω κάτι άλλο ;;;

Πάρε SS, αλλά όχι χιλιάρι σε αυτή τη φάση. Πάρε ένα 600 να γίνει το αγαπημένο σου παιχνίδι. Και όπως είπαν πολλοί ΕΠΕΝΔΥΣΕ ΣΕ ΣΧΟΛΕIΟ και ΠΙΣΤΑ....

Έχω ακούσει από έμπειρους οδηγούς, εκπαιδευμένους κτλ, πως το χιλιάρι σου σπάει τον τσαμπουκά, δε στον χτίζει, είναι τρομακτικό παιχνίδι. Πόσο μάλλον για έναν άπειρο οδηγό, γιατί αυτό είσαι, άπειρος. Και πως τα supersport μηχανάκια με τη μεγαλύτερη απόλαυση ήταν της τάξεως 600-750cc.

Μην τα υποτιμάς..... Ελπίζω να αλλάξεις γνώμη.

RaGe_Raptor
04/05/2018, 09:48
Σας πάω μια Ξάνθη - Θεσσαλονίκη, πάντως :cool:

Sapadak
04/05/2018, 09:51
Σας πάω μια Ξάνθη - Θεσσαλονίκη, πάντως :cool:

Με τι? :smokin:

Nostradamus
04/05/2018, 09:51
Ξεχασα να σου πω οτι εκτος απο το κρανος θελει και απο τα αλλα πραγματα... Εχει πολλα σημεια που μπορουν να κανουν κρακ και να αποτελεσουν αυτο που λενε οι βελανιδοτραφεις life altering situations. Οποτε βαλε και τα υπολοιπα στο προγραμμα.

Επισης να μην στο χαλασω αλλα το μαμα περιπτερο που καβαλας και φερνει 230-235 αναλογα τον καιρο (εδω σηκωνει κατι λιγα LoL) δεν λεει κατι. δεν λεει επισης τιποτε για τον οδηγο του. Οποτε μπραβο που το εχεις, ειναι ενα συμπαθητικο κουτι αλλα μεχρι εκει..

Δεν προσφερει τιποτε σαν επιχειρημα σε μια κουβεντα που εχει να κανει με την ελλειψη εμπειριας σου που οφειλεις να προσεξεις τον πρωτο (πολυ) καιρο που θα αρχισεις να καβαλας μοτοσακα του λιτρου.

P.S. Aprilia tuono gen 2 εννοω.. Κατα την γνωμη μου απο τις καλυτερες κ@λαρες εκει εξω και γκαζι ωραιο.

P.S. 2 Πρεπει να περνας "δραμα" στην Καβαλα αν θες 2 ωρες ξανθη θεσσαλονικη:D

felippe
04/05/2018, 09:52
Ποια στριτ έχεις να μου προτείνεις ξέρω για z1000/750 cb αυτά από μέρος μου...

RaGe_Raptor
04/05/2018, 09:53
Με τι? :smokin:

Με τρακτέρ. διπλό διαφορικό :lol:

Sapadak
04/05/2018, 09:55
Ποια στριτ έχεις να μου προτείνεις ξέρω για z1000/750 cb αυτά από μέρος μου...

Δεν θα σε ξενερώσω λέγοντας KTM 390, αλλά θα προτείνω κανα Shiver ή κανα GSR ή κανα 675

felippe
04/05/2018, 09:57
Το αμάξι το ανέφερα καθαρά για την ταχύτητα και ότι μου αρέσει να τρέχω, σίγουρα 230 δεν είναι τίποτα έχω ανέβει σε mazda rx8 300 άλογα και εκεί κατάλαβα τι εστι ταχύτητα.

harris_x
04/05/2018, 09:57
Σίγουρα δεν θα ξεκινήσω τέρμα με την εικόνα της Παναγίας στο χέρι και ότι κάτσει. Baby steps με το καιρό θα μάθω, έτσι ήταν και με το αμάξι, σε Toyota yaris πετρελαίο ξεκίνησα να οδηγάω πάνω από 80 ποτέ, τώρα κάτω από 180 ποτέ.Σιγά σιγά ,βήμα βήμα θα την μάθω, προτιμώ να την αγοράσω παρά να λέω "αν την είχα αγοράσει τώρα θα έκανα αυτό και εκείνο...", η ταχύτητα μου αρέσει αρκετά για μένα σκέτη αδρεναλίνη.
αυτο που περιγράφεις δεν αντιπροσωπεύει το "Baby steps με το καιρό θα μάθω"

btw, μια εικόνα καλό θα είναι να την έχεις έτσι ώστε όταν φας τα μούτρα σου να σε προστατεύσει γιατί έτσι όπως θα τα φας κανένας εξοπλισμός δεν θα είναι αρκετός.
Αν και όπως φαίνεται ο εξοπλισμός σου θα είναι δίχαλο το καλοκαιρί και αθλητικό το χειμώνα.

καλή τύχη.

RaGe_Raptor
04/05/2018, 09:59
Το αμάξι το ανέφερα καθαρά για την ταχύτητα και ότι μου αρέσει να τρέχω, σίγουρα 230 δεν είναι τίποτα έχω ανέβει σε mazda rx8 300 άλογα και εκεί κατάλαβα τι εστι ταχύτητα.

Αποσύνδεσε εντελώς τα αυτοκίνητα από τα μηχανάκια. Δεν υπάρχει καμία επαφή. Είναι απείρως πιο δύσκολο το να πας γρήγορα με μια μοτοσικλέτα.

harris_x
04/05/2018, 10:01
Σας πάω μια Ξάνθη - Θεσσαλονίκη, πάντως :cool:

έχω καινούρια λάστιχα, σε προειδοποιώ... κάνε πίσω όσο προλαβαίνεις :evil:

nopattern
04/05/2018, 10:01
Το αμάξι το ανέφερα καθαρά για την ταχύτητα και ότι μου αρέσει να τρέχω, σίγουρα 230 δεν είναι τίποτα έχω ανέβει σε mazda rx8 300 άλογα και εκεί κατάλαβα τι εστι ταχύτητα.

Μου προκαλεί τεράστια θλίψη αυτός ο τρόπος σκέψης....

RaGe_Raptor
04/05/2018, 10:04
έχω καινούρια λάστιχα, σε προειδοποιώ... κάνε πίσω όσο προλαβαίνεις :evil:

Μέχρι να ανέβεις Ξάνθη θα παλιώσουν... :D

harris_x
04/05/2018, 10:06
Μέχρι να ανέβεις Ξάνθη θα παλιώσουν... :D

ναι ρπστ μου... είναι και γόμες...

θα το φέρω σε τρέιλερ.

Αλλα ρε 'συ, αν είναι να μπω σε τέτοια ταλαιπωρία, μήπως να πηγαίναμε μια Σέρρες;;; :a8::a2::a25::a30::a01:

να δοκιμάσω και την νέα μου κρανάρα...!!! :winka:

RaGe_Raptor
04/05/2018, 10:08
ναι ρπστ μου... είναι και γόμες...

θα το φέρω σε τρέιλερ.

Αλλα ρε 'συ, αν είναι να μπω σε τέτοια ταλαιπωρία, μήπως να πηγαίναμε μια Σέρρες;;; :a8::a2::a25::a30::a01:
Κουιζάκι
"Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε ευχαρίστηση στο να πηγαίνετε γύρω-γύρω στις ίδιες στροφές"
Τάδε έφη το επίτιμο μέλος _____

Sapadak
04/05/2018, 10:09
Κουιζάκι
"Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε ευχαρίστηση στο να πηγαίνετε γύρω-γύρω στις ίδιες στροφές"
Τάδε έφη το επίτιμο μέλος _____

Και δεν του πρότεινε κανείς να τις πάει ανάποδα :lol:

RaGe_Raptor
04/05/2018, 10:12
Και δεν του πρότεινε κανείς να τις πάει ανάποδα :lol:

Η να το κόβει απ'τα χορτάρια, ξερωγώ.... :)

harris_x
04/05/2018, 10:12
έλα μην είστε μαλάκες

χαλάτε το θέμα του παιδιού με μαλακίες...








Πίσω στο θέμα μας.

Φιλαράκι, αφού φράγκα παίζουν, πάρε ένα ΒMW S1000RR, θα τους έχεις όλους.

teogtp
04/05/2018, 10:17
έλα μην είστε μαλάκες

χαλάτε το θέμα του παιδιού με μαλακίες...








Πίσω στο θέμα μας.

Φιλαράκι, αφού φράγκα παίζουν, πάρε ένα ΒMW S1000RR, θα τους έχεις όλους.

Δεν είμαστε εμείς μ@λ@κες.
Αυτός πήγε και αγόρασε ΜΤ....




:p

o teos
04/05/2018, 10:18
έλα μην είστε μαλάκες

χαλάτε το θέμα του παιδιού με μαλακίες...








Πίσω στο θέμα μας.

Φιλαράκι, αφού φράγκα παίζουν, πάρε ένα ΒMW S1000RR, θα τους έχεις όλους.

Δεν παίζουν,άπλα..κάνει μεροκάματο....στην οικογενειακή επιχείρηση........που την εχει ο πατερας του..........oh wait....:tooth:

harris_x
04/05/2018, 10:27
[...]
Φιλαράκι θα το γράψω μια φορά και ελπίζω να το διαβάσεις και να το σκεφτείς.

Η μηχανή δεν είναι παιχνίδι όπως το αυτοκίνητο να στρίβεις το τιμόνι και να στρίβει.
Για το πώς στρίβει η μηχανή υπάρχουν σχολεία και δεν μιλάω για τη σχολή οδήγησης, αυτή είναι για να πάρεις το δίπλωμα και μετά να τσακιστείς ή τσακίσεις κόσμο νόμιμα.
Αν θέλεις πραγματικά να ευχαριστηθείς την όποια μηχανή, θα πρέπει κάνεις σχολείο και να πας βήμα βήμα όσων αφορά τα κ.εκ.

Μπορείς να πάρεις ένα 300άρι ή 400άρι SS, να κατέβεις Αθήνα για ένα μάθημα (Riding School ή CSS) και να ξεστραβωθείς (ναι, "στραβός" είσαι).

Να γράψεις κάποια χλμ εφαρμόζοντας όσα έμαθες στο σχολείο, να μπεις και καμιά πίστα και μετά να πάρεις ένα 600.
Πίστεψέ με, μπορεί μετά να μη θελήσεις να πάρεις 1000αρι.
Αν το θελήσεις όμως, εκεί που οι άλλοι θα κόβουν (στις στροφές) εσύ θα ανοίγεις γκάζι, θα βγάζεις λίγο σωματάκι και θα τους αφήνεις χλμ πίσω.

Θέλει δουλειά, αλλά μετά θα το ευχαριστιέσαι κάθε στιγμή και πάνω απ’ όλα με ασφάλεια.

Αυτά.

Σκεψου γιατι αν δεν το κάνεις και λειτουργησεις με την παρόρμηση της ηλικίας σου, ή θα καταλήξεις στα θυμαράκια (καλό σενάριο), ή στην καρεκλίτσα με τις ρόδες.

felippe
04/05/2018, 10:36
Όχι φίλος σε εργοστάσιο δουλεύω καμία σχέση με την εταιρία του πατέρα μου.

o teos
04/05/2018, 10:41
Όχι φίλος σε εργοστάσιο δουλεύω καμία σχέση με την εταιρία του πατέρα μου.

Σε πειράζω μην τα παίρνεις τοσο σοβαρα αυτα τα σχολια:D..αν θες να παρεις κατι σοβαρα διάβασε κατα γραμμα το ποστ του harris και κρατα τα ολα..ξερει..:wave2:

felippe
04/05/2018, 10:45
Τα εκτιμώ ιδιαίτερα αυτά που είπες και σε ευχαριστώ γιατί στην τελική βάσει γκαυλας θα την έπαιρνα αλλά τώρα έτσι όπως το έθεσες το θέμα αλλάζει κατά πολύ. Ευχαριστώ :)

Nostradamus
04/05/2018, 13:48
Τα εκτιμώ ιδιαίτερα αυτά που είπες και σε ευχαριστώ γιατί στην τελική βάσει γκαυλας θα την έπαιρνα αλλά τώρα έτσι όπως το έθεσες το θέμα αλλάζει κατά πολύ. Ευχαριστώ :)

Σοβαρα τωρα?? Δηλαδη εσυ δεν θα παρεις το 1000 και θα παρεις το 400ξερωγω γιατι σε πεισαμε οτι δεν ειναι τα μοτοσακα παιχνιδι και θελουν πολυ δουλεια??

rainmike
04/05/2018, 14:27
Σοβαρα τωρα?? Δηλαδη εσυ δεν θα παρεις το 1000 και θα παρεις το 400ξερωγω γιατι σε πεισαμε οτι δεν ειναι τα μοτοσακα παιχνιδι και θελουν πολυ δουλεια??

Δηλαδή εσύ τι θέλεις δήλωση του νόμου 105 οτι θα πάρει 400?Εκτιμώ τα σχόλια λέει και ευχαριστώ τι θα έπρεπε να πει τραβατε γαμηθείτε θα πάρω 1000.
Καταρχήν δέ ρώτησε αν πρέπει να πάρει 1000 είπε θέλω να πάρω ενα απο τα 4 1000 ρια και πολύ σωστα του απαντήσανε να ειναι προβλεπόμενος ως προς
τον εξοπλισμο και να κάνει αν μπορει και κάνα σχολειο ασφαλους οδήγησης τα υπολοιπα περιττεύουν.Είναι ενήλικο το παιδί
PS:Felippe τα φουντούκια μην ξεχάσεις:beer:

felippe
04/05/2018, 14:31
Όπως είπα και πριν μέχρι 750 πιο κάτω δεν πάω αντε 690 το πολύ :)

devil's animal
04/05/2018, 14:42
Όπως είπα και πριν μέχρι 750 πιο κάτω δεν πάω αντε 690 το πολύ :)


Εμπειρία έχω 2 χρόνια με 125 παπάκι δώρο των γονιών μου, ντρέπομαι να κυκλοφορώ δημόσια....



αληθεια τωρα?:rolleyes:

νομιζεις οτι η διαφορα 125 cc με 700 ειναι μικρη??
τεραστια ειναι μικρε...και οπως σου ειπαν, δεν το πας καλα...θες ενα μηχανακι κ@υλας αλλα σε βλεπω να μην το χαιρεσαι πολυ....

:priest::priest:

Allst@rf
04/05/2018, 14:50
Μην ακούς κανέναν από δαυτους...

Βροντακες είναι ολοι τους (μας)...

:p

:D

Nostradamus
04/05/2018, 15:10
Δηλαδή εσύ τι θέλεις δήλωση του νόμου 105 οτι θα πάρει 400?Εκτιμώ τα σχόλια λέει και ευχαριστώ τι θα έπρεπε να πει τραβατε γαμηθείτε θα πάρω 1000.
Καταρχήν δέ ρώτησε αν πρέπει να πάρει 1000 είπε θέλω να πάρω ενα απο τα 4 1000 ρια και πολύ σωστα του απαντήσανε να ειναι προβλεπόμενος ως προς
τον εξοπλισμο και να κάνει αν μπορει και κάνα σχολειο ασφαλους οδήγησης τα υπολοιπα περιττεύουν.Είναι ενήλικο το παιδί
PS:Felippe τα φουντούκια μην ξεχάσεις:beer:

καλα.. προφανως σου δεφυγε το χιουμοριστικο του πραγματος..

Αν θελεις ομως σοβαρη απαντηση ΑΝ απο αυτα που γραψαμε ο συγκεκριμενος "ενηλικος" αλλαξε γνωμη για το τι θα παρει τοτε εχεις δικιο σε ενα πραγμα..περιττευουν ολα...

Εντιτ.. επειδη απαντησε ομως οτι "καλα, αλλα κατω απο 750 δεν παω" αυτο δειχνει οτι δεν κανω εγω λαθος...

Vice
04/05/2018, 17:51
Φιλαράκι στο 1000ρι SS οταν πιάνεις 220-230 αλλάζεις απο δευτέρα σε τρίτη. Οτι και αν νομίζεις οτι είναι γρήγορο ξέχνα το. Εκτός αν εχεις οδηγήσει Ferrari, lamborghini και bugatti οπότε μπορείς να εχεις μια άποψη.

Αν και νομιζω οτι μας τρολάρεις.....

rainmike
04/05/2018, 19:10
καλα.. προφανως σου δεφυγε το χιουμοριστικο του πραγματος..

Αν θελεις ομως σοβαρη απαντηση ΑΝ απο αυτα που γραψαμε ο συγκεκριμενος "ενηλικος" αλλαξε γνωμη για το τι θα παρει τοτε εχεις δικιο σε ενα πραγμα..περιττευουν ολα...

Εντιτ.. επειδη απαντησε ομως οτι "καλα, αλλα κατω απο 750 δεν παω" αυτο δειχνει οτι δεν κανω εγω λαθος...

Γιατί πρέπει να αλλάξει γνώμη επειδή ρώτησε?Ποσοι έξω κυλοφορουν με χιλια χωρις καν δίπλωμα.Αν ο νομοθέτης του επιτρέπει να οδηγεί 1000 ας πάρει 1000.
Ποιός είμαι εγώ η εσύ που θα τον νουθετήσουμε?Ενήλικος είναι και υπέυθυνος για τις πράξεις του.Στο φινάλε ούτε καν τον ξέρουμε μπορεί να είναι και η απόλυτη οδηγάρα και να τρολάρει.
Το καλύτερο είναι να δωθουν καποιες πληροφορίες για τα 1000 ss απο κατόχους φυσικά έτσι ώστε να κρίνει την αγορά του με όσο το δυνατον αντικειμενικα κριτήρια στο κατα ποσο τον καλύπτει.

Nostradamus
04/05/2018, 21:03
Τωρα λες ότι είπα πριν. Προφανώς και δεν θα άλλαζε γνώμη. Anyway που λέμε και στο χωριό μου.
Ελπίζω να τρολαρει. Αν δεν τρολαρει τότε εύχομαι να έχει χάρισμα (οδηγικο) και να είναι τυχερός.

giannisgr
28/06/2018, 15:45
Τα ss είναι καθαρά υποκειμενικο τι σε βολεύει σε θέση οδήγησης και σε πιο φάσμα στροφών έχει ροπή. Με λίγα λόγια αν δεν τα οδηγήσεις δεν γίνεται να καταλάβεις