PDA

View Full Version : ktm 1090



Tom
03/05/2018, 23:55
Γειά σας,παρακολουθω χρόνια αλλά δεν ειμαι και πολυ του γραπτού.

Ηρθε η ώρα ομως που θα χρειαστώ καποιες πολύτιμες πληροφορίες ή και συμβουλές
απο κατόχους κτμ 1090 ή τουλάχιστον άτομα που γενικά παρακολουθούν τα τεχνικά γενικά και ίσως να γνωρίζουν.

Μετά από πολλά χρόνια στο χώρο και διάφορα ον οφ που πέρασαν απο την κατοχή μου,
μάλλον έρχεται η ώρα που θα παρω το πρωτο μου κτμ.

Εχω πλήρη άγνοια λοιπόν από τα συμπαθέστατα πορτοκάλια και θα ήθελα να μάθω

α) περι σέρβις.
Καθε ποτέ; τι περίπου εργασίες γίνονται
μεταξύ μικρών και μεγάλων σέρβις;
Κόστος περίπου για ένα μεγάλο σέρβις;
(Εννοείται για οτι εργασίες λέει το μανιουαλ,Όχι πιθανές βλάβες ή κάποια έξτρα προληπτική συντήρηση)

β) ΚαθεΤριτηΜαστορα.
Ισχύει; μιλάμε πάντα για σωστή συντήρηση και κανένα πείραγμα ή καγκουριλικι.

γ) ανακλησεις.
Για το 1050 νομίζω πώς είχε πάρει αρκετά πράγματα το αυτί μου,στο 1090 τα έχουν μαζέψει ή θα με φάει το πήγαινε έλα στα συνεργεία;

Αυτά τα ολίγα θέλω λοιπόν να μάθω,
ευχαριστω πολύ προκαταβολικά και συνεχίστε μέλη και αντμινς την καλή δουλειά που γίνεται εδώ μέσα.

DrBig
04/05/2018, 05:41
Β) Τα πορτοκαλι ειναι λιγο λαχειο....τι θα σου κατσει. Με αλλο αερα πας να κανεις εγχειρηση με ποσοστο θνησιμοτητας 1% και αλλο με 10%.
Ποιοτικος ελεγχος σαφως υποδεεστερος των ιαπωνικων. Αν παρεις καινουργιο παρε την μακρυτερη εγγυηση που προσφερεται και εσω ετοιμος να το πουλησεις αμα τη ληξη αυτης, σε περιπτωση που σε απογοητευσει. Προσωπικα πιστευω τα κτμ ειναι σπορ ειτε για οσους η κ@υλα ειναι υπερανω χρηματων, ειτε για οσους εχουν αναισθητη τσεπη, ειτε για οσους τα παιρνουν κοψοχρονια. Αν το γουσταρεις πολυ παρτο, αλλα απο την αλλη μη ψαρωνεις και πολυ με τα χρωματα και τις επιδοσεις.

taxydromos
04/05/2018, 08:10
ΠΑΡΤΟ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ!
(Θα ευχαριστείς το θεό κάθε μέρα που οδηγείς τέτοιο μοτόρι)
Θα αισθάνεσαι εργοστασιακός οδηγός και κάθε δρόμος,ασφάλτινος - χωμάτινος,θα γίνεται πίστα.

έχω το 950adv 14 χρόνια με οδήγηση παντού και μόνο ξεσκόνισμα θέλει.
Σέρβις κάθε 7.500χιλ γύρω στο 100ρικο και το μεγάλο στα 170.
Το πρώτο μοντέλο πάντα βγάζει κάποιες ανακλήσεις που γίνονται στα σέρβις...μετά ξενιάζεις.

Ας γράψει και κάποιος που έχει το 1090...

WELCOME!

Tom
04/05/2018, 09:17
Καλημέρα,
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,είμαι πολύ προβληματισμένος.
Μετά από κοντά 20 χρόνια τζαπαν,φοβάμαι να πάω Ευρώπη.
Το μπάτζετ θα βγει μετά από πολύ σφίξιμο εδώ και 2 χρόνια και για τα επόμενα 6.

devil's animal
04/05/2018, 09:33
Καλημέρα,
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,είμαι πολύ προβληματισμένος.
Μετά από κοντά 20 χρόνια τζαπαν,φοβάμαι να πάω Ευρώπη.
Το μπάτζετ θα βγει μετά από πολύ σφίξιμο εδώ και 2 χρόνια και για τα επόμενα 6.


καλως ηρθες στο club αυτων που ειχαμε 20 χρονια τζαπαν και τωρα σκεφτομαστε να παμε ΚΤΜ...
το "κακο" ειναι οτι οι Ιαπωνες τον Μπαιζουν και με τα 2 χερια οσον αφορα τα μηχανακια...ναι μεν ειναι ασπαστα και απροβληματιστα αλλα παραλληλα ειναι και πολυ μουντα...


δεν μπορει δλδ ο αμεσος ανταγωνιστης του tiger 1050 sport να ειναι μονο ενα tracer...
ή να μην υπαρχει καποιος ανταγωνιστης απο 4 εταιρειες Ιαπωνικες κολοσσους για το 1290 adv..

στην δικη σου περιπτωση παντως υπαρχει και το africa το οποιο παιζει στην ιδια κατηγορια με το 1090...για δες το...

p@nos
04/05/2018, 09:47
Β) Τα πορτοκαλι ειναι λιγο λαχειο....τι θα σου κατσει. Με αλλο αερα πας να κανεις εγχειρηση με ποσοστο θνησιμοτητας 1% και αλλο με 10%.
Ποιοτικος ελεγχος σαφως υποδεεστερος των ιαπωνικων. Αν παρεις καινουργιο παρε την μακρυτερη εγγυηση που προσφερεται και εσω ετοιμος να το πουλησεις αμα τη ληξη αυτης, σε περιπτωση που σε απογοητευσει. Προσωπικα πιστευω τα κτμ ειναι σπορ ειτε για οσους η κ@υλα ειναι υπερανω χρηματων, ειτε για οσους εχουν αναισθητη τσεπη, ειτε για οσους τα παιρνουν κοψοχρονια. Αν το γουσταρεις πολυ παρτο, αλλα απο την αλλη μη ψαρωνεις και πολυ με τα χρωματα και τις επιδοσεις.

Σταματα ρε να απογοητευεις τους ανθρωπους :O

Allst@rf
04/05/2018, 12:01
Το africa δλδ το καινούριο δεν το κοντραρει το Ktm;

taxydromos
04/05/2018, 12:12
ρε παιδιά σταματάτε την πλάκα γιατί ο φίλος είναι καινούργιος στο μοτό και δε θα το καταλάβει... :bawl:

Tom
04/05/2018, 23:55
Νταξ όλα καλά! Το παρακολουθώ είπα.
Φόρουμ είναι,θα παίξει και καζούρα.
Κανείς δεν έχει το 1090 τελικά..;

kostasdirt
05/05/2018, 10:27
Εχω το 1290 αλλά κάποιοι φίλοι έχουν το 1090, service ότι λέει το manual, το κόστος ποικίλλει λίγο ανάλογα και το συνεργείο,
Κάθε Τρίτη Μάθημα θες να πεις... το άλλο δεν ισχύει κάποια μικροπράγματα ισως σε απασχολήσουν αλλά διορθώνονται στα πλαίσια της εγγύησης η ανακλήσεων.

MikeG
08/05/2018, 16:10
Αν κάποιος καβαλά το 1090 adventure , ας γράψει δυο κουβέντες.