PDA

View Full Version : Προβλημα τροφοδοσιας???



ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/05/2018, 05:09
Το φριγουιντ δουλευει ρελαντι στις 1500 στροφες.Ξαφνικα ανεβαινει στις 2000 στροφες και επειτα μου σβηνει και δυσκολευαιτε παρα πολυ να παρει μπρος.Οταν παρει κανει καποια μπερδεματακια και μετα σταματαει και συνεχιζει κανονικα.Μετα απο λιγο το ξανακανει.
Αυτο μου το εχει κανει 4 φορες σε 4 μηνες.
Τι μπορει να ειναι???Φιλτρο αερα?Φιλτρο βενζινας,Καρμπυλατερ?Δε θελω να βαλω χερι οπου βρω και να αρχιζω να σκαλιζω τη γρια.
Το εχει παθει κανης αλλος???

Χρηστος FZR
04/05/2018, 07:11
τσεκαρε τις εισαγωγες αερα στα καρπμ. μπορει να μπαζει αερα απο εκει, κοιτα στο γιου τιουμπ να δεις με τι τροπο γινεται.
κατα 99% τροφοδοσια ειναι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/05/2018, 10:57
Ευχαρηστω χρηστο.Ελεγα να αφησω το καρμπ για τελευταια λυση μιας και δεν μου εχω εμπιστοσηνη και θα το παω στο μαστορα.Δλδ απο φιλτρακι βενζινας η φιλτρο αερα δε παιζει να ειναι?
Να σημιωθει οτι απο σημερα το πρωι ενω πριν επερνε με μιζα και κλιστο γκαζι τωρα πρεπει να ανοιγω ολο σχεδον το γκαζι για να παρη μπρος.Πραγμα που με κανει να υποπτευομαι οτι το μιγμα στο θαλαμο καυσης φτοχινε ξαφνικα και χρειαζετε παραπανω αερα.Εξου και το ανοιγμα του μισου γκαζιου με τη μιζα οποτε παω να το βαλω μπροστα.

sapila racing
04/05/2018, 11:50
To σύμπτωμα συμβαδίζει με πρόβλημα τροφοδοσίας, δηλαδή να μένει απο καύσιμο στιγμιαία, οπότε δες πρώτα το φίλτρο βενζίνης και το σωληνάκι παροχής.
Αν έχεις και ρακόρ υποπίεσης έλεγξέ και το σωληνακι υποπίεσης.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/05/2018, 11:57
To σύμπτωμα συμβαδίζει με πρόβλημα τροφοδοσίας, δηλαδή να μένει απο καύσιμο στιγμιαία, οπότε δες πρώτα το φίλτρο βενζίνης και το σωληνάκι παροχής.
Αν έχεις και ρακόρ υποπίεσης έλεγξέ και το σωληνακι υποπίεσης.

Ευχαρηστω ρε φυλε.Θα το κοιταξω τη κηριακη που δε δουλευω και θα σας πω.

OldMan
04/05/2018, 14:07
Να σημιωθει οτι απο σημερα το πρωι ενω πριν επερνε με μιζα και κλιστο γκαζι τωρα πρεπει να ανοιγω ολο σχεδον το γκαζι για να παρη μπρος.Πραγμα που με κανει να υποπτευομαι οτι το μιγμα στο θαλαμο καυσης φτοχινε ξαφνικα και χρειαζετε παραπανω αερα.
Δώστου παραπανω αέρα να το κανεις παμπτωχο...!!

ΓΜΤ τις Παρασκευές μου, μεσα...

MAIK72
04/05/2018, 14:48
Δώστου παραπανω αέρα να το κανεις παμπτωχο...!!

ΓΜΤ τις Παρασκευές μου, μεσα...

Εντάξει, δεν βλάπτει να κοιτάξει φίλτρα ,ρουμπινέτα, σωληνάκια ,εισαγωγές ,εξαγωγές, μέχρι να καταλήξει στα καρμπυρατέρ.Και τελικά θα μάθουμε πως έφταιγε το αριστερό μπουζί :D Το πρώτο που θα κοίταγα θα ήταν για υπερχείλιση

Bowleno
04/05/2018, 16:56
Eγώ ποντάρω σε σκουπιδάκια στο καρμπ. που μπαινοβγαίνουν στα ζιγκλέρ.... δίνω και 1 προς 1,10 :D

typhoon
04/05/2018, 18:26
Δεν υπάρχουν σκουπίδακια. Πολύ πιθανόν να έχει κάνει ρωγμή ένεκα ετών το λάστιχο που ενώνει εισαγωγές με καρμπ κ από κει τραβάει αέρα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/05/2018, 21:34
Ολα θα ξεκαθαρισουν τη κηριακη...

Bowleno
04/05/2018, 23:27
Ολα θα ξεκαθαρισουν τη κηριακη...

Γιατί την Κυριακή; έχει ιπποδρομίες; :confused:

:p

stefanos
04/05/2018, 23:51
To σύμπτωμα συμβαδίζει με πρόβλημα τροφοδοσίας, δηλαδή να μένει απο καύσιμο στιγμιαία, οπότε δες πρώτα το φίλτρο βενζίνης και το σωληνάκι παροχής.
Αν έχεις και ρακόρ υποπίεσης έλεγξέ και το σωληνακι υποπίεσης.


μετά κοιτάς μπας και κολλάει το πυραυλάκι :Dστο φλοτέρ κλειστο

MAIK72
05/05/2018, 00:01
Ολα θα ξεκαθαρισουν τη κηριακη...


https://www.youtube.com/watch?v=_bMupPSv2JE
:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/05/2018, 15:06
μετά κοιτάς μπας και κολλάει το πυραυλάκι :Dστο φλοτέρ κλειστο

Εμενα με προβλυματιζει γιατι να το κανει τοσο σπανια.Θελω να πω γιατι να το κανη μια στις τοσες.Αν ειχε προβλημα δε θα μου το κανε συνεχεια???Βεβαια αυτη τη φορα το εχει κρατηση.Οχι μονο οταν ειναι κρυο αλλα και οταν ειναι ζεστο παω να του πεξω μυζια και ενω παλια επερνε χωρις γκαζι τωρα πρεπει να ανοιξω το φκαζι τερμα

typhoon
05/05/2018, 22:54
Άσχετο επειδή την πάτησα σήμερα κ το μηχανάκι έκανες λες κι είχε φυσικό μεταλλικό νερό αντί για βενζίνη, τσεκαρε πριν απ' όλα να είναι σφιγμένοι οι πόλοι της μπαταρίας!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/05/2018, 17:37
Απο εχθες το απογεμα παρατηρησα οτι το μηχανακη ξαναγυρισε στην κανονικη του κατασταση.Το ρελαντι δουλευει στα 1500 στροφες χωρις να σβηνει ουτε να κανει σκαμπανεβασματα.Βαζω μπροστα χωρις να ανοιγω το γκαζι.Απλα παταω μιζα και περνει.Σημερα πηγα στο χωριο να ποτησω(οπος καθε κυριακη)και το μηχανακη δε μου εδειξε τπτ διαφορετικο απο αυτο που με εχει σηνηθησει τοσα χρονια.Ολα καλλα...
Ηταν αλη μια φορα απο αυτες τις 2-3 φορες που το εχει κανη.Οπος ηρθε εφυγε.

Παρολαυτα απο περειεργεια μπηκα στον κοπο σημερα και εβγαλα το φιλτρο βενζινας.Πολυ καθαρο.Το φυσιξα και απο τις δυο μεριες και εβγαλε ελαχιστες βρομιες.Τοσες λιγες που αυτες δεν ειναι ικανες να μου σταματησουν την τροφοδοσια της μηχανης.Τα σοληνακια ηταν ολα καλα.Αυτο που φευγει απο το τεποζητο και αυτο απο το καρμπ ηταν και τα 2 καθαρα.Οχι ξεραμενα και πουθενα τρυπημενα.
Και τα 2 μπουζι ηταν ενταξει μιας και εχουν αλαχτει 5 .000 χλμ πριν.Οι πολοι της μπαταριας ειχαν πιασει οξιδοση αλλα δεν νομιζω οτι ηταν απο εκει.Σε καθε περιπτωση παντος ετριψα τους πολους με γιαλοχαρτο και καθαρισαν.
Οποτε περιοριζω το προβλημα στο καρμπ.Εκει δεν αγκειζω.Σε 2500 χλμ περιπου εχω σερβις.Δεδομενου των συνθηκων θα τα εχω κανει σε 2 με 3 μηνες.Οταν θα το παω στο μαστορα θα του πω να μου κανη ενα καθαρισμο στο καρμπ.Οποτε πορευομαι ετσι και βλεπουμε

stefanos
06/05/2018, 17:57
Αν το πρόβλημα ήταν βρωμικο καρμπυρατέρ δεν θα δούλευε σωστά τώρα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/05/2018, 05:24
Αν το πρόβλημα ήταν βρωμικο καρμπυρατέρ δεν θα δούλευε σωστά τώρα.

Μου περναει απο το μιαλο βεβεα και να ειναι βρομιες απο το τεποζητο.Αν ομος ηταν απο κει δεν επρεπε να ειχα δει στο φιλτρακι ακαθαρσιες???Γενικα δεν την αφηνω να μενει απο βενζινα και παντα οταν παω σε ενα συγκεκριμενο βενζιναδικο τη γεμιζω.

azar41
07/05/2018, 08:00
Κάτι που συνέβει σε μένα (ίδιο μηχανάκι),είναι οτι στο τέρμα στρίψιμο του τιμονιού δεξιά τέντωνε η ντίζα του τσόκ με αποτέλεσμα να πνίγεται και να σβύνει,άλλαξα λίγο την διαδρομή της και οκ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/05/2018, 12:00
Κάτι που συνέβει σε μένα (ίδιο μηχανάκι),είναι οτι στο τέρμα στρίψιμο του τιμονιού δεξιά τέντωνε η ντίζα του τσόκ με αποτέλεσμα να πνίγεται και να σβύνει,άλλαξα λίγο την διαδρομή της και οκ.

οχι οχι.Καμια σχεση με αυτο...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/09/2018, 18:20
Τελος καλο ολα καλα.Καθαρισμα καρμπυλατερ εγινε.:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/09/2018, 18:25
Δεν υπάρχουν σκουπίδακια. Πολύ πιθανόν να έχει κάνει ρωγμή ένεκα ετών το λάστιχο που ενώνει εισαγωγές με καρμπ κ από κει τραβάει αέρα.

Οπος ακριβως τα λες ειναι φιλε μου.Απο τα πολλα χρονια εχουν κανει ρογμη οι εισαγωγες.Μου τις εδειξε ο μαστωρας.Μου ειπε ομως οτι δε μπορεσε να τις βρει να της παραγκιλει και το προβλημα μου δεν ηταν απο εκει.Μου ειπε οτι αυτη η ρωγμη θα με ταλεπωρηση στο μελον αλλα τωρα δε εχει να κανει με το δουλεμα των καρμπ.