PDA

View Full Version : Arai RX-7V ή SHOEI Χ-Spirit 3;;;



Σελίδες : [1] 2

harris_x
04/05/2018, 11:34
Αν σας έλεγε κάποιος ότι είναι ανάμεσα στα RX-7V και Χ-Spirit 3, ποιο θα του προτείνατε να αγοράσει και γιατί;

Στο κεφάλι του ταιριάζουν άψογα και τα δύο.

:D

BabisStinson
04/05/2018, 11:42
Αν ταιριάζουν άψογα και τα 2 (αλήθεια πώς το καταφέρνεις?? :P Το NXR και το RX-7V που δοκίμασα είναι διαφορετικά), όποιο σου αρέσει εμφανισιακά. Κορυφή είναι και 2.
Προσωπικά θα έπαιρνα το Shoei γιατί το NXR μου κάθεται κουτί και εκτίμησα Shoei απεριόριστα.

yes-u
04/05/2018, 11:44
Αφού δεν τίθεται θέμα εφαρμογής ανάμεσα σε δύο κορυφαία κράνη, ψωνίζεις σύμφωνα με το γούστο σου.. το δικό μου λέει Αράι..( πολύ διαστημικό το Σοέι ρε γμτ)

harris_x
04/05/2018, 11:45
Κορυφή είναι και 2.
είναι;

κάποιο απο τα δύο θα είναι καλύτερο δεν μπορεί...

Panos76
04/05/2018, 11:45
Είναι σαν να ρωτάς Μπελούτσι ή TζοΛύ :D,

αλλά άντε να πω το arai λόγω ομορφότερης γραμμής στο πίσω μέρος.

BLiTzER
04/05/2018, 11:51
Είναι σαν να ρωτάς Μπελούτσι ή TζοΛύ :D

Αυτό είναι σαν να ρωτάς RX7 ή Qwest.



Προσωπικά, θα προτιμούσα το Arai, γιατί έχω ήδη Shoei. :D

RaGe_Raptor
04/05/2018, 11:57
Όποιο έχει μεγαλύτερη έκπτωση :D

Η Arai σαν να έχει μείνει λίγο στάσιμη στον αεροδυναμικό σχεδιασμό. αν παρατηρήσεις στους αγώνες,σχεδόν όλοι όσοι φοράνε Arai έχουν διάφανες προεκτάσεις των αεραγωγών στο πίσω μέρος. Μόνο ο MV25 δεν τις φοράει iirc. Όχι ότι δεν είναι κορυφαίο ακόμα πάντως, έτσι για το γαμώτο, η shoei στο δίνει ακριβώς όπως το φοράνε στους αγώνες.

7Tolis
04/05/2018, 12:00
arai σαφως.

o teos
04/05/2018, 12:02
Δεν ειχα ποτε arai.....but.....μετα το xspirit 3 δε νομιζω να αλλαξω brand ξανα..λεω εγω τωρα:cool:

harris_x
04/05/2018, 12:12
arai σαφως.
γιατι;

harris_x
04/05/2018, 12:13
Η Arai σαν να έχει μείνει λίγο στάσιμη στον αεροδυναμικό σχεδιασμό. true that!

40 χρόνια "φούρναρης", το ίδιο "ψωμί"...

teogtp
04/05/2018, 12:15
Αν η συγκεκριμενη σχεδίαση είναι η βέλτιστη, ποιος ο λόγος να αλλάξει;
Να προσθέσω ότι ούτε εμένα μου αρέσει το σχήμα τους.

o_gavros
04/05/2018, 12:25
Τι θα πει βελτιστη σχεδίαση;
εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Αμα η εφαρμογή είναι ίδια Χαΐρλαε,μετά είναι καθαρά θέμα γούστου

teogtp
04/05/2018, 12:31
Εννοώ αεροδυναμικά.
Βλέπω ότι επιμένει σε συγκεκριμένο σχεδιασμό (bubble type)
Τώρα ως προς την επιλογή των υλικών σίγουρα μπορεί να υπάρξει αναβάθμιση.

ggs
04/05/2018, 12:33
Αραι....

Τα σοει είναι λίγο... γκέι...:p

DoctoR_k6
04/05/2018, 12:33
Αν σας έλεγε κάποιος ότι είναι ανάμεσα στα RX-7V και Χ-Spirit 3, ποιο θα του προτείνατε να αγοράσει και γιατί;

Στο κεφάλι του ταιριάζουν άψογα και τα δύο.

:D

Οποιο σου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα, απο την στιγμη που μιλαμε για τα 2 κορυφαια κρανη (κ σου ταιριαζουν).
Η τιμη προφανως θα παιξει ρολο...(λεω εγω).

Εγω κατεληξα σε RX7-V παντως...:D


Όποιο έχει μεγαλύτερη έκπτωση :D

Η Arai σαν να έχει μείνει λίγο στάσιμη στον αεροδυναμικό σχεδιασμό. αν παρατηρήσεις στους αγώνες,σχεδόν όλοι όσοι φοράνε Arai έχουν διάφανες προεκτάσεις των αεραγωγών στο πίσω μέρος. Μόνο ο MV25 δεν τις φοράει iirc. Όχι ότι δεν είναι κορυφαίο ακόμα πάντως, έτσι για το γαμώτο, η shoei στο δίνει ακριβώς όπως το φοράνε στους αγώνες.

Ενταξει κ οι αλλοι κατασκευαστες αν προσεξεις το ιδιο κανουν...δες HJC (Αντρικος), Shark (Γιωργης :p ) και αν δεν κανω λαθος κ η AGV (Παππους).

harris_x
04/05/2018, 12:50
Αραι....

Τα σοει είναι λίγο... γκέι...:p

:pink:

RaGe_Raptor
04/05/2018, 12:52
Οποιο σου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα, απο την στιγμη που μιλαμε για τα 2 κορυφαια κρανη (κ σου ταιριαζουν).
Η τιμη προφανως θα παιξει ρολο...(λεω εγω).

Εγω κατεληξα σε RX7-V παντως...:D



Ενταξει κ οι αλλοι κατασκευαστες αν προσεξεις το ιδιο κανουν...δες HJC (Αντρικος), Shark (Γιωργης :p ) και αν δεν κανω λαθος κ η AGV (Παππους).

Η agv το δίνει όπως το φοράνε. H Shark λέει ότι είναι under development από τον Γιώργαρο ( :D) από πέρυσι για να βγει στην παραγωγή κάποια στιγμή. Η HJC δεν ξέρω.

DoctoR_k6
04/05/2018, 13:04
Η agv το δίνει όπως το φοράνε. H Shark λέει ότι είναι under development από τον Γιώργαρο ( :D) από πέρυσι για να βγει στην παραγωγή κάποια στιγμή. Η HJC δεν ξέρω.

Τελικα η HJC θα βγαλει την καινουρια σειρα οσονούπω... (http://www.lequipement.fr/info/1369/Casque-RPHA-01R-L-aileron-arrive-chez-HJC)
H Shark ομως οχι... (http://www.lequipement.fr/info/1224/Casque-Le-Shark-Race-R-Pro-de-Lorenzo-passe-au-rouge). Eκτος κ αν γινεις official οδηγος με Shark.

Στο θεμα μας τωρα...μια παρα πολυ σημαντικη πληροφορια που κρινει αγορες κ αγορες...Να φορας κρανος που προμοταρει ο ΜΜ?? :lol:

o teos
04/05/2018, 13:05
Στο θεμα μας τωρα...μια παρα πολυ σημαντικη πληροφορια που κρινει αγορες κ αγορες...Να φορας κρανος που προμοταρει ο ΜΜ?? :lol:

Προφανως...ο μαρκ γαμαει αρα και το κρανος του:smokin:

DoctoR_k6
04/05/2018, 13:08
Προφανως...ο μαρκ γαμαει αρα και το κρανος του:smokin:

Η το αναποδο...γ@μιεται μκλπ κλπ!! :lol:

Ενταξει ειναι κραναρα οτι κ να λεμε...
Αν την εποχη που ψωνιζα ειχε την τιμη που εχει σημερα (απ εξω τουλαχιστον) θα το ειχα χτυπησει.

harris_x
04/05/2018, 13:35
Λοιπόν, έχω το RX-7 GP και ήθελα να πάρω ένα καινούριο.

Είδα το "νέο" Arai, και απλά απογοητεύτηκα, δεν έχουν αλλάξει τίποτα ουσίας...

η φάση είναι όπως είπα και πιο πάνω:


40 χρόνια "φούρναρης", το ίδιο "ψωμί"...

Η Shoei απο την άλλη πλευρά έχει αλλάξει τον σχεδιασμό και έχει προσθέσει αεροδυναμικά βοηθήματα.

Πήγα λοιπόν και το δοκίμασα.

το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω:

395366

harris_x
04/05/2018, 13:37
To βράδυ βγήκα μια βολτούλα για να το "δω", απο τα πρώτα κι όλας μέτρα η διαφορά στον αερισμό ήταν αισθητή.

Στην συνέχεια, όταν βγήκα εθνική, κατάλαβα και την διαφορά στον θόρυβο.
Καμία σχέση...

O καιρός θα δείξει αν έχουν κάνει την ίδια καλή δουλειά και στο υλικό του σαλονιού του.

395367

395368

Λυπάμαι πολύ αλλά το GP μπροστά του φάνηκε κουβάς....

o_gavros
04/05/2018, 13:38
Αραι....

Τα σοει είναι λίγο... γκέι...:p

έλα τωρα, αναμετάξυ μας;;;

sapila racing
04/05/2018, 13:38
Μεγειά Χαρη! :beer:

DoctoR_k6
04/05/2018, 13:48
Καλά χλμ κ αγρατσουνιστο!!!

GogosLux
04/05/2018, 13:57
Αν σας έλεγε κάποιος ότι είναι ανάμεσα στα RX-7V και Χ-Spirit 3, ποιο θα του προτείνατε να αγοράσει και γιατί;

Στο κεφάλι του ταιριάζουν άψογα και τα δύο.

:D


Τα τελευταια 3-4 κράνη ήταν πάντα Arai, ποτε το RX μέχρι το τελευταίο.

Απλα ειναι πολυ καλό και το εχω ενα χρόνο + !

Πολυ πιο άνετο εσωτερικα σε σχέση μετα προηγούμενα, καλυτερη οπτικη, καλυτερος μηχανισμος κλεισίματος, πιο ήσυχο (νομίζω) ΟΜΩΣ πιο σπαστικος τροπος αλλαγης ζελατίνας αλλα δεν την αλλαζω

A και το ΜΑΤ ειναι γαμάτο αλλα γρατζουνιέται για πλάκα


ΥΓ εγω πήρα το gay rainbow 395369

RaGe_Raptor
04/05/2018, 13:59
Ρε μας δουλεύ'ς:bawl:

Καλοφόρετο κι αχρείαστο :beer: αγρατσούνιστο!

devil's animal
04/05/2018, 14:00
καλοφορετο και αγρατζουνιστο...
:beer::beer:

o teos
04/05/2018, 14:03
Το δικο μου ειναι πιο ωραιο:D:lol: μεγειες και απο δω ντιαρ:beer:

harris_x
04/05/2018, 14:04
Το δικο μου ειναι πιο ωραιο:D:lol: μεγειες και απο δω ντιαρ:beer:
:( ναι είναι....

πρέπει να μου το θυμίζεις;

o teos
04/05/2018, 14:09
:( ναι είναι....

πρέπει να μου το θυμίζεις;

:lol::a9:

7Tolis
04/05/2018, 14:54
Καλόβολτο, πάντα όρθιος και ας είναι και shoei :tooth:

Allst@rf
04/05/2018, 14:57
Με γεια και αχρειαστο να ναι φίλος...

yes-u
04/05/2018, 15:09
To βράδυ βγήκα μια βολτούλα για να το "δω", απο τα πρώτα κι όλας μέτρα η διαφορά στον αερισμό ήταν αισθητή.

Στην συνέχεια, όταν βγήκα εθνική, κατάλαβα και την διαφορά στον θόρυβο.
Καμία σχέση...

O καιρός θα δείξει αν έχουν κάνει την ίδια καλή δουλειά και στο υλικό του σαλονιού του.

395367

395368

Λυπάμαι πολύ αλλά το GP μπροστά του φάνηκε κουβάς....

Μπράβο Χάρη, μπράβο! Πήρες ένα άσχημο κράνος, αλλά με τις στυλιστικές σου επιλογές και τον αέρα σου έδειξες ότι μπορείς να το υποστηρίξεις σε μια βραδινή έξοδο! Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να το αναδείξεις και στο ετήσιο γκαλά (συγνώμη, ετήσια βόλτα), παρότι θα σου λείπει ένα βασικό αξεσουάρ, το μπρελόκ..
395370

BLiTzER
04/05/2018, 15:12
Μπράβο Χάρη, μπράβο! Πήρες ένα άσχημο κράνος, αλλά με τις στυλιστικές σου επιλογές και τον αέρα σου έδειξες ότι μπορείς να το υποστηρίξεις σε μια βραδινή έξοδο! Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να το αναδείξεις και στο ετήσιο γκαλά

Κοπλιμέντο ρουχισμού από θηλυκό. Μπράβο ο Χάρης!

ggs
04/05/2018, 15:37
Η Shoei απο την άλλη πλευρά έχει αλλάξει τον σχεδιασμό και έχει προσθέσει αεροδυναμικά βοηθήματα.


395366


Αραι....

Τα σοει είναι λίγο... γκέι...:p



αμα τα λεω εγω...:lol:



αγρατζουνιστο ρεεεε!!!:beer::beer:

harris_x
04/05/2018, 15:43
Μπράβο Χάρη, μπράβο! Πήρες ένα άσχημο κράνος, αλλά με τις στυλιστικές σου επιλογές και τον αέρα σου έδειξες ότι μπορείς να το υποστηρίξεις σε μια βραδινή έξοδο! Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να το αναδείξεις και στο ετήσιο γκαλά (συγνώμη, ετήσια βόλτα), παρότι θα σου λείπει ένα βασικό αξεσουάρ, το μπρελόκ..
395370

:bawl:

teo_g7
04/05/2018, 18:39
Κούκλα είναι!!!!
Καλοφορετο κι αχρειαστο φιλαράκι!
:beer::beer:

S16
04/05/2018, 20:21
Καλοφόρετο και αγρατσούνιστο.

Παλιότερα ειχα RX7GP. Ωραίο κράνος και η ποιότητα των υλικών ΚΟΡΥΦΑΙΑ. Άλλα η συναρμογή των επιμέρους κοματιών δεν μου άρεσε. Ειδικά στον μηχανισμό της ζελατίνας.
Μετά από 6 μήνες αγόρασα Shoei x-spirit II. Δεν υπήρχε ΙΙΙ τότε. Τα υλικά είναι τουλάχιστον ένα κλικ κάτω, αλλά η συναρμογή τους και η ποιότητα κατασκευής αλλού.
Μετά από 5 χρόνια χρήσης και με μια αλλαγή στα μάγουλα εξακολουθεί να δουλεύει όπως την πρώτη μέρα!

Για εμένα λοιπόν SHOEI, αν και ξέρω ότι στα υλικά του εσωτερικού το ARAI θα είναι ένα σκαλί πάνω. Το εμόμενο θα είναι x-spirit IIΙ, φυσικά στα χρώματα του αχώνευτου!:D

volde27
04/05/2018, 20:42
SHOEI δαγκωτο!!!!!!! ;)
Αθορυβο,ελαφρυ, σταθερο στα πολλα,οτι καλυτερο εχω φορεσει ever.


395383395384395385

RaGe_Raptor
04/05/2018, 22:02
SHOEI δαγκωτο!!!!!!! ;)
Αθορυβο,ελαφρυ, σταθερο στα πολλα,οτι καλυτερο εχω φορεσει ever..


395383395384395385

:eek: κουκλί το Kagayama

volde27
05/05/2018, 04:38
:eek: κουκλί το Kagayama

Το πηρα απο το ebay 610eu.
Εδω εχει 890 νομιζω, δεν μπορουσα να τα δωσω..

Στην Αγγλια θυμιζω οτι τα κρανη ΔΕΝ εχουν φορολογια, γι αυτο και ειναι πολυ πιο οικονομικα..
Δεν φταινε οι επαγγελματιες του χωρου στην Ελλαδα, το γαμημενο συστημα φταιει, που φορολογει ενα ειδος απαραιτητο για την ασφαλεια.

Αντι λοιπον να εχουμε χαμηλους φορους, για να μπορουν ολοι να εχουν ασφαλή κρανη,γινεται το αντιθετο.
Μπλοκα για να γραφουν για κρανη, ξερουν να κανουν μια χαρα...

volde27
05/05/2018, 04:44
Λοιπόν, έχω το RX-7 GP και ήθελα να πάρω ένα καινούριο.

Είδα το "νέο" Arai, και απλά απογοητεύτηκα, δεν έχουν αλλάξει τίποτα ουσίας...

η φάση είναι όπως είπα και πιο πάνω:



Η Shoei απο την άλλη πλευρά έχει αλλάξει τον σχεδιασμό και έχει προσθέσει αεροδυναμικά βοηθήματα.

Πήγα λοιπόν και το δοκίμασα.

το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω:

395366

Με υγεια το κρανος Χαρη! Ασε τους ζηλιαρηδες να λενε!
Οσοι δεν εχουν φορεσει το x spirit 3 δεν μπορουν να καταλαβουν τι τουμπανο ειναι!:beer:

BLiTzER
05/05/2018, 06:57
:eek: κουκλί το Kagayama

Πάντα ήθελα ένα κράνος με tramp stamps!

doctoras
05/05/2018, 08:36
Στην Αγγλια θυμιζω οτι τα κρανη ΔΕΝ εχουν φορολογια, γι αυτο και ειναι πολυ πιο οικονομικα..
Δεν φταινε οι επαγγελματιες του χωρου στην Ελλαδα, το γαμημενο συστημα φταιει, που φορολογει ενα ειδος απαραιτητο για την ασφαλεια.

Αντι λοιπον να εχουμε χαμηλους φορους, για να μπορουν ολοι να εχουν ασφαλή κρανη,γινεται το αντιθετο.
Μπλοκα για να γραφουν για κρανη, ξερουν να κανουν μια χαρα...

οι πολιτικοί λόγο της ασχετοσύνης και ανικανότητας αποφάσεων δεν ξέρουν πως να το εφαρμόσουν το λειτουργικό μέρος μιας τέτοιας απόφασης οπότε περιμένουν εγκύκλιο EU για να εφαρμόσουν.
Όμως ασφαλές είναι σίγουρα και ενα κράνος των 100 ευρώ της ελλην.αγοράς. Και με 200ευρώ παίρνεις ένα μέσο κράνος συγκριτικά με την παγκόσμια αγορά.
Το θέμα άνεσης, αεροδυναμικής, αισθητικής, βάρους και συνδεσιμότητα είναι υποκειμενικό και δεν υπάρχουν συγκριτικές προδιαγραφές αγοράς για να κόβονται απο τις λίστες τα φθηνότερα.

οι ακράνοτοι που δεν έχουν λεφτά(παρά το iphone 7 στην τσέπη της nike φορμας τους) μπορούν να αγοράσουν ένα full face ΜΤ ή LS2 με κόστος κοντά στο 100ρικο

καλορίζικα και αχρείαστα!

Vice
05/05/2018, 09:04
Είδαμε και τον Μπαρουφάκη που ήταν υπουργός οικονομικών και οδηγούσε και μηχανή πόσο τον ένοιαξε...

Πάντως η επιλογή είναι θέμα του πως σου κάθεται, του γούστου σου και τιμής του. Και οι δυο μάρκες(ζ) είναι κορυφή.

Εγώ επελεξα SHOEI γιατί μου άρεσε περισσότερο το design. Δεν μπορεσα να διακρίνω κάποια υπεροχή του ενός απο το άλλο.

harris_x
05/05/2018, 09:14
Είδαμε και τον Μπαρουφάκη που ήταν υπουργός οικονομικών και οδηγούσε και μηχανή πόσο τον ένοιαξε...

Πάντως η επιλογή είναι θέμα του πως σου κάθεται, του γούστου σου και τιμής του. Και οι δυο μάρκες(ζ) είναι κορυφή.

Εγώ επελεξα SHOEI γιατί μου άρεσε περισσότερο το design. Δεν μπορεσα να διακρίνω κάποια υπεροχή του ενός απο το άλλο.

Αν πριν είχες arai, θα καταλάβαινες τη διαφορα στη σταθερότητα στα πολλα, στον θόρυβο και τον αερισμο.

Εκει που υπερτερεί η Arai ειναι στα υλικά του εσωτερικού κατα τα αλλα έχουν μείνει αιωνες πισω...

o teos
05/05/2018, 09:15
Αν πριν είχες arai, θα καταλάβαινες τη διαφορα στη σταθερότητα στα πολλα, στον θόρυβο και τον αερισμο.

Εκει που υπερτερεί η Arai ειναι στα υλικά του εσωτερικού.

Tο καλύτερο εσωτερικό με διάφορα το εχω δει σε AGV..Το υλικο ειναι 5 επιπεδα πανω απο ολες τις αλλες μαρκες..:p

harris_x
05/05/2018, 09:17
Tο καλύτερο εσωτερικό με διάφορα το εχω δει σε AGV..Το υλικο ειναι 5 επιπεδα πανω απο ολες τις αλλες μαρκες..:p

Καλα... ελα να δεις του Arai που ειναι 7 ετών καθημερινής χρήσης και τα ξαναλέμε.

Επιπλεον αν θες μπορεις να δεις και του xr1000 που στα 4 χρονια εγινε σαν μτχ σερβιέτα... :lol:

DoctoR_k6
05/05/2018, 13:40
Αν πριν είχες arai, θα καταλάβαινες τη διαφορα στη σταθερότητα στα πολλα, στον θόρυβο και τον αερισμο.

Εκει που υπερτερεί η Arai ειναι στα υλικά του εσωτερικού κατα τα αλλα έχουν μείνει αιωνες πισω...

Εν μέρει σωστό.. αλλά η δίκαιη σύγκριση θα ήταν μεταξυ rx7-v Vs x-spitir iii ή rx7-gp Vs x-spitir iii. Μιλάμε για 5+ χρόνια εξέλιξης μεταξύ τους (κ στις 2 μάρκες).
Θα θελα να βάλω κάποια στιγμή κ το x-spitir iii μετά από 1.5 χρόνο με.το arai.
Δείχνει πιο αεροδυναμικό κ track oriented κρανος εδώ που τα λέμε...

basilis_k6
05/05/2018, 14:05
αν και τα x-spirit ήταν πάντα τα χειροτερα shoei απο πλευράς γραφικών, τα arai ειναι ακόμη σε φαση 80s. Το ένα χειροτερο απο το άλλο πραγματικά. Δεν ξερω πως δινει κάποιος ενα μισθο να φοράει αυτο το πραμα στο κεφάλι του.

DoctoR_k6
05/05/2018, 14:27
αν και τα x-spirit ήταν πάντα τα χειροτερα shoei απο πλευράς γραφικών, τα arai ειναι ακόμη σε φαση 80s. Το ένα χειροτερο απο το άλλο πραγματικά. Δεν ξερω πως δινει κάποιος ενα μισθο να φοράει αυτο το πραμα στο κεφάλι του.

Πιστεύω μια επίσκεψη σου στην ανατολή να δείξει τον σωστό δρόμο στο R&D της εν λόγω εταιρείας. Που να ξέρουν αυτοί...
(Τι διαβάζουμε)

George_M.
05/05/2018, 15:57
Αν σας έλεγε κάποιος ότι είναι ανάμεσα στα RX-7V και Χ-Spirit 3, ποιο θα του προτείνατε να αγοράσει και γιατί;

Στο κεφάλι του ταιριάζουν άψογα και τα δύο.

:D

αν οντως εφαρμοζουν οπως πρεπει ωστε να εχει την καλυτερη δυνατη ασφαλεια τοτε ΔΕΝ υπαρχουν διλληματα...
(σαφως Αραι)

kons
05/05/2018, 16:37
Arai... η ποιότητα τους ειδικά στο εσωτερικό τους είναι μακράν καλύτερο από όλα.
Απλά η Arai εξειδικεύει και τείνει προς το απόλυτο στην κατασκευή της. Κάποτε έστειλα ένα εμαιλ σχετικά με ένα χαλασμένο διακοπτάκι (το οποίο αντικατέστησαν άμεσα) και έκανα κουβέντα για κάποιο πιθανό μοντέλο το οποίο θα διαθέτει και εσωτερική φιμε ζελατίνα. Η απάντηση τους ήταν απόλυτη... "δεν θυσιάζουν το παραμικρό στην ασφάλεια και εφαρμογή του κράνους πάνω στον αναβάτη για ένα γκατζετ". Έχουν φτιάξει μηχανισμούς ταχύτατης αλλαγής ζελατίνας και πρόσφατα σχετικά και διπλή με μηχανισμό.
Όπως έχουν πεί πολλοί αν φορέσεις Αραι δεν ξανακοιτάς αλλού..... μέχρι τώρα έχω αλλάξει πολλά αλλά σαν την εφαρμογή η οποία παραμένει ίδια στη διάρκεια του χρόνου δεν την βρήκα σε άλλο. Όπως και η ποιότητα τους, δεν διαλύονται.
Το μόνο που επισημαίνω προσοχή στο μοντέλο ανάλογα την μηχανή που θα πάρεις καθώς εγώ υποφέρω από τον θόρυβο πάνω από 100 χλμ. αφού το Quantum που έχω είναι για στριτάδικο και όχι για adventure / on/off κλπ.

harris_x
05/05/2018, 17:11
Εν μέρει σωστό.. αλλά η δίκαιη σύγκριση θα ήταν μεταξυ rx7-v Vs x-spitir iii ή rx7-gp Vs x-spitir iii. Μιλάμε για 5+ χρόνια εξέλιξης μεταξύ τους (κ στις 2 μάρκες).
Θα θελα να βάλω κάποια στιγμή κ το x-spitir iii μετά από 1.5 χρόνο με.το arai.
Δείχνει πιο αεροδυναμικό κ track oriented κρανος εδώ που τα λέμε...
δεν έχεις άδικο, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν κατάφερα να δω κάποια εξέλιξη στο rx7-v.
τι έχουν αλλάξει εκτός του ότι κάλυψαν τις τρύπες στους πάνω αεραγωγούς και του ότι άλλαξαν κάπως την ασφάλεια της ζελατίνας;

harris_x
05/05/2018, 17:12
αν οντως εφαρμοζουν οπως πρεπει ωστε να εχει την καλυτερη δυνατη ασφαλεια τοτε ΔΕΝ υπαρχουν διλληματα...
(σαφως Αραι)

ούτε εσύ λες γιατί να προτιμήσει κάποιος το arai έναντι του shoei

harris_x
05/05/2018, 17:14
Arai... η ποιότητα τους ειδικά στο εσωτερικό τους είναι μακράν καλύτερο από όλα.
Απλά η Arai εξειδικεύει και τείνει προς το απόλυτο στην κατασκευή της. Κάποτε έστειλα ένα εμαιλ σχετικά με ένα χαλασμένο διακοπτάκι (το οποίο αντικατέστησαν άμεσα) και έκανα κουβέντα για κάποιο πιθανό μοντέλο το οποίο θα διαθέτει και εσωτερική φιμε ζελατίνα. Η απάντηση τους ήταν απόλυτη... "δεν θυσιάζουν το παραμικρό στην ασφάλεια και εφαρμογή του κράνους πάνω στον αναβάτη για ένα γκατζετ". Έχουν φτιάξει μηχανισμούς ταχύτατης αλλαγής ζελατίνας και πρόσφατα σχετικά και διπλή με μηχανισμό.
Όπως έχουν πεί πολλοί αν φορέσεις Αραι δεν ξανακοιτάς αλλού..... μέχρι τώρα έχω αλλάξει πολλά αλλά σαν την εφαρμογή η οποία παραμένει ίδια στη διάρκεια του χρόνου δεν την βρήκα σε άλλο. Όπως και η ποιότητα τους, δεν διαλύονται.
Το μόνο που επισημαίνω προσοχή στο μοντέλο ανάλογα την μηχανή που θα πάρεις καθώς εγώ υποφέρω από τον θόρυβο πάνω από 100 χλμ. αφού το Quantum που έχω είναι για στριτάδικο και όχι για adventure / on/off κλπ.

όπως βλέπεις και στο avatar, rx7-gp είχα/έχω.

ποιότητα είδα μονο στο εσωτερικό.
όλα τα άλλα ήταν αντίστοιχα με άλλα κράνη και οι διακόπτες του ένα χάλι.
αεροδυναμικά δεν είναι όσο καλό είναι το x-spirit3 και να μη μιλήσω για τον θόρυβο και τον μηχανισμό αλλαγής της ζελατίνας...

Όσο για την απάντησή τους ήταν πολύ διπλοματική, δεν μου λέει τίποτα εντελώς...
Αντίθετα, την μεταφράζω ως: "μια χαρά πουλάμε κι έτσι, γιατί να ταράξουμε την γραμμή παραγωγής μας;"

Τι εννοείς δεν διαλύονται;
Σπασμένα αυτάκια, διακόπτες, αυτά δεν μετρούν;

George_M.
05/05/2018, 17:30
όπως βλέπεις και στο avatar, rx7-gp είχα/έχω.



Όσο για την απάντησή τους ήταν πολύ διπλοματική, δεν μου λέει τίποτα εντελώς...
Αντίθετα, την μεταφράζω ως: "μια χαρά πουλάμε κι έτσι, γιατί να ταράξουμε την γραμμή παραγωγής μας;"

-φιλε οχι διοτι αν βαλεις εσωτερικη φιμε λεπταινει ολο το εμπρος σημειο σε παχος κ αυτο ειναι εις βαρος της ασφαλειας σου!
δεν εθλει μαυλο να το σκεφτει κανεις.
-το ιδιο ισχυει κ με τα πλαινα καπακια τα οποια ειναι εξωτερικα για να μην αφαιρειτε παχος απο εκεινα τα σημεια
-οι αεραγωγοι ειναι κολλημενοι με 2πλης οψης,ξερετε γιατι?για να φυγουν αμμεσα κ να μην σκαλωσει το κρανος με συνεπεια την αποτομη ενναλαγη κινησης κ τον τραυματισμο
-το σχημα επιμενει να ειναι στρογγυλο εξωτερικα διοτι κυλαει πιο ευκολα κ στηνστραβη αυτο θες


μην βιαζεστε να βγαζετε συμπερασματα,ψαχτητε λιγο...

kons
05/05/2018, 17:31
όπως βλέπεις και στο avatar, rx7-gp είχα/έχω.

ποιότητα είδα μονο στο εσωτερικό.
όλα τα άλλα ήταν αντίστοιχα με άλλα κράνη και οι διακόπτες του ένα χάλι.

Έχω την εντύπωση ότι "τσουβαλιάζεις" το αράι με άλλα κράνη (ποια τα Nolan μήπως?) και δεν είναι δίκαιο αυτό. Η ποιοτική διαφορά από την βαφή έως την εφαρμογή είναι μακράν. Εγώ είχα παράπονο για του πάνω διακόπτες οι οποίοι από τότε που τους άλλαξα δεν αντιμετώπισα ξανά πρόβλημα.
Δεν διαφωνώ ότι τα SHOEI είναι εξαιρετικά κράνη και φυσικά θα αγόραζα ένα. Αλλά στην χρήση μετά από 40 χρόνια "φούρναρης" είδα τι αντέχει περισσότερο. Μην ξεχνάς ότι όλα είναι σχετικά και προσωπικές επιλογές βάση της ιδιοσυγκρασίας και της τσέπης έκαστου. Εάν κάποιος αλλάζει κράνος κάθε χρόνο ή κάθε 3-5 χρόνια τότε σίγουρα μπορεί να κινηθεί διαφορετικά και σε χαμηλότερου κόστους κράνος αλλά με τι τίμημα και σε ποιο κομμάτι του κράνους θα είναι αυτό. Πήρα Αrai RX7 IV Edwards το 2001 και από τότε εάν μπορώ μόνο Arai.
Ως προς τους διακόπτες θα τους ήθελα όντως κάπως αλλιώς σχεδιαστικά αλλά δεν τραβάω και ζόρι από τη στιγμή που δουλεύουν σωστά και αξιόπιστα.
Μακάρι κάποιος να μπορούσε να δοκιμάσει τα επιθυμητά κράνη πριν τα αποκτήσει.

Θα ήθελα αυτό να πάρω: https://www.araihelmet.eu/en/collection/detail/tour-x4 και έχει περίπου 650 Ε το αντίστοιχο της Shoei που είναι εξαιρετική το έχει στα 500 περίπου. Η διαφορά τιμής κρίνει πολλά και όχι μόνο το prestige ενός ονόματος. Εάν κάποιος πάρει το Shoei δεν θα έχει κάνει λάθος επιλογή, άριστη θα είναι αλλά την διαφορά θα την καταλάβει με την πάροδο του χρόνου.
Νομίζω είναι σαφές γιατί κάποιος μπορεί να πάρει ένα Arai ή Shoei. Δεν είμαστε αντιπρόσωποι για να βγάζουμε κέρδος αλλά χρήστες που πληρώνουμε για να αποκτήσουμε το ποθούμενο.

harris_x
05/05/2018, 17:41
-φιλε οχι διοτι αν βαλεις εσωτερικη φιμε λεπταινει ολο το εμπρος σημειο σε παχος κ αυτο ειναι εις βαρος της ασφαλειας σου!
δεν εθλει μαυλο να το σκεφτει κανεις.
-το ιδιο ισχυει κ με τα πλαινα καπακια τα οποια ειναι εξωτερικα για να μην αφαιρειτε παχος απο εκεινα τα σημεια
-οι αεραγωγοι ειναι κολλημενοι με 2πλης οψης,ξερετε γιατι?για να φυγουν αμμεσα κ να μην σκαλωσει το κρανος με συνεπεια την αποτομη ενναλαγη κινησης κ τον τραυματισμο
-το σχημα επιμενει να ειναι στρογγυλο εξωτερικα διοτι κυλαει πιο ευκολα κ στηνστραβη αυτο θες


μην βιαζεστε να βγαζετε συμπερασματα,ψαχτητε λιγο...
είπες ότι δεν έχω μυαλό, ότι δεν έχω ψαχτεί και βιάζομαι να βγάλω σημπεράσματα (βέβαια 7 χρόνια δεν νομίζω να ήταν και λίγα.... anyway), αλλά δεν είπες γιατί κάποιος να προτιμήσει το arai έναντι σου shoei

DoctoR_k6
05/05/2018, 17:51
δεν έχεις άδικο, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν κατάφερα να δω κάποια εξέλιξη στο rx7-v.
τι έχουν αλλάξει εκτός του ότι κάλυψαν τις τρύπες στους πάνω αεραγωγούς και του ότι άλλαξαν κάπως την ασφάλεια της ζελατίνας;

Εγώ όπως είπα αν αγόραζα τώρα κράνος κ με την τιμή που κυκλοφορεί το shoei λογικά θα το επαιρνα. Θεωρώ πως κ τα δυο είναι κορυφαία στο θέμα ασφάλεια απλά το shoei είναι περισσότερο "αγωνιστικό". Για εμένα το να διαλέξει κάποιος ένα από τα δύο δεν έχει να κάνει τόσο στην ασφάλεια όσο στο πως θα κουμπώσει στο κεφάλι του κ ποια θα είναι η χρήση του.
Δεν υπερασπίζομαι κανένα από τα δύο γιατί για μένα ιναι κ τα δυο κορυφή.
Πάντως αν διαβάσεις τι αλλάξανε στο τελευταίο arai θα καταλάβεις πως δεν είναι μόνο οι τρύπες του αεραγωγού , ούτε το κλείδωμα. Από το χαμήλωμα των "αυτιών" κ το σχήμα που διατηρήθηκε κ τον λόγο που το κάνανε αυτό.

Τελοσπαντων κουβέντα να γίνεται... Κραναρες κ τα δυο.

RaGe_Raptor
05/05/2018, 17:51
Είπαμε, ρε παιδιά, ίσως έμεινε λίγο πίσω σε αεροδυναμική σχεδίαση, μην το βγάζετε άχρηστο.
Το x-spirit 3 η shoei το λάνσαρε ως αεροδυναμικά βελτιωμένο σε ταχύτητες "in excess of 300 km/h". Ναι, δείχνει πολύ cool ως σχέδιο, η Arai έχει παραμείνει στο ίδιο περίπου "καλούπι" (έχει κατεβάσει το τελείωμα των αεραγωγών κατά πολύ στο πίσω μέρος) κι αυτό που μένει είναι να βγάλει στην αγορά ένα κιτάκι με τις προεκτάσεις που δίνει στους αγωνιζόμενους, που κι αυτό δεν το φοράνε όλοι πχ MV25, καθαρά μαρκετίστικη κίνηση, δε νομίζω πως χρειάζεται κάποιος την βελτίωση για ταχύτητες πάνω από 300 :p

basilis_k6
05/05/2018, 17:52
https://ru88ercookie.com/2018/02/20/hjc-tes-helm-baru-di-tes-pra-musim-motogp-2018-thailand-ini-penampakannya/

αυτο υποτίθετε θα βγάλει η hjc? αν δεν ειναι snell θα ειναι ενδιαφέρον...

harris_x
05/05/2018, 18:11
Δεν είπα ποτέ ότι το arai είναι άχρηστο, αντίθετα υποστηρίζω το παρακάτω στο 100%


Κραναρες κ τα δυο.

Απλά σχολιάζω τι με ξενέρωσε στο arai, τι με έκανε να επιλέξω το shoei και τι περιμένω να δείξει ο καιρός από την επιλογή αυτή (ποιότητα εσωτερικού).

Αν με την πάροδο του χρόνου, το εσωτερικό δείξει ότι είναι αντίστοιχης ποιότητας με αυτή του arai, τότε δεν θα υπάρχει κανένας λόγος εκτός της εφαρμογής για να επιλέξει κάποιος το arai έναντι του shoei.

harris_x
05/05/2018, 18:22
δε νομίζω πως χρειάζεται κάποιος την βελτίωση για ταχύτητες πάνω από 300 :p

δεν διαφωνώ, αλλά ρε φίλε δεν μπορείς να φανταστείς για τι σταθερότητα μιλάμε...
Η διαφορά με το άλλο είναι πολύ μεγάλη.

DoctoR_k6
05/05/2018, 18:34
Ο χρόνος ηταν κ θα είναι ο κριτής.
Ο καθένας επιλέγει με βάση τα δικά του κριτήρια, τι τον χαλάει, τι του αρέσει κλπ κλπ.
Είναι καθαρά υποκειμενικό για εμένα.
Η ασφάλεια μετράει (πρωτίστως) κ γι αυτο πληρώνεις/ουμε αδρά τα "καλά" κράνη.
Τα υπόλοιπα απλά σε κανουν/μας κάνουν να διαλέξουμε ποιο θα αγοράσουμε.
Απλά δεν μπορώ να ακούω (από διάφορους) μεταξύ των 2-3 πχ κορυφαίων κατασκευαστών κρανων ότι το ένα είναι τοπ κ το άλλο για τα μπάζα (λόγου χάρη). Εκεί χάνεται η κουβέντα...για εμένα.

lleonidas
05/05/2018, 18:37
Καλοφόρετο, Χάρη!Και το επόμενο δικό μου πιθανότατα Shoei θα είναι.
Ερώτηση: με τη σκουρόχρωμη ζελατίνα οδηγείτε άνετα και τη νύχτα;

RaGe_Raptor
05/05/2018, 18:40
Καλοφόρετο, Χάρη!Και το επόμενο δικό μου πιθανότατα Shoei θα είναι.
Ερώτηση: με τη σκουρόχρωμη ζελατίνα οδηγείτε άνετα και τη νύχτα;

Εγώ όχι! Με τίποτα...

RaGe_Raptor
05/05/2018, 19:05
δεν διαφωνώ, αλλά ρε φίλε δεν μπορείς να φανταστείς για τι σταθερότητα μιλάμε...
Η διαφορά με το άλλο είναι πολύ μεγάλη.

Χάρη κι εγώ το 15 διάλεξα το X-Spirit II αντί του RX7 GP. πιο πολύ ήθελα να γράψω για τους "Arai η θάνατος" και τους "ή Shoeiταν ή επί Τας" :lol:
Πολλά καλά κράνη υπάρχουν σήμερα, έχω μια μικρή ένσταση για τα made in China, India κτλ επώνυμα αλλά μπορεί και να μην έχει σημασία το που είναι φτιαγμένα αν τα στάνταρ είναι υψηλά. Ίσως...

harris_x
05/05/2018, 19:23
Ο χρόνος ηταν κ θα είναι ο κριτής.
Ο καθένας επιλέγει με βάση τα δικά του κριτήρια, τι τον χαλάει, τι του αρέσει κλπ κλπ.
Είναι καθαρά υποκειμενικό για εμένα.
Η ασφάλεια μετράει (πρωτίστως) κ γι αυτο πληρώνεις/ουμε αδρά τα "καλά" κράνη.
Τα υπόλοιπα απλά σε κανουν/μας κάνουν να διαλέξουμε ποιο θα αγοράσουμε.
Σαφώς, ο χρόνος θα δείξει και εννοείται ότι καθένας έχει τα δικά του κριτήρια.
Αυτά τα κριτήρια ήθελα να βγουν αλλά δεν ξέρω αν τελικά βγήκαν.

Το θέμα ασφάλεια δεν τίθεται γιατί και τα δύο είναι κορυφαία κράνη.

Απλά δεν μπορώ να ακούω (από διάφορους) μεταξύ των 2-3 πχ κορυφαίων κατασκευαστών κρανων ότι το ένα είναι τοπ κ το άλλο για τα μπάζα (λόγου χάρη). Εκεί χάνεται η κουβέντα...για εμένα.
Σωστά, εκεί σταματάει η κάθε κουβέντα!

harris_x
05/05/2018, 19:29
Καλοφόρετο, Χάρη!Και το επόμενο δικό μου πιθανότατα Shoei θα είναι.
Ερώτηση: με τη σκουρόχρωμη ζελατίνα οδηγείτε άνετα και τη νύχτα;
Κοίτα, καλώς ή κακώς έχω συνηθίσει με την light smoke που την είχα στο Arai 24/7.

Στην πρώτη βόλτα που βγήκα με το κράνος, έβαλα τη σκούρα για να δω αν έχει μεγάλη διαφορά απο την light smoke.
Δεν έχει.
Είναι λίγο πιο σκούρα αλλά έχοντας συνηθίσει με την light smoke και δεδομένου ότι μιλάμε για κίνηση εντός πόλης (που οι δρόμοι έχουν φώτα), θεωρώ ότι δεν είναι απαγορευτική.
Εγώ θα την χρησιμοποιώ.

Αν από τη διάφανη πας στη σκούρα θα χρειαστείς χρόνο να τη συνηθίσεις όπως άλλωστε αν πας στη light smoke.

alex14
05/05/2018, 19:29
Εχω το arai viper gt πολλα χρονια τωρα και εχει γινει χαρβαλο μεσα λογο χρησης και κακομεταχειρισης κυριως. Εχω δοκιμασει 3-4 αλλες μαρκες αλλα δεν. Την εφαρμογη του arai δεν την εχουν. Μπορω να το φοραω ολη μερα χωρις να με ενοχλει. Ο θορυβος ομως δεν παλευεται με τιποτα.
Shoei δεν εχω δοκιμασει ακομα. Τι μοντελο να κοιταξω για touring μηχανη (bandit) ?

DoctoR_k6
05/05/2018, 19:46
Εχω το arai viper gt πολλα χρονια τωρα και εχει γινει χαρβαλο μεσα λογο χρησης και κακομεταχειρισης κυριως. Εχω δοκιμασει 3-4 αλλες μαρκες αλλα δεν. Την εφαρμογη του arai δεν την εχουν. Μπορω να το φοραω ολη μερα χωρις να με ενοχλει. Ο θορυβος ομως δεν παλευεται με τιποτα.
Shoei δεν εχω δοκιμασει ακομα. Τι μοντελο να κοιταξω για touring μηχανη (bandit) ?

NXR, GT air η Qwest (παίζει καλή τιμή σε helmet city).

yes-u
05/05/2018, 19:59
Εχω το arai viper gt πολλα χρονια τωρα και εχει γινει χαρβαλο μεσα λογο χρησης και κακομεταχειρισης κυριως. Εχω δοκιμασει 3-4 αλλες μαρκες αλλα δεν. Την εφαρμογη του arai δεν την εχουν. Μπορω να το φοραω ολη μερα χωρις να με ενοχλει. Ο θορυβος ομως δεν παλευεται με τιποτα.
Shoei δεν εχω δοκιμασει ακομα. Τι μοντελο να κοιταξω για touring μηχανη (bandit) ?

Πριν κανά μισάωρο προσπάθησα να παραγγείλω από helmetcity το NXR σε L, αλλά δεν μπόρεσα...
Άλεξ, από τα shoei νομίζω πως αυτό το μοντέλο ταιριάζει σε τουριστική χρήση. Προσωπικά, δεν προτιμώ τα κράνη με ενσωματωμένα γυαλιά (gt air, neotec) και αυτό που πήρε ο Χάρης είναι αγωνιάρικο. Το παραγγέλνω χωρίς δοκιμή γιατί είμαι ικανοποιημένος από την εφαρμογή Shoei, εσύ βέβαια πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις..

harris_x
05/05/2018, 20:08
Πριν κανά μισάωρο προσπάθησα να παραγγείλω από helmetcity το NXR σε L, αλλά δεν μπόρεσα...
Άλεξ, από τα shoei νομίζω πως αυτό το μοντέλο ταιριάζει σε τουριστική χρήση. Προσωπικά, δεν προτιμώ τα κράνη με ενσωματωμένα γυαλιά (gt air, neotec) και αυτό που πήρε ο Χάρης είναι αγωνιάρικο. Το παραγγέλνω χωρίς δοκιμή γιατί είμαι ικανοποιημένος από την εφαρμογή Shoei, εσύ βέβαια πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις..
επειδή οι φόρμες καμιά φορά αλλάζουν νομίζω πως θα πρέπει να το δοκιμάσεις κι εσύ.

mike_4
06/05/2018, 09:25
+1 Πριν δύο χρόνια που πήρα το nxr μου και δοκίμαζα, υπήρχε διαφορά από shoei σε shoei.

yes-u
06/05/2018, 10:27
Δίκιο οι από πάνω, αλλά να σας πω κάτι και να μείνει μεταξύ μας? Ντρέπομαι να πάω σε μαγαζί μόνο για δοκιμή..

harris_x
06/05/2018, 11:27
Δίκιο οι από πάνω, αλλά να σας πω κάτι και να μείνει μεταξύ μας? Ντρέπομαι να πάω σε μαγαζί μόνο για δοκιμή..
Τοτε θα πρεπει να ρισκάρεις.

Αλλα βασικα, δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι.
Που ξερεις μπορει να σου κανουν τέτοια τιμή που να μην αξίζει να το φέρεις απ' εξω.
Εχει συμβει ;)

yes-u
06/05/2018, 11:40
Όντως, ο Τζωρτζόπουλος έχει τιμές εξωτερικού, αν εξαιρέσεις τις προσφορές σε σπασμένα νούμερα που βρίσκεις έξω...
θα περιμένω τον Alex14, να κάνουμε μαζί επίσκεψη και να πάρουμε καλύτερη τιμή...

Θάνος
06/05/2018, 12:43
Αν πριν είχες arai, θα καταλάβαινες τη διαφορα στη σταθερότητα στα πολλα, στον θόρυβο και τον αερισμο.

Εκει που υπερτερεί η Arai ειναι στα υλικά του εσωτερικού κατα τα αλλα έχουν μείνει αιωνες πισω...

Χάρη όλα αυτά περί σταθερότητας και αεροδυναμικών βοηθημάτων είναι δευτερεύοντα σε ένα κράνος εκτός και αν το θες κυρίως για αγωνιστική χρήση σε πίστα που τα 200++ είναι συχνό φαινόμενο. Τότε όμως θα είσαι σκυμμένος πίσω από τη ζελατίνα κι εκεί δεν νομίζω να κουνάει τίποτα..

Ο θόρυβος δεν είναι επίσης επιχείρημα. Από τους οδηγούς αγώνων μέχρι κι εμάς τους κοινούς θνητούς οι ωτοασπίδες αποτελούν το βασικό αξεσουάρ κατά του θορύβου. Όταν αναφέρεσαι στη racing κατηγορία το να συζητάμε για θόρυβο είναι άκυρο. Αυτά τα κράνη δεν σχεδιάζονται για τουρισμό ούτε για να είναι αθόρυβα.

Το ερώτημα πιστεύω ότι είναι κυρίως ένα. Αν έρθει αυτή η κακία στιγμή που το κεφάλι σου σκάσει στην άσφαλτο, τι κράνος θα ήθελες να φοράς;

Στο θέμα αυτό παίζει και μεγάλο ρόλο η τύχη /ατυχία.. Π.χ. Εγώ είχα την ατυχία να το πάθω στα Μέγαρα με high side και να σκάσει το κεφάλι μου στην άσφαλτο με τόση δύναμη που μου έσπασε την κλείδα. Είχα την τύχη να φοράω ένα ταπεινό arai viper το οποίο μετά έβγαλα και δεν είχα καταλάβει καν ότι χτύπησα το κεφάλι κάτω αν εξαιρέσεις τον τρομακτικό κρότο που έκανε. Σίγουρα τα shoei είναι κορυφαία κράνη αλλά μετά απ αυτό εγώ θα πρότεινα αυτό που έζησα και ξέρω σίγουρα ότι αξίζει.

Η arai επενδύει στην ασφάλεια του κελύφους και δεν κάνει κανένα συμβιβασμό σε αυτό. Με το χέρι στην καρδιά; πιστεύω ότι στις πιο ακραίες συνθήκες πρόσκρουσης το κράνος που μπορεί να σε σώσει είναι το arai. Στο 98% τον υπολοίπων περιπτώσεων και τα δύο θα κάνουν τη δουλειά τους.

basilis_k6
06/05/2018, 13:23
δεν θέλω να σας απογοητέυσω αλλα δεν υπάρχει καμια φοβερη τεχνολογία πισω απο τα κράνη. Η προστασία του κορυφαιου αράι ειναι η ιδια με το midrange της κάθε μεγάλης εταιριας. ποσο μαλλον της shoei.

George_M.
06/05/2018, 13:27
ενας παλιος στον χωρο λεει...Αραι=κρανος που αμα πεσεις θα σηκωθεις...

κατι προσφατο σε αργη αναλυση...
https://www.youtube.com/watch?v=jdyp1ogcEnM

p@nos
06/05/2018, 14:10
και με εναν κουβα που εχει πιστοποιηση αμα πεσεις θα σηκωθεις, το θεμα με την ασφαλεια και το ποσο κοστολογεις το κεφαλι σου ειναι ενα καθαρα μαρκετιστικο τρικακι

στα των αραι vs σοει...γενικα δε μπορεις να δωσεις απαντηση, ειδικα μονο μπορεις να το κανεις αυτο απο τα περασμενα μοντελα που εχεις δοκιμασει σε βαθος χρονου...εγω δεν ειχα ποτε racing κρανος απο καμμια εταιρεια που το θεωρω υπερβολη για το 99.99% των αναβατων και αχρηστο αλλα ειχα τα τουριστικα τους... 1000 και 1100 shoe και viper gt quantum απο αραι...

τα σοεη πιο space εμφανησιακα με αεροτομες εντονες κλπ και τελικα ηταν πολυ πιο σκατα αεροδυναμικα απο τα αραι...το σχημα του αβγου που εχουν απ οτι φαινεται το εχουν για καποιο λογο, και αυτος ειναι η μικρη επιφανεια που εχει το κρανος προς ολες τις πλευρες...θορυβος δε με ενοιαξε ποτε μιας και παντα χρησιμοποιω οτοασπιδες. Εξαερισμος ψηλοαδιαφορος σε ολα, υποθετω οτι θα ειναι καλυτερος απο τα υπολοιπα κρανη...ποιοτητα κατασκευης και υλικων μαλλον καλυτερα τα αραι, εμενα μου εβγαλαν πιο πολλα χρονια χωρις να παθουν ζημιες...

το επομενο μαλλον θα ειναι το qv pro, νομιζω πλεον δεν διαπραγματευομαι εταιρεια...η ποιοτητα του εσωτερικου και η αεροδυναμικη σταθεροτητα ηταν καλυτερη απο οποιοδηποτε αλλο κρανος φορεσα...θα ηθελα βεβαια να δοκιμαζα και αλλες εταιρειες να δω τι πουλια πιανουν, αλλα δεν περισσευουν τοσα λεφτα για πειραματισμους στα κρανη...προτιμω να δωσω κατι παραπανω και να ξερω οτι θα ειναι καλο για πολλα χρονια παρα να πειραματιζομαι μηπως μου κατσει τζακ ποτ

harris_x
06/05/2018, 15:04
Χάρη όλα αυτά περί σταθερότητας και αεροδυναμικών βοηθημάτων είναι δευτερεύοντα σε ένα κράνος εκτός και αν το θες κυρίως για αγωνιστική χρήση σε πίστα που τα 200++ είναι συχνό φαινόμενο. Τότε όμως θα είσαι σκυμμένος πίσω από τη ζελατίνα κι εκεί δεν νομίζω να κουνάει τίποτα..
μπορεί το δικό μου το gp να ήταν ελαττωματικό... στα πολλά κουνούσε, πολύ. Και ας ήμουν πίσω απο τη ζελατίνα.

Το shoei απλά δεν και αυτό είναι κάτι που απολαμβάνω, απόλυτη σταθερότητα.


Ο θόρυβος δεν είναι επίσης επιχείρημα. Από τους οδηγούς αγώνων μέχρι κι εμάς τους κοινούς θνητούς οι ωτοασπίδες αποτελούν το βασικό αξεσουάρ κατά του θορύβου. Όταν αναφέρεσαι στη racing κατηγορία το να συζητάμε για θόρυβο είναι άκυρο. Αυτά τα κράνη δεν σχεδιάζονται για τουρισμό ούτε για να είναι αθόρυβα.

Για εμενα που δεν κάνω αγωνιστική χρήση και οι ωτοασπίδες με ενοχλούν εχει μεγάλη σημασία ο θόρυβος.
Απο την στιγμή που βρήκα αγωνιστικό κράνος με λιγότερο θόρυβο, είναι στα συν και το αναφέρω.
Δεν ήξερα απο πριν ότι θα είναι πιο ήσυχο, αν και το φανταζόμουν...


Το ερώτημα πιστεύω ότι είναι κυρίως ένα. Αν έρθει αυτή η κακία στιγμή που το κεφάλι σου σκάσει στην άσφαλτο, τι κράνος θα ήθελες να φοράς;

Στο θέμα αυτό παίζει και μεγάλο ρόλο η τύχη /ατυχία.. Π.χ. Εγώ είχα την ατυχία να το πάθω στα Μέγαρα με high side και να σκάσει το κεφάλι μου στην άσφαλτο με τόση δύναμη που μου έσπασε την κλείδα. Είχα την τύχη να φοράω ένα ταπεινό arai viper το οποίο μετά έβγαλα και δεν είχα καταλάβει καν ότι χτύπησα το κεφάλι κάτω αν εξαιρέσεις τον τρομακτικό κρότο που έκανε. Σίγουρα τα shoei είναι κορυφαία κράνη αλλά μετά απ αυτό εγώ θα πρότεινα αυτό που έζησα και ξέρω σίγουρα ότι αξίζει.

Η arai επενδύει στην ασφάλεια του κελύφους και δεν κάνει κανένα συμβιβασμό σε αυτό. Με το χέρι στην καρδιά; πιστεύω ότι στις πιο ακραίες συνθήκες πρόσκρουσης το κράνος που μπορεί να σε σώσει είναι το arai. Στο 98% τον υπολοίπων περιπτώσεων και τα δύο θα κάνουν τη δουλειά τους.

Εγω στο high που είχα στα μέγαρα ειχα το xr1000, κι εγω έσκασα κατω με ορμή και με το κεφάλι και σηκώθηκα.

Για όποιον τα παραπανω δεν ειναι αρκετα, ας παρει arai, είναι εξαιρετικά κράνη, δεν αντιλέγω, άλλοστε αν δεν μου καθόταν το shoei, arai θα έπαιρνα.

Το ειχα, καλο ηταν, απλά για εμενα το shoei εγινε καλύτερο. ;)

kons
06/05/2018, 15:28
Αν και τα δύο έχουν την ίδια ποιότητα υλικών και αντοχή στη διάρκεια του χρόνου, (που από την εμπειρία μου μόνο σε Arai είδα) τότε και μόνο τότε θα έπαιζα μεταξύ γούστου και κόστους.....;)

harris_x
06/05/2018, 15:35
ενας παλιος στον χωρο λεει...Αραι=κρανος που αμα πεσεις θα σηκωθεις...

κατι προσφατο σε αργη αναλυση...
https://www.youtube.com/watch?v=jdyp1ogcEnMμε τα άλλα μένεις κάτω;

harris_x
06/05/2018, 15:37
Αν και τα δύο έχουν την ίδια ποιότητα υλικών και αντοχή στη διάρκεια του χρόνου, (που από την εμπειρία μου μόνο σε Arai είδα) τότε και μόνο τότε θα έπαιζα μεταξύ γούστου και κόστους.....;)
Αυτό είναι κάτι που μένει να φανεί στον χρόνο.
Το γράφω και παραπάνω:


Αν με την πάροδο του χρόνου, το εσωτερικό δείξει ότι είναι αντίστοιχης ποιότητας με αυτή του arai, τότε δεν θα υπάρχει κανένας λόγος εκτός της εφαρμογής για να επιλέξει κάποιος το arai έναντι του shoei.


Έχουν κάνει αλλαγή στο υλικό του σαλονιού αλλά ο καιρός θα δείξει αν είναι όσο καλό ήταν/είναι στο arai.

BLiTzER
06/05/2018, 15:46
Αν το κεφάλι σου σταματήσει πάνω σε καμιά τσιμεντένια νησίδα, έστω και με 50 χλμ/ώρα, το ίδιο θα σηκωθείς και με Arai των 900€ και με Airoh των 50€. Καθόλου.

kons
06/05/2018, 15:51
με τα άλλα μένεις κάτω;

Δεν έχεις και πολύ άδικο..... Για αυτό και θα πώ μια παλιά ιστορία. Το 1988 με ένα GPZ 550 καρχαρία με χτυπάει από δεξιά μια καρακαϊδόνα που βγήκε παράνομα και με στέλνει στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας να πετάω, έχω φύγει από την μηχανή και πετώντας έβλεπα να έρχεται η μάσκα ενός Audi 100 σιδερένιο πράμα μασιφ από τα παλιά προς το μέρος μου. Όταν "άνοιξαν τα φώτα" γιατί κάποιος έριξε τον γενικό διακόπτη έβλεπα το κάρτερ του Audi 100 και κάποιοι προσπαθούσαν να με τραβήξουν από τα πόδια για να με βγάλουν από εκεί.
Το αποτέλεσμα μόνο μια ολική θλάση πλάγιων στην κνήμη και γδαρσίματα που μου έχει αφήσει και ένα εμφανέστατο σημάδι, παρέα με άλλα που απέκτησα κατά καιρούς. Το κράνος ήταν ένα ταπεινό και χαμηλού κόστους MDS της εποχής το οποίο έκανε καλά τη δουλειά του αν και απεβίωσε. Βέβαια πέρα από αυτό μάλλον με ήθελε να συνεχίζω να αγοράζω μηχανές και τα επόμενα χρόνια ως καλό καταναλωτή για αυτό με άφησε και τη γλύτωσα.

Εάν τώρα όλα τα κράνη μπορούν να κάνουν δουλειά σε εκείνη την κακή στιγμή, τότε ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να εστιάσει σε άλλα σημεία του κράνους σύμφωνα με τις ανάγκες του και την τσέπη του.
Εκτιμώ πάντως ότι χαμένος δεν θα είναι κάποιος που θα δώσει περισσότερα από κάποιον άλλον, κάτι θα έχει πάρει περισσότερο σε σχέση με το φθηνότερο.

volde27
06/05/2018, 17:04
Εχω το Arai Viper GT αρκετα χρονια, και οταν οδηγησα για 1η φορα το Hayabusa στην εθνικη
σε ταχυτητες πανω απο 200, ειχα την αισθηση οτι ειχε 7-8 μποφορ το λιγοτερο.

Την επομενη φορα ξανα τα ιδια και χειροτερα. Δεν ξερω τι δεν κολλαει με το busa
και την αεροδυναμικη του, αλλα δεν...

Σημειωτεον οτι το φορουσα με την R1 που ειχα παλαιοτερα, και δεν ειχα τοσο μεγαλο προβλημα.
Η ποιοτητα του εσωτερικου του, εξαιρετικη και εχει αντεξει χωρις καμμια φθορα, σε περισσοτερα απο 50,000Km συνολικα.

Αγορασα το Shoei x-spirit-3 και επαθα κοκομπλοκο.. Εξαιρετικα σταθερο, πολυ λιγοτερο θορυβο, και εχεις την
αισθηση οτι ειναι 1 κιλο ελαφρυτερο, ενω δεν ειναι! Σε αντοχη στον χρονο, θα δειξει, η αισθηση που δινει το εσωτερικο του
οταν το φορας, ειναι εφαμιλλη με το Arai.

Θεωρω οτι το καθε κρανος, ταιριαζει και κουμπωνει καλυτερα, αναλογα με την μοτο.
Δεν ειναι τα παντα ασπρο η μαυρο.

gory
06/05/2018, 18:07
@harris_x αν δεν μπορείς ωτασπιδες θα σου πρότεινα σιλικόνης, εκτός κι αν έχεις δοκιμάσει. Η μακροχρόνια ζημιά στην ακοή δεν είναι λίγο πράγμα. Πρόσφατα σε διαδρομή Καβάλα Ξάνθη, φορώντας ωτασπιδες βουιζαν τα αυτιά μου. Ίσως, βέβαια, να πρέπει να αλλάξω το "ισυχαστηρι" που έχουν μέσα.

Όσο για την ποιότητα των κρανών που συζητήθηκε παραπάνω, οι ποιοτικές διαφορές για εμένα ανάμεσα στο φθηνό καθημερινό ΜΤ μου σε σχέση με το "καλό" HJC είναι παραπάνω από εμφανής και κυρίως στην άνεση.

Τώρα ελπίζω σε θέμα ασφάλειας να μην χρειαστει να το διαπιστώσω, αλλά ελπίζω να κάνουν και τα δύο τη δουλειά τους.

road spirit
07/05/2018, 11:56
Μετά απο 3 Arai ( rx-7 και ξανα rx-7 και tour-x), πήγα σε Shoei (GT-Air) ενώ έβαλα στο μικροσκόπιο και x-spirit το οποίο δεν πήρα τελικά αφου δεν μπαίνω πια πίστα.

Απλά δεν ξαναγυρνάω σε Αράι. Η διαφορά είναι αισθητή στην ποιότητα και στις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, η Αράι έχει μείνει απελπιστικά πίσω.

alex14
07/05/2018, 12:17
Μετά απο 3 Arai ( rx-7 και ξανα rx-7 και tour-x), πήγα σε Shoei (GT-Air) ενώ έβαλα στο μικροσκόπιο και x-spirit το οποίο δεν πήρα τελικά αφου δεν μπαίνω πια πίστα.

Απλά δεν ξαναγυρνάω σε Αράι. Η διαφορά είναι αισθητή στην ποιότητα και στις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, η Αράι έχει μείνει απελπιστικά πίσω.

Απο εφαρμογη σε παιδεψε η αλλαγη απο arai σε shoei ;

Θάνος
07/05/2018, 14:16
Μετά απο 3 Arai ( rx-7 και ξανα rx-7 και tour-x), πήγα σε Shoei (GT-Air) ενώ έβαλα στο μικροσκόπιο και x-spirit το οποίο δεν πήρα τελικά αφου δεν μπαίνω πια πίστα.

Απλά δεν ξαναγυρνάω σε Αράι. Η διαφορά είναι αισθητή στην ποιότητα και στις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, η Αράι έχει μείνει απελπιστικά πίσω.

Ε μάλλον έκατσε καλύτερα το shoei. Πιθανόν να έπρεπε και από την αρχή να είχες πάει εκεί γιατί είπαμε ότι τα κράνη αυτά πέρα από το τι προσφέρουν εξαρτώνται και από το τι κάθεται καλύτερα στο κεφάλι μας.

So far so good, όπως και η απόφαση να μην ξαναγυρίσεις σε Arai απόλυτα δεκτή. Από αυτό όμως μέχρι ότι η Arai έχει μείνει απελπιστικά πίσω πώς φτάνουμε ρε παιδιά;

Η μισοί οδηγοί της Formula 1 και άλλοι τόσοι των motogp φοράνε Arai. Δεν ξέρω.. αρκεί αυτό ή μήπως να το ανατρέψουμε εδώ.. εμείς.. στο moto.gr;

harris_x
07/05/2018, 15:09
Από αυτό όμως μέχρι ότι η Arai έχει μείνει απελπιστικά πίσω πώς φτάνουμε ρε παιδιά;
αρκεί να τα βάλεις δίπλα και να τα συγκρίνεις και να φορέσεις στην ίδια διαδρομή το ένα και μετά το άλλο.

Έχω κάνει και τα δύο και καταλήγω στο συμπέρασμα που έγραψα παραπάνω, "είναι αιώνες πίσω" (τουλάχιστον σε αυτά που πουλούν σε εμάς τους κοινούς θνητούς).

7Tolis
07/05/2018, 15:40
Μου άρεσε το Arai γιατί δε πήρε φωτιά όταν κάποιος στη κατεχακη του έκανε το τεστ. Μου αρέσει και το shoei γιατί έχει προστατέψει μερικούς που έχω επέμβει. Δε μου άρεσε το uvex γιατί έσπασε στη κρούση. Μου άρεσε το nexx γιατί προστάτεψε τον αναβάτη του μια χαρά σε μεγαλειώδη στουκα.
Πολύ καλό και το premiere αν το γράφω σωστά. Από κεφάλι ήταν μια χαρά ο πιτσιρικάς πάντως.
Άμα θυμηθώ και καμιά άλλη μάρκα θα κάνω edit.

Edit: πολύ καλη προστασία και το x-lite.

sniper
07/05/2018, 15:46
....

Edit: πολύ καλη προστασία και το x-lite.

Το δοκίμασα εγώ με 160 κάποτε.

Θάνος
07/05/2018, 16:21
αρκεί να τα βάλεις δίπλα και να τα συγκρίνεις και να φορέσεις στην ίδια διαδρομή το ένα και μετά το άλλο.

Έχω κάνει και τα δύο και καταλήγω στο συμπέρασμα που έγραψα παραπάνω, "είναι αιώνες πίσω" (τουλάχιστον σε αυτά που πουλούν σε εμάς τους κοινούς θνητούς).

Ρε σεις, δεν υπάρχει τίποτα τέλειο στον κόσμο αυτό. Θυσιάζεις κάτι για να κερδίσεις κάτι άλλο.. Ανάλογα πού επιλέγει καθένας να εστιάσει. Αν υπήρχε ένα κράνος που να ήταν άνετο, ασφαλές, αεροδυναμικό, designάτο και φθηνό θα το ξέραμε και όχι δεν είναι το Shoei αυτό.

Δες το και διαφορετικά. Θεωρείς ότι θα ήταν πρόβλημα στην Arai να βάλει ένα δυο καλούδια για το μάτι ή να κάνει το κράνος της αθόρυβο; προφανώς υπάρχει λόγος που δεν το κάνει όπως υπάρχει λόγος που δεν βάζει εσωτερική φιμέ ζελατίνα και λόγος που δεν φτιάχνει σπαστά κράνη και λόγος που δεν κάνει και άλλες αλλαγές στα κράνη της και δεν είναι επειδή μένει πίσω στην εξέλιξη.

Η Arai επενδύει στο κέλυφος, στην εφαρμογή, στην ποιότητα του εσωτερικού και σε συστήματα γύρω από την ασφάλεια. Μπείτε στο site εντέλει να δείτε την τεχνογνωσία και την εμπειρία της σε gp και formula 1 στην οποία παρεμπιπτόντως η Shoei δεν υπάρχει καν.

Εμένα π.χ. δεν με ενόχλησε ποτέ τίποτα, αντιθέτως έβρισκα πάντα ότι το Arai είναι λες και βγήκε από καλούπι για το κεφάλι μου. Αν με ρωτήσει κάποιος θα του πω ότι δεν υπάρχει πιο άνετο και σταθερό κράνος.. ναι έχω δοκιμάσει shoei και το έβγαλα ακαριαία κάθε φορά.

Θόρυβο κάνει αλλά δεν ασχολούμαι με κάτι που λύνεται με 1 ευρώ προκειμένου να έχω στο κεφάλι αυτό που θεωρώ ασφαλέστερο.

Εντέλει δεν είμαι dealer της Arai δεν θέλω να πείσω κανέναν. Μπορούσα να το φοράω μόνο εγώ και να ξεχωρίζω; πού τέτοια τύχη... :rolleyes:

Αλλά ότι έχει μείνει πίσω; απελπιστικά;; αιώνες;;;

ρε σεις.. :facepalm:

harris_x
07/05/2018, 17:51
Ρε σεις, δεν υπάρχει τίποτα τέλειο στον κόσμο αυτό. Θυσιάζεις κάτι για να κερδίσεις κάτι άλλο.. Ανάλογα πού επιλέγει καθένας να εστιάσει.

Σαφώς και δεν υπάρχει, απλά υπάρχουν κάποια που θυσιάζεις λιγότερα.
Στην προκειμένη περίπτωση και για τα δύο συγκεκριμένα μοντέλα που αναφέρω, αυτό θυσιάζεις λιγότερα είναι το shoei.


Αν υπήρχε ένα κράνος που να ήταν άνετο, ασφαλές, αεροδυναμικό, designάτο και φθηνό θα το ξέραμε και όχι δεν είναι το Shoei αυτό.
Συμφωνώ, το shoei δεν είναι φθηνό.


Δες το και διαφορετικά. Θεωρείς ότι θα ήταν πρόβλημα στην Arai να βάλει ένα δυο καλούδια για το μάτι ή να κάνει το κράνος της αθόρυβο; προφανώς υπάρχει λόγος που δεν το κάνει όπως υπάρχει λόγος που δεν βάζει εσωτερική φιμέ ζελατίνα και λόγος που δεν φτιάχνει σπαστά κράνη και λόγος που δεν κάνει και άλλες αλλαγές στα κράνη της και δεν είναι επειδή μένει πίσω στην εξέλιξη.
Ακριβώς, υπάρχει λόγος. Απλά αυτός κατα την γνώμη είναι το κόστος του R&D.


Η Arai επενδύει στο κέλυφος, στην εφαρμογή, στην ποιότητα του εσωτερικού και σε συστήματα γύρω από την ασφάλεια. Μπείτε στο site εντέλει να δείτε την τεχνογνωσία και την εμπειρία της σε gp και formula 1 στην οποία παρεμπιπτόντως η Shoei δεν υπάρχει καν.
Δεν θα διαφωνίσω μαζί σου γιατι δεν ασχολήθικα ποτέ με το marketing της κάθε εταιρίας.
Όσα γράφω προέρχονται απο τη δική μου εμπειρία ως κάτοχος και των δύο.


Εμένα π.χ. δεν με ενόχλησε ποτέ τίποτα, αντιθέτως έβρισκα πάντα ότι το Arai είναι λες και βγήκε από καλούπι για το κεφάλι μου. Αν με ρωτήσει κάποιος θα του πω ότι δεν υπάρχει πιο άνετο και σταθερό κράνος.. ναι έχω δοκιμάσει shoei και το έβγαλα ακαριαία κάθε φορά.
Κοίτα, σταθερό δεν το λες.
Σχετικά με την δοκιμή του shoei, έτσι έκανα κι εγώ πριν χρόνια και πήρα το arai, το τότε καλούπι δεν ταίριαζε στο κεφάλι μου με τίποτα.


Θόρυβο κάνει αλλά δεν ασχολούμαι με κάτι που λύνεται με 1 ευρώ προκειμένου να έχω στο κεφάλι αυτό που θεωρώ ασφαλέστερο.
Καλά κάνεις, δεδομένου ότι δεν σου κάθετε το shoei, πρέπει να βρεις μια λύση.
Αν αυτή βρίσκεται με 1ευρώ, είναι το τέλειο κράνος για εσένα.


Εντέλει δεν είμαι dealer της Arai δεν θέλω να πείσω κανέναν. Μπορούσα να το φοράω μόνο εγώ και να ξεχωρίζω; πού τέτοια τύχη... :rolleyes:
Ούτε εγώ είμαι της shoei, απλά η σύγκριση που έχω κάνει, είναι υπέρ της shoei με δεδομένο πάντα ότι και τα δύο κράνη ταιριάζουν στο κεφάλι που θα τα φορέσει.
Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για τις κορυφαίες μάρκες και τα κορυφαία μοντέλα τους.


Αλλά ότι έχει μείνει πίσω; απελπιστικά;; αιώνες;;;

ρε σεις.. :facepalm:Καλά, άσε το αιώνες, ήταν υπερβολή...
Αποδεδειγμένα έχουν μείνει απλά πίσω.

Peace!
:beer: