PDA

View Full Version : Συμπλέκτης



Mosh
06/05/2018, 22:32
Καλησπέρα! Εγώ είμαι πάλι, η άσχετη με τις χαζές ερωτήσεις :p
Έψαξα εδώ γύρω αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό οπότε συγνώμη εάν επαναλαμβάνομαι :sad:
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι ακριβώς η λειτουργία του συμπλέκτη?
Και βασικότερα εαν κάποιος δεν έχει οδηγήσει ποτέ με συμπλέκτη και είναι τελείως αρχάριος, θα είναι δύσκολο να το συνηθίσει ή δεν είναι κάτι?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :a4:

vaska
06/05/2018, 22:36
Αποσυνδέει τον κινητήρα από τον κινητήριο τροχό (τροχούς στα αυτοκίνητα) πίσω τροχό στην περίπτωση της μοτο και δεν είναι κάτι δύσκολο να μαθεις. Εξάσκηση θέλει

Rigas.
07/05/2018, 00:28
Αποσυνδέει τον κινητήρα από τον κινητήριο τροχό (τροχούς στα αυτοκίνητα) πίσω τροχό στην περίπτωση της μοτο και δεν είναι κάτι δύσκολο να μαθεις. Εξάσκηση θέλει

Θα έλεγα τον κινητήρα από το κιβώτιο ταχυτήτων! :p

Pew
07/05/2018, 01:33
Ακου πως τα λεει το παιδι σ'αυτο το βινδεο.

https://www.youtube.com/watch?v=mxTSw3d5anE

telegonos
07/05/2018, 09:25
Καλησπέρα! Εγώ είμαι πάλι, η άσχετη με τις χαζές ερωτήσεις :p
Έψαξα εδώ γύρω αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό οπότε συγνώμη εάν επαναλαμβάνομαι :sad:
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι ακριβώς η λειτουργία του συμπλέκτη?
Και βασικότερα εαν κάποιος δεν έχει οδηγήσει ποτέ με συμπλέκτη και είναι τελείως αρχάριος, θα είναι δύσκολο να το συνηθίσει ή δεν είναι κάτι?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :a4:

ΚΑΙ στα αυτοκίνητα ΚΑΙ στις μοτοσυκλέτες, συχνά χρειάζεται ενώ δουλεύει ο κινητήρας να ΜΗΝ δίνει κίνηση στον τροχό. Π.χ. ενώ έχεις σταματήσει στο φανάρι. Ή ενώ περιμένεις να ξεκινήσεις.

Αν δεν ήταν ο συμπλέκτης, θα έπρεπε για να σταματήσεις, να σβήνεις κάθε φορά τον κινητήρα, και να τον ανάβεις κάθε φορά που ξεκινάς. (κι όμως οι πρώτες μοτοσυκλέτες το 1900 ήταν έτσι. Όταν σταμάταγες αναγκαστικά έσβηνε το μοτέρ. Με ένα σπρώξιμο του οδηγού στο ξεκίνημα ξεκίναγε και το μοτέρ. Φαντάσου πόσο αντιπρακτικό ήταν αυτό)

Με τον συμπλέκτη, πατας την μαγική μανέτα (μοτό) ή το μαγικό πεντάλ (αυτοκίνητο) και σταματάει να συνδέεται ο κινητήρας με το κιβώτιο ταχυτήτων και άρα με τους τροχούς. Αποσυνδέεται.

Επιπλέον, όταν θέλεις να αλλάξεις ταχύτητα στο κιβώτιο ταχυτήτων, πρέπει να απεμπλακούν τα γρανάζια της παλιάς ταχύτητας και να εμπλακούν τα γρανάζια της νέας ταχύτητας. Αν δεν υπήρχε ο συμπλέκτης, αυτό θα έπρεπε να γίνει, ενώ τα γρανάζια δέχονται δύναμη από τον κινητήρα, πράγμα που σημαίνει και πιο δύσκολη αλλαγή ταχύτητας και φθορά-καταστροφή. Με τον συμπλεκτη πατημένο, τα γρανάζια δεν δέχονται πια δύναμη από τον κινητήρα, και μπορούν εύκολα να κινηθούν.

Υπάρχουν και άλλες χρήσεις του συμπλέκτη αλλά αυτά είναι πιο εξειδικευμένα, μάθε τα δύο βασικά (απομόνωση κινητήρα-αλλαγή ταχυτήτων) και βλέπουμε τα υπόλοιπα.

vaska
07/05/2018, 09:46
Θα έλεγα τον κινητήρα από το κιβώτιο ταχυτήτων! :p

Το έγραψα απλοϊκά απευθυνόμενος σε κάποιον που δεν γνωρίζει αλλά μιας και με διόρθωσες ας το πάμε άλλη μία

Συμπλέκτης είναι το μαραφέτι εκείνο που αποσυνδέει τον κινητήρα από τον κινητήριο τροχό διαμέσου του κιβωτίου ταχυτήτων, του οποίου (κιβωτίου) η ύπαρξη καθιστά απαραίτητη την χρήση του συμπλέκτη.

Είμαστε οκ τώρα??

OldMan
07/05/2018, 13:35
Εγώ είμαι πάλι, η άσχετη με τις χαζές ερωτήσεις
Ευτυχως, γιατι απο σχετικούς με εξυπνες ερωτήσεις είμαστε κομπλέ..!!

Allst@rf
07/05/2018, 16:05
:bawl:

stefanos
07/05/2018, 16:14
Ευτυχως, γιατι απο σχετικούς με εξυπνες ερωτήσεις είμαστε κομπλέ..!!

Πως αλλιώς θα χρησιμοποιούσαμε τους συμπλέκτες...

Mosh
07/05/2018, 22:41
Να είστε καλά :D
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, πλέον είναι σαφές με το τι έχω να κάνω :p
Μένει μόνο να το δω και στην πράξη :a013:
:ufo:

Rigas.
08/05/2018, 00:28
Το έγραψα απλοϊκά απευθυνόμενος σε κάποιον που δεν γνωρίζει αλλά μιας και με διόρθωσες ας το πάμε άλλη μία

Συμπλέκτης είναι το μαραφέτι εκείνο που αποσυνδέει τον κινητήρα από τον κινητήριο τροχό διαμέσου του κιβωτίου ταχυτήτων, του οποίου (κιβωτίου) η ύπαρξη καθιστά απαραίτητη την χρήση του συμπλέκτη.

Είμαστε οκ τώρα??

Δεν είπα κάτι για να σε αμφισβητήσω ούτε να σε διορθώσω ...απλά έτσι είναι πιο ορθά διατυπωμένο. :beer: