PDA

View Full Version : Copper grease



SF
28/11/2005, 19:55
Παίδες που μπορώ να βρω copper grease (για μπουζί) σε σωληνάριο (και όχι σε συσκευασία του ενός κιλού)?

:wave2:

stefanos
30/11/2005, 13:23
Φρατζή δεξιά κατεβαίνοντας για φιξ, στο τελευταίο αξεσουαράδικο για αυτοκίνητα ,μοτο, εχει σωληνάριο.

SF
30/11/2005, 13:25
Thanks man!!

turist
01/12/2005, 11:40
Τι ακριβώς το θες το copper grease για το μπουζί?

stefanos
01/12/2005, 11:57
να πεταχτώ εγώ σαν .......
είναι καλός αγωγός για το ρεύμα και αντέχει την υψηλη θερμοκρασία οπότε μπορεί να βάλει λίγο στο μπουζί να μπαινοβγαίνει εύκολα.
Εγώ βάζω στις βίδες της εξάτμησης και στα τακάκια, δαγκάνες.

dirtbird
02/12/2005, 04:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
να πεταχτώ εγώ σαν .......
είναι καλός αγωγός για το ρεύμα .... και στα τακάκια, δαγκάνες.

Σιγά μην πάθεις καμιά ηλεκτροπληξία...
Δηλ. στις δαγκάνες , σε ποιό ακριβώς σημείο βάζεις? Αν εννοείς τους πείρους ολίσθησης, εκεί συνήθως προτιμούμε άλλα γρασσάκια.

Τα γράσσα χαλκού αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και γι αυτό τα προτιμούμε για το σπείρωμα των μπουζί -που συνήθως οι 'μάστορες' τα βάζουν στεγνά και τα σφίγγουν μέχρι ο αγκώνας τους να κάνει κλακ, με αποτέλεσμα όταν πάμε να αλλάξουμε μπουζάκι να πάρουμε και το σπείρωμα της κεφαλής στο χέρι-.


Επίσης τα χρησιμοποιούμε στα τακάκια στο σημείο που πατούν τα έμβολα της δαγκάνας διότι με την πάροδο του χρόνου και την συσσώρευση ακαθαρσιών είτε από το δρόμο είτε από τα υλικά τριβής το όλο σημείο επαφής ψιλοπετρώνει (απλουστευμένη εξήγηση) και δημιουργούνται κραδασμοί και θόρυβοι κατά το φρενάρισμα. Φυσικά τα συμπτώματα είναι εντονότερα σε υγρό καιρό.

By the way: πως σφίγγουμε τα μπουζάκια μας αν δεν έχουμε προδιαγραφές ροπής σύσφιξης ή ροπόκλειδο ή τέλος πάντων δεν χωράει εκεί μέσα το άτιμο ?

SF
02/12/2005, 07:42
Εγώ πάντως μόλις τώρα αγόρασα ένα ωραιότατο ροπόκλειδο, λεπτό μπουζόκλειδο, προέκταση... και σύντομα θα δω πως-και-τι χωράει!
;)

SF
09/12/2005, 18:19
Λοιπόν το μόνο που βρήκα (χωρίς πολύ ψάξιμο όμως) και πήρα είναι σε spray, της Valvoline, από τον Καλογερόπουλο (Φραντζή 31) με €7.

dirtbird
13/12/2005, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Λοιπόν το μόνο που βρήκα (χωρίς πολύ ψάξιμο όμως) και πήρα είναι σε spray, της Valvoline, από τον Καλογερόπουλο (Φραντζή 31) με €7.

To spray που βγαίνει μήπως είναι γκρι?

Η ερώτηση παραμένει: πως σφίγγουμε τα μπουζάκια μας αν δεν έχουμε προδιαγραφές ροπής σύσφιξης ή ροπόκλειδο ή τέλος πάντων δεν χωράει εκεί μέσα το άτιμο ?

stefanos
13/12/2005, 07:53
Ετσι και πάρω χαμπέρι οτι βάζεται μπουζί με ροπόκλειδο θα σας κρεμάσω κουδούνια.

SF
13/12/2005, 08:11
Αν έχει ροδέλα, ε όχι :D

OldMan
13/12/2005, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
. πως σφίγγουμε τα μπουζάκια μας αν δεν έχουμε προδιαγραφές ροπής σύσφιξης ή ροπόκλειδο ή τέλος πάντων δεν χωράει εκεί μέσα το άτιμο ?

Ετοιμάζεσαι για τα κουδούνια του Στέφανου, μου φαίνεται ...
:lol: :rotflmao: :lol:

Όταν το μπουζί είναι καινούριο (αχρησιμοποίητο) το σφίγγουμε τέρμα με τα ΔΑΧΤΥΛΑ και μετά άλλη ΜΙΣΗ βόλτα (180 μοίρες) με το μπουζόκλειδο.

Όταν ξαναβιδώνουμε χρησιμοποιημένο μπουζί, η γωνία σφιξίματος με το κλειδί περιορίζεται στο 1/4 της βόλτας (90 μοίρες).

QUIZ: !!!
Όποιος βρει το γιατί, κερδίζει κυλινδροκεφαλή παραμένουσα για αρκετό καιρό στον κύλινδρο ...

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
13/12/2005, 15:09
And the winner is

The OldMan

Σχετικά με το QUIZ, σε επανατοποθέτηση του χρησιμοποιημένου αναφλεκτήρα (με ροδέλα), η ροδέλα που είναι διπλή έχει 'πατήσει' από την αρχική τοποθέτηση, συνεπώς αν δώσουμε 180 μοίρες θα σφίξουμε παραπάνω από ότι χρειάζεται:a024:

Σχετικά με τα κουδούνια του Στέφανου, μήπως πρέπει να αρχίσω να βάζω ντιζελόλαδο στο XX?

Mήπως? :a26:

OldMan
13/12/2005, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
, σε επανατοποθέτηση του χρησιμοποιημένου αναφλεκτήρα (με ροδέλα), η ροδέλα που είναι διπλή έχει 'πατήσει' από την αρχική τοποθέτηση, συνεπώς αν δώσουμε 180 μοίρες θα σφίξουμε παραπάνω από ότι χρειάζεται:a024:

Τελικά τα χρειάζεσαι τα κουδούνια !!!

Γι'αυτό ακριβώς έγραψα ότι ότι στην επανατοποθέτηση σφίγγουμε το 1/4 της βόλτας (90 μοίρες).

.
.
.
.
.
.
.
(Δύσκολο χειμώνα θα περάσουμε....)
:sad: :sad: :sad:

banditgr
13/12/2005, 15:52
enas tropos gia ta diskola simia einai na kopsetai ena komati apo solina potismatos (ton prassino),to mpouzi sfinonei mesa tou,kata to vidoma an exei stravovidosei to lastixo tha glistraei sto mpouzi kai den tha pathetai zimia,an paei kala tha vidosei ligo kai meta me to klidaki.

dirtbird
14/12/2005, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τελικά τα χρειάζεσαι τα κουδούνια !!!

Γι'αυτό ακριβώς έγραψα ότι ότι στην επανατοποθέτηση σφίγγουμε το 1/4 της βόλτας (90 μοίρες).

.
.
.
.
.
.
.
(Δύσκολο χειμώνα θα περάσουμε....)
:sad: :sad: :sad:

Αν εγώ χρειάζομαι κουδούνια εσύ χρειάζεσαι μάτια:a56: