PDA

View Full Version : Αγορα BMW 1200 gs του 2007 αξιζει?



sakpas13
11/05/2018, 20:12
Θα ηθελα λιγο απο τον πολιτιμο χρονο των συνφορουμιτων για να απαντηθει η εξης ερωτηση. Πουλαει ενας γνωστος μου ενα gs του 2007 σε παρα πολυ καλη κατασταση με 44000 χλμ. Αξιζει μια τετοια αγορα για ενα μηχανημα 11 χρονων? Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

κβ7
11/05/2018, 21:03
πες και μια τιμουλα ...ειναι σημαντικη παραμετρος

BLiTzER
11/05/2018, 21:09
Μέχρι 6€ τα έδινα.

sakpas13
11/05/2018, 21:13
5200 σε εμενα την δινει φιλικη τιμη. 6000 ζηταει κανονικα και την δινει με βαλιτσα πισω bmw k βαλιτσα ντεποζιτου. γενικα ειναι πολυ πεοσεγμενη κ παντα ηταν φυλασομενη σε κλειστο χωρο.

basilis_k6
11/05/2018, 21:36
καλή τιμή. παρτο

κβ7
11/05/2018, 22:01
το λες και καλη τιμη παροτι υποθετω ειναι με σερβομηχανισμο

sek
11/05/2018, 22:25
το λες και καλη τιμη παροτι υποθετω ειναι με σερβομηχανισμο

Αν είναι μοντέλο του 07 κι όχι παλιότερο με άδεια του 07, δεν έχει σερβό.

Lioulios
12/05/2018, 00:56
Γενινα , μηχανες που δεν τις εχουν στον ηλιο , βροχη κτλ ...ειναι παντα καλες περιπτωσεις αν και εφοσον ειναι οκ σαν συνολο .
Τωρα για τα χρηματα που θα δοσεις , νομιζω ειναι ενα καλο ντηλ για σενα . Αν σου αρεσει , παρτο .

karellen
12/05/2018, 01:22
Ο σερβομηχανισμος καταργήθηκε τον Σεπτέμβριο του 2007, επίσης οι διαφορές τους είναι οι εξής:τα πρότερα (2004-5-6) έχουν στρογγυλό το σίδερο στο διπλό Σταντ,μαύρο τελείωμα στο τελικό της εξατμισης και λιγο διαφορετικά όργανα.Επισης φέρουν το λογότυπο R1200GS στο υποπλαίσιο κάτω από τη σέλα του συνοδηγού.
Δώσε μια αναζήτηση και θα σου βγάλει φωτογραφίες με τα κοντέρ.Επισης ο σερβομηχανισμος ακούγεται σαν σφύριγμα όταν γυριζεις το διακόπτη ή όταν πατάς φρένο.
Εν κατακλείδι τα 07 θεωρούνται τα πλεον αξιοπιστα δίχως τα σφάλματα του παρελθόντος αλλά ούτε και την πολυπλοκότητα των επόμενων μοντέλων.

sek
12/05/2018, 01:54
Ο σερβομηχανισμος καταργήθηκε τον Σεπτέμβριο του 2007.

Νομίζω πως καταργήθηκε τον Σεπτέμβριο του 06 και τα επόμενα μοντέλα, του 07 δηλ δεν είχαν. Είχα μοντέλο του 07, χωρίς σερβομηχανισμό.

karellen
12/05/2018, 08:52
Νομίζω πως καταργήθηκε τον Σεπτέμβριο του 06 και τα επόμενα μοντέλα, του 07 δηλ δεν είχαν. Είχα μοντέλο του 07, χωρίς σερβομηχανισμό.

Tα 06 είχαν όλα σερβό καθώς και τα μισά 07.Το δικό σου θα ήταν της επόμενης γενεάς.Θα ψάξω ένα Αγγλικό 'αρθρο που το είχα διαβάσει.

Edit Τελικά ναι,καταργήθηκε στα μέσα του 06.

karellen
12/05/2018, 08:54
5200 σε εμενα την δινει φιλικη τιμη. 6000 ζηταει κανονικα και την δινει με βαλιτσα πισω bmw k βαλιτσα ντεποζιτου. γενικα ειναι πολυ πεοσεγμενη κ παντα ηταν φυλασομενη σε κλειστο χωρο.

Έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο και πάρτη.

Mariner
12/05/2018, 10:51
Tα 06 είχαν όλα σερβό καθώς και τα μισά 07.Το δικό σου θα ήταν της επόμενης γενεάς.Θα ψάξω ένα Αγγλικό 'αρθρο που το είχα διαβάσει.

Όχι, το σέρβο καταργήθηκε τέλος '06. Το δικό μου είναι 05/2007 και δεν έχει.

karellen
12/05/2018, 12:13
Το διασταύρωσα κι εγώ,έχετε δίκιο αμφότεροι!

sek
12/05/2018, 12:30
Έλεγχο και καλές βόλτες!! :wave2:



Αααα και καμιά φωτό..

sakpas13
12/05/2018, 19:18
Παιδια σας ευχαριστω πραγματικα για τον κοπο που κανατε. Μολις το εκανα βολτα. Μου φανηκε αριστο αγρατζουνιστο. Ειναι με τα σεβρο. Υπαρχει προβλημα σε αυτο? Το μονο που θελει αλλαγη ειναι τα δυο γκριπ κ η φουσκα (το λαστιχο) στον αξονα.

karellen
12/05/2018, 22:29
Παιδια σας ευχαριστω πραγματικα για τον κοπο που κανατε. Μολις το εκανα βολτα. Μου φανηκε αριστο αγρατζουνιστο. Ειναι με τα σεβρο. Υπαρχει προβλημα σε αυτο? Το μονο που θελει αλλαγη ειναι τα δυο γκριπ κ η φουσκα (το λαστιχο) στον αξονα.

Αλλαγή υγρά φρένων κάθε χρόνο και ζωντανή μπαταρία και δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Lioulios
13/05/2018, 00:36
Εξηγηστε οι κατοχοι ,στον ανθρωπο τι ειναι τα σερβοφρενα της μπεβε

kordix
13/05/2018, 10:13
Ειναι και το θεμα της μετσπώλησης. Ο κόσμος σποφευγει αυτά με το servo.

sakpas13
19/05/2018, 15:09
Και παλι ενα ευχαριστω για τον κοπο σας. Την μηχανη την αγορασα τελικα. Ειναι σε καταπληκτικη κατασταση. Καλους δρομους να εχουμε κ μακαρι να τα πουμε καποια στιγμη και απο κοντα σε καποια βολτα.

taisteal
19/05/2018, 15:11
Καλόβολτο!!

:beer::beer:

sek
19/05/2018, 16:03
Ωραίος! Καλοτάξιδος! περιμένουμε φωτό!

:beer:

vaska
26/05/2018, 07:56
Αλλαγή υγρά φρένων κάθε χρόνο και ζωντανή μπαταρία και δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Συγνώμη, αυτά που τα εχετε διαβάσει - ακούσει? Του 06 έχω και δεν έχω αλλάξει ποτέ υγρά φρένων. Τα περισσότερα σερβομηχανακια κάηκαν από αμπαλους που είχαν μόνιμα το πόδι πάνω στο φρένο και το σερβο δούλευε υπερωρίες. Η BMW το κατάργησε και σωστά έκανε γιατί αν καιγόταν ήθελε πολύ περισσότερη πίεση στην μανετα και στο πεντάλ για να φρενάρει και είχαν δημιουργηθεί ατυχήματα. Αν δεν οδηγείς όπως οι γκομενες τα αυτοκίνητα, με το πόδι πάνω στον συμπλέκτη και θέλουν δισκοπλατω καθε 20Κ χιλιομετρα, δεν έχεις θέμα. Για την ιστορία από πέρσι λέω ότι θα κάνω μια αλλαγή υγρών στην χοντρή αλλά ακομα δεν. Ευελπιστώ φέτος το καλοκαίρι να την κάνω.

toyar
26/05/2018, 08:00
παντως περα απο το σερβο δεν ειναι καλο για τη μοναδα του abs να δουλευει με τοσο παλια υγρα...οπως και για τα φρενα γενικοτερα

vaska
26/05/2018, 08:44
παντως περα απο το σερβο δεν ειναι καλο για τη μοναδα του abs να δουλευει με τοσο παλια υγρα...οπως και για τα φρενα γενικοτερα

Το πρωί έγραφα από κουνητό, τώρα που είμαι μαγαζί άνοιξα κι εγώ το manual να ξεστραβωθώ και βλέπω μερικά βίντεα στον σουλήνα. Όντως λένε 1η αλλαγή τον πρώτο χρόνο και μετά κάθε 2.
Το δικό μου είναι καθαρά αμέλεια κι έλλειψη χρόνου, κάνω τόσο λίγα χιλιόμετρα σε ετήσια βάση και όταν είναι να πάω βόλτα, τσεκάρω αέρα και λάδια και βουρ.
Θα μπω στην διαδικασία να κάνω αλλαγή άμεσα.

karellen
26/05/2018, 09:49
Συγνώμη, αυτά που τα εχετε διαβάσει - ακούσει? Του 06 έχω και δεν έχω αλλάξει ποτέ υγρά φρένων. Τα περισσότερα σερβομηχανακια κάηκαν από αμπαλους που είχαν μόνιμα το πόδι πάνω στο φρένο και το σερβο δούλευε υπερωρίες. Η BMW το κατάργησε και σωστά έκανε γιατί αν καιγόταν ήθελε πολύ περισσότερη πίεση στην μανετα και στο πεντάλ για να φρενάρει και είχαν δημιουργηθεί ατυχήματα. Αν δεν οδηγείς όπως οι γκομενες τα αυτοκίνητα, με το πόδι πάνω στον συμπλέκτη και θέλουν δισκοπλατω καθε 20Κ χιλιομετρα, δεν έχεις θέμα. Για την ιστορία από πέρσι λέω ότι θα κάνω μια αλλαγή υγρών στην χοντρή αλλά ακομα δεν. Ευελπιστώ φέτος το καλοκαίρι να την κάνω.

Βασίλη το λένε όλοι στα bmw φόρα και μάλιστα πολλοί παθόντες.
Ένα άλλο πάλι κόλπο (για όλα γενικώς τα abs-άτα μηχανάκια) είναι να τσαρουχώνεις που και που τα φρένα ώστε να δουλεύει η μονάδα και να μην αδρανεί η αντλία της από την αχρησία.

vaska
26/05/2018, 10:30
Βασίλη το λένε όλοι στα bmw φόρα και μάλιστα πολλοί παθόντες.
Ένα άλλο πάλι κόλπο (για όλα γενικώς τα abs-άτα μηχανάκια) είναι να τσαρουχώνεις που και που τα φρένα ώστε να δουλεύει η μονάδα και να μην αδρανεί η αντλία της από την αχρησία.

Ναι τελικά είχες δίκιο, το έγραψα παραπάνω, 1η φορά μετά ένα χρόνο από την αγορά της και μετά κάθε 2 χρόνια

sakpas13
10/10/2018, 16:32
Καλησπερα σς ολους. Σχετικα με την bmw η μικρη μεχρι τωρα εμπειρια μου μαζι της ειναι θετικοτατη. Τοσο καιρο δεν σας απαντησα επειδη ημουν στο νησι δουλευα σεζον κ οι χρονοι μου ηταν περιορισμενοι. Εκανα αρκετες βολτες στο νησι (Κεφαλονια) κ απο προχθες ηρθαμε στην πολη (Αθηνα). Ηταν η πρωτη φορα που ταξιδεψα με μηχανη. Μπορω να πω οτι ηταν ελαχιστα πιο κουραστικο απο την ανεση του αυτοκινητου αλλα πολυ πιο συναρπαστικο. Εχετε ζητησει φωτο. Πολυ ευχαριστως να ανεβασω αρκει καποιος να μου πει τον τροπο. Επισης αυτο που θα ηθελα ειναι να μου προτεινετε καποιο συνεργειο για service.