PDA

View Full Version : Servis αναρτήσεων, τί επιλογές έχω!!!



Astoxos
16/05/2018, 20:02
Είναι cagiva raptor 650 του 07' με 29.000 χλμ.Τους τελευταίους μήνες η συμπεριφορά του έχει αλλάξει πολύ ειδικά στο στρίψιμο. Το νιώθω σαν βάρκα ειδικά σε χάλια δρόμο με λακούβες το μπροστά το νιώθω σαν κούτσουρο και το πίσω δεν έχει καλή επαναφορά.Τί επιλογές έχω εκτός από απλό σέρβις για να τις βελτιώσω λίγο?Η πίσω είναι sachs 180mm το μπροστινό Marzocchi 43mm.Πόσο δύσκολο είναι να βρω μια καλύτερη μεταχειρισμένη πίσω ανάρτηση από άλλο μοντέλο μηχανής?πχ από monster,aprilia?Αξίζει ή να αρκεστώ σε ελατήρια μόνο? 395691395692

Astoxos
28/05/2018, 15:15
Κανείς???Έγραψα τπτ περίεργο?

sapila racing
28/05/2018, 15:28
Κανείς???Έγραψα τπτ περίεργο?

Ε όσο ναναι.

Ρωτάς πόσο δύσκολο είναι να ταιριάξεις αλλο αμορτισέρ απο άλλη μοτο, χωρίς να αναφέρεις καν το μήκος.

Astoxos
28/05/2018, 15:38
Και το μήκος πως το βρήσκω?Τα 180mm που βρήκα στα χαρακτηριστικά της τί δηλώνουν?και δεν ρωτάω μόνο για αντικατάσταση.

doctoras
29/05/2018, 08:32
το 180 είναι το μήκος του ελατηρίου, αντε και πες βρίσκεις μεταχειρό απο SS πίσω αμορτισέρ στο ίδιο μήκος είναι πολλοί οι παράγοντες που χωρίζουν την μια εργοστασιακή επιλογή απο την αλλη που δε νομίζω να πέσεις μέσα. Η πιο ασφαλείς μέθοδος είναι να το πας για επισκευή σε αναρτησάδικο, σου αλλάζει λάδια στο αμορτισερ και το σετάρει με μίξη gas στα εργοστασιακά πρότυπα, εάν ο μαστορας διαπιστώσει πτώση απόδοσης(k stroke) του ελατηρίου(που δε νομίζω) σου αντικαθιστά ένα ελατήριο με ένα αφτεμαρκεταδικο στα κιλά σου.
thats it