PDA

View Full Version : Πώς γίνεται να σπάσει άξονας μανιβέλας...



TsoliasGR
27/05/2018, 13:53
Πραγματικά μου δημιουργήσει απορία... Με πήραν ένα τηλ να μου δώσουν ένα supraX helm in με 3000χλμ αλλά λέει ο τύπος ότι έπεσε δεξιά και έχει σπάσει άξονας μανιβέλας.Με απλή πτώση υπάρχει περίπτωση να έγινε?προσωπικά το βλέπω όπερ απίθανο...

sanctusan
27/05/2018, 16:36
Τι εχω παθει σε Yamaha WRF 400.
Βαραγα μανιβελα λισασμενος να συνεχισω τη βολτα. Γλωστραω και πεφτει η μανιβελα ανοιχτή σε πετρα, και αντι να σπασει η μανιβελα εσπασε ο αξονα.
Δε ξερω πως ειναι στο σουπρα αλλα εμενα ηταν πολυ ευκολο να το αλλαξω. Εβγαλα το δεξι καπακι και κυριολεκτικα ο αξονας επεσε στα χερια μου. Εβαλα τον αλλον, βιδωσα, εφηγα για βολτα.

Υ.Γ. Ο αξονας στο WRF ηταν πιο φθυνός (μεταχειρο) απο τη μανιβελα.

TsoliasGR
27/05/2018, 16:56
Μιλάμε για μηχανάκι με 3.000 χλμ οπότε και η χρήση μανιβέλας μου κινεί πολλές υποψίες.Απο την στιγμή που είναι καινούργιο και έχει μίζα.....
Τώρα πιθανόν αυτό που λες δεν μου έχει συμβεί ποτέ... Υπάρχει περίπτωση να είναι από τρακάρισμα ή κάποια άλλη σοβαρή αιτία?

strokt up
27/05/2018, 17:15
Έχω διαβάσει πολλά παράπονα για αυτό το μηχανάκι. Αλλο ένα που δεν μου έκανε εντύπωση.

sanctusan
27/05/2018, 18:05
1.Ρωτησες αν ειναι πιθανο να εσπασε απο πτωση και σου απαντησα.
2. Αμ εισαι λίγο αμπαλος πολυ ευκολα ξεχνας το διακοπτη ανοιχτο και χρειαζεσαι τη μανιβελα, τα υπολοιπα εννοουνται..
3. Μια ακομα πιθανοτητα ειναι ο τυπος να ειχε πριν husaberg 710 το παλιο, εριξε μια καλη μανιβελια στο σουπρα και το εκοψε σα βουτυρο.
Αν ειχε φαει τρακα σε αυτο το σημειο εκτος απο αξονα πρεπει να αλλαξει και δεξι ποδι.

TsoliasGR
27/05/2018, 18:33
Να σαι καλά.Αν και δεν νομίζω λόγω ηλικίας να είχε 710.... τηλεφωνικά που μιλήσαμε καμία 25ρια τον έκανα.Τι να πω θα αποφανθεί το συνεργείο.
Κάτι είπατε...πολλά παράπονα για το μοντέλο αυτό?Άρα για διανομή δεν το βάζουμε?Δεν θέλω και εγώ cryptonX

strokt up
27/05/2018, 23:06
Για διανομή ενα είναι το παπί.. Πρέπει να υπάρχει ακόμα και στις αγγελίες του φόρουμ ενα ασημί - γαλαζιο

TsoliasGR
27/05/2018, 23:58
Ποιο λες?Γιατί καζερακι έχω και τώρα και ένα ακόμη κινεζο (καλά θα μου πεις όλα Κινέζοι είναι πλέον αλλά...) Και θέλω κάτι άλλο καινούριο και όχι κρυπτονΧ

strokt up
28/05/2018, 00:58
Kawasaki athlete. Ας περάσουμε στο επόμενο θέμα.