PDA

View Full Version : Μια ερώτηση για πυράκια



JasonEV
30/05/2018, 23:52
Το μηχανάκι μου, κανει πυράκια στις ψηλές στροφές. Ο μηχανικός μου λέει, ζησε με αυτή την ιδέα και μην το ζορίσεις. Οπώτε και εγω το ψάχνω μόνος μου. Υπαρχει περίπτωση το φτωχο μίγμα να παρουσιάσει πυράκια στην λειτουργία του κινητήρα;

andreaspetr
31/05/2018, 00:35
τι μηχανακι ειναι και αν ειναι βελτιωμενο καταρχην?
δοκιμασες να το δουλεψεις μερικες μερες με 100σταρα να δεις αν σταματανε?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/05/2018, 05:39
τι ειναι τα πυρακια???

JasonEV
31/05/2018, 09:03
τι μηχανακι ειναι και αν ειναι βελτιωμενο καταρχην?
δοκιμασες να το δουλεψεις μερικες μερες με 100σταρα να δεις αν σταματανε?

Kawasaki joy με 18.000 χλμ χωρις βελτιωσεις. Κατοσταρα εχω δοκιμασει καποιες φορες χωρις να δω αλλαγη. Δεν δοκιμασα να κανω σερι γεμισματα ομως.

SONone
31/05/2018, 09:09
Το μηχανάκι μου, κανει πυράκια στις ψηλές στροφές. Ο μηχανικός μου λέει, ζησε με αυτή την ιδέα και μην το ζορίσεις. Οπώτε και εγω το ψάχνω μόνος μου. Υπαρχει περίπτωση το φτωχο μίγμα να παρουσιάσει πυράκια στην λειτουργία του κινητήρα;

ΆΛΛΑΞΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΩΡΑ!!!

toyar
31/05/2018, 09:22
Ψηλες στροφες και πυρακια δεν πανε μαζι

teogtp
31/05/2018, 09:26
Πιστεύω να μην πληρώθηκε ο μάστορας και να ζήσει με αυτή την ιδέα και να μην σε ζορισει.

JasonEV
31/05/2018, 10:02
ΆΛΛΑΞΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΩΡΑ!!!
Δυστηχως ειναι ο τριτος μηχανικος που μου λεει το ιδιο πραγμα, οτι δηλαδη ειναι στην λειτουργια του κινητηρα οταν ζοριζεται πολυ να βαραει πυρακια

JasonEV
31/05/2018, 10:06
Τα πυρακια ακουγονται οταν ζωριζεται. Για παραδειγμα αν ανοιξω αρκετα το γκαζι σε ευθεια ή στο ανεβασμα σε ανηφορα. Σε πρωτη δεν τα κανει, σε δευτερα τα κανει δυσκολα, σε τριτη και τεταρτη ειναι πιο συχνος ο ηχος. Να πω οτι ειμαι βαρυς και οτι με δευτερο ατομο τα ακουω περισσοτερο.

SONone
31/05/2018, 10:08
Τα πυρακια ακουγονται οταν ζωριζεται. Για παραδειγμα αν ανοιξω αρκετα το γκαζι σε ευθεια ή στο ανεβασμα σε ανηφορα. Σε πρωτη δεν τα κανει, σε δευτερα τα κανει δυσκολα, σε τριτη και τεταρτη ειναι πιο συχνος ο ηχος. Να πω οτι ειμαι βαρυς και οτι με δευτερο ατομο τα ακουω περισσοτερο.

αρα δεν δουλεύεις εσυ σωστα το μηχανακι και το ζορίζεις με ταχύτητα και στροφές που δεν πρέπει.

JasonEV
31/05/2018, 10:35
αρα δεν δουλεύεις εσυ σωστα το μηχανακι και το ζορίζεις με ταχύτητα και στροφές που δεν πρέπει.
Αρα οι μηχανικοι εχουν δικιο να λενε οτι ειναι φυσιολογικα τα πυρακια οταν ζοριζεται πολυ το μηχανακι; Οτι δεν το δουλευω σωστα το δεχομαι μονο στο πολυ βαρος που κουβαλαει, κατα τ' αλλα δεν το παω ποτε τερμα γκαζι και αν σε μια ανηφορα δεν ανεβαινει ευκολα παντα θα κατεβασω μια ταχυτητα.

OldMan
31/05/2018, 13:33
τι ειναι τα πυρακια???

Πολλες μικρες υποδιαιρεσεις του πυρ..!!
(ενας μεταλλικος θορυβος - κατι σαν ντινγκντινγκντινγκντινγκγκραουυυυ αν επιμεινεις - που προκαλειται απο "χτυπηματα" στην κεφαλη του πιστονιού όταν το βρισκει το μετωπο καυσης σε ακαταλληλες στιγμες..)

@JasonEV: Ο Τογιάριος ορθως ομίλησε..!!
Είτε προκειται για λαθος προπορεία είτε για διάπυρα σωματιδια στον θαλαμο καυσης, τα πυρακια εκδηλώνονται στις χαμηλες στροφες..
(στο ανοιγμα του γκαζιού με φορτίο στην πρωτη περίπτωση και ασχετως φορτίου στην δευτερη..)

Πολυ ψυλλιάζομαι οτι βαρας μπιέλα και οι μηχανικοί σου εχουν ήδη καπνίσει όλη την φετινη σοδειά τους..;)

Υ.Γ.
Αφήστε τις 100σταρες βενζινες ησυχες αν η συμπίεση του μοτερ σας δεν το απαιτεί..!!

JasonEV
31/05/2018, 13:45
Δεκτο και αυτο το σεναριο αλλα δεν θα επρεπε εδω και 4.000 χλμ που εχω το μηχανακι(το πηρα μεταχειρισμενο) να εχει μεγαλωσει ο θορυβος, να εχει αλλαξει η εστω να το κανει και στο ρελαντι αν ειναι μπιελα; εγω ιδιο τον ακουω.

OldMan
31/05/2018, 13:50
Αν αλλαζε με ρυθμό που θα μπορούσε να γινει αντιληπτος απο την μια μερα στην αλλη, μαλλον τωρα δεν θα ειχες μπιελα...

Αν εχουν αρπαξει λιγο τα κουζινετα της μπιελας (ειτε στο κομβιο στροφαλου, είτε στον πειρο πιστονιου, ειτε και στα δυο) στις ψηλες στροφες το λαδι που (πρεπει να) υπαρχει στο κενο αναμεσα τους διωχνεται λογω πιεσης και δεν προλαβαινει να ξαναμπει λογω υψισυχνης επαναλειψης του φαινομενου..
Το αποτελεσμα ειναι να υπαρχει μονιμα κενο αναμεσα στις τριβομενες επιφανειες που εκδηλώνεται σαν χτυπηματα στο ΑΝΣ και στο ΚΝΣ..


@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ: Αμα λεω λαλακιες, σχωρα με..:(
(τοσο με κοβει - αυτα λεω..)

SONone
31/05/2018, 14:11
Αρα οι μηχανικοι εχουν δικιο να λενε οτι ειναι φυσιολογικα τα πυρακια οταν ζοριζεται πολυ το μηχανακι; Οτι δεν το δουλευω σωστα το δεχομαι μονο στο πολυ βαρος που κουβαλαει, κατα τ' αλλα δεν το παω ποτε τερμα γκαζι και αν σε μια ανηφορα δεν ανεβαινει ευκολα παντα θα κατεβασω μια ταχυτητα.

προσωπικά δεν εχω καταλάβει τπτ. το χ μηχανάκι παπάκι, ειναι σχεδιασμένο να ξεκινάει σε ευθια με 150κιλα (2 ατομα των 75κιλων) με πρωτη!!! εσυ λες οτι δεν ακούγετε κατι σε πρωτη και δεύτερα και εως εδω είμαστε καλα και δεν υπάρχει και πρόβλημα στο μοτο σου,
με 3 και 4 πας να ξεκινήσεις? οχι φαντάζομαι.
σε ποιο εύρος στροφών και σε ποια περίπτωση ακούγονται ?
ναι ειναι φυσιολογικό οταν ζορίζουμε το μοτερ λάθος να κοπανανε διάφορα,
πχ ανεβαίνεις μια ανηφόρα και εχεις τετάρτη αν δεν κατεβάσεις ταχύτητα και απλα τραβας το γκαζι ναι θα ακουστούν ολα οχι μονο πειρακια.

σου ειπα να αλλάξεις μηχανικό γιατι δεν ειναι αποδεκτή απάντηση να ζήσεις με αυτο και να μην το ζορίζεις. να στο φτιάξει!!
αν ομως εσυ οδηγας λαθος πχ περιμένεις απο ενα μοτερακι 110cc να ξεκινάει με 2ατομα 130κιλα ο καθένας με τρίτη σε ανηφόρα δεν σου φταίει ο μηχανικός.
ή δεν κατεβάζεις ταχύτητα ωστε να ανεβούν οι στροφές τοτε ναι θα ακους πειρακια. φταις εσυ.

OldMan
31/05/2018, 14:18
Γιατι ρε το μαλωνεις το παλικαρι ..??

JasonEV
31/05/2018, 14:27
Ποτε δεν ξεκιναω με δευτερα ποσο μαλλον με τριτη, ειναι δυνατον; καταλαβαινω ποτε το μηχανακι δεν εχει την ροπη που χρειαζεται και θελει κατεβασμα ταχυτητας. Το ζοριζω μονο λογω βαρους, οχι κακης οδηγησης. Σεναριο χρησης για να καταλαβεις ειναι: ευθεια με τριτη στο σασμαν και 60 στο κοντερ να πηγαινει μια χαρα, αν ομως υπαρχει μπροστα μικρη ανηφορα θα αρχισει να κανει τον ηχο (εχοντας ομως αρκετη ροπη να την ανεβει αν δεν κατεβασεις ταχυτητα στο σασμαν, χωρις να κρεμασει.) Αν αφησεις λιγο γκαζι θα σταματησει να το κανει. Εν ολιγις σε μεσαιες και ψιλες στροφες με μεγαλο φορτιο αλλα μεσα στα ορια ροης του κινητηρα (αμα ανοιξεις γκαζι θα επιταχυνει κανονικα)

DoctoR_k6
31/05/2018, 14:28
Την τελευταία φορα που εζησα σκηνικο με πυρακια ηταν οταν ανεβασα την συμπιεση στο DTακι μου σε 12:1 ενω ειχα βαλει το ωραιο μου pro-x πιστονακι...
Ε λιγο μετα το στρωσιμο (στα πρωτα σκισιματα) εκανε μια ωραια τρυπουλα (ΝΑ) στο πιστονι... :lol:
Ξαναματα ριξιμο συμπιεσης στο 10.5 κ μετα δουλευε λουλουδι.

Μην το κρατας ετσι γιατι θα το παρεις στο χερι οσονούπω...
(Αλλαξε τον ντε λα μαστορα σου με κανεναν αλλον)

OldMan
31/05/2018, 14:32
Ε λιγο μετα το στρωσιμο (στα πρωτα σκισιματα) εκανε μια ωραια τρυπουλα (ΝΑ) στο πιστονι... :lol:
Ξαναματα ριξιμο συμπιεσης στο 10.5 κ μετα δουλευε λουλουδι.
Πιστονι αλλαξες ή απλα γεμισες την τρυπα..??

DoctoR_k6
31/05/2018, 14:34
Πιστονι αλλαξες ή απλα γεμισες την τρυπα..??

Ειπα να το παιξω σωστος κ εβαλα πιστονι...:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/05/2018, 16:47
@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ: Αμα λεω λαλακιες, σχωρα με..:(
(τοσο με κοβει - αυτα λεω..)


Που και που πετας καμια και συ...Ετσι για να αναψουν τα αιματα...

JasonEV
01/06/2018, 12:07
Υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβω αν ειναι μπιελα; να το ζορισω υπο συγκεκριμενες συνθηκες στις οποιες αν κανει θορυβο ειναι μπιελα η καποια παρομοια διαδικασια;

SONone
01/06/2018, 14:14
Υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβω αν ειναι μπιελα; να το ζορισω υπο συγκεκριμενες συνθηκες στις οποιες αν κανει θορυβο ειναι μπιελα η καποια παρομοια διαδικασια;

υπαρχει τροπος. να πας σε σοβαρο μαστορα.

MAIK72
01/06/2018, 18:42
To ίδιο θέμα έχω σε καινούριο μοτέρ lifan από την πρώτη μέρα. Μετά από 3500 χιλ χλμ το κάνει ακόμα και μόνο στην τρίτη :confused: Τέλος πάντων ,άλλαξα βενζινάδικο και σχεδόν το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Με κάθε επιφύλαξη τώρα για το δικό σου μοτέρ ;)
¨'Η παίζε να το πετάξω κι εγώ σε λίγο καιρό:D

duke200
02/06/2018, 09:33
πειρακια μπορει να βαραει σε όλες τις στροφές, απλά πανω απο τις 3-4 δεν ακούγονται παρα μόνο με ειδικό όργανο ή πολύ έμπειρο αυτι

αν σου είπανε τρεις μηχανικοί οτι βαραει πυρακια, μάλλον έτσι θα είναι, μην το ζορίζεις μέχρι να βρεις γιατι και βαζε πάντα κατοστάρα.

βεβαια καποιες φορές τα πυράκια συγχέοται με το να έχει βαρέσει ελατήριο στο πιστόνι, ή μπιέλα, αν και είναι δύσκολο για μπιέλα σ' αυτα τα χιλιόμετρα, εκτος αν το είχες ξεχασει χωρις λαδια

εφοσον δεν έχεις μετατροπες, πρεπει να ελέγξετε αν ειναι οκ όλες οι εργοστασιακες ρυθμίσεις ανάφλεξης και καυσίμου, πχ αν είναι καθαρό το main jet στο καρμπυρατερ, δοκιμαστε μια άλλη ηλεκτρονική μήπως σηκώνει αβανς στο θεό, κλπ.

Πιθανόν όμως με την κατοστάρα να στρώσει.

devil's animal
02/06/2018, 09:44
...και βαζε πάντα κατοστάρα.

Πιθανόν όμως με την κατοστάρα να στρώσει.


Κατοστάρα σε παπί με συμπίεση αστεια, απλά δεν προβλεπεται...τα λέει και ο παλιόγερος...




Υ.Γ.
Αφήστε τις 100σταρες βενζινες ησυχες αν η συμπίεση του μοτερ σας δεν το απαιτεί..!!

noodles
02/06/2018, 12:15
κατοσταρα σε παπακι που εχει μοτερ χαμηλων επιδοσεων για οικονομια.

well done!!! :p

JasonEV
02/06/2018, 17:19
Αν ειχε βαρεσει ελατηριο δεν θα μου εκαιγε λαδια; αυτο με το αβανς δεν το πολυπιανω να πω την αληθεια. Το μοτερ εχει συμπιεση 9.5:1, μεγαλη για παπι αλλα μικρη για μοτοσυκλετα, γιαυτο και 'γω το ψαχνω μηπως ειναι αλλου το θεμα.

nik69
02/06/2018, 18:23
Το μπουζί το έχει ελέγξει κάποιος (σωστός τύπος κλπ.)?

duke200
02/06/2018, 18:59
Αν ειχε βαρεσει ελατηριο δεν θα μου εκαιγε λαδια; αυτο με το αβανς δεν το πολυπιανω να πω την αληθεια. Το μοτερ εχει συμπιεση 9.5:1, μεγαλη για παπι αλλα μικρη για μοτοσυκλετα, γιαυτο και 'γω το ψαχνω μηπως ειναι αλλου το θεμα.

βασικα νομιζω πρεπει να κανεις αυτο που είπε ο SONone και να βρεις σοβαρό μαστορα (οχι το φίλο του γιου του κουμπάρου που νταξ.. ξερει). Αυτος ξερει να να ακουσει αν βαραει πυράκια, αν θελει μπουζι, κλπ. Κατοσταρα να βαζεις γιατι με κατοσταρ α πιθανον να βαραει λιγοτερα πυρακια (αν βαραει), μεχρι να γινει σωστη διαγνωση και να επιλεχθεί η ενδεδειγμένη θεραπεία. Εσυ λογικά το μόνο που μπορείς να ελεγξεις τωρα είναι αν εχει λάδι καθως και τι χρώμα είναι το μπουζί. Αν είναι πολύ ασπρο (δεν εχει καφέ επικαθίσεις, είναι σημαδι πολύ φτωχού μειγματος και ίσως γι΄αυτό βαραει και πυράκια (αν βαραει). Μπορεις να δεις επίσης αν βγαζει ασπρο καπνό όταν είναι ζεστό.

JasonEV
02/06/2018, 20:00
Ασπρο καπνο δεν βγαζει ουτε καιει λαδι για να ξεμεινει. Θα ανεβασω μια φωτογραφια απο το προηγουμενο μπουζι αυριο με καλο φωτισμο να μου πειτε την γνωμη σας. Το σκεφτομουν για φτωχο μειγμα γιατι ακομη και τωρα με τις ζεστες θελει ανοιχτο τσοκ για να κρατησει στροφες τα πρωινα. Απο δευτερα θα περασω απο μερικους μηχανικους να παρω γνωμες. Εχετε καποιον να προτεινετε για ηρακλειο κρητης;

JasonEV
03/06/2018, 14:32
396179

Live2ride
03/06/2018, 15:57
Πρέπει να σου είναι λίγο φτωχό το μείγμα συγκρίνοντας με αυτό.
396182

duke200
03/06/2018, 16:57
προς το lean ειμαι και γω, αλλα δε φαινεται και κατι τραγικό.

καλος μηχανικός είναι εκείνος που έχει ευχαρστημενους πελάτες που δουλέουν καλά τα μηχανακια τους για καιρό χωρις να πηγαινέρχονται καθε τρεις και λίγο. Ρωτα παιδια με παπια απο εκεί που βαζουν κόντρες, πιστευω στα 10 ατομα, 3-4 θα πουνε τον ίδιο.

OldMan
05/06/2018, 12:45
αλλα δε φαινεται και κατι τραγικό.
ουτε στο σπειρωμα του μπουζι, να υποθεσω..????

JasonEV
05/06/2018, 18:56
Φαινεται κατι στο σπειρωμα;

OldMan
06/06/2018, 13:43
Φαινεται κατι στο σπειρωμα;

Ο καθενας βλεπει οτι γουσταρει..

Εγω π.χ. βλεπω βενζινόλαδο..
(πιθανα επειδή απο ρακή και τσίπουρο ειμαι κομπλε..)

JasonEV
18/06/2019, 11:55
Για την ιστορια να ξεθαψω το θεμα και να αναφερω οτι ο θορυβος ηταν απ' το φιλτροκουτι. Ειχε κενα η φλατζα του και τραβαγε αερα απο εκει κανοντας αυτον το θορυβο. Το μηχανακι ειναι πλεον στα 26.000 χλμ και υγιεστατο.